Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω έναν αριθμό voda με καρτοπρογραμμα το οποίο θέλω να μετατρέψω σε καρτοκινητό. Η χρήση καρτοκινητου θα είναι μόνο για να δέχομαι κλήσεις και όχι για να κάνω κλήσεις.

Σε ενα κατάστημα vodafone που πηγα2 μου είπαν πως υπάρχει χρέωση 20€ για την αλλαγή σε CU. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώσω αυτή την χρέωση? Ίσως κάνοντας φορητότητα προς άλλο πάροχο ή κάτι αντίστοιχο?

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Παρανόμως η φορητότητα χρεώνεται με 30€. Ωστόσο ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7498411

 

Σημείωση: Λες πως θα το χρησιμοποιείς μόνο για εισερχόμενες κλήσεις. Να έχεις υπόψιν σου, πως με το πέρας τεσσάρων μηνών από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, ενεργοποιείται φραγή σε όλες τις κινήσεις (ομιλία,sms,data).

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. Έχω σκοπό να κάνω τις ελάχιστες ανανεώσεις που απαιτούνται, 5€ καθε 3-4 μήνες ώστε ίσα ίσα να μην καταργηθεί ο αριθμός. Και περισσότερο για αυτούς που δεν θα έχω ενημερώσει ότι άλλαξα νούμερο και θα καλούν στο παλαιό αριθμό.

 

Οπότε, από ότι βλέπω, και με φορητότητα ακόμα τα πληρώνεις τα 20€. Στην voda πάντως μου είπαν για 20€ τέλος απενεργοποίησης και μετατροπής, και όχι για 30.

 

Ειδομεν

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς να μου πει mail για την εξυπηρέτηση πελατών; Θέλω να στείλω αίτημα για διόρθωση λογαριασμού στον οποίο μου χρεώνουν πάγια ενώ έχω φύγει με φορητότητα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum,

με την χρήση του προγράμματος στην Ευρωπαϊκή Ένωση τι ισχύει τελικά? μπορώ να χρησιμοποιώ τα λεπτά και τα MB μου σε όλες της χώρες της Ε.Ε.?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιείς όλα σου τα λεπτά ομιλίας προς όλα τα δίκτυα, και όλλα τα MB και SMS προς όλα τα δίκτυα .

Λεπτά ομιλίας και SMS προς το ίδιο δίκτυο δεν χρησιμοποιούνται στην Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιείς όλα σου τα λεπτά ομιλίας προς όλα τα δίκτυα, και όλλα τα MB και SMS προς όλα τα δίκτυα .

Λεπτά ομιλίας και SMS προς το ίδιο δίκτυο δεν χρησιμοποιούνται στην Ε.Ε.

 

δηλαδή δεν χρησιμοποιούνται αν θέλω να πάρω σε Vodafone ενώ μπορώ να καλέσω σε σταθερά και άλλα κινητά στην Ελλάδα από άλλη χώρα?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ξαναδιάβασε το και θα το καταλάβεις. Είναι σαφέστατο.

Τα λεπτά ομιλίας προς όλα τα δίκτυα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην Ε.Ε. Τα λεπτά ομιλίας και τα SMS προς Vodafone δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Δεν έγραψα "προς άλλα δίκτυα", Έγραψα "προς όλα τα δίκτυα".

Link to comment
Share on other sites

Καμια προσφορά που πέτυχε κάποιος πρόσφατα με ανανέωση; Ποια είναι η κατάσταση αυτό τον καιρό;

 

Το γυρίσατε όλοι σε καρτοκινητό;

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας. Προχθές πήγε μία θεία μου (μεγάλη γυναίκα) σε ένα κατάστημά vodafone να ρωτήσει κάτι και της πλάσαραν ένα ωραίο κάρτοσυμβόλαιό δεσμεύοντας την για 18 μήνες.. δεν το πήρε χαμπάρι.. ούτε που το θυμόταν.. τυχαία το ανακάλυψα.. πήγαμε σήμερα μαζί να το ακυρώσουμε και μας είπε οτι αυτό μπορεί να γίνει σε 2 μήνες και πληρώνοντας το ποσό της έκπτωσης που της έκαναν. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο; οντως αυτό ισχύει.. δεν εχει υπογράψει πουθενά αλλά εχει δώσει τα στοιχεία της μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προχθές πήγε μία θεία μου (μεγάλη γυναίκα) σε ένα κατάστημά vodafone να ρωτήσει κάτι και της πλάσαραν ένα ωραίο κάρτοσυμβόλαιό δεσμεύοντας την για 18 μήνες.. δεν το πήρε χαμπάρι.. ούτε που το θυμόταν.. τυχαία το ανακάλυψα.. πήγαμε σήμερα μαζί να το ακυρώσουμε και μας είπε οτι αυτό μπορεί να γίνει σε 2 μήνες και πληρώνοντας το ποσό της έκπτωσης που της έκαναν. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο; οντως αυτό ισχύει.. δεν εχει υπογράψει πουθενά αλλά εχει δώσει τα στοιχεία της μόνο..

 

Σε καταστημα χωρις υπογραφη ? Δεν νομιζω να ισχυει ...Καταγγελια σε ΕΕΤΤ

 

Σε γνωστη απο Γερμανο ειχαν προσθεσει internet ενω δεν ειχε υπολογιστη !!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν πήγε σε κατάστημα και δεν έχει υπογράψει, δεν υπάρχει συμβόλαιο. Μήπως όμως έχει υπογράψει? Ζητήστε από το ίδιο κατάστημα το συμβόλαιο με την υπογραφή της, και αν δεν υπάρχει υπογραφή, τότε δεν ισχύει τίποτα. Μόνο από τηλεφωνικές αγορές δεν χρειάζεται υπογραφή, και γι αυτό εκεί έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπέγραψε αλλά μετά λέει που την πήραν τηλέφωνο και τους είπε το αφμ της θεωρήθηκε οτι συμφώνησαν τηλεφωνικά. Γιατί κι Εγώ ζήτησα αντίγραφο συμβολαίου.. αρα δε γίνεται κάτι άλλο..
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπέγραψε αλλά μετά λέει που την πήραν τηλέφωνο και τους είπε το αφμ της θεωρήθηκε οτι συμφώνησαν τηλεφωνικά. Γιατί κι Εγώ ζήτησα αντίγραφο συμβολαίου.. αρα δε γίνεται κάτι άλλο..

 

Εάν στη συνομιλία έγινε επιβεβαίωση στοιχείων, τότε μιλάμε για επίσημη συμφωνία (συμβόλαιο) μεταξύ των δύο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω :

α) Αφού αυτή δεν το θυμάται

β) αφού δεν υπάρχει χαρτί συμβολαίου .

Εσύ πως ακριβώς το ανακάλυψες;

 

γ) Γιατι έδωσε το Α.Φ.Μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω :

α) Αφού αυτή δεν το θυμάται

β) αφού δεν υπάρχει χαρτί συμβολαίου .

Εσύ πως ακριβώς το ανακάλυψες;

 

γ) Γιατι έδωσε το Α.Φ.Μ. ;

 

Προφανως εκ των υστερων του τα ειπε η θεια του .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. αρα δε γίνεται τίποτα άμεσα εφόσον δεσμεύτηκε προφορικά..

 

Ίσως να έχει ακόμα ελπίδα. Αυτό είναι από την ΕΕΤΤ και αφορά την υπαναχώρηση:

 

«Σε περίπτωση σύναψης σύμβασης «από απόσταση» ή «εκτός καταστήματος», έχετε δικαίωμα να αποδεσμευτείτε αζημίως από τη σύμβαση, εφόσον ενημερώσετε την εταιρία εντός 14 ημερολογιακών ημερών από τη σύναψή της, με την υποβολή δήλωσης

υπαναχώρησης (βλ. και Ερ. 3).

 

Ωστόσο, πρέπει να καταβάλετε τυχόν οφειλές για τη χρήση υπηρεσιών.

 

Επισημαίνεται ότι η υποχρέωση αυτή ισχύει εφόσον έχετε ζητήσει να ενεργο-

ποιηθεί η υπηρεσία πριν την πάροδο της προθεσμίας των 14 ημερών για την υποβολή της δήλωσης υπαναχώρησης.

 

Το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ισχύει στις περιπτώσεις που έχετε δηλώσει ρητώς κατά τη σύναψη της σύμβασης ότι δεν επιθυμείτε την άσκησή του.»

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν η συμφωνία έγινε τηλεφωνικά, έχει δικαίωμα 14 ημέρες να υπαναχωρήσει ατελώς.

 

Αν έγινε σε κατάστημα, πρέπει να υπάρχει υπογραφή.

 

Οποιαδήποτε ανάμειξη των 2 μεθόδων, εξ αποστάσεως (τηλεφωνικά) και φυσικό κατάστημα θα πρέπει να συνοδεύεται πάλι από υπογραφή. Επομένως, από ότι καταλαβαίνω, απλά στέλνεις ένα φαξ υπαναχώρησης και καθάρισες.

 

Στο κατάστημα φυσικά θα κάνουν τους κινέζους, και θα πουν πως δεν έχουν ιδέα τι είναι η υπαναχώρηση... Δες και στη σελίδα της ΕΕΤΤ

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από το κατάστημά μου είπαν οτι το δικαίωμά υπαναχώρησης το εχουν μόνο οσοι προέρχονται από φορητότητα..
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από το κατάστημά μου είπαν οτι το δικαίωμά υπαναχώρησης το εχουν μόνο οσοι προέρχονται από φορητότητα..

 

Καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. για άρνηση παραλαβής της δήλωσης υπαναχώρησης.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7517589#post7517589

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από το κατάστημά μου είπαν οτι το δικαίωμά υπαναχώρησης το εχουν μόνο οσοι προέρχονται από φορητότητα..

 

Το δικιαωμα υπαναχωρησης ισχυει σε καθε συμβολαιο ασχετα αν ειναι για τηλεφωνια ή οχι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ισχύει καθολικά το δικαίωμα υπαναχώρησης για κάθε είδους σύμβαση εξ' αποστάσεως.

 

Επιπλέον όμως, αναφορά του ΑΦΜ δεν τεκμαίρει καμία συμφωνία για σύναψη σύμβασης. Ο πάροχος φέρει το βάρος της απόδειξης ότι ο πελάτης συναινεί στους όρους της σύμβασης. Εάν δεν υπάρχει τέτοια ηχογραφημένη συνομιλία, δεν έχεις καμία υποχρέωση να παραμείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από το κατάστημά μου είπαν οτι το δικαίωμά υπαναχώρησης το εχουν μόνο οσοι προέρχονται από φορητότητα..
Όπως σου είπαν και παραπάνω τα παιδιά, αυτό που σου είπαν στο κατάστημα είναι λάθος. Έχω χρησιμοποιήσει το δικαίωμα της υπαναχώρησης στην forthnet/nova και στην vodafone κινητής στο παρελθόν. Και οι δύο περιπτώσεις δεν είχαν καμία σχέση με φορητότητα, καθώς δεν μεταφερομουν από ή προς άλλο δίκτυο αλλά απλά έκανα αλλαγή της υπάρχουσας υπηρεσίας μου στη ίδια εταιρεία, που τελικά το μετάνιωσα και υπαναχώρησα.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε διαφήμιση στο instagram της Vodafone για ένα pet tracker που εντοπίζει την θέση του κατοικίδιου ανα πάσα στιγμή με το ακριβές του στίγμα στον χάρτη.

Κάνοντας ομως scroll up, όπως απαιτεί το instagram, με μεταφέρει στην κεντρική σελίδα της vodafone, χωρίς καμια αναφορά στην συγκεκριμένη διαφήμιση.

Γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει αυτό το προϊόν;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...