Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικά αυτό είδα κι εγώ..

ήταν ρυθμισμένα και τα δύο (battery και external) στο 1 λεπτό!

αλλά το θέμα είναι πως άλλαξαν?!?! μόνα τους??

αφού εγώ τα είχα απενεργοποιήσει και τα δύο!!

 

Επίσης διαπίστωσα ότι και το κόλπο για το manual activesync ώστε να μη χαλάει μπαταρία είχε επανέλθει στα αρχικά του (δηλαδή άναβε μόνο του όταν είχα σβηστό το pda)

 

Το μόνο που έκανα ήταν ένα re-install το destinator

λέτε να έχει αυτό καμιά σχέση?

 

Mipws ekanes kanena hard reset apo tote pou eixes kanei tis rithmiseis?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά κι εγώ θέλω να συνδεθώ στο internet μέσω GPRS, αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα...

 

Λοιπόν έχω vodafone, ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα στο forum αλλά και αυτές που μου έστειλε η voda (ίδιες είναι - σας τις κάνω και attach να τις δείτε) και δεν μπορώ να συνδεθώ...

 

Μετά από πολλές δοκιμές μάλλον φταίει το πεδίο Extra dial-string-modem commands. Μου λέει να γράψω +cgdcont=1,"IP","internet.vodafone.gr","",0,0 αλλά όταν δεν βάζω τίποτα συνδέεται και δεν βγάζει σελίδες. Λογικό το ότι δεν βγάζει γιατί δεν ορίζεται το APN, αλλά γιατί όταν το βάζω δεν συνδέεται;;;

 

Έχει κανείς voda και να έχει καταφέρει να συνδεθεί;;;

 

Για όποιον θέλει να συνδέσει το Mio 550 στο ιντερνετ μέσω κινητού-GPRS...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2174610#post2174610

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1485791#post1485791

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Eιναι λογικο με την ενεργοποιηση του dest. να ενεργοποιειται το activesync?

Εννοειται εχει γινει το κολπακι με τον fake server απο ην αρχη, το οποιο απεδωσε αλλα τωρα ανακαλυψα οτι δεν λυθηκε τελειως.

Επισης,εβαλα μια καρτα 4Gb 150Χ την οποια αναγνωρισε κανονικοτατα.

Την γεμισα πανω απο τα 2Gb που υποτιθεται οτι υποστηριζει η συσκευη και ολα οκ.

Μου εβγαζε και τη συνολικη χωρητικοτητα σωστα στο μενου της συσκευης, ολα τελεια.

Αλλα.... την ειχα φορτωσει με επεισοδια καποιας σειρας την οποια την ανοιξα με το coreplayer.

Και το προβλημα που υπηρξε ηταν οτι η εικονα κοβοταν ανα τακτα διαστηματα ενω η μουσικη συνεχιζε να παιζει και μετα απο λιγο επανερχοταν, εχοντας χασει τα καρε που μεσολαβησαν οσο ηταν κολλημενη.

Αυτο συχεχιζοταν μεχρι το τελος, ελπιζω να το περιεγραψα καλα.

Η καρτα ειναι 150Χ οποτε δε νομιζω να φταιει αυτη.

Δε μπορει να φταιει το σχετικα μεγαλο μεγεθος καθε αρχειου ταινιας..

Δεν ηταν κατι το φοβερο, πχ η μια ηταν 413 Mb...

Μηπως η αναλυση της?

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να συνδέσει το Mio 550 στο ιντερνετ μέσω κινητού-GPRS...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2174610#post2174610

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1485791#post1485791

με bluetooth γίνεται....με irda γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η αναλυση της?

Τι μπορει να φταιει?

 

ο γιες....

 

καλό είναι να βάζεις ταινίες με διαστάσεις 320x240...αυτές παίζουν τέλεια....

 

για λίγο καλύτερα αποτελέσματα στις ταινίες, στις επιλογές βίντεο του coreplayer (menu->tools->preferences->video) βάλε στο video output GDI....παίζει λίγο καλύτερα..:):):)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι λογικο με την ενεργοποιηση του dest. να ενεργοποιειται το activesync?

Επισης,εβαλα μια καρτα 4Gb 150Χ την οποια αναγνωρισε κανονικοτατα.

Την γεμισα πανω απο τα 2Gb που υποτιθεται οτι υποστηριζει η συσκευη και ολα οκ.

Μου εβγαζε και τη συνολικη χωρητικοτητα σωστα στο μενου της συσκευης, ολα τελεια.

 

Ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα με τις SDHC κάρτες, οπότε υποθέτω ότι η κάρτα που έβαλες δεν είναι SDHC αλλά απλή SD...κάνω λάθος??

 

Βέβαια κυκλοφορεί ένα προγραμματάκι στο διαδίκτυο (όχι patch - μπορεί να γίνει απεγκατάσταση), το οποίο επιτρέπει τη χρήση SDHC καρτών σε ορισμένα PPC, αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί στο Ρ350...

 

Καποιο προγραμμα για να ριπαρω τις ταινιες σε αυτη τη διασταση?

 

Εγώ θα σου πρότεινα το Sompy Movie Encoder v1.0.0314, το οποίο είναι και freeware. ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια trancend high speed με slc flash chipακι μεσα...

Δεν γραφει H.C καπου...

Εχω ηδη το xilisoft video converter αλλα δεν βλεπω επιλογη να το ριπαρω με την αναλυση που θελω..

Εχει καποιος το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

με bluetooth γίνεται....με irda γίνεται?

 

Πιθανότατα... Γιατί όχι; Δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω πως στην αρχή αντί να διαλέξεις bluetooth modem, επιλέγεις infrared modem...

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη Χρονια!

