Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

εννοω, δεν θα υπαρξει διαχωρισμος μεταξυ καλων και κακων ΚΕΣ, θα αναγνωριστουν ολα

 

gmac, δεν ειναι διαφορετικο θεμα...αναφερθηκα σε μια περιπτωση ιδρυσης ιδιωτικων, που καποια απο τα ηδη ιδιωτικα κολεγια/ΙΕΚ θα θελουν να ενταχθουν στην κατηγορια ιδιωτικα πανεπιστημια περα φυσικα απο τα ιδιωτικα πανεπιστημια που θα δημιουργηθουν απο το μηδεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εννοω, δεν θα υπαρξει διαχωρισμος μεταξυ καλων και κακων ΚΕΣ, θα αναγνωριστουν ολα

 

gmac, δεν ειναι διαφορετικο θεμα...αναφερθηκα σε μια περιπτωση ιδρυσης ιδιωτικων, που καποια απο τα ηδη ιδιωτικα κολεγια/ΙΕΚ θα θελουν να ενταχθουν στην κατηγορια ιδιωτικα πανεπιστημια περα φυσικα απο τα ιδιωτικα πανεπιστημια που θα δημιουργηθουν απο το μηδεν

 

Aν και δεν είμαι 100% σίγουρος, συνεχίζω να πιστεύω ότι μπλέκεις 2 διαφορετικά ζητήματα. Μπορεί η ενημέρωσή μου να είναι λίγο out-of-date αλλά από ότι είχα καταλάβει:

 

- τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών που είναι συμβεβλημένα με πανεπιστήμια της ΕΕ θα αναγνωριστούν (τα πτυχία τους δλδ). Αυτό είναι επιβεβλημένο από την ΕΕ, έχουμε φάει πρόστιμα, υπάρχουν οδηγίες και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε όσες καταλήψεις κι αν κάνουν οι φοιτητές, όσες συζητήσεις κι αν κάνουμε εγώ κι εσύ. Εδώ δεν πρόκειται για αναγνώριση ΚΕΣ ως πανεπιστημίων. Πρόκειται για αναγνώριση των πτυχίων που παρεχουν τα ξένα πανεπιστήμια με παραρτήματά τους στην Ελλάδα (γιατί μέχρι τώρα το ΔΟΑΤΑΠ - πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ - τα αναγνωρίζει ΜΟΝΟ όταν οι σπουδές έγιναν εξ ολοκλήρου στο εξωτερικό.

 

 

- το θέμα της ίδρυσης ιδιωτικών/μη κερδοσκοπικών πανεπιστημίων (ή της αναγνώρισης υπαρχόντων που τώρα λειτουργούν ως Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών - ιδιωτικα ΙΕΚ) είναι διαφορετικό, γιατί εδώ δε μιλάμε για ξένα πανεπιστήμια που θα εκδίδουν πτυχία αλλά για ελληνικά ιδρύματα.

 

Κάνω σε κάτι λάθος;

 

Αν όχι, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τα 2. Για το 1ο δεν έχουμε επιλογή ως χώρα μέλος της ΕΕ. Για το 2ο έχουμε και μπορούμε να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

1)υπαρχει η αναγνωριση για τα ΚΕΣ με την οποια επερχεται αναγνωριση πτυχιων και γινονται ισαξια με τα ΑΕΙ...αρα προσφερουν πτυχιο ως <ιδιωτικο πανεπιστημιο> εφοσον το πτυχιο τους ειναι ισαξιο. Δλδ, στο δημοσιο θα παιρνουν πτυχιο σε 4-5 χρονια, και στα ιδιωτικα αυτα σε 2-3. Επιζημιο ειναι για μας ειτε το θελει η ΕΕ ειτε οχι. Πρακτικα προκειται για ιδιωτικα πανεπιστημια

 

2)καποια απο τα ηδη υπαρχοντα κολλεγια (deree,akto,new york college,metropolitan,ΑΚΜΗ κα) εχουν σχεδια (δεν ξερω τι γινεται τωρα αλλα σιγουρα τα ειχαν) για να θεωρουνται ιδιωτικα πανεπιστημια. Θα καταθεσουν καποιες προτασεις ξερω γω για να τους αναγνωρισουν απο το υπουργειο αυτη την ιδιοτητα. Και ρωτω εγω: πως τα παραπανω ιδρυματα θα θεωρηθουν μη κερδοσκοπικα?

