Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ναι συμφωνώ το βλέπω και εγώ. 

Αναφέρομαι απλά στην τιμή του Όχι εάν το έχω δωρεάν. 

Επίσης θα δω τι θα με χρεώσει όταν βγει λογαριασμός για άλλο ένα συμβόλαιο που δεν το παρέχει δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος αν σε καρτοπρογραμμα η vodafone έχει ενεργοποημενει την υπηρεσία όπου όταν τελειώνουν τα data να τα κόβει αυτόματα ώστε να μην σε χρεώνει περαιτέρω; αν όχι το ενεργοποιουμε κάπως εμείς με κάποιον τρόπο; 

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, teopanta1 said:

Παιδιά ξέρει κάποιος αν σε καρτοπρογραμμα η vodafone έχει ενεργοποημενει την υπηρεσία όπου όταν τελειώνουν τα data να τα κόβει αυτόματα ώστε να μην σε χρεώνει περαιτέρω; αν όχι το ενεργοποιουμε κάπως εμείς με κάποιον τρόπο; 

Στέλνεις Κ στο 1252 αλλά είναι έτσι κ αλλιώς ο λογαριασμός σταθερός. Αν καταναλώσεις κάτι από τις παροχές μετά μένει το υπόλοιπο της κάρτας σου για κατανάλωση (1€ νομίζω) και μετά ξεμένεις 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους,

Ρε παιδια εχω μια απορια, ο λογαριασμος μου στο unlimited red εχει εκδοθει κανονικα, και ληγει στης 17.8.

Εχω βαλει να γινεται η πληρωμη με παγια εντολη.

Ολα καλα ως εδω, το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται το ποσο που "χρωστάω" στην εφαρμοργη ουτε απο web, και δειχνει 0.00

Η πλακα ειναι οτι δεν εχει γινει καποια πληρωμη απο εμενα ουτε εχει τραβηξει λεφτα απο την καρτα, επισης στις πληροφορίες για τους λογαριασμούς εννοείται οτι δεν φαινεται πληρωμένος.

Τι φαση? Αντιμετωπίζει κανεις αλλος το συγκεκριμένο bug? 

Η αλλη σκεψη μου ειναι οτι επειδη εχω βλαει παγια εντολη ισως να φαινεται μηδενικο υπολοιπο, αλλα δεν μου καθεται σωστα σαν σεναριο.

Η καθε απαντηση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ny_city said:

Γεια χαρα σε ολους,

Ρε παιδια εχω μια απορια, ο λογαριασμος μου στο unlimited red εχει εκδοθει κανονικα, και ληγει στης 17.8.

Εχω βαλει να γινεται η πληρωμη με παγια εντολη.

Ολα καλα ως εδω, το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται το ποσο που "χρωστάω" στην εφαρμοργη ουτε απο web, και δειχνει 0.00

Η πλακα ειναι οτι δεν εχει γινει καποια πληρωμη απο εμενα ουτε εχει τραβηξει λεφτα απο την καρτα, επισης στις πληροφορίες για τους λογαριασμούς εννοείται οτι δεν φαινεται πληρωμένος.

Τι φαση? Αντιμετωπίζει κανεις αλλος το συγκεκριμένο bug? 

Η αλλη σκεψη μου ειναι οτι επειδη εχω βλαει παγια εντολη ισως να φαινεται μηδενικο υπολοιπο, αλλα δεν μου καθεται σωστα σαν σεναριο.

Η καθε απαντηση ευπρόσδεκτη.

