Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κατεβάσω λεξικά Τ9? Συγκεκριμένα θέλω να προσθέσω το Ολλανδικό Τ9 στις γλώσσες γραφής. Ευχαριστώ

Απ' όσο γνωρίζω, γλώσσες τηλεφώνου και κατά συνέπεια γλώσσες γραφής και λεξικά Τ9 (τα οποία πάνε πακέτο με τη γλώσσα γραφής), δεν είναι στο χέρι μας να προσθέσουμε.

Μόνο η nokia θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι δύσκολα.

Θυμάμαι μια φορά σ' ένα nokia club που ήμουν ως πελάτης, δίπλα μου ήταν ένας τύπος που ήθελε και ελληνικά στο τηλέφωνό του, αλλά και ιταλικά.

Τελικά δεν τον εξυπηρέτησαν, γιατί δεν γινόταν. Δεν υπήρχε προφανώς τέτοιο firmware που να εμπεριέχει και τις 2 γλώσσες, και έπρεπε να επιλέξει πια απ' τις δυό ήθελε πιο πολύ !!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απ' όσο γνωρίζω, γλώσσες τηλεφώνου και κατά συνέπεια γλώσσες γραφής και λεξικά Τ9 (τα οποία πάνε πακέτο με τη γλώσσα γραφής), δεν είναι στο χέρι μας να προσθέσουμε.

Μόνο η nokia θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι δύσκολα.

Θυμάμαι μια φορά σ' ένα nokia club που ήμουν ως πελάτης, δίπλα μου ήταν ένας τύπος που ήθελε και ελληνικά στο τηλέφωνό του, αλλά και ιταλικά.

Τελικά δεν τον εξυπηρέτησαν, γιατί δεν γινόταν. Δεν υπήρχε προφανώς τέτοιο firmware που να εμπεριέχει και τις 2 γλώσσες, και έπρεπε να επιλέξει πια απ' τις δυό ήθελε πιο πολύ !!!:lol:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό είναι λίγο απογοητευτικό αν είναι όντως έτσι. Αυτό θα περίμενες να συμβαίνει στα άλλα κινητά και όχι σε smartphones. Ελπίζω να μην είναι έτσι και να υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσω το Ολλανδικό Τ9 στις γλώσσες γραφής

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει να μετατρεψει κανενας τα avi σε mp4 και να τα παιζουν χωρις το quicktime ομως?προσπαθω με το total video converter επιλεγω H264 MPEG4,Η NOKIA beta αλλα τιποτα .
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο προβλημα με το σημα. Παιζει παρα πολυ και αδικαιολογητα. Την μια ειναι 5 γραμμες και μολις κουνηθω 1 εκατοστο πεφτει στην 1 για να ξαναανεβει χωρις λογο στις 3 μετα απο λιγο κτλ. Συμβαινει το ιδιο και σε εσας? Και υπαρχει περιπτωση να διορθωθει με Update? Διευκρινιζω οτι εχω απενεργοποιησει το Dual Mode και το εχω μονο σε gsm
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση firmware v 3.0617.0.6:up:

Όχι με πολλές και σημαντικές αλλαγές βέβαια...:worry: :sorry:

 

Changes/improvements made MCU SW v 3.0614.0.3 to v 3.0617.0.6:

 

- Right soft key function changes to “video call” when entering number in

idle to allow fast selection of Video Call.

- Memory optimization has been done to increase available RAM by about 2MB

- Video sharing is now supported in landscape mode

 

Accessories

- Improved the volume for text-to-speech conversion

- AD-15 performance improved

 

Applications

- Imrpovements to Anniversary, To-Do and calendar entries

- Improvements in Fixed dialing number (FDN) handling

- Improvements to FM Radio Auto tuning

 

Bluetooth

- Improved handling of Image transfer to Macs over Bluetooth

 

Camera

- Improvements to Video Adaptation Video Encoder and playback

- Camera key is no longer active if device locked

- Improvements to Camera rotation when used by 3rd party applications

- Camera shutter sound is now played during voice call

 

Data

- Improved PDP context activation time for PC dial up

 

Favourites

- Bookmarks can now be separated for WEB and Services applications

 

Gallery

- Flash files (SWF) appear in Gallery and are now launched in FlashPlayer

- Improvements to media gallery opening from camera application

Homezone

- HomeZone indication does not disappear during PDP context active

- HomeZone indication is displayed when GPRS is active and cell changes.

