Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πρόγραμμα χρήσης απο το myaccount... Μας το κόβουν και αυτό???
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πρόγραμμα χρήσης απο το myaccount... Μας το κόβουν και αυτό???

Μάλλον δεν πρόσεξες αυτό:

 

Μη διαθεσιμότητα υπηρεσίας Λόγω προγραμματισμένων ενεργειών αναβάθμισης στα συστήματα της εταιρείας δεν είναι για την ώρα δυνατή η πραγματοποίηση συγκεκριμένων ενεργειών μέσω του My Account, όπως: Νέες συνδέσεις συμβολαίου, Αλλαγή Προγράμματος Xρήσης, Αναβάθμιση Συσκευής, Ενεργοποίηση / Απενεργοποίηση Υπηρεσιών. Ζητούμε συγνώμη για την ενόχληση,

 

Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν βγάλει επιδότηση γύρω στο 100 ευρώ, αν αλλάξω πρόγραμμα την χάνω;

Ευχαριστώ .

 

Πρόγραμμα προς τα πάνω ή προς τα κάτω (το πάγιο) ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν την χάνεις.. Αν τους πάρεις τηλέφωνο κι όλας στο 13830 και τους πεις ότι θες να ανέβεις και πάγιο σίγουρα θα σου αυξήσουν και την επιδότηση.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω 2 νουμερα στο ιδιο αφμ και η επιδοτηση και για τα 2 βγηκε στα 130.τους παιρνω τηλ και τους ειπα οτι πηγα στην cosmote kai μου εδωσαν πιο πολυ επιδοτηση και κατι τετοια αλλα τελοςπαντων μου λεει ο τυπος δες σε τι παγιο στα δινουν και ξαναπαρε μας.

σημερα εκανα φορητοτητα γτ στην cosmote δινουν 140 ευρω για το καθε νουμερο στο απεριοροστα 25.συνολο 280 και για τα 2.

πρωτη ερωτηση απο εμπειρια σας ποτε θα με καλεσουν?σημερα κιλας αυριο?

2)τι πιθανοτητες λετε εχω να τα παρω επειδη βλεπω αλλαξαν τα πραγματα?αν τους πω οτι θελω και συσκευη των 600 ευρω?

 

και κατι αλλο η διαδικασια πως εχει?δλδ εγω δεν θελω να φυγω απο βοντα.δεν πιστευω να με περασουν στην κοσμοτε χωρις να με παρουν.?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω 2 νουμερα στο ιδιο αφμ και η επιδοτηση και για τα 2 βγηκε στα 130.τους παιρνω τηλ και τους ειπα οτι πηγα στην cosmote kai μου εδωσαν πιο πολυ επιδοτηση και κατι τετοια αλλα τελοςπαντων μου λεει ο τυπος δες σε τι παγιο στα δινουν και ξαναπαρε μας.

σημερα εκανα φορητοτητα γτ στην cosmote δινουν 140 ευρω για το καθε νουμερο στο απεριοροστα 25.συνολο 280 και για τα 2.

πρωτη ερωτηση απο εμπειρια σας ποτε θα με καλεσουν?σημερα κιλας αυριο?

2)τι πιθανοτητες λετε εχω να τα παρω επειδη βλεπω αλλαξαν τα πραγματα?αν τους πω οτι θελω και συσκευη των 600 ευρω?

 

και κατι αλλο η διαδικασια πως εχει?δλδ εγω δεν θελω να φυγω απο βοντα.δεν πιστευω να με περασουν στην κοσμοτε χωρις να με παρουν.?

 

Μόλις τους έρθει η αίτηση από την Cosmote θα σε πάρουν, μα υπολόγιζε έως και τις 20 ημέρες που αφήνει η νομοθεσία τη Vodafone για να αποδεχτεί την αίτηση (το ίδιο και κάθε εταιρία κάνει βέβαια, μέχρι 1/12/2010 που θα αλλάξει και θα πρέπει να την αποδέχονται μέσα σε 3 ημέρες). Εμένα πχ με πήραν στις 10-12 μέρες περίπου.

