Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, δυστυχώς

 

λοιπόν από περιέργεια έστειλα και εγώ και είναι ακριβώς το ίδιο το μήνυμα που μου ήρθε! 9 Αυγούστου. Είχα στείλει και χθες και τώρα πρόσεξα ότι πάλι έλεγε 9/8! Πράγματι απαράδεκτο. Μήπως τα 'παιξε το σύστημά τους;

 

Ετοίμαζα να γράψω το ίδιο αλλα τελικά βλέπω δεν ειναι μόνο σε μένα. Πλάκα μας κάνουν? Μου έστειλαν και καλά οτι ξεπέρασα το 80% και εδώ και 4 μέρες ειναι κολλημένο το σήστημα τους. Ντροπή δηλαδή.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

"Η τελευταία ενημέρωση του υπολοίπου σας πραγματοποιήθηκε στα συστήματα της Vodafone στις 9 Αυγούστου στις 15:00".

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

Να μην ξέρεις τι σου γίνεται...

Μήπως μπορούμε να κάνουμε καμία κατάσταση όλοι μαζί ? Γιατί δε λέει να έχεις αργήσει 3 ολόκληρες μέρες να ανανεώσεις τα συστήματά σου ρε Vodafone...

Είπαμε να μην είναι real time αλλά αυτό παραπάει...

 

η vodafone εχει το ρεκορ 'κολληματος συστηματος'... παρτε το χαμπαρι, μια ζωη ετσι θα ειναι! Εγω εδω και χρονια ακουω τα ιδια και τα ιδια απο τη voda. Το 99% των λαθος χρεωσεων ειναι εις βαρους του καταναλωτη! Το θεμα ειναι οτι ο ελληναρας δε καθεται να δει το λογαριασμο του λεπτομερως. Αλλά και να το δει και να παρει την εταιρια τηλ, το μονο που τους λενε (μετα απο χοντρη φασαρια) ειναι 'λαθος συστηματος, θα σας πιστωσουμε το λαθος', και μετα ο καταναλωτης δε κανει τιποτα. Εαν αρχιζαν οι καταγγελιες και προστιμα, θα βλεπατε διαφορα...

Η συμπεριφορα της voda δειχνει δυο πραγματα: α) ή τοσα χρονια δε ξερουν τι τους γινεται, και β) ή απλα κλεβουν, αφου ο ελληναρας ειτε κοιμαται, ειτε λεει 'ε, τωρα για 1 ευρω θα κανω θεμα...' Το θεμα ειναι οτι 1 ευρω επί χιλιαδες συνδρομητες, ειναι πολλα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,δε χρειάζεται να κάνεις χοντρή φασαρία για να σου πιστωθεί ποσό.Ένα τηλ παίρνεις στο 13840 και αυτό είναι όλο.Ακόμη,η πίστωση για μικροποσα-ακόμη κι αν είναι ευθύνη του συνδρομητή-γίνεται απευθείας απ'την εξυπηρέτηση,περναν αίτημα πίστωσης την ίδια στιγμή που μιλάς μαζί τους(προφανώς δε συμφέρει να απασχολούν υπαλλήλους για 2 και 3 ευρω).Δε νομίζω τέτοια να κάνουν οι ανταγωνίστριες...

 

Η ένστασή μου ωστόσο δεν αφορά την εξυπηρέτηση σε τέτοια θέματα,όσο το γεγονός ότι το billing system. είναι ακόμη απαρχαιωμένο.Οκ ,κατανοώ πως το κόστος αντικατάστασής του ενδεχομένως είναι πολύ μεγάλο,ωστόσο δεν είναι δυνατό να διαφημιζεις την υπηρεσία ενημέρωσης τόσο πολύ και αυτην τη στιγμή να έχει μείνει κολλημένη 4,5 μέρες πριν.Εκτός και αν σκοπεύουν εντός της εβδομαδας να το κάνουν real time. και κάνουν αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,δε χρειάζεται να κάνεις χοντρή φασαρία για να σου πιστωθεί ποσό

 

θα διαφωνησω μαζι σου (απο προσωπικη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

Και φορητοτητα να κανει δε νομίζω να πολυσυγκινηθούν στην κοσμοτε και να του δώσουν κατι παραπάνω. Εγω 13 χρόνια με συμβόλαιο στην κοσμοτε και έκανα φορητοτητα στη Vodafone που μου έδινε ( και φυσικά τα πήρα) 270 ευρώ εκει που η κοσμοτε μου έδινε για ανανέωση 85, και ούτε ενα τηλέφωνο δε με πήρανε να με ρωτήσουν γιατι φεύγω.

 

Σημείωση: Δεν εχω πληρώσει ουτε ενα μηνα κάτω απο 50 ευρω λογαριασμό.

