Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

οχι ρε συ..και γω αυτο λεω...οποιος εχει αναγκη..

 

A OK, τώρα το λες αυτό. Πριν είπες:

 

ειχα πει σε ολους τους φοιτητες που σπουδαζουν σε αλλη πολη...

 

Συνεχίζω...

 

καταρχας το ιδεολογικο ειναι ενας σοβαρος λογος...καυ συ πιστευω περαν του ιδεολογικου στα πλαισια του καπιταλισμου που πιστευεις δν θα ειχες να πεις τιποτα περισσοτερο αφου εχουμε συμφωνησει οτι τα ιδιωτικα δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για την βελτιωση των δημοσιων και μαλιστα πιστευω οτι με τα ιδιωτικα δεν θα αλλαξει καθολου η κατασταση.

 

 

Φιλε μου, έχεις κολλήσει όμως σε αυτό (το bold)! Είπαμε ότι το ένα δεν προϋποθέτει το άλλο. Δεκτόν. Αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι δεν υπάρχουν άλλοι 1002 λόγοι που συνηγορούν υπέρ της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων. Τους έχουμε αναφέρει, έχεις διαφωνήσει, κατάλαβα τη διαφωνία σου.

 

Φτάνει όμως με το ότι "τα ιδιωτικα δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για την βελτιωση των δημοσιων" δεν είναι αυτός ο μονος σκοπός ούτε το μονο επιχείρημα.

 

 

ειχαμε καταληξει οτι τα ιδιωτικα ΔΕΝ θα βελτιωσουν τα δημοσια...

 

Μικρή (αλλα σημαντική) διευκρίνηση. Έχουμε συμφωνήσει ότι δεν είναι αναγκαία προϋπόθεση. Και ότι θα δημοσια πανεπιστήμια θα μπορούσαν (θεωρητικά) να βελτιωθούν και από μονα τους. Μέχρι εδώ έχουμε συμφωνήσει.

 

Το πας όμως παραπέρα ότι "τα ιδιωτικά δε θα βελτιώσουν τα δημοσια". Εδώ είναι ένα βασικό σημείο της διαφωνίας μας. Ενώ συμφωνούμε ότι δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, εγώ και άλλοι έχουμε αναφέρει ότι μέσω του ανταγωνισμού θα αναγκαστεί να βελτιωθεί και το δημόσιο πανεπιστήμιο. Eπαναλαμβανω, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση αλλα θα είναι και αυτή μια συνέπεια.

 

Δικαίωμα σου να διαφωνείς, αλλα μην καταλήγουμε στο ότι sumfwnhsasme όλοι σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@gmac...

για τη στεγαση διευκρινισα τι εννοουσα και ειχες δικιο..ειχα βιαστει :)

 

oσο για τα αλλα...αυτο με την αναγκαια προυποθεση για μενα ειναι ενα σημαντικο επιχειρημα

οντως δεν ειναι αναγκαιο οτι θα βελτιωθουν τα δημοσια με τα ιδιωτικα λογω ανταγωνισμου αλλα ουτε το θεωρω βεβαιο (το θεωρω απιθανο μαλιστα).

Ουτως ή αλλως, ειχαμε ψιλοβρει καποιους τροπους οπως θυμασαι που τα ωφελη των ιδιωτικων (συνδεση με αγορα εργασιας, χρηματοδοτηση κα) μπορουν να εφαρμοστουν και στα δημοσια χωρις να γινουν τα ιδιωτικα...

Εν τελει παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινουν τα ιδιωτικα εφοσον εχουμε βρει τοσες λυσεις που θα μπορουσαν να εφαρμοστουν στα δημοσια. Υποθετω οτι πρωτον ειναι θεμα επιλογης,(περι ισοτητας δλδ αν και δεν συμφωνω) και δευτερον για λογους πολιτικους που εκει εχουμε τη δυνατοτητα ως πολιτες να κανουμε κατι

 

@amelidis

απ'οτι καταλαβαινω βασιζεσαι στο εξης σκεπτικο. Αν κανω λαθος διορθωσε με!

Το σκεπτικο ειναι οτι τα δημοσια πανεπιστημια στην Ελλαδα ειναι χαλια, δεν χαιρουν διεθνης αναγνωρισης και δεν προσφερουν πρακτικη εκπαιδευση (και τα οσα αλλα λες στα οποια συμφωνουμε). Επισης, στις υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες η παιδεια ειναι τελεια. Ριχνουμε λοιπον μια ματια στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες και ωπ! Ιδιωτικα...α, γι'αυτο ειναι τοσο καλα σκεφτομαστε, αγνωοντας τοσα αλλα στοιχεια που μας κανουν διαφορετικα απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες...και σκεφτομαστε μετα, τα δημοσια ειναι που ειναι καταδικασμενα, ας τα αφησουμε στη μοιρα τους και ας ανοιξουμε ιδιωτικα αφου ξερουμε οτι δουλευουν.

Το καταλαβα σωστα?

 

Εγω δε συμφωνω λοιπον με τα παραπανω μιας και πιστευω οτι τα ιδιωτικα δεν θα λειτουργησουν οπως τα ευρωπαικα προτυπα διοτι δεν ειμαστε οπως η υπολοιπη ευρωπη καταρχας και δευτερον για 'πολιτικους' λογους...