 

Περίμενε να σε πάρουν τηλέφωνο, μην τους πάρεις γιατί η προσφορά που έχεις για τέτοια εποχή είναι πολλή καλή, και αν τους καλέσεις και τους την πεις μπορεί να σκεφτούν ότι στην τελική θες να μεινεις και να σου πουν καλό ταξίδι για την Cosmote. Εσύ όταν σε καλέσουν θα τους πεις ότι σου δίνουν πρόγραμμα που θέλεις με καλή επιδότηση (μην πεις καν νούμερο, ξέρουν πάντα τι προσφορές κάνουν οι άλλοι πάνω κάτω). Μάλιστα εστίασε ότι θες δωρεάν μηνύματα σε όλους και χρόνο προς τρίτους για να σου δώσουν το UL 30 ή 35 με έκπτωση γιατί το UL 25 που είναι στα ίδια λεφτά δεν αξίζει

 

Από την άλλη η Cosmote αφού έχει την αίτηση σου θα σε πάρει το πολύ πολύ να σε ρωτήσει διεύθυνση (εκτός και αν την έχεις δώσει ήδη λογικα), αλλιώς περίμενε σπίτι σου την SIM. Εκεί βέβαια μπορείς άνετα να πεις "Ευχαριστώ δεν θα πάρω". Μπορεί να σου πουν την όποια ανοησία τους κατέβει ΑΛΛΑ εσύ να ξέρεις ότι αν δεν παραλάβεις SIM δεν αλλάζεις δίκτυο. Μάλιστα ακόμα και να την πάρεις, αφού δεν έχεις υπογράψει συμβόλαιο (και εδώ προσοχή μην έχει αυτός που θα σου φέρει τη SIM συμβόλαιο, πες του ότι δεν υπογράφεις παρά μόνο σε κατάστημα για να πάρω και την επιδότηση μου) μην την ανοίξεις και κάλλιστα μπορείς να την γυρίσεις και πίσω. Δίκτυο αλλάζεις μόνο αν βάλεις τη SIM στο κινητό σου και ζητήσεις ενεργοποίησή της στο νέο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει συμβόλαιο το unlimited 35 τότε που είχε προσφορά στα unlimited.και βγήκε το unlimited 35 -10 ευρώ=25.άλλα 10 ευρώ μείον λόγω επιδότησης που δε χρησιμοποιώ=15 ευρώ + φόρο =πάει γύρω στα 18 ευρώ τελική σωστά; Πως τα υπολογίζουν αυτοί και μου βγάζουν τελικό 23;;

η μείωση λόγω επιδότησης είναι σίγουρα 10 ευρώ ή βγάινει λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει συμβόλαιο το unlimited 35 τότε που είχε προσφορά στα unlimited.και βγήκε το unlimited 35 -10 ευρώ=25.άλλα 10 ευρώ μείον λόγω επιδότησης που δε χρησιμοποιώ=15 ευρώ + φόρο =πάει γύρω στα 18 ευρώ τελική σωστά; Πως τα υπολογίζουν αυτοί και μου βγάζουν τελικό 23;;

η μείωση λόγω επιδότησης είναι σίγουρα 10 ευρώ ή βγάινει λιγότερο;

 

τα 'τελη συνδρομητη' δεν προσθετεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει συμβόλαιο το unlimited 35 τότε που είχε προσφορά στα unlimited.και βγήκε το unlimited 35 -10 ευρώ=25.άλλα 10 ευρώ μείον λόγω επιδότησης που δε χρησιμοποιώ=15 ευρώ + φόρο =πάει γύρω στα 18 ευρώ τελική σωστά; Πως τα υπολογίζουν αυτοί και μου βγάζουν τελικό 23;;

η μείωση λόγω επιδότησης είναι σίγουρα 10 ευρώ ή βγάινει λιγότερο;

 

Εάν δεν κάνω λάθος, βγαίνει ως εξής... Το πάγιο του ul35 είναι 29.41 χωρίς φπα. Σε αυτό αφαιρείς 18% που είναι η έκπτωση αντί συσκευής, δηλαδή πάμε στα 24,11 χωρίς ΦΠΑ. Σε αυτό αφαιρείς άλλα 7.70 που είναι η έκπτωση 10€ χωρίς φπα, και πάμε στα 16,41. Τώρα πάνω σε αυτό προσθέτεις 12% το φόρο κράτους, πάμε στα 18,38, και τέλος σε αυτό προσθέτουμε φπα 23% και καταλήγουμε στα 22.61.

 

Επειδή όμως δεν ξέρω σίγουρα για τα ποσά και τα ποσοστά έκπτωσης, το καλύτερο είναι να δεις στο λογαριασμό πρώτα το ολόκληρο πάγιο προ φπα και να αφαιρέσεις τις εκπτώσεις, να προσθέσεις σε αυτό το σημείο ότι εππλέον χρεώσεις μπορεί να έχεις, και σε αυτό που θα σου βγει να προσθέσεις 12% και στο τέλος τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πρόγραμμα με το μηδενικό πάγιο εδώ και 2 χρόνια.