 

Idle

- EONS/Wrong operators names shown on the display

- Correctly shows network name

- EONS name scrolling stops when keys are locked

- Softkeys are missing in idle state

- Idle screen not always restored

 

Localisation

- "Localised Greek - Media Gallery - Grammatical mistake in ""Transfer

complete Transferred %N item to %U"""

 

Mail settings

- Mail settings can now be used from MMC

 

Messaging

- Improvements to retrieving an email when there's no network coverage

 

MMS

- Improvements to Video Clip handling in MMS

- Pre-created mms messages can now be loaded

 

Music Player

- Music player handling when video open in background

 

Network settings menu

- GSM network settings menu, missing menu entry

 

Real Player

- ROP stays in Loading status sometimes for live streaming

 

Streaming

- Incoming Video Call improved handling

 

Security

- Application Manager: Application loses list of installed applications

- No post after user cancel JAR download

 

SIM

- SAT UI in file twice so set up idle mode text shown twice

- Phone is not issuing Event Downloads to the UICC in 3G

- Wrong behaviour when saving contact with long second number

 

Themes

- Updated motion theme

- SVG files containing PNG images are rendered incorrectly

 

USSD

- USSD command '*121*0#' cannot be processed with USIM

 

WLAN

- EAP-LEAP fix

- Esock IP crash when cancel pressed after search for WLAN

 

Video Call

 

- Video call improvements

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε αρκετούτσικα προβληματάκια, μη εμφανή προφανώς προς εμάς. Ένα σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι η βελτιστοποίηση της μνήμης, έτσι θα σταματήσουν τα μηνύματα "Μνήμη πλήρης..."
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου δουλευουν κανονικα.Δεν μου αρεσει η ενταση του ραδιοφωνου και εχω διαπιστωσει αρκετα παρασιτα σε αντιθεση με το Κ-750i.

 

Ουτε σε εμενα φωτιζεται το πληκτρολογιο παρα μονον τα πληκτρα κατω απο την οθονη.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

POS MPORO NA MATHO POIA FIRMWARE EXO?

 

Σε κατασταση αναμονης ,πληκτρολογεις *#0000#

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρο προβλημα με το σημα. Παιζει παρα πολυ και αδικαιολογητα. Την μια ειναι 5 γραμμες και μολις κουνηθω 1 εκατοστο πεφτει στην 1 για να ξαναανεβει χωρις λογο στις 3 μετα απο λιγο κτλ. Συμβαινει το ιδιο και σε εσας? Και υπαρχει περιπτωση να διορθωθει με Update? Διευκρινιζω οτι εχω απενεργοποιησει το Dual Mode και το εχω μονο σε gsm

 

Και εγω μια απο τα ιδια. Υποψιαζομαι μηπως φταιει η λειτουργια ναρκης και ριχνει το σημα για να σωζει μπαταρια. Εχει παιξει κανενας με τη λειτουργια ναρκης on και off να μας πει αν παιζει ρολο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια. Υποψιαζομαι μηπως φταιει η λειτουργια ναρκης και ριχνει το σημα για να σωζει μπαταρια. Εχει παιξει κανενας με τη λειτουργια ναρκης on και off να μας πει αν παιζει ρολο;

 

Εμενα μου το κανει γενικως. Εχω αρκετα χαμηλο σημα σπιτι μου και με τα προηγουμενα τηλεφωνα μου (6600 και μετα 6630) μιλαγα κανονικα. Με αυτο οπως μιλαω 1-2 λεπτα κανονικα χωρις να κουνηθω ξαφνικα σταματαω να ακουω και πεφτει η γραμμη. Δηλαδη δεν εχει μονο προβλημα σε κατασταση αναμονης αλλα γενικως.

 

Το θεωρω πολυ σοβαρο προβλημα γιατι ωραιο και καλο κινητο που μονο αφρογαλα για εσπρεσσο δεν φτιαχνει αλλα τι να το κανεις αν δεν κανει το βασικο δηλαδη να μιλας

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στη δουλεια μου παντως εχω δεν εχω 1 γραμμη σημα αλλα μιλαω και χτυπαει κανονικα και χωρις καμια γραμμη,δεν ακους και καμπανα βεβαια,αλλα αν χτυπησει πας και παραπερα να μιλησεις καθαρα.
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το κανει γενικως. Εχω αρκετα χαμηλο σημα σπιτι μου και με τα προηγουμενα τηλεφωνα μου (6600 και μετα 6630) μιλαγα κανονικα. Με αυτο οπως μιλαω 1-2 λεπτα κανονικα χωρις να κουνηθω ξαφνικα σταματαω να ακουω και πεφτει η γραμμη. Δηλαδη δεν εχει μονο προβλημα σε κατασταση αναμονης αλλα γενικως.

 

Το θεωρω πολυ σοβαρο προβλημα γιατι ωραιο και καλο κινητο που μονο αφρογαλα για εσπρεσσο δεν φτιαχνει αλλα τι να το κανεις αν δεν κανει το βασικο δηλαδη να μιλας

 

 

To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ όπως ανέφερα και πιο πριν. Το πήγα στην Nokia και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγχωρεστε με για την ερωτηση γιατι μαλλον εχει ειπωθει πιο πριν αλλα απο την κουραση μου δε μπορω να το εντοπισω:

 

Ποιες ειναι οι σωστες ρυθμισεις στο Τotal Video Converter για να μετατρεψεις βιντεο για να το βαλεις στο Ν80??

