Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον giannis11

 

Παιδιά, μια απορία και απο εμένα.

Στις 10/04/02 στα διόδια Μαλγάρων στην Θεσσαλονίκη με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα (162km έδειξε το ρανταρ που υπήρχε πριν, όπως μου είπαν).

Μου κράτησαν όλα τα στοιχεία αλλά δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί. Περίμενα όπως είπε και ο φίλος supernet να μου έρθει κλήση για δικαστήριο, αλλά τίποτε κοντά 1,5 χρόνο τώρα.

Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει;

Φιλικά

Γιάννης

 

Ο πατερας μου περιμενε τρια ολοκρηρα χρονια..... :lol: :!: :alien: :blink: Περιμενε εναμισι χρονο ακομα και λογικα θα σου ερθει.... :wacko: :eek: :confused:

I love this Myphone Stuff.......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για μεγάλες ταχύτητες πας κατευθείαν δικαστήριο, χωρίς να σου κόψουν κλήση και να σου δώσουν τη δυνατότητα αν θες να αποφύγεις το δικαστήριο?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

apla wraia ki ellinika, panw s'ena asxeto kai leuko fyllo xartoniou. ena episimo block me tis katalliles formes tous fainotan poly dyskolo na to parageiloun?

 

to peistirio tis astynomias poio tha einai, h kolla xartoniou? lolllllllllll

 

 

Οπουδήποτε μπορεί να σου κρατήσει τα στοιχεία. Κοινός να σε γράψει. :wacko:

 

Εκεί όμως που το καθαρογράφει, στο επισημο μπλοκ οπως λες, και μπροστά σου να το σημπληρωνε, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σου εδινε αντιγραφο. Το αντίγραφο το κραταει αυτος (στο σώμα του μπλοκ) και το γνήσιο το στελνει με διαβιβαστικο απο την υπηρεσια του στα δικαστηρια.

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΙΚΑΣΙΜΟ.

 

Αντίγραφο σου δίνει, ΜΟΝΟ όταν είναι να σε στείλει στο Ταμείο :D να πληρώσεις!!!

 

Θυμηθείτε, οι σοβαρες υποθεσεις που απασχολούν την επικαιρότητα, πόσο χρονικό διάστημα κάνουν να εκδικαστούν και σκεφτείτε πόσο διάστημα θα κάνει μια δική σας υπόθεση απλής παράβασης του Κ.Ο.Κ. :whistle: Ας είναι καλά η γραφειοκρατία.

 

Ουφ!!!

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον giannis11

 

Παιδιά, μια απορία και απο εμένα.

Στις 10/04/02 στα διόδια Μαλγάρων στην Θεσσαλονίκη με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα (162km έδειξε το ρανταρ που υπήρχε πριν, όπως μου είπαν).

Μου κράτησαν όλα τα στοιχεία αλλά δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί. Περίμενα όπως είπε και ο φίλος supernet να μου έρθει κλήση για δικαστήριο, αλλά τίποτε κοντά 1,5 χρόνο τώρα.

Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει;

Φιλικά

Γιάννης

 

 

Gianni idia fasi me ti dikia mou... Me egrapsan me 169 xlm stin perimetriki tis Patras... Piran stoixeia klp... mas perimenei to monomeles kai tous dyo... :blink:

 

Min anisixeis...den to ksexnoun sxedon pote... Tha sou erthei xarti-eidopoiisi... Tha pas sto monomeles... an einai i prwti sou paravasi kai peis oti etrexes gia kapoio dikaio logo... ISWS se apalaksoun... alla exeis HDH parei 9 pontous sto Point System... Aytoi den xanontai... :'(

 

An den peis pisteyto logo, i exeis katadikastei pali gia ypervasi oriou... pairneis panw katw 1 mina fylakisi... Epeidi einai plimellima omws... metatrepetai se eksagorasimi... pros... 120 xiliades drx. :(

 

Oi times paizoun analoga me tin poini tou Dimosiou Katigorou. AN tyxeis se kalo anthrwpo plirwneis liga... :whistle:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Δηλαδή για μεγάλες ταχύτητες πας κατευθείαν δικαστήριο, χωρίς να σου κόψουν κλήση και να σου δώσουν τη δυνατότητα αν θες να αποφύγεις το δικαστήριο?

 

 

Για μεγάλες ταχύητητες όπως είπα και πιο πριν... πρέπει να λες ΚΑΛΑ που σε στέλνει στο δικαστήριο, αφού η ενα΄λλακτική του θα ήταν να σου πάρει τις πινακίδες, δίπλωμα κλπ...επιτόπου. Οπότε το δικαστήριο φαντάζει παράδεισος μπροστά σε αυτό...

