Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωριζετε ποσο πηγε το προστιμο για παρκαρισμα? χρεωνουν και ποντους sto point system?

η τιμη για να παρεις πισω τις πινακιδες ειναι η ιδια, η αυξηθηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γνωριζετε ποσο πηγε το προστιμο για παρκαρισμα? χρεωνουν και ποντους sto point system?

η τιμη για να παρεις πισω τις πινακιδες ειναι η ιδια, η αυξηθηκε?

100 euro.τωρα αν εχεις παρκαρει σε χωρο σταθμευσης για αναπήρων + 50 ευρο.συνολο 150 ευρο.γι'αυτο να προσεχεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πιο δικαιο συστημα το εχει η Σουηδια οπου τα προστιμα ειναι ποσοστο της φορολογικης δηλωσης που κανεις. Για να νιωθουν ολοι το ιδιο τσουξιμο ανεξαρτητως εισοδηματος..

 

Χε χε!

Στην Ελλάδα και αυτό θα ήταν άδικο:rolleyes::rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σταθμεύσεως επιτρέπεται να έχουν χρώμα διαφορετικό από άσπρο ή κίτρινο (πχ. μπλε) ;

Έψαξα, αλλά δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2-3 ερωτηματα που καινε....ας απαντησουν καποιοι που ξερουν για να μην μπλεξουμε τα μπουτια μας...

 

1.αν εγω ειμαι απο κρητη πχ και με πιασουν για καποια παρανομια στην αθηνα πχ που πρεπει να κρατηθουν το διπλωμα η και η αδεια, οταν ερθει ο καιρος να τα παρω πως και απο που θα τα παραλαβω???

 

2.αν μου κρατησουν το διπλωμα του αυτοκινητου για χ χρονικο διαστημα και εχω παραλληλα και μηχανη πως θα οδηγω την μηχανη αφου ειναι στο ιδιο χαρτι και τα 2 διπλωματα?το ιδιο ερωτημα γινεται και αντιστροφα....

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σταθμεύσεως επιτρέπεται να έχουν χρώμα διαφορετικό από άσπρο ή κίτρινο (πχ. μπλε) ;

Έψαξα, αλλά δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο...

Μπλε, κοκκινα, πρασινα κλπ ειναι για τους καγκουρες...

Συμφωνα με τον νομο πρεπει να ειναι λευκα η κιτρινα!!

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε ποσο πηγε το προστιμο για παρκαρισμα? χρεωνουν και ποντους sto point system?

η τιμη για να παρεις πισω τις πινακιδες ειναι η ιδια, η αυξηθηκε?

Εκτος απο τα 100 που λεει ο RAVER ειναι και αλλα 67 ευρω τα παραβολα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν τα πληρωνεις μονο αν στο παρει γερανος ή αν ειναι στανταρ για τις πινακιδες μονο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηγή, 4 Τροχοί

 

Έξι επικίνδυνες για την ανθρώπινη ζωή παραβάσεις του Κώδικα Oδικής Κυκλοφορίας αποτελούν πλέον αιτία αφαίρεσης του διπλώματος των οδηγών. Στο εξής, για την αφαίρεση μιας άδειας οδήγησης, θα αρκεί ο κάτοχός της να υποπέσει στην ίδια σοβαρή παράβαση δύο φορές μέσα στο ίδιο έτος.

 

Με το αναθεωρημένο Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Oδηγών (ή πιο απλά, point system), οι οδηγοί θα χάνουν ευκολότερα το δίπλωμά τους, ενώ θα καλούνται να πληρώσουν και ακριβά πρόστιμα χάρις στο νέο Κώδικα Oδικής Κυκλοφορίας, που θα τεθεί σε ισχύ από τις 3 Ιουνίου.

Mε το νέο point system αυξάνονται οι βαθμοί των επικίνδυνων παραβάσεων. Θα είναι αρκετές πλέον τρεις σημαντικές παραβάσεις για να αφαιρεθεί το δίπλωμα ενός οδηγού, με δεδομένο ότι σε πολλές από αυτές οι βαθμοί έχουν αυξηθεί στους εννέα.

