Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επικοινώνησα και με την ΕΕΤΤ και με προέτρεψαν να κάνω καταγγελία καθώς θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί το .

 

Κάτι τελευταίο. Σε περίπτωση υπαναχώρησης, οι αριθμοί επιστρέφουν στο αμέσως προηγούμενο δίκτυο (Cosmote); Αν ναι ποιά θα είναι η διαφορά με το αν κάνω αίτηση φορητότητας στην Cosmote πάλι; Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν επακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα

 

Εχω μια εταιρικη συνδεση cosmote internet on the go και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω την καρτα σε ενα παλιο iphone 3gs που εχω για να το χρησιμοποιω σαν hotspot. Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?

 

Ευχαριστω πολυ:O

Link to comment
Share on other sites

Εχω το internet on the Go απεριοριστα και κανω tethering κανονικα χωρις καποια εξτρα χρεωση. Δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

http://www.gadgeta.me/wp-content/uploads/2013/07/cosmote_spotify-620x350.jpg

 

Εχθές, έκανε τον γύρο των τεχνολογικών sites και όχι μόνο, μία είδηση η οποία έκανε λόγο για την συνεργασία της Vodafone με το Napster!

 

Μετά από λίγες ώρες ήρθε και η επίσημη ανακοίνωση από την VodafoneGR, η οποία απλώς επιβεβαίωσε και επισημοποίησε το νέο εκείνο.

 

Το gadgeta.me αναφέρει πως σήμερα, είναι στην θέση να ανακοινώσει, και αυτό το νέο μας ήρθε από έγκυρες πηγές, πως η Cosmote θα φέρει στην Ελλάδα την, ίσως δημοφιλέστερη, υπηρεσία music streaming στον κόσμο, το Spotify!

 

Το πως θα την ενσωματώσει, σε τι τιμή θα την προσφέρει, σε ποια προγράμματα θα υπάρχει και λοιπές πληροφορίες δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά!

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι 2 κυρίαρχες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας της Ελλάδας θα έχουν ακόμα μία “μάχη” να δώσουν!

Edited by Vercetti13
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επικοινώνησα και με την ΕΕΤΤ και με προέτρεψαν να κάνω καταγγελία καθώς θα έπρεπε να είχε ακυρωθεί το .

 

Κάτι τελευταίο. Σε περίπτωση υπαναχώρησης, οι αριθμοί επιστρέφουν στο αμέσως προηγούμενο δίκτυο (Cosmote); Αν ναι ποιά θα είναι η διαφορά με το αν κάνω αίτηση φορητότητας στην Cosmote πάλι; Ακόμα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν επακριβώς.

 

Tελικα βρηκες ακρη?τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

πριν λίγες μέρες έκανα, μέσω internet, αίτηση φορητότητας από Vodafone προς Cosmote, την οποία και θέλω να ακυρώσω λόγω μιας προσφοράς της Vodafone. Το προβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τρόπο ακύρωσης της αίτησης. Συγκεκριμένα:

1. μέσω του site δεν έχω δυνατότητα ακύρωσης των παραγγελιών,

2. μέσω της φόρμας επικοινωνιας με έχουν γραμμένο, έχω στείλει 4 αιτήματα τα οποία μένουν αναπάντητα,

3. στο 13838 με έστειλαν στο 2108006300 που με έστειλε στο 2102501100 που λειτουργεί 9-17

4. mail επικοινωνίας δε βρήκα.

 

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιο νούμερο ή mail επικοινωνίας για να ακυρώσω την αίτηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τελικα βρηκες ακρη?ειχες υπογραψει συμβολαια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, κάθε 2-3 χρόνια επιδίωκα να αλλάζω συσκευή κινητού. Μέχρι την στιγμή που αγόρασα το Nokia n95, πραγματικά κόλλησα με αυτό το μοντέλο. Μετά από τόσα χρόνια, όπως είναι λογικό έχει χαλάσει. έψαξα για κάποιο παρόμοιο αλλά κανένα δεν με κέρδισε. Έτσι αποφάσισα να το παραγγείλω μέσω ξένου site. Το ερώτημά μου είναι το εξής: μπορεί να μου λειτουργήσει με την κάρτα cosmote που έχω? Η αγγελία λέει: -----> Network: Unlocked (sim free) and therefore it will work with any UK or International GSM Network SIM. (Will work with network "THREE" ). Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλή και αναμενόμενη κίνηση. Το spotify είναι μια solid πλατφόρμα streaming.