 

Με λίγα λόγια ναι. Αν σε γράψουν για ΥΠΕΡ βολική ταχύτητα ΔΕΝ το γλυτώνεις το δικαστήριο... μιλάμε για πολλά χλμ όμως... όχι για 120 και 130. :o

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Mythozz.

Να σου πώ ότι τις ευχαριστήθηκα κιόλας, ψέματα θάταν :) :)

Αρα αναμένω την δικάσιμο.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Πάνω απο 130 χλμ/ώρα πας κατευθείαν δικαστήριο... ;)

 

 

'Ισως δεν ήμουν σαφής. Και εγώ και τα παιδιά πιο πάνω μιλάμε για υπερβολική ταχύτητα σε Εθνικές οδούς με όριο τα 120 χλμ. Εκεί αναφερόμουν όταν είπα οτι με 130 δεν σε πάνε δικαστήριο... Το πολύ μια κλήση να φας... αν και ΠΟΛΥ χλωμό το βλέπω... Σε όριο 120 χλμ τα 130 είναι μέσα στο 10% που αναγνωρίζει ο νόμος, έτσι δεν σε σταματάει κανένας... ;)

 

Αν βέβαια τρέχεις με 130 σε δρόμο με όριο 60... ε τότε φυσικά και πας δικαστήριο... :lol:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

AN tyxeis se kalo anthrwpo plirwneis liga... :whistle:

 

 

Δε θελω να γινω ο σπαστικος της παρεας, και εγω γουσταρω τα γκαζια, αλλα στην Ελλαδα των χιλιαδων νεκρων, δεν ειναι καλος ανθρωπος αυτος που θα σε αφησει να γλυτωσεις για υπερβολικη ταχυτητα....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Δεν είναι τον δήμων αυτά.

Είναι αυτοκίνητα citroen xsara sedan ή απλά σε χρώμα άσρπο, μπλε, πράσινο συνήθως......

 

apo pote vgikane xsara sedan ?????
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

apo pote vgikane xsara sedan ?????

 

 

Sedan εννούσα το 5θυρο ;) (προς αντίθεση με τα station και τα 3πορτα.)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Mη τρελένεστε ρε παιδιά.

 

Δεν σημαίνει ότι αν σταματήσανε κάποιους από σας, και σημειώσανε τα στοιχεία σας (για οποιονδήποτε λόγο) σε μπακαλόχαρτα... ότι οπωσδήποτε θα παρουσιαστείτε σε δικαστήριο :eek:

 

Αν μεταξύ των άλλων, ζητήσανε διεύθυνση διαμονής...οκ παίζουν πολλές πιθανότητες.

 

Αν όχι, μη μασάτε :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Ωραία, για μικρή παράβαση του ορίου τρως κλήση, για μεγάλη πας δικαστήριο, τις πινακίδες σου τις αφαιρούν ποτέ ή όχι?

 

ton aderfo pou ton stamatisane, pigaine me 162 anti 100 kai epeidi einai ypervasi 60+ km/h prepei kanonika pinakides epitopou. eide stin taftotita o mpatsos gennitheis stin larisa, kai tou leei patriotis eisai? kai den to les tosin ora? ante kalo taksidi.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Αν μεταξύ των άλλων, ζητήσανε διεύθυνση διαμονής...οκ παίζουν πολλές πιθανότητες.

 

 

 

Ερώτηση: Ούτως ή άλλως δε μπορούν να βρουν τη διεύθυνσή σου, ακόμα και εάν δεν τη ζητήσουν? Ειδικά αν το αυτοκίνητο είναι στο δικό σου όνομα?

 

Αν οδηγάω αυτοκίνητο φίλου (άρα δεν έχουν τη διεύθυνσή μου) με σταματήσουν και είτε δε με ρωτήσουν διεύθυνση είτε δώσω λανθασμένη, τότε πως θα πάω δικαστήριο αφού δε θα με καλέσουν ποτέ (μη έχοντας την πραγματική μου διεύθυνση?).

 

Τέλος, αν είσαι Έλληνας αλλά εχεις δίπλωμα από άλλη χώρα της Ε.Ε:

1) Προφανώς δεν θα πάρεις πόντους στο point system?H θα πάρεις?

2) Ακόμα και εάν πάρεις κλήση (για οποιοδήποτε λόγο, αρκεί να είναι κλήση στον οδηγό και όχι στο αυτοκίνητο-πχ παρκάρισμα) και δεν την πληρώσεις θα έχεις ποτέ πρόβλημα?

 

Ξέρω ότι είναι λίγο εξειδικευμένες οι απορίες μου, αλλά αν κάποιος ξέρει, ειδικά εσύ supernet, θα το εκτιμούσα...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

ton aderfo pou ton stamatisane, pigaine me 162 anti 100 kai epeidi einai ypervasi 60+ km/h prepei kanonika pinakides epitopou. eide stin taftotita o mpatsos gennitheis stin larisa, kai tou leei patriotis eisai? kai den to les tosin ora? ante kalo taksidi.