 

α, και φυσικα υπαρχουν και τα ιδιωτικα που θα γινουν απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

2)καποια απο τα ηδη υπαρχοντα κολλεγια (deree,akto,new york college,metropolitan,ΑΚΜΗ κα) εχουν σχεδια (δεν ξερω τι γινεται τωρα αλλα σιγουρα τα ειχαν) για να θεωρουνται ιδιωτικα πανεπιστημια. Θα καταθεσουν καποιες προτασεις ξερω γω για να τους αναγνωρισουν απο το υπουργειο αυτη την ιδιοτητα. Και ρωτω εγω: πως τα παραπανω ιδρυματα θα θεωρηθουν μη κερδοσκοπικα?

Οπως και πολλα ιδιωτικα σχολεια δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης...

Κλασσικο παραδειγμα το Αμερικανικο Κολλεγιο Ανατολια στην Θεσσαλονικη!

Ιδιωτικο σχολειο αλλα μη κερδοσκοπικο με την εννοια οτι τα χρηματα τα διαχειριζονται ενα συμβουλιο αλλα κανεις δεν βαζει χερι σε αυτα....

Δεν υπαρχει ιδιοκτητης!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτα δεν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια.

 

Θα δεχτει το deree με το τζιρο που κανει να 'χαριζει' τοσα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

1)υπαρχει η αναγνωριση για τα ΚΕΣ με την οποια επερχεται αναγνωριση πτυχιων και γινονται ισαξια με τα ΑΕΙ...αρα προσφερουν πτυχιο ως <ιδιωτικο πανεπιστημιο> εφοσον το πτυχιο τους ειναι ισαξιο. Δλδ, στο δημοσιο θα παιρνουν πτυχιο σε 4-5 χρονια, και στα ιδιωτικα αυτα σε 2-3. Επιζημιο ειναι για μας ειτε το θελει η ΕΕ ειτε οχι. Πρακτικα προκειται για ιδιωτικα πανεπιστημια

 

Καταρχάς κανείς δε δίνει πτυχίο σε 2 χρόνια. Σε 3 ναι. Είναι δεν είναι επιζήμιο (προσωπικά δε θεωρώ ότι είναι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα) το πτυχίο δίνεται από το (αγγλικό, γαλλικό και δεν ξέρω γω τι) πανεπιστήμιο, το οποίο και επιτηρεί το εδώ παράρτημα.

 

Το πτυχίο λοιπόν (θα) είναι ισάξιο των πτυχίων που δίνονται έξω και με βάση τα τωρινά δεδομένα, ο απόφοιτος θα πρέπει να περάσει απο ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ).

 

Θα μπορούσαμε να διαφωνήσουμε ξανά-μανά από την αρχή στο θεωρητικό κομμάτι, αλλά σε πρακτικό επίπεδο μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι για τα ιδρύματα που είναι παραρτήματα πανεπιστημίων χωρών της ΕΕ, η χώρα μας δεν μπορεί να κάνει τίποτα; Ναι ή όχι;

 

2)καποια απο τα ηδη υπαρχοντα κολλεγια (deree,akto,new york college,metropolitan,ΑΚΜΗ κα) εχουν σχεδια (δεν ξερω τι γινεται τωρα αλλα σιγουρα τα ειχαν) για να θεωρουνται ιδιωτικα πανεπιστημια. Θα καταθεσουν καποιες προτασεις ξερω γω για να τους αναγνωρισουν απο το υπουργειο αυτη την ιδιοτητα. Και ρωτω εγω: πως τα παραπανω ιδρυματα θα θεωρηθουν μη κερδοσκοπικα?

 

Κοίτα ΑΝ επιτραπεί η δημιουργία "ιδιωτικών" πανεπιστημίων πέρα από τα παραρτήματα ξένων ΑΕΙ (που είναι ξεχωριστό ζήτημα όπως εξήγησα παραπάνω) και ΑΝ ο νόμος προβλέπει ότι αυτά θα πρέπει να είναι μη κερδοσκοπικά, για να αναγνωριστεί ένας οργανισμός ως μη κερδοσκοπικός θα πρέπει τα όποια "κέρδη" του να επανεπενδύονται στο ίδιο το ίδρυμα κι όχι να τα βάζει κάποιος στην τσέπη του.

