Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εύκολο και απλό. Έπαιζα με αυτό χρόνια πριν.

Όταν σου στέλνουν ένα διαφημιστικό μήνυμα, βλέπεις στο πεδίο του αποστολέα αυτό που θέλει ο αποστολέας να φαίνεται, π.χ. ΑΒvasilopulos.

Με την ίδια λογική μπορώ να στείλω εγώ μέσω της ίδιας υπηρεσίας μήνυμα σε σένα και στο πεδίο "αποστολέας" να βάλω το κινητό της κοπέλας σου. Έτσι μόλις το μήνυμα φτάσει στην συσκευή σου, θα βρει πως το νούμερο του αποστολέα αντιστοιχεί στην επαφή "μπουμπουκίτσα μου" και έτσι θα φανεί πως όντως το έστειλε η κοπέλα σου.

 

Ο τρόπος για να δεις αν είναι σωστό το μήνυμα είναι στις λεπτομέριες μηνύματος. Σίγουρα θα έχει άλλο κέντρο μηνυμάτων, πιθανότατα εξωτερικού.

 

Από εκεί και πέρα, μπορείς να ψάξεις σε ποια εταιρία ανήκει το νούμερο του κέντρου μηνυμάτων και να ρωτήσεις τα στοιχεία του αποστολέα. Λογικά θα τα έχουν όλα μια και δεν υπάρχουν πλέον ανώνυμες-δωρεάν τέτοιες υπηρεσίες πλέον.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

το Iphone 3gs δεν έχει hotspot . Μόνο με καλώδιο usb ή bluethooth ή αν έχεις κανένα πρόγραμμα άλλο

διαβάζει κανονικά data sim

 

Εχει κανονικά hotspot αρκει να κανεις αναβάθμιση σε πανω απο 4.3. Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανονικά hotspot αρκει να κανεις αναβάθμιση σε πανω απο 4.3. Λάθος?

 

δηλαδή το δικό σου 3GS έχει hotspot μέσω wi-fi ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα !

Εχω ενα λαπτοπ της hp 6910p με ενσωματωμενο hs2300 hsdpa module .

Πηρα μια SIM card απο Cosmote για το Cosmote Internet on the go prepaid και την εβαλα στην αντιστοιχη υποδοχη στο λαπτοπ.Εχω κατεβαζει το HP connection manager και αυτοματα αναγνωρισε την SIM card .Προσπαθω να συνδεθω στο δικτυο της Cosmote και μου βγαζει συνεχεια οτι εγινε αποσυνδεση απο την Cosmote.Το νουμερο της καρτας εχει γινει ταυτοποιηση και δηλωση κανονικα .

Τι τρεχει ; Λειπουν καποιες παραμετροι να δηλωθουν στο προγραμμα συνδεσης ;

ΤΙΑ

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασίλη έχεις απόλυτο δίκιο. Μονο μεσω καλωδίου η μεσω bluetooth. Πακέτο φάγαμε. Τωρα τι αλλο τρόπο εχω για να κανω wifi hotspot?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Vodafone μου έστειλε μήνυμα ότι δεν έχει παραληφθεί το πακέτο φορητοτητας από την Cosmote και θα καθυστερήσει. Πήρα στην Cosmote να ρωτήσω γιατί έγινε αυτό μου λένε θα το κοιτάξουμε και θα σας καλέσουμε και φυσικά με γράψανε κανονικότατα. Εκδίδεται νέος λογαριασμός αύριο μεθαύριο και ίσως για αυτό το καθυστερούν. Δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κι εμένα μου είχανε πει πως την επόμενη θα μου κάνανε διακοπή του σήματος και θα γινόταν η μετάβαση σε καρτοκινητό αλλά ακόμα είμαι στο συμβόλαιο. Στα χαρτιά που πήρα γράφει πως θα γίνει η μετάβαση το αργότερο ως τις 30/8. Good wines...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κι εμένα μου είχανε πει πως την επόμενη θα μου κάνανε διακοπή του σήματος και θα γινόταν η μετάβαση σε καρτοκινητό αλλά ακόμα είμαι στο συμβόλαιο. Στα χαρτιά που πήρα γράφει πως θα γίνει η μετάβαση το αργότερο ως τις 30/8. Good wines...

