Jump to content

Αποκωδικοποιητής DVB-T για τα ψηφιακά της ΕΡΤ


cypherth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

65 kai 70 pou ta brikate?? Giati eimai sigouros oti me tosa lefta einai (gia na min pw adynaton) paaaraa polyyy dyskolo na brei kaneis. 75 eyrw tha to theorousa poly kalh timi an petyxete. Synithws ta briskoume apo 85 eurw kai panw.

 

p.s.: sorry gia ta greeklish, alla kati epathe to timimeno kai den allazei glwssa

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει την pcmcia καρτα της avermedia (120€) για τον φορητό και παιζει μια χαρά αναλογικά-ψηφιακα και FM. H ποιότητα απεικόνισης στο ψηφιακό ξεχωρίζει...

Περιμένω και την κανονική εναρξη του cine+ για να δουμε και καμια ταινία και όχι μονο τρειλερ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει την pcmcia καρτα της avermedia (120€) για τον φορητό και παιζει μια χαρά αναλογικά-ψηφιακα και FM. H ποιότητα απεικόνισης στο ψηφιακό ξεχωρίζει...

Περιμένω και την κανονική εναρξη του cine+ για να δουμε και καμια ταινία και όχι μονο τρειλερ...

 

Tα ίδια και εγώ μόνο που πήρα την PCI της avermedia με 90€.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

file 70EYPO ...KAI DEN EXEI SYNDROMH TO MHNA..EINAI KPATIKA ...

 

 

Ναι ε;;:lol:

 

Για κοίτα λίγο έναν λογαριασμό της ΔΕΗ...

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
το cine+ nomizv einai κωδικοποιημένο Υπαρχουν και πειραγμενοι δεκτες βεβαια που τα κανουν όλα και συμφέρουν
Link to comment
Share on other sites

το cine+ nomizv einai κωδικοποιημένο Υπαρχουν και πειραγμενοι δεκτες βεβαια που τα κανουν όλα και συμφέρουν

Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν θα είναι κωδικοποιημένο, τουλάχιστον προς το παρόν??

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

καλα ποτε προλαβαν και το αποκωδικοποιησαν για να πειραξουν δεκτες???

 

εδω ακομα δεν εχουμε δει τι χρωμα εχουν οι δεκτες και πιθανολογω οτι οι πρωτοι που κυκλοφορουν θα ειναι της πλακας

 

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι βιαζεστε τοσο πολυ αφου ακομα δεν εχουν καταφερει να καλυψουν τουλαχιστον το 70% της ελλαδας

αφηστε να δουμε πρωτα τι επιπλεον θα δωσει εκτος απο την καλη εικονα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει την pcmcia καρτα της avermedia (120€) για τον φορητό και παιζει μια χαρά αναλογικά-ψηφιακα και FM. H ποιότητα απεικόνισης στο ψηφιακό ξεχωρίζει...

Περιμένω και την κανονική εναρξη του cine+ για να δουμε και καμια ταινία και όχι μονο τρειλερ...

 

Εμένα μου κάνει κάποια σπασίματα στο ψηφιακό εσένα ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εχω παρατηρήσει οτι σπασιματα στην εικονα αρχικά και στον ηχο μετά μου κανει οταν δεν έχω καλο σημα (πχ. οταν χρησιμοποιώ την παρεχόμενη κεραία...) Όταν το συνδέω με την κανονική κεραία του σπιτιου (με ενίσχυση) τοτε ειναι ΑΨΟΓΟ. Ποιοτητα σχεδον DVD. Παιζει ίσως και η ισχύς της cpu αν και δεν νομιζω να είναι τοσο σημαντικο στα ψηφιακα.

 

Επίσης παρατήρησα ότι το ψηφιακό είναι πιο ανθεκτικό σε παρεμβολές. Αν στο ίδιο σημείο βάλεις να δείς τα αναλογικά κανάλια τοτε το χιόνι που βγάζουν είναι αρκετό. Ασε και τα ειδωλα και τις σκιες...

 

Οσο για τους φιλους που λένε ότι είναι κλειδωμενο το cine+, μαγκες κανετε ΛΑΘΟΣ. Ολα ανοιχτα (προς το παρον...)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όσοι έχουν απορίες για το DVB να επισκεφτούν το site της ΕΡΤ

( http://www.ertdigital.gr ) για να τις λύσουν.

 

Π.χ. αναφέρει ρητά ότι τα προγράμματα θα είναι ελεύθερα (χωρίς συνδρομή).

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εχω παρατηρήσει οτι σπασιματα στην εικονα αρχικά και στον ηχο μετά μου κανει οταν δεν έχω καλο σημα (πχ. οταν χρησιμοποιώ την παρεχόμενη κεραία...) Όταν το συνδέω με την κανονική κεραία του σπιτιου (με ενίσχυση) τοτε ειναι ΑΨΟΓΟ. Ποιοτητα σχεδον DVD. Παιζει ίσως και η ισχύς της cpu αν και δεν νομιζω να είναι τοσο σημαντικο στα ψηφιακα.

 

Επίσης παρατήρησα ότι το ψηφιακό είναι πιο ανθεκτικό σε παρεμβολές. Αν στο ίδιο σημείο βάλεις να δείς τα αναλογικά κανάλια τοτε το χιόνι που βγάζουν είναι αρκετό. Ασε και τα ειδωλα και τις σκιες...

 

Οσο για τους φιλους που λένε ότι είναι κλειδωμενο το cine+, μαγκες κανετε ΛΑΘΟΣ. Ολα ανοιχτα (προς το παρον...)

 

Ολες οι ψηφιακές πηγές απαιτούν καλό σήμα για να αποδώσουν.

Το ψηφιακό σήμα όταν "ανοίξει" έχει άψογη εικόνα γιατί γίνεται αποσυμπίεση δεδομένων από τον δέκτη,δεν χάνεται στην διαδρομή το σήμα όπως γίνεται στ'αναλογικά κανάλια-Οταν τα δεδομένα δεν έρχονται καλά στον δέκτη,και ας εχεις σήμα το κανάλι δεν ανοιγει με τίποτε.

Κωδικοποίηση στην ψηφιακή επίγεια ΤV δεν προκειται να γίνει σύντομα,εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός ή προγράμματα που απαιτούν δικαιώματα εκπομπής.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όσοι έχουν απορίες για το DVB να επισκεφτούν το site της ΕΡΤ

( http://www.ertdigital.gr ) για να τις λύσουν.

 

Π.χ. αναφέρει ρητά ότι τα προγράμματα θα είναι ελεύθερα (χωρίς συνδρομή).

 

Δεν λεει οτι θα ειναι ελευθερα χωρις συνδρομη, απλα λεει οτι "αν κρινουμε απο την ευρωπαικη κατασταση δεν θα υπαρχει συνδρομη ουτε στο μελλον". Στην αρχη ειναι πιλοτικο το προγραμμα για μετα βλεπουμε. Και να πω και οτι στην ευρωπη τα καλα πακετα ΕΙΝΑΙ ΜΕ συνδρομη στην επιγεια ψηφιακη τηλεοραση.

 

Τελος αποκωδικοποιητης υπαρχει απο 50Ε ΜΕ φπα. Ψαξτε το.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει κάποια σπασίματα στο ψηφιακό εσένα ;

:!: Το μόνο μειον που έχω βρει μέχρι τώρα είναι ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά στο Teletext. Εστειλα mail στην Aver και μου απαντήσανε ότι θα το προσπαθήσουν σε νέα έκδοση λογισμικού. Please στείλτε όλοι όσοι έχετε κάρτα της Avermedia μαιλ στην μαμα εταιρία για να γίνουμε πολλοί και να μας λάβουνε υπόψη...:whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
λοιπον εμενα ενας γνωστος μου αγορασε ενα αποκωδικοποιητη κινεζικο μου φαινεται ονοματι umatu 120ε.αυτος που του τον πουλησε του περασε και κατι προγραμματακια για να σπασει το σημα διαφορων καναλιων και τον συνδεσε με 1 δορυφορικο πιατο 1μετρο με 2 ματια LNB ενα για τον HOTBIRD και ενα για τον UTLSAT(γερμανιας μου φαινετε ειναι αυτος)το αποτελεσμα ειναι οτι πιανει τα δορυφορικα της ερτ ολα και πιανει δεν ξερω και εγω ποσα καναλια επιπλεον απο τους 2 αυτους δορυφορους!!!!με μπριζωσε και εμενα τωρα και λεω να βαλω και εγω σπιτι μιας και ειναι χωρις συνδρομη και πιανεις και ποσα καναλια+αυτα της ερτ.ξερει κανενας καμια πληροφορια για αυτο που ανεφερα???καποια καλυτερη προταση ισως???ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Eίναι αλήθεια αυτό που είχα ακούσει ότι τα ποδοσφαιρικά δικαιώματα που αγόρασε η ΕΡΤ για ΠΑΟ, ΟΣΦΠ (έπονται και άλλες ομάδες...) τα πήρε για να δείχνει τους αγώνες μέσω των ψηφιακών αυτών καναλιών; Για να μας αναγκάσουν να πάρουμε όλοι αποκωδικοποιητές; Πώς την είδαν δηλαδή; :mad:
Link to comment
Share on other sites

Eίναι αλήθεια αυτό που είχα ακούσει ότι τα ποδοσφαιρικά δικαιώματα που αγόρασε η ΕΡΤ για ΠΑΟ, ΟΣΦΠ (έπονται και άλλες ομάδες...) τα πήρε για να δείχνει τους αγώνες μέσω των ψηφιακών αυτών καναλιών; Για να μας αναγκάσουν να πάρουμε όλοι αποκωδικοποιητές; Πώς την είδαν δηλαδή; :mad:

μηπως προτιμουσες να ειναι στη ΝΟΒΑ και να πληρωνες και συνδρομη>>>????

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

μηπως προτιμουσες να ειναι στη ΝΟΒΑ και να πληρωνες και συνδρομη>>>????

Mήπως η ΕΡΤ είναι υποχρέωσή της να εκπέμπει ελεύθερα σύμφωνα με το Σύνταγμα; Μήπως την πληρώνει ο κάθε Έλλην πολίτης στο λογαριασμό της ΔΕΗ θέλει δε θέλει; Εφόσον πήραν τα δικαιώματα για να εκπέμπουν τους αγώνες ψηφιακά, άρα και σε όσους έχουν μόνο τον εξοπλισμό, θα πρόκειται για άλλη μια μεγάλη πατάτα της ΕΡΤ που κατασπαταλά τα χρήματα του ελληνικού λαού μπαίνοντας σε πλειστηριασμό χρημάτων για τηλεοπτικά δικαιώματα ομάδων... (7 εκατομ. ευρώ στον ΟΣΦΠ, και 5,6 εκατομ. ευρώ στον ΠΑΟ για δυο χρονιές... Αν εσείς είστε ευχαριστημένοι με τις «επενδύσεις» της ΕΡΤ, τότε πάω πάσο...)

Link to comment
Share on other sites

Mήπως η ΕΡΤ είναι υποχρέωσή της να εκπέμπει ελεύθερα σύμφωνα με το Σύνταγμα; Μήπως την πληρώνει ο κάθε Έλλην πολίτης στο λογαριασμό της ΔΕΗ θέλει δε θέλει; Εφόσον πήραν τα δικαιώματα για να εκπέμπουν τους αγώνες ψηφιακά, άρα και σε όσους έχουν μόνο τον εξοπλισμό, θα πρόκειται για άλλη μια μεγάλη πατάτα της ΕΡΤ που κατασπαταλά τα χρήματα του ελληνικού λαού μπαίνοντας σε πλειστηριασμό χρημάτων για τηλεοπτικά δικαιώματα ομάδων... (7 εκατομ. ευρώ στον ΟΣΦΠ, και 5,6 εκατομ. ευρώ στον ΠΑΟ για δυο χρονιές... Αν εσείς είστε ευχαριστημένοι με τις «επενδύσεις» της ΕΡΤ, τότε πάω πάσο...)

μα φιλε μου την ερτ την πληρωνεις εδω και κατι χρονια.και να μην παρει τα δικαιωματα διαφορων ομαδων σε ποδοσφαιρο μπασκετ πολο βολευ κτλ.παλι θα την πληρωνεις οποτε δεν εχει νοημα η τοποθετηση σου....το οτι πρεπει να αγορασεις αποκωδικοποιητη ειναι αλλη κουβεντα..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

μα φιλε μου την ερτ την πληρωνεις εδω και κατι χρονια.και να μην παρει τα δικαιωματα διαφορων ομαδων σε ποδοσφαιρο μπασκετ πολο βολευ κτλ.παλι θα την πληρωνεις οποτε δεν εχει νοημα η τοποθετηση σου....το οτι πρεπει να αγορασεις αποκωδικοποιητη ειναι αλλη κουβεντα..

Φυσικά και έχει σχέση. Αν σε «υποχρεώσει» κατά κάποιο τρόπο να αγοράσεις έξτρα εξοπλισμό για να βλέπεις το ποδόσφαιρο, δε θα είναι εξοργιστικό; Ήδη την πληρώνουμε για την ελεύθερη μετάδοση των αναλογικών καναλιών. Αν νοιάζεται τόοοοσο για την εξάπλωση της ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης, ας επιδοτούσε συσκευές αποκωδικοποιητών. Ούτως ή άλλως με τα λεφτά μας κάνουν παιχνίδι.

 

Και έδωσα και τα οικονομικά μεγέθη της αγοράς των τηλεοπτικών δικαιωμάτων για να τονίσω ότι νοιάζονται περισσότερο για κινήσεις εντυπωσιασμού παρά για ουσιαστική αναβάθμιση της κρατικής τηλεόρασης. Με πολύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαν να επιδοτήσουν αποκωδικοποιητές και να αγόραζε το κάθε νοικοκυριό με ένα συμβολικό μόλις ποσό. Δεν ήταν ανάγκη να πληρώσει 12 εκατομ. ευρώ στις μεγάλες ΠΑΕ με δεδομένο ότι σίγουρα δε θα βγει κερδισμένη από διαφημίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...