Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε αλλά η Vodafone στο My Vodafone έδωσε απεριόριστα με 4,90€ για 7 μέρες στα συμβόλαια, ισχύει και στο εξωτερικό (3GB όριο). Λογικά ο κόφτης (3GB/μέρα) θα ισχύει, άρα δεν είναι τελείως απεριόριστα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε αλλά η Vodafone στο My Vodafone έδωσε απεριόριστα με 4,90€ για 7 μέρες στα συμβόλαια, ισχύει και στο εξωτερικό (3GB όριο). Λογικά ο κόφτης (3GB/μέρα) θα ισχύει, άρα δεν είναι τελείως απεριόριστα.

 

Τα συμβόλαια δεν έχουν κόφτη. Νομίζω πρέπει να είναι στα 100GB το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια δεν έχουν κόφτη. Νομίζω πρέπει να είναι στα 100GB το μήνα.

 

Σωστά, στα συμβόλαια ο κόφτης μπαίνει στα 100GB και βγαίνει στην επόμενη ημέρα τιμολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

οι κλησεις απο κινητο βοντα σε κινητο βοντα ειναι δωρεαν οπως ξερω ισχυε παλια ; αφαιρειται χρονος λεπτων η οχι ;
P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια δεν έχουν κόφτη. Νομίζω πρέπει να είναι στα 100GB το μήνα.

 

Υπάρχει κόφτης. 100gb όπως λες. Είναι αστείος ο αριθμός το 2019

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3.30gb την ημέρα δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόφτης. 100gb όπως λες. Είναι αστείος ο αριθμός το 2019

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3.30gb την ημέρα δλδ..

 

Ας πούμε ότι έχεις το μεγαλύτερο πακέτο δεδομένων που έχει (92Gb).Η χρέωση μετά είναι 71,67 το Gb. Θεωρείς ότι το όριο των 100 είναι αυτό που θα σε εμποδίσει να το ξεπερασεις;

Δεν είναι 3.30 την ημέρα. Είναι 100 το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχεις το μεγαλύτερο πακέτο δεδομένων που έχει (92Gb).Η χρέωση μετά είναι 71,67 το Gb. Θεωρείς ότι το όριο των 100 είναι αυτό που θα σε εμποδίσει να το ξεπερασεις;

 

Δεν είναι 3.30 την ημέρα. Είναι 100 το μήνα.

 

 

Είναι χαμηλό το όριο σε κάθε περίπτωση. Και το πιο τραγικό είναι το πως αχρηστεύεται η κάρτα πρακτικά αν το πιάσεις. Μπορεί να περιμένεις εβδομάδες για να σου δώσει πάλι data.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι χαμηλό το όριο σε κάθε περίπτωση. Και το πιο τραγικό είναι το πως αχρηστεύεται η κάρτα πρακτικά αν το πιάσεις. Μπορεί να περιμένεις εβδομάδες για να σου δώσει πάλι data.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ναι αλλά δεν θα δεις περήφανα posts για 600GB. Ειδικά από καρτοκινητα που είναι επήρεπη σε abuse.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπαν αυτό και ισχύει βάσει του νέου κανονισμού της Ε.Ε.Τ.Τ.

Πέναλτι δεν πρόκειται να σου επιβληθεί

 

Ρωτώντας την Vodafone αν φύγω τώρα τι είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω, μου απάντησε 80κάτι ευρώ. Εσύ λες πως αν φύγω παίζει να μη μου στείλουν να πληρώσω αυτό, ή κάποιο αντίστοιχο, πέναλτι;

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone δεν έχει δικαίωμα να σε χρεώσει εφόσον είσαι εκτός συμβολαίου ή εφόσον έχει ανακοινώσει αλλαγές. Αν είσαι σε συμβόλαιο πληρώνεις την ρήτρα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω δυο γραμμές κινητών και θέλω να τις διακόψω αφού στις 10/1 λήγει το συμβόλαιό μου και η πρόταση ανανέωσης δεν με καλύπτει. Σκέφτομαι να τις γυρίσω σε Q. Τι με συμφέρει περισσότερο να κάνω, να κάνω πρώτα διακοπή στην Vodafone και μετά να προχωρήσω σε μετατροπή σε Q ή να πάω απ' ευθείας στην Q και να κάνουν αυτοί την διαδικασία;

Νομίζω ότι αν διακόψω πρώτα στην Vodafone θα πρέπει να περάσει και ένας μήνας πριν γίνει η μετατροπή σε κάρτα, σωστά; Για αυτόν τον μήνα θα πληρώσω το "κανονικο" πάγιο;