 

Δν ξέρω, η Vodafone είπε οτι κάνει τέσσερις εργάσιμες. Σήμερα τους πήρα επειδη μου έστειλαν μήνυμα για την καθυστέρηση και μου λένε πως έχει εγκριθεί απο την επιτροπή τηλεπικοινωνιών και αυτοί ειναι έτοιμοι αλλα τους καθυστερεί η Cosmote. Ο μόνος λόγος που μπήκα σε αυτή τη διαδικασία ήταν για να μην αλλάξω νούμερο, πίστευα οτι ήταν τυπική διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τον αντικαταστάτη του Alcatel και είναι πολύ καλύτερος.

Αντί για ένα απλό μοντεμ, μου έστειλαν ένα ZTE MF60 Mobile Wi-Fi Hotspot που πιάνει θεωρητικά τριπλάσιες ταχύτητες και θα μου λύσει τα χέρια. :up:

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συμβόλαιο απεριόριστα σε όλους το 35 και σκέφτομαι να την κάνω για wind . Μεταφορά του νούμερου σε καρτοκινητο. Να γλυτωσω τίποτα έστω και ελάχιστα κέρδος θα εχω .
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας λόγω του προθέματος. Ακόμα περιμένω να γίνει η έγκριση από τη wind της οποίας η τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι ότι χειρότερο έχω συναντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λόγω της δουλειάς μου, ταξιδεύω αρκετά στις περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας.

Έχω στην κατοχή μου ένα κινητό με δυνατότητα 4G. Το δίκτυο της cosmote έχει εξαπλωθεί παντού (Θεσσαλονίκη-Κατερίνη-Βέροια-Σέρρες) και θα είναι κρίμα να δίνετε τα χρήματά σας για συσκευές μόνο 3G.

 

Πλέον το 4G είναι μονόδρομος για συσκευή. Γνωρίζω πως είναι ακόμα ακόμα ακριβές αλλά καλύτερα να δώσω 300 ευρώ για 4G παρά 250 ευρώ για super-duper κινητό 3G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να έχεις 4G χωρίς να μπορείς να κάνεις αντίστοιχη χρήση των ταχυτήτων του 4G. Αν έχεις 500 και 1000ΜΒ προπληρωμένα στο πακέτο σου είτε είναι 3 ή 4 G δεν θα έχει διαφορά :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να έχεις 4G χωρίς να μπορείς να κάνεις αντίστοιχη χρήση των ταχυτήτων του 4G. Αν έχεις 500 και 1000ΜΒ προπληρωμένα στο πακέτο σου είτε είναι 3 ή 4 G δεν θα έχει διαφορά :)

 

Κάνεις λάθος φίλε μου. Εδώ μιλάμε για την ταχύτητα με την οποία κατεβαίνουν τα δεδομένα και με 4G κατεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα. Η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου. Εδώ μιλάμε για την ταχύτητα με την οποία κατεβαίνουν τα δεδομένα και με 4G κατεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα. Η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

 

Καλά ας φτιάξουν πρώτα το 3G τους και μετά βλέπουμε για 4G... στο κάτω κάτω δεν είναι στο θέμα της ταχύτητας το πρόβλημα... αλλά στο πόσα MB σου δίνει ο κάθε πάροχος.... τα οποία είναι κοροϊδία εδώ που τα λέμε....γιατι για να έχεις κινητό 4G και να μην μπορείς να κατεβάσεις μια ταινία στα 5-6GB δεν έχει νόημα...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας φτιάξουν πρώτα το 3G τους και μετά βλέπουμε για 4G... στο κάτω κάτω δεν είναι στο θέμα της ταχύτητας το πρόβλημα... αλλά στο πόσα MB σου δίνει ο κάθε πάροχος.... τα οποία είναι κοροϊδία εδώ που τα λέμε....γιατι για να έχεις κινητό 4G και να μην μπορείς να κατεβάσεις μια ταινία στα 5-6GB δεν έχει νόημα...

