Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

geoponer και αυτό που προτείνει ο kgian μέσω του link που έβαλε αναφέρεται στον Esmertec Java Manager ;)

Ας το γράψουμε και εδώ να το έχουμε πρόχειρο:

 

Από ότι είδα έχεις PPC (?) με τα Windows Mobile 5. Δεν μπορώ να σου δώσω σίγουρη απάντηση γιατί και τα δυο PPC μου (ΗΤC Touch και Kaiser) έχουν τα Windows Mobile 6 Pro. Ωστόσο θα σου πω τι έκανα εγώ και ίσως να ισχύει και για το δικό σου σύστημα.

 

Ο μόνος τρόπος για να τρέξεις το Opera Mini (v2,3 και 4) στα PPC μέσω wap proxy όπως της Wind είναι με τον Java Emulator Esmertec jbed. Κανένας άλλος emulator δε δουλεύει με wap proxy σαν αυτό της Wind. Όλοι οι άλλοι emulators (ΤΑΟ, ΙΜΒ κλπ) ψάχνουν μόνο για κανονική internet ή wifi σύνδεση και δεν τρέχουν κανένα applet που χρειάζεται σύνδεση με το διαδίκτυο (Opera mini, Gmail, GMaps κλπ).

 

Προσωπικά κατέβασα το Esmertec jbed από ένα site εξειδικευμένο στα HTC PDA το http://forum.xda-developers.com/ (ψάξε για Esmertec jbed στο forum και θα βρεις το αντίστοιχο cab). Επίσης ψάξε και για ένα post που λέγεται Midlet, Emulator bible ή κάπως έτσι (έχει περάσει αρκετός καιρός και δε θυμάμαι ακριβώς τα links).

 

Εγκατέστησε τον emulator και μετά (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!) συνδέσου πρώτα στο Wind Plus πριν κατεβάσεις και εγκαταστήσεις το Opera Mini v4. Αν δεν είσαι συνδεμένος με το Wind Plus το Opera v4 δε θα μπορέσει να συνδεθεί με το internet (τα Opera mini v2 και 3 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα γιατί μετά από κάθε εκκίνησή τους ελέγχουν το είδος του δικτύου).

 

Εάν για κάποιο λόγο, το Esmertec Jbed δεν μπορεί να τρέξει τότε η μόνη εναλλακτική λύση που έχεις είναι να εγκαταστήσεις τη mod Opera mini v1.26 όπου έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις το proxy που θέλεις. Οδηγίες για το που θα κατεβάσεις και πως θα παραμετροποιήσεις την Opera mini mod v1.26 υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος. Προσοχή όμως, αυτή η έκδοση δεν υποστηρίζει ασφαλείς συνδέσεις, οπότε καλύτερα να μη τη χρησιμοποιείς για να μπαίνεις σε sites όπου χρησιμοποιείς προσωπικά δεδομένα (web mail, τράπεζα, paypal, ebay κλπ)

 

Ελπίζω να βοήθησα. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εδώ είμαστε.

 

Θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο,αν και θυμάμαι ότι τον είχα βάλει παλαιότερα χωρίς επιτυχία όμως :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μολις παρελαβα το ΜΙΟ550 απο το servise και μου εχουν κανει αναβαθνισει του λογισμικου Το προβλημα που εχω ειναι οτι εχασα το ελληνικο πληκτρολογιο που ειχα (Resco) και τωρα οτι και να εχω προσπαθησει να βαλω μου λεει οτι δεν ειναι εφαρμογη ppc μηπως εχετε καμια ιδεα τι τρεχει
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το ΜΙΟ550 απο το servise και μου εχουν κανει αναβαθνισει του λογισμικου Το προβλημα που εχω ειναι οτι εχασα το ελληνικο πληκτρολογιο που ειχα (Resco) και τωρα οτι και να εχω προσπαθησει να βαλω μου λεει οτι δεν ειναι εφαρμογη ppc μηπως εχετε καμια ιδεα τι τρεχει

 

Το Resco σίγουρα μπορείς να το ξαναβρείς, οπότε μην ανησυχείς.