Σημείωση 2: Δεν πήρα ακόμη συσκευή. Τους είπα να περιμένω να βγει το SE Xperia Mini Pro. Δεν πιστεύω να γίνει καμία βλακεία... Δε μου δώσανε κανενα χαρτί. Σε ενα τετράδιο το σημείωσε αυτη.

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Τελικά είδα έφυγες για vodafone ,είσαι ικανοποιημένη από το 3g της voda?Κατά τη διάρκεια της φορητότητας δεν σε πήρε κανένας τελικά από κοτε?και κάτι άλλο παιδιά..Είμαι συνδρομητής στην κοτέ,μπορώ να μάθω σε περίπτωση φορητότητας στη voda ,πόσα θα μου δώσει για νέο συμβόλαιο ή πρέπει επί τόπου να υπογράψω..και το λέω γιατί τηλεφώνικά,στο ίδιο συμβόλαιο,μου δίνουν για φορητότητα λιγότερα από ότι μου δίνει η κοτέ για επιδότηση!Αν είναι δυνατόν.Σε κατάστημα δίνουν περισσότερη επιδότηση από ότι τηλεφωνικά?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είδα έφυγες για vodafone ,είσαι ικανοποιημένη από το 3g της voda?Κατά τη διάρκεια της φορητότητας δεν σε πήρε κανένας τελικά από κοτε?και κάτι άλλο παιδιά..Είμαι συνδρομητής στην κοτέ,μπορώ να μάθω σε περίπτωση φορητότητας στη voda ,πόσα θα μου δώσει για νέο συμβόλαιο ή πρέπει επί τόπου να υπογράψω..και το λέω γιατί τηλεφώνικά,στο ίδιο συμβόλαιο,μου δίνουν για φορητότητα λιγότερα από ότι μου δίνει η κοτέ για επιδότηση!Αν είναι δυνατόν.Σε κατάστημα δίνουν περισσότερη επιδότηση από ότι τηλεφωνικά?

 

Εγω σου απάντησα και στο forum της cosmote. Με το 3g της κοσμοτε ημουν περισσοτερο ικανοποιημένη. Τωρα, όσον αφορά στο ποσό εγω πηγα στο κατάστημα να ρωτήσω γιατι έληγε η προθεσμία μου και καλά απο την κοσμοτε. Του λεω του υπαλλήλου οτι δεν ειμαι ικανοποιημένη απο την προσφορά που μου εχουν κανει και θελω να δω τη δικη τους για να παω στην Vodafone. Μου λεει για συμβολαιο 1 χρόνου δεν ειναι μεγάλο το ποσο (για το απεριόριστα 45 παντα μιλάμε), κάπου στα 100 - 120 ευρω, αλλα για 18μηνο λεει ανεβαίνει πολύ και ειναι 270€. Και μενα στην αρχή μου φάνηκε περίεργο. Αφού σκεφτόμουν οτι δε θα εγκριθεί η αιτηση με τετοιο ποσο. Για το απεριόριστα 55 με 18μηνο εδινε 350€. Τελικά μετα απο μια εβδομάδα εγκρίθηκε και τωρα ειμαι Vodafone. Οπως σου είπα απο κοσμοτε δεν με πηρε κανένας. Επίσης αν πας να ρωτήσεις δεν υπογράφεις τιποτα. Πρώτα γίνεται η έγκριση και μετα υπογράφεις. Εγω βεβαια δεν πηγα μονο για το ποσό. Ολοι όσοι συνομιλώ καθημερινά εχουν και Vodafone και βολεύει και εμενα.

Πληροφοριακα πηγα και στο πλαίσιο που κάνουν φορητοτητα και το ποσό ηταν κατα το 1/3 χαμηλότερο απο οτι μου έδιναν στο κατάστημα με τα ίδια δεδομένα. Δεν ξέρω τι να πω. Ο άνθρωπος στον υπολογιστή έβαλε τα στοιχεία και το ποσο ηταν αυτο. 270€. Τωρα περιμένω το Xperia mini pro και μαλλον θα δώσω μονο 30€. Ελπίζω δηλαδη....

Θα σε συμβούλευα βεβαια να πας και σε 2-3 διαφορετικά καταστήματα Vodafone.. Για δοκίμασε...

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο,δε χρειάζεται να κάνεις χοντρή φασαρία για να σου πιστωθεί ποσό.Ένα τηλ παίρνεις στο 13840 και αυτό είναι όλο.Ακόμη,η πίστωση για μικροποσα-ακόμη κι αν είναι ευθύνη του συνδρομητή-γίνεται απευθείας απ'την εξυπηρέτηση,περναν αίτημα πίστωσης την ίδια στιγμή που μιλάς μαζί τους(προφανώς δε συμφέρει να απασχολούν υπαλλήλους για 2 και 3 ευρω).Δε νομίζω τέτοια να κάνουν οι ανταγωνίστριες...