 

Όποιος θέλει να λειτουργήσει ένα ίδρυμα το οποίο δε θα πληροί τις προϋποθέσεις αυτές προφανώς και δεν θα πάρει άδεια απο το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ dead, αν έχω καταλάβει καλά, το νομοσχέδιο μιλάει για ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ των ΦΑΚΕΛΩΝ των ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ. Που απλά σημαίνει ότι το κράτος θα επιτρέψει ναι μεν την ίδρυση, αλλά δεν θα ανοίξει και τις πόρτες στον καθένα. Κάποιος έλεγχος θα υπάρχει για την ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών. Ο ίδιος έλεγχος που αρνούνται τα κρατικά πανεπιστήμια ...
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Oυυυ ,σιγουρα θα υπαρχει τρελη αξιολογηση..Συγκεκριμενα θα υπαρχει αξιολογηση των εσοδων..Αφου αυτοι που θα εχουν τα ιδιωτικα θα πρεπει ν τα αξιολογουν κιολας..Μην μας τρελανετε κιολας τελειως..

 

Οσο για το μη κερδοσκοπικα και για το επενδυει στο ιδρυμα μετα μην ξεχασουμς να αφιερωσουμε στους ιδιοκτητες επιχειρηματιες ενα αγαλμα για την προσφορα τους στο πολιτισμο και στην παιδεια ωσ μορφωση..Μηπως εχουν και χασουρα κιολας;Το μη κερδοσκοπικα σημαινει οτι μας δουλευει πολυ απλα το κρατος..Πρωτη φορα ειναι;

 

3 χρονια πτυχιο;Μα γιατι;ΓΓιατι δεν το δινουν σε 1 να τελειωνουμε;Τι φαιδρα λεμε τωρα;Λιγο ειναι ενας χρονος;Και μου θελουν να ειναι ισαξια και με τα δημοσια που ειναι 4 η 5..Να δω τι αλλο θα πουμε..

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια πτυχιο;Μα γιατι;ΓΓιατι δεν το δινουν σε 1 να τελειωνουμε;Τι φαιδρα λεμε τωρα;Λιγο ειναι ενας χρονος;Και μου θελουν να ειναι ισαξια και με τα δημοσια που ειναι 4 η 5..Να δω τι αλλο θα πουμε..

Στο εξωτερικό όλα τα πανεπιστήμια έχουν το bachelor 3 χρόνια και μετά αν θες κάνεις ένα χρόνο το master σύνολο 4 χρόνια.Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν ενσωματωμένο το master με την κατεύθυνση που επιλέγεις μέσα στη σχολή.Αλλά μη λέμε ότι τα 3 χρόνια δε φτάνουν.Έτσι λειτουργεί όλη η ευρώπη.3 bachelor+1 master όχι υποχρεωτικό αν και οι περισσότεροι το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια πτυχιο;Μα γιατι;ΓΓιατι δεν το δινουν σε 1 να τελειωνουμε;Τι φαιδρα λεμε τωρα;Λιγο ειναι ενας χρονος;Και μου θελουν να ειναι ισαξια και με τα δημοσια που ειναι 4 η 5..Να δω τι αλλο θα πουμε..

 

Tα παραρτήματα των ξένων πανεπιστημίων (τα τωρινά ΚΕΣ) θα είναι ισότιμα με τα ξένα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται και τα οποία παρέχουν το πτυχίο. ΟΧΙ με τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια.

 

Για παράδειγμα κάποιος που τελειώνει στην Αγγλία 3 χρόνια, για να πάρει ισοτιμία πρέπει να έχει και master και/ή να δώσει μαθήματα μέσω ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ). Το ίδιο θα γίνεται και με τους αποφοίτους των ΚΕΣ.

 

ΔΕΝ εξισώνονται τα πτυχία ΚΕΣ με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν υπαρχει καμια ισοτιμια...Οπου και αν δεις και στο φορουμ αυτο και αλλου ολοι λενε αν εχεις χρηματα και θες καλο πτυχιο πανε εξω..Αυτοι κατι θα ξερουν περισσοτερο..Εδω τα κες δεν ειναι ουτε σε επιπεδο φροντιστηριου ξενων γλωσσων.Εχω φιλη που πηγε σε κες και δεν την ρωτησαν ουτε βσθμους αλπα γραφτηκε..ΣΤα φροντηστηρια τα σοβαρα τουλαχιστον σου κανουν ενα τεστ γνωσεων να δουν μπορεις να μπεις στην ταξη;Στο εξωτερικο κανουν και μιοα επιλογη ποιον θα παρουν..Αρα αν θελουν το πτυχιο τους να εξισωθει με το ελληνικο τα 3 χρονια πρεπει να γινουν 4 αλλιως εξω απο την πορτα..Η εστω να εξισωνονται μονο πσοι παιρνουν μαστερ..
Link to comment
Share on other sites