Ξερουμε πολυ καλα οτι για την κατασταση στην παιδεια και για το πως εχουν γινει τα πραγματα ο λογος ειναι τα πολιτικα/συμφεροντα και τετοια

Link to comment
Share on other sites

E ,νομιζω οτι ψιλοδουλευομαστε τωρα..Ετσι μοιαζουν αληθεια τα ελληνικ πανεπιστημια;Και εγω που ημουν;Προσωπικα δεν εχω παρει ποτε σημειωσεις απο φοιτιτικη παραταξη..Δεν εχω ψηφισει ποτε σε φοιτητικες εκλογες..Ντροπη μου..Και δεν εχω ακουσει ποτε καποιον να μου λεει ψηφισε στην συνελευση καταληψη..Μονη μου συνειδητα πηγα και ψηφισα..Και δεν μπορω να καταλαβω ολη αυτη την συζητηση με τα πολιτικα γινεται για να φανει οτι δεν ειναι οι φοιτητες που αντιδρουν σε αυτο αλλα τα κομματα;Ποια κομματα οταν η πλειοψηφια υποστηριζει τις αποψεις ..Τι ανεκδοτα ειναι αυτα που λεγονται;Οι φοιτητες των δημοσιων στην πλειοψηφια τους ειναι κατα των ιδιωτικων..Η μεγαλυτερη φοιτιτικη παραταξη ειναι υπερ των ιδιωτικων..
Link to comment
Share on other sites

Εν τελει παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινουν τα ιδιωτικα εφοσον εχουμε βρει τοσες λυσεις που θα μπορουσαν να εφαρμοστουν στα δημοσια. Υποθετω οτι πρωτον ειναι θεμα επιλογης,(περι ισοτητας δλδ αν και δεν συμφωνω) και δευτερον για λογους πολιτικους που εκει εχουμε τη δυνατοτητα ως πολιτες να κανουμε κατι

 

Αφενός το λες και μονος σου. Είναι λύσεις που ΘΑ μπορούσαν να εφαρμοστούν στα δημοσια. Το αν θα γίνει η όχι είναι άλλο θέμα. Αφετέρου, ως σπουδαστής δημοσιου πανεπιστημιου καταλαβαίνω ότι θέλεις να βελτιωθούν αυτά. Μαζί σου κι εγώ.

 

Πέραν όμως της ιδεολογικής σου αντίθεσης, δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει αν θα υπάρχουν η όχι ιδιωτικά. Μου λες ότι η ιδεολογική διαφωνία και μονο είναι αρκετή. Επέτρεψε μου να θεωρώ ότι όλοι οι λόγοι που έχουμε αναφέρει εγώ, ο TNT και αρκετοί άλλοι είναι πιο σημαντικοί από μια αόριστη και έως ένα βαθμό εγωιστική ιδεολογία που απαγορεύει στους άλλους το δικαίωμα της επιλογής, το οποιο στην τελική εσένα δεν πρόκειται να σου κοστίσει τίποτα και να σου αφαιρέσει τίποτα.

 

πιστευω οτι τα ιδιωτικα δεν θα λειτουργησουν οπως τα ευρωπαικα προτυπα

 

Το γυρίσαμε πάλι στο θεωρητικό. Μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω ότι δε χρειάζεται να κάνουμε υποθέσεις. Έχω αναφέρει παραδείγματα ιδιωτικών που ήδη υπάρχουν στην Ελλάδα, πως λειτουργούν, τι προσφέρουν κτλ.

 

Μπορείς αν θέλεις να μιλάς με υποθέσεις, νομίζω όμως ότι είναι άτοπο από τη στιγμή που έχουμε πραγματικά παραδείγματα του πως κάτι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

E ναι λειτουργουν ονειρικα .Παντως αν ειναι εδωπερα ο γιος κανενος ιδιοκτητη ιδιοτικου πανεπιστημιου δεν θα μου κανει καμια εντυπωση..Τοσο θαψιμο στα δημοσια και τοσο αψογα τα ιδιωτικα..Και αν τολμησει καποιος να αντιμιλησει τον βριζουν κιολας ..αγγελακι ακρη δεν θα βγαλεις..Ασε οσους θελουν να λενε τα δικα τους και λεγε και εσυ τα δικα σου..και με την λογικη να μιλας εδω μιλανε αλλα πραγματα..
Link to comment
Share on other sites

Αφενός το λες και μονος σου. Είναι λύσεις που ΘΑ μπορούσαν να εφαρμοστούν στα δημοσια. Το αν θα γίνει η όχι είναι άλλο θέμα. Αφετέρου, ως σπουδαστής δημοσιου πανεπιστημιου καταλαβαίνω ότι θέλεις να βελτιωθούν αυτά. Μαζί σου κι εγώ.