 

Oι έξι παραβάσεις του νέου point system, που θεωρούνται οι σοβαρότερες για την πρόκληση ατυχήματος και έχουν τους περισσότερους βαθμούς, είναι οι εξής: οδήγηση με την επήρεια αλκοόλ (5-9 βαθμοί), παραβίαση STOP και παραχώρησης προτεραιότητας (9 βαθμοί), παραβίαση ερυθρού σηματοδότη (9 βαθμοί), οδήγηση για εντυπωσιασμό ή τέλεση αυτοσχέδιων αγώνων (9 βαθμοί), παραβίαση σιδηροδρομικών διαβάσεων(9 βαθμοί) και αναστροφή κίνησης ή οπισθοπορεία σε αυτοκινητόδρομο ή σήραγγα (9 βαθμοί).

 

Ανάμεσα στις νέες παραβάσεις που εισάγονται στο point system συμπεριλαμβάνεται και η μη συμμόρφωση με τις υποδείξεις του τροχονόμου, για την οποία θεσπίζεται πρόστιμο ύψους 150 ευρώ και τρεις βαθμοί ποινής, καθώς και η αντικανονική συμπεριφορά οδηγού στους άλλους οδηγούς στο δρόμο, για την οποία προβλέπεται πρόστιμο 200 ευρώ και τρεις βαθμοί ποινής.

 

Με βάση το νέο point system, οι άδειες αφαιρούνται για έξι μήνες, ενώ οι κάτοχοί τους δίνουν πάλι εξετάσεις για την ανώτερη κατηγορία διπλώματος που κατείχαν, έχοντας παρακολουθήσει το 50% των πρακτικών μαθημάτων.

 

Οι ποινές παραγράφονται μετά την παρέλευση τριών χρόνων για τους ερασιτέχνες και δύο χρόνων για τους επαγγελματίες οδηγούς.

 

Ο αναθεωρημένος Κώδικας Oδικής Κυκλοφορίας καταργεί τη δυνατότητα πρόωρης επιστροφής πινακίδων.

 

Με το νέο σύστημα, οι βαθμοί ποινής καταχωρούνται αυτόματα, καθώς, σύμφωνα με τα στοιχεία από τις κλήσεις της Τροχαίας, από το 2002 μέχρι και σήμερα οι βαθμολογικές ποινές για 2.400.000 παραβάσεις δεν έχουν ενταχθεί στο σύστημα, που σημαίνει ότι δεν έχουν επιβληθεί και οι αντίστοιχες ποινές.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο σύστημα, οι βαθμοί ποινής καταχωρούνται αυτόματα, καθώς, σύμφωνα με τα στοιχεία από τις κλήσεις της Τροχαίας, από το 2002 μέχρι και σήμερα οι βαθμολογικές ποινές για 2.400.000 παραβάσεις δεν έχουν ενταχθεί στο σύστημα, που σημαίνει ότι δεν έχουν επιβληθεί και οι αντίστοιχες ποινές.

 

Που σημαίνει ότι έχουν παραγραφεί όλες όσον αφορά το point system.Είναι σαν να μην έγιναν και να αρχίζουμε τώρα από μηδενική βάση.Λίγο πολύ το είχαν παραδεχτεί και επίσημα νομίζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθές με σταματήσανε για έλεγχο θησείο που είχα πολύ καιρόνα βρώ καρτέρι!Έχει γεμίσει η Αθήνα με ελέγχους γι'αυτο προσοχή!Πετάγονται απο κει που δεν τους περιμένεις!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Σε ολη την Ελλαδα το ιδιο γινεται! :blink: :worry: 3.168 παραβάσεις έχει μαζέψει ο ΚΟΚ :!:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει για όσα αυτοκίνητα δεν έχουν πίσω ζώνες (παλιάς τεχνολογίας) ; Τι ακριβώς ισχύει για τους πίσω επιβάτες που δε φοράνε ζώνη επειδή δεν υπάρχει ζώνη;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει ότι έχουν παραγραφεί όλες όσον αφορά το point system.Είναι σαν να μην έγιναν και να αρχίζουμε τώρα από μηδενική βάση.Λίγο πολύ το είχαν παραδεχτεί και επίσημα νομίζω αυτό.

 

 

δλδ εγω που ειχα 3 ποντους πανε χαθηκαν ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω που ειχα 3 ποντους πανε χαθηκαν ?

