Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

αν το παμε ετσι υπαρχουν και ιδιωτικα λυκεια/γυμνασια/παιδικοι σταθμοι...αν παρουμε παραδειγμα απο αυτα λοιπον τοτε λεμε τα εξης:

εχουν βελτιωσει την εκπαιδευση στα δημοσια λυκεια/γυμνασια/παιδικοι σταθμοι?

ΟΧΙ!! Ειναι τα ιδια...

 

οσο για το deree και τα αλλα..δεν ειμαι σιγουρος, παιρνουν χρηματοδοτηση απο το κρατος? οι καθηγητες τους ειναι Ελληνες?

 

οσο για τις εταιρειες...καλο θα ηταν αμα θελουν να ενισχυσουν το ελληνικο πανεπιστημιο να προσλαμβαναν αποφοιτους απο αυτο...μια επιλογη ειναι αυτη

για το αν παιρνουν πτυχιο επι πληρωμη δεν μπορεις να το ξερεις..δεν ξερεις τι συστημα εφαρμοζουν...

 

 

Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω?... :X

 

αχα, καταλαβα τωρα...οπως πχ η παπαρηγα που η κορη της σπουδαζει στο αμερικα

 

...στη δικια μας σχολη, το κινημα δεν το συντονιζει ουτε ο λαζοπουλος ουτε η παπαρηγα αλλα οι φοιτητες...και αυτο ισχυει γενικα θελω να πιστευω...τωρα αν καποιοι 'επωνυμοι' εκφραζουν την συμπαρασταση τους προς εμας, καλοδεχουμενη ειναι και ο χρονος θα δειξει αν υποκρινονται ή οχι

ειναι αποδεκτο οτι οι φοιτητες μονοι τους δεν μπορουν να αλλαξουν πολλα πραγματα εαν η κοινωνια δεν ειναι με το μερος μας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοειται πως δεν μου απαντησες!Πως ειναι δυνατον ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο που οπως λες θα πανε μαθητες που δεν πηγαν καλα στις πανελληνιες να εχει καλο επιπεδο?Δηλαδη να γινουν ιδιωτικα του επιπεδου Ρουμανιας.Ωραια λοιπον,απο το κακο στο χειροτερο.Μεχρι τωρα ξερω πως εως ενα βαθμο το επιπεδο μιας σχολης καθοριζεται απο το επιπεδο των σπουδαστων.Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ντε και καλα να σπουδαζουν ολοι?Και κατι αλλο,πως ειναι δυνατον να λες πως η οικονμομια της Ελλαδος βλαπτεται απο την αποχωρηση των Ελληνων εξω?Δηλαδη η οικονομια μας στηριζεται στο ρουφηγμα χρηματων απο τους φοιτητες?Επισης οι φοιτητες που θα τελειωσουν εξω δεν θα γυρισουν καποια στιγμη Ελλαδα?Ολοι εξω θα μεινουν για παντα?Αρα δεν θα αυξηθουν οι κυριλε ανεργοι?

Φιλε vaggelis, αν μπεις στο κοπο να ξανακοιταξεις το δικο σου προηγουμενο ποστ θα διαπιστωσεις οτι στα ερωτηματα που εθεσες απαντησα. Στα ερωτηματα που τυχον γεννηθηκαν αργοτερα και θετεις τωρα, σιγουρα δεν ημουν μαντης να σου απαντησω αλλα σου απαντω τωρα. Εαν καποιος ηθελε να σπουδασει πολ μηχανικος και δεν εγραψε 17500 αλλα πχ 17000 (τα νουμερα ειναι υποθετικα), πηγαινοντας σ ενα ξενο πανεπιστημιο για να σπουδασει αυτο που θελει θα ριξει το επιπεδο της σχολης? κατ εσενα δε βλαπτεται η εθνικη οικονομια οταν φευγουν καποια δισ ευρω για τους Ελληνες φοιτητες του εξωτερικου? Aν πιστευεις οτι δε βλαπτεται ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα θεωρια, καινουργια θα ελεγα. Τελος αυτο που δε καταλαβαινεις οτι ντε και καλα γιατι να σπουδασουν ολοι, δικαιωμα αναφαιρετο του καθενος ειναι να σπουδασει και ολοι εχουν δικαιωμα στη μορφωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

gmac για να ξεκαθαρισω την θεση μου επειδη δεν καταλαβα σε ποιον αναφερεσαι.Εγω δεν κατηγορησα τον τροπο λειτουργιας των ιδιωτικων.Ανεφερα παραπανω ιδιωτικα στυλ Ρουμανιας γιατι ο SPYROSDAN ειπε πως οποιος δεν παει καλα στις πανελληνιες θα μπαινει στα ιδιωτικα.Τον τροπο εισαγωγης δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Απλα αν συμβει αυτο σιγουρα το επιπεδο δεν θα ειναι καλο εκτος και αν καποιος αριστος που περναει στο δημοσιο αποφασισει να παει στο ιδιωτικο οπως γινεται σε λιγες περιπτωσεις τωρα που βγαινουν εξω.
Link to comment
Share on other sites

αχα, καταλαβα τωρα...οπως πχ η παπαρηγα που η κορη της σπουδαζει στο αμερικα

 

...στη δικια μας σχολη, το κινημα δεν το συντονιζει ουτε ο λαζοπουλος ουτε η παπαρηγα αλλα οι φοιτητες...και αυτο ισχυει γενικα θελω να πιστευω...τωρα αν καποιοι 'επωνυμοι' εκφραζουν την συμπαρασταση τους προς εμας, καλοδεχουμενη ειναι και ο χρονος θα δειξει αν υποκρινονται ή οχι

ειναι αποδεκτο οτι οι φοιτητες μονοι τους δεν μπορουν να αλλαξουν πολλα πραγματα εαν η κοινωνια δεν ειναι με το μερος μας

Σε όλες τις σχολές η γραμμή για κινητοποιήσεις δίνεται στην κάθε φοιτητική παράταξη από τα "κεντρικά" από το αντίστοιχο κόμμα, σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί...

Αυτό που θέλω να είναι ότι κάποιος για να σου εμπνεύσει αγωνιστική διάθεση, πρέπει και να σου δίνει το παράδειγμα. Τι παράδειγμα μπορεί να δώσουν στους φοιτητές οι πολιτικοί για να αγωνιστούν για τη δημόσια παιδεία, όταν οι περισσότεροι επιλέγουν την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μορφώσουν τα "βλαστάρια" τους.