 

στο χερι μας ειναι να γινουν..οταν ο Στυλιανιδης απειλει με διακοπες χρηματοδοτησης τι να λεμε τωρα

οταν ακουω νοοτροπιες του στυλ 'αφου περασε ο νομος τι καθεστε και κανετε τωρα' και τους ρωτας 'καλα ρε μλκ, και πριν περασει ο νομος γιατι δεν βγηκες να διαμαρτυρηθεις στους δρομους' και σε κοιτανε σαν εξωγηινο ας μην αναρωτιομαστε μετα

 

Πέραν όμως της ιδεολογικής σου αντίθεσης, δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει αν θα υπάρχουν η όχι ιδιωτικά. Μου λες ότι η ιδεολογική διαφωνία και μονο είναι αρκετή. Επέτρεψε μου να θεωρώ ότι όλοι οι λόγοι που έχουμε αναφέρει εγώ, ο TNT και αρκετοί άλλοι είναι πιο σημαντικοί από μια αόριστη και έως ένα βαθμό εγωιστική ιδεολογία που απαγορεύει στους άλλους το δικαίωμα της επιλογής, το οποιο στην τελική εσένα δεν πρόκειται να σου κοστίσει τίποτα και να σου αφαιρέσει τίποτα.

 

επειδη δεν συμφωνεις με την ιδεολογια μου αυτο δεν την κανει λαθος...

Εχω αναφερει και γω παμπολλους λογους που τα ιδιωτικα θα ειναι αχρηστα στην Ελλαδα..μην λεμε παλι τα ιδια

 

Το δικαιωμα της επιλογης συμφωνα με την καπιταλιστικη ιδεολογια σου το βρισκεις σωστο να χουμε μια πληθωρα να επιλεγουμε...εγω, αντιθετως, με την δικια μου δικαιολογια αυτη την εκδοχη της 'ισοτητας' δεν την δεχομαι..

ισοτητα για μενα ειναι να εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιριες και ιση συμμετοχη..εαν καποιος δεν εχει τα λεφτα για να μπει στο ιδιωτικο καταργειται η ισοτητα..ναι μεν, θα μπορει να παει στο δημοσιο αλλα τοτε δεν θα ειναι επιλογη αλλα 'αναγκαστικη αναγκη'..τοση απλη ειναι η σκεψη μου...

αν δεν την καταλαβαινεις δεν σημαινει οτι ειναι λαθος..

ειναι σαν να λες σε καποιον που εχει Χ χρηματα, οτι με αυτα τα Χ χρηματα μπορει να αγορασει το Α αμαξι και με 2Χ χρηματα να αγορασει το Β αμαξι..του δινεις επιλογη ουσιαστικα? οχι, βεβαια..ναι μεν θα μπορουσε να επιλεξει το Β αλλα αναγκαστικα θα παρει το Α

 

κανουμε κυκλους τοσο καιρο και λεμε τα ιδια..απλα δεν προκειται να συμφωνησουμε...

 

 

 

 

Το γυρίσαμε πάλι στο θεωρητικό. Μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω ότι δε χρειάζεται να κάνουμε υποθέσεις. Έχω αναφέρει παραδείγματα ιδιωτικών που ήδη υπάρχουν στην Ελλάδα, πως λειτουργούν, τι προσφέρουν κτλ.

 

Μπορείς αν θέλεις να μιλάς με υποθέσεις, νομίζω όμως ότι είναι άτοπο από τη στιγμή που έχουμε πραγματικά παραδείγματα του πως κάτι λειτουργεί.

 

αυτα τα ιδιωτικα που αναφερεις μεχρι προτεινος δεν ειχαν ισαξια αναγνωρισμενα επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα..τι να λεμε τωρα...για ποιο λογο εγινε δλδ ολη η φασαρια για τα ΚΕΣ?

Ας αναγνωρισουν κανα master στο πολυτεχνειο και το γεωπονικο και μετα να κανουν και τπτ αλλο που θελουν να κανουν ισαξια πτυχια ΑΕΙ με αντιστοιχα τμηματα ΤΕΙ/ΚΕΣ

γιατι αυτα τα κολλεγια να δινουν πτυχιο σε 2 και 3 χρονια και εμας το κατωτερο οριο να ειναι 4?

 

και το πως λειτουργουν αστο καλυτερα...

φετος ας πουμε ξερουμε οτι διερρευσαν καποια θεματα πανελληνιων σε καποιο κολλεγιο...

εχουν το στιγμα του Αμερικανικου κολεγιου για να παινευονται οι γιαγιαδες τα εγγονια τους οταν παιρνουν το 'πτυχιο' τους...

ασε και εκει gmac, ξερουμε τι λαμογιες παιζονται και εκει

Link to comment
Share on other sites

Kαι συμφωνω και απολυτα μαζι σου..Μια σωστη μορφωση εξασφαλιζει δυνατοτητα οικονομικης ανελιξης και κοινωνικης και προσβαση στα ανωτερα αγαθα απο ενα αμαξι ως και ανωτερη περιθαλψη οπως ανεφερε ο Αμελιδης χτες..Ειναι σημαντικο ολα τα παιδια να εχουν τις ιδιες δυνατοτητες σε αυτες τις ευκαιριες και οχι να δημιουργηθουν τα πανεπιστημια τα δημοσια και τα ιδιωτικα για τους εχοντες..Οσι για την μορφωση σε αυτα τα πανεπιστημια ανατρεξτε λιγο στο ιντερνετ για να δειτε εντυπωσεις..Εντυπωση μου κανει οτι εδω δινονται ολα λιγο διαφορετικα..
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ιδιωτικα που αναφερεις μεχρι προτεινος δεν ειχαν ισαξια αναγνωρισμενα επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα..τι να λεμε τωρα...για ποιο λογο εγινε δλδ ολη η φασαρια για τα ΚΕΣ?

