Jump to content

Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ,κλήσεις αστυνομίας)


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:X Αφού δεν προλαβαίνω προς το παρών τι θέλεις να κάνω? :mad: Για αυτό δεν το πολυ-χρησιμοποιώ. ;) . Και το έχω ξαναπεί: το δίπλωμα είναι αυτό που πιστοποιεί ότι ξέρω να οδηγάω? :confused: :worry: :wacko: . Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αν βάλω μέσο και πάρω δίπλωμα τώρα (και δεν ξέρω ούτε καν που δίνουν εξετάσεις) θα είμαι ακίνδυνος για τους άλλους οδηγούς, ενώ αν περιμένω 2 μήνες και το βγάλω ΚΑΝΟΝΙΚΑ, όχι :confused: :wacko: :confused:

 

Τι λες τώρα;Είναι ο νόμος end of story.Κανένα δίπλωμα δεν πρόκειται να σε πιστοποιήσει ότι ξέρεις να οδηγείς,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα στην προκειμένη περίπτωση.Έχουμε 10 ρημαδονόμους και πρέπει να τους σεβόμαστε αν μη τι άλλο.Για φαντάσου τι θα γινόταν αν όλοι σκεφτόντουσαν σαν εσένα..;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι λες τώρα;Είναι ο νόμος end of story.Κανένα δίπλωμα δεν πρόκειται να σε πιστοποιήσει ότι ξέρεις να οδηγείς,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα στην προκειμένη περίπτωση.Έχουμε 10 ρημαδονόμους και πρέπει να τους σεβόμαστε αν μη τι άλλο.Για φαντάσου τι θα γινόταν αν όλοι σκεφτόντουσαν σαν εσένα..;
Έεετσι, απλά πράγματα. Εσείς θα εμπιστευόσασταν γιατρό να σας εγχειρήσει χωρίς δίπλωμα; Πιλότο να σας μεταφέρει χωρίς δίπλωμα; Εγώ γιατί να εμπιστευτώ οδηγούς χωρίς δίπλωμα; Γιαυτό υπάρχουν τα... τιμημένα, για να ξέρουμε ότι τουλάχιστον τα βασικά τα γνωρίζει κάποιος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και για μηχανη και για αυτοκινητο στην Ελλαδα εχω βγαλει. Ομως δεν καταλαβα γιατι απευθηνεσαι σε μενα, δεν ειπα πουθενα οτι πιανουν οι δικαιολογιες κλπ, ισα ισα...Παντως ειναι αληθεια οτι πλεον δεν σβηνονται οι κλησεις, παρα μονο αν πας στο δικαστηριο οπου πραγματικα πρεπει να εχεις πολυ καλους και τεκμηριωμενους λογους.

 

apauthinthika se sena giati ida to portsmouth -perasmena megalia kai thimontas ta na klais....perasa ekei mia chronia :cry: ...ascheto-

 

opote se schesi me kapious allous pisteuo oti tha "me epianes" kalitera :O ...

giati i empiria mou echei diksei oti eidika stin UK kai stin CH -elvetia- einai apo ta pio austirotera plaisia....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Exw adeia , asfaleia, kranos, diplwma twn 50cc.. an me piasoun me mixani anw twn 125 tha faw prostimo twn 18euro i tha thewrithei plimelima kai tha trexw....?????????????
Link to comment
Share on other sites

Εγω που περιμενω να βγει το διπλωμα μου (υποτιθεται σε εναμιση μηνα) αλλα αφου μεσολαβουν οι γιορτες...ευτυχισμενο το νεο ετος.

Εχω παρει ενα χαρτι βεβαιωσης απο τη σχολή ότι έχω περάσει τα πρακτικά. Μου είπαν ότι ανάλογα σε ποιον πέσω μπορεί να πληρώσω 15 ευρώ ή τίποτα. Ξέρει κανείς αν ισχύει? Ακομα δεν το εχω διακινδυνευσει, αλλα μέχρι να εχω το δίπλωμα στα χέρια θα εχω ξεχάσει αυτά που ξέρω :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω που περιμενω να βγει το διπλωμα μου (υποτιθεται σε εναμιση μηνα) αλλα αφου μεσολαβουν οι γιορτες...ευτυχισμενο το νεο ετος.

Εχω παρει ενα χαρτι βεβαιωσης απο τη σχολή ότι έχω περάσει τα πρακτικά. Μου είπαν ότι ανάλογα σε ποιον πέσω μπορεί να πληρώσω 15 ευρώ ή τίποτα. Ξέρει κανείς αν ισχύει? Ακομα δεν το εχω διακινδυνευσει, αλλα μέχρι να εχω το δίπλωμα στα χέρια θα εχω ξεχάσει αυτά που ξέρω :p

1,5 μήνα??? Μα καλά, τόσο πολύ καθυστερούν? Όταν είχα δώσει εγώ περίμενα περίπου ένα 20ήμερο...

 

Προσωπικά, δεν το είχα διακινδυνεύσει, μιας και δεν είχα τέτοια "βεβαίωση". Εφόσον την έχεις όμως, δε νομίζω να σε τρέχουν...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά η βεβαίωση δεν είναι κανένα επίσημο χαρτί, απλά έχει την υπογραφή της σχολής.