Μακάρι οι εταιρείς να αναβαθμίσουν τα προσφερόμενα data plans ώστε οι τελικοί χρήστες να αξιοποιήσουν τις υπηρεσίες αυτές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή και αναμενόμενη κίνηση. Το spotify είναι μια solid πλατφόρμα streaming.

Μακάρι οι εταιρείς να αναβαθμίσουν τα προσφερόμενα data plans ώστε οι τελικοί χρήστες να αξιοποιήσουν τις υπηρεσίες αυτές.

 

Με 1 ευρώ την ημέρα θα μπορείς να ακούς 5 τραγούδια σύμφωνα με τον σημερινό τιμοκατάλογο, που θα είναι ίδιος με τον αυριανό. Το ίντερνετ στα κινητά στην Ελλάδα παραμένει ταμπού...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

τελικώς όλα καλά..

 

δεν είχα υπογράψει συμβόλαια, η αίτηση είχε γίνει μέσω internet. Αυτό που τελικά ανακάλυψα, είναι ότι οι αιτήσεις φορητότητας προς cosmote μέσω internet ακυρώνονται μόνο μέσω του 210-2501100 (e-shop της cosmote) και μόνο καθημερινές 9-17. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει (π.χ. κέντρο εξυπηρέτησης cosmote, e-mail κ.λπ.)

Edited by osotirasas
διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα

 

Εχω μια εταιρικη συνδεση cosmote internet on the go και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω την καρτα σε ενα παλιο iphone 3gs που εχω για να το χρησιμοποιω σαν hotspot. Ειναι εφικτο αυτο? Υπαρχουν εξτρα χρεωσεις?

 

Ευχαριστω πολυ:O

 

το Iphone 3gs δεν έχει hotspot . Μόνο με καλώδιο usb ή bluethooth ή αν έχεις κανένα πρόγραμμα άλλο

διαβάζει κανονικά data sim

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λέει η αγγελία θα δουλεύει και με cosmote
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι φοιτητης και χρησιμοποιω το what's up της cosmote. Απο σεπτεμβρη λεω να αγορασω το πρωτο μου smartphone το galaxy s4 mini.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

α)Να επιλεξω το 4g η to 3g (οταν κυκολφορησει).Ποια εταιρεια με συμφερει καλυτερα για 4g.

 

β)Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα λεπτα προς ολους και το mobile internet.

Αν δινω 15 ευρω τν μηνα υπολογιζω στη CU να εχω απο την φοιτιτικη 600 λεπτα προς ολους και 600mb internet με 7 ευρω και με ακομα 5 ευρω αλλα 500 mb. Συνολο 1.1 gb και 600 λεπτα προς ολους.

Αν δινω 15 ευρω στη cosmote θα εχω τα 600 mb με καθε ανανεωση των 10 ευρω αλλα 500mb με 5 ευρω και αλλα 120 προς ολους με ακομα 5 ευρω.Συνολο 1.1 gb και 120 προς ολους.

Για wind δεν ξερω τι παιζει ας μου πει καποιος.

Το λογικο θα ηταν να αλαξω σε vodaphone αλλα αναμενω και την δικη σας γνωμη ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι φοιτητης και χρησιμοποιω το what's up της cosmote. Απο σεπτεμβρη λεω να αγορασω το πρωτο μου smartphone το galaxy s4 mini.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

α)Να επιλεξω το 4g η to 3g (οταν κυκολφορησει).Ποια εταιρεια με συμφερει καλυτερα για 4g.

 

β)Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα λεπτα προς ολους και το mobile internet.

Αν δινω 15 ευρω τν μηνα υπολογιζω στη CU να εχω απο την φοιτιτικη 600 λεπτα προς ολους και 600mb internet με 7 ευρω και με ακομα 5 ευρω αλλα 500 mb. Συνολο 1.1 gb και 600 λεπτα προς ολους.

Αν δινω 15 ευρω στη cosmote θα εχω τα 600 mb με καθε ανανεωση των 10 ευρω αλλα 500mb με 5 ευρω και αλλα 120 προς ολους με ακομα 5 ευρω.Συνολο 1.1 gb και 120 προς ολους.

Για wind δεν ξερω τι παιζει ας μου πει καποιος.

Το λογικο θα ηταν να αλαξω σε vodaphone αλλα αναμενω και την δικη σας γνωμη ευχαριστω.