 

ακριβως!δε νομιζω να σε χαλασε καθολου,εμενα παντως οχι που ειχα 9...τωρα προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!δε νομιζω να σε χαλασε καθολου,εμενα παντως οχι που ειχα 9...τωρα προσοχη...

 

 

κερναααααααωωωωωωωωωωωωωωω

 

 

πο πο μου έφυγε ενα βάρος ξελάφρωσα το ειχα βαρος στην συνείδηση μου

Link to comment
Share on other sites

Άντε με τις υγείες μου παιδιά, εχθές έφαγα την πρώτη λυπητερή του νέου ΚΟΚ για ζώνη- 175 ευρώ + 5 πόντοι στο δίπλωμα, αν πληρωυθή σε 10 μέρες αλλιώς 350, υγείες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Φόρτος εργασίας για τους άνδρες της Τροχαίας, στο πρώτο δεκαήμερο εφαρμογής του νέου Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, καθώς οι βεβαιωμένες παραβάσεις έφτασαν τις 37.577 επί συνόλου 49.732 ελέγχων. Σε αυτούς αφαιρέθηκαν 5.801 άδειες οδήγησης και 1.701 πινακίδες κυκλοφορίας. Οι περιπτώσεις οδηγών στους οποίους απαγγέλθηκαν κατηγορίες σε βαθμό πλημμελήματος ήταν 326, ενώ επιβλήθηκαν διοικητικά πρόστιμα σε άλλους 1.287 οδηγούς.

 

Οι περισσότερες καταγραμμένες παραβάσεις αφορούσαν στην υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας (8.763). Ακολούθησαν η μη χρήση κράνους (3.533) και η μη χρήση ζώνης ασφαλείας (2.600), ενώ 1.523 περιπτώσεις είχαν σχέση με την οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ.

 

Στις πιο κάτω «θέσεις» παραβατικότητας βρέθηκαν η παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, το αντικανονικό προσπέρασμα και η χρήση κινητού τηλεφώνου.

 

Οι υπηρεσίες της Τροχαίας αναφέρουν πάντως ότι τα αποτελέσματα είναι ήδη ορατά, αφού στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου οι νεκροί από θανατηφόρα ατυχήματα μειώθηκαν κατά 44% και οι σοβαρά τραυματίες κατά 18%, σε σύγκριση με τους «μαύρους» αριθμούς του αντίστοιχου περισυνού χρονικού διαστήματος.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγώ πρίν ακριβώς ένα χρόνο το καλοκαίρι που με σταμάτησαν με μηχανάκι χωρίς δίπλωμα την γλύτωσα? γιατί μεχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει κανένα χαρτί για δικαστήριο!!
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγώ πρίν ακριβώς ένα χρόνο το καλοκαίρι που με σταμάτησαν με μηχανάκι χωρίς δίπλωμα την γλύτωσα? γιατί μεχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει κανένα χαρτί για δικαστήριο!!

Αμα σου πειρανε το ονομα...υπαρχει περιπτωση να σου ερθει...αλλα απο τι'ξερω οτι παραβασεις γινανε με το παλιο Κ.Ο.Κ. ολες ακυρωθηκαν.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sklhra ksesklhra ta nea metra paidia tipota den tha ginei..100000 eyro prostimo na baleis gia to kokino h tin kinhsh sto antitheto tipota den tha kanoun..shmera pempth enas nekros stin bouliagnehs me mixanaki to paidi giati o allos den eide leei oti anapse kokino kai giayto den stamatise..ma erxosoun me 150 tou eipe enas pou eide to atyxhma kai apanthse oti as tou kopsei klhsh h troxaia gia yoperbolikh taxitita..to paidi pou to skotose oute pou ton enoiakse..ama den ginoume iraq na tous rixnoun bourdoulies dimosia stin plateia sintagmatos odigous kalous den tha doume
Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis ti ginetai ama se piasoun na odhgas mhxanh pou den kalyptei to diplwma sou se cc??

Γινεται μηνυση αμεσως!! ισως να σου επιβαλουν και προστιμο.παντως με τον παλιο κ.ο.κ. προστιμο δεν υπηρχε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...