Οσο για την αναμονή και σε μένα μου φάνηκε περίεργο, απο την προηγούμενη Παρασκευή μετράει, αλλά τι να κάνουμε, γραφειοκρατία...Απλά θέλω να κάνω μερικές βόλτες με τον πατέρα μου για να συνηθισω το αμάξι μας.. Anyway καποια στιγμή θα το διακινδυνεύσω αλλά μάλλον αρκετά εκτός.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Exw adeia , asfaleia, kranos, diplwma twn 50cc.. an me piasoun me mixani anw twn 125 tha faw prostimo twn 18euro i tha thewrithei plimelima kai tha trexw....?????????????

μονος σου το ειπες,γι αυτο προσεχε!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μισό..αν το χαρτί το προσωρινό είναι απο την σχολή φοβάμαι ότι δεν έχει καμμιά αξία.Εγώ νόμιζα ότι σου έδωσαν απο το υπουργείο ή την νομαρχία τελοσπαντων.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Mου είπαν ότι οι αστυνομικοί ξέρουν ρε παιδί μου, όλοι αυτο κανουν.Δηλαδή του χρόνου μπορώ να πιάσω τιμόνι :cry: ? Not fair !
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Exw adeia , asfaleia, kranos, diplwma twn 50cc.. an me piasoun me mixani anw twn 125 tha faw prostimo twn 18euro i tha thewrithei plimelima kai tha trexw....?????????????

 

τα 18ε για ποιο λογο οτι δεν εχεις διπλωμα?δεν θα δουν οτι δεν εχεις κλεισει ακομη τα 21 αρα δεν εχεις κατηγορια α?

παντως για εως ~200cc μπορεις να οδηγησεις νομιμα απο τα 18-21.

αν τα χεις ολα+κρανος κτλ...κ δεν φαινεσε αλανι κτλ...

απλα παρατηρηση θα σου κανουν ή κανα δικαστηριο.θα πας μετα απο 1-2 χρονια στην δικη θα το δειξεις μιας κ θα το χεις βγαλει κ θα σε αφησουν ησυχο...

ΑΛΛΑ το σημαντικοτερο ειναι οτι αν τρακαρεις,τραυματισεις καποιον την εχεις γ@μησει κανονικα μιας κ θα σε κανουν οτι θελουν μιας κ δεν ειχες διπλωμα,μπορει να πληρωνεις επιδομα στον αλλον για μια ζωη ακομη κ να εφταιγε.

 

@xourxoulitsos απλα μην ανοιγεσαι πολυ κ να φορας ζωνη αν σε σταματησουν τους το λες κ θα σε καταλαβουν αλλιως μια κληση 20-25ε οτι δεν το χεις...

 

Παλι καλα που σε αυτα τα πραγματα υπαρχει ακομη ελαστικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ε τι περιμενατε ρε παιδια? Να σας πουνε "οκ φιλαρακι την αλλη φορα προσεχε μην το ξανακανεις...!" ?
Link to comment
Share on other sites

τα 18ε για ποιο λογο οτι δεν εχεις διπλωμα?δεν θα δουν οτι δεν εχεις κλεισει ακομη τα 21 αρα δεν εχεις κατηγορια α?

παντως για εως ~200cc μπορεις να οδηγησεις νομιμα απο τα 18-21.

αν τα χεις ολα+κρανος κτλ...κ δεν φαινεσε αλανι κτλ...

απλα παρατηρηση θα σου κανουν ή κανα δικαστηριο.θα πας μετα απο 1-2 χρονια στην δικη θα το δειξεις μιας κ θα το χεις βγαλει κ θα σε αφησουν ησυχο...

ΑΛΛΑ το σημαντικοτερο ειναι οτι αν τρακαρεις,τραυματισεις καποιον την εχεις γ@μησει κανονικα μιας κ θα σε κανουν οτι θελουν μιας κ δεν ειχες διπλωμα,μπορει να πληρωνεις επιδομα στον αλλον για μια ζωη ακομη κ να εφταιγε.

 

@xourxoulitsos απλα μην ανοιγεσαι πολυ κ να φορας ζωνη αν σε σταματησουν τους το λες κ θα σε καταλαβουν αλλιως μια κληση 20-25ε οτι δεν το χεις...

 

Παλι καλα που σε αυτα τα πραγματα υπαρχει ακομη ελαστικοτητα

νομιζω οτι η κατηγορια α ειναι μεχρι 125 κυβικα και οχι εως 200.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

edw k kana xrono η κατηγορια α1 ειναι για 25kw ή καποια αναλογια κιλων με kw που δεν την θυμαμαι,δεν αναφερει κυβικα...παλια ηταν εως 125cc αλλα με το νεο αυτο μετρο υπαρχουν κ 1-2 mega scooter 500aria που μπορεις να τα οδηγησεις νομιμα,γενικοτερα ομως ειναι καπου στα 200cc σε ελαφρια μηχανακια.κ μετα απο 2 χρονια παει αυτοματα απεριοριστο.
Link to comment
Share on other sites

αυτοματα παει?,μου φαινεται πολυ παραξενο..?νομιζω οτι θα δωσεις παλι οδηγηση!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ισχυει αυτο που λενε οτι δεν μετρανε τους βαθμους που εχει καποιος στο διπλωμα? εχω ακουσει πως υπολειτουργει κ γενικα δεν δεινουν σημασια τοση με αποελεσμα πολλοι να περνανε τους βαθμους και να μην το ξερουνε.