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την ίδια την εταιρεία μπας και σου δώσουν κάποια πειστική απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Gv2008 said:

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την ίδια την εταιρεία μπας και σου δώσουν κάποια πειστική απάντηση 

Αφήνω εδώ & την απάντηση από voda. αν τυχόν αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος το παραπάνω :

⚠️

Quote

Αυτό γίνεται ,καθώς όταν εφαρμόζεται αυτόματη λήψη, χρειάζεται 4 μέρες περίπου για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ουσιαστικά, ξεκινούν οι διαδικασίες λήψης και δέσμευσης του ποσού λίγο πριν λήξει ο λογαριασμός και το συνολικό ποσό λαμβάνεται έως και τις 17.08.2023. Σε περίπτωση που είναι επιτυχής η πληρωμή, θα λάβετε μήνυμα στις 17.08.2023, που θα σας ενημερώνει για την επιτυχή λήψη, το ίδιο θα γίνει, ωστόσο, ακόμα και αν η πληρωμή δεν είναι επιτυχής.

Edited by ny_city
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ny_city said:

Η πλακα ειναι οτι δεν εχει γινει καποια πληρωμη απο εμενα ουτε εχει τραβηξει λεφτα απο την καρτα, επισης στις πληροφορίες για τους λογαριασμούς εννοείται οτι δεν φαινεται πληρωμένος.

Πάντα το κάνει αυτό. Και σε εμένα ενώ λέει ότι θα τραβήξει τα χρήματα 22, το υπόλοιπο μηδενίζει γύρω στις 20. Στην τράπεζα και στο ιστορικό πληρωμών εμφανίζεται 23-24.

Το μήνυμα δεν ξέρω που είδαν. Στο σταθερό τον τελευταίο καιρό δεν στέλνανε καν για την εκδοση του λογαριασμού γιατί μόνοι τους γύρισαν το δηλωμένο κινητό σε ένα παλιό νούμερο και δε μπορεί να το αλλάξει κανένας 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Έγινε διακοπή συμβολαίου λόγω έλλειψης κάλυψης και είχε δώσει το οκ η τεχνική υποστήριξη λέγοντας πως αποχωρεί η γραμμή αζημείως. Βγήκε ο λογαριασμός και έχει μέσα χρέωση με τίτλο «Χρέωση αναπόσβεστου ποσού από έκπτωση παγίων», ξέρουμε αν είναι η ρήτρα πρόωρης διακοπής αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CaptainNickGR said:

Έγινε διακοπή συμβολαίου λόγω έλλειψης κάλυψης και είχε δώσει το οκ η τεχνική υποστήριξη λέγοντας πως αποχωρεί η γραμμή αζημείως. Βγήκε ο λογαριασμός και έχει μέσα χρέωση με τίτλο «Χρέωση αναπόσβεστου ποσού από έκπτωση παγίων», ξέρουμε αν είναι η ρήτρα πρόωρης διακοπής αυτό; 

Ναι, ρήτρα διακοπής είναι. Οι κλήσεις καταγράφονται. Πάρε τηλέφωνο και κάνε παράπονα. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας και από εμένα, για φορητότητα από Cosmote για 2 κινητά unlimited όλα 14,7 το πρώτο και 20.9 το δεύτερο και σταθερό 100 FTTH  28,5.

1)Τι άλλο μπορούν να δώσουν ?

2) είμαι Πάτρα, δεν είχα voda για να ξέρω κάλυψη σήματος (Αγυιά).

3) Ισχύει αύξηση μέχρι 1.5€ μετά το 12ο μήνα 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bakmania said:

Γειά σας και από εμένα, για φορητότητα από Cosmote για 2 κινητά unlimited όλα 14,7 το πρώτο και 20.9 το δεύτερο και σταθερό 100 FTTH  28,5.

1)Τι άλλο μπορούν να δώσουν ?

2) είμαι Πάτρα, δεν είχα voda για να ξέρω κάλυψη σήματος (Αγυιά).