Ας αναγνωρισουν κανα master στο πολυτεχνειο και το γεωπονικο και μετα να κανουν και τπτ αλλο που θελουν να κανουν ισαξια πτυχια ΑΕΙ με αντιστοιχα τμηματα ΤΕΙ/ΚΕΣ

γιατι αυτα τα κολλεγια να δινουν πτυχιο σε 2 και 3 χρονια και εμας το κατωτερο οριο να ειναι 4?

 

Δεν ξέρω κάποιον να δίνει πτυχίο σε 2 χρονια, αλλα και πάλι δε θα το αντιστοιχούσαν ποτε σε πτυχίο 4έτους φοίτησης.

 

Για τα KES άσχετο, εγώ μίλησα με συγκεκριμένα παραδείγματα - ποιο από αυτά θεωρείς ότι είναι ισάξιο ΤΕΙ;

 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, απλά προσπαθώ να βγάλω άκρη από τα γραφόμενα σου.:)

 

 

και το πως λειτουργουν αστο καλυτερα...

φετος ας πουμε ξερουμε οτι διερρευσαν καποια θεματα πανελληνιων σε καποιο κολλεγιο...

εχουν το στιγμα του Αμερικανικου κολεγιου για να παινευονται οι γιαγιαδες τα εγγονια τους οταν παιρνουν το 'πτυχιο' τους...

ασε και εκει gmac, ξερουμε τι λαμογιες παιζονται και εκει

 

Αχταρμά μου τα έχεις κάνει λίγο. Tι σχέση έχουν ας πούμε τα θέματα των πανελληνιων ;;

Link to comment
Share on other sites

:P

 

αυτο με τις πανελληνιες εννοω οτι και τα κολλεγια που λες δεν ειναι τοσο ονειρικα και τελεια..υπαρχουν παντου λαμογιες και τα ιδιωτικα που θελετε στην Ελλαδα δεν θα ειναι εξαιρεση

 

Εγω δεν θεωρω κανενα ΚΕΣ/ΤΕΙ ισαξιο με ΑΕΙ..Η κυβερνηση το θελει ομως :)

 

Eγω ξερω πολλα ΙΕΚ που το δινουν το πτυχιο σε 2 χρονακια

Link to comment
Share on other sites

:P

 

αυτο με τις πανελληνιες εννοω οτι και τα κολλεγια που λες δεν ειναι τοσο ονειρικα και τελεια..υπαρχουν παντου λαμογιες και τα ιδιωτικα που θελετε στην Ελλαδα δεν θα ειναι εξαιρεση

 

 

Για να μου αναφέρεις διαρροή θεμάτων πανελληνιων, προφανώς αναφέρεσαι σε ιδιωτικά λύκεια η ισότιμα. Εγώ σου μιλάω για ιδιωτικά πανεπιστήμια (η αντίστοιχα) οποτε λυπάμαι αλλα άσχετο το επιχείρημα.

 

 

Εγω δεν θεωρω κανενα ΚΕΣ/ΤΕΙ ισαξιο με ΑΕΙ..Η κυβερνηση το θελει ομως :)

 

Θα συνεχίσω να μιλάω συγκεκριμένα: δηλαδή το ALBA που είναι ιδιωτικό ίδρυμα θεωρείς ότι είναι κατώτερο από (ας πούμε) την Πάντειο (AEI);

 

 

Eγω ξερω πολλα ΙΕΚ που το δινουν το πτυχιο σε 2 χρονακια

 

Πάλι αλλάζεις την κουβέντα στα ΙΕΚ. Κάποιο από τα ιδιωτικά ιδρύματα που σου ανέφερα δίνει πτυχίο σε 2 χρονια; Σου μιλάω με συγκεκριμένα παραδείγματα και συνεχώς αναφέρεις αλλα άσχετα. Προφανώς και δεν είναι δυνατόν κάποιο ίδρυμα που δίνει πτυχίο σε 2 και σε 3 χρονια να θεωρηθεί "ισότιμο" των ΑΕΙ που δίνουν πτυχίο σε 4.

Link to comment
Share on other sites

@amelidis

απ'οτι καταλαβαινω βασιζεσαι στο εξης σκεπτικο. Αν κανω λαθος διορθωσε με!

Το σκεπτικο ειναι οτι τα δημοσια πανεπιστημια στην Ελλαδα ειναι χαλια, δεν χαιρουν διεθνης αναγνωρισης και δεν προσφερουν πρακτικη εκπαιδευση (και τα οσα αλλα λες στα οποια συμφωνουμε). Επισης, στις υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες η παιδεια ειναι τελεια. Ριχνουμε λοιπον μια ματια στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες και ωπ! Ιδιωτικα...α, γι'αυτο ειναι τοσο καλα σκεφτομαστε, αγνωοντας τοσα αλλα στοιχεια που μας κανουν διαφορετικα απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες...και σκεφτομαστε μετα, τα δημοσια ειναι που ειναι καταδικασμενα, ας τα αφησουμε στη μοιρα τους και ας ανοιξουμε ιδιωτικα αφου ξερουμε οτι δουλευουν.

Το καταλαβα σωστα?