 

Η ένστασή μου ωστόσο δεν αφορά την εξυπηρέτηση σε τέτοια θέματα,όσο το γεγονός ότι το billing system. είναι ακόμη απαρχαιωμένο.Οκ ,κατανοώ πως το κόστος αντικατάστασής του ενδεχομένως είναι πολύ μεγάλο,ωστόσο δεν είναι δυνατό να διαφημιζεις την υπηρεσία ενημέρωσης τόσο πολύ και αυτην τη στιγμή να έχει μείνει κολλημένη 4,5 μέρες πριν.Εκτός και αν σκοπεύουν εντός της εβδομαδας να το κάνουν real time. και κάνουν αλλαγές.

 

Όσον αφορά το billing, έχω υποστεί τουλάχιστο 2-3 "λαθάκια" μέσα στη χρονιά. Τα οποία πάντα οδηγούσαν σε μεγαλύτερη χρέωσή μου. Εκεί όπου είναι πραγματικά απαράδεκτοι είναι στο θέμα της citibank visa vodafone, όπου συχνά-πυκνά "ξεχνάνε" να περάσουν την έκπτωση. Είναι και λόγος για τον οποίο θα κόψω τη συγκεκριμένη κάρτα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα πηγα και στο πλαίσιο που κάνουν φορητοτητα και το ποσό ηταν κατα το 1/3 χαμηλότερο απο οτι μου έδιναν στο κατάστημα με τα ίδια δεδομένα. Δεν ξέρω τι να πω. Ο άνθρωπος στον υπολογιστή έβαλε τα στοιχεία και το ποσο ηταν αυτο. 270€. Τωρα περιμένω το Xperia mini pro και μαλλον θα δώσω μονο 30€. Ελπίζω δηλαδη....

Θα σε συμβούλευα βεβαια να πας και σε 2-3 διαφορετικά καταστήματα Vodafone.. Για δοκίμασε...

 

Δεν είναι άσχημη επιδότηση πάντως. Μακάρι να ισχύει για όλες τις συσκευές και να μην πήρε προσφορά για συγκεκριμένα μοντέλα με υπερεπιδότηση.

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη επιδότηση πάντως. Μακάρι να ισχύει για όλες τις συσκευές και να μην πήρε προσφορά για συγκεκριμένα μοντέλα με υπερεπιδότηση.

 

όντως υπάρχουν κάποια κινητά για τα οποία δίνουν οι εταιρείες υπερεπιδότηση...όπως πχ iphone.

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοτήσεις από ότι διάβασα εδώ άλλαξαν και στη vodafone και δίνονται ακριβώς στο 12 μηνο;

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοτήσεις από ότι διάβασα εδώ άλλαξαν και στη vodafone και δίνονται ακριβώς στο 12 μηνο;

 

 

---

- Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εγώ έχω συμπληρώσει 10 μήνες και ακόμα δεν φαίνεται στο myaccount η επιδότηση, αν βοηθάει καθόλου αυτή η πληροφορία.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχική αρχική σύνδεση πριν 2 χρόνια είχα κάνει 12 Δεκεμβρίου... τον επόμενο χρόνο (πέρσυ) όπως όλοι ξέρουμε η επιδότηση έβγαινε πιο νωρίς και τελικά την πήρα 10 Οκτωβρίου (δηλαδή στο 10μηνο)... Φέτος πότε θα έχω επιδότηση δηλαδή? Οκτώβριο ή Δεκέμβριο? Με έχει μπερδέψει λίγο αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχική αρχική σύνδεση πριν 2 χρόνια είχα κάνει 12 Δεκεμβρίου... τον επόμενο χρόνο (πέρσυ) όπως όλοι ξέρουμε η επιδότηση έβγαινε πιο νωρίς και τελικά την πήρα 10 Οκτωβρίου (δηλαδή στο 10μηνο)... Φέτος πότε θα έχω επιδότηση δηλαδή? Οκτώβριο ή Δεκέμβριο? Με έχει μπερδέψει λίγο αυτό...

Δεκέμβριο, το έχουμε πει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτος! Εγώ ανανέωσα το συμβόλαιό πέρυσι στις 31 Αυγούστου και η επιδότηση μου βγήκε από τις αρχές Αυγούστου. Δε θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν το παρακολουθούσα γιατι θα κάνω μεταφορά στην cosmote.

