Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, paanos said:

Σωστά. Εντός δέσμευσης δεν αλλάζει η τιμή του παγίου. Αλλάζει η τιμή για κλήσεις προς ΕΕ όμως 

Τα unlimited δεν επηρεάζονται όμως, όσον αφορά αυτό σωστά; 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, katsiletra said:

Τα unlimited δεν επηρεάζονται όμως, όσον αφορά αυτό σωστά; 

Όχι εφόσον τα unlimited δεν χρεώνονται για κλήσεις προς κινητά /σταθερά στην ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, zerokill said:

Όχι εφόσον τα unlimited δεν χρεώνονται για κλήσεις προς κινητά /σταθερά στην ΕΕ

Ξέρω κι γω τι γίνεται. Αυτοί κοιτάνε πώς να μας χρεώσουν από την πίσω πόρτα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:

Τα unlimited δεν επηρεάζονται όμως, όσον αφορά αυτό σωστά; 

Επηρεάζονται μόνο όσοι έχουν ενεργό το πρόσθετο πακέτο κλήσεις προς ΕΕ. Το unlimited ultra πχ έχει από μόνο του άρα όχι δεν επηρεάζεται 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Ξέρω κι γω τι γίνεται. Αυτοί κοιτάνε πώς να μας χρεώσουν από την πίσω πόρτα. 

Καλά το κάνεις και ρωτάς γιαυτό υπάρχει το φορούμ.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2023 at 9:29 ΠΜ, ParafronGR said:

Όχι στο android. Έχω συνδεθεί με κωδικούς, πατάω το ποσό του λογαριασμού και μου ανοίξει σελίδα στο chrome που βάζεις αριθμό ή μητρώο συνδρομητή και μετά βλέπεις το παρακάτω. 

Επισης, δεν ξέρω αν είναι θέμα συντήρησης σήμερα, αλλά έχω πληρώσει από τις 3.30 τα ξημερώματα και ακόμα φαίνεται πόσο πληρωμής στην εφαρμογή. 

Screenshot_20231203-092752.png

Ξεθάβω το συγκεκριμένο μήνυμα γιατί μετά από 2 μήνες ανακάλυψα ότι στη VF μπορείς με τα ίδια στοιχεία (Ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, ταυτότητα) να έχεις παραπάνω από 1 account. Και εξηγούμαι:

Επειδή όσες φορές επικοινωνησα με το τσατ για το παραπάνω πρόβλημα (ότι μου ζητάει δλδ OTP σε κάθε μου κίνηση ενώ έχω συνδεθεί με λογαριασμό VF), αποφάσισα προχθές να αφήσω αξιολογηση στο App Store με 1 αστέρι και έγραψα το πρόβλημά μου. Αμέσως, μου απάντησαν να τους στείλω screenshot και παραπάνω πληροφορίες στο mail των προγραμματιστών και αφού τους εξήγησα τα πάντα και με αποδείξεις, μου έστειλαν ώς απάντηση ότι έχω συνδεθεί με τον δευτερεύοντα λογαριασμό μου και ότι ο αριθμός του κινητού μου έχει συνδεθεί με τον πρωτεύοντα και ότι πρέπει να συνδεθώ με αυτόν για να παίξει σωστά η εφαρμογή.

Μιας και το συμβόλαιό μου είναι το μόνο που έχω στη VF (εκτός από CU αριθμούς), ρώτησα στο τσατ τι άλλα account υπάρχουν και στοιχεία μου και με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπάρχει ακόμα ενεργός ένας λογαριασμός κι ένας αριθμός Giga On The Spot το συμβόλαιο του οποίου είχα κάνει το 2020 όταν είχαμε lockdown και για το οποίο ο τότε υπάλληλος μου είχε πει ότι αν δεν βάλω κάποιο πακέτο (πχ 100gb με 20€) για 3 μήνες, θα γίνει απενεργοποιηση του αριθμού και ακύρωση του συμβολαιου - κάτι που φυσικά δεν έγινε ποτέ. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά και στο mail που είχα δώσει γι'αυτό το account, που είχα να μπω από τότε, ανακάλυψα ότι η VF κάθε μήνα επί 4 σχεδόν χρόνια τώρα έστελνε μηδενικούς λογαριασμούς για τον συγκεκριμένο αριθμό.

Κι όλα αυτά, με μία αρνητική αξιολόγηση στο app store. Τουλάχιστον τώρα, με το "παλιό" account, παίζει κανονικά μπάλα το my Vodafone και μπορώ να πληρώνω απευθείας χωρίς OTP και ιστορίες. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω giga on the wifi 3 χρόνια χωρίς να το έχω κινήσει ποτέ και παρόλο αυτού συνεχίζει να υπάρχει ακόμη που δεν έχει ανοιχτεί καν το σακουλάκι που το παρέλαβα που είχε μέσα την sim.