Close but not close enough...

1) Τα Ελληνικα Πανεπιστημια δεν ειναι ακριβως χαλια... Δεν ειναι μεν σε καλο επιπεδο και αυτο φαινεται απο την διεθνη τους αναγνωριση αλλα κανεις δεν ειπε οτι δεν σωζεται η κατασταση!

 

2)Σε αρκετες, οχι ομως σε ολες, η παιδεια αν δεν ειναι τελεια ειναι τουλαχιστον 100% βελτιωμενη σε σχεση με τη δικη μας!

 

3) Τα ιδιωτικα δεν προκυπτουν απο ενα βλεμμα στα διεθμη πανεπιστημια! Προκυπτουν σε ενα τεραστιο βαθμο απο την ενταξη μας στην ΕΕ! Ουσιαστικη η ΕΕ ειναι αυτη που μας "αναγκαζει" να επιτρεψουμε τα ιδιωτικα πανεπιστημια. Σε μικροτερο δε βαθμο προκυπτουν απο το γεγονος οτι ειναι εξαιρετικα αντιδημοκρατικο και αντισυνταγματικο -πλεον- τον να μην επιτρεπεται σε ενα φοιτητη να εχει μια εναλλακτικη προταση με το αναλογο κοστος!! Δικαιωμα του καθενος ειναι να επιλεξει ο καθενας το που θα σπουδασει...

Το οτι εσενα η της Χριστινουλας δεν σου αρεσει εμενα προσωπικα δεν μου λεει τιποτα! Οσο δεν αρεσει σε εσας αλλα τοσο αρεσει σε εμενα...

Και οπως ειπαμε και πιο πανω δεν ζουμε στην Ρωσσια του 1980! ;)

 

 

Τελοσπαντων το θεμα το συζηταμε χωρις κανενα σκοπο και κανενα λογο! Το αρθρο περασε στην Βουλη, οπως διεμηνυσαν ο υπουργος παιδειας αλλα και ο πρωθυπουργος θα εφαρμοστει στο ακεραιο επομενως ειναι απλα θεμα χρονου το να ξεπεταχτουν τα συγκεκριμενα πανεπιστημια!!

Το μονο που θελω ειναι να μην τολμησει κανενας "φοιτητης" να μου χαλασει την εξεταστικη μου και το προγραμμα που εχω θεσεις για την ζωη μου απο εδω και περα! Ας διαδηλωσει οποτε και οσο θελει στους δρομους αλλα κατω τα χερια απο τα πανεπιστημια... Υπαρχουν και καποιοι φοιτητες που δεν εχουν σκοπο να μεινουν ολη τους τη ζωη εκει περα!! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Για να μου αναφέρεις διαρροή θεμάτων πανελληνιων, προφανώς αναφέρεσαι σε ιδιωτικά λύκεια η ισότιμα. Εγώ σου μιλάω για ιδιωτικά πανεπιστήμια (η αντίστοιχα) οποτε λυπάμαι αλλα άσχετο το επιχείρημα.

 

ε δεν θα καθομαι να παρακολουθω το καθε κολεγιο για να σου αποδειξω κατι πολυ απλο

 

Θα συνεχίσω να μιλάω συγκεκριμένα: δηλαδή το ALBA που είναι ιδιωτικό ίδρυμα θεωρείς ότι είναι κατώτερο από (ας πούμε) την Πάντειο (AEI);

 

ναι! φυσικα ναι! αφου σου ειπα...τα πτυχια τους αναγνωριστηκαν απο την Ελλαδα μολις προσφατα με το νομο περι ΚΕΣ...τωρα την ποιοτητα των σπουδων τους δεν μπορω να την ξερω και ουτε με νοιαζει...αλλα τι σημασια εχει? παλι στα ιδια ερχομαστε...αν υποθεσουμε οτι ειναι ανωτερο (με τι αποδειξη ομως?) παλι θα σου απαντησω γιατι να μην γινει και η παντειος τοσο καλη...φαυλος κυκλος αγαπητε

 

 

Πάλι αλλάζεις την κουβέντα στα ΙΕΚ. Κάποιο από τα ιδιωτικά ιδρύματα που σου ανέφερα δίνει πτυχίο σε 2 χρονια; Σου μιλάω με συγκεκριμένα παραδείγματα και συνεχώς αναφέρεις αλλα άσχετα. Προφανώς και δεν είναι δυνατόν κάποιο ίδρυμα που δίνει πτυχίο σε 2 και σε 3 χρονια να θεωρηθεί "ισότιμο" των ΑΕΙ που δίνουν πτυχίο σε 4.

 

γιατι ρε μαν? τα ΙΕΚ τριτοβαθμια εκπαιδευση δεν ειναι? σου ειπα ενα παραδειγμα ενος ιδρυματος με το οποιο περνεις πτυχιο σε 2 χρονια...και ενταξει...τα ΚΕΣ σου δινουν σε 3 χρονια..εκει θα κολλησουμε? τα δικα μας τα δινουν μινιμουμ σε 4

και απο το deree μπορεις να βγεις και σε 3 χρονια..γιατι να ειναι ισοτιμα τοτε?

