Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

ναι καποια πραγματα οχι μονο τα καταλαβαμε αλλα εις διπλουν μπορω να πω..:lol::p

 

Οσο για τις ακροτητες με τους φρουρους σημμερα...Η γραμματεια της σχολης μου εκλεισε για διαμαρτυρια χτες και σημερα..Τζαμπα ταλαιπωρηθηκα..Αρα και εμεις με αυτες τις ακροτητες δεν παιρναμε και οι φοιτητες καλα ..Ουτε ειναι ωραιο να εισαι σε ενα μερος οπου εχει καταληφθει απο βια και αναρχια..Αλλα αυτα τα ατομα ειναι μειοψηφια..Μην μας τσουβαλιαζετε ολους συμφωνα με την προσφιλη συνηθεια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απαντησες σε αυτο που εγραψα? αυτες τις τακτικες να τις αφησεις καλυτερα...αυτα τα πραγματα τα ακουω απο τους δαπιτες καθε μερα στη σχολη μου :down:

 

Αναμασαω τα ιδια πραγματα με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και οχι οπως εσυ γιατι θεωρω οτι εχω δικιο και θελω να προσπαθησω να πεισω και τους αλλους!Δεν ειναι στα πλαισια της δημοκρατικοτητας σας αυτο?:ninja:

 

για να σου απαντησω κιολας (μπας και το σχολιασεις αυτη τη φορα)

αν θεωρεις καραμελα το γεγονος οτι θελω να αναβαθμιστουν τα δημοσια ενω εχουμε παραδεχτει ολοι τα ιδιωτικα δεν ειναι αναγκαια προυποθεση, τοτε τι να πω... :lol:

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις. Έχεις κολλήσει σε κάποια πράγματα και ότι κι αν πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη. Έχεις κολλήσει στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και οι παρωπίδες σου δε σε αφήνουν να δεις πιο πέρα. Όποιος είναι αντίθετος με εσένα είναι λάθος, ότι κι αν λέει...

 

Είδες πουθενά καλέ μου άνθρωπε στο μήνυμα που έκανες παράθεση να μιλάω για ιδιωτικά πανεπιστήμια; Ή μήπως ότι θες και σε συμφέρει διαβάζεις; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εχουμε προβλημα στα δημοσια...αντι να κατσουμε να τα βελτιωσουμε τα ΙΔΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ προσπαθουμε να εφαρμοσουμε πλαγιες μεθοδους για να τα βελτιωσουμε...μονο εγω βρισκω το παραλογο σε αυτο? :blink:

και ξερω οτι η κατασταση ειναι πολυ χαλια...ξερω τις λαμογιες που υπαρχουν...ξερω τα συμφεροντα καποιων...αλλα ξερω οτι αν υπαρχει θεληση απο την πολιτεια πανω απ'ολα και απο εμας ολα μπορουν να αλλαξουν...τοσο παραλογο ακουγεται πια? :worry:

Τα δημοσια ειχαν την ευκαιρια εδω και τοσα χρονια να βελτιωθουν... Αρκετα πραγματα εγιναν, ακομα περισσοτερα δεν εγιναν ομως!!

 

Δεν βρισκω καποιο λογο για τον οποιο θα απαγορεψουμε απο ενα φοιτητη που εχει την δυνατοτητα να λαβει καλυτερες σπουδες καταβαλοντας το αντιστοιχο αντιτιμο να μην τις λαβει!!

 

Ειναι σαν να καταστρεφεις την αντιπροσωπεια της Mercedes επειδη εσυ μπορεις να διαθεσεις χρηματα μονο με ενα Φιατακι... (και οταν λεω εσυ δεν αναφερομαι σε κανενα προσωπικα!!)

 

Να δεις μετα για ποτε θα σφιξουν μερικοι... ποποι καθηγητων!! Αλλα εχουν ολοι βολευτει...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις. Έχεις κολλήσει σε κάποια πράγματα και ότι κι αν πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε δεν πρόκειται να σου αλλάξει γνώμη. Έχεις κολλήσει στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και οι παρωπίδες σου δε σε αφήνουν να δεις πιο πέρα. Όποιος είναι αντίθετος με εσένα είναι λάθος, ότι κι αν λέει...

 

Είδες πουθενά καλέ μου άνθρωπε στο μήνυμα που έκανες παράθεση να μιλάω για ιδιωτικά πανεπιστήμια; Ή μήπως ότι θες και σε συμφέρει διαβάζεις; :confused:

 

μιλησες για μεταρρυθμισεις και το θεμα που συζηταμε τοση ωρα ειναι τα ιδιωτικα! ακομα δεν το καταλαβες?

ακομα δεν απαντησες ομως...εχουμε συμφωνησει με ολους τους αλλους οτι δεν χρειαζονται ιδιωτικα για την αναβαθμιση της παιδειας...συμφωνεις ή οχι?

εχουν κουραστει τα χερια μου να γραφω τα ιδια και τα ιδια με τοσα επιχειρηματα :worry:

 

Απαντα σε αυτη την ΑΠΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (απαντα επιτελους) ωστε ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ των μεταρρυθμισεων και να συζητησουμε...αμαν πια

Link to comment
Share on other sites

δεν το κανω προσωπικο σορυ..

δεν βλεπω να αλλαζει κατι γιατι οπως λενε ολοι ειμαστε '500 φοιτητες που κλεινουμε τις σχολες'....αν το πραγμα ηταν 'ολοι οι φοιτητες κλεινουν τις σχολες' τοτε μηπως θα αλλαζε κατι?