Υφίσταται ακόμα αυτό το πρόγραμμα ή το κατήργησαν;:confused:

Νομιζω εχει καταργηθει. Αλλα μπορεις να το εχεις για οσο θες. Δε νομιζω να στο καταργησουν.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, γραφω για 1η φορα στο φορουμ καθως το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον και με βοηθησε στην επιλογη συσκευης.

Μετα απο 6-7 χρονια συμβολαιου στη vodafone με παγια απο 45 εως 65€ και χωρις να εχω παρει ποτε επιδοτηση απογοητευτηκα απο τη συμπεριφορα τους (που πρεπει να οφειλεται στην αλλαγη πολιτικης που διαβαζω)..

 

Μου ρθε φετος να πεταξω μια παμπαλαια-χαλια συσκευη sharp που ειχα χρονια.

Αποφασισα να παρω το htc wildfire (μου αρεσε και το lg mini πριν διαλεξω)...

Παιρνω τηλ στη vodafone να ρωτησω αν εχω επιδοτηση γιατι περισυ ειχα εκτωση παγιου (λιγο μετα που βγηκε νομιζω την ενεργοποιησα)..

Μου απαντανε οτι εχω 92€.

Σαν μη σχετικος με οτι οτι αφορα την κινητη τηλεφωνια ρωταω αν τα 92€ ειναι επιπλεον των 140-150€ που κανουν σε καθε νεο πελατη , οπως διαβαζα στο vodafone.gr.

Η απαντηση ηταν αυτονοητη , οχι φυσικα...

Δηλαδη σε ενα νεο πελατη δινεις 150€ εκτπωση και σε μενα που εχω 6-7 χρονια συμβολαιο και θελω να ανανεωσω (η και να ανεβω λιγακι) δινεις 90...

Τα οποια 90 ουσιαστικα αν ειχα εκπτωση παγιου θα μπορουσα να τα μαζεψω σε ενα κουμπαρα, δηλαδη δεν ειναι δωρο, ειναι λεφτα κρατημενα....

Εν τω μεταξυ στο αλλο μου τηλ το εταιρικο και πριν γινει ολη η ιστορια αυτη, με ειχε παρει η cosmote κατα τυχη και με τα πολλα μου ειπε οτι σου δινουμε 150€ για να ερθεις σε εμας.

Το αναφερω το γεγονος αυτο σε νεο τηλεφωνημα στη vodafone και με τον τροπο τους με στελνουν διπλα!!

Μου λενε οτι "αλλαξαν τα πραγματα , μιληστε με την cosmote, εχει καιρο που σας πηρανε" κτλ..

Σε τελευταιο τηλ που εκανα , το μονο που μπορουσαν να κανουν ηταν να δωσουν 105 αντι για 92€....

 

Απο οτι καταλαβαινω πανε οι χρυσες εποχες που περιγραφετε, τωρα χερι στην τσεπη αναγκαστικα.

Αν υπαρχει καμια αλλη προταση-ιδεα να διαπραγματευτω δεκτη, τωρα μαθαινω τα χουγια των εταιριων...

Εγω μεχρι τωρα πιστευα οτι οι επιδοτησεις αυξανονται συνεχως ,πχ στους 6 μηνες 50€, στους 18 150€ κ.ο.κ.

Οτι υπαρχει μια λογικη.

Οχι αυτο που συμβαινει , οτι αν την παρεις την επιδοτηση μεσα σε ενα χρονο καλως , αλλιως παπαλα....

Ασχετος δηλαδη....

Edited by topokat
Link to comment
Share on other sites

φιλικη συμβουλη: πηγαινε σε αυτον που σου δινει την υψηλοτερη 'εκπτωση παγιου', οι επιδοτησεις για συσκευες αργοπεθαινουν
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, γραφω για 1η φορα στο φορουμ καθως το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον και με βοηθησε στην επιλογη συσκευης.

Μετα απο 6-7 χρονια συμβολαιου στη vodafone με παγια απο 45 εως 65€ και χωρις να εχω παρει ποτε επιδοτηση απογοητευτηκα απο τη συμπεριφορα τους (που πρεπει να οφειλεται στην αλλαγη πολιτικης που διαβαζω)..

 

Μου ρθε φετος να πεταξω μια παμπαλαια-χαλια συσκευη sharp που ειχα χρονια.

Αποφασισα να παρω το htc wildfire (μου αρεσε και το lg mini πριν διαλεξω)...

Παιρνω τηλ στη vodafone να ρωτησω αν εχω επιδοτηση γιατι περισυ ειχα εκτωση παγιου (λιγο μετα που βγηκε νομιζω την ενεργοποιησα)..