 

@amelidis

1) συμφωνω

2) συμφωνω

3) ειπαμε ρε μαν δεν θα ονομαζεται επιλογη αλλα αναγκη να παει καποιος στο δημοσιο...αφου δεν θα χει να πληρωσει αναγκαστικα θα παει στο δημοσιο

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια των φοιτητων των τεi και αεi δεν συμφωνουν στην ιδρυση ιδιωτικων..Αρα πρεπει να ακους και την γνω,η των αλλων .Αν και πυσιαστικα μονο καποιος που περασε σε χαμηλοβαθμη σχολη η δευτερη επιλογη εχει λογο να υποστηριζει τα ιδιωτικα..Αρα ουτε και εμας μας αφορα να στρωνοταν οπως στρωθηκαμε ολοι και μετα βλεπουμε..Καλα ψηφιστηκε το αρθρο;ποτε;
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια των φοιτητων των τεi και αεi δεν συμφωνουν στην ιδρυση ιδιωτικων..Αρα πρεπει να ακους και την γνω,η των αλλων .Αν και πυσιαστικα μονο καποιος που περασε σε χαμηλοβαθμη σχολη η δευτερη επιλογη εχει λογο να υποστηριζει τα ιδιωτικα..Αρα ουτε και εμας μας αφορα να στρωνοταν οπως στρωθηκαμε ολοι και μετα βλεπουμε..Καλα ψηφιστηκε το αρθρο;ποτε;

 

ειχα την εντυπωση οτι περασε :O βαριεμαι να ψαξω τωρα αλλα νομιζω εγινε

Link to comment
Share on other sites

Περσυ τετοιο καιρο...

Οσον αφορα το σχολιο για της χαμηλοβαθμες σχολες δεν ισχυει σε καμια περιπτωση!

Φοιτω στην Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεν του Πανεπιστημιου Μακεδονιας που ειχε βαση οταν μπηκα 17.000 μορια! Εγω συγκεντρωσα 17.984...

Εξακολουθω να ειμαι υπερ της ιδρυσης τους!

Link to comment
Share on other sites

ναι! φυσικα ναι! αφου σου ειπα...τα πτυχια τους αναγνωριστηκαν απο την Ελλαδα μολις προσφατα με το νομο περι ΚΕΣ...τωρα την ποιοτητα των σπουδων τους δεν μπορω να την ξερω και ουτε με νοιαζει...αλλα τι σημασια εχει? παλι στα ιδια ερχομαστε...αν υποθεσουμε οτι ειναι ανωτερο (με τι αποδειξη ομως?) παλι θα σου απαντησω γιατι να μην γινει και η παντειος τοσο καλη...φαυλος κυκλος αγαπητε

 

Εσύ τον έχεις κάνει φαύλο. Η Πάντειος αν θέλει να βελτιωθεί δεν την εμποδίζει η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων να το κάνει. Ας γίνει κι αυτή καλή λοιπόν. Το επιχείρημα κατά της αναγνώρισης που είναι;

 

Το αρθρο περασε στην Βουλη, οπως διεμηνυσαν ο υπουργος παιδειας αλλα και ο πρωθυπουργος θα εφαρμοστει στο ακεραιο επομενως ειναι απλα θεμα χρονου το να ξεπεταχτουν τα συγκεκριμενα πανεπιστημια!!

 

Αν αναφέρεσαι στην αναθεώρηση του άρθρου 16, όχι δεν πέρασε γιατί δε συγκεντρώθηκε ο απαραίτητος αριθμός ψήφων. Πράγμα αναμενόμενο αφού το ΠΑΣΟΚ δε συμμετέχει στη διαδικασία και τα αριστερά κόμματα είναι κατά.

 

ειχα την εντυπωση οτι περασε βαριεμαι να ψαξω τωρα αλλα νομιζω εγινε

 

Ανησυχώ που άτομα που είναι ενεργά στους φοιτητικούς αγώνες δεν γνωρίζουν καν τι συμβαίνει. Μην το πάρεις προσωπικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα,

σήμερα στο ΑΠΘ δεν είχε φύλακες, ξέρει κανείς αν έχει να κάνει με τον ξυλοδαρμό των φυλάκων τις προάλλες ή αν όχι, για ποιο λόγο έγινε;

 

**edit**

 

Ok, βρήκα τον λόγο στην ΕΡΤ3

 

Αποχή από τα καθήκοντά τους έως την Τετάρτη αποφάσισαν οι εργολήπτες του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την επίθεση που δέχτηκαν υπάλληλοι φύλαξης τα ξημερώματα στο πανεπιστήμιο.

Σε συνεδρίασή που συγκάλεσε σήμερα το Σωματείο Εργολάβων του ΑΠΘ - το οποίο περιλαμβάνει εργαζομένους στην φύλαξη, την καθαριότητα, το πράσινο και διοικητικό προσωπικό - ανακοινώθηκε ότι οι εργαζόμενοι θα συγκεντρώνονται καθημερινά έξω από το κτίριο Διοίκησης του ΑΠΘ, αλλά δεν θα προσέρχονται στα καθήκοντά τους, μέχρι την Τετάρτη, οπότε θα ληφθεί νέα απόφαση, μετά την έκτακτη ανοιχτή Σύγκλητο που έχει προγραμματιστεί στο ΑΠΘ.