Tα παραρτήματα των ξένων πανεπιστημίων (τα τωρινά ΚΕΣ) θα είναι ισότιμα με τα ξένα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται και τα οποία παρέχουν το πτυχίο. ΟΧΙ με τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια.

 

Για παράδειγμα κάποιος που τελειώνει στην Αγγλία 3 χρόνια, για να πάρει ισοτιμία πρέπει να έχει και master και/ή να δώσει μαθήματα μέσω ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ). Το ίδιο θα γίνεται και με τους αποφοίτους των ΚΕΣ.

 

ΔΕΝ εξισώνονται τα πτυχία ΚΕΣ με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα, με τα λιγα που εχω διαβασει, δε πρεπει να ειναι ακριβως ετσι. Κατ αρχην δεν υπαρχει ακομα καποιο υπο επεξεργασια νομοθετημα που να εχει βγει προς τα εξω ωστε να εχουμε μια ιδεα του τι μαγειρευεται. Μετα,αν δε κανω λαθος, η υποχρεωση της Ελλαδας ειναι ν αναγνωρισει τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων των ΚΕΣ και οχι τα ακαδημαικα, πραγμα το οποιο σημαινει οτι ετσι τα πτυχια των ΚΕΣ δεν θα ειναι ισοτιμα οπως αναφερεις με αυτα των ξενων πανεπιστημιων, στα οποια αναγνωριζεται και η ακαδημαικη τους υποσταση μετα απο τις εξετασεις. Τωρα στη πραξη πως θα γινουν αυτοι οι διαχωρισμοι ειναι ενα ερωτημα, ειδικα αν στη χωρα απο το πανεπιστημιο της οποιας επιτηρειται το ΚΕΣ το πτυχιο θα αναγνωριζεται κανονικοτατα, ενω στην Ελλαδα η αναγνωριση θα γινεται κατα το ημισυ!!!! Βεβαια ολα τα θαυματα στην Ελλαδα γινονται, με ακομα αλλο ενα δε θα χαλασει ο κοσμος

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος γιατι δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα, με τα λιγα που εχω διαβασει, δε πρεπει να ειναι ακριβως ετσι. Κατ αρχην δεν υπαρχει ακομα καποιο υπο επεξεργασια νομοθετημα που να εχει βγει προς τα εξω ωστε να εχουμε μια ιδεα του τι μαγειρευεται. Μετα,αν δε κανω λαθος, η υποχρεωση της Ελλαδας ειναι ν αναγνωρισει τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων των ΚΕΣ και οχι τα ακαδημαικα, πραγμα το οποιο σημαινει οτι ετσι τα πτυχια των ΚΕΣ δεν θα ειναι ισοτιμα οπως αναφερεις με αυτα των ξενων πανεπιστημιων, στα οποια αναγνωριζεται και η ακαδημαικη τους υποσταση μετα απο τις εξετασεις. Βεβαια στη πραξη πως θα γινουν αυτοι οι διαχωρισμοι ειναι ενα ερωτημα, ειδικα αν στη χωρα απο το πανεπιστημιο της οποιας επιτηρειται το ΚΕΣ το πτυχιο θα αναγνωριζεται κανονικοτατα, ενω στην Ελλαδα η αναγνωριση θα γινεται κατα το ημισυ!!!! Βεβαια ολα τα θαυματα στην Ελλαδα γινονται, με ακομα αλλο ενα δε θα χαλασει ο κοσμος

 

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκιο. My point was ότι δεν αναγνωρίζονται τα ΚΕΣ ως ισότιμα των ελληνικών πανεπιστημίων στο οποίο συμφωνουμε. :)

 

Αρα αν θελουν το πτυχιο τους να εξισωθει με το ελληνικο

 

