Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα παιδια. Το συστημα που εχει το pc του αδερφου μου ειναι αρκετα αδυναμο μπορω να πω και σκεφτομαστε για μια αναβαθμιση. Το συστημα ειναι το παρακατω:

Windows XP 32-bit

Intel® Pentium® 4 CPU 3.20 GHZ

ATI Radeon HD 4650 1GB

FC Gigabyte GA-81PE775-G

και 1GB RAM

 

Σκεφτομαι για αρχη να φτασω τη ram στα 2gb. Θα δουμε καμια διαφορα στις επιδοσεις καποιων παιχνιδιων; Μη νομιζετε οτι παιζουμε και τιποτα ασηκωτα παιχνιδια. Εγω κανενα Pro 12-Football Manager και εκεινος εχει κολλησει τωρα με το Mass Effect. Aν δε εχει καμια διαφορα η αυξηση ram, τι μπορω να κανω για να σηκωσω λιγο το pc;;;

 

Αλκη δεν σε παιρνει και για πολλα. Ριξε αλλα 2GB RAM να πας στα 3 και θα εισαι μια χαρα. Κανε και ενα καθαρισμα απο το κουτι μεχρι τα κατακαθια των Windows και καποια διαφορα θα τη δεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

για εμένα δεν έχει κανα tip;;; :worry:

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, θα ηθελα εαν μπορει καποιος να μου κανει μια συνθεση για gaming pc μονο το κουτι με i7 επεξεργαστη ssd δισκο με εμφαση στην ταχυτητα και στην ισχυ,μεχρι 1200 euro.εαν γινεται απο γνωστο καταστημα (e-shop,plaisio κτλ)ευχαριστω

64 bit

Edited by nikoszeli
Link to comment
Share on other sites

Απο τη λιστα του gaming pc του PcMaster.

Προτεινουν τον i5-2500K για επεξεργαστη αλλα ειπες εχεις i7.

Ψυξη επεξεργαστη: Zalman CNPS11X performa στα 40 ευρω.

Μητρικη:Gigabyte Z68A-D3H-B3 στα 122 ευρω.

Καρτα γραφικων: Sapphire Readeon HD6870 1GB στα 152 ευρω

Mνημη ραμ: Corsair XMS3 CMX4GX3M2A1600C9 4GB 1.600MHz στα 30 ευρω

Κουτι:Cooler Master HAF 922 στα 99 ευρω

Τροφοδοτικο:Cooler Master GX 650W στα 86 ευρω

Οθονη: LG IPS235V-PN στα 167 ευρω

Αυτα απο εμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη λιστα του gaming pc του PcMaster.

Προτεινουν τον i5-2500K για επεξεργαστη αλλα ειπες εχεις i7.

Ψυξη επεξεργαστη: Zalman CNPS11X performa στα 40 ευρω.

Μητρικη:Gigabyte Z68A-D3H-B3 στα 122 ευρω.

Καρτα γραφικων: Sapphire Readeon HD6870 1GB στα 152 ευρω

Mνημη ραμ: Corsair XMS3 CMX4GX3M2A1600C9 4GB 1.600MHz στα 30 ευρω

Κουτι:Cooler Master HAF 922 στα 99 ευρω

Τροφοδοτικο:Cooler Master GX 650W στα 86 ευρω

Οθονη: LG IPS235V-PN στα 167 ευρω

Αυτα απο εμενα!!

ευχαριστω φιλος μου εδωσες μια καλη βαση για να το συνθεσω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με δυνατοτητες και χαρακτηριστικα πολυ απλα.καταρχας το pc θα ειναι ανοιχτο ολη μερα και η χρηση κυριως θα ειναι να παιζει μουσικη και να ειναι συνεχεια στο ιντερνετ.σκεφτομαι να αγορασω ενα pc ολα σε ενα.καπως ετσι λεγονται κατι καινουργια που ειδα.εχετε καμια αποψη γι'αυτα?? αξιζει?? η να φτιαξω κατι μονος μου.τα χρηματα που ειμαι διατεθειμενος να δωσω ειναι γυρω στα 500 ευρο μαζι με οθονη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με δυνατοτητες και χαρακτηριστικα πολυ απλα.καταρχας το pc θα ειναι ανοιχτο ολη μερα και η χρηση κυριως θα ειναι να παιζει μουσικη και να ειναι συνεχεια στο ιντερνετ.σκεφτομαι να αγορασω ενα pc ολα σε ενα.καπως ετσι λεγονται κατι καινουργια που ειδα.εχετε καμια αποψη γι'αυτα?? αξιζει?? η να φτιαξω κατι μονος μου.τα χρηματα που ειμαι διατεθειμενος να δωσω ειναι γυρω στα 500 ευρο μαζι με οθονη.

 

καλο μηχανημα για τα λευτα του...αυτό

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω εναν υπολογιστη με δυνατοτητες και χαρακτηριστικα πολυ απλα.καταρχας το pc θα ειναι ανοιχτο ολη μερα και η χρηση κυριως θα ειναι να παιζει μουσικη και να ειναι συνεχεια στο ιντερνετ.σκεφτομαι να αγορασω ενα pc ολα σε ενα.καπως ετσι λεγονται κατι καινουργια που ειδα.εχετε καμια αποψη γι'αυτα?? αξιζει?? η να φτιαξω κατι μονος μου.τα χρηματα που ειμαι διατεθειμενος να δωσω ειναι γυρω στα 500 ευρο μαζι με οθονη.

 

εγω θα εφτιαχνα ενα δικο μου..για να ηξερα τι να εβαζα μεσα..και να επελεγα

αλλα και αυτο που προτεινε ο συμφορουμιτης που εχουμε και το ιδιο κινητο ειναι πολυ καλο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ωραια επιλογη..αλλα οπως ειπα θελω 500 ευρο.επισης ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι αθορυβος?? επισης ειναι περιττο για μενα ενας τοσο μεγαλος δισκος σε χωρητικοτητα οπως επισης και τα περιφεριακα (ποντικι-ηχειο-πληκτρολογιο).

θα προσπαθησω να φτιαξω το ιδιο μηχανημα με αυτα που φοραει αυτο να δουμε ποσο θα κοστισει.

 

ομως αυτο που ψαχνω ειναι μια πλεον οικονομικη λυση..και οι απαιτησεις οπως προ-ανεφερα ειναι απλες.

 

το απογευμα πηγα και ειδα εναν hp 3130 νομιζω και το μηχανημα μου εκανε εντυπωση οτι ηταν αθορυβο πληρως.

 

επισης δεν θελω να παρω υπολογιστη απο το eshop

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια επιλογη..αλλα οπως ειπα θελω 500 ευρο.επισης ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι αθορυβος?? επισης ειναι περιττο για μενα ενας τοσο μεγαλος δισκος σε χωρητικοτητα οπως επισης και τα περιφεριακα (ποντικι-ηχειο-πληκτρολογιο).

θα προσπαθησω να φτιαξω το ιδιο μηχανημα με αυτα που φοραει αυτο να δουμε ποσο θα κοστισει.

 

ομως αυτο που ψαχνω ειναι μια πλεον οικονομικη λυση..και οι απαιτησεις οπως προ-ανεφερα ειναι απλες.

 

το απογευμα πηγα και ειδα εναν hp 3130 νομιζω και το μηχανημα μου εκανε εντυπωση οτι ηταν αθορυβο πληρως.

 

επισης δεν θελω να παρω υπολογιστη απο το eshop

 

παρε ιδεες απο αυτο και συνθεσε τον δικο σου με τισ δικες σου αναγκες...

Link to comment
Share on other sites

RAVER οταν λες θα παιζει μουσικη συνεχεια? Θες να φτιαξεις ενα media player? Θα μπει σε καποιο μαγαζι ή για προσωπικη χρηση στο δωματιο σου? Θες δηλαδη να εχει και μια ξεχωριστη καλη καρτα ηχου? Θα χρησιμοποιεις προγραμματα μουσικης που θελουν αρκετη μνημη? Οσο αναφορα τον αθορυβο επεξεργαστη, ολοι αθορυβοι ειναι. Ο θορυβος στον υπολογιστη προερχεται οταν τα ανεμιστηρακια απο την χρηση και την παροδο του χρονου αρχιζουν να "ξεχαρβαλωνουν" λιγο, οπως επισης και απο τη σκονη που μαζευουν.

 

Μια προταση για αρχη...

 

Τροφοδοτικο CoolerMaster eXtreme Power Plus 500W νομιζω για χρηση 24/7 ειναι κατι που πρεπει να αντεχει.

 

Μητρικη Gigabyte Z68P-DS3

 

Επεξεργαστη Intel Core i3 2100 3.1GHz

 

Μνημη Corsair Blue Vengeance 4GB

 

Γραφικων Sapphire 6570 2GB

 

Δισκος WD Caviar Blue 500GB

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

η χρηση θα ειναι καθαρα στο σπιτι.ο ηχος που θελω μπορω να τον εχω με μια απλη καρτα ηχου.

η συνθεση που μου προτεινεις μ'αρεσει πολυ.αμα δεν σου κανει κοπος προτεινε μου και ενα κουτι.