Δεν ειναι ρεαλισμος αυτο...ειναι ωχαδερφισμος...πανω απ'ολα ειναι η θεληση! οποιον και να ρωτησεις στο δρομο (μικρο/μεγαλο) θα σου πει οτι η παιδεια μας ειναι χαλια...αν τον ρωτησεις τι κανει γι'αυτο θα σου πει 'τιποτα'..γιατι ρε φιλε τιποτα?αμα κατι σε ενοχλει ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ! και μην καθεσαι απραγος

 

Dead Angel, σε παρακαλώ λιγότερα μαθήματα περί «θελήσεως» και «τι κάνουμε για αυτό». Πιστεύεις ειλικρινά ότι εάν η Κυβέρνηση δεν έφερνε το θέμα στο προσκήνιο, θα έκαναν καμιά πορεία οι φοιτητές για την βελτίωση της παιδείας; Η αντίδραση άρχισε μόλις θίχτηκαν συμφέροντα.

 

Απλά, φοιτητοπατέρες (φερέφωνα των κομμάτων δηλαδή) και καθηγητές ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αλλάξει η κατάσταση και επειδή βλέπουν ότι στο τέλος θα αλλάξει είτε το θέλουν είτε όχι, προσπαθούν να περισώσουν ο,τι μπορούν. Εάν οι καθηγητές ήθελαν πραγματικά να βελτιωθούν τα ΑΕΙ, θα δεχόντουσαν την αξιολόγηση, θα έκαναν την δουλειά τους όπως πρέπει. Οι φοιτοπατέρες από την άλλη, θα πέρναγαν και κανά μάθημα αντί να ασχολούνται με τους «αγώνες» τους (που μόνο αγώνες δεν είναι πλέον) και δεν θα παρασιτούσαν εις βάρος των υπόλοιπων.

 

ΑΥΤΟ είναι ρεαλισμός. Ωχαρδερφισμός θα ήταν εάν όλοι εμείς που δεν έχουμε πλέον καμία σχέση με τον χώρο δεν ασχολούμασταν καν μαζί σας. Ωχαδερφισμός θα ήταν εάν δεν ζητούσαμε ως πολίτες να γίνεται επιτέλους και λίγο μάθημα στα Πανεπιστήμια, αντί για καταλήψεις, συνθήματα, τσιτάτα, ξύλινοι λόγοι και αντίδραση για την αντίδραση.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις εσύ μέσα στο ΑΕΙ σου. Εάν ωφελείσαι από αυτό τον χαμό, μαγκιά σου. Εάν όχι και ό,τι κάνεις το κάνεις από απλή ιδεολογία (όποια και αν είναι αυτή), πρόσεχε γιατί στο τέλος θα χρωστάς τα άντερά σου και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

 

δεν διαφωνω να γινουν τα δημοσια μας αντιστοιχης ποιοτητας με του εξωτερικου..αλλα ο ιδιωτικος χαρακτηρας δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για να γινει αυτο

 

Από την στιγμή που κανένα από τα εμπλεκόμενα μέρη των δημοσίων ΑΕΙ δεν θέλει πραγματικά να αλλάξουν τα πράγματα, πλέον είναι αναγκαία συνθήκη μπας και ταρακουνηθεί λίγο το σύμπαν.

 

Η παιδεια δεν ειναι επιχειρηση απο τη στιγμη που το γραφει στο συνταγμα...

παλι διακρινω μια δοση ωχαδερφισμου...δλδ επειδη τα πραγματα ειναι ********* θα πρεπει να μην αντιδρασουμε για να βελτιωθουν?

 

Ναι, επειδή το λέει το Σύνταγμα, εφαρμόζεται κιόλας. :lol:

 

Εάν εγώ είμαι ωχαδερφιστής, μήπως εσύ βλέπεις τα πράγματα πολύ θεωρητικά; Η αντίδρασή σας, τί έχει επιφέρει ως τώρα, ΠΡΑΚΤΙΚΑ; Αλλάξατε προς το καλύτερο το εκπαιδευτικό σύστημά μας;

 

Και δεν παλευουμε ΜΟΝΟ για τα ΑΕΙ αλλα για την παιδεια γενικοτερα...και εμεις αναγνωριζουμε οτι για να διορθωθουν τα ΑΕΙ πρεπει να υπαρξει ριζικη αναδιορθωση απο την αρχη!

 

Παλεύετε χωρίς επιχειρήματα και χωρίς να δίνετε πρακτικές λύσεις. Απλό είναι. Δεν αναρωτιέσαι ποτέ γιατί οι περισσότεροι δεν συμφωνούν μαζί σας;

 

παραδεχεσαι και μονος σου ρε φιλε οτι πληρωνεις τα κερατα σου για κατι που δεν αποδιδει..και ταυτοχρονα αποδεχεσαι την κατασταση και δεν κανεις τιποτα..πραγματικα αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν μπορω να σε πεισω διαφορετικα

 

Μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις. ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.

 

Να κάνω πορεία εναντίον σας δηλαδή;

 

οι καθηγητες να διδασκουν με μισθους απο τα χρηματα των φορολογουμενων και να ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ, οπως θα επρεπε ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ υπαλληλος να το κανει αυτο...και εδω ερχεται ΠΑΛΙ η ελληνικη κουλτουρα...προσωπικα θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ να μου προσφερουν τα μεγιστα εφοσον τους πληρωνω! η ελληνικη κουλτουρα βλεπεις δεν το επιτρεπει αυτο ομως..για αυτο ξαναλεω οτι ειναι θεμα θελησης/κινητρων...