Όπως είπα και πριν με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν εξισώνονται τα πτυχία των ΚΕΣ με τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν εξισωνονται..Την εννοια την ξερω .Αναλυτικα...Τι διαφορα θα υπαρχει..Οσο για το δημοσιο ..Εχει δικαιωμα ο καυθενας οσι ασχετος και να ειναι να κανει ελεγχο και να κραξει και αυτους που δουλευουν και αυτους που δεν δουλευουν..Και το αν ενα παιδι ηταν να μπει σε μια σχολη και τελικα κατεληξε σε αλλη.Εκτροπα γινονταθ.Δεν ειμαστε σε κοινωνια αγγελων.Αλλα τουλαχιστον μπορεις να το ελεγξεις..Στο ιδιωτικο οπου μπορει ο καθενας να βαλει να διδαξει ο κολλητος του ,ο ξαδερφος του και δεν ξερω ποιος αλλος ασχετος και να βαλει μεσα σαν φοιτητη τον γιο η την κορη του κολλητου του ανεξαρτητα αν ειναι το τελευταιο τουβλο ποιος μπορει να το ελεγξει;Ιδθωτικο ειναι οπως κρινω κανω..Οσο για τους φοιτητοπατερες ετσι οπως παει το πραγμα στην Ελλαδα δεν υπαρχει πραγμα που δεν εχει αναμιχθει με την πολιτικη..δεν ξερω τι θα ειναι αυτο μπορει οχι φοιτιτικες παραταξεις αλλα μην ειστε τοσο αθωοι οτι θα ειναι απεξω..
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν εξισωνονται..Την εννοια την ξερω .Αναλυτικα...Τι διαφορα θα υπαρχει..

 

Όπως έγραψα και πριν:

 

- για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κανείς δεν ξέρει, εδώ δεν ξέρουμε καν αν θα επιτραπεί η ίδρυσή τους. ΑΝ και ΟΤΑΝ ιδρυθούν, θα θεωρούσα λογικό να τους δωθεί αναγνώριση μόνο αν η διάρκεια σπουδών τους και γενικώς το πρόγραμμα σπουδών είναι εφάμιλο των κρατικών πανεπιστημίων.

 

- για τα ΚΕΣ που είναι παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, ο SpyrosDan έγραψε περισσότερες λεπτομέρειες. Η δική μου (και πάλι απλή θεώρηση) είναι ότι αυτά τα πτυχία θα εξισωθούν ως ένα βαθμό με τα πτυχία των ξένων ΑΕΙ με τα οποία συνεργάζονται. Και όχι με τα ελληνικά. Όπως και ο απόφοιτος του χ Αγγλικου πανεπιστημίου δεν έχει ισότητα/αντιστοιχία με ελληνικό πτυχίο αν δεν κάνει ας πούμε master και/ή δώσει μαθήματα μέσω ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ισαξια με τα αντιστοιχα του εξωτερικου για να τα αναγνωρισουν ως ισαξια;:lol::lol::lol:Σιγουρα..Καλα το οτι το ειπε αυτο ο Σπυροςνταν δεν το σχολιαζω και καθολου..:wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ισαξια με τα αντιστοιχα του εξωτερικου για να τα αναγνωρισουν ως ισαξια;:lol::lol::lol:Σιγουρα..

 

Η λογική της ΕΕ (την οποία το ελληνικό κράτος δεν αποδεχόταν τόσα χρόνια, αλλά τώρα αναγκάζεται να αποδεχτεί) ΑΝ την έχω καταλάβει σωστά λέει ότι αν το Nottingham Trent University αποδίδει πτυχία μέσω παραρτήματος, αρμόδια για τον έλεγχο της ποιότητάς τους είναι το ίδιο το πανεπιστήμιο και οι αρχές της χώρας-μέλους της ΕΕ στην οποία το πανεπιστήμιο ανήκει. Δηλαδή οι αρχές της Μεγάλης Βρετανίας. Και ότι δεν είναι αρμόδιο το ελληνικό κράτος να κρίνει την αξία των πτυχίων ενός βρετανικού πανεπιστημίου - άσχετα αν αυτά παρέχονται μέσω παραρτήματος.

 

Με το σκεπτικό αυτό μπορεί να διαφωνείς (προσωπικά συμφωνώ επί της αρχής αλλά έχω επιφυλάξεις ως προς το πρακτικό κομμάτι) αλλά δεν είναι κάτι που η Ελλάδα μπορεί να επηρεάσει.

 

Φυσικά, τα παραπάνω το πως το έχω καταλάβει εγώ το όλο πράγμα.