 

Μπορείς να περιγράψεις το πώς προσπαθείς να βάλεις/εγκαταστήσεις τις εφαρμογές? Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό το πρόβλημα. :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει διαφορα resco οπως το 4,37 και αφου το περασω στην καρτα με card reader προσπαθω να το τρεξω και που λεει οτι δεν ειναι εφαρμογη για ppc εννοειτε οτι μεταφερω μονο το αρχειο exe kai oxi ziparismeno
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το ΜΙΟ550 απο το servise και μου εχουν κανει αναβαθνισει του λογισμικου Το προβλημα που εχω ειναι οτι εχασα το ελληνικο πληκτρολογιο που ειχα (Resco) και τωρα οτι και να εχω προσπαθησει να βαλω μου λεει οτι δεν ειναι εφαρμογη ppc μηπως εχετε καμια ιδεα τι τρεχει

 

Φίλε ypnofora, μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις ένα image της ROM σου; Ήθελα και εγώ να το πάω στο Service μόνο και μόνο για αναβάθμιση... Υπάρχει ένα αρχείο (κρυφό) στο \Windows\ που ονομάζεται RELEASE.TXT το οποίο το βλέπεις με το Total Commander CE. Εμένα, ας πούμε, γράφει Release Version: R05.3.0101.0331 και SubVersion: P09. Εσένα τι γράφει; Υποψιάζομαι SubVersion: P11 ή ακόμα καλύτερα, P13 (που δεν υπάρχει πουθενά στο internet)...

 

Έχει βγει το Resco Keyboard 5 που είναι πολύ καλύτερο και εύχρηστο, το προτείνω ανεπιφύλακτα... θα το βρείτε στα "καλά" sites :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όσον αφορά την Java στα μηχανάκια μας, μετά από προβλήματα που μου εμφάνισε ξαφνικά ο Esmertec αναγκάστηκα να τον απεγκαταστήσω και να ψάξω για κάτι άλλο.

 

Η λύση φαίνεται να είναι ο IBM Midp 2.0 Java emulator, ο οποίος είναι μικρότερος από τον J9 της IBM που χρησιμοποιούσα (περίπου 2.4ΜΒ), είναι ελαφρύς και γρήγορος.

 

Ο Opera mini είναι άλλη φάση...ό,τι πιο γρήγορο έχω δει στο Mio μου σε πλοήγηση στο internet! Ειδικά με την επιλογή να είναι σε χαμηλή ποιότητα οι εικόνες (επιλογή που λείπει τόσο από τον PIE όσο και από τον Opera mobile) δεν αναγκάζομαι να τις απενεργοποιώ και βλέπω κανονικά το layout της σελίδας.

 

Ένα μειονέκτημα που έχει βρει ως τώρα είναι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάζεις αρχεία και έχω την εντύπωση ότι αποτελεί γενικότερο πρόβλημα των εφαρμογών σε Java. Δοκίμασα πχ να κατεβάσω ένα java applet και τελικά έκλεισε ο Opera mini. :(

 

Επίσης, ενώ είχα συνδεθεί ασύρματα στο Internet κανονικά (κατέβασα updates για το εορτολόγιο, ενημέρωσα τα προγνωστικά του καιρού, μπήκα με PIE σε σελίδες), αφού σερφαρα για λίγο με τον Opera mini μετά δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα ούτε με τον PIE ούτε με τον Opera mobile, παρά τα reset και το άνοιγμα-κλείσιμο του wifi...τελικά όταν έφτασα σπίτι και το μπρίζωσα στο pc, μπήκα κανονικά internet και με τους δύο αυτούς browsers!! :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αρχείο (κρυφό) στο \Windows\ που ονομάζεται RELEASE.TXT το οποίο το βλέπεις με το Total Commander CE. Εμένα, ας πούμε, γράφει Release Version: R05.3.0101.0331 και SubVersion: P09. Εσένα τι γράφει; Υποψιάζομαι SubVersion: P11 ή ακόμα καλύτερα, P13 (που δεν υπάρχει πουθενά στο internet)...

 

Δυστυχως δεν μπορω να βρω το αρχειο που λες παντως το Release Version:ειναι το ιδιο R05.3.0101.0331 οπως δειχνει απο το sysinfo

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω κατεβασει διαφορα resco οπως το 4,37 και αφου το περασω στην καρτα με card reader προσπαθω να το τρεξω και που λεει οτι δεν ειναι εφαρμογη για ppc εννοειτε οτι μεταφερω μονο το αρχειο exe kai oxi ziparismeno

 

Logiko einai na sou leei etsi giati DEN einai efarmogi gia PPC to .exe pou trexeis. Ti simainei afto? Oti prepei na exeis syndesei ti syskevi sou me to PC me ActiveSync kai trexeis to .exe apo to PC sou. Afto tha sou egkatastisei aftomata to Resco Explorer sti syskevi sou. Akolouthise meta ti diadikasia apo to PPC sou kai eisai etoimos.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει βγει το Resco Keyboard 5 που είναι πολύ καλύτερο και εύχρηστο, το προτείνω ανεπιφύλακτα... θα το βρείτε στα "καλά" sites :D

 

Efxristo einai alla parousiazei polla problimata toso se syndyasmo me kapoies efarmoges, oso kai me ta ellinika SMS 160 xaraktirwn kai gia to logo afto den to synistw kai antiproteinw to entelws aproblimatisto kai free... Pocket CM keyboard.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Efxristo einai alla parousiazei polla problimata toso se syndyasmo me kapoies efarmoges, oso kai me ta ellinika SMS 160 xaraktirwn kai gia to logo afto den to synistw kai antiproteinw to entelws aproblimatisto kai free... Pocket CM keyboard.

 

Έχω φτιάξει και διορθώσει το πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες, αρκεί να τοποθετήσεις τα σωστά αρχεία--είχα για λίγο ένα Qtek S200 και έπαιζε άριστα. Επειδή δεν μπορώ να ανεβάσω εδώ αρχεία, όποιος θέλει τα αρχεία για Ελληνικά και Ελληνηκά SMS για το Resco Keyboard 5, να μου στείλει PM.

 

 

EDIT: Το ανέβασα εδώ. Αντικαταστήστε (ή μετονομάστε το αρχικό GR.map και Languages.ini) τα υπάρχοντα αρχεία με αυτά στο zip και θα έχετε κανονικά Ελληνικά (Greek) και Ελληνικά για SMS (Greek SMS).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αρχείο (κρυφό) στο \Windows\ που ονομάζεται RELEASE.TXT το οποίο το βλέπεις με το Total Commander CE. Εμένα, ας πούμε, γράφει Release Version: R05.3.0101.0331 και SubVersion: P09. Εσένα τι γράφει; Υποψιάζομαι SubVersion: P11 ή ακόμα καλύτερα, P13 (που δεν υπάρχει πουθενά στο internet)...

 

Δυστυχως δεν μπορω να βρω το αρχειο που λες παντως το Release Version:ειναι το ιδιο R05.3.0101.0331 οπως δειχνει απο το sysinfo

Φίλε, δοκίμασες με το Total Commander CE; Με τον απλό File Manager, δεν θα το βρεις.

 

Εξάλλου, στο SysInfo δεν υπάρχει καμία διαφοροποίηση ανάμεσα στα revisions. Θα σκεφτώ άλλον τρόπο και θα σας πω. Μπορείς, όμως, να κάνεις ένα dump την ROM σου σε παρακαλώ; Καλό θα ήταν να την έχουμε...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Logiko einai na sou leei etsi giati DEN einai efarmogi gia PPC to .exe pou trexeis. Ti simainei afto? Oti prepei na exeis syndesei ti syskevi sou me to PC me ActiveSync kai trexeis to .exe apo to PC sou. Afto tha sou egkatastisei aftomata to Resco Explorer sti syskevi sou. Akolouthise meta ti diadikasia apo to PPC sou kai eisai etoimos.

 

τελικα ειχατε δικιο τα καταφερα κ το περασα

οσο για την αναβαθμιση που εκανα πειτε που θα βρω το commander ce για να σας απαντησω

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχατε δικιο τα καταφερα κ το περασα. οσο για την αναβαθμιση που εκανα πειτε που θα βρω το commander ce για να σας απαντησω

 

Total Commander CE version 2.0 (freeware):

http://www.ghisler.com/ce.htm

 

File manager for PocketPC, two versions: Smartphone and PDA.