επισης αν στο παρουν το διπλωμα 6 μηνες οπως λεει την πρωτη φορα και σε σταματανε για ελενχο και δουνε οτι δεν εχεις τι γινεται? αυτοφωρο και θεωρειται πλημελλημα?..

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν κι έχω βγάλει δίπλωμα απο τα 18 για αμάξι και μηχανάκι ,και μετά ξαναέδωσα στα 21 για μηχανή όλα αυτά τα χρόνια που κυκλοφορώ είτε με μηχανή είτε με αμάξι δεν το έχω ποτέ μαζί μου.

όποτε με σταματήσουν μου πέρνουν τα στοιχεία απλά και λένε φέρτο στο τμήμα να δούμε οτι έχεις δίπλωμα και όλα οκ.

αλλιώς γίνεται μήνυση και πάς δικαστήριο σε κανα χρόνο.

με έχουν γράψει τον τελευταίο μήνα 9 φορές,η δημοτική αστυνομία στον πειραιά. με αυτό τι παίζει?

αν δεν πληρώσω εκεί τι γίνεται?

πάω δικαστήριο πάλι???

Link to comment
Share on other sites

απο δημοτικη αστυνομια τιποτα δεν γινεται εγω χρωσταω στον δημο Χαλανδριου 200 ευρω απο το 2003 και δεν εχω πληρωσει ακομη..

λογικα παει εφορια και τα περνουν απο κει..

 

ουτε εγω το εχω ποτε μαζι μου ουτε διπλωμα ουτε τατυτοτητα οταν ειμαι στο αμαξι αλλα εγω επειδη παω να χασω το διπλωμα αλλο ειναι που με καιει.χθες βραδυ πηρα παλι αλλους 7 βαθμους κανονικα εχω περασει κατα πολυ τους 25..

αν οδηγω οσο μου το εχουν παρει γιατι ειναι αδυνατον να ειμαι χωρις αμαξι 6 μηνες τι γινεται? ..

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω το εχω ποτε μαζι μου ουτε διπλωμα ουτε τατυτοτητα οταν ειμαι στο αμαξι αλλα εγω επειδη παω να χασω το διπλωμα αλλο ειναι που με καιει.χθες βραδυ πηρα παλι αλλους 7 βαθμους κανονικα εχω περασει κατα πολυ τους 25..

αν οδηγω οσο μου το εχουν παρει γιατι ειναι αδυνατον να ειμαι χωρις αμαξι 6 μηνες τι γινεται? ..

 

Όταν είναι να σου το πάρουν θα σε ειδοποιήσουν. Κανονικά θα έπρεπε να σε ειδοποιήσουν πριν ακόμη ξεπεράσεις το όριο.

Πάντως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παραγράφονται οι πόντοι, οπότε μπορεί να μην έχεις πρόβλημα.

Αφού δεν σου το έχουν πάρει πάντως μπορείς να οδηγάς κανονικά. Αθήνα είσαι έτσι;;;:p

Link to comment
Share on other sites

απο δημοτικη αστυνομια τιποτα δεν γινεται εγω χρωσταω στον δημο Χαλανδριου 200 ευρω απο το 2003 και δεν εχω πληρωσει ακομη..

λογικα παει εφορια και τα περνουν απο κει..

 

ουτε εγω το εχω ποτε μαζι μου ουτε διπλωμα ουτε τατυτοτητα οταν ειμαι στο αμαξι αλλα εγω επειδη παω να χασω το διπλωμα αλλο ειναι που με καιει.χθες βραδυ πηρα παλι αλλους 7 βαθμους κανονικα εχω περασει κατα πολυ τους 25..

αν οδηγω οσο μου το εχουν παρει γιατι ειναι αδυνατον να ειμαι χωρις αμαξι 6 μηνες τι γινεται? ..

εγώ έχω περάσει τους 25 που λές εδώ και κανά 6μηνο περίπου.

και δεν με έχει ειδοποιήσει κανείς για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα το σκέφτηκα.

εγώ έχω και 2 διπλάματα.

είχα χάσει το 1ο ,έβγαλα 2ο και το βρήκα μετά κάπου χωμένο.

πότε δείχνω το ένα πότε το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχω παθει και γω αλλα με την ταυτοτητα.

εβγαλα καινουρια και μετα βρηκα και την παλια ετσι ειχα 2..

τωρα δεν εχω καμια παλι..

καποιος να ξερει αυτο που ρωτησα αν ισχυει οτι δεν μετρανε στο point system τους βαθμους υπαρχει.. ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...