 

Νομίζω ότι είναι πασιφανές CU φοιτητικό! Εγώ πλέον την βγάζω με 5€ το μήνα με το πακέτο 500' προς όλους και 200 mb!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι και οι 3 πάροχοι κινητής, πρέπει να σοβαρευτούν, μπας και γλυτώσουν το τεράστιο κόστος των αιτημάτων φορητότητας και ακυρώσης αυτών.

Σε μόνιμη βάση, μαγαζιά Γερμανού και Wind, συνεργάζονται για να ρίχνουν ο ένας για τον τους πελάτες του άλλου, αιτήματα φορητότητας, ώς μέτρο πίεσης για extra επιδοτήσεις.

Να σοβαρευτούν όλοι, και αν θέλουν να πουλάνε συμβόλαια, να μάθουν να δίνουν καμιά επιδότηση της προκοπής, διαφορετικά δεν έχει λόγο ύπαρξης το συμβόλαιο.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω στο κινητό κάνει διακοπές ανά τακτά διαστήματα με αποτέλεσμα να παραπονιέται ο άλλος ότι δεν με ακούει συνέχεια, κάνει κενά κάποιες στιγμές. Το σήμα είναι full κι έχω δίκτυο Cosmote. Δοκίμασα φυσικά επανακίνηση και με 3G αλλά και με 2G αλλά το ίδιο. Είμαι με stock rom.
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Το στικάκι δουλέυει κανονικά σε ΧΡ αλλα τα 8 δεν το βλέπουν σαν μοντεμ. Οδηγό για Win8 δεν βρήκα και είμαι με ένα άχρηστο στικάκι στα χέρια.
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα να αλαξω την μπαταρια μου στο κλειδι του vw μου και συνεχεισε να μην πιανει απο μακρια απελπιζμενος πηγα ατην αντιπρωσοπεια

και μου ειπε οτι δεν φτεει το αυτοκινητο αλλα το κλειδι που καταλαθος ειχε διαλισει ο τυπος που μου αλαξε την μπαταρια τι να πω δεν την αλαζα μονος μου ο μ...@ το κακο ειναι οτι εχει 250€ και δεν ειπε και τιποτα πως νατον συχωρεσω λιπον. ξεθιμανα και εγω

Edited by hiotisl2
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αναφερω ενα γεγονος που συνεβει σε φιλικα μου προσωπα οι οποιοι ειναι χρηστες whats up!

Θα ηθελα να πειτε αν εχετε ξανακουσει κατι τετοιο γιατι η κοσμοτε προσπαθουσε να βγαλει τρελο το φιλικο μου προσωπο που ανεφερε το περιστατικο..

 

Εχουμε λοιπον τα προσωπα Α , Β, Γ, Δ.

- 24/7/2013: Ο Γ δεχεται μηνυμα απο τον Δ που ελεγε "Παρε τηλεφωνο, ειναι επειγον". Ο Γ παιρνει τηλεφωνο αλλα ο Δ ισχυριστηκε οτι ποτε δεν εστειλε τετοιο μηνυμα! Δεν δωθηκε σημασια στο περιστατικο. Παροντες μαζι με τον Γ ηταν και οι Α, Β και εγω.

 

-25/7/2013: 1.30 το βραδυ ο Α δεχεται μηνυμα απο τον Β οτι του συνεβει κατι (ελεγε τι συνεβη συγκεριμενα) και οτι το αυριανο ταξιδι του για Πορτογαλια λογικα θα πρεπει να ακυρωθει (οντως ο Β πεταγε για Πορτογαλια την επομενη μερα και αυτο που του συνεβη ηταν κατι προσωπικο και ειχε σχεση με συγκεκριμενα υπαρκτα προσωπα που αναφερθηκαν τα ονοματα τους). Επισης ελεγε οτι δεν ειναι καλα και αν γινεται να περναγε απο το σπιτι του Α..

Ο Α παιρνει αμεσα τηλεφωνο τον Β, οποιος ομως το ειχε κλειστο...

 

26/7/2013: Το πρωι ο Β παιρνει τηλεφωνο τον Α να τον ρωτησει γιατι ειδε τοσες κλησεις του καθως κοιμονταν και ο Α του αναφερει το μηνυμα που ελαβε απο αυτον. Προφανως ο Β δεν ειχε στειλει ποτε το μηνυμα σχετικα με το ταξιδι, γιατι δεν ειχε συμβει τιποτα.. Αντιθετα ο Β που ειχε υποτιθεται προβλημα ελαβε μηνυμα απο τον Α (το ειδε το πρωι) που ελεγε "ναι ρε, περνα σε περιμενω". Οπως καταλαβατε ο Α δεν εστειλε ουτε αυτος τετοιο μηνυμα, αντιθετα επαιρνε μονο τηλεφωνα το οποια οπως ειπα δεν επιασαν ποτε καθοτι ο Β κοιμοταν και το ειχε κλειστο.