 

Και επιτέλους, το ότι είμαστε στο σημείο που είμαστε σαν λαός αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι οι ίδιοι πολιτικοί μας κοροϊδεύουν τόσες δεκαετίες και συνεχίζουμε και τους ψηφίζουμε, κάτι που δείχνει ότι αυτά που έχουν σπουδάσει στα ιδιωτικά πανεπιστήμια του εξωτερικού τους φάνηκαν πολύ χρήσιμα. :lol::lol::lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα παραπανω ιδιωτικα στυλ Ρουμανιας γιατι ο SPYROSDAN ειπε πως οποιος δεν παει καλα στις πανελληνιες θα μπαινει στα ιδιωτικα

Θα σε παρακαλουσα να μη διαστρεβλωνεις τις φρασεις μου. Και οχι δεν ειπα αυτο. Ξαναδιαβασε προσεκτικα την απαντηση που σου εδωσα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις σχολές η γραμμή για κινητοποιήσεις δίνεται στην κάθε φοιτητική παράταξη από τα "κεντρικά" από το αντίστοιχο κόμμα, σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί...

Αυτό που θέλω να είναι ότι κάποιος για να σου εμπνεύσει αγωνιστική διάθεση, πρέπει και να σου δίνει το παράδειγμα. Τι παράδειγμα μπορεί να δώσουν στους φοιτητές οι πολιτικοί για να αγωνιστούν για τη δημόσια παιδεία, όταν οι περισσότεροι επιλέγουν την ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μορφώσουν τα "βλαστάρια" τους.

 

Και επιτέλους, το ότι είμαστε στο σημείο που είμαστε σαν λαός αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι οι ίδιοι πολιτικοί μας κοροϊδεύουν τόσες δεκαετίες και συνεχίζουμε και τους ψηφίζουμε, κάτι που δείχνει ότι αυτά που έχουν σπουδάσει στα ιδιωτικά πανεπιστήμια του εξωτερικού τους φάνηκαν πολύ χρήσιμα. :lol::lol::lol:

 

εχω παρει χαμπαρι..εγω δεν ειμαι ουτε ΔΑΠ, ουτε ΠΑΣΠ ουτε ΠΚΣ ομως :ninja:

 

οσο για τους πολιτικους, καλα να παθουμε (μιλαω πλεον ως πολιτης)

οι εκλογες γι'αυτο υπαρχουν, σιγα σιγα αλλαζει το πραμα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vaggelis, αν μπεις στο κοπο να ξανακοιταξεις το δικο σου προηγουμενο ποστ θα διαπιστωσεις οτι στα ερωτηματα που εθεσες απαντησα. Στα ερωτηματα που τυχον γεννηθηκαν αργοτερα και θετεις τωρα, σιγουρα δεν ημουν μαντης να σου απαντησω αλλα σου απαντω τωρα. Εαν καποιος ηθελε να σπουδασει πολ μηχανικος και δεν εγραψε 17500 αλλα πχ 17000 (τα νουμερα ειναι υποθετικα), πηγαινοντας σ ενα ξενο πανεπιστημιο για να σπουδασει αυτο που θελει θα ριξει το επιπεδο της σχολης? κατ εσενα δε βλαπτεται η εθνικη οικονομια οταν φευγουν καποια δισ ευρω για τους Ελληνες φοιτητες του εξωτερικου? Aν πιστευεις οτι δε βλαπτεται ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα θεωρια, καινουργια θα ελεγα. Τελος αυτο που δε καταλαβαινεις οτι ντε και καλα γιατι να σπουδασουν ολοι, δικαιωμα αναφαιρετο του καθενος ειναι να σπουδασει και ολοι εχουν δικαιωμα στη μορφωση.

 

Ενοοειται πως το επιπεδο δεν θα πεσει αλλα για να μην κοροιδευομαστε η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ που βγαινει εξω για undergraduate studies ειναι χαμηλου επιπεδου.Μου αρεσει που λες ολοι εχουν δικαιωμα στην εκπαιδευση και εγω αυτο πιστευω.Αλλα εγω το εθεσα παραπανω ως οτι ολοι δεν εχουν κλιση για σπουδες.Ειναι κατι παραλογο αυτο που λεω?Νομιζω πως ισχυει.Γνωριζω αρκετα ατομα που εχουν μπει σε σχολες και στο 4 και 5 ετος αντιλαμβανονται πως δεν μπορουν να τελειωσουν και φευγουν.Ειναι καλυτερη αυτη η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

αν το παμε ετσι υπαρχουν και ιδιωτικα λυκεια/γυμνασια/παιδικοι σταθμοι...αν παρουμε παραδειγμα απο αυτα λοιπον τοτε λεμε τα εξης:

εχουν βελτιωσει την εκπαιδευση στα δημοσια λυκεια/γυμνασια/παιδικοι σταθμοι?

ΟΧΙ!! Ειναι τα ιδια...

 

Μη μου αρχίζεις τώρα για τα ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια. Μιλάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια και σου φέρνω παραδείγματα ιδιωτικών πανεπιστημίων.

 

ΑΛΛΑ μιας και το ανέφερες θέλω να αντιστρέψω ένα από τα ΒΑΣΙΚA επιχειρήματα που διαβάζω ότι το ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα αδυνατίσει η θα οδηγήσει στο κλείσιμο του δημοσιου. Τα ιδιωτικά λύκεια οδήγησαν στο κλείσιμο των δημοσιων λυκείων η στην υποχρηματοδότηση τους;

 

 

οσο για το deree και τα αλλα..δεν ειμαι σιγουρος, παιρνουν χρηματοδοτηση απο το κρατος?

 

Όχι βεβαια.

 

 

οι καθηγητες τους ειναι Ελληνες?

 

Αυτό τώρα τι σχέση έχει; Που να ξέρω, φαντάζομαι και Έλληνες και ξένοι.

 

οσο για τις εταιρειες...καλο θα ηταν αμα θελουν να ενισχυσουν το ελληνικο πανεπιστημιο να προσλαμβαναν αποφοιτους απο αυτο...

 

Μα τι λες τώρα; Δηλαδή εγώ αν έχω έστω και μια επιχείρηση με 2 άτομα θα προσλάβω κάποιον ο οποιος μπορεί να είναι άχρηστος για να υποστηρίξω το δεινα πανεπιστήμιο η θα πάρω τον καλύτερο για τη δουλειά μού;

 

Για επιχειρήσεις μιλάμε όχι για κοινωφελή ιδρύματα. Κι επειδή το θέμα μας δεν είναι η κοινωνική ευθύνη των επιχειρήσεων, σου αναφέρω να δεις ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που ΉΔΗ υπάρχουν έχουν ΌΝΟΜΑ στην αγορά.