 

Αυριο πρωι επιτελους θα το εχω στα χερια μου...:rolleyes:

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση firmware v 3.0617.0.6:up:

Όχι με πολλές και σημαντικές αλλαγές βέβαια...:worry: :sorry:

 

Changes/improvements made MCU SW v 3.0614.0.3 to v 3.0617.0.6:

 

 

kikloforise??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το Ν80 θα είναι ο αντικαταστάτης του παλαίμαχου SX1, ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ. Τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος, στο e-shop.gr το βρίσκω με 580 ευρώ (το pearl black). Το έχει εντοπίσει/αγοράσει κανείς πιο φθηνά μήπως;
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακούστε πρόβλημα με bluetooth. Έχω mac. προσπαθώντας να στείλω μια φωτό μέσω bluetooth έπιασα την εκπληκτική ταχύτητα των 4kb. Ακριβώς με το ίδιο bluetooth (εσωτερικό σε G5) και με τον Ν70 έπιανα 35 με 40. Άραγε στη νέα έκδοση αυτό το φτιάξανε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το Ν80 θα είναι ο αντικαταστάτης του παλαίμαχου SX1, ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ. Τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος, στο e-shop.gr το βρίσκω με 580 ευρώ (το pearl black). Το έχει εντοπίσει/αγοράσει κανείς πιο φθηνά μήπως;

 

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα τόσα πολύτιμα πράγματα που μαθαίνετε σε εμάς τους άσχετους...;)

 

Εδώ και πολλούς μήνες διαβάζω αυτό το θέμα, εκτυπώνω κάθε σελίδα (έχω φτιάξει ολόκληρο τόμο) και ελπίζω πως την επόμενη βδομάδα θα έχω κι εγώ στα χέρια μου το καταπληκτικό αυτό κινητό!

Το Σάββατο το πρωί πήγα σε ένα μαγαζάκι συνοικιακό (Πολίχνη Θεσσαλονίκης) και το Ν80 το έχει 550,00€ (περιλαμβανομένου Φ.Π.Α.)!!!

Ο τύπος που έχει το μαγαζί μου είπε ότι κάθε 23 και 15 του μήνα, έρχεται καινούργιος τιμοκατάλογος και οι τιμές πέφτουν!!! Έτσι θα πάω στις 24 Μαϊου και προφανός θα το πάρω ακόμη πιο φθηνά.

Στην διάθεσή σας για περισσότερες διευκρινήσεις σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το πάρει από Θεσσαλονιίκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα τόσα πολύτιμα πράγματα που μαθαίνετε σε εμάς τους άσχετους...;)

 

Εδώ και πολλούς μήνες διαβάζω αυτό το θέμα, εκτυπώνω κάθε σελίδα (έχω φτιάξει ολόκληρο τόμο) και ελπίζω πως την επόμενη βδομάδα θα έχω κι εγώ στα χέρια μου το καταπληκτικό αυτό κινητό!

Το Σάββατο το πρωί πήγα σε ένα μαγαζάκι συνοικιακό (Πολίχνη Θεσσαλονίκης) και το Ν80 το έχει 550,00€ (περιλαμβανομένου Φ.Π.Α.)!!!

Ο τύπος που έχει το μαγαζί μου είπε ότι κάθε 23 και 15 του μήνα, έρχεται καινούργιος τιμοκατάλογος και οι τιμές πέφτουν!!! Έτσι θα πάω στις 24 Μαϊου και προφανός θα το πάρω ακόμη πιο φθηνά.

Στην διάθεσή σας για περισσότερες διευκρινήσεις σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το πάρει από Θεσσαλονιίκη.

 

Η τιμή είναι αρκετά χαμηλή, πρόσεξε να έχει εγγύηση alpha copy (24 μήνες) και θα το καταλάβεις εάν έχει στο πληκτρολόγιο τυπωμένους και ελληνικούς χαρακτήρες!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

Dota, αν ξαναπάς σε αυτό το μαγαζί, ζήτησε του να σου δείξει το τηλέφωνο, και να σου πει τι εγγύηση έχει. Η' αν έχεις το τηλέφωνο, δώσε το μου να πάρω εγώ. Thanks!

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ να το αγοράσω, μέχρι τώρα η πιο χαμηλή τιμή που έχω δει από "γνωστά" μαγαζιά(πλαίσιο, e-shop) είναι 580€, πιστεύεται να πέσει αυτές τις μέρες, να περιμένω δηλαδή ή να το πάρω;

Στα Nokia-shop έχει πέσει καθόλου η τιμή; 619€ μου είχαν πει τον απρίλιο που είχα ρωτήσει.

Και κάτι ακόμη, μαύρο ή ασημί, για το ασημί λέω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...