Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

Den mas eipes ti odigas. Prosopika me exoun grapsei gia mi katoxi diplomatos me ola ta dinata oximata ektos apo fortigo :P

 

 

2. Me aftokinito: 2 fores mou exei tixei na me stamatisoun. Eixa diplwma alla to eixa 3exasei opws kai esi. Ola e3artontai apo ton astinomiko pou 8a se stamatisei. Tis dio fores pou stamatisan emena, tous eipa na kalesoun me ton asirmato sta kedrika na doun oti exw diplwma kai de tous douleuw, apla de to krataw. Pragmatika to ekanan. tous eipan oti exw kai me afisan. 2 fores afto se mena, kai polles alles se filous mou. Twra pia sxedon pandou paw xwris diplwma, de fovamai..

 

Ola afta sto irakleio kritis, mesa stin poli kai girw girw stin e8niki..

 

 

Αυτοκίνητο οδηγώ!

Σ'ευχαριστώ, μου έδωσες κουράγιο!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να το ελέγξουν με τον ασύρματο θα πρέπει να έχεις ταυτότητα για να δουν ποιος είσαι ;)

Αν δεν έχεις δίπλωμα το πιο πιθανό είναι να σου ζητήσουν να το φέρεις σε 3 μέρες στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής. Το θέμα είναι ότι αν σε πιάσουν στην εθνική, θα πρέπει να τραβιέσαι σε 3 μέρες στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής. Βρε johner αν θες να κάνεις και ταξίδι στην Αθήνα και να νοικιάσεις, άντε πετάξου στη Θεσσαλονίκη να το πάρεις!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. πρέπει να το έχεις πάντα μαζί σου αλλιώς πληρώνεις πρόστιμο.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Thanks Guys!!! :happy:

 

Άλλη μια ερώτηση!

Επειδή θα πάω μυτιλίνη και δεν θέλω να πάρω αυτοκίνητο, θέλω να νοικιάσω ένα!

Θα μπορέσω αν δεν έχω δίπλωμα;;;;; :wacko: :wacko: :D

 

 

Χμ, πριν μερικά χρόνια είχα πάει Ρόδο και δεν είχα το δίπλωμα μαζί μου. Μου είχε πεί λοιπόν ο ιδιοκτήτης του γραφείου να γράψω μια υπέυθυνη δήλωση ότι έχω δίπλωμα, οπότε αν κάτσει στραβή να βρώ εγώ το μπελά μου και όχι αυτός που μου το έδωσε. Αυτό τώρα μιλάω πριν 7 χρόνια, τώρα δεν ξέρω αν ισχύει...

 

:)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Για να το ελέγξουν με τον ασύρματο θα πρέπει να έχεις ταυτότητα για να δουν ποιος είσαι ;)

Ταυτότητα έχω!!! :D

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

Βρε johner αν θες να κάνεις και ταξίδι στην Αθήνα και να νοικιάσεις, άντε πετάξου στη Θεσσαλονίκη να το πάρεις!

 

Too late! :o Αύριο φεύγω!

Ευχαριστώ παιδιά, θα δούμε τι θα γίνει και θα σας πω! :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε νεκροταφείο να πηγαίνουμε να βλέπουμε κάτι παιδάκια 15-20χρ. που απο τέτοιεs επιπολαιότητεs έχουν φύγει χωρίs να προλάβουν να γευθούν το δώρο τηs ζωήs. :( ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αλλα και ΟΧΙ στιs κλήσειs για εισπρακτικούs λόγουs. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ένα φίλο μου τον έπιασαν χωρίς δίπλωμα.

 

Τους είπε το AΦΜ, βεβαιώθηκαν ότι έχει δίπλωμα και ότι απλά το ξέχασε, και πλήρωσε 5000 δρχ [πριν βγουν τα ευρώ. Δεν ξέρω αν ανέβηκε τώρα όπως η πατάτα ;) ]

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

Αααα, δεν σας είπα για το ταξίδι μου! Δεν με σταμάτησε κανένας τροχονόμος και νοίκιασα και αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Guys έχω ένα πρόβλημα!

Θέλω να παω Αθήνα απο Βόλο και έχω ξεχάσει το δίπλωμά μου Θεσ/νίκη!