Αφού λήγει το συμβόλαιό μου στις 31 Αυγούστου, πότε να κάνω αίτηση μεταφορά για την cosmote (μέσω της σελίδας θα την κάνω τη μεταφορά γιατί έχει και έκπτωση), ώστε να μη. χρειαστεί να πληρώσω κάτι στη Vodafone;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

3 εργάσιμες μέρες πρίν θα κάνεις αίτηση για μεταφορά .

Αφού το συμβόλαιο σου λήγει 31 Αυγούστου κάντο 25 Αυγούστου

Link to comment
Share on other sites

3 εργάσιμες μέρες πρίν θα κάνεις αίτηση για μεταφορά .

Αφού το συμβόλαιο σου λήγει 31 Αυγούστου κάντο 25 Αυγούστου

 

πάνω σ' αυτό το θέμα (το δικό μου συμβόλαιο λήγει 11/9 αν και έχει βγει η επιδότηση ένα μήνα νωρίτερα) μου είπαν από την κοσμοτέ ότι μπορώ ήδη από τώρα να κάνω αίτηση φορητότητας, να δώσω εντολή δηλαδή στην κοσμοτέ να ζητήσουν το νούμερο από τη βόνταφον, όμως αυτή να ολοκληρωθεί 11/9! ισχύει κάτι τέτοιο ή θα φάω καμιά καμπάνα από τη βόντα;

μου είπαν μάλιστα ότι δε θα υπογράψω τίποτα σε πρώτο στάδιο :/...μήπως είναι καλή ιδέα για να επικοινωνήσει η βόνταφον με την πλευρά μου για καμιά προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

πάνω σ' αυτό το θέμα (το δικό μου συμβόλαιο λήγει 11/9 αν και έχει βγει η επιδότηση ένα μήνα νωρίτερα) μου είπαν από την κοσμοτέ ότι μπορώ ήδη από τώρα να κάνω αίτηση φορητότητας, να δώσω εντολή δηλαδή στην κοσμοτέ να ζητήσουν το νούμερο από τη βόνταφον, όμως αυτή να ολοκληρωθεί 11/9! ισχύει κάτι τέτοιο ή θα φάω καμιά καμπάνα από τη βόντα;

μου είπαν μάλιστα ότι δε θα υπογράψω τίποτα σε πρώτο στάδιο :/...μήπως είναι καλή ιδέα για να επικοινωνήσει η βόνταφον με την πλευρά μου για καμιά προσφορά;

 

Ειναι πολυ καλη ιδεα και κανε σκληρο παζαρι με την Vodafone.Σιγουρα θα σου κανει αντιπροσφορα .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

για μεταφορά από προγραμμάτα συμβολαίου στο καρτοπρόγραμμα απαιτείται νέα SIM ?

 

Ναι αλλα δεν αλλαζει ο αριθμος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτος! Εγώ ανανέωσα το συμβόλαιό πέρυσι στις 31 Αυγούστου και η επιδότηση μου βγήκε από τις αρχές Αυγούστου. Δε θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν το παρακολουθούσα γιατι θα κάνω μεταφορά στην cosmote.

Και σε εμένα στους έντεκα μήνες βγήκε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στον Σεπτέμβρη? Είναι σίγουρο αυτό? Έχω τη σύμβαση για την ανανέωση που υπόγραψα πέρσι και μου εχει μόνο την ημερομηνία της υπογραφή που είναι 6/10/2010 δεν αναφέρει αν ισχύει από την ημερομηνία την υπογραφής ή από τον Δεκέμβριο που έληγε και επίσημα το αρχικό συμβόλαιο.

Και κάτι άλλο.. Πώς θα καταλάβω ότι βγήκε η επιδότηση? Θυμάμαι πέρσι δεν μου είχαν στείλει sms. Μόνο ένα e-mail kαι το είδα και στο my account που το έγραφε σαν δυνατότητα αναβάθμισης (ΝΑΙ/ΟΧΙ). Φέτος όμως δεν το βλέπω αυτό και διάβασα εδώ μέσα ότι μόνο στα καταστήματα μπορείς να ενημερωθείς.. Να πάρω δηλαδή εγώ τηλέφωνο από μόνος μου τον Σεπτέμβριο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Σεπτέμβρη θα βγει. Θα το δεις στο "my account" > οι συνδέσεις μου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Σεπτέμβρη θα βγει. Θα το δεις στο "my account" > οι συνδέσεις μου.

 

Ναι έχεις δίκιο.. Μου εμφανίζει την ανανέωση συμβολαίου και την έκπτωση στο πάγιο σαν "αχνό" δεν μπορώ να το πατήσω δηλαδή.. Ελπίζω να συμπέσει η επιδότησή μου με το καινούριο iPhone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...