Ωστόσο γίνεται να πάρω 2η κάρτα για την υπηρεσία i4s ως e-sim και να μην την πάρω ως φυσική;

IMG_0755.png

Το αστείο είναι ότι μου αποστέλλουν τον μηδενικό λογαρισμό ταχυδρομικά 😂 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, user. said:

Εγώ έχω giga on the wifi 3 χρόνια χωρίς να το έχω κινήσει ποτέ και παρόλο αυτού συνεχίζει να υπάρχει ακόμη που δεν έχει ανοιχτεί καν το σακουλάκι που το παρέλαβα που είχε μέσα την sim.

Ωστόσο γίνεται να πάρω 2η κάρτα για την υπηρεσία i4s ως e-sim και να μην την πάρω ως φυσική;

IMG_0755.png

Το αστείο είναι ότι μου αποστέλλουν τον μηδενικό λογαρισμό ταχυδρομικά 😂 

Και εγώ είχα κάποτε και τελικά δεν την ειχα χρησιμοποιήσει  ποτέ αλλά βαρέθηκα να μου έρχονται μειλ με τον μηδενικό λογαριασμό και ειδοποιήσεις στο vodafone app και γενικά να έχω ενα συμβόλαιο αχρηστο και με μια επίσκεψη σε ενα κατάστημα τον κατάργησα στο λεπτό.
Για την i4s αν θυμάμαι καλά στο κατάστημά μου είπαν οτι γενικά data sim μόνο φυσική.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά από το σάιτ της βονταφον 2 συνδέσεις 5+5 GB 22€/συνδεση δώρο 2 συσκευές (σαμσουνγκ a14 64gb ή χιαομι 13c 256gb) 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Προσφορά από το σάιτ της βονταφον 2 συνδέσεις 5+5 GB 22€/συνδεση δώρο 2 συσκευές (σαμσουνγκ a14 64gb ή χιαομι 13c 256gb) 

Συμφέρει να αγοράσεις τις συσκευές από το skroutz και να κάνεις liquid αλλά δεν θα το αναλύσουμε γιατί θα με λες blizard..

Πάντως προσφορά δεν το λες.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Συμφέρει να αγοράσεις τις συσκευές από το skroutz και να κάνεις liquid αλλά δεν θα το αναλύσουμε γιατί θα με λες blizard..

Πάντως προσφορά δεν το λες.

Για κάποιον που ψάχνει συμβόλαιο μια χαρά προσφορά είναι και παιρνει και συσκευή δώρο. Προσωπικά θα πηγαινα χιαομι λόγω 256gb.

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2024 at 4:37 ΜΜ, Dolomites said:

Επανέρχομαι με βασική ερώτηση πριν προχωρήσω με φορητότητα αλλού:

Λήγει 02.02 το συμβόλαιο με vf.

28.4€ για σταθερή με 100ftth είναι καλά;

(Ή 32€ με Vodafone TV)

15.5€ καρτοπρογραμμα απεριόριστη ομιλία +10gb είναι καλά;

Και τα 2 από το υπάρχων συμβόλαιο τα αυξάνουν περίπου  2€ το καθένα και  άλλα 1.5€ μετά το 12μηνο.

Τα παραπάνω σαν δεδομένα είμαι οκ! ενώ ομιλία θα μπορούσα και με λιγότερες παροχές.

Η φορητότητα θα γίνει γιατί θέλω να κρατήσω την παλιά τιμή του καρτοπρογραμματος 13.5€ και να μετατρέψω και ένα άλλο  cu των παιδιών στο ίδιο καρτοπρογραμμα αλλά δεν το δέχονται.

Επανέρχομαι. 

Τελικά χωρίς να κάνω φορητότητα (δεν άξιζε η φασαρία γιατί άλλωστε και οι άλλοι δεν είχαν διαφορά στην κοστολόγηση) παρέμεινα Vodafone.

Μου πρότειναν και δέχτηκα  σταθερό στα 31€ 100αρα ftth με Vodafone TV και κινητό καρτοπρογραμμα στα 13.5€ με απεριόριστα και 25gb. Ζήτησα να μετατρέψω με ίδια τιμή και ένα cu που έχω. Θα μου πουν από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Για κάποιον που ψάχνει συμβόλαιο μια χαρά προσφορά είναι και παιρνει και συσκευή δώρο. Προσωπικά θα πηγαινα χιαομι λόγω 256gb.