 

Στο μεταξύ, σήμερα υπάλληλοι της διοίκησης του πανεπιστήμιου, συγκεντρώθηκαν έξω από την πρυτανεία, στο πλαίσιο παράστασης διαμαρτυρίας για περίπου μισή ώρα με αφορμή τα χθεσινά επεισόδια.

Οι υπάλληλοι εξέφρασαν την αγανάκτησή τους αλλά και φόβο για την σωματική τους ακεραιότητα. Σύμφωνα με την προϊσταμένη των διοικητικών υπαλλήλων, καθημερινά οι εργαζόμενοι του πανεπιστημίου γίνονται μάρτυρες περιστατικών βίας με καταστροφές σε κτίρια του ιδρύματος, αλλά και περιπτώσεις ναρκωτικών, ωστόσο είναι η πρώτη φορά που σημειώνεται τόσο βίαιη επίθεση εναντίον εργαζομένων του πανεπιστημίου.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ που άτομα που είναι ενεργά στους φοιτητικούς αγώνες δεν γνωρίζουν καν τι συμβαίνει. Μην το πάρεις προσωπικά. :)

 

Γιατί να μην το πάρει; Μα είναι δυνατόν να απαντάει «ειχα την εντυπωση οτι περασε βαριεμαι να ψαξω τωρα αλλα νομιζω εγινε»; :blink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, xristinoula ειχες δικιο ο νομος περι ΚΕΣ ειχε συζητηθει στη Βουλη αλλα αναβληθηκε και θα συζητηθει το καλοκαιρι...

που σημαινει gmac/Veco τα 'επιχειρηματα' περι ηδη υπαρξης ιδιωτικων στην Ελλαδα ειναι παντελως αχρηστα εφοσον τα πτυχια τους δεν αναγνωριζονται

αφηστε λοιπον εμενα, που προφανως δεν εχω αλλη ζωη απ'το να κραταω κοκκινες σημαιες, να κανω πορειες και να κλεινω σχολες :lol:

veco, ο φιλος σου ο gmac ήξερε για το νομο? εσυ ηξερες? τρομαρα σας :down: ποσο σημασια εχει αραγε αυτο για την κουβεντα μας? :rolleyes:

 

αρα, το επιχειρημα που σας μενει για τα ιδιωτικα ειναι αυτο της 'ισοτητας' που ενταξει, ενω σας ειπα οτι δεν θα ειναι ισοτητα αλλα αναγκαστικη επιλογη κανεις σας δεν το σχολιασε :down:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, xristinoula ειχες δικιο ο νομος περι ΚΕΣ ειχε συζητηθει στη Βουλη αλλα αναβληθηκε και θα συζητηθει το καλοκαιρι...

που σημαινει gmac/Veco τα 'επιχειρηματα' περι ηδη υπαρξης ιδιωτικων στην Ελλαδα ειναι παντελως αχρηστα εφοσον τα πτυχια τους δεν αναγνωριζονται

αφηστε λοιπον εμενα, που προφανως δεν εχω αλλη ζωη απ'το να κραταω κοκκινες σημαιες, να κανω πορειες και να κλεινω σχολες :lol:

 

Αυτό που λες δεν το είπα ποτέ, άρα καλό θα ήταν προτού μας βάλεις όλους στο ίδιο καζάνι να έχεις μία ξεκάθαρη άποψη για το τι λέει ο καθένας.

 

Πάμε λοιπόν παρακάτω.

 

veco, ο φιλος σου ο gmac ήξερε για το νομο? εσυ ηξερες? τρομαρα σας :down: ποσο σημασια εχει αραγε αυτο για την κουβεντα μας? :rolleyes:

 

Δεν γνωρίζω εάν ήξερε ο gmac, προσωπικά πάντως ήξερα, όχι πως οφείλω να σου απαντήσω. Σημασία έχει από τη στιγμή που η κουβέντα μας αναφέρεται στις καταλήψεις και στους λόγους που αυτές γίνονται, άσχετα εάν στις τελευταίες σελίδες περιστρέφεται γύρω από το θέμα της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων.

 

αρα, το επιχειρημα που σας μενει για τα ιδιωτικα ειναι αυτο της 'ισοτητας' που ενταξει, ενω σας ειπα οτι δεν θα ειναι ισοτητα αλλα αναγκαστικη επιλογη κανεις σας δεν το σχολιασε :down:

 

Κοίταξε, για να τελειώνουμε, επειδή είμαι σίγουρος πως δεν αντιλαμβάνεσαι τι πιστεύω εγώ, θα σου το πω πολύ απλά.

 

Είμαι απόλυτα σύμφωνος ως προς την αναδιάρθρωση των δημοσίων πανεπιστημίων. Είμαι απόλυτα σύμφωνος ως προς την αύξσηση του ποσοστού χρηματοδότησης της παιδείας όχι μόνο στο 5%, αλλά ακόμη υψηλότερα, ει δυνατόν. Είμαι απόλυτα σύμφωνος στην αξιολόγηση, σε όλα αυτά που θα βοηθήσουν τα δημόσια πανεπιστήμια να γίνουν όχι απλά καλά, αλλά εξαιρετικά.

