Jump to content

300 - 300: Rise of an Empire (2006 - 2013)


TN97
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία  

313 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία

    • Πάρα πολύ καλή
      198
    • Καλή
      72
    • Μέτρια
      25
    • Κακή
      18


Recommended Posts

Δεν την έχω δει την ταινία. Σήμερα θα πάω. Απλά έδωσα 2 εικόνες από τα κομικ για να δούνε και οι άλλοι πως είναι ο Ζέρξης και οι αθάνατοι στο κόμικ, για να μπορούν να κρίνουν και οι ίδιοι.

 

Παρακολουθούσα τις προάλλες ένα ντοκιμαντέρ για την μάχη των hot gates στο history channel και πραγματικά οι Έλληνες έιχαν ελάχιστες απώλειες, σχεδόν μηδενικές, ακόμα και από τους αθάνατους. Όταν τους ήρθαν και από πίσω βέβαια έγινε χαμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 842
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν την έχω δει την ταινία. Σήμερα θα πάω. Απλά έδωσα 2 εικόνες από τα κομικ για να δούνε και οι άλλοι πως είναι ο Ζέρξης και οι αθάνατοι στο κόμικ, για να μπορούν να κρίνουν και οι ίδιοι..
aaaa ok... :)

 

Παρακολουθούσα τις προάλλες ένα ντοκιμαντέρ για την μάχη των hot gates στο history channel και πραγματικά οι Έλληνες έιχαν ελάχιστες απώλειες, σχεδόν μηδενικές, ακόμα και από τους αθάνατους. Όταν τους ήρθαν και από πίσω βέβαια έγινε χαμός.

....otan tous perikilwsan anteksan sxedon 1.5 mera..alla kai tous elite tous eixan gia tin plaka tous....basika otidipote itan swma me swma to sfagiazan sto nero...sto telos epeidi to fronima tou Kserksi eixe pligwthei pou eblepe oti antexan akoma tous apoteleiwsan apo apostasi me tous toxobolous.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η ταινία θα βγει την Άνοιξη του 2007! Αρχικά είχε προγραμματιστεί για φέτος, αλλά μάλλον δεν προλαβαίνουν να την ολοκληρώσουν ή κάτι τέτοιο!

 

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&cf=info&id=1809262865

 

Απορία: Πότε επιτέλους θα βάλουν κάποιον Έλληνα να παίξει σε ταινία που αφορά την Ελλάδα; (Έστω και σε δευτερεύοντα ρόλο)

Επίσης, πότε επιτέλους θα γυριστεί στην Ελλάδα ταινία που την αφορά;;;

Πράγματι θα πρεπε να γίνει σε αυτή ταινία.:)

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το πρώτο TS. Αποδεκτή ποιότητα εικόνας, χάλια ήχος απ' ότι διαβάζω.

 

20th είναι το release group.

 

note:The nuke on Wild Hogs was unvalid, the missing footage of the movie been cause

by the the removal of the dots so we can provide you with the best quality movies

for the longuest possible, if you are not happy, just **** you.

45 secondes as been remove for dots on this one ...

Link to comment
Share on other sites

τοπ ατακα που ακουσα εγω στην κορυφωση της ταινιας

εκει που επεφταν ολα τα βελη πανω στο Λεωνιδα...

"Σουρωτηρι τον εκαναν!!" :lol: :lol:

 

:lol:

Μερικά από τα πολλά που άκουσα:

 

Στην σκηνή που ο Λεωνίδας γονατίζει μπροστά στον Ξέρξη και πάμε να ξενερώσουμε όλοι :" Καλά το πήγε μέχρι εδώ,μην το ####### τώρα!!!"

 

"Οι Πέρσες μαύροι ήταν;"

Στη σκηνή της μάχης καρφώνεται ένα σπαθί σε ένα μάτι και μια κοπέλλα που είχε ψιλοαηδιάσει λέει:"Ε,το παράκαναν!".

 

Ενώ ένας εντελώς άκυρος από πίσω έλεγε συνέχεια στον διπλανό του:"Ρε μ@λ@κ@ κατουριέμαι!Δεν αντέχω άλλο θα σκάσω":lol:

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται καμιά περίπτωση σύγκρισης με την ιστορία ... γιατί απλά βασίζεται αποκλειστικά στο κόμικ και στην φαντασία του Miller!

:wacko: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τουλάχιστον, ανοίξτε κανα ρημάδι βιβλίο ρε παιδιά. Εαν βρισκόσαστε σε μια συζήτηση, να μπορείτε να πείτε και κάτι σοβαρό.;)

Link to comment
Share on other sites

:wacko: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τουλάχιστον, ανοίξτε κανα ρημάδι βιβλίο ρε παιδιά. Εαν βρισκόσαστε σε μια συζήτηση, να μπορείτε να πείτε και κάτι σοβαρό.;)

 

Για λιάνισε το σκεπτικό σου ρε Σάκη , γιατί δεν το έπιασα και πολύ το γνωμικό σου...:blink:

Link to comment
Share on other sites

9.5/10 από μένα και το μόνο (-) που βάζω είναι , ότι ΔΕΝ ακούστηκε καμιά Ελληνική λέξη στο έργο και λίγο που ο Ξέρξης και κάτι άλλοι μου θύμισαν χαρακτήρες από το Hellraiser :p

 

εδω το ονομα του λεωνιδα δε λεγανε σωστα"λεοναιντας" ηθελες και ελληνικες λεξεις?

σαν "τα συνορα της αγαπης" θα ηταν(γκελ εντω αγκαπη μου) και θα χαλουσε πολυ η ταινια.

 

Γιατι να ακουστει; Ή θα γυριζοταν στα αγγλικα η ταινια, ειτε θα το εκαναν τυπου Τα παθη του Χριστου / Apocalypto. Αποφασισαν, λογικοτατα, το πρωτο, μιας και ετσι θα ηταν πιο εμπορικο. Αν ειναι ετσι, να της αφαιρεσουμε και αλλο μισο, γιατι δεν ακουστηκαν και λεξεις στα περσικα. ;)

 

Επισης, δεν ξερω αν η freak το ανεφερε ως αρνητικο ή οχι, αλλα ουτως ή αλλως νομιζω οτι δεν ειναι κακο που τα ονοματα τα ανεφεραν με αυτην την προφορα. Προφανως ετσι μπορουν οι ηθοποιοι ετσι εκαναν. Δεν νομιζω να μποροσαν καλυτερα και να μην τους ενδιεφερε. Γιατι ο Ξερξης ετσι ακριβως νομιζετε οτι λεγοταν; Απλα ετσι μας βολευει να το προφερουμε εμεις.

 

Βασικά, η ταινία θα βγει την Άνοιξη του 2007! Αρχικά είχε προγραμματιστεί για φέτος, αλλά μάλλον δεν προλαβαίνουν να την ολοκληρώσουν ή κάτι τέτοιο!

 

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&cf=info&id=1809262865

 

Απορία: Πότε επιτέλους θα βάλουν κάποιον Έλληνα να παίξει σε ταινία που αφορά την Ελλάδα; (Έστω και σε δευτερεύοντα ρόλο)

Επίσης, πότε επιτέλους θα γυριστεί στην Ελλάδα ταινία που την αφορά;;;

 

Απορια 1: Οταν θα ειναι προτιμοτερο γιατι θα ειναι καλυτερος ο ελληνας ηθοποιος, ή οταν θα ειναι πιο δημοφιλης, ή για οποιονδηποτε λογικο λογο! Οχι παντως για να τιμησουν την Ελλαδα, ή για να χαρουν οι 700.000+ θεατες που θα το δουν εδω.

Απορια 2: Οταν θα τους προσφερουμε αυτο που προσφερουν αλλες χωρες: Πιο φτηνη παραγωγη με καλυτερες υποδομες. Με την υποσημειωση, οτι πολυ λιγα εξωτερικα γυρισματα ειχε αυτη η ταινια, οποτε γιατι να ερθουν στην Ελλδα. Μια green screen χρειαζοντουσαν! :p

 

:wacko: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τουλάχιστον, ανοίξτε κανα ρημάδι βιβλίο ρε παιδιά. Εαν βρισκόσαστε σε μια συζήτηση, να μπορείτε να πείτε και κάτι σοβαρό.;)

 

Αυτο που εννοουν, δεν ειναι οτο αυτα ειναι μυθοπλασιες και τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειναι οτι η ταινια βασιστηκε σε κομικ, που βασιστηκε στην ιστορια. Οχι απευθειας στην ιστορια (για αυτο και ειχε και τερατα, κτλ)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Για λιάνισε το σκεπτικό σου ρε Σάκη , γιατί δεν το έπιασα και πολύ το γνωμικό σου...:blink:

Λέγοντας εσύ πως το έργο δεν έχει καμμία σχέση με την ιστορία αλλα είναι φαντασίωση του miller, τι παραπάνω θέλεις να γράψω τώρα βρε φίλε Χασιώτη;

Όποιος είδε το έργο και ξέρει στοιχειώδη ιστορία της μάχης αυτής, θα φανταστεί πως στην καλύτερη περίπτωση κάνεις πλάκα. Εγώ δεν πήρα την καλύτερη περίπτωση και σε είπα ανιστόριτο. Είμαι βλέπεις ποιό ευθής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοουν, δεν ειναι οτι αυτα ειναι μυθοπλασιες και τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειναι οτι η ταινια βασιστηκε σε κομικ, που βασιστηκε στην ιστορια. Οχι απευθειας στην ιστορια (για αυτο και ειχε και τερατα, κτλ)

 

Λέγοντας εσύ πως το έργο δεν έχει καμμία σχέση με την ιστορία αλλα είναι φαντασίωση του miller, τι παραπάνω θέλεις να γράψω τώρα βρε φίλε Χασιώτη;

Όποιος είδε το έργο και ξέρει στοιχειώδη ιστορία της μάχης αυτής, θα φανταστεί πως στην καλύτερη περίπτωση κάνεις πλάκα. Εγώ δεν πήρα την καλύτερη περίπτωση και σε είπα ανιστόριτο. Είμαι βλέπεις ποιό ευθής.

 

... Επειδή βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα , με κάλυψε ο PMNEDM ! Και ίσως την άλλη φορά να μην είσαι και τόσο προσβλητικός και είρωνας - διάβαζε καλύτερα τι γράφουμε και μετά πες τα δικά σου...

Με όλο το σεβασμό στο λέω και δεν το συνεχίζω παραπέρα και συγνώμη σε όλους για το off topic!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλυτερες σκηνες της ταινιας οταν

μετα την πρωτη μαχη ο Λεωνιδας κανει βολτα πανω στα πτωματα και τρωει ενα μηλο λες και δεν εχει συμβει τιποτα!!κορυφαια!

 

Ναι, απίστευτα ελεεινή σκηνή :lol: :lol:

 

greek καφριλα σε ολο της το μεγαλειο :p :lol:

 

Έλα ντε? Ο Σόμμερ? Ή ο Τζώρτζογλου (αυτός θα τρόμαζε τους Πέρσες με την ξυνή του φάτσα!!)? :D

 

Αυτοι ωχριουν μπροστα στον Σακη με την τουφα (τον Ρουβα ντε!). Φανταζεστε να ειχε παιξει ο Σακης το Λεωνιδα? OMG OMG :hypno:

 

Παντως ο Butler ηταν πολυ επιτυχημενη επιλογη, να λεμε και την αληθεια. Δεν με ενοχλησε καθολου που ενας βρετανος επαιζε τον γνωστοτερο αρχαιο ελληνα ηρωα.

 

Επισης ασχετο αλλα η ταινια δεν υποτιθεται οτι ειναι ακαταλληλη? Τι στο καλο πανε ολοι οι γονεις σαν ηλιθιοι τα παιδακια τα 5χρονα και τα 7χρονα στο σινεμα λες και θα δουν ιστορικη ταινια? :mad:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ο πιο γνωστός αρχαίος 'Ελληνας ο Λεωνίδας !!! Ο Μέγας Αλέξανδρος είναι ο πιο γνωστός αρχαίος σε ότι αφορά πολέμαρχους!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ χθες, (Village@The Mall) και μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο απ'ό,τι περίμενα.

Ως μεταφορά κόμικ πραγματικά είναι τέλεια. Και το στόρυ νομίζω αρκετά πιστό.

Εντάξει, δεν τρελάθηκα με τα ΑΟΥΑ κλπ αλλά με τίποτα δεν στέκουν οι θολοκουλτουριάρικες κριτικές με το τετραγωνάκι.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Όχι και ο πιο γνωστός αρχαίος 'Ελληνας ο Λεωνίδας !!! Ο Μέγας Αλέξανδρος είναι ο πιο γνωστός αρχαίος σε ότι αφορά πολέμαρχους!!!

 

ναι αλλα ο Λεωνιδας εχει μεινει για την συγκεκριμενη ηρωικη "θυσια"

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας εσύ πως το έργο δεν έχει καμμία σχέση με την ιστορία αλλα είναι φαντασίωση του miller, τι παραπάνω θέλεις να γράψω τώρα βρε φίλε Χασιώτη;

Όποιος είδε το έργο και ξέρει στοιχειώδη ιστορία της μάχης αυτής, θα φανταστεί πως στην καλύτερη περίπτωση κάνεις πλάκα. Εγώ δεν πήρα την καλύτερη περίπτωση και σε είπα ανιστόριτο. Είμαι βλέπεις ποιό ευθής.

το εχουμε πει 10000000000 φορες.

ο μιλερ ειχε σαν εναυσμα τα ιστορικα γεγονοτα(οσα ηξερε τελος παντων) απο εκει και περα επλασε λιγο την ιστορια(εβαλε σαλτσα που λεμε) και δημιουργησε το τελικο στορι.

 

ουδεμια σχεση τα ιστορικα γεγονοτα με ταινιες.και δεν αναφερομαι μονο για την ταινια "300"

ποιος νομιζει οτι βλεποντας μια ταινια θα αποκτησει ιστορικες γνωσεις?και ποιος βλεποντας μια ταινια περνει σα δεδομενο πως θα δει αυτα που γραφουν τα δικα του βιβλια ιστοριας...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ποιος νομιζει οτι βλεποντας μια ταινια θα αποκτησει ιστορικες γνωσεις?

 

οποιος δεν ξερει ιστορια!μην νομιζεις οτι δεν γινεται!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης ασχετο αλλα η ταινια δεν υποτιθεται οτι ειναι ακαταλληλη? Τι στο καλο πανε ολοι οι γονεις σαν ηλιθιοι τα παιδακια τα 5χρονα και τα 7χρονα στο σινεμα λες και θα δουν ιστορικη ταινια? :mad:

 

Και στην προβολη που πηγα εγω ειχε δυο γονεις με το 8-10χρονο παιδι τους. Ειτε δεν ειχαν ψαξει τι περιπου ταινια θα εβλεπαν (αν ηταν ακαταλληλη, πως δειχνει τις μαχες, κτλ), ειτε θεωρουν οτι το παιδι τους εχει ηδη συνηθισει να βλεπει αυτες τις σκηνες...Και στις δυο περιπτωσεις, αισχος! Αν αυτο ειναι ωριμος γονιος...:down:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

θα θεωρησαν οτι το παιδι θα δει την ιστορια και ολο και κατι θα αποκομισει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Και στην προβολη που πηγα εγω ειχε δυο γονεις με το 8-10χρονο παιδι τους. Ειτε δεν ειχαν ψαξει τι περιπου ταινια θα εβλεπαν (αν ηταν ακαταλληλη, πως δειχνει τις μαχες, κτλ), ειτε θεωρουν οτι το παιδι τους εχει ηδη συνηθισει να βλεπει αυτες τις σκηνες...Και στις δυο περιπτωσεις, αισχος! Αν αυτο ειναι ωριμος γονιος...:down:

 

Κι εγώ χθες είδα μια οικογένεια με 2 μικρά παιδιά. Και έστω, δεν ξέρανε και πήγαν κατα λάθος, πόση ώρα έπρεπε να περιμένουν πριν καταλάβουν ότι η ταινία είναι όντως ακατάλληλη και να πάρουν τα παιδιά να σηκωθούν να φύγουν; Αυτοί έμειναν ως το τέλος.

 

Όσο για τις ιστορικές ανακρίβιες, τι έπρεπε να πουν οι Σκωτσέζοι για το Braveheart ή οι Άγγλοι για το Elizabeth; Και αναφέρομαι σε ταινίες που απεικονίζουν γεγονότα που συνέβησαν πριν από 500 χρόνια, όχι πριν από 2500 χρόνια, όπου οι ιστορικές πηγές ήταν λίγες και ανακριβείς.

 

Αν κάποιος ο οποίος βλέπει αυτή τη ταινία, αφού έχει δει τα διάφορα τέρατα που εμφανίζονται, πιστέψει πως είναι αναπαράσταση ιστορικών γεγονότων και όχι fiction, τι να πω, ο εγκέφαλος του ήδη θα είναι καμμένος οπότε ότι κι αν έβλεπε το ίδιο κάνει.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Η κριτική μου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1819118#post1819118

 

8/10 από μένα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ηθελα να τη δω γιατι πιστευα οτι θα ναι βλακεια.... Αλλα η δημοσκοπηση και τα σχολια σας με πειθουν θα ελεγα...

Θα κανονισω αν ειναι να παω το σ/κ γιατι φαινεται πως αξιζει....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με την jane...Ίσως να φταίει η κούραση...ίσως η παρέα επειδή μιλούσαμε...εχμμμ...κάπως...Κατά τ'άλλα πολύ καλή!Άντε να βγεί σε DVD!
no sig...
Link to comment
Share on other sites

molis gyrisa apo ti deuteri fora parakolouthisis tis tainias. pragmatika den me kourase katholou kai tin apolausa exisou me tin proti. einai suglonistiki tainia kat' eme.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...