Ναι ρε συ.. ένα 4G κινητό σήμερα αξίζει τον κόπο για τα επόμενα 2 χρόνια... 👍👍

Κι αν βρεις και 3G χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dolomites said:

Επανέρχομαι. 

Τελικά χωρίς να κάνω φορητότητα (δεν άξιζε η φασαρία γιατί άλλωστε και οι άλλοι δεν είχαν διαφορά στην κοστολόγηση) παρέμεινα Vodafone.

Μου πρότειναν και δέχτηκα  σταθερό στα 31€ 100αρα ftth με Vodafone TV και κινητό καρτοπρογραμμα στα 13.5€ με απεριόριστα και 25gb. Ζήτησα να μετατρέψω με ίδια τιμή και ένα cu που έχω. Θα μου πουν από Δευτέρα.

Μια χαρά τιμή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dolomites said:

Επανέρχομαι. 

Τελικά χωρίς να κάνω φορητότητα (δεν άξιζε η φασαρία γιατί άλλωστε και οι άλλοι δεν είχαν διαφορά στην κοστολόγηση) παρέμεινα Vodafone.

Μου πρότειναν και δέχτηκα  σταθερό στα 31€ 100αρα ftth με Vodafone TV και κινητό καρτοπρογραμμα στα 13.5€ με απεριόριστα και 25gb. Ζήτησα να μετατρέψω με ίδια τιμή και ένα cu που έχω. Θα μου πουν από Δευτέρα.

Καλά το έκλεισες… ειδικα το κινητο. Η σταθερή πολύ δυνατή τιμή. Το σκέφτομαι για δίκη μου γραμμη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το καρτοπρόγραμμα με τα συμβόλαια που διαφέρει, εκτός από τις παροχές σε χρόνο ομιλίας, sms και GB;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Ναι ρε συ.. ένα 4G κινητό σήμερα αξίζει τον κόπο για τα επόμενα 2 χρόνια... 👍👍

Κι αν βρεις και 3G χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη..

Ξέρεις τις ανάγκες του κάθε χρήστη ή αν στις περιοχές που κινείται αν υπάρχει καλή κάλυψη 5G; 

Ειδικά η Vodafone δεν είναι και ο καλύτερος πάροχος στο 5G.

Απο προσωπικές μετρήσεις στο σπίτι παίζω την ημέρα στα 50 Mbps και τα ξημερώματα μπορεί να δω και 160αρια.

Στην εργασία μάξιμουμ 40 Mbps.

Αρα ποιός ο λόγος για 5G κινητό στην συγκεκριμμένη περίπτωση; Οταν πάω κάποια στιγμή κάτω απο κεραία 5G για να δω 1 Gbps;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ffc said:

Ξέρεις τις ανάγκες του κάθε χρήστη ή αν στις περιοχές που κινείται αν υπάρχει καλή κάλυψη 5G; 

Ειδικά η Vodafone δεν είναι και ο καλύτερος πάροχος στο 5G.

Απο προσωπικές μετρήσεις στο σπίτι παίζω την ημέρα στα 50 Mbps και τα ξημερώματα μπορεί να δω και 160αρια.

Στην εργασία μάξιμουμ 40 Mbps.

Αρα ποιός ο λόγος για 5G κινητό στην συγκεκριμμένη περίπτωση; Οταν πάω κάποια στιγμή κάτω απο κεραία 5G για να δω 1 Gbps;

Οι τελευταίες στατιστικές πάντως μιλάνε για ικανοποιητικό 5G και παραμελημένο 4G. Τουλάχιστον έτσι λένε οι συμφορουμίτες που ξέρουν κάτι παραπάνω. Κι εγώ το βλέπω αλλά εδώ που μένω δεν έχω προς το παρόν 5G. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε την κάθε περίπτωση.

Και στην τελική γιατί να μείνεις Vodafone άμα δεν έχεις 5G εκεί που κινείσαι;;

Δεν είμαστε της ίδιας λογικής προφανώς.. 🙂

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Οι τελευταίες στατιστικές πάντως μιλάνε για ικανοποιητικό 5G και παραμελημένο 4G. Τουλάχιστον έτσι λένε οι συμφορουμίτες που ξέρουν κάτι παραπάνω. Κι εγώ το βλέπω αλλά εδώ που μένω δεν έχω προς το παρόν 5G. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε την κάθε περίπτωση.

Ειδικά το 4G της βόνταφον στη Θεσσαλονίκη η ίδια η εταιρία έχει παραδεχτει ότι η κάλυψη είναι προβληματικη. Μη μιλήσω για 5G! 

