Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα τη γνωμη σας.. σε 35 περιπου μερες ληγει το συμβολαιο μου (απο ανανεωση).

Η επιδοτηση εκτος οτι ειναι μικρη, δε με ενδιαφερει κι ολας.

Αυτη τη στιγμη εχω μια εκπτωση 30% στο παγιο απο περσυ (που ειχε συνδιαστει με επιδοτηση) και βρισκομαι σε μη εμπορικο προγραμμα.

Επειδη σε συντριπτικο βαθμο οι αριθμοι που καλω τυχαινει να ειναι κοσμοτε σκεφτηκα να κανω φορητοτητα εκει, με πρωταρχικο σκοπο να παρω μια καλη εκπτωση στο παγιο απο τη βονταφον και αν δεν την επαιρνα, να πηγαινα στην κοσμοτε.

Εμαθα ομως οτι στην κοσμοτε αν παρεις εκπτωση αντι επιδοτησης δεσμευεσαι για 1 ετος κι αν διακοψεις επιστρεφεις την εκπτωση για τους μηνες που ησουν συνδρομητης. Επειδη ομως μεσα στο σπιτι η κοσμοτε εχει μεγαλο προβλημα με το σημα, δεν μπορω να ρισκαρω να δεσμευτω για 1 χρονο.

Η επομενη λυση που θα με καλυπτε θα ηταν μετατροπη της συνδεσης σε νεο καρτοκινητο, αλλα συνηθισμενος τοσα χρονια σε συνδεση και με τα διαφορα πακετα που θα πρεπει να ενεργοποιω καθε φορα για να κανω δουλεια μου, επισης δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο για εμενα.

Αν τελικα κανω αιτηση διακοπης συμβολαιου και μετατροπης σε καρτοκινητο, υπαρχει περιπτωση να επιτυχω εκπτωση στο παγιο αντιστοιχη που θα επαιρνα σε περιπτωση φορητοτητας ?

Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα πακετο της cosmote που θα σε βολευε, ωστε να κανεις μια αντιπροταση οταν σε παρουν τηλεφωνο απο τη vf. Πιστευω αν κανεις αιτηση για καρτοκινητο, και τους πεις στο τηλ οτι εισαι ευχαριστημενος κλπ κλπ, τοτε θα σου κανει μια προταση καλυτερη. Δεν ξερω μονο τι μπορει να κανει επειδη εχεις ηδη μια εκπτωση. Αν δλδ θα ειναι εκπτωση πανω στην εκπτωση ή αν θα κοψει απλα κατι ακομα. Δε χανεις κατι παντως να κανεις την αιτηση, να ακουσεις τι θα σου πουν, να πεις οτι θες λιγο να το σκεφτεις, και μετα ν αποφασισεις.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα πακετο της cosmote που θα σε βολευε, ωστε να κανεις μια αντιπροταση οταν σε παρουν τηλεφωνο απο τη vf. Πιστευω αν κανεις αιτηση για καρτοκινητο, και τους πεις στο τηλ οτι εισαι ευχαριστημενος κλπ κλπ, τοτε θα σου κανει μια προταση καλυτερη. Δεν ξερω μονο τι μπορει να κανει επειδη εχεις ηδη μια εκπτωση. Αν δλδ θα ειναι εκπτωση πανω στην εκπτωση ή αν θα κοψει απλα κατι ακομα. Δε χανεις κατι παντως να κανεις την αιτηση, να ακουσεις τι θα σου πουν, να πεις οτι θες λιγο να το σκεφτεις, και μετα ν αποφασισεις.

 

Η εκπτωση που εχω τωρα τελειωνει μαζι με το συμβολαιο.

Αρα θεωρητικα μπορω ειτε να παρω την εκπτωση αντι επιδοτησης που προβλεπεται, η την επιδοτηση μονο.

Εγω θελω να πετυχω εκπτωση μεγαλυτερη απο αυτη που δινει ετσι κι αλλιως η εταιρεια.

Αν π.χ. ζηταγα μεταφορα μου στο unlimited 30 με παγιο γυρω στα 20 ευρω (συν τον φορο κινητης) εινα εφικτο, η τραβηγμενο ?

Link to comment
Share on other sites

Η εκπτωση που εχω τωρα τελειωνει μαζι με το συμβολαιο.

Αρα θεωρητικα μπορω ειτε να παρω την εκπτωση αντι επιδοτησης που προβλεπεται, η την επιδοτηση μονο.

Εγω θελω να πετυχω εκπτωση μεγαλυτερη απο αυτη που δινει ετσι κι αλλιως η εταιρεια.

Αν π.χ. ζηταγα μεταφορα μου στο unlimited 30 με παγιο γυρω στα 20 ευρω (συν τον φορο κινητης) εινα εφικτο, η τραβηγμενο ?