 

...και μέχρι οι καθηγητές να αποκτήσουν και λίγο φιλότιμο, ας βάλουμε έναν μπαμπούλα (αξιολόγηση) από πάνω τους. Είπαμε, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

 

Οι φοροι που λες ουτως η αλλως πρεπει να τους πληρωνουμε διοτι ειμαστε πολιτες και ειμαστε αναγκασμενοι...

δωρεαν παιδεια σημαινει να μην πληρωνω τοσα λεφτα για φροντιστηρια για να μπαινω στο δημοσιο πανεπιστημιο...να μην πληρωνω τα κερατα μου παλι σε βοηθηματα (προσωπικα τα βοηθηματα που εχω ειναι περισσοτερα απο τα βιβλια της σχολης) επειδη καποιοι δεν ξερουν να γραψουν σωστα ενα βιβλιο και να κανουν μαθημα...και αλλα τετοια

που ειναι το παραλογο σε αυτα που απαιτω απο ενα κρατος προνοιας που νοιαζεται για τον πολιτη?

 

Πουθενά δεν είναι παράλογα όσα λες. Απλά, στην παρούσα φάση της ελληνικής κοινωνίας είναι ανέφικτα.

Link to comment
Share on other sites

μιλησες για μεταρρυθμισεις και το θεμα που συζηταμε τοση ωρα ειναι τα ιδιωτικα! ακομα δεν το καταλαβες?

ακομα δεν απαντησες ομως...εχουμε συμφωνησει με ολους τους αλλους οτι δεν χρειαζονται ιδιωτικα για την αναβαθμιση της παιδειας...συμφωνεις ή οχι?

εχουν κουραστει τα χερια μου να γραφω τα ιδια και τα ιδια με τοσα επιχειρηματα :worry:

 

Απαντα σε αυτη την ΑΠΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (απαντα επιτελους) ωστε ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ των μεταρρυθμισεων και να συζητησουμε...αμαν πια

 

Προσωπικά μίλησα γενικά για μεταρρυθμίσεις, αν προσπαθήσεις πολύ σκληρά, είμαι σίγουρος ότι θα το αντιληφθείς.

 

Και για να τελειώνουμε, ΝΑΙ, χρειάζονται ιδιωτικά πανεπιστήμια για την αναβάθμιση της παιδείας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

[...]Οι φοιτοπατέρες από την άλλη, θα πέρναγαν και κανά μάθημα αντί να ασχολούνται με τους «αγώνες» τους (που μόνο αγώνες δεν είναι πλέον) και δεν θα παρασιτούσαν εις βάρος των υπόλοιπων.[...]

Τι να τα κάνουν τα μαθήματα, αφού έχουν εξασφαλισμένο το κομματικό/συνδικαλιστικό πόστο στα κόμματα από τα οποία προέρχονται.

Ένα λαμπρό μέλλον και ακόμα μία πιο λαμπρή καριέρα ως επαγγελματίες κομματάρχες ανοίγεται μπροστά τους... :wink:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εδω καταφεραν τα κομματα να μπουνε μεσα στα πανεπιστημια... Σε αυτο το θεμα θα κολλησουν?!?!?!

Και τελικα αυτοι, και αναφερομαι σε ολες τις παραταξεις, ειναι η μεγαλυτερη βρωμα στα δημοσια πανεπιστημια... Ειναι ο μεγαλυτερος καρκινος!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνουν τα μαθήματα, αφού έχουν εξασφαλισμένο το κομματικό/συνδικαλιστικό πόστο στα κόμματα από τα οποία προέρχονται.

Ένα λαμπρό μέλλον και ακόμα μία πιο λαμπρή καριέρα ως επαγγελματίες κομματάρχες ανοίγεται μπροστά τους... :wink:

 

Όπως έχω ξαναπεί, το άσχημο είναι που παίρνουν αθώα παιδιά στο λαιμό τους. Ξέρεις, μόλις θυμήθηκα ένα φοβερό που είχε πει κάποιος Κινέζος αξιωματούχος: «Όταν ο λαός πεινάει, δεν μπορείς να τον ταϊζεις ιδεολογία. Θέλει και ρύζι.»

 

Ε, οι φοιτητοπατέρες δεν κάνουν τίποτα άλλο. Ιδεολογία πουλάνε, ψαρώνουν τα παιδιά και ακολουθούν. Με αυτή θα ζήσουν στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Τα δημοσια ειχαν την ευκαιρια εδω και τοσα χρονια να βελτιωθουν... Αρκετα πραγματα εγιναν, ακομα περισσοτερα δεν εγιναν ομως!!

 

Δεν βρισκω καποιο λογο για τον οποιο θα απαγορεψουμε απο ενα φοιτητη που εχει την δυνατοτητα να λαβει καλυτερες σπουδες καταβαλοντας το αντιστοιχο αντιτιμο να μην τις λαβει!!

 

Ειναι σαν να καταστρεφεις την αντιπροσωπεια της Mercedes επειδη εσυ μπορεις να διαθεσεις χρηματα μονο με ενα Φιατακι... (και οταν λεω εσυ δεν αναφερομαι σε κανενα προσωπικα!!)

 

Να δεις μετα για ποτε θα σφιξουν μερικοι... ποποι καθηγητων!! Αλλα εχουν ολοι βολευτει...