τα τελευταια 6 χρονια εχω λαπτοπ αλλα ο υπολογιστης συνεχεια κρασαρει και εχει φτασει στο τελος του.καιρος να αγορασω κατι καινουργιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κουτι το κλασσικο και πρακτικο CoolerMaster Elite 430

 

Για τη συνθεση που σου εκανα για αυτο που δεν εγγυομαι ειναι η καρτα γραφικων. Απλως εδωσα μια ιδεα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κουτι το κλασσικο και πρακτικο CoolerMaster Elite 430

 

Για τη συνθεση που σου εκανα για αυτο που δεν εγγυομαι ειναι η καρτα γραφικων. Απλως εδωσα μια ιδεα.

ok! αυριο θα παρω τηλ για διαθεσιμοτητα κλπ.παντως το καλοσκεφτομαι να παρω εναν ολοκληρομενο.ολα σε ενα..δεν ξερω αν αξιζει το κοπο..αλλα μ'αρεσει πολυ στο ματι.ευχαριστω για την βοηθεια. :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση είναι κυρίως για μουσική και δεν μας νοιάζουν τα γραφικά, τότε αν υπάρχει ενσωματωμένη VGA στην μητρική, δεν χρειάζεται να χαλάσει χρήματα για την 6570.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τσεκαρα την επιλογη του φιλου manolog3 και πηρα τηλεφωνο για διαθεσιμοτητα κλπ και το μπατζετ ανεβαινει αρκετα.βεβαια το μηχανημα ειναι καλο και τ'αξιζει τα λεφτα του.

ψαχνωντας βρηκα και αυτον http://support.you.gr/catalog/A0/A0C2658A6BAC25478CE724AB14BBEACF.JPG

στα 490 ευρο και μου κανει "κλικ" να τον επιλεξω.φανταζομαι για τις απαιτησεις που εχω θα ειναι ανετος.

τι λετε..αξιζει να τα δωσω..:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα υπολογιστη 5 χρονια περιπου με μητρικη ASUS M2NPVM-VM επεξεργαστη AMD ATHLON 64 X2 4200+ μνημες 2χ512 DDR2 PC2-4300 ONBOARD NVIDIA GEFORCE 6150 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LAMTECH 400W κα οθονη LG L1900E 19αρα.Το λειτουργικο μου ειναι τα XP PRO

 

Η μητρικη μου ειναι η εξης με τα χαρακτηριστικα της http://www.e-shop.gr...l?id=PER.522466

 

Σκεφτομαι να κρατησω σκλησο δισκο, dvd rw , τροφοδοτικο και να αλλαξω μητρικη, επεξεργαστη , μνημες γυρο στα 200ευρο και μετα απο κανα διμηνο να παρω και μια καρτα γραφικων..ακουω προτασης με ενδιαφερει και για παιχνιδια τουλαχιστων να παιζω με ευχαριστηση

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα υπολογιστη 5 χρονια περιπου με μητρικη ASUS M2NPVM-VM επεξεργαστη AMD ATHLON 64 X2 4200+ μνημες 2χ512 DDR2 PC2-4300 ONBOARD NVIDIA GEFORCE 6150 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LAMTECH 400W κα οθονη LG L1900E 19αρα.Το λειτουργικο μου ειναι τα XP PRO

 

Η μητρικη μου ειναι η εξης με τα χαρακτηριστικα της http://www.e-shop.gr...l?id=PER.522466

 

Σκεφτομαι να κρατησω σκλησο δισκο, dvd rw , τροφοδοτικο και να αλλαξω μητρικη, επεξεργαστη , μνημες γυρο στα 200ευρο και μετα απο κανα διμηνο να παρω και μια καρτα γραφικων..ακουω προτασης με ενδιαφερει και για παιχνιδια τουλαχιστων να παιζω με ευχαριστηση

 

Με 200€ ΔΕΝ αλλαζεις ολα αυτα, δυστυχως. Εκτος αν πας σε εναν πολυ συμβατικο AMD και μια συμβατικη mobo επισης. Για intel δεν το συζητω καν παρα μονο για τον i3 2100 αλλα και παλι θα βγεις εκτος μπατζετ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα υπολογιστη 5 χρονια περιπου με μητρικη ASUS M2NPVM-VM επεξεργαστη AMD ATHLON 64 X2 4200+ μνημες 2χ512 DDR2 PC2-4300 ONBOARD NVIDIA GEFORCE 6150 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ LAMTECH 400W κα οθονη LG L1900E 19αρα.Το λειτουργικο μου ειναι τα XP PRO

 

Η μητρικη μου ειναι η εξης με τα χαρακτηριστικα της http://www.e-shop.gr...l?id=PER.522466

 

Σκεφτομαι να κρατησω σκλησο δισκο, dvd rw , τροφοδοτικο και να αλλαξω μητρικη, επεξεργαστη , μνημες γυρο στα 200ευρο και μετα απο κανα διμηνο να παρω και μια καρτα γραφικων..ακουω προτασης με ενδιαφερει και για παιχνιδια τουλαχιστων να παιζω με ευχαριστηση

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.526062) GIGABYTE GA-H61M-D2-B3 57.00 €

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552675) KINGSTON KHX1333C9D3B1/2G 2GB HYPERX DDR3 BLU 12.40 €

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558344) INTEL CORE I3-2105 3.1 GHZ LGA1155 - BOX 123.00 €

Αξία προϊόντων: 192.40 €

 

Δεν θα πετάει, αλλά θα την παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

και παλι δε το λες πισι για games...

Σε "χαμηλές" ρυθμίσεις θα παίζει όλα τα παιχνίδια, και σίγουρα αποτελεί μια μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με το παλιό του σύστημα, και μάλιστα με ελάχιστα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...