 

EDIT: Βεβαιώσου πως όταν το τρέξεις, θα έχεις ξε-τσεκάρει την εντολή (κάπου στα μενού του) Hide ROM files βέβαια... Θεωρώ πως ROM dump ξέρεις να κάνεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

 

Η λύση φαίνεται να είναι ο IBM Midp 2.0 Java emulator, ο οποίος είναι μικρότερος από τον J9 της IBM που χρησιμοποιούσα (περίπου 2.4ΜΒ), είναι ελαφρύς και γρήγορος.

 

Ο Opera mini είναι άλλη φάση...ό,τι πιο γρήγορο έχω δει στο Mio μου σε πλοήγηση στο internet! Ειδικά με την επιλογή να είναι σε χαμηλή ποιότητα οι εικόνες (επιλογή που λείπει τόσο από τον PIE όσο και από τον Opera mobile) δεν αναγκάζομαι να τις απενεργοποιώ και βλέπω κανονικά το layout της σελίδας.

 

όντως, έχω εγκαταστήσει και εγώ αυτό το πακέτο για γρήγορη πλοήγηση και είναι αρκετά γρήγορο, πιο γρήγορο και από τον Opera Mobile 9

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολους ..

ειμαι νεος χρηστης στο forum και μπορει να κανω και καποι λαθος

 

εχω το Ρ350 ενα χρονο και πριν 3 μερες μου κολησε λευκη οθονη

βρηκα μεγαλη βοηθεια στο forum και το εφτιαξα

 

κοιταζοντας τα 2 cd του κατασκευαστη δεν βρηκα το windows mobile 5

 

αυτο υπαρχει καπου να μπορεσω να το κατεβασω

 

ευχαριστω πολυ..................................

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η φιλοσοφία δεν είναι όπως στα PC. Το λειτουργικό υπάρχει ήδη μέσα στη συσκευή σου και με hard reset (δηλαδή φορμάτ στη λογική των PCs) επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γειασας θα ηθελα να ροτησω εαν υπαρχει προγραμμα και χαρτες για

θαλασσα.

το εχει δοκιμασει καποιος δουλευει

και εαν ξερεται που μπορω να βρω προγραμ. και χαρτες

ευχαριστω..............

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Μιο P550 εδώ και 1 χρόνο περίπου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτό, αφού όλο και ψάχνομαι και του ξετρυπώνω νέες δυνατότητες (wi-fi realtime video streaming, vnc remote desktop κ.α.).

Αυτό που παρατήρησα όμως πρόσφατα είναι ότι η ώρα μου αλλάζει απο μόνη της σε ανύποπτες στιγμές (όταν είναι κλειστό μάλλον) και πάει μία ώρα ακριβώς μπροστά (ή πίσω δεν θυμάμαι), χωρίς ενδιάμεσα απο τη στιγμή που είναι σωστή, να το συνδέσω καθόλου με το activesync στο pc.

Ξέρει καανείς τη Λύση σε αυτό;

 

Επίσης υπάρχει τελικά πρόγραμμα που να το μετατρέπει σε car-kit και να συνδέεται με το κινητό μέσω Bluetooth για ανοιχτή ακρώαση?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα όμως πρόσφατα είναι ότι η ώρα μου αλλάζει απο μόνη της σε ανύποπτες στιγμές (όταν είναι κλειστό μάλλον) και πάει μία ώρα ακριβώς μπροστά (ή πίσω δεν θυμάμαι), χωρίς ενδιάμεσα απο τη στιγμή που είναι σωστή, να το συνδέσω καθόλου με το activesync στο pc.

Ξέρει καανείς τη Λύση σε αυτό;

 

Μήπως στο ενδιάμεσο τρέχεις το destinator?? Είχα φάει κόλλημα με αυτό το πρόβλημα, καθώς η ώρα άλλαζε από μόνη της και πήγαινε μια ώρα μπροστά κάθε φορά που έτρεχα το Dest.

 

H λύση ήταν να απενεργοποιήσω την Θερινή Ώρα από τις ρυθμίσεις του Dest και μετά το πρόβλημα λύθηκε αυτόματα! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoponer, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου!!!