 

μπα? τι μας λες?

λοιπον, αντε θα προσπαθησω να κανω μια παρομοιωση παλι,μην μου τι βγαλετε ξινη :lol:

σχετικα με τα προηγουμενα χρονια που λες, δεστο σαν μια 'μαχη' στον γενικοτερο 'πολεμο'...χανεις τη μαχη αλλα οχι τον πολεμο :) το πιανεις?

 

οσο για το δευτερο...ενταξει..ειμαστε η γενια της αλλαγης..τι να κανουμε....αμα αφησουμε την κατασταση και εμεις ετσι τοτε το μονο που θα κανουμε ειναι να διαιωνιζουμε την κατασταση...τι να κανουμε ρε φιλε..καποια στιγμη πρεπει να αλλαξουν τα πραγματα...επειδη δεν βολευει 'καποιους' θα το αφησουμε για να διαιωνιστει? Ε οχι..να μην κοιταμε τον εαυτουλι μας! Αμαν πια!

Link to comment
Share on other sites

Εδω καταφεραν τα κομματα να μπουνε μεσα στα πανεπιστημια... Σε αυτο το θεμα θα κολλησουν?!?!?!

Και τελικα αυτοι, και αναφερομαι σε ολες τις παραταξεις, ειναι η μεγαλυτερη βρωμα στα δημοσια πανεπιστημια... Ειναι ο μεγαλυτερος καρκινος!!

 

Όπως έχω ξαναπεί, το άσχημο είναι που παίρνουν αθώα παιδιά στο λαιμό τους. Ξέρεις, μόλις θυμήθηκα ένα φοβερό που είχε πει κάποιος Κινέζος αξιωματούχος: «Όταν ο λαός πεινάει, δεν μπορείς να τον ταϊζεις ιδεολογία. Θέλει και ρύζι.»

 

Ε, οι φοιτητοπατέρες δεν κάνουν τίποτα άλλο. Ιδεολογία πουλάνε, ψαρώνουν τα παιδιά και ακολουθούν. Με αυτή θα ζήσουν στο μέλλον...

Το να είσαι νέος φοιτητής που πρωτοβλέπεις τέτοιες καταστάσεις, ίσως σε αυτή την περίπτωση να δικαιολογείται η άγνοια.

Αλλά όταν είσαι πλέον κοντά στο πτυχίο και υποτίθεται ότι ξέρεις τι σου γίνεται, να είσαι επιστήμονας που ετοιμάζεται για την αγορά εργασίας, το να μην βλέπεις ότι σε κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια σου, δε νομίζω ότι μπορώ να νιώσω κάτι άλλο πέρα από λύπη γι' αυτό... :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το πως μπορουν καποιοι να πορωνονται τοσο με ενα θεμα οπως τα κομματα και να τα βλεπουν παντου..Τι να πω..Καθενας με τον πονο του ..Ναι για ολα φταινε τα κομματα για τα ναρκωτικα για τα πανεπιστημια ,για τα σκοπια και γενικα για ολα..
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο, ειδα πριν στην tv 2 φοιτητες,,, ο ενας 32 ετων και ο αλλος 23..ο μικρος ειχε τελειωσει και ο αλλος ακομα δεν ειχε παρει πτυχιο στα 32 :X (φυσικος)

οταν τον ρωτησαν γιατι δεν ειχε τελειωσει ακομα λεει δεν μπορουσε λογο των παραταξεων:D

ΚΑΘΑΡΑ κομματοσκυλο..οντως καρκινος ειναι αυτο το πραγμα στα πανεπιστημια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Dead Angel, σε παρακαλώ λιγότερα μαθήματα περί «θελήσεως» και «τι κάνουμε για αυτό». Πιστεύεις ειλικρινά ότι εάν η Κυβέρνηση δεν έφερνε το θέμα στο προσκήνιο, θα έκαναν καμιά πορεία οι φοιτητές για την βελτίωση της παιδείας; Η αντίδραση άρχισε μόλις θίχτηκαν συμφέροντα.

 

Απλά, φοιτητοπατέρες (φερέφωνα των κομμάτων δηλαδή) και καθηγητές ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αλλάξει η κατάσταση και επειδή βλέπουν ότι στο τέλος θα αλλάξει είτε το θέλουν είτε όχι, προσπαθούν να περισώσουν ο,τι μπορούν. Εάν οι καθηγητές ήθελαν πραγματικά να βελτιωθούν τα ΑΕΙ, θα δεχόντουσαν την αξιολόγηση, θα έκαναν την δουλειά τους όπως πρέπει. Οι φοιτοπατέρες από την άλλη, θα πέρναγαν και κανά μάθημα αντί να ασχολούνται με τους «αγώνες» τους (που μόνο αγώνες δεν είναι πλέον) και δεν θα παρασιτούσαν εις βάρος των υπόλοιπων.