3) Ισχύει αύξηση μέχρι 1.5€ μετά το 12ο μήνα 

Πρώτον πολύ καλή προσφορά 

1)Δεν ξέρω αν μπορούν να σου δώσουν και Voda TV

2)Στο κέντρο τρωγόταν(για 4G/4G+ μιλάω για 5G δεν ξέρω). Για κλήσεις δεν θα έχεις κανένα θέμα από την εμπειρία μου στον νόμο 

3)Εξαρτάται προς το παρόν σε πολλούς δεν έχει εφαρμοστεί,σε άλλους έχει εφαρμοστεί. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα κάνει η εταιρεία. Πάντως εφόσον το αναφέρει στους όρους του συμβολαίου είναι καλυμμένη και είναι στην δικαιοδοσία της αν θα το εφαρμόσει ή δεν θα το εφαρμόσει 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 1:11 ΠΜ, Bakmania said:

2) είμαι Πάτρα, δεν είχα voda για να ξέρω κάλυψη σήματος (Αγυιά).

Σιγουρέψου πρώτα για το σήμα και μετά προχώρα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για να πάρω την καλύτερη τιμή για ανανέωση, υποθέτω ισχύει η στάνταρ διαδικασία φορητότητας και αντιπροσφοράς. Το έχει κάνει κανείς πρόσφατα; Σε ποια εταιρία να "πάω" μέχρι να με πάρουν τηλ;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, j0maK said:

Καλημέρα!

Για να πάρω την καλύτερη τιμή για ανανέωση, υποθέτω ισχύει η στάνταρ διαδικασία φορητότητας και αντιπροσφοράς. Το έχει κάνει κανείς πρόσφατα; Σε ποια εταιρία να "πάω" μέχρι να με πάρουν τηλ;

Εδώ και καιρο δεν συγκινούνται ιδιαίτερα. Ίσως εάν πας προς νοβα να έχεις κάποιες ελπίδες. Προσωπική μου γνώμη. Μπορεί και να μην συγκινηθούν.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, VIPdriver said:

Εδώ και καιρο δεν συγκινούνται ιδιαίτερα. Ίσως εάν πας προς νοβα να έχεις κάποιες ελπίδες. Προσωπική μου γνώμη. Μπορεί και να μην συγκινηθούν.

Τόσο άσχημα πλέον;

Έχω κρατήσει το όνομα και το τηλέφωνο της υπαλλήλου που με εξυπηρέτησε 2 φορές πριν 2 και 4 χρόνια σε αντίστοιχη κατάσταση φορητότητας για προσφορά, της είχα πει την προηγούμενη φορά να σε πάρω απευθείας να μην ταλαιπωρούμαστε και οι 2 αφού ξέρεις τι κάνω, γελούσε μου λέει οκ.

Τώρα προσπαθώ να με συνδέσουν με την ίδια και αντιστέκονται σθεναρά. Όχι θα σας συνδέσω με το τμήμα ανανεώσεων, μα όχι θέλω την τάδε, όχι στο τμήμα ανανεώσεων.

Θα ξαναπάρω άλλη ώρα να πετύχω άλλη υπάλληλο, μπας και με συνδέσει με τη σωστή.

Παρόλα αυτά, ποια είναι η πιο εύκολη/σίγουρη φορητότητα, έχει κανείς ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, j0maK said:

Τώρα προσπαθώ να με συνδέσουν με την ίδια και αντιστέκονται σθεναρά.

Μην απολύθηκε; 

Link to comment
Share on other sites

Μπα εκεί είναι ακόμα, μου το επιβεβαίωσαν. Αλλά "δε μπορεί να σας βοηθήσει για την περίπτωσή σας, θα σας συνδέσουμε με το τμήμα ανανεώσεων".

Όπως είπε ο Φουσέκης, όλο το βράδυ θα παίρνω τσουτσούνι, μέχρι να μου τη δώσετε.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, j0maK said:

Μπα εκεί είναι ακόμα, μου το επιβεβαίωσαν. Αλλά "δε μπορεί να σας βοηθήσει για την περίπτωσή σας, θα σας συνδέσουμε με το τμήμα ανανεώσεων".

Όπως είπε ο Φουσέκης, όλο το βράδυ θα παίρνω τσουτσούνι, μέχρι να μου τη δώσετε.