Αν πάω κατ'ευθείαν στην Q θα γίνει άμεσα η μετάβαση;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λήξει το συμβόλαιο σου (την ίδια μέρα) κάνεις κατευθείαν αίτηση στην νέα εταιρία. Διακοπή στην Vodafone κάνεις μόνο αν θέλεις να γυρίσει σε καρτοκινητο Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Έχω δυο γραμμές κινητών και θέλω να τις διακόψω αφού στις 10/1 λήγει το συμβόλαιό μου και η πρόταση ανανέωσης δεν με καλύπτει. Σκέφτομαι να τις γυρίσω σε Q. Τι με συμφέρει περισσότερο να κάνω, να κάνω πρώτα διακοπή στην Vodafone και μετά να προχωρήσω σε μετατροπή σε Q ή να πάω απ' ευθείας στην Q και να κάνουν αυτοί την διαδικασία;

 

Νομίζω ότι αν διακόψω πρώτα στην Vodafone θα πρέπει να περάσει και ένας μήνας πριν γίνει η μετατροπή σε κάρτα, σωστά; Για αυτόν τον μήνα θα πληρώσω το "κανονικο" πάγιο;

 

Αν πάω κατ'ευθείαν στην Q θα γίνει άμεσα η μετάβαση;

Πρόσεξες μήπως υπάρχει όρος να ειδοποιήσεις 1 μήνα πριν ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις το συμβόλαιο?

Ένας γνωστός πριν 2 χρόνια την είχε πατήσει και του κάνανε αυτόματη ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξες μήπως υπάρχει όρος να ειδοποιήσεις 1 μήνα πριν ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις το συμβόλαιο?

Ένας γνωστός πριν 2 χρόνια την είχε πατήσει και του κάνανε αυτόματη ανανέωση.

 

Δεν είμαι και σίγουρος αλλά επειδή με έχουν πρήξει με μηνύματα και έχω μίλησει 2-3 φορές μαζί τους μάλλον δεν παίζει...

Μία άλλη ερώτηση. Αν πάω για διακοπή στην Vodafone λες να πέσει καμιά καλύτερη προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα σου κάνουν καλύτερη τιμή αν ζητήσεις να γίνει καρτοκινητο. Αν δεν σε συμφέρει τους λες τελικά όχι θα μείνω όπως είμαι και περιμένεις να έρθει η λήξη του για να κάνεις φορητότητα.
Link to comment
Share on other sites

2 χρονια ειχα voda 60 με 1500 προς voda και σταθερα, 300 κινητα, 1.5 γιγα ιντερνετ 500 μυνηματα στα 25Ε και δευτερη γραμμη με το ιδιο πακετο στα 28Ε και σταθερο με 23 Ε με 50αρα συνδεση. οταν εκανα ανανεωση για 2 χρονια ειχα και 160 ευρω επιδοτηση.

τωρα γινονται οι τιμες 30 και 32 αντιστοιχα και μου δινουν αλλα 500μβ σε καθε τηλεφωνο για 18 μηνο συμβολαιο και 0 επιδοτηση!!

η πρεπει να παω σε red με 1000 προς ολους 1500 μυνηματα (που δεν τα κανω ποτε και δεν μου χρειαζονται) 2,4 γιγα ιντερνετ στη μια γραμμη (διοτι περνει την εκπτωση του σταθερου) και αλλα 2 γιγα για social , και η αλλη γραμμη 1000 προς ολους , 1500 μυνηματα και 1.2 γιγα ιντερνετ και αλλα 2 για social. Τιμη 26 η μια γραμμh και 30 η αλλη.

 

αν μεινω στο ιδιο που ειχα απο 53 ευρω παω στα 62. καλη αυξησουλα. το θεμα ειναι οτι εγω δεν πιανω τα ορια. η γυναικα μου ομως φτανει το οριο στα 1500 προς voda διοτι ολοι μας οι συγγενεις (μαναδες πατεραδες κλπ ειναι στην βοντα και ειναι επαρχια). να τους πω οτι θα τα κανω καρτοκινητα? μπας και δωσουν κατι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα σου κάνουν καλύτερη τιμή αν ζητήσεις να γίνει καρτοκινητο. Αν δεν σε συμφέρει τους λες τελικά όχι θα μείνω όπως είμαι και περιμένεις να έρθει η λήξη του για να κάνεις φορητότητα.

 

Το πέναλτι για την διακοπή της σύνδεσης θα το πληρώσω είτε το γυρίσω σε κάρτα της Vodafone είτε σε q;

Link to comment
Share on other sites

Πέναλντι δεν θα πληρώσεις αν η μετατροπή ή η φορητότητα γίνει μετά την λήξη του συμβολαίου σου.

 

Μπορείς να μιλήσεις με το τμήμα διακοπών τώρα. Αν σου κάνουν καλή προσφορά ανανεώνεις, αλλιώς:

α) μετατρέπεις το συμβόλαιο σου σε καρτοκινητο. Η μετατροπή θέλει 30 μέρες και πληρώνεις 20€ τέλος μετατροπής.

β) περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο σου και την ίδια μέρα κάνεις αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία. Στην Vodafone πληρώνεις μόνο τις μέρες από την έκδοση του λογαριασμού μέχρι την μέρα αποσύνδεσης, χωρίς κάποιο άλλο τέλος αφού δεν έχεις δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

Πέναλντι δεν θα πληρώσεις αν η μετατροπή ή η φορητότητα γίνει μετά την λήξη του συμβολαίου σου.

 

Μπορείς να μιλήσεις με το τμήμα διακοπών τώρα. Αν σου κάνουν καλή προσφορά ανανεώνεις, αλλιώς:

α) μετατρέπεις το συμβόλαιο σου σε καρτοκινητο. Η μετατροπή θέλει 30 μέρες και πληρώνεις 20€ τέλος μετατροπής.

β) περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο σου και την ίδια μέρα κάνεις αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία. Στην Vodafone πληρώνεις μόνο τις μέρες από την έκδοση του λογαριασμού μέχρι την μέρα αποσύνδεσης, χωρίς κάποιο άλλο τέλος αφού δεν έχεις δέσμευση.

 

Αν δεν κάνω λάθος, η ΕΕΤΤ έχει απαγορεύσει την επιβολή τέλους μετατροπής σε καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το πέναλτι για την διακοπή της σύνδεσης θα το πληρώσω είτε το γυρίσω σε κάρτα της Vodafone είτε σε q;
Εννοείται ότι αν κάνεις μετατροπή σε καρτοκινητό βοντα μπορούν να σε χρεώσουν ότι θέλουν.

Αν κάνεις φορητότητα σε Q θα σε καθυστερήσουν για τη μεταφορά για να σου χρεώσουν λίγο παραπάνω πάγιο.

Αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο αφού λήγει το συμβόλαιο.

Αν κάνεις φορητότητα μέσω διαδικτύου δεν θα σου τα σπάσουν οι υπάλληλοι.

Αρκετοί φιλοι έχουν κάνει φορητότητα online και τους ήρθε η κάρτα σπίτι σε τρεις μέρες ΔΩΡΕΑΝ χωρίς πολλές κουβέντες.

Βάσει νόμου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ξερω κατα ποσο πλεον μπορεις να τους "παιξεις" με τις φορητοτητες. Μη δινουμε την εντυπωση οτι θα ξεβρακωθουν κιολας... παλια το εκαναν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το χρονικο διαστημα μεχρι την μετατροπη σε καρτα πληρωνεις την κανονικη τιμη του προγραμματος που ειχες (χωρις εκπωση αφου εχει ληξει το συμβολαιο) και με τις παροχες που ειχες ;

Μπορεις αν σου γινει συμφερουσα προταση σε μελλοντικο χρονο να το ξανακανεις συμβολαιο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το χρονικο διαστημα μεχρι την μετατροπη σε καρτα πληρωνεις την κανονικη τιμη του προγραμματος που ειχες (χωρις εκπωση αφου εχει ληξει το συμβολαιο) και με τις παροχες που ειχες ;

Μπορεις αν σου γινει συμφερουσα προταση σε μελλοντικο χρονο να το ξανακανεις συμβολαιο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω την εντύπωση ότι βάζουν μια έκπτωση όταν λήξει το συμβόλαιο για 1-2 μήνες ώστε να μην σου έρθει απότομα η αλλαγή, αν δεν ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση εκ μέρους φιλης (οπότε ξέρω τα βασικά, αν χρειαστείτε περισσοτερες πληροφορίες).

 

Είχε συμβόλαιο με voda σταθερή + ιντερνετ το οποίο έληξε Απρίλη/Μάη 2019.

Εκ τοτε, κανείς δεν την ενημέρωσε για την ανανέωση συμβολαίου κτλ αλλά ούτε κ η ίδια κάλεσε να αιτηθεί διακοπή.

Το αποτέλεσμα;

μέχρι και σήμερα έρχονται λογαριασμοί, προφανώς ανεξόφλητοι (από τη λήξη του συμβολαίου και μετά), με το ποσό όπως ειναι φυσικό ανα μήνα να ανεβαίνει ..

αν πάρει/ πάει στη Voda, υποχρεούται να πληρώσει όλο αυτό το εκκρεμές ποσό και να αιτηθεί διακοπή; Υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία ή καταγγελία, εφ' όσον κανεις δεν την ενημέρωσε και αυτόματα συνέχισαν το πρόγραμμά της ερήμην της;

Υπόψιν στο οίκημα που έμενε πλέον υπάρχει άλλη παροχή (nova), σε άλλο ενοικιαστή.

Δεν χρησιμοποιείται ούτε ρούτερ ούτε τηλεφωνική γραμμή από vodafone.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...