Καθώς διάβαζα το μήνυμά σου είπα.. "Αμάνν!!! λες...????"

Γιατί πράγματί τώρα που το είπες, συνηδιτοποίησα οτι μεταξύ αυτών των παράξενων αλλαγών της ώρας όντως έτρεχα το destinator! Απενεργοποίησα τώρα την επιλογή αυτή και διόρθωσα και την ώρα και θα δώ πως θα πάει τώρα!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό, είσαι πρώτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γειασας ,εχω το εξεις προβλημα με το MIO P550 μου ,εντελως ξαφνικα ενω μου τελειωσε η μπαταρια ,δεν μου κανει boot ,δηλαδη αναβει η πρωτη οθονη που γραφει μιο κλπ,αλλα δεν φορτονει τα wm5 ,ξερει κανενας τι γινετε και τι να κανω?????

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoponer, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου!!!

Καθώς διάβαζα το μήνυμά σου είπα.. "Αμάνν!!! λες...????"

Γιατί πράγματί τώρα που το είπες, συνηδιτοποίησα οτι μεταξύ αυτών των παράξενων αλλαγών της ώρας όντως έτρεχα το destinator! Απενεργοποίησα τώρα την επιλογή αυτή και διόρθωσα και την ώρα και θα δώ πως θα πάει τώρα!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό, είσαι πρώτος!!!

 

Να είσαι καλά φίλε! Όλοι κάνουμε ό,τι μπορούμε στο φόρουμ (σε αυτό και σε άλλα) για να βοηθήσουμε τους άλλους και να βοηθηθούμε κι εμείς από τους άλλους :happy:

 

Παιδια γειασας ,εχω το εξεις προβλημα με το MIO P550 μου ,εντελως ξαφνικα ενω μου τελειωσε η μπαταρια ,δεν μου κανει boot ,δηλαδη αναβει η πρωτη οθονη που γραφει μιο κλπ,αλλα δεν φορτονει τα wm5 ,ξερει κανενας τι γινετε και τι να κανω?????

thanks.

 

Αν σου τελείωσε η μπαταρία είναι πολύ πιθανό να μην έχει αρκετή ενέργεια για να φορτώσει τα Windows. Δοκίμασε να το φορτίσεις πλήρως και να το ανοίξεις μετά από λίγη ώρα. Τα Windows είναι στη ROM και τα φορτώνει ακόμα και με ελάχιστη μπαταρία, ενώ τα προγράμματα του startup είναι στη RAM και συνεπώς χρειάζεται περισσότερη ενέργεια.

 

Γενικά μην το αφήνεις να μένει από μπαταρία, γιατί οι λιθίου φθείρονται με αυτόν τον τρόπο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Φιλε geoponer ευχαριστω πολυ ,αλλα δυστιχως δεν ελυσα το προβλημα μου ακομα και με full μπαταρια παλι δεν μου αναβει το ριμαδι,μηιπως ξερεις πως κανω hard reset ,αλλιως δευτερα παω για πλαισιο.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε geoponer ευχαριστω πολυ ,αλλα δυστιχως δεν ελυσα το προβλημα μου ακομα και με full μπαταρια παλι δεν μου αναβει το ριμαδι,μηιπως ξερεις πως κανω hard reset ,αλλιως δευτερα παω για πλαισιο.

thanks.

 

Πριν κάνεις το hard-reset σε προειδωποιώ ότι θα χάσεις ο,τιδήποτε έχεις εγκαταστήσει εσύ και θα μείνει μόνο ό,τι υπάρχει στη ROM.

 

Δίπλα στο κουμπί που πατάς για soft-reset (στο κάτω μέρος της συσκευής) υπάρχει ένας διακόπτης On-Off. Γύρνα το στο Off, άστο για κανα 5λεπτο (δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο) και μετά ξανά στο ΟΝ. Λογικά θα πρέπει να ξεκινήσει, αλλιώς θα χρειαστούν διαδικασίες που δεν τις γνωρίζω εγώ αλλά σίγουρα άλλοι εδώ μέσα στο forum.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...