Μου απαντανε οτι εχω 92€.

Σαν μη σχετικος με οτι οτι αφορα την κινητη τηλεφωνια ρωταω αν τα 92€ ειναι επιπλεον των 140-150€ που κανουν σε καθε νεο πελατη , οπως διαβαζα στο vodafone.gr.

Η απαντηση ηταν αυτονοητη , οχι φυσικα...

Δηλαδη σε ενα νεο πελατη δινεις 150€ εκτπωση και σε μενα που εχω 6-7 χρονια συμβολαιο και θελω να ανανεωσω (η και να ανεβω λιγακι) δινεις 90...

Τα οποια 90 ουσιαστικα αν ειχα εκπτωση παγιου θα μπορουσα να τα μαζεψω σε ενα κουμπαρα, δηλαδη δεν ειναι δωρο, ειναι λεφτα κρατημενα....

Εν τω μεταξυ στο αλλο μου τηλ το εταιρικο και πριν γινει ολη η ιστορια αυτη, με ειχε παρει η cosmote κατα τυχη και με τα πολλα μου ειπε οτι σου δινουμε 150€ για να ερθεις σε εμας.

Το αναφερω το γεγονος αυτο σε νεο τηλεφωνημα στη vodafone και με τον τροπο τους με στελνουν διπλα!!

Μου λενε οτι "αλλαξαν τα πραγματα , μιληστε με την cosmote, εχει καιρο που σας πηρανε" κτλ..

Σε τελευταιο τηλ που εκανα , το μονο που μπορουσαν να κανουν ηταν να δωσουν 105 αντι για 92€....

 

Απο οτι καταλαβαινω πανε οι χρυσες εποχες που περιγραφετε, τωρα χερι στην τσεπη αναγκαστικα.

Αν υπαρχει καμια αλλη προταση-ιδεα να διαπραγματευτω δεκτη, τωρα μαθαινω τα χουγια των εταιριων...

Εγω μεχρι τωρα πιστευα οτι οι επιδοτησεις αυξανονται συνεχως ,πχ στους 6 μηνες 50€, στους 18 150€ κ.ο.κ.

Οτι υπαρχει μια λογικη.

Οχι αυτο που συμβαινει , οτι αν την παρεις την επιδοτηση μεσα σε ενα χρονο καλως , αλλιως παπαλα....

Ασχετος δηλαδη....

Εφόσον πήρες έκπτωση στο πάγιο δεν μπορείς να λές ότι δεν πήρες ποτέ επιδότηση , Αυτά τα δύο είναι ισοδύναμα

Link to comment
Share on other sites

Πάνε οι χρυσές εποχές των επιδοτήσεων , προτείνω να στραφούμε όλοι προς καρτοκινητά να βάλουν μυαλό και να ρίξουν τις τιμές.

Αυτά τα χρήματα που δεν έπερνες τόσα χρόνια για συσκευές πάνε και δεν ξανάρχονται. Έτσι βγαίνουν τα πολλά τα $$$

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Πάνε οι χρυσές εποχές των επιδοτήσεων , προτείνω να στραφούμε όλοι προς καρτοκινητά να βάλουν μυαλό και να ρίξουν τις τιμές.

Αυτά τα χρήματα που δεν έπερνες τόσα χρόνια για συσκευές πάνε και δεν ξανάρχονται. Έτσι βγαίνουν τα πολλά τα $$$

 

1/2 συμφωνω μαζι σου φιλε μου, αλλά ξερεις τι θα κανουν εαν ολοι παμε καρτοκινητο? θα κοψουν τα 1500 (των καρτοκινητων) για να σε φερουν πισω στο συμβολαιο. Και οι 3 μεταξυ τους τα αποφασιζουν..

 

2/2 βεβαια, απο το 2011, παιζει να τα κοψουν ετσι κ αλλιως, εκμεταλλευομενοι την οικον.κριση..

Edited by mobilelove
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη καταλαβαινω αυτο που λες.

Το θεμα ειναι οτι απο τα 6-7 χρονια που εχω το ιδιο νουμερο στην ιδια εταιρια, ουσιαστικα 1 με 1μιση χρονο επωφεληθηκα απο μια υπηρεσια τους, δηλαδη μιλαμε για 60 με 90€.

Το οτι δεν αλλαζα φορητοτητες και δεν επαιρνα επιδοτησεις φαινεται στο αρχειο τους..