 

για το αν παιρνουν πτυχιο επι πληρωμη δεν μπορεις να το ξερεις..δεν ξερεις τι συστημα εφαρμοζουν...

 

Αν έπαιρνε πτυχίο ο κάθε άσχετος επί πληρωμή από το ALBA ας πούμε, δε θα ήταν το μεταπτυχιακό του περιζήτητο στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ενοοειται πως το επιπεδο δεν θα πεσει αλλα για να μην κοροιδευομαστε η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ που βγαινει εξω για undergraduate studies ειναι χαμηλου επιπεδου.Μου αρεσει που λες ολοι εχουν δικαιωμα στην εκπαιδευση και εγω αυτο πιστευω.Αλλα εγω το εθεσα παραπανω ως οτι ολοι δεν εχουν κλιση για σπουδες.Ειναι κατι παραλογο αυτο που λεω?Νομιζω πως ισχυει.Γνωριζω αρκετα ατομα που εχουν μπει σε σχολες και στο 4 και 5 ετος αντιλαμβανονται πως δεν μπορουν να τελειωσουν και φευγουν.Ειναι καλυτερη αυτη η κατασταση?

Εαν εχεις καποια στοιχεια για το επιπεδο αυτων που κανουν undergraduate εξω θα μ ενδιεφεραν να τα εβλεπα. Αλλιως καλο εινα να μη λεμε αυθαιρετα πραγματα. Και βεβαια δε συμφωνω καθολου μαζι σου οτι οσοι πανε εξω για προπτυχιακες η εστω η πλειοψηφια ειναι χαμηλου επιπεδου.Σιγουρα δεν εχουν κλιση ολοι για σπουδες, αλλα το ποιος εχει κλιση η οχι δε το αποφασιζω εγω η εσυ. Θα πρεπει να το καταλαβει ο ιδιος ο ενδιαφερομενος

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικα θα απευθυνονται κυριως σ αυτους που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να πανε, και θα πανε ειτε κατ επιλογη πιστευοντας οτι θα εχουν καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης, ειτε επειδη στις πανελλαδικες απετυχαν να περασουν στη σχολη που ηθελαν. Σημερα λοιπον που δεν υπαρχουν τα ιδιωτικα, οι εχοντες την οικονομικη δυνατοτητα φευγουν για σπουδες στο εξωτερικο, κατι που ειναι και πολυ επιζημιο για την εθνικη οικονομια. Κατα συνεπεια οι κυριλε ανεργοι οπως τους αποκαλεις, δε προκειται να αυξηθουν. Ελπιζω ν απαντηθηκε το ερωτημα σου :)

 

Επειδη δεν μ αρεσει να διεστραβλωνω λογια.Ειπες,'ειτε επειδη στις πανελλαδικες απετυχαν να περασουν στη σχολη που ηθελαν'.Αυτο δεν μπορω να το μεταφρασω οτι εγραψε 10 και ηθελε σχολη του 18??Αρα πηγαινοντας σε ιδιωτικο δεν θα εχει χαμηλο επιπεδο?

Link to comment
Share on other sites

gmac για να ξεκαθαρισω την θεση μου επειδη δεν καταλαβα σε ποιον αναφερεσαι.Εγω δεν κατηγορησα τον τροπο λειτουργιας των ιδιωτικων.Ανεφερα παραπανω ιδιωτικα στυλ Ρουμανιας γιατι ο SPYROSDAN ειπε πως οποιος δεν παει καλα στις πανελληνιες θα μπαινει στα ιδιωτικα.Τον τροπο εισαγωγης δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Απλα αν συμβει αυτο σιγουρα το επιπεδο δεν θα ειναι καλο εκτος και αν καποιος αριστος που περναει στο δημοσιο αποφασισει να παει στο ιδιωτικο οπως γινεται σε λιγες περιπτωσεις τωρα που βγαινουν εξω.

 

 

Aσε τα ιδιωτικά στυλ Ρουμανίας και έλα να συζητήσουμε για τα ιδιωτικά στυλ Ελλάδας. Έλα να κρίνουμε με βάση το τι ΓΊΝΕΤΑΙ ΉΔΗ στη χωρα ΜΑΣ.

 

Ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα ιδιωτικών πανεπιστημίων που λειτουργούν ΤΏΡΑ.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει ότι παρέχουν χαμηλού επιπεδου εκπαίδευση, χαμηλότερη από το δημόσιο ίδρυμα;

 

Μπορεί κάποιος να μου πει ότι έχουν οδηγήσει σε κλείσιμο τα δημοσια πανεπιστήμια, όπως ελέχθη παραπάνω ότι ΘΑ γίνει με τα ιδιωτικά

 

Ορίστε κύριοι, υπάρχουν ιδιωτικά. Η αγορά τα αναγνωρίζει. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι σας;

 

Φιλε Βαγγέλη όπως θα κατάλαβες δεν απευθύνομαι μονο σε σένα.

 

πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μη μου αρχίζεις τώρα για τα ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια. Μιλάμε για ιδιωτικά πανεπιστήμια και σου φέρνω παραδείγματα ιδιωτικών πανεπιστημίων.

 

ΑΛΛΑ μιας και το ανέφερες θέλω να αντιστρέψω ένα από τα ΒΑΣΙΚA επιχειρήματα που διαβάζω ότι το ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα αδυνατίσει η θα οδηγήσει στο κλείσιμο του δημοσιου. Τα ιδιωτικά λύκεια οδήγησαν στο κλείσιμο των δημοσιων λυκείων η στην υποχρηματοδότηση τους;

 

οδηγησαν στην βελτιωση των δημοσιων? :ninja:

υποχρηματοδοτηση...i guess..αφου τα κονδυλια επρεπε να μοιραστουν σε περισσοτερους ενω δεν υπηρξε ταυτοχρονη αυξηση των χρηματων

 

Αυτό τώρα τι σχέση έχει; Που να ξέρω, φαντάζομαι και Έλληνες και ξένοι.

 

τα ιδιωτικα που θελουν να κανουν θα χρηματοδοτουνται απο το κρατος

το ντιρι εχει απο αλλου κονδυλια αρα δεν πεφτει στην κατηγορια μας

οσο για το εκπαιδευτικο προσωπικο...ε ναι...μα γιατι να εχει σημασια? :ninja:

τι διαφορα εχει να με διδασκει ο καθηγητης Χ στο δημοσιο και τι διαφορα θα εχει να με διδασκει στο ιδιωτικο ο ιδιος καθηγητης? ΚΑΜΙΑ..απλα εγω θα τον πληρωνω περισσοτερα...

οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ που δεν σχολιασε κανεις, η καταρτιση των καθηγητων ειναι μαστιγα στα ελληνικα πανεπιστημια...γι'αυτο δεν θα δουλεψει εαν υιοθετησουμε ξενα προτυπα γιατι ουτε οι καθηγητες εχουν την απαραιτητη καταρτιση ουτε οι φοιτητες τα αντιστοιχα προσοντα

 

 

 

Μα τι λες τώρα; Δηλαδή εγώ αν έχω έστω και μια επιχείρηση με 2 άτομα θα προσλάβω κάποιον ο οποιος μπορεί να είναι άχρηστος για να υποστηρίξω το δεινα πανεπιστήμιο η θα πάρω τον καλύτερο για τη δουλειά μού;

 

Για επιχειρήσεις μιλάμε όχι για κοινωφελή ιδρύματα. Κι επειδή το θέμα μας δεν είναι η κοινωνική ευθύνη των επιχειρήσεων, σου αναφέρω να δεις ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που ΉΔΗ υπάρχουν έχουν ΌΝΟΜΑ στην αγορά.

καλα..αν ημουν επιχειρηματιας και γω ετσι θα σκεφτομουν..παο πασο

 

 

Αν έπαιρνε πτυχίο ο κάθε άσχετος επί πληρωμή από το ALBA ας πούμε, δε θα ήταν το μεταπτυχιακό του περιζήτητο στην αγορά.

 

δεν βλεπω συνδεση αναμεσα στα δυο...οπως και το ΕΜΠ σιγουρα δεν ειναι το ιδιο οπως παλια..παρολα αυτα εχει το ιδιο ονομα στην αγορα...δλδ, αμα εχει κανει ονομα στην αγορα ενα πανεπιστημιο δεν αλλαζει μετα

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις καποια στοιχεια για το επιπεδο αυτων που κανουν undergraduate εξω θα μ ενδιεφεραν να τα εβλεπα. Αλλιως καλο εινα να μη λεμε αυθαιρετα πραγματα. Και βεβαια δε συμφωνω καθολου μαζι σου οτι οσοι πανε εξω για προπτυχιακες η εστω η πλειοψηφια ειναι χαμηλου επιπεδου.Σιγουρα δεν εχουν κλιση ολοι για σπουδες, αλλα το ποιος εχει κλιση η οχι δε το αποφασιζω εγω η εσυ. Θα πρεπει να το καταλαβει ο ιδιος ο ενδιαφερομενος

 

Μην το ριξουμε το επιπεδο της κουβεντας.Αν θελεις αποδειξεις και ονοματα δεν μπορω να σου δωσω γιατι δεν δουλευω σε καμια στατιστικη υπηρεσια.Την γνωμη μου την εχουν πολλοι και πιστευω πως ισχυει αν κρινω και αρκετα ατομα που ξερω.Εχει γεμισει η Ιταλια απο μελλοντικους Ελληνες φαρμακοποιους και χαμηλα επιπεδου αγγλικα πανεπιστημια απο μελλοντικους Ελληνες πολιτικους μηχανικους.Το ονειρο του Ελληνα γονιου που το παιδι του πρεπει να γινει μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ...για την ιδρυση των ιδιωτικων ποιο ηταν το επιχειρημα που χρησιμοποιουσαν?

 

οτι θα υπαρξει ανταγωνισμος και θα βελτιωθουν τα δημοσια, ετσι?

 

@@ λεω εγω....gmac βελτιωθηκαν τα δημοσια με τα ιδιωτικα που αναφερεις?

 

και γιατι ας πουμε να πρεπει ντε και καλα να γινουν ιδιωτικα για να αναγνωριστει η εκπαιδευση στην Ελλαδα και να μην κανουμε κατι για τα δημοσια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μ αρεσει να διεστραβλωνω λογια.Ειπες,'ειτε επειδη στις πανελλαδικες απετυχαν να περασουν στη σχολη που ηθελαν

Σωστα, αυτο ειπα. Το ιδιο νοημα βγαινει απο τη δικη μου τοποθετηση και απο τη μετατροπη που της εκανες? Υπαρχει καποια διαφορα δε νομιζεις? Αλλο πραγμα ειναι να μη πηγαινει γενικα καλα καποιος στις πανελλαδικες, και αλλο να χτυπαει καποια συγκεκριμενη ψηλοβαθμη σχολη και να μη περναει για καποιες δεκαδες η εκατονταδες μορια. Ανεφερα σε προηγουμενο ποστ παραδειγμα

 

Ανεφερα παραπανω ιδιωτικα στυλ Ρουμανιας γιατι ο SPYROSDAN ειπε πως οποιος δεν παει καλα στις πανελληνιες θα μπαινει στα ιδιωτικα.
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

τα ιδιωτικα που θελουν να κανουν θα χρηματοδοτουνται απο το κρατος

 

Αυτό πάλι που το άκουσες;

 

 

οσο για το εκπαιδευτικο προσωπικο...ε ναι...μα γιατι να εχει σημασια? :ninja:

τι διαφορα εχει να με διδασκει ο καθηγητης Χ στο δημοσιο και τι διαφορα θα εχει να με διδασκει στο ιδιωτικο ο ιδιος καθηγητης? ΚΑΜΙΑ..απλα εγω θα τον πληρωνω περισσοτερα...

 

Συγκεντρώσου λίγο. Με ρώτησες αν διδάσκουν Έλληνες καθηγητές η ξένοι. Το αν είναι καλά καταρτισμένοι δεν έχει σχέση με την εθνικότητα τους.

 

εγω θα τον πληρωνω περισσοτερα...

 

Και γιατί να τον πληρώσεις περισσότερα; Σε έστειλε εσένα κανεις στο ιδιωτικό με το ζόρι; Τι τρελα είναι αυτά;

 

δεν βλεπω συνδεση αναμεσα στα δυο...οπως και το ΕΜΠ σιγουρα δεν ειναι το ιδιο οπως παλια..παρολα αυτα εχει το ιδιο ονομα στην αγορα...δλδ, αμα εχει κανει ονομα στην αγορα ενα πανεπιστημιο δεν αλλαζει μετα

 

Δε μίλησε κανεις για πριν και για μετά. Είμαι σαφής. Το επιχείρημα μου είναι αντεπιχείρημα στο ότι το επίπεδο σπουδών θα είναι χαμηλό στα ιδιωτικά (γράφτηκε εδώ) και ότι οι φοιτητές του θα παίρνουν "πτυχιο επι πληρωμη" (το είπες εσύ ο ίδιος).