 

 

Καλα το οτι το ειπε αυτο ο Σπυροςνταν δεν το σχολιαζω και καθολου..:wacko::wacko:

 

Aν είναι να αρχίσουμε πάλι τις μαλακιούλες ότι εγώ κι ο SpyrosDan είμαστε το ίδιο πρόσωπο, πες μου να σε ξαναβάλω στη λίστα αγνόησης. Σου ζητησα αν έχεις αμφιβολίες να απευθυνθείς σε κάποιον mod για να σου τις λύσει. :down:

Link to comment
Share on other sites

@gmac

οπως βλεπεις εγω καποια προσωπα τα αγνοω επειδη κρινω οτι αν σχολιασω τα γραφομενα τους κατεβαινω στο επιπεδο τους. Στο χωριο μου ομως λενε οτι το σκυλι που ξυνεται στη γκλιτσα του τσοπανη κατι θελει

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

@gmac

οπως βλεπεις εγω καποια προσωπα τα αγνοω επειδη κρινω οτι αν σχολιασω τα γραφομενα τους κατεβαινω στο επιπεδο τους. Στο χωριο μου ομως λενε οτι το σκυλι που ξυνεται στη γκλιτσα του τσοπανη κατι θελει

 

 

Για εμένα πάλι ισχύει το "Δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις".

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάλι ισχύει το "Δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις".

:lol::lol::lol:

ειναι λογικο καποιος με πνευματικη ανωτεροτητα και υπεροχη, να εχει και ολυμπια μεγαθυμια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον από όλα: @ xristinoula

 

Εγώ μίλησα για αξιολόγηση ΦΑΚΕΛΟΥ από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ για την ΙΔΡΥΣΗ και όχι κατά τη διάρκεια λειτουργίας. Συνεπώς αν δεν πληροί προδιαγραφές δεν ανοίγει καν. Μαθε να διαβάζεις....

 

Δεύτερον: Αν διαβάσεις τι λέω μερικές σελίδες πριν, αυτά τα ψεύτικα πτυχία που τόσο κόπτεσαι ότι θα παίρνουν όλοι οι "μαϊμουδιάρηδες" ή "ποπροσανατολισμένοι" των ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα έχουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αναγνώριση στην αγορά εργασίας. Αν εσύ πχ έχεις τελειώσει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ψάξεις να βρεις δουλειά,θα βρεις. Πίστεψέ με. Εκείνος με το πτυχίο του τάδε ψευτοπανεπιστημίου δεν θα βρει τόσο εύκολα. Κι αν ακόμα η αγορά εργασίας πέσει στην παγίδα, θα ναι για λίγο. Εκτός αν είσαι της λογικής "σπούδασα, άρα βρείτε μου δουλειά να κάτσω" (βλέπε επετηρίδες και άλλα φαιδρά). Τότε σόρυ δεν ξέρω τι να πω

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό όλα τα πανεπιστήμια έχουν το bachelor 3 χρόνια και μετά αν θες κάνεις ένα χρόνο το master σύνολο 4 χρόνια.Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν ενσωματωμένο το master με την κατεύθυνση που επιλέγεις μέσα στη σχολή.Αλλά μη λέμε ότι τα 3 χρόνια δε φτάνουν.Έτσι λειτουργεί όλη η ευρώπη.3 bachelor+1 master όχι υποχρεωτικό αν και οι περισσότεροι το κάνουν.

 

Tα ελληνικα πανεπιστημια ΔΕΝ εχουν ενσωματωμενο master. Τουλαχιστον στο πολυτεχνειο και στη γεωπονικη μολις ΦΕΤΟΣ επιτελους εγκριθηκε οτι ο 5ος χρονος θεωρειται master.

 

Tα παραρτήματα των ξένων πανεπιστημίων (τα τωρινά ΚΕΣ) θα είναι ισότιμα με τα ξένα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται και τα οποία παρέχουν το πτυχίο. ΟΧΙ με τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια.

 

Για παράδειγμα κάποιος που τελειώνει στην Αγγλία 3 χρόνια, για να πάρει ισοτιμία πρέπει να έχει και master και/ή να δώσει μαθήματα μέσω ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ). Το ίδιο θα γίνεται και με τους αποφοίτους των ΚΕΣ.

 

ΔΕΝ εξισώνονται τα πτυχία ΚΕΣ με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ.