Αφου σου ειπαν οτι "δε μπορει να σας βοηθήσει για την περίπτωση σας" σημαινει οτι είναι σε αλλο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο τμήμα διακοπών, πρέπει πρωτα να έχετε καταχωρήσει με κάποιον εκπρόσωπο αίτημα για επικοινωνία από το τμήμα διακοπών 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το update. Μου ζήτησε επιβεβαίωση μέσω pins που ήρθαν στο κινητό και στο email και ολοκληρώθηκε. 

IMG_0227.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από ένα σταθερό μου λέει είμαστε από τη Vodafone για το σταθερό σας. Επειδη ειστε σε γραμμή χαλκού θα πάτε σε οπτική ίνα. Θα σας στείλουμε δωρεάν ένα ρουτερ και θα μεταβείτε εκεί με 20,89 ευρώ με 30  ταχύτητα. 

Τώρα δίνω 15,98 αλλά να πω την αλήθεια το ίντερνετ σέρνετε 

Να το παλέψω για καλύτερη τιμή;

η αλήθεια είναι ότι αν μπούμε στην  οπτική ίνα θα μπουν στο παιχνίδι και άλλες εταιρείες (πχ Nova) είμαι επαρχία Ανδρο και μόνο Vodafone και cosmote υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

VDSL είναι η πρόταση από αστικό κέντρο. Πιθανότατα δεν θα δεις διαφορά προς τα πάνω σε ταχύτητα. 

Κανε έναν έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της Cosmote και πες μας τι σου εμφανίζει 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ασυνήθιστο να δίνουν 30mbps με FTTH. Μπες εδώ, βάλε τη διεύθυνσή σου και δες αν υπάρχει δυνατότητα για FTTH. Αν δεν υπάρχει είναι με VDSL η διαθεσιμότητα. 

Όσο για την τιμή, προσπάθησε να ζητήσεις την 50αρα. 21 ευρώ φαίνονται πολλά για 30αρα.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, patrik said:

Καλησπερα

Μόλις με πήραν τηλέφωνο από ένα σταθερό μου λέει είμαστε από τη Vodafone για το σταθερό σας. Επειδη ειστε σε γραμμή χαλκού θα πάτε σε οπτική ίνα. Θα σας στείλουμε δωρεάν ένα ρουτερ και θα μεταβείτε εκεί με 20,89 ευρώ με 30  ταχύτητα. 

Τώρα δίνω 15,98 αλλά να πω την αλήθεια το ίντερνετ σέρνετε 

Να το παλέψω για καλύτερη τιμή;

η αλήθεια είναι ότι αν μπούμε στην  οπτική ίνα θα μπουν στο παιχνίδι και άλλες εταιρείες (πχ Nova) είμαι επαρχία Ανδρο και μόνο Vodafone και cosmote υπάρχει 

Επειδή το έχω ζήσει, θα παραθέσω τη σχετική εμπειρία δική μου και τρίτων: Σε τοποθεσία αρκετά κοντά σε ΑΚ ώστε να μην μπορεί να μπει FTTC, αλλά αρκετά μακριά ώστε να μην δίνουν VDSL, μπορεί να πάρει απόφαση η Vodafone να δώσει VDSL έως 30Mbps. Καμιά φορά χρειάζεται και λίγο παρακαλητό 😉

Για κάποιον που σε προφίλ ADSL έπιανε 10-15 Mbps, το πιθανότερο είναι ότι θα δει 30Mbps, και εάν κάποιος πάροχος έπαιρνε απόφαση να το ξεκλειδώσει στα 50Mbps, ίσως έπιανε και παραπάνω.

Προφανώς σε πρόγραμμα 30Mbps δεν συμμετέχει ίνα σε κανένα κομμάτι της διαδρομής... Με εξαίρεση FTTH ή δίκτυο κινητής (εφόσον έχει καλό η περιοχή) μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. Και το κόστος είναι λογικό, δύσκολα θα πάρεις καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...