Θα μπορουσε να σου κανει μια εκπτωση της ταξης του 50%, αρα θεωρητικα να σε ριξει σε αυτο το ποσο. Δε χανεις κατι να δοκιμασεις.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια ερώτηση, το ξέρω οτι εχει ξαναειπωθεί αλλά δεν μπορώ να το βρώ... Εχω το vodafone unlimited 35 και μου ήρθε σημερα sms οτι εχω καταναλώσει το 80% του χρόνου ομιλίας προς κινητά vodafone και σταθερά.

Επειδή αγχώθηκα λίγο με αυτό το μήνυμα, θα υπάρχει και άλλη ενημέρωση πχ οτι πλησιαζω στο 100% του χρόνου μου?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια ερώτηση, το ξέρω οτι εχει ξαναειπωθεί αλλά δεν μπορώ να το βρώ... Εχω το vodafone unlimited 35 και μου ήρθε σημερα sms οτι εχω καταναλώσει το 80% του χρόνου ομιλίας προς κινητά vodafone και σταθερά.

Επειδή αγχώθηκα λίγο με αυτό το μήνυμα, θα υπάρχει και άλλη ενημέρωση πχ οτι πλησιαζω στο 100% του χρόνου μου?

Να στέλνεις κενό μήνυμα στο 1284 για να έχεις καθημερινή ενημέρωση.

Σε πόσες μέρες λήγει ο μήνας σου ? αν είναι σε λιγώτερες από 6 μια χαρά είσαι

20% * 30 = 6 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Να στέλνεις κενό μήνυμα στο 1284 για να έχεις καθημερινή ενημέρωση.

Σε πόσες μέρες λήγει ο μήνας σου ? αν είναι σε λιγώτερες από 6 μια χαρά είσαι

20% * 30 = 6 μέρες.

 

εμενα ποτε δε με ειχαν ενημερωσει για το ποσοστο πυ ειχα καταναλωσει .. μονο στελνοντας μηνυμα στο 1284 το μαθαινα ..

 

μια ερωτηση τωρα, εκανα φορητοτητα προς wind και θα εχω wind απο 14 οκτωβρη

στο unlimited 30 που εχω τωρα οι λογαριασμοι μου πανε απο 24 του μηνα σε 24 του επομενου ,οποτε τα 100 λεπτα προς ολους θα μπορω να τα εχω χρησιμοποιησει εως τοτε ή μονο ενα ποσοστο ( 20/30 δλδ τα 2/3 των 100 λεπτων ... δλδ 66 λεπτα ) ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη γνωμη σας.. σε 35 περιπου μερες ληγει το συμβολαιο μου (απο ανανεωση).

Αν τελικα κανω αιτηση διακοπης συμβολαιου και μετατροπης σε καρτοκινητο, υπαρχει περιπτωση να επιτυχω εκπτωση στο παγιο αντιστοιχη που θα επαιρνα σε περιπτωση φορητοτητας ?

 

 

Μπορεις να πας σε καταστημα Vodafone και να κανεις αιτηση διακοπης συμβολαιου... και να ενημερωσεις οτι θα διατηρησεις το νουμερο σου σε καρτοκινητο... ενα ειναι σιγουρο.. θα σε παρουν τηλεφωνο για να σε ρωτησουν τον λογο για τον οποιον κανεις τη διακοπη, αν τους πεις κιολας οτι ειναι για οικονομικους λογους... σιγουρα θα σου κανουν προταση να πολυ οικονομικοτερες χρεωσεις στα παγια σου... αν δεις οτι σε συμφερει συνεχιζεις... ;)

 

Αν παλι δεν θελεις να συνεχισεις με την προσφορα και το "μετανιωσες" για την αποσυνδεση... εχεις 30 εργασιμες μερες (για να γινει η μετατροπη σου σε καρτοκινητο) απο την ημ/νια που εκανες την αιτηση αποσυνδεσης ... ωστε να την ακυρωσεις στο καταστημα παλι και να συνεχισεις ειναι εισαι στα ιδια προγραμματα κ χρεωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Να στέλνεις κενό μήνυμα στο 1284 για να έχεις καθημερινή ενημέρωση.

Σε πόσες μέρες λήγει ο μήνας σου ? αν είναι σε λιγώτερες από 6 μια χαρά είσαι

20% * 30 = 6 μέρες.

 

Κάθε 10 του μήνα εκδίδεται ο λογαριασμός μου, οπότε υποθέτω είμαι οριακά.

Το κακό με το 1284 είναι οτι σου δίνει πληροφορίες της προηγούμενης ημέρας και δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό. Ηλπιζα οτι θα το έκαναν όπως της cosmote που σε ενημερώνει σχεδόν real time με μια μικρη καθυστέρηση 20 λεπτών... αλλά που τέτοια τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Πάγιο 20,68 *1,12 φόρος κινητής τηλεφωνίας = 23,16

 

Τσεκαρισμενο αυτο?Ρωταω γιατι ο ενδιαμεσος (αλλαξα προγραμμα - ήμουνα στο χωρις παγιο) που μου εχει ερθει ειναι στα 36 ευρω.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα τσεκαρισμένο , φτάνει ο λογαριασμός να είναι για 30 ημέρες.

Για κοίτα για πόσες μέρες βγήκε ο λογαριασμός , αν είναι από αλλαγή μπορεί να είναι πάνω από μήνα .

Επίσης κοίτα μήπως μίλησες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο MyAccount φαίνεται το ποσό της επιδότησης πουθενά;

Οχι. Απλα οταν συνδεθεις, πας και κανεις τη διαδικασια για ανανεωση, και οταν επιλεγεις συσκευη, σου λεει τη νεα μειωμενη τιμη. Πας μετα και τσεκαρεις την παλια, κανεις τη διαφορα, αφαιρεις και τα 20€ και εχεις την πραγματικη σου επιδοτηση.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση τωρα, εκανα φορητοτητα προς wind και θα εχω wind απο 14 οκτωβρη

στο unlimited 30 που εχω τωρα οι λογαριασμοι μου πανε απο 24 του μηνα σε 24 του επομενου ,οποτε τα 100 λεπτα προς ολους θα μπορω να τα εχω χρησιμοποιησει εως τοτε ή μονο ενα ποσοστο ( 20/30 δλδ τα 2/3 των 100 λεπτων ... δλδ 66 λεπτα ) ?

 

εχουμε απαντηση ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τις χρεώσεις μετά τα 1500 λεπτά ομιλίας. Συγκεκριμένα έγιναν 5.15 παραπάνω ώρες ομιλίας και χρεώθηκαν με το ποσό των 74ευρώ. Περίπου δηλαδή 0,24€ για το κάθε λεπτό ομιλίας!!! :mad: (στο ενημερωτικό μήνυμα λίγο πριν κλείσουν τα 1500 που ήρθε δεν υπήρχε ενημερωση για το ποσό του κάθε λεπτού ομιλίας και τα σχετικά).

Γνωρίζεις κάποιος τις χρεώσεις που επιβάλει η βοδαφον? Δεν τις βρίσκω πουθενά.

Ευχαριστώ.:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιγράφω από την ιστοσελίδα της vodafone

"Iσχύει Πολιτική Ορθής Χρήσης

1.500 λεπτά: Προς 1 Vodafone ή προς όλη τη Vodafone ή προς όλη τη Vodafone & όλα τα Σταθερά

3.000 λεπτά: Προς όλους (1.500’ προς όλη τη Vodafone & όλα τα Σταθερά + 1.500’ προς άλλα κινητά)

1.500 SMS: Προς όλη τη Vodafone ή προς όλους

3.000 SMS: Προς όλους μόνο στο Vodafone Unlimited 195

Μετά το πέρας των ορίων της Πολιτικής Ορθής Χρήσης ισχύουν χρεώσεις βάσει τιμοκαταλόγου"

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1531

 

Χρεώσεις εάν είσαι επαγγελματίας

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=6041

Χρεώσεις εάν είσαι ιδιώτης

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7731

 

Τα πακέτα που διάλεξα ήταν τυχαία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις ημερες βγηκε η επιδοτηδη για τη γραμμη μου (η οποια για την ιστορια ανερχεται στα στα 104 ευρω, οταν καθε μηνα πληρωνω περιπου 50 ευρω λογιαριασμο). Κανοντας μια ευρενα αγορας ανακαλυψα την κοροϊδια που εχει στυσει η vodafone στις πλατες μας.

 

Θα χρησιμοποιησω σαν παραδειγμα δυο ακριβα και εμπορικα τηλεφωνα το Htc touch HD2 και το Sony Ericsson Xperia X10.

Το Htc οπως μπορειτε να δειτε για του λογου του αληθες μου το δινουν 474,45 ευρω με επιδοτηση

http://img279.imagevenue.com/img.php?image=07199_hd2_122_544lo.jpg

 

η συγκεκριμενη συσκευη τωρα σε αλλα καταστηματα λιανηκης εχει χαμηλοτερη τιμη απο την τιμη που εχει με την επιδοτηση

http://img227.imagevenue.com/img.php?image=07734_hd2sk_122_48lo.jpg

 

Το Sony Ericsson Xperia X10 με την επιδοτηση το δινουν 454,45 ευρω

http://img275.imagevenue.com/img.php?image=07916_xp_122_339lo.jpg

 

η συγκεκριμενη συσκευη τωρα σε αλλα καταστηματα λιανηκης εχει χαμηλοτερη τιμη απο την τιμη που εχει με την επιδοτηση και συγκεκριμενα ξεκιναει απο τα 399 ευρω

http://img158.imagevenue.com/img.php?image=08018_xpsk_122_361lo.jpg

 

Το επομενο πραγμα που μου περασε απο το μυαλο αφου προσπαθησα να δωσω τοπο στη οργη, ηταν να εκμεταλευτω την "εκπτωση αντι επιδοτησης". Τα αποτελεσματα απογοητευτηκα και παλι. Η τιμη του παγιου ειναι ιδια πριν και μετα την εκπτωση

http://img710.imageshack.us/img710/9435/16708669.png

 

 

Για ολα αυτα επικοινωνησα με τη Vodafone και αυτα που μου ειπαν σε γενικες γραμμες ειναι οτι δεν τους νοιαζει τι κανουν τα αλλα καταστηματα και τα τυχαια σαϊτ και οτι οι τιμες τους ειναι απο τις καλυτερες της αγορας.

 

.....τα συμπερασματα δικα σας......

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

εαν ολοι 'την εψαχναν' οπως εκανες εσυ (και καλα εκανες), θα ειχε κλεισει η εταιρια. Εγω περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο μου και να φυγω, γιατι με εχει κουρασει η κοροιδια των υπαλληλων στα καταστηματα..
Link to comment
Share on other sites

Αν την έψαχνες λίγο πιό ορθολογικά , δεν θα βρισκόσουν σε πάγιο 20 ευρώ όταν δίνεις κάθε μήνα 50

Θα ήσουν σε πάγιο 35 και θα γλύτωνες 180 ευρώ τον χρόνο.

Αλλά από ότι κατάλαβα μόνο η επιδότηση ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν την έψαχνες λίγο πιό ορθολογικά , δεν θα βρισκόσουν σε πάγιο 20 ευρώ όταν δίνεις κάθε μήνα 50

Θα ήσουν σε πάγιο 35 και θα γλύτωνες 180 ευρώ τον χρόνο.

Αλλά από ότι κατάλαβα μόνο η επιδότηση ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο.

μονο αυτο εχεις να πεις;

δινω 50 ευρω γιατι μαζι με το τηλεφωνο εχω και μια συνδεση ιντερνετ

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ, εχω μια συνδεση στην vodafone με μικρο σχετικα παγιο την οποια εδω και 3-4 μηνες δεν την πολυχρησιμοποιω ειχα επιδοτηση 120 ευρο ( στο vodafone.gr), μπηκα στο νετ σημερα να δω καποιο τηλ να παρω και ειδα οτι η επιδοτηση εχει μειωθει στα 93 ευρο

παιζει αυτη η περίπτωση?

αν ναι να παω αυριο για διακοπη

Link to comment
Share on other sites

μονο αυτο εχεις να πεις;

δινω 50 ευρω γιατι μαζι με το τηλεφωνο εχω και μια συνδεση ιντερνετ

Αν με τα ιδια λεφτα, επιλεξεις ειτε το htc ειτε το x10, και βαλεις ενα unlimited με internet, πχ το 45, θα δεις οτι η τιμη που θα σου δωσει το κινητο θα ειναι ακομα χαμηλοτερη. Επισης, ολα αυτα τα μαγαζακια που τα εχουν τοσο φθηνα τα κινητα, μην εισαι και 100% σιγουρος οτι ειναι εγγυημενα τα καλυτερα και οτι θα παρεις την ιδια κλειστη συσκευη οπως απο τη vf. Μιλαω εκ πειρας. Τελος, αν πιστευεις οτι δε σε καλυπτει η εκπτωση που σου κανουν, κανε μια αιτηση να το κανεις καρτοκινητο, και οταν σε καλεσουν, εξηγησε το. Αυτοι θα σε καταλαβουν και θα σε ακουσουν. Και ο λογος ειναι πασιφανης...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ, εχω μια συνδεση στην vodafone με μικρο σχετικα παγιο την οποια εδω και 3-4 μηνες δεν την πολυχρησιμοποιω ειχα επιδοτηση 120 ευρο ( στο vodafone.gr), μπηκα στο νετ σημερα να δω καποιο τηλ να παρω και ειδα οτι η επιδοτηση εχει μειωθει στα 93 ευρο

παιζει αυτη η περίπτωση?

αν ναι να παω αυριο για διακοπη

 

Ναι ισχυει αυτο, γιατι η επιδοτηση βγαινει με βαση τους 3 τελευταιους μηνες χρησης που κανεις. Αν μειωσεις τη χρηση, μειωνεται. Αν την αυξησεις, αυξανεται. Νομιζω ειναι πολιτικη ολων των εταιριων αυτη. Δεν πρεπει να εχει να κανει δλδ μονο με τη vf.

Edited by Areian0s
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...