 

[να πω οτι παλευα επι ωρες να βρω το νομοσχεδιο καπου για να κανω quote αλλα τιποτα..αν καποιος το χει ας το παραθεσει]

 

κανεις λαθος mac.

καταρχας, εννοειται οτι τα παραρτηματα των ξενων πανεπιστημιων ειναι ισαξια με τα οριτζιναλ (στο πτυχιο). Απλα αντι να παει καποιος στο αμερικα παει στο αμερικανικο κολλεγιο στην Ελλαδα που ειναι γτπ και τελειωσε. (μεθοδος franchising με την οποια η μητρική εταιρεία παρέχει το σήμα της - αντί αντιτίμου - σε έναν επιχειρηματία, ο οποίος με δικά του έξοδα και ευθύνη εμπορεύεται προϊόντα με το σήμα της εταιρείας.). Μεχρι στιγμης τα ΚΕΣ υπαγονται στο υπουργειο Εμποριου. Δεν κάνουν έρευνα, δεν παρέχουν διδακτορικά και δεν μπορούν να αναπαράγουν το επιστημονικό δυναμικό των πανεπιστημίων.

 

'Η κοινοτική οδηγία 36/05 υποχρεώνει ένα κράτος - μέλος να αναγνωρίσει σε αποφοίτους που έχουν τίτλο από άλλο κράτος -μέλος πρόσβαση στο επάγγελμα με τους όρους που ισχύουν στο κράτος που παρέχει στον τίτλο. Με απλά λόγια, αν περάσει η σχετική ρύθμιση: Το τρίχρονο υποβαθμισμένο bachelor πολιτικού μηχανικού θα παρέχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με το πεντάχρονο πτυχίο του ΕΜΠ. Ακόμα πιο λιανά: Το πιστοποιητικό που παρέχουν τα διάφορα παραρτήματα κολεγίων - ΚΕΣ στην Ελλάδα θα δίνει την ίδια πρόσβαση στο επάγγελμα με το πτυχίο του πανεπιστημίου.'

 

«Η Ελλάδα υποχρεούται να αναγνωρίσει τα διπλώματα που χορηγούν τα ΚΕΣ, τα οποία θα οδηγούν στα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους των ελληνικών δημοσίων ΑΕΙ».

 

Ουτε θα αυξηθουν τα χρονια ουτε τιποτα παραπανω. Το μονο που θα γινει θα ειναι οτι θα υπαγονται πλεον στο Υπουργειο Παιδειας και θα εχουν τα ιδια δικαιωματα με εμας. Χωρις ΔΟΑΤΑΠ και τιποτα. Και φυσικα αναγνωριση του πτυχιου σημαινει και αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων

 

Αλλο το θεμα να σπουδασει καποιος σε ξενο πανεπιστημιο..μετα υποχρεωται να περασει απο ΔΟΑΤΑΠ. Αλλα αν σπουδασει στη χωρα του, τοτε η οδηγια λεει οτι απο οπου και αν τελειωσει θα πρεπει να εχει ιδια δικαιωματα με τους υπολοιπους.

Καθαρη αδικια, απαξιωση πτυχιου και το πρωτο βημα για τα ιδιωτικα πανεπιστημια

Link to comment
Share on other sites

 

Ουτε θα αυξηθουν τα χρονια ουτε τιποτα παραπανω. Το μονο που θα γινει θα ειναι οτι θα υπαγονται πλεον στο Υπουργειο Παιδειας και θα εχουν τα ιδια δικαιωματα με εμας. Χωρις ΔΟΑΤΑΠ και τιποτα. Και φυσικα αναγνωριση του πτυχιου σημαινει και αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων

 

Αλλο το θεμα να σπουδασει καποιος σε ξενο πανεπιστημιο..μετα υποχρεωται να περασει απο ΔΟΑΤΑΠ. Αλλα αν σπουδασει στη χωρα του, τοτε η οδηγια λεει οτι απο οπου και αν τελειωσει θα πρεπει να εχει ιδια δικαιωματα με τους υπολοιπους.

Καθαρη αδικια, απαξιωση πτυχιου και το πρωτο βημα για τα ιδιωτικα πανεπιστημια

 

Mπερδεμένα μας τα λες και χωρις καποιο quote/link για το από που έχεις την ενημέρωση αυτή (συγγνώμη αλλά) δυσκολεύομαι να τα πιστέψω.