 

Σου έγραψα απλά και ξάστερα ότι το πτυχίο ΔΕΝ το παίρνεις επί πληρωμή και αυτό αποδεικνύεται από το όνομα που έχουν οι απόφοιτοι στην αγορά. Αυτό που μου αναφέρεις τώρα είναι άσχετο.

 

Ρε γμτ...για την ιδρυση των ιδιωτικων ποιο ηταν το επιχειρημα που χρησιμοποιουσαν?

 

οτι θα υπαρξει ανταγωνισμος και θα βελτιωθουν τα δημοσια, ετσι?

 

@@ λεω εγω....gmac βελτιωθηκαν τα δημοσια με τα ιδιωτικα που αναφερεις?

 

και γιατι ας πουμε να πρεπει ντε και καλα να γινουν ιδιωτικα για να αναγνωριστει η εκπαιδευση στην Ελλαδα και να μην κανουμε κατι για τα δημοσια?

 

Το επιχείρημα μου ΔΕΝ είναι ότι τα ιδιωτικά θα βελτιώσουν τα δημοσια ως διά μαγείας.

 

Τα δημοσια θα βελτιωθούν με αλλα μέσα τα οποια (εσείς οι φοιτητές που κάνετε καταλήψεις) τα αρνείστε επίσης.

 

Το επιχείρημα μου είναι αρκετά απλό και περιμένω μια σαφή απάντηση: μπορούμε να κλείνουμε τα ματια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια τη στιγμή που υπάρχουν ΉΔΗ στην πόρτα μας;

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται δεν καταλαβαινεις τιποτα gmac και μονο για να μας τη σπας μιλας

 

τα δημοσια θα βελτιωθουν οπως ειπα -αλλα ακομα αρνεισαι να σχολιασεις- με την καταρτιση των καθηγητων, τα κονδυλια και τη σωστη διαχειρηση τους! Τα ιδιωτικα που κολλανε μου λες? χρειαζονται ιδιωτικα για να γινει αυτο δλδ? Και πως δεν εχει σημασια η 'εθνικοτητα'...το ιδιο ειναι να με διδασκουν οι ξενοι και το ιδιο οι ελληνες? αλλιως γιατι πηγαινουν εξω καποιοι? για την ποιοτητα δεν πηγαινουν? ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????

το δικο μου επιχειρημα ειναι επισης απλο και περιμενω σαφη απαντηση

 

οσο για το δικο σου, σου λεω ΝΑΙ! τα κλεινουμε τα ματια γιατι δεν κολλανε με αυτα που συζηταμε και ουτε εχουν σχεση με το νομο πλαισιο

Link to comment
Share on other sites

Μην το ριξουμε το επιπεδο της κουβεντας.Αν θελεις αποδειξεις και ονοματα δεν μπορω να σου δωσω γιατι δεν δουλευω σε καμια στατιστικη υπηρεσια.Την γνωμη μου την εχουν πολλοι και πιστευω πως ισχυει αν κρινω και αρκετα ατομα που ξερω.Εχει γεμισει η Ιταλια απο μελλοντικους Ελληνες φαρμακοποιους και χαμηλα επιπεδου αγγλικα πανεπιστημια απο μελλοντικους Ελληνες πολιτικους μηχανικους.Το ονειρο του Ελληνα γονιου που το παιδι του πρεπει να γινει μηχανικος.

Ακριβως για να μεινει η συζητηση σε καποιο επιπεδο, θα πρεπει οταν λεμε κατι να ειμαστε σιγουροι και αν χρειαστει να μπορουμε να στηριξουμε τα λεγομενα μας, η ν αφηνουμε καποιο περιθωριο για τυχον λαθος μας. Το αν εχει γεμισει η Ιταλια απο μελλοντικους Ελληνες φαρμακοποιους δε μου λεει τιποτα για το επιπεδο των πανεπιστημιων της. Σχετικα με την Αγγλια που γραφεις για χαμηλου επιπεδου αγγλικα πανεπιστημια και μελλοντικους πολ μηχανικους, φαινεται καθαρα οτι εχεις πληρη αγνοια η παραπληροφορηση και στο εξηγω. Για να αναγνωριστει σημερα στην Ελλαδα αγγλοσπουδαστος πολ μηχ πρεπει το πανεπιστημιο που σπουδαζει να εχει μια συγκεκριμενη ψηλη βαθμολογια απο τη RAE. Τα χαμηλου επιπεδου πανεπιστημια δεν πληρουν λοιπον αυτο τον ορο και κατα συνεπεια οι Ελληνες δε σπουδαζουν σ αυτα διοτι υπαρχει προβλημα αναγνωρισης του πτυχιου τους. Γιαυτο αναρωτιεμαι εσυ πως διαπιστωσες αυτα που γραφεις. Και παλι σου λεω μην αναπαραγεις καποιες ανοησιες αν δε μπορεις να στηριξεις οτι λες. :happy:

Οσο για το ονειρο του καθε γονιου, δεν εχει να κανει με τη ποιοτητα των πανεπιστημιων. Τελος η γνωμη σου την οποια σεβομαι και οπως λες εχουν κι αλλοι πολλοι, δεν επεται οτι ειναι και σωστη

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Δε μίλησε κανεις για πριν και για μετά. Είμαι σαφής. Το επιχείρημα μου είναι αντεπιχείρημα στο ότι το επίπεδο σπουδών θα είναι χαμηλό στα ιδιωτικά (γράφτηκε εδώ) και ότι οι φοιτητές του θα παίρνουν "πτυχιο επι πληρωμη" (το είπες εσύ ο ίδιος).

 

Σου έγραψα απλά και ξάστερα ότι το πτυχίο ΔΕΝ το παίρνεις επί πληρωμή και αυτό αποδεικνύεται από το όνομα που έχουν οι απόφοιτοι στην αγορά. Αυτό που μου αναφέρεις τώρα είναι άσχετο.

 

ωρε ανθρωπε....δλδ αν παω εγω στο αφγανισταν και ανοιξω παραρτημα ΕΜΠ και διδασκω 1+1=2 και δινω πτυχια ετσι..παλι ονομα δεν θα χω?

τα ιδιωτικα αυτα ηρθαν στην ελλαδα με ονομα..καταλαβε το! την ποιοτητα των σπουδων τους δεν την ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω...και η αγορα οπως ειπες δειχνει αν ειναι καλη η ποιοτητα η οχι...

 

και εγω ο ιδιος παραδεχομαι οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι ανωτερα απο τα δικα μας ΑΛΛΑ ο λογος που συμβαινει αυτο δεν ειναι επειδη ειναι ιδιωτικα αλλα επειδη εχουν υψηλο επιπεδο καταρτισης καθηγητων και λεφτα για ερευνα...ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για να προχωρησουμε σε αλλο θεμα συζητησης

 

 

και επειδη ανεφερες το γραφειο σου..σε καποιο αλλο γραφειο μπορει να αποτελειται μονο απο αποφοιτους ΑΣΟΕΕ και καθολου απο ντιρι...

αμα εχεις στατιστικα αλλαζει το πραμα

 

οσο για το πτυχιο επι πληρωμη...ουτε εγω το ξερω ουτε εσυ στα σιγουρα...οι 'φημες' υπαρχουν και καποια περιστατικα οτι ισχυει υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Ας παραθέσω μερικά σημεία ακόμα στην κουβέντα.

 

1. Ας πούμε ότι είμαι πατέρας και θέλω το παιδί μου να σπουδάσει. Παράλληλα, είμαι αγανακτισμένος από τα προβλήματα των δημόσιων ΑΕΙ/ΤΕΙ. Γιατί να μην έχω την δυνατότητα να πληρώσω ώστε το παιδί μου να κάνει καλύτερες σπουδές χωρίς να πάει σε άλλη χώρα; Είναι δημοκρατικό να μην έχω εναλλακτικές;

 

2. Εάν ένα δημόσιο ΑΕΙ ενδιαφέρεται 1 φορά για την φήμη του στην αγορά, ένα ιδιωτικό θα ενδιαφερόταν 10 μιας και σε αυτό θα στηριζόταν ώστε να προσελκύει κόσμο. Άρα κανένα σοβαρό ιδιωτικό ΑΕΙ δεν θα έδινε πτυχία επί πληρωμή, όπως ειπώθηκε εδώ.

 

3. Σε όλες τις υγιείς κοινωνίες, όταν ο δημόσιος τομέας συνύπαρξε αρμονικά με τον ιδιωτικό τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά. Τα μονοπώλια (είτε αυτά είναι κρατικά, είτε ιδιωτικά) δεν γίνεται να ωφελούν τον λαό.

 

4. Κάποτε πρέπει να σταματήσει η καραμέλα ότι θα ευνοούνται οι πλούσιοι (sic) και θα έχουν πλεονέκτημα έναντι των φτωχών (και πάλι sic). Εάν όλα αυτά τα παιδιά που πάνε στο εξωτερικό είναι γόνοι πλούσιων οικογενειών, τότε είμαστε Ελβετία και δεν το ξέρουμε. :p

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται δεν καταλαβαινεις τιποτα gmac και μονο για να μας τη σπας μιλας

 

Κατά ένα παράξενο τρόπο, τόσα άτομα στην κουβέντα και μονο με 1-2 δε μπορώ να συνεννοηθώ. Tελοσπάντων.

 

Πάμε από την αρχή, ένα ένα.

 

τα δημοσια θα βελτιωθουν οπως ειπα -αλλα ακομα αρνεισαι να σχολιασεις- με την καταρτιση των καθηγητων, τα κονδυλια και τη σωστη διαχειρηση τους!

 

Δεν αρνούμαι καθόλου να σχολιάσω. Συμφωνώ με αυτά και συμπληρώνω:

- την αξιολόγηση των καθηγητών (γιατί ως φορολογούμενος θέλω να ξέρω ότι αυτοί που παίρνουν τα χρήματα μου το αξίζουν)

- την ανανέωση των προγραμμάτων σπουδών

- την κατάργηση του ενός συγγράμματος (δεν υπάρχει ΈΝΑ βιβλίο σε κάθε επιστήμη που να περιέχει όλη τη γνώση, ποσο μάλλον όταν αυτό το έχει κάνει κακό copy-paste ο διδάσκων)

- τη διασύνδεση των παραγωγικών (για να μη μου πείτε για την Φιλοσοφική πάλη) σχολών με την αγορά εργασίας.

 

Και πολλά αλλα που έχουν αναφερθεί άπειρες φορες στις προηγούμενες σελίδες.

 

 

Τα ιδιωτικα που κολλανε μου λες? χρειαζονται ιδιωτικα για να γινει αυτο δλδ?

 

Σου απαντώ καθαρά και ξάστερα. ΌΧΙ δε χρειάζονται ιδιωτικά για να γίνει αυτό.

 

Για αυτό και δεν έχω χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα υπέρ της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων την βελτίωση των δημοσιων. ’λλο το ένα κι άλλο το άλλο. Συνδέονται μέσω της ύπαρξης ανταγωνισμού, αλλα προς το παρόν ας αποσυνδέσουμε την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων από τη βελτίωση των δημοσιων.

 

Και πως δεν εχει σημασια η 'εθνικοτητα'...το ιδιο ειναι να με διδασκουν οι ξενοι και το ιδιο οι ελληνες? αλλιως γιατι πηγαινουν εξω καποιοι? για την ποιοτητα δεν πηγαινουν? ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ?????

 

Δεν ξέρω ποσο πιο απλά να το πω. Η ποιότητα των σπουδών δεν έχει σχέση με την εθνικότητα του καθηγητή.

 

Σε ξένα πανεπιστήμια υπάρχουν Έλληνες και άλλοι "ξένοι". Στα ελληνικά πανεπιστήμια επίσης υπάρχουν ξένοι καθηγητές. Όχι στα δημοσια βεβαια.

 

Εφόσον δε μπορούμε να συνεννοηθούμε σε αυτό το κομμάτι να επικεντρωθούμε στα αλλα που έχουμε κοινό σημείο;

 

οσο για το δικο σου, σου λεω ΝΑΙ! τα κλεινουμε τα ματια γιατι δεν κολλανε με αυτα που συζηταμε και ουτε εχουν σχεση με το νομο πλαισιο

 

Δεν ξέρω πως δεν κολλάνε. Σου απαντάω στα ερωτήματα που θέτεις. Aλλο το να μη συμφωνούμε, κι άλλο να μου λες ότι είναι άσχετα.

 

Ο νομος πλαίσιο ούτως η άλλως δεν έχει άμεση σχέση με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (αυτό ήταν θέμα της αναθεώρησης του άρθρου 16 και όχι του νομου αυτού καθεαυτού).

 

Δε θέλεις να συζητήσουμε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, ας μη συζητήσουμε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Εδώ και πολλές σελίδες όμως για αυτά μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ας παραθέσω μερικά σημεία ακόμα στην κουβέντα.

 

1. Ας πούμε ότι είμαι πατέρας και θέλω το παιδί μου να σπουδάσει. Παράλληλα, είμαι αγανακτισμένος από τα προβλήματα των δημόσιων ΑΕΙ/ΤΕΙ. Γιατί να μην έχω την δυνατότητα να πληρώσω ώστε το παιδί μου να κάνει καλύτερες σπουδές χωρίς να πάει σε άλλη χώρα; Είναι δημοκρατικό να μην έχω εναλλακτικές;

 

2. Εάν ένα δημόσιο ΑΕΙ ενδιαφέρεται 1 φορά για την φήμη του στην αγορά, ένα ιδιωτικό θα ενδιαφερόταν 10 μιας και σε αυτό θα στηριζόταν ώστε να προσελκύει κόσμο. Άρα κανένα σοβαρό ιδιωτικό ΑΕΙ δεν θα έδινε πτυχία επί πληρωμή, όπως ειπώθηκε εδώ.

 

3. Σε όλες τις υγιείς κοινωνίες, όταν ο δημόσιος τομέας συνύπαρξε αρμονικά με τον ιδιωτικό τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά. Τα μονοπώλια (είτε αυτά είναι κρατικά, είτε ιδιωτικά) δεν γίνεται να ωφελούν τον λαό.

 

4. Κάποτε πρέπει να σταματήσει η καραμέλα ότι θα ευνοούνται οι πλούσιοι (sic) και θα έχουν πλεονέκτημα έναντι των φτωχών (και πάλι sic). Εάν όλα αυτά τα παιδιά που πάνε στο εξωτερικό είναι γόνοι πλούσιων οικογενειών, τότε είμαστε Ελβετία και δεν το ξέρουμε. :p

 

1. Ειναι ηλιθιο το να μην πιστευεις στην βελτιωση των δημοσιων. Ρε παιδια...υπαρχει προβλημα με τα ΑΕΙ ετσι? Με το να βρισκουμε πλαγιες λυσεις (ιδιωτικα) και να προσπαθησουμε απλα να μπαλωσουμε το πραγματικο προβλημα ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!! Πρεπει να αντιμετωπισουμε το προβλημα στη ριζα του

 

2. Και οι πεταλουδες ελευθερες πετουν σε ροζ συννεφακια.

Αντιπαραδειγμα: τα ιδιωτικα λυκεια γιατι κυριοι δινουν απολυτηρια με 20? Το ξερω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μιας και πηγαινα σε ιδιωτικο και το απολυτηριο μου λεει 20 οπως και ολων των συμμαθητων μου

 

3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΡΕ ΓΜΤ..ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ...

Αντιπαραδειγμα: υπαρχει φθηνο ιντερνετ κυριε? τοσες εταιρειες υπαρχουν...ποια προσφερει φθηνο υψηλων ταχυτητων ιντερνετ και μαλιστα ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ? τα ιδια ειναι ολες...

 

4. Δεν ειναι καραμελα φιλε μου....εστω ανοιξουν ιδιωτικα που θα ειναι γαματα/τελεια και θα βγαζουν λαμπρους επιστημονες σε αντιθεση με τα δημοσια οπως ειναι τωρα η κατασταση...ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΕΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ? ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΕΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΑΝ ΣΚΥΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΙΔΑΚΤΡΑ...ΠΟΙΟΣ??????????????

 

δημοκρατια ειναι αυτο? ειναι αυτο ισοτητα? ειναι αυτο που υποσχεται το συνταγμα?

Γιατι να μην εχουμε ΟΛΟΙ την δυνατοτητα να βγαινουμε λαμπροι επιστημονες με ΔΩΡΕΑΝ παιδεια? Γιατι ρε γμτ?

Link to comment
Share on other sites

1. Ειναι ηλιθιο το να μην πιστευεις στην βελτιωση των δημοσιων. Ρε παιδια...υπαρχει προβλημα με τα ΑΕΙ ετσι? Με το να βρισκουμε πλαγιες λυσεις (ιδιωτικα) και να προσπαθησουμε απλα να μπαλωσουμε το πραγματικο προβλημα ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!! Πρεπει να αντιμετωπισουμε το προβλημα στη ριζα του

 

Και το πρόβλημα στη ρίζα του το αντιμετωπίζεις με νοοτροπία "Όχι σε όλα γιατί έτσι!" ??? (βασικό σύνθημα των "Α", αν δεν κάνω λάθος)

Αν δεν κάνω λάθος, οι φοιτητικές παρατάξεις έχουν απορρίψει όλες τις πιθανές λύσεις του προβλήματος, ακόμα και τον οικονομικό έλεγχο και την αξιολόγηση των καθηγητών και των ιδρυμάτων. Αυτό λέγεται πορεία προς την πρόοδο??? :X

 

Τι πρόοδο περιμένουμε όταν αυτοί που υποτίθεται "αγωνίζονται" για την πρόοδο αυτή δε δέχονται καμία αλλαγή??? :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ωρε ανθρωπε....δλδ αν παω εγω στο αφγανισταν και ανοιξω παραρτημα ΕΜΠ και διδασκω 1+1=2 και δινω πτυχια ετσι..παλι ονομα δεν θα χω?

 

 

Φιλε μου καλε. Γιατί θέλεις να κάνουμε συζήτηση σε θεωρητικό επίπεδο (τι θα γίνει αν...) και γιατί επιμένεις ωσάν να γνωρίζεις;

 

τα ιδιωτικα αυτα ηρθαν στην ελλαδα με ονομα..καταλαβε το!

 

ΛAΘΟΣ μεγάλο. Το ALBA δεν είναι παράρτημα κανενός ξένου πανεπιστημιου. Ούτε το Deree.

 

Δεν έχει καμια σχέση με το τι θα γίνει αν πάει το ΕΜΠ στο Αφγανιστάν. Τα ιδρύματα αυτά υπάρχουν στην Ελλάδα ΣΉΜΕΡΑ (όχι υποθετικά) και μπορούμε να συζητήσουμε για αυτά και ότι τι ΘΑ γινόταν ΑΝ πήγαινε το ΕΜΠ στο Αφγανιστάν .

 

την ποιοτητα των σπουδων τους δεν την ξερεις ουτε εσυ ουτε εγω...και η αγορα οπως ειπες δειχνει αν ειναι καλη η ποιοτητα η οχι...

 

Μα ακριβώς αυτό λέω. Είναι δυνατόν η ποιότητα των σπουδών τους να είναι τόσο κακή, και παρόλα αυτά οι απόφοιτοι τους να είναι περιζήτητοι;

 

και εγω ο ιδιος παραδεχομαι οτι τα ξενα πανεπιστημια ειναι ανωτερα απο τα δικα μας ΑΛΛΑ ο λογος που συμβαινει αυτο δεν ειναι επειδη ειναι ιδιωτικα αλλα επειδη εχουν υψηλο επιπεδο καταρτισης καθηγητων και λεφτα για ερευνα...ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για να προχωρησουμε σε αλλο θεμα συζητησης

 

Το έχω σχολιάσει άπειρες φορες. Η κατάρτιση των καθηγητών τους είναι υψηλότερη γιατί δεν βάζουν τα συγγενικά τους πρόσωπα σε θέσεις καθηγητών αλλα υπάρχει αξιοκρατία. Επίσης αξιολογούνται.

 

Επίσης τα λεφτά που έχουν για ερευνα δεν τους τα μοιράζει το κάθε ξένο κράτος (μονο) αλλα ιδρώνει ο ***** τους να κάνουν σοβαρή ερευνα ώστε να τραβήξουν σοβαρά κεφαλαια. Ας το κάνουν και οι δικοί μας καθηγητές αυτό.

 

 

και επειδη ανεφερες το γραφειο σου..σε καποιο αλλο γραφειο μπορει να αποτελειται μονο απο αποφοιτους ΑΣΟΕΕ και καθολου απο ντιρι...

αμα εχεις στατιστικα αλλαζει το πραμα

 

Δεν ανέφερα την εταιρία μου επειδή αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα. Αλλα για να τονίσω ότι όταν μια πολυεθνική εταιρία, με αυστηρά κριτήρια πρόσληψης έχει αποφοιτους από ιδιωτικά πανεπιστήμια, e δε μπορεί τα ιδιωτικά αυτά πανεπιστήμια να είναι τελείως για τον π****.

 

οσο για το πτυχιο επι πληρωμη...ουτε εγω το ξερω ουτε εσυ στα σιγουρα...οι 'φημες' υπαρχουν και καποια περιστατικα οτι ισχυει υπαρχουν

 

Περιστατικά σίγουρα θα υπάρχουν (όπως είχαμε περιστατικό τέτοιο και στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας).

 

ΑΛΛΑ όπως έγραψα λίγες γραμμές παραπάνω, είναι δυνατόν αυτό να γίνεται κατά κόρον και ΠΑΡΌΛΑ αυτά οι απόφοιτοι τους να συνεχίζουν να έχουν όνομα Αν παίρναν πτυχία επί πληρωμή, δε θα τους ανακαλύπταμε στην πορεία ότι είναι άχρηστοι;

 

Αυτό λέω. Δεν είναι σαφές;

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ καθαρά και ξάστερα. ΌΧΙ δε χρειάζονται ιδιωτικά για να γίνει αυτό.

 

 

Ωραια! Συμφωνουμε...ας συνεχισουμε την κουβεντα κουβεντιαζοντας τροπους με τους οποιους μπορουμε να βελτιωσουμε την εκπαιδευση στα δημοσια...συμφωνεις?

 

Δεν ξέρω ποσο πιο απλά να το πω. Η ποιότητα των σπουδών δεν έχει σχέση με την εθνικότητα του καθηγητή.

 

Σε ξένα πανεπιστήμια υπάρχουν Έλληνες και άλλοι "ξένοι". Στα ελληνικά πανεπιστήμια επίσης υπάρχουν ξένοι καθηγητές. Όχι στα δημοσια βεβαια.

 

Εφόσον δε μπορούμε να συνεννοηθούμε σε αυτό το κομμάτι να επικεντρωθούμε στα αλλα που έχουμε κοινό σημείο;

 

gmac...κατσε λιγο...συγκρινεις το επιπεδο των ελληνων που διδασκουν στο εξωτερικο με το επιπεδο των ελληνων καθηγητων εδω? με συγχωρεις πολυ αλλα ελα καμια βολτα απο κανα ΑΕΙ καμια μερα να δεις τι γινεται...δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι αλλα η πλειοψηφια, λυπαμαι πολυ, ετσι ειναι

 

και φυσικα δεν αναφερομαι στην 'εθνικοτητα' καθαυτη! Εννοειται!!!

απλα οι ξενοι καθηγητες εχουν μια υψηλοτερη καταρτιση επειδη στο εξωτερικο το επιπεδο της εκπαιδευσης(με τη γενικοτερη εννοια) ειναι υψηλοτερο...δεν νομιζω να διαφωνουμε..

 

ποιος ειναι ο λογος δηλαδη που φευγουν παιδια για το εξωτερικο? για να παρουν καλυτερη γνωση..γιατι? επειδη ειναι καλυτερα εξω...

γιατι ομως?

επειδη ειναι ιδιωτικα εξω? οχι...επειδη εχουν υψηλοτερη καταρτιση/χρηματα/ερευνα απο τι τα ελληνικα! συμφωνεις ή οχι? ξεκαθαρα! με αυτη την λογικη δλδ παιζει ρολο η 'εθνικοτητα' ή οχι?

 

Δεν αρνούμαι καθόλου να σχολιάσω. Συμφωνώ με αυτά και συμπληρώνω:

- την αξιολόγηση των καθηγητών (γιατί ως φορολογούμενος θέλω να ξέρω ότι αυτοί που παίρνουν τα χρήματα μου το αξίζουν)

- την ανανέωση των προγραμμάτων σπουδών

- την κατάργηση του ενός συγγράμματος (δεν υπάρχει ΈΝΑ βιβλίο σε κάθε επιστήμη που να περιέχει όλη τη γνώση, ποσο μάλλον όταν αυτό το έχει κάνει κακό copy-paste ο διδάσκων)

- τη διασύνδεση των παραγωγικών (για να μη μου πείτε για την Φιλοσοφική πάλη) σχολών με την αγορά εργασίας.

 

Και πολλά αλλα που έχουν αναφερθεί άπειρες φορες στις προηγούμενες σελίδες.

 

 

Α μπραβο!!!! τωρα συννενοουμαστε...

σε πρωτη αναλυση:για να συμβουν τα παραπανω κατα τη γνωμη σου πρεπει να ιδρυθουν ιδιωτικα? απαντα με ενα ναι ή οχι ωστε να αναλυσουμε τα παραπανω καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...