 

Οταν λενε οτι εναν νεο πελατη του δινουν 150€ χωρις να τους εχει δωσει μεχρι στιγμης δεκαρα τσακιστη και εμενα που δεν εχω ουτε εκπτωση παγιου εδω και μηνες και δινω 600€ το χρονο για 7 χρονια μου δινουν 90€, αυτο και μονο του ειναι παραλογο, ετσι δεν ειναι?

 

Καταλαβαινω την πολιτικη προσελκυσης απεναντι στον νεο πελατη.Οκ και θεμιτο.

Την πολιτικη επαινου-ικανοποιησης του πιστου πελατη δε βλεπω.

Αυτο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη καταλαβαινω αυτο που λες.

Το θεμα ειναι οτι απο τα 6-7 χρονια που εχω το ιδιο νουμερο στην ιδια εταιρια, ουσιαστικα 1 με 1μιση χρονο επωφεληθηκα απο μια υπηρεσια τους, δηλαδη μιλαμε για 60 με 90€.

Το οτι δεν αλλαζα φορητοτητες και δεν επαιρνα επιδοτησεις φαινεται στο αρχειο τους..

 

Οταν λενε οτι εναν νεο πελατη του δινουν 150€ χωρις να τους εχει δωσει μεχρι στιγμης δεκαρα τσακιστη και εμενα που δεν εχω ουτε εκπτωση παγιου εδω και μηνες και δινω 600€ το χρονο για 7 χρονια μου δινουν 90€, αυτο και μονο του ειναι παραλογο, ετσι δεν ειναι?

 

Καταλαβαινω την πολιτικη προσελκυσης απεναντι στον νεο πελατη.Οκ και θεμιτο.

Την πολιτικη επαινου-ικανοποιησης του πιστου πελατη δε βλεπω.

Αυτο λεω.

 

Έτσι λειτουργούν όλες οι εταιρίες όμως. Δεν κερδίζεις τίποτα με το να μην παίρνεις επιδότηση για χρόνια γιατί το ποσό αυτό σε καμία περίπτωση δεν αρθροίζεται. Πολύς κόσμος έχει αυτή την εντύπωση--γιατί έχει λογική βάση φυσικά--αλλά για τις εταιρίες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κάθε φορά που βγαίνει η επιδότηση, το ποσό αφορά αποκλειστικά τους μήνες από την τελευταία ανανέωση συμβολαίου, και έχει να κάνει με το πρόγραμμα χρήσης, το παραπάνω λεφτά που έχεις δώσει, και αν έχεις πολλές εισερχόμενες κλήσεις, ιδίως από τα δίκτυα ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Οταν περάσει ο χρόνος που χρειάζεται για να έχω δικαίωμα αναβάθμισης , μπορώ να πάρω νέα συσκευή με επιδότηση μόνο από vodafone shop ή και απο άλλα?
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λειτουργούν όλες οι εταιρίες όμως. Δεν κερδίζεις τίποτα με το να μην παίρνεις επιδότηση για χρόνια γιατί το ποσό αυτό σε καμία περίπτωση δεν αρθροίζεται. Πολύς κόσμος έχει αυτή την εντύπωση--γιατί έχει λογική βάση φυσικά--αλλά για τις εταιρίες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κάθε φορά που βγαίνει η επιδότηση, το ποσό αφορά αποκλειστικά τους μήνες από την τελευταία ανανέωση συμβολαίου, και έχει να κάνει με το πρόγραμμα χρήσης, το παραπάνω λεφτά που έχεις δώσει, και αν έχεις πολλές εισερχόμενες κλήσεις, ιδίως από τα δίκτυα ανταγωνισμού.

Τις εισερχομενες κλησεις ανταγωνισμου δεν μπορω να καταλαβω πως παίζει ρολο....

Link to comment
Share on other sites

Τις εισερχομενες κλησεις ανταγωνισμου δεν μπορω να καταλαβω πως παίζει ρολο....

Οι εισερχόμενες κλήσεις από τον ανταγωνισμό αποτελούν έσοδο για την εταιρεία λόγων των τελών τερματισμού κλήσεων .

Πληρώνει δηλαδή ένας πάροχος για να τερματίσει την κλήση του σε ένα κινητό δίκτυο

γιαυτό και οι κλήσεις από σταθερό προς κινητό είναι ακριβές ( γιατί ακόμα και ο ΟΤΕ πληρώνει για να μπεί στο δίκτυο της Vodafone )

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανονισει να παρω το iphone 4 απο καταστημα Vodafone την Δευτερα (μου το εχουν κρατησει), θα ηθελα να μου πει καποιος με την micro-sim τι γινεται; Θα μου την δωσουν δωρεαν ή χρεωνεται;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...