 

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτά που γράφεις ακριβώς από πάνω:

 

- τελειώνω στο Πανεπιστήμιο ΑΒC της Αγγλίας και για να μου αναγνωρίσει ο ΔΟΑΤΑΠ αντιστοιχία (άρα και επαγγελματικά δικαιώματα) με περνάει από χίλια κύματα: και βάλε το RAE να είναι τόσο, να έχεις και μαστερ, να δώσεις και μαθήματα.

 

- τελειώνω στο παράρτημα του ABC εν Ελλάδι και αναγνωρίζομαι αυτόματα.

 

Μα είναι δυνατόν; Ούτε στα παραμύθια δε γινονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,δυστυχως ξερω να διαβαζω..Αυτη η νοοτροποια ας δημιουργηθουν πανεπιστημια μαιμου ας ελπιζουν τα παιδια ας πληρωνουν οι γονεις ας τους δουλευουν οι διαφοροι ειναι Ευρωπη τωρα;..Που στην Ευρωπη γινονται αυτα,,Μην το αρνηθειτε οτι γινεται..υπαρχει μηνυμα παιδιου στο φορουμ που λεει οτι του ειπαν οτι το πτυχιο του στο ιδιωτικο ειναι αναγνωρισμενο απο το δημοσιο..Και η απαντηση τι σε νοιαζει εσενα δεν θα βρουν δουλεια..Το πολυ πολυ να μας δουλευεει ολη η Ευρωπη και να μας λενε οτι και τα ιδιωτικα τα ξεπουλησατε ειστε διεφθαρμενοι ουτε καν ιδιωτικο μπορειτε να φτιαξετε...Και κατα τα αλλα τι σε νοιαζει;Λιγο χωριατικη η νοοτροποια μας και πρεπει να την αποβαλουμε..κατα τα αλλα τι εχω παθει και τα κραζω..Τιποτα ειμαι απλα παραξενη..
Link to comment
Share on other sites

Mπερδεμένα μας τα λες και χωρις καποιο quote/link για το από που έχεις την ενημέρωση αυτή (συγγνώμη αλλά) δυσκολεύομαι να τα πιστέψω.

 

Δηλαδή, σύμφωνα με αυτά που γράφεις ακριβώς από πάνω:

 

- τελειώνω στο Πανεπιστήμιο ΑΒC της Αγγλίας και για να μου αναγνωρίσει ο ΔΟΑΤΑΠ αντιστοιχία (άρα και επαγγελματικά δικαιώματα) με περνάει από χίλια κύματα: και βάλε το RAE να είναι τόσο, να έχεις και μαστερ, να δώσεις και μαθήματα.

 

- τελειώνω στο παράρτημα του ABC εν Ελλάδι και αναγνωρίζομαι αυτόματα.

 

Μα είναι δυνατόν; Ούτε στα παραμύθια δε γινονται αυτά.

 

το νομοσχεδιο μαλλον δεν υπαρχει καπου online. Αν το βρει καποιος ας το βαλει

 

δεν ειπα αυτο που λες..τα μπερδεψες

 

ΣΗΜΕΡΑ:

Τελειωνεις στο εξωτερικο πανεπιστημιο -> για να βρεις δουλεια Ελλαδα πρεπει να περασεις ΔΟΑΤΑΠ

Τελειωνεις ΚΕΣ, δεν κανεις τιποτα..ουτε ΔΟΑΤΑΠ ουτε τιποτα..ΜΟΝΟ με τη φημη που εχει το εκαστοτε ΚΕΣ βρισκει καποιος δουλεια στον ιδιωτικο τομεα

 

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΕΕ:

Τελειωνεις στο εξωτερικο...παλι τα ιδια με πριν γιατι ο νομος αναφερεται στα επαγγελματικα δικαιωματα πανεπιστημιων/ιδρυματων (ιδιωτικα,ΚΕΣ,δημοσια) στην ιδια χωρα και οχι στην αλληλεπιδραση μεταξυ χωρων. Δλδ, για να παω εγω να δουλεψω σε αλλη χωρα πρεπει να περασω απο το αντιστοιχο ΔΟΑΤΑΠ εκεινης της χωρας αλλα αν τελειωνα σε ελληνικο ΚΕΣ εκεινης της χωρας θα ημουν κομπλε

Τελειωνεις ΚΕΣ, σαν να τελειωσες δημοσιο πανεπιστημιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...