 

 

Θεσσαλονίκη - Βόλο πως πήγες? :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

Θεσσαλονίκη - Βόλο πως πήγες? :alien:

 

 

Δεν είχα καταλάβει ακόμη οτι ήμουν χωρίς δίπλωμα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ,

με αφορμή αυτό το θέμα τώρα θυμήθηκα ότι δεν θυμάμαι που έχω το δίπλωμά μου , και ότι πρέπει να οδηγώ χωρίς να έχω πάνω μου δίπλωμα τουλάχιστον τα τελευταία πέντε-έξι χρόνια . Νάστε καλά πρωί πρωί θα ρίξω ένα ψάξιμο μπας και το εντοπίσω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ti λετε ρε παιδια τωρα οτι το κρατος ξοδευει τοσα λεφτα απο τα εξοδα περιθαλψεις απο ατυχηματα,γιατι εμεις δεν τα πληρωνουμε σαν ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ ασφαλεια λεφτα στο κρατος και δεν εχουμε οχι περιθαλψει αξιοπρεπεις για ατυχημα αλλα ουτε για μια εξεταση.Σχετικα με το αν η ζωνη η το κρανος θα πρεπει να ειναι υποχρωτικα κοιταξτε γυρω σας τοτε η σε διαφορες συνηθειες στην καθημερινη σας ζωη για να δειτε ποσα αλλα επιτρεπονται αλλα δεν απαγορευονται λογω συμφεροντων.

Join Playstation 3 underground :cool:

Wifi SDIO για mio A701 και Windows mobile 5

Πρωτα χαθηκε το happy hardcore-Υστερα ο life fm

Μετα η AMIGA-Tωρα η Siemens Mobile

Eνταξει το επομενο θα ειναι το τελος του κοσμου!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καθε ποτε σβηνονται οι ποντοι? Στα δυο η στα 5 χρονια?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον special

Ti λετε ρε παιδια τωρα οτι το κρατος ξοδευει τοσα λεφτα απο τα εξοδα περιθαλψεις απο ατυχηματα,γιατι εμεις δεν τα πληρωνουμε σαν ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ ασφαλεια λεφτα στο κρατος και δεν εχουμε οχι περιθαλψει αξιοπρεπεις για ατυχημα αλλα ουτε για μια εξεταση.Σχετικα με το αν η ζωνη η το κρανος θα πρεπει να ειναι υποχρωτικα κοιταξτε γυρω σας τοτε η σε διαφορες συνηθειες στην καθημερινη σας ζωη για να δειτε ποσα αλλα επιτρεπονται αλλα δεν απαγορευονται λογω συμφεροντων.

 

Όπα, όπα φίλε... στάσου λίγο γιατί συνδέεις δυό θέματα που δεν έχουν σχέση. Είναι άλλο θέμα το αν το κράτος ξοδεύει πολλά χρήματα για περίθαλψη και άλλο το αν η περίθαλψη είναι αυτή που θα έπρεπε.

 

Η περίθαλψη για τα άτομα που έχουν εμπλακεί σε ατύχημα είναι πάρα πολυ ακριβή. Αυτό είναι βέβαιο. Αν υπολογίσεις ότι τα έξοδα καλύπτωνται συνήθως από τον ασφαλιστηκό σου φορέα (ΙΚΑ κλπ)

και ότι όσο είσαι ασθενής δεν παράγεις έργο θα δεις ότι το κράτος

έχει κάθε συμφέρον να σε αποτρέπει από το να θέτεις την υγεία σου σε κίνδυνο.

 

Τώρα το αν η περίθαλψη στην Ελλάδα είναι αυτή που πληρώνουμε είναι ένα μεγάλο off topic θέμα.

 

Πάντως εντώς θέματος η αστυνομία κυρίως φοροεισπρακτικά αντιμετωπίζει τις κλήσεις οι οποίες όμως εξοφλούνται υπέρ του ΔΗΜΟΥ και όχι υπέρ του κεντρικού κράτους.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, άμα δεν έχεις δίπλωμα και σε σταματήσουν τι γίνεται??

και δεν εχεις κ ταυτότητα, με λίγα λόγια αν είσαι 17χρονος και πας μια βολτούλα με το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει "πασς μια βολτο'υλα με ρο αμάξι "?Αν οδηγήσεις χωρίς να έχεις βγάλει δίπλωμα είσαι δημόσιος κίνδυνος...Θα μας τρελάνετε εδώ μέσα!
:)
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν εννοώ από δημόσιους δρόμους κλπ.

Το ξέρω πως είμαι δημόσιος κίνδυνος και δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τέτοια βλακεία. Εννοώ με την μάνα μου μέσα για να μάθω να οδηγώ κλπ. Απλά ρωτάω γιατί πάντα υπάρχει να περάσει κατα-λάθος ένα περιπολικό σε εκείνο τον παράδρομο,πίσω από τον Βασιλόπουλο στην εθνικη

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Τι θα πει "πασς μια βολτο'υλα με ρο αμάξι "?Αν οδηγήσεις χωρίς να έχεις βγάλει δίπλωμα είσαι δημόσιος κίνδυνος...Θα μας τρελάνετε εδώ μέσα!