 

Το θέμα είναι όμως η ταχύτητα του 4g σε σχέση με το 3g που είναι όντως πολύ μεγαλύτερη και εμφανής ακόμα και σε απλό σερφάρισμα. Τι σχέση έχει η ποσότητα των GB που έχεις; Εμένα με ενδιαφέρει ότι έχω την επιλογή να κάνω με το 4g αυτά που έκανα και πριν με το 3g πολύ πιο γρήγορα. Το κινητό δεν είναι η κατάλληλη συσκευή για να κατεβάζεις ταινίες όταν είσαι στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έχω γυρίσει το συμβόλαιο μου cosmote σε Cosmoκάρτα και έχω παρατηρήσει τα έξεις.

1. Στο ίδιο ακριβώς σημείο κάνοντας ένα speedtest για την ταχύτητα 4g.είδα ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα μισά.

2. αρκετές φορές τα δεδομένα κολλάνε και δεν έχω Internet .πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στα δεδομένα για να η ξεκολλησει.

3.η μπαταρία έχει μειωθεί αισθητά. Στο better battery stats είδα ότι στα kernel wake locks το fast dormancy έχει εκτοξευθεί στο 15,4%

Υπάρχει περίπτωση η cosmote να παρέχει άλλες υπηρεσίες και ποιότητα σήματος στους συνδρομητές συμβολαίου και άλλες στους συνδρομητές καρτας.

Link to comment
Share on other sites

το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω από περιέργεια και μόνο θα ήθελα απάντηση αν κάποιος ξέρει
Link to comment
Share on other sites

γιατι τι εχει το 3g? εγω κατεβαζω με 1mb/s σχεδον οπου κ αν παω. και ας μην ξεχναμε οτι το πακετο των 20gb ειναι απεριοριστο!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν οι εταιρείες κάνουν traffic shaping και με βάση το identifier από τη sim.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και γω παιδιά...εχω λίγες μέρες στο καρτοσυμβολαιο(αν και θα κάνω διακοπή) και βλεπω διαφορά στην ποιότητα κλήσης.Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλα αυτο καταλαβαίνω..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα γιατί αν ισχύει αυτό τότε είναι για πολύ κράξιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα γιατί αν ισχύει αυτό τότε είναι για πολύ κράξιμο.

 

μόλις εκανα test ίδιο κινητό (htc one) δυο διαφορετικές κάρτες μια whats up άλλη κάποιο συμβόλαιο (δεν ξέρω ποιο στα σίγουρα ) και σε ταχύτητα intenret είχε περίεργες διακυμάνσεις και σε ποιότητα φωνής + μαλιστα στην κάρτα με γείωσε κάνα δύο φορές (πλήρες δίκτυο που βγάζει)

 

συγουρα χρειαζόμαστε κάποιον που να ξέρει στα σίγουρα τι παιζετε γιατί αν κάνουν αυτό που νομίζω είναι παράνομο αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

μόλις εκανα test ίδιο κινητό (htc one) δυο διαφορετικές κάρτες μια whats up άλλη κάποιο συμβόλαιο (δεν ξέρω ποιο στα σίγουρα ) και σε ταχύτητα intenret είχε περίεργες διακυμάνσεις και σε ποιότητα φωνής + μαλιστα στην κάρτα με γείωσε κάνα δύο φορές (πλήρες δίκτυο που βγάζει)

 

συγουρα χρειαζόμαστε κάποιον που να ξέρει στα σίγουρα τι παιζετε γιατί αν κάνουν αυτό που νομίζω είναι παράνομο αν δεν κάνω λάθος

 

Στην ποιότητα ομιλιας εδώ και 5 μέρες που έχω καρτοσυμβολαιο έχω δει τεράστια διαφορα.Στο ίδιο σημείο με το ίδιο κινητό.Οσο είχα What's up σχεδόν δεν καταλάβαινα τον συνομιλητή.Ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ πολύ πιθανό να συμβαίνει, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξει όσο δεν αλλάζουμε νοοτροπία σαν καταναλωτές. Και δεν εννοώ μηνύσεις κλπ. Όταν δεν είσαι ευχαριστημένος απ' τις προσφερόμενες υπηρεσίες, αλλάζεις δίκτυο. Αν αυτό γίνει μαζικά, θα τη δει αλλιώς και η εταιρεία. Όσο βλέπει να μην αντιδρά κανένας, τα ίδια και χειρότερα θα συμβαίνουν. :rolleyes:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...