Η Νοβα την περναει τη βόνταφον με άνεση... 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VIPdriver said:

Ειδικά το 4G της βόνταφον στη Θεσσαλονίκη η ίδια η εταιρία έχει παραδεχτει ότι η κάλυψη είναι προβληματικη. Μη μιλήσω για 5G! 

Η Νοβα την περναει τη βόνταφον με άνεση... 

Θα συμφωνήσω, η Vodafone στο κέντρο όσο ειχα εγώ τουλάχιστον σε 4G και με φίλους είναι απλά απογοητευτική. Χαμηλές ταχύτητες σε καθημερινή βάση. Προς Φάληρο και Ανάληψη είναι μέτρια, αλλά έως εκεί.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikolas14 said:

Θα συμφωνήσω, η Vodafone στο κέντρο όσο ειχα εγώ τουλάχιστον σε 4G και με φίλους είναι απλά απογοητευτική. Χαμηλές ταχύτητες σε καθημερινή βάση. Προς Φάληρο και Ανάληψη είναι μέτρια, αλλά έως εκεί.

Κατάλαβες @ffc γιατί να μην πάρει 4G κινητό κάποιος; Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και μακάρι εκεί που μένεις να έχει καλό 4G και να πάρεις και την προσφορά και να το ευχαριστηθείς!!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kalitexnis_g said:

Οι τελευταίες στατιστικές πάντως μιλάνε για ικανοποιητικό 5G και παραμελημένο 4G. Τουλάχιστον έτσι λένε οι συμφορουμίτες που ξέρουν κάτι παραπάνω. Κι εγώ το βλέπω αλλά εδώ που μένω δεν έχω προς το παρόν 5G. Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε την κάθε περίπτωση.

Και στην τελική γιατί να μείνεις Vodafone άμα δεν έχεις 5G εκεί που κινείσαι;;

Δεν είμαστε της ίδιας λογικής προφανώς.. 🙂

Δηλαδή αναλόγως τις στατιστικές επιλέγεις εσύ ή βάση των δικών σου μετρήσεων; Δεν μένουν δυστυχώς όλοι δίπλα σε μια κεραία.

Γιατί με 15 ευρώ για 2 χρόνια όλα απεριόριστα στο κινητό θα ήμουν αφελής να παω κάπου αλλού.

Προφανώς ξέρεις την παροιμία "χάριζαν σε κάποιον εναν γαιδαρο και αυτός τον κοιτούσε στα δόντια..."

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ffc said:

Δηλαδή αναλόγως τις στατιστικές επιλέγεις εσύ ή βάση των δικών σου μετρήσεων; Δεν μένουν δυστυχώς όλοι δίπλα σε μια κεραία.

Γιατί με 15 ευρώ για 2 χρόνια όλα απεριόριστα στο κινητό θα ήμουν αφελής να παω κάπου αλλού.

Προφανώς ξέρεις την παροιμία "χάριζαν σε κάποιον εναν γαιδαρο και αυτός τον κοιτούσε στα δόντια..."

Αν ήμουν με 15€ συμβόλαιο όλα απεριόριστα και με κάλυπτε, θα ήμουν ακόμα στη Vodafone. Στη Nova δίνω τα δίπλα λεφτά αλλά σήμα τουλάχιστον εντός Θεσσαλονίκης και στο κέντρο παίζει σχετικά καλά. Εκεί που η Vodafone δεν παλευόταν με τίποτα. Βέβαια στα δυτικά, είναι κάπως καλύτερη και γενικα στα προάστια. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κατάλαβες @ffc γιατί να μην πάρει 4G κινητό κάποιος; Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και μακάρι εκεί που μένεις να έχει καλό 4G και να πάρεις και την προσφορά και να το ευχαριστηθείς!!

Μα αυτό σου εξηγώ καλέ μου φίλε. Οτι έχω 5G κινητό και οτι με την Vodafone και 4G κινητό να είχα τις ίδιες ταχύτητες θα είχα,

Εξήγησα και τον λόγο που παραμένω στην Vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ffc said:

Δηλαδή αναλόγως τις στατιστικές επιλέγεις εσύ ή βάση των δικών σου μετρήσεων; Δεν μένουν δυστυχώς όλοι δίπλα σε μια κεραία.

Γιατί με 15 ευρώ για 2 χρόνια όλα απεριόριστα στο κινητό θα ήμουν αφελής να παω κάπου αλλού.

Προφανώς ξέρεις την παροιμία "χάριζαν σε κάποιον εναν γαιδαρο και αυτός τον κοιτούσε στα δόντια..."

Καμιά σχέση.. 10GB είναι.. πού το είδες το απεριόριστο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...