 

Προφανως αυτος που το κανει αυτο ξερει ολη την παρεα γιατι τα μηνυματα αναφερονταν σε υπαρκτα γεγονοτα (ταξιδια, τσακωμοι με προσωπα που αναφερθηκαν με τα ονοματα τους κτλπ) αρα δεν ειναι καποιο spamming system.

 

Ο Α λοιπον πηρε τηλ την κοσμοτε (ολοι ειχαν whats up) να το αναφερει και τον αντιμετωπισαν σαν τρελο, οτι και καλα δεν μπορει να συμβει κατι τετοιο κτλπ..

 

Εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο?

Υπαρχει τετοιο συστημα που μπορει να στελνει μηνυματα σαν οποιος αριθμος θελει?

Αναφορικα οι αριθμοι εμφανιζονταν κανονικα σαν την αποθηκευμενη επαφη..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Είναι τεχνικά εφικτό να στέλνεις μηνύματα με αποστολέα συγκεκριμένο νούμερο κινητού και όχι δικό σου. Αν έχεις κάποιο κινητό που υποστηρίζει να βλέπεις το κέντρο μηνυμάτων δες τι κέντρο μηνυμάτων έχουν τα ύποπτα σμσ και γράψε το εδώ. Λογικά δεν θα είναι το +3097100000 που είναι το κανονικό της κοσμοτέ αλλά κάποιο άλλο άσχετο....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κανείς καμιά ιδέα; Σε κατάστημα Γερμανός που πήγα δοκίμασαν την sim και δεν είχε πρόβλημα (αν ήταν παλιά μπορεί να ευθυνόταν αυτή για διακοπές στην ομιλία).
Link to comment
Share on other sites

Κανείς καμιά ιδέα; Σε κατάστημα Γερμανός που πήγα δοκίμασαν την sim και δεν είχε πρόβλημα (αν ήταν παλιά μπορεί να ευθυνόταν αυτή για διακοπές στην ομιλία).

 

Δεν μπορω να δω τι κινητο εχεις. Τρεχουν πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο; κανει διακοπες μονο στο δικτυο; τα viber, skype κλπ εχουν σωστο ηχο; τα κενα ειναι και οταν δουλευεις ακουστικα;

Σε πρωτη φαση φαινεται hardware αλλα οχι με σιγουρια αν δεν απαντηθουν καποιες ερωτησεις.

Υπαρχει εγγυηση;

Το παρουσιασε μηπως μετα απο καποιο πεσιμο; εχει φαει τουμπες γενικα; εβαλες καποια εφαρμογη πριν το παρουσιασει; τρεχει καποιος τασκ μανατζες στο παρασκηνιο και παει να κλεισει τη γραμμη; για απενεργοποιησε ολα, να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω Sony Ericsson Xperia Ray, root με stock rom GB 2.3.4 Πέσιμο δεν έχει φάει. Task manager δεν υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει με viber ή skype. Διακοπές κάνει και μέσω bluetooth ακουστικού. Μου το έκανε κι όταν ήμουν σε Vodafone δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι είναι παραφορτωμένο με εφαρμογές αλλά άντε να δεις τώρα πια εφαρμογή ΙΣΩΣ προκαλεί τις διακοπές τρέχοντας στο παρασκήνιο. Εγγύηση δεν υπάρχει.

 

Ωραια. Κλειστες ολες τις εφαρμογες χρηστη, απ τον ελεγχο των εφαρμογων, κλεισε και παγωσε οτι δεν χρησιμοποιεις αμεσα. Κλεισε τον συγχρονισμο, κλεισε και παγωσε και το μαρκετ.

Επισης βεβαιωσου οτι το mobile internet ειναι απενεργοποιημενο.

Θελουμε να βεβαιωθουμε αν ειναι η οχι hardware problem.

Αν δουλεψει αφου τα κλεισεις ολα, τοτε αυτο ειναι καλο. Αν δεν.... τοτε ψαξε τροπο να το ξεφορτωθεις με ελαφρα πηδηματακια:D

Δοκιμασε και σκυπε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...