 

Πριν λιγο δυστυχως ανακαλυψα οτι εσπασε η οθονη του πολυαγαπημενου μου p350. Αναβει κανονικα αλλα δεν δεχεται καμια εντολη.

 

Πηρα την αντιπροσωπεια να ρωτησω για αντικατασταση της και μου ειπαν τιμη 230Ε !!!!!:blink:

Οπως καταλαβαινεται την στιγμη που το ρ360 κανει 300Ε δεν τιθεται θεμα συζητησης.

 

Υπαρχει καποια εναλλακτικη λυση , πχ να αγορασω απο το νετ την οθονη φθηνοτερα και να την βαλω μονος μου???

Μπα εε?

 

Μηπως επειδη δεν τους εξηγησα οτι η οθονη λειτουργει απλα δεν δεχεται εντολες , να μην καταλαβανε και το εξαρτημα που χαλασε

να ειναι φθηνοτερο???

Παλι μπα εε?

 

ΥΓ: Με φαγανε κατι γρουσουζηδες που τους ελεγα προχθες οτι το ρ350 μου ειναι τα πιο αξια χρηματα που εχω δωσει...:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kαλημερα και καλη Χρονια!

 

Πριν λιγο δυστυχως ανακαλυψα οτι εσπασε η οθονη του πολυαγαπημενου μου p350. Αναβει κανονικα αλλα δεν δεχεται καμια εντολη.

 

Πηρα την αντιπροσωπεια να ρωτησω για αντικατασταση της και μου ειπαν τιμη 230Ε !!!!!:blink:

Οπως καταλαβαινεται την στιγμη που το ρ360 κανει 300Ε δεν τιθεται θεμα συζητησης.

 

Υπαρχει καποια εναλλακτικη λυση , πχ να αγορασω απο το νετ την οθονη φθηνοτερα και να την βαλω μονος μου???

Μπα εε?

 

Μηπως επειδη δεν τους εξηγησα οτι η οθονη λειτουργει απλα δεν δεχεται εντολες , να μην καταλαβανε και το εξαρτημα που χαλασε

να ειναι φθηνοτερο???

Παλι μπα εε?

 

ΥΓ: Με φαγανε κατι γρουσουζηδες που τους ελεγα προχθες οτι το ρ350 μου ειναι τα πιο αξια χρηματα που εχω δωσει...:mad:

 

Από την περιγραφή που κάνεις δεν έχω καταλάβει... έχει η συσκευή σου σημάδια σπασίματος στην οθόνη; Έπεσε και έσπασε; Γιατί από μόνη της δεν σπάει. Εάν όχι... δεν έχει σπάσει. Το ότι δεν σου δουλεύει όταν πατάς στην οθόνη μπορεί να είναι και θέμα software. Κάνε του hard reset μήπως και επανέλθει!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που κάνεις δεν έχω καταλάβει... έχει η συσκευή σου σημάδια σπασίματος στην οθόνη; Έπεσε και έσπασε; Γιατί από μόνη της δεν σπάει. Εάν όχι... δεν έχει σπάσει. Το ότι δεν σου δουλεύει όταν πατάς στην οθόνη μπορεί να είναι και θέμα software. Κάνε του hard reset μήπως και επανέλθει!

 

Ναι εχει ρωγμες που ξεκινανε ακτινικα απο ενα σημειο προσκουσης.

Ακομα και στις ρωγμες ομως η οθονη δειχνει εικονα κανονικα , αλλα δεν δεχεται πουθενα εντολη εκτος απο το "οκ" πανω δεξια.

 

Γι'αυτο αναρωτιεμαι μηπως εχει σπασει μονο το εξωτερικο καλυμμα της οθονης που σχετιζεται με την αναγνωριση του "touch screen"

και αντικαθισταται ξεχωριστα με χαμηλωτερο κοστος?

 

Το ειχα σε ενα σακουαγιαζ τυλιγμενο με ακουστικα και υποθετω απο καποιο χτυπημα το σκληρο μερος των ακουστηκων θα εκανε τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξου στο ebay να βρεις τ ανταλλακτικό θες και μετά βρες και οδηγίες αντικατάστασης για να το κάνεις μόνος σου. 230 ευρώ είναι πολλά για να τα δώσεις...
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα στο ebay αυτο: http://cgi.ebay.co.uk/Mitac-Mio-A201-C710-P350-P550-LCD-with-Touch-Screen_W0QQitemZ300129982563QQihZ020QQcategoryZ41343QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m118

 

Νομιζω κανει! Mε μεταφορικα βγαινει στα 100Ε.

 

Δεν μπορω να βρω ομως οδηγιες εγκαταστασης και κυριως τι εργαλεια θα χρειαστουν? (πχ κολλητηρι)

 

Υπαρχει κανα παλιοτερο λινκ με οδηγιες service???

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα... Γιατί όχι; Δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω πως στην αρχή αντί να διαλέξεις bluetooth modem, επιλέγεις infrared modem...

το δοκίμασε ο ddr2 και δεν του δούλεψε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα στο ebay αυτο: http://cgi.ebay.co.uk/Mitac-Mio-A201-C710-P350-P550-LCD-with-Touch-Screen_W0QQitemZ300129982563QQihZ020QQcategoryZ41343QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m118

 

Νομιζω κανει! Mε μεταφορικα βγαινει στα 100Ε.

 

Δεν μπορω να βρω ομως οδηγιες εγκαταστασης και κυριως τι εργαλεια θα χρειαστουν? (πχ κολλητηρι)

 

Υπαρχει κανα παλιοτερο λινκ με οδηγιες service???

κολλητήρι δε χρειάζεται, η φίσα της καλωδιοταινίας είναι κουμπωτή....εργαