Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από διάφορους υπολογισμούς και συγκρίσεις που έκανα ανάμεσα σε F2G και CU Liquid, κάποιος που κατέχει το κασμπακ και την αλλαγή μπάρας, του βγαίνει πιο οικονομικό το λικουιντ. Δευτερο το F2G και Τρίτο το φρογκ. 

Εάν βέβαια η βονταφονάρα πειράξει την αλλαγή μπάρας ή το κασμπακ, το λικουιντ πεφτει στην 2η θεση, με πρωτο το F2G και παλι τρίτο το φρογκ (σε αναλογία κόστους/λεπτού ομιλίας) . Για κάποιον βέβαια που θέλει εως 120 λεπτά/μηνα, το φρογκ είναι μονόδρομος. Εως 400 λεπτα/μηνα είναι το F2G (και μέχρι το τέλος του μήνα παιζει προσφορα 800'/8€ για 24 μήνες). Για περισσοτερα λεπτά ομιλίας χωρίς μπάρα και κασμπακ είναι το λικουιντ.

Σε θέμα τιμιότητας, το F2G ξεχωρίζει με ονλαιν ανανέωση 1€,8€, και συνεχίζει το πακετο των 7,2€ με χρέωση ανά δευτερολεπτο, ενω οι άλλοι 2 επέλεξαν εκβιαστικά τα 13€ ως ελάχιστη ανανέωση και το τέλος του πακετου των 7,2 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Μετά από διάφορους υπολογισμούς και συγκρίσεις που έκανα ανάμεσα σε F2G και CU Liquid, κάποιος που κατέχει το κασμπακ και την αλλαγή μπάρας, του βγαίνει πιο οικονομικό το λικουιντ. Δευτερο το F2G και Τρίτο το φρογκ. 

1) Για τι καταναλώσεις μιλάς;

2) Δεν χρειάζεται αλλαγή μπάρας αρκεί να μην έχεις λεφτά στη χρεωστική ή να την παγώσεις εκείνη τη μέρα.

8 minutes ago, VIPdriver said:

Για κάποιον βέβαια που θέλει εως 120 λεπτά/μηνα, το φρογκ είναι μονόδρομος.

Με το liquid τα 120 είναι πολύ πιο φτηνά. Από πού προκύπτει ο μονόδρομος;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, kalitexnis_g said:

1) Για τι καταναλώσεις μιλάς;

2) Δεν χρειάζεται αλλαγή μπάρας αρκεί να μην έχεις λεφτά στη χρεωστική ή να την παγώσεις εκείνη τη μέρα.

Με το liquid τα 120 είναι πολύ πιο φτηνά. Από πού προκύπτει ο μονόδρομος;

1) έγραψα συγκεκριμένες καταναλώσεις. 

2) έχεις δίκιο

Πράγματι τα 120 είναι πιο φτηνα στο λικουιντ, αλλά δεν δίνει την δυνατότητα του πακετου των 3 ευρώ. Πάντα αναφέρομαι σε κάποιον που δεν ξέρει από κασμπακ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Παιδιά πόσο καιρό κανει η ονλαιν φορητότητα απο φρογκ(κοσμοτε) σε CU;

Είναι ανάλογα με τον φόρτο εργασίας τους. Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αίτηση Παρασκευή, περίμενα ΣΚ να την δουν. Δευτέρα τους μιλάω στο τσατ και μου λένε ότι είναι σε στάδιο επεξεργασίας. Και την ακύρωσα. Μια άλλη φορά σε 5 εργάσιμες είχε έρθει ο κουριερ και είχε φύγει και ενεργοποιηθηκα. Το κακό είναι ότι έρχεται με μια κουριερ που λέγεται svoum και δε ξέρω αν δεν είμαι κάποιος να παραλάβει που μπορεί να τους βρει αυτούς. Τέλος προσωπικά στοιχεία τα βάζεις στο site. Δε δίνεις τίποτα στον κουριερ. Αλλά από την άλλη να ξέρεις ότι για να ενταχθείς στο μητρώο 11 (για διαφημιστικες κλήσεις) και για να είναι το νούμερο σου απόρρητο θα πρέπει μόλις ενεργοποιηθείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, VIPdriver said:

Πάντα αναφέρομαι σε κάποιον που δεν ξέρει από κασμπακ. 

Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να μάθει!! 😃

Εξάλλου αυτός που ξέρει να βάζει μόνο κάρτα και πακέτο, μάλλον δεν ξέρει καν το myphone.. 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, _NikitaS_ said:

Αλλά από την άλλη να ξέρεις ότι για να ενταχθείς στο μητρώο 11 (για διαφημιστικες κλήσεις) και για να είναι το νούμερο σου απόρρητο θα πρέπει μόλις ενεργοποιηθείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση. 

Μπορείς να το κάνεις από το cu app/web και νομίζω και από το Vodafone app.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον συγκεκριμένο κούριερ (εταιρεία η οποία εξυπηρετεί παραγγελίες από ηλεκτρονικά καταστήματα αποκλειστικά) σου δίνει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο οποίο θα γίνει η παράδοση και δυνατότητα να επικοινωνήσεις με τον κούριερ για να αλλάξεις το ραντεβού. Οπότε η περίπτωση να μην είναι κάποιος εκεί δεν υπάρχει εξαρχής είναι πιο πελατοκεντρικό το θέμα της παράδοσης. Θέλει όμως να είναι ο παραλήπτης εκεί γιατί ζητάει αριθμό ταυτότητας και επίδειξη της.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kmpatra said:

Όσον αφορά τον συγκεκριμένο κούριερ (εταιρεία η οποία εξυπηρετεί παραγγελίες από ηλεκτρονικά καταστήματα αποκλειστικά) σου δίνει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο οποίο θα γίνει η παράδοση και δυνατότητα να επικοινωνήσεις με τον κούριερ για να αλλάξεις το ραντεβού. Οπότε η περίπτωση να μην είναι κάποιος εκεί δεν υπάρχει εξαρχής είναι πιο πελατοκεντρικό το θέμα της παράδοσης. Θέλει όμως να είναι ο παραλήπτης εκεί γιατί ζητάει αριθμό ταυτότητας και επίδειξη της.

Εμένα δε μου είχε ζητήσει τίποτα. Απλά μου έδωσε το φάκελο. 

Link to comment
Share on other sites

βρε Vodafone εσύ υποσχέθηκε ότι δεν θα περάσουμε μέχρι τον επόμενο καλοκαίρι γιατί η Revolout λει προσπαθεί να με χρέωση 6.90€ το έκανα decline φυσικά 

Screenshot_20231023_002221_Revolut.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, eridion25 said:

βρε Vodafone εσύ υποσχέθηκε ότι δεν θα περάσουμε μέχρι τον επόμενο καλοκαίρι γιατί η Revolout λει προσπαθεί να με χρέωση 6.90€ το έκανα decline φυσικά 

Screenshot_20231023_002221_Revolut.jpg

Τώρα σοβαρά; μίλα με κανέναν στην εξυπηρέτηση να δούμε τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, eridion25 said:

βρε Vodafone εσύ υποσχέθηκε ότι δεν θα περάσουμε μέχρι τον επόμενο καλοκαίρι γιατί η Revolout λει προσπαθεί να με χρέωση 6.90€ το έκανα decline φυσικά 

Screenshot_20231023_002221_Revolut.jpg

Για ποιό πραγμα ειναι αυτη η χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, VIPdriver said:

Για ποιό πραγμα ειναι αυτη η χρέωση;

Για τους 7 μήνες Vodafone tv

8 ώρες πριν, eridion25 said:

βρε Vodafone εσύ υποσχέθηκε ότι δεν θα περάσουμε μέχρι τον επόμενο καλοκαίρι γιατί η Revolout λει προσπαθεί να με χρέωση 6.90€ το έκανα decline φυσικά 

Screenshot_20231023_002221_Revolut.jpg

Πάντως εγώ ρώτησα στην εξυπηρέτηση. Είναι λέει όπως το liquid. Δηλώνεις την κάρτα αλλά δεν θα χρεωθείς τίποτα μέχρι τους 7 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Στο τσατ μου είπανε ότι η προσφορά είναι μόνο για καινούργια accounts. Αν εχεις ήδη λογαριασμό δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Zefir said:

Στο τσατ μου είπανε ότι η προσφορά είναι μόνο για καινούργια accounts. Αν εχεις ήδη λογαριασμό δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Δεν πληρώνεις το δικό σου και φτιάχνεις άλλον για 7 μήνες.

Ή μήπως δεν είναι τόσο απλό;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει όμως να δηλώσεις καινούργιο νούμερο, μέιλ και κάρτα. Κάρτα γίνεται με revolut μιας χρήσης, email βρίσκεται, αλλά το νούμερο είναι θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον συνδέεται με το account του συγκεκριμένου αριθμού. Εκτός αν έχεις δεύτερο νούμερο και το κάνεις στο άλλο account. Πρέπει να συγκεντρώσεις τους πόντους βέβαια στην εφαρμογή εκείνου του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kmpatra said:

Πρέπει να συγκεντρώσεις τους πόντους βέβαια στην εφαρμογή εκείνου του αριθμού.

Ίσως δεν είναι έτσι από τη στιγμή που σου δίνει κωδικό προσφοράς, μπορεί να τον βάζεις απλώς και να το δέχεται άσχετα αν οι κρύσταλλοι είναι στο συγκεκριμένο νούμερο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια γιατί την πάτησα με το καρτοσυμβόλαιο που έχω...
Βασικά θέλω να έρθω προς CU μεριά μιας και λήγει το συμβόλαιό μου με την Voda σε 3 μέρες.
Μου είπαν όμως οι κουφάλες πως θέλει 1 μήνα να γίνει η μετάβαση και ότι θα συνεχίζω το πρόγραμμα συμβολαίου που έχω τώρα αλλά χωρίς την έκπτωση ! (δίνω 11, θα πάει 30 ευρώ)
Δεν το ήξερα πως έπρεπε ένα μήνα πριν να ξεκινήσω την διαδικασία!
Σκέφτομαι μέχρι και διακοπή του αριθμού εντελώς και να πάρω νέο αριθμό CU που σίγουρα θα έχει και καλή προσφορά που θα με θεωρεί νέο πελάτη! Τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα σε άλλη καρτοκινητή και μετά επιστροφή στο cu.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kmpatra said:

Φορητότητα σε άλλη καρτοκινητή και μετά επιστροφή στο cu.

Μόνο από κατάστημα όμως γιατί άργησε πολύ. Και μπορεί να μην το πετύχει κιόλας.

Το συμβόλαιο του λήγει σε 3 μέρες οπότε η online φορητότητα θα του βγεί +30€ από Vodafone (τιμή καταλόγου) +8€ από nova (f2g) + 13€ cu.

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσει τα 30 ευρώ αναλογικά για όσες μέρες υπερβεί τη διάρκεια του συμβολαίου. Θα βγει εκκαθαριστικός μετά και θα επιστρέψουν τα επιπλέον. Αν πάει για παράδειγμα στο free to go και δώσει 8 ευρώ θα πάρει το πακέτο για ένα μήνα, οπότε θα μείνει ενα μήνα κι εκει. Δεν συμφέρει να επιστρέψει την επόμενη μέρα.

Επίσης είναι πολύ πιθανό όταν γίνει η αίτηση γιά φορητότητα να κάνει αντιπροσφορά η vodafone για να τον κρατήσει

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Μάλλον συνδέεται με το account του συγκεκριμένου αριθμού. Εκτός αν έχεις δεύτερο νούμερο και το κάνεις στο άλλο account. Πρέπει να συγκεντρώσεις τους πόντους βέβαια στην εφαρμογή εκείνου του αριθμού.

Στο big bang πάνω δεξιά έχει πόρτα εξόδου κ είσοδο με άλλο αριθμό. Άντε να το κάνουμε, θα μας το δώσουνε; Η αξιοπιστία στην Ελλάδα δεν είναι στα καλύτερα της. 
 

https://typologies.gr/thelei-toys-200-000-syndromites-i-vodafone-tv/

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...