 

 

Μαλιστα...οποιος οδηγει χωρις το ροζ χαρτακι ειναι δημοσιος κινδυνος :worry: . Λυπαμαι αν πιστευεις κατι τετοιο. Η μητερα μου εχει διπλωμα οπως και μια φιλη μου, αλλα δυστυχως καμια απο τις δυο δεν ξερει να οδηγει. Ειναι επικινδυνες. Ειναι ο ορισμος του δημοσιου κινδυνου. Εγω λογω ηλικιας δεν εχω διπλωμα (θελω 1,5 χρονο ακομα). Οδηγω ομως απο τα 12 που εμαθα σε αλανες και Βιομηχανικες περιοχες μεχρι τωρα μεσα στην πολη του Βολου και σε εθνικες οδους κανοντας αρκετες 1000αδες Km. Χωρις διπλωμα. ΝΑΙ, ΕΙΜΑΙ παρανομος, αλλα πιστεψε με το οτι δεν εχω διπλωμα δεν σημαινει οτι δεν ξερω να οδηγω. Δεν ειμαι περηφανος γιαυτο που κανω ουτε κοκορευομαι, αλλα προτιμω να παω την οικογενεια μου καπου με ασφαλεια παρα να το μετανιωσω οταν η μητερα μου κανει καποιο λαθος υπολογισμο ή δε προβλεψει καποια βλακεια που θα κανει καποιος αλλος. Δε λεω οτι ειμαι αλαθητος (αλλωστε εχω στουκαρει...οταν μαθαινα πως παει το αμαξι οταν αφηνεις γκαζι και κοβεις τιμονι :whistle: ), αλλα οι πιθανοτητες να τρακαρω σε διαδρομες ρουτινας ειναι πολυ λιγοτερες.

 

Εχω την τυχη να μην με σταματησουν αστυνομικοι ακομα. Ειμαι της αποψης οτι θα σε σταματησουν μονο αν κυκλοφορεις τραβωντας τη προσοχη (π.χ. οδηγωντας επιδεικτικα) η αν κυκλοφορεις υποπτες ωρες (για αλκοτεστ). Θα ηθελα λοιπον αν ξερει καποιος να μας πει τι ακριβως συμβαινει αν σε συλλαβουν να οδηγεις χωρις διπλωμα ( <18 ). Πλημελλημα ετσι? Αυτοφορο και προστιμο? Τι επιπτωσεις μπορει να εχει κατι τετοιο?Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια θα βοηθουσε ακομα πιο πολυ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lumens

Καταρχάς αν είσαι πάνω από 18 γιατί δεν έχεις δίπλωμα?

Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα είσαι κατω των 18 οπότε γεννιέται το ερώτημα?Τι να το κάνεις το δίπλωμα?Να πηγαίνεις στο σχολείο με το Leon?Δεν νομίζω...Έχεις σκεφτεί τι συνέπειςς θα έχεις εσύ και ΠΟΛΥ περισσότερο οι γονείς σου εάν προκαλέσεις ένα ατύχημα(λέμε τώρα) με υλικές ζημιές και ακόμα χειρότερα με τραυματισμόυς...?

:)
Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά να διευκρινήσουμε κάτι: ΔΕΝ θέλουμε συμβουλές/παροτρύνσεις. Το μόνο που ζητάμε είναι να μας πείτε τι λεει ο νομος"

 

Αυτό θα πει ώριμη σκέψη...

:)
Link to comment
Share on other sites

:) Συγγνώμη, είναι παράλογο να ξαλες τι θέλεις όταν όλοι σου λένε οτιδήποτε άλλο και δεν απαντάνε? Δεκτές όλες οι απόψεις, απλά εμείς ζητάμε κάτι συγκεκριμένο...

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει παλιότερα ότι αν σε πιάσουν να οδηγείς και είσαι κάτω των 18, δεν μπορείς να πάρεις δίπλωμα μέχρι τα 21. Ξέρει κανείς αν ισχύει;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Είχα ακούσει παλιότερα ότι αν σε πιάσουν να οδηγείς και είσαι κάτω των 18, δεν μπορείς να πάρεις δίπλωμα μέχρι τα 21. Ξέρει κανείς αν ισχύει;

 

 

 

xmm....

 

exw mia ediposi oti exw diploma! :-P

 

 

{elpizw na apadisa}

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

 

xmm....

 

exw mia ediposi oti exw diploma! :-P

 

 

{elpizw na apadisa}

 

 

αν θέλει ο αστυνομικός που σε σταμάτησε να εφαρμόσει κατά λέξη τον νόμο :p αν δεν θέλει, είσαι τυχερός ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...