 

Ταυτόχρονα όμως, είμαι και απόλυτα σύμφωνος με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστήμιων.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν μπορω να κραταω σημειωσεις για το τι πιστευει ο καθενας και εχω πει δεν αναφερομαι προσωπικα..οποιοσδηποτε μπορει να επεμβει στις παραθεσεις που κανω εγω στον gmac και αντιστροφα και να πει τη γνωμη του..τελος

 

τα ιδιωτικα ειναι λογος που γινονται καταληψεις..αρα on-topic ειμαστε

 

ωραια, ειπες την αποψη σου περιληπτικα και ξεκαθαρα..χαιρομαι αληθεια αν και διαφωνω φυσικα με την ιδρυση των ιδιωτικων αλλα συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπες :)

Link to comment
Share on other sites

veco, ο φιλος σου ο gmac ήξερε για το νομο? εσυ ηξερες? τρομαρα σας :down: ποσο σημασια εχει αραγε αυτο για την κουβεντα μας? :rolleyes:

 

De mou aresei h eirwnia - eidika apo th stigmh pou egrapsa "mhn to pareis proswpika". De se exw eirwneftei alla an theleis na suzhthsoume se epipedo kafeneiou pes mou gia na stamathsw na summetexw sthn kouventa.

 

Fusika ki exei shmasia gia thn kouventa mas otan ta atoma pou kleinoun ta panepistimia den gnwrizoun kan an exei perasei o nomos ston opoio antidroun h oxi.

 

Λοιπον, xristinoula ειχες δικιο ο νομος περι ΚΕΣ ειχε συζητηθει στη Βουλη αλλα αναβληθηκε και θα συζητηθει το καλοκαιρι...

που σημαινει gmac/Veco τα 'επιχειρηματα' περι ηδη υπαρξης ιδιωτικων στην Ελλαδα ειναι παντελως αχρηστα εφοσον τα πτυχια τους δεν αναγνωριζονται

 

 

αρα, το επιχειρημα που σας μενει για τα ιδιωτικα ειναι αυτο της 'ισοτητας' που ενταξει, ενω σας ειπα οτι δεν θα ειναι ισοτητα αλλα αναγκαστικη επιλογη κανεις σας δεν το σχολιασε :down:

 

Sto post 724 egrapsa kathara kai ksastera oti "uparxoun idiwtika panepisthmia allo an den anagnwrizontai apo to kratos". Opote fusika kai to gnwrizw, afou malista to anefera.

 

Opote mallon den exeis katalavei to epixeirhma mou: tosin wra milaw gia to epipedo spoudwn twn sugekrimenw idiwitikwn idrumatwn, gia tin poiotita (h mh) twn apofoitwn tous, gia thn anagnwrish pou exoun (h pou den exoun) apo thn agora ergasias.

 

To an to kratos ta anagnwrizei h oxi den ephreazei tipota apo ta parapanw kai den exei kamia sxesh me to epixeirhma mou.

 

Opote mh mou les oti:

 

αρα, το επιχειρημα που σας μενει για τα ιδιωτικα ειναι αυτο της 'ισοτητας' που ενταξει, ενω σας ειπα οτι δεν θα ειναι ισοτητα αλλα αναγκαστικη επιλογη κανεις σας δεν το σχολιασε

 

giati kai ta upoloipa epixeirhmata mou sunexizoun na isxuoun sto full. Mporei na diafwneis alla afto den ta akurwnei.

 

Gia thn isothta ti theleis na sou pw pou den to egrapsa hdh? Anagastiki epilogi einai kai twra ta dhmosia (gia olous) ta idiwtika apla prosferoun mia parapanw epilogi.

 

An diafwneis me kati grapse ta epixeirhmata sou. To na onomazeis ta epixeirhmata twn allwn "entelws axrhsta" einai teleiws :down:

 

Apo thn allh, an kati den katalavaineis rwta prin arxiseis ta :down: kai ta :rolleyes: vasismenos se pragmata pou apla paranoises.

 

Eleos diladi...

Link to comment
Share on other sites

Dead Angel σε ποια σχολη εισαι??

Φοιτητής ΕΜΠ, Πολιτικός Μηχανικός:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν μπορω να κραταω σημειωσεις για το τι πιστευει ο καθενας και εχω πει δεν αναφερομαι προσωπικα..οποιοσδηποτε μπορει να επεμβει στις παραθεσεις που κανω εγω στον gmac και αντιστροφα και να πει τη γνωμη του..τελος

 

Αυτό ακριβώς κάνω.

 

τα ιδιωτικα ειναι λογος που γινονται καταληψεις..αρα on-topic ειμαστε

 

ωραια, ειπες την αποψη σου περιληπτικα και ξεκαθαρα..χαιρομαι αληθεια αν και διαφωνω φυσικα με την ιδρυση των ιδιωτικων αλλα συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπες :)

 

Υποτίθεται ότι ο λόγος που γίνονται καταλήψεις δεν είναι τα ιδιωτικά. Είναι όλος ο νόμος, ή κάνω λάθος; Εάν κάνω λάθος οκ, πάσο. Πάντως είναι αστείο να γίνονται καταλήψεις τη μία εβδομάδα για το ποιοί θα ψηφίζουν στις πρυτανικές εκλογές, την άλλη για το εάν θα ιδρυθούν ιδιωτικά και την άλλη για το εάν θα αυξηθεί η χορηγία...

 

Ωραία. Τουλάχιστον συμφωνούμε στο τι διαφωνούμε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...