 

 

Μα και στα παιδιά παραπάνω (Mythozzz κτλ) δεν αφαιρέσαν πινακίδες, για αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό αυτό που σου σβήνουν την κλήση αν είσαι ντόπιος. Πάντα με τους Αθηναίους τα βάζουν... :mad:

Τέλος, αν είσαι Έλληνας αλλά εχεις δίπλωμα από άλλη χώρα της Ε.Ε:

1) Προφανώς δεν θα πάρεις πόντους στο point system?H θα πάρεις?

Δεν θα πάρεις! Κλασικό πλεονέκτημα του διεθνούς διπλώματος ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

elenxos routinas itan file tora to oti sou ekanan sistasis gia ton tropo pou odizis se auto ftes esei an nomizis oti ise timoni pas kai trexeis se idikes me mas xarizis kai kanena tropeo tora an ise odigos iwilon taxititon eisai gia imola auta kai na xerese pou ekanan ton kopo na sou milisoun prin se mazeuoun me kanena ftiari apo tis mpares kamias eqnikis

filika kai prosese i zoi einai ligi kai kita na ti xareis ego kaqome apo troxeo apo tis 26-2-03 giati kapios grigoros paraviase stop kai ti glitosa sto parapente ti fteme emeis i argi kai sineti as sas kanoun mia pista!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Ερώτηση: Ούτως ή άλλως δε μπορούν να βρουν τη διεύθυνσή σου, ακόμα και εάν δεν τη ζητήσουν? Ειδικά αν το αυτοκίνητο είναι στο δικό σου όνομα?

 

Ναι πες ότι την βρουν. Ποια θα βρουν; Τη σωστή; Κι αν εσύ έχεις μετακομίσει πριν 3-4-5 μήνες; Ξέρεις για πόσα αυτοκίνητα και μηχανάκια η αρμόδια υπηρεσία κάνει και 1 ΧΡΟΝΟ να ενημερώσει τα στοιχεία;

 

Αν οδηγάω αυτοκίνητο φίλου (άρα δεν έχουν τη διεύθυνσή μου) με σταματήσουν και είτε δε με ρωτήσουν διεύθυνση είτε δώσω λανθασμένη, τότε πως θα πάω δικαστήριο αφού δε θα με καλέσουν ποτέ (μη έχοντας την πραγματική μου διεύθυνση?).

 

Να μη δώσεις ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Σωστά; :cool: Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να δώσεις λανθασμένη!

 

Θα προσπαθήσουν να επιδώσουν το χαρτί σε σένα και δεν θα σε βρίσκουν (απλή λογική).

 

Το δικαστήριο θα γίνει. Θα καταδικαστείς (γιατί έτσι θα γίνει) ερήμην! Ενώ αν ήσουν παρών, θα μπορούσες με μια καλή δικαιολογία να την "σκαπουλάρεις".

 

Και επειδή θα είναι ερήμην.....ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ "ΑΠΟΦΑΣΗ" εναντίον σου, και θα σε κυνηγούν μια ζωή. Θα πας μια μέρα, για ένα γνήσιο της υπογραφής στο τμήμα της περιοχής σου....και τσααααααααακ!!!! :blink: αν το όνομα σου είναι γνωστό (οικείο) σ'αυτούς, θα σε τσακώσουν!

 

2) Ακόμα και εάν πάρεις κλήση (για οποιοδήποτε λόγο, αρκεί να είναι κλήση στον οδηγό και όχι στο αυτοκίνητο-πχ παρκάρισμα) και δεν την πληρώσεις θα έχεις ποτέ πρόβλημα?

 

Αμέ! Ας είναι καλά η εφορία. Σε λίγο καιρό, ότι θα χρωστάμε... θα το περνάνε στην εφορία. (Βλέπε: μετά πρόβλημα με φορολογική ενημερότητα κλπ κλπ κλπ).

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

 

 

 

 

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Με κάλυψες για το δικαστήριο και την ερήμην καταδίκη, αλλά θα ήθελα μια περαιτέρω διευκρίνηση για την κλήση στο όνομά μου εφόσον κατέχω "ξένο" δίπλωμα.

 

Πως θα με βρει η εφορία, εφόσον στον τροχονόμο θα έχω δείξει το ξένο δίπλωμα, με ξένα στοιχεία, ξένη διεύθυνση κατοικίας και λοιπά στοιχεία? Το μόνο ελληνικό θα είναι το όνοματεπώνυμο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω. Και γι αυτό δεν.......... :whistle:
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

exeis kai to diavatirio re file kai min xexnas oti akoma kai amerikanos na to pexeis qa se apelasoun opote einai koutes i erotisis pou kaneis les na sti xarisoun esena i qa provlimatistoun poli na vroun ta stixia sou
Link to comment
Share on other sites

a kai kati teleuteo etsi gia na min exeis alla erotimata an doseis esei weftika stixia tin kleisi qa tin plirosi o katoxos tou ayt/tou pou danistikes afou fisika den exei dilosi klopi mia imera prin auta kai pistevo na se kaliwa
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το ξέρω ότι σας έπρηξα με τις ερωτήσεις, πιο πολύ από περιέργεια ήθελα να μάθω, μιας και δε συνηθίζω να κάνω τέτοιου είδους παραβάσεις (εκτός από παρκάρισμα και τέτοια).

 

Κατά τα άλλα το ξέρω ότι κάποιες ερωτήσεις ήταν κουτές, αλλά καλό είναι να ξέρουμε τις διαδικασίες για κάποια πράγματα. Άλλοι προσπαθούν να γλυτωσουν τις κλήσεις στο δικαστήριο, άλλοι παρακαλάνε τον τροχονόμο, εγώ δεν έχω κάποια κλήση αλλά ρώτησα υποθετικά τι γίνεται εφόσον έχω ξένο δίπλωμα.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον andy

 

exeis kai to diavatirio re file kai min xexnas oti akoma kai amerikanos na to pexeis qa se apelasoun opote einai koutes i erotisis pou kaneis les na sti xarisoun esena i qa provlimatistoun poli na vroun ta stixia sou

 

 

Ναι έχεις δίκιο, με τη μηχανογράφηση και την οργάνωση που υπάρχει βρίσκουν τα πάντα, όταν ακόμα και για κακουργηματικές πράξεις ή για χρέη εκατομμυρίων ψάχνουν οι κλητήρες να βρουν που να επιδώσουν τις κλήσεις για δικαστήρια επειδή τα αρχεία είναι...άσε. :whistle:

 

Τώρα το να απελάσουν κάποιον για τροχαία παράβαση καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι υπερβάλεις.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξαναλέω ότι οι ερωτήσεις μου είναι υποθετικές μιας και οι μόνες κλήσεις που έχω δεχτεί είναι για παρκάρισμα, μαζί σου για τους άθλιους που παραβιάζουν στοπ, κόκκινα και τα σχετικά. Για τα όρια ταχύτητας το συζητάμε, μιας και σε ορισμένα σημεία ίσως είναι υπερβολικά χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Σε ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Με κάλυψες για το δικαστήριο και την ερήμην καταδίκη, αλλά θα ήθελα μια περαιτέρω διευκρίνηση για την κλήση στο όνομά μου εφόσον κατέχω "ξένο" δίπλωμα.

 

Πως θα με βρει η εφορία, εφόσον στον τροχονόμο θα έχω δείξει το ξένο δίπλωμα, με ξένα στοιχεία, ξένη διεύθυνση κατοικίας και λοιπά στοιχεία? Το μόνο ελληνικό θα είναι το όνοματεπώνυμο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Εφοσον με ξενο διπλωμα τη βγαζεις καθαρη στην Αγγλια, μετα βεβαιοτητας μπορω να υποθεσω πως τη βγαζεις καθαρη και στην Ελλαδα. :p Ειναι το καλσικο που κανουν ολοι οι Ελληνες εδω.

 

Υπαρχει ομως ενα "αλλα", το οποιο μπορει να σου διμιουργησει προβλημα σε 2 περιπτωσεις. Ή μια ειναι αμα εχεις τσαντισει το μπατσο και γουσταρει να σε ξετιναξει και η αλλη αμα κανεις ατυχημα, οποτε θα σε ξετιναξει η ασφαλεια. Το αλλα αυτο ειναι οτι εχεις δικαιωμα να οδηγας με ξενο διπλωμα για 6 μηνες μονο. Μετα εισαι υποχρεωμενος να το αλλαξεις. Δε χρειαζεται να δωσεις παλι εξετασεις εφοσον εχεις ευρωπαικο διπλωμα, απλα καταθετεις το δικο σου και περνεις τησ χωρας που εισαι.

 

Οι Ελληναρες εδω για να το αντιμετωπισουν αυτο (και κυριως γιατι οι ασφαλεια ειναι πολυ ακριβη αν εχεις ξενο διπλωμα, κανουν το εξης: Δηλωνουν στην Ελλαδα απωλεια και περνουν καινουργιο διπλωμα. Ερχονται αγγλια, καταθετουν το καινουργιο και περνουν αγγλικο για την ασφαλεια κλπ, αλλα αν τους σταματησει μπατσος για speeding, δειχνουν το "χαμενο" ελληνικο και καθαριζουν!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...