 

ΑΥΤΟ είναι ρεαλισμός. Ωχαρδερφισμός θα ήταν εάν όλοι εμείς που δεν έχουμε πλέον καμία σχέση με τον χώρο δεν ασχολούμασταν καν μαζί σας. Ωχαδερφισμός θα ήταν εάν δεν ζητούσαμε ως πολίτες να γίνεται επιτέλους και λίγο μάθημα στα Πανεπιστήμια, αντί για καταλήψεις, συνθήματα, τσιτάτα, ξύλινοι λόγοι και αντίδραση για την αντίδραση.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις εσύ μέσα στο ΑΕΙ σου. Εάν ωφελείσαι από αυτό τον χαμό, μαγκιά σου. Εάν όχι και ό,τι κάνεις το κάνεις από απλή ιδεολογία (όποια και αν είναι αυτή), πρόσεχε γιατί στο τέλος θα χρωστάς τα άντερά σου και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

 

1) Ειναι τωρα επιχειρηματα το οτι εχουμε 'λαθος κινητρα' και 'λαθος οδηγους' ? Ε ναι λοιπον, ΕΧΟΥΜΕ..το χω πει επανελλειμενα..εχουμε μερικα απο τα μεγαλυτερα λαμογια..οπως και ολοι...

και ναι! θιχτηκαν συμφεροντα! ΦΥΣΙΚΑ! Πρεπει να το αφησουμε ετσι ομως? :wacko:

ας αφησουμε μικροκομματικες βλακειες και ας επικεντρωθουμε στα πραγματικα ζητηματα

 

 

 

Από την στιγμή που κανένα από τα εμπλεκόμενα μέρη των δημοσίων ΑΕΙ δεν θέλει πραγματικά να αλλάξουν τα πράγματα, πλέον είναι αναγκαία συνθήκη μπας και ταρακουνηθεί λίγο το σύμπαν.

 

δεν συμφωνω! να αλλαξουν τα εμπλεκομενα μελη προτεινω...πρακτικο ή οχι?

 

 

 

Ναι, επειδή το λέει το Σύνταγμα, εφαρμόζεται κιόλας. :lol:

 

ε τοτε μιλαμε για παρανομια :ninja: και μιλαμε οτι παραδεχομαστε ΑΝΟΙΧΤΑ οτι ειμαστε οι μεγαλυτεροι μλκες που εχουμε μια κυβερνηση που λειτουργει παρανομα...μπραβο μας :lol:

 

τεσπα, ανεφερα συνταγματικα 'γεγονοτα' επειδη παλαιοτερα καποιος μου την ειχε μπει και ελεγε για δημοκρατιες και τα λοιπα..παρτε τη δημοκρατια στη μαπα σας :lol: [και τη δικια μου]

 

Εάν εγώ είμαι ωχαδερφιστής, μήπως εσύ βλέπεις τα πράγματα πολύ θεωρητικά; Η αντίδρασή σας, τί έχει επιφέρει ως τώρα, ΠΡΑΚΤΙΚΑ; Αλλάξατε προς το καλύτερο το εκπαιδευτικό σύστημά μας;

 

κοιτα το παραπανω περι θεωρισμου!

 

πρακτικα, τα ιδιωτικα τα βαλαμε στο ντουλαπι για 10 χρονια...μεσα σε αυτα τα 10 χρονια ειναι στο χερι ΟΛΩΝ ΜΑΣ κυριολεκτικα να 'τιμωρησουμε' με την ψηφο μας αυτους που νομιζουμε οτι εχουν αδικο

 

 

Παλεύετε χωρίς επιχειρήματα και χωρίς να δίνετε πρακτικές λύσεις. Απλό είναι. Δεν αναρωτιέσαι ποτέ γιατί οι περισσότεροι δεν συμφωνούν μαζί σας;

 

παλι τα ιδια θα λεμε? αυτα τα περι επιχειρηματων τα ακουμε συνεχεια...αληθεια, εχει διαβασει κανεις απο σας κανενα κειμενο υπερ των καταληψεων ή μιλατε στο ξεκαρφωτο? :ninja:

το να λες δεν εχουμε επιχειρηματα ειναι βλακωδες και δειχνει οτι δεν εχεις ασχοληθει με το θεμα και μιλας συμφεροντολογικα

 

στο μυαλο μου, οι περισσοτεροι δεν συμφωνουν μαζι μας γιατι ειναι θυματα και βολεμενοι..ικανοποιηθηκες?

 

 

Μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις. ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.

 

Να κάνω πορεία εναντίον σας δηλαδή;

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...το χω πει πολλακις..να υπαρξει αξιολογηση..γιατι οχι? με αντικειμενικα κριτηρια ομως

οσο για το διαβασμα, εδω δεν τιθεται θεμα θελησης? :ninja:

δεν ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ το οτι πρεπει ενας φοιτητης να διαβαζει? χρειαζεται ρε γμτ να πληρωνουν οι γονεις λεφτα στα ιδιωτικα για να φιλοτιμηθουμε να διαβασουμε? συμφωνεις με αυτο?

 

 

 

...και μέχρι οι καθηγητές να αποκτήσουν και λίγο φιλότιμο, ας βάλουμε έναν μπαμπούλα (αξιολόγηση) από πάνω τους. Είπαμε, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

 

να βαλουμε...γιατι οχι

 

 

 

Πουθενά δεν είναι παράλογα όσα λες. Απλά, στην παρούσα φάση της ελληνικής κοινωνίας είναι ανέφικτα.

 

ωραια...συμφωνω...απλα οπως ειπα με αυτο το σκεπτικο διαιωνιζεται η κατασταση και δεν μας βγαζει πουθενα τλκ

Link to comment
Share on other sites

1) Ειναι τωρα επιχειρηματα το οτι εχουμε 'λαθος κινητρα' και 'λαθος οδηγους' ? Ε ναι λοιπον, ΕΧΟΥΜΕ..το χω πει επανελλειμενα..εχουμε μερικα απο τα μεγαλυτερα λαμογια..οπως και ολοι...

και ναι! θιχτηκαν συμφεροντα! ΦΥΣΙΚΑ! Πρεπει να το αφησουμε ετσι ομως? :wacko:

ας αφησουμε μικροκομματικες βλακειες και ας επικεντρωθουμε στα πραγματικα ζητηματα

 

Ωραία, στραφείτε ενάντια στους Καθηγητές.

 

δεν συμφωνω! να αλλαξουν τα εμπλεκομενα μελη προτεινω...πρακτικο ή οχι?

 

Ωραία, ζητείστε να αλλάξουν οι Καθηγητές και οι φοιτητοπατέρες. Αν γίνεται, ειδικά οι 2οι, να καταργηθούν κιόλας.

 

ε τοτε μιλαμε για παρανομια :ninja: και μιλαμε οτι παραδεχομαστε ΑΝΟΙΧΤΑ οτι ειμαστε οι μεγαλυτεροι μλκες που εχουμε μια κυβερνηση που λειτουργει παρανομα...μπραβο μας :lol:

 

τεσπα, ανεφερα συνταγματικα 'γεγονοτα' επειδη παλαιοτερα καποιος μου την ειχε μπει και ελεγε για δημοκρατιες και τα λοιπα..παρτε τη δημοκρατια στη μαπα σας :lol: [και τη δικια μου]

 

Εσύ ο έξυπνος, γιατί κάνεις φροντιστήρια για να περνάς τα μαθήματα; Σε τι διαφέρεις;

 

κοιτα το παραπανω περι θεωρισμου!

 

πρακτικα, τα ιδιωτικα τα βαλαμε στο ντουλαπι για 10 χρονια...μεσα σε αυτα τα 10 χρονια ειναι στο χερι ΟΛΩΝ ΜΑΣ κυριολεκτικα να 'τιμωρησουμε' με την ψηφο μας αυτους που νομιζουμε οτι εχουν αδικο

 

Τους καθηγητές και τους φοιτητοπατέρες να δω πότε θα τιμωρήσετε... Κατά τ'άλλα, σε βρίσκω αισιόδοξο για την αναβολή που πετύχατε.

 

παλι τα ιδια θα λεμε? αυτα τα περι επιχειρηματων τα ακουμε συνεχεια...αληθεια, εχει διαβασει κανεις απο σας κανενα κειμενο υπερ των καταληψεων ή μιλατε στο ξεκαρφωτο? :ninja:

το να λες δεν εχουμε επιχειρηματα ειναι βλακωδες και δειχνει οτι δεν εχεις ασχοληθει με το θεμα και μιλας συμφεροντολογικα

 

στο μυαλο μου, οι περισσοτεροι δεν συμφωνουν μαζι μας γιατι ειναι θυματα και βολεμενοι..ικανοποιηθηκες?

 

Πως γίνεται να μιλάω συμφεροντολογικά όταν δεν είμαι φοιτητής ή καθηγητής και δεν έχω πλέον σχέση με τον χώρο; Δόξα τω Θεώ, στην ώρα μου τελείωσα. :p

 

Κατά τ'άλλα, ναι, έχω διαβάσει κείμενα. Και κάτι συγκεκριμένο και πρακτικό δεν είδα. Δες τον εαυτό σου. Κάτι συγκεκριμένο έχεις πει, κάτι πρακτικό έχεις υποδείξει πέραν από το να τσαντίζεσαι όταν στριμώχνεσαι; :rolleyes:

 

Τέσπα, ευτυχώς που εμείς τα θύματα και οι βολεμένοι έχουμε τις παρατάξεις να μας δείχνουν τον ίσιο δρόμο... :lol:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...το χω πει πολλακις..να υπαρξει αξιολογηση..γιατι οχι? με αντικειμενικα κριτηρια ομως

οσο για το διαβασμα, εδω δεν τιθεται θεμα θελησης? :ninja:

δεν ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ το οτι πρεπει ενας φοιτητης να διαβαζει? χρειαζεται ρε γμτ να πληρωνουν οι γονεις λεφτα στα ιδιωτικα για να φιλοτιμηθουμε να διαβασουμε? συμφωνεις με αυτο?

 

να βαλουμε...γιατι οχι

 

ωραια...συμφωνω...απλα οπως ειπα με αυτο το σκεπτικο διαιωνιζεται η κατασταση και δεν μας βγαζει πουθενα τλκ

 

Η κατάσταση θα διαιωνίζεται για όσο τρώτε τα φούμαρα των φοιτητοπατέρων σας και δεν βλέπετε πρακτικές λύσεις. Αλλά τι λέω, εγώ το θύμα και ο βολεμένος... Dead Angel, καλή σου τύχη. :)

Link to comment
Share on other sites

να μην αναφερεσε σε μενα καταρχας...ειπα οτι δεν ειμαι φερεφωνο κανενος!

Απ' όσο θυμάμαι δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Άσε κάτω τη μύγα λοιπόν.

 

btw, τις μαρτυριες για κουκουλοφουρους να βγαινουν μεσα απο κλουβες των ΜΑΤ θα τις σχολιασεις?

Τις καταδικάζω φυσικά. Εσύ καταδικάζεις τους τραμπουκισμούς των φοιτητών;

Link to comment
Share on other sites

Τι σεντονια ειναι αυτα που γραφετε??

Εχουνε πρηστει τα ματια μας ολη μερα στο διαβασμα, διαβαζουμε και αυτα τα τεραστια ποστς... :p :p

Περιληπτικα τις αποψεις μαγκες!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, στραφείτε ενάντια στους Καθηγητές.

 

δεν λεμε οτι ειναι καλοι και ουτε ειμαστε υπερ τους και θελουμε να αλλαξουν (εκτος απο αυτους που εχουν πελατειακες σχεσεις μαζι τους..βλεπε ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ,ΕΑΑΚ και τα λοιπα)

 

γι'αυτο επισης, η καθολικη ψηφοφορια ειναι εχει το αρνητικο του οτι θα προωθει τις πελατειακες σχεσεις με ΟΛΟΥΣ τους φοιτητες πλεον και οχι με τα 5-6 κομματοσκυλα και τους οπαδους τους...που να καταλαβουν καποιοι ομως...κατα τ'αλλα εχουμε δημοκρατια και ζουμε σε εναν ομορφο κοσμο :lol:

 

 

Ωραία, ζητείστε να αλλάξουν οι Καθηγητές και οι φοιτητοπατέρες. Αν γίνεται, ειδικά οι 2οι, να καταργηθούν κιόλας.

 

συμφωνοι..δεν διαφωνησε κανενας

 

 

 

Εσύ ο έξυπνος, γιατί κάνεις φροντιστήρια για να περνάς τα μαθήματα; Σε τι διαφέρεις;

 

δεν διαφερω απο κανεναν δυστυχως...απο πιεση των γονιων πηγαινα φροντιστηριο για να μπω σε μια καλη σχολη οπως ολοι μας...εγω στο σχολειο που πηγαινα μια χαρα καλυπτομουν απο τους καθηγητες και το ειχα πει και στους γονεις μου οτι δεν ειναι αναγκη τα εξτρα λεφτα για να περασω...κλασικοι ελληναραδες και αυτοι ομως :lol:

 

 

 

Τους καθηγητές και τους φοιτητοπατέρες να δω πότε θα τιμωρήσετε... Κατά τ'άλλα, σε βρίσκω αισιόδοξο για την αναβολή που πετύχατε.

 

ολα με τον καιρο τους...μες στα ζητηματα μας ειναι και αυτο...

η αναβολη ναι, αισιοδοξη ειναι...εφοσον γινει και το αλλο που ειπα

 

 

Πως γίνεται να μιλάω συμφεροντολογικά όταν δεν είμαι φοιτητής ή καθηγητής και δεν έχω πλέον σχέση με τον χώρο; Δόξα τω Θεώ, στην ώρα μου τελείωσα.

 

οκ, δν ξερω τι κανεις στη ζωη σου..σορυ κιολας...δεν πηγαινε σε σενα προσωπικα ουτως η αλλως

μπραβο σου που τελειωσες στην ωρα σου :) τι ρολο παιζει?

 

 

Κατά τ'άλλα, ναι, έχω διαβάσει κείμενα. Και κάτι συγκεκριμένο και πρακτικό δεν είδα. Δες τον εαυτό σου. Κάτι συγκεκριμένο έχεις πει, κάτι πρακτικό έχεις υποδείξει πέραν από το να τσαντίζεσαι όταν στριμώχνεσαι;

 

οκ...εχεις δικιο μαλλον :ninja:

τοσα ποστ που εχω κανει ειναι χωρις νοημα και ουσια και αποφευγω να απανταω σε ερωτησεις αλλων...γκουχου γκουχου :rolleyes:

 

τσαντιζομαι οχι επειδη στριμωχνομαι αλλα επειδη με νευριαζουν οι αποψεις ορισμενων που ειναι κολλημενοι σε 2-3 καραμελες και δεν λενε να ξεκολλησουν :rolleyes:

κανουμε συζητηση ειπαμε και δεν ειμαστε αμφιθεατρο

 

Τέσπα, ευτυχώς που εμείς τα θύματα και οι βολεμένοι έχουμε τις παρατάξεις να μας δείχνουν τον ίσιο δρόμο... :lol:

 

οκ, αστειακι ελπιζω..δεκτον

 

 

Η κατάσταση θα διαιωνίζεται για όσο τρώτε τα φούμαρα των φοιτητοπατέρων σας και δεν βλέπετε πρακτικές λύσεις. Αλλά τι λέω, εγώ το θύμα και ο βολεμένος... Dead Angel, καλή σου τύχη. :)

 

μαλιστα κυριε...τα φουμαρα καποιων αλλων να δω ποτε ορισμενοι θα τα δουν και θα κανουν κατι :down:

πρακτικες λυσεις τοσες μερες εχει πιαστει το χερι μου να προτεινω και το μονο που ακουω ειναι οι φοιτητοπατερες και οι δηθεν επαναστατες. Αντε πειτε και τιποτα ουσιωδες...και κυριως..διαβαστε και καμια προηγουμενη σελιδα, ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ αυτα που εχουν ειπωθει και ας μην ΑΝΑΜΑΣΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ..

 

Σε ευχαριστω για την ευχη σου

 

Απ' όσο θυμάμαι δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Άσε κάτω τη μύγα λοιπόν.

 

δεν την ειχα πιασει καν...διευκρινηση εδωσα γιατι καποιοι νομιζουν πως ειμαι μαγνητοφωνο ενω δεν ακουνε τον εαυτο τους :ninja:

 

Τις καταδικάζω φυσικά. Εσύ καταδικάζεις τους τραμπουκισμούς των φοιτητών;

ναι! γιατι μενεις τοσο απλα εκει ομως? τι παει να πει τις καταδικαζω? εχεις συνειδητοποιησει ποσο σημαντικο ειναι αυτο που εγινε? αποδεικνυει οτι η κυβερνηση εσκεμμενα σαμποταρει τις ενεργειες των φοιτητων..και μεις μενουμε στο 'καταδικαζουμε'...να γιατι δεν ειναι ολοι με το μερος μας...

Link to comment
Share on other sites

@Spyros

ωραια τα λες σε εκεινα τα μηνυματα εκτος απο τη τελευταια φραση του δευτερου μηνυματος σου

 

εδω θα διαφωνησω παλι για τον ιδιο λογο...

ρε παιδια,

εχουμε προβλημα στα δημοσια...αντι να κατσουμε να τα βελτιωσουμε τα ΙΔΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ προσπαθουμε να εφαρμοσουμε πλαγιες μεθοδους για να τα βελτιωσουμε...μονο εγω βρισκω το παραλογο σε αυτο? :blink:

και ξερω οτι η κατασταση ειναι πολυ χαλια...ξερω τις λαμογιες που υπαρχουν...ξερω τα συμφεροντα καποιων...αλλα ξερω οτι αν υπαρχει θεληση απο την πολιτεια πανω απ'ολα και απο εμας ολα μπορουν να αλλαξουν...τοσο παραλογο ακουγεται πια? :worry:

Κοιταξε, διαλογος γινεται, δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε. Αλλα επειδη ισως με παρερμηνευσες, ξαναλεω οτι δε βρισκω καποιο λογο να μην ιδρυθουν ιδιωτικα. Χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι συνδεω την αναβαθμιση η οχι των δημοσιων με την ιδρυση των ιδιωτικων. Για μενα ειναι 2 ξεχωριστα κεφαλαια. Ας ιδρυθουν πρωτα και οποιος θελει και αντεχει η τσεπη του πηγαινει. Το σιγουρο ομως ειναι οτι το δημοσιο πανεπιστημιο θελει αναβαθμιση η οποια θα πρεπει να ξεκινησει απο τους ιδιους τους φοιτητες μαζι με τους καθηγητες και αφου βρουν ενα κοινο παρανομαστη, τοτε να καλεσουν τον αρμοδιο υπουργο σε διαλογο. Τωρα για αλλους λογους θελουν οι καθηγητες κλειστα τα πανεπιστημια, για αλλους οι φοιτητοπατερες. Η πλειοψηφια ομως των απλων φοιτητων που ειναι και τα θυματα της υποθεσης, εχω την εντυπωση οτι δε ξερει τους πραγματικους λογους

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τις ειδησεις σημερα και συγκεκριμενα τον ξυλοδαρμο των δυο φυλακων του ΑΠΘ αλλα και τις "εντασεις" στα υπολοιπα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα και πραγματικα δεν μπορω παρα να αναρωτηθω....

 

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ Κ*ΛΟΠΑΙΔΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΑΣ????

 

ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΦΟΙΤΗΤΕΣ"???

 

Απο το πρωι βλεπω αιματα, πρυτανεις στα νοσοκομεια, λεηλατημενα η διαλυμενα αμφιθεατρα, τραμπουκισμους, κομματικη ΑΝιδεολογια.... Αν αυτα ειναι τα πανεπιστημια για τα οποια τοσοι φοιτητες φωναζουν και διαδηλωνουν καλυτερα να τα κλεισουμε!!

 

κατσε λιγο ρε φιλε..επειδη καποια κωλοπαιδια κανουν του κεφαλιου τους θα παρει ολους η μπαρα? για να σοβαρευτουμε λιγακι...το ασυλο κατακτηθηκε με αγωνες και δεν προκειται να καταργηθει

οσο για την αστυνομια σου, μην με κανεις να αρχισω παλι για τις βιαιοτητες της αστυνομιας :down:

να στο πω και αλλιως...με δεδομενα τα 'καμωματα' της αστυνομιας (ολων των βαθμιδων,οχι μονο τα ματ..καντε κανα search στο youtube και δειτε αν δεν με πιστευετε) απαιτω και ΕΓΩ να καταργηθει η αστυνομια! ποιος ειναι μαζι μου? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έριξα τρελό γέλιο χθες. Στο Alter αν θυμάμαι καλά, είχε έναν φοιτητοπατέρα ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ δήλωσε ότι είναι στο 10ο έτος στο Φυσικό. Τελικά η ενασχόληση με τα κοινά έχει πολλές απαιτήσεις... Θα πρότεινα μάλιστα τα συγκεκριμένα άτομα να παίρνουν τιμητικά το πτυχίο τους για την προώθηση του φοιτητικού κινήματος. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έριξα τρελό γέλιο χθες. Στο Alter αν θυμάμαι καλά,

 

:lol::lol::lol:

 

είχε έναν φοιτητοπατέρα ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ δήλωσε ότι είναι στο 10ο έτος στο Φυσικό. Τελικά η ενασχόληση με τα κοινά έχει πολλές απαιτήσεις... Θα πρότεινα μάλιστα τα συγκεκριμένα άτομα να παίρνουν τιμητικά το πτυχίο τους για την προώθηση του φοιτητικού κινήματος. :lol:

 

 

η ενασχοληση αλλων φοιτητοπατερων με το σχεδιασμο παρτυ και 'εκδηλωσεων' να δεις τι απαιτησεις εχει :lol: :whistle:

τουλαχιστον θα μου πεις αυτοι ειναι και μαγκες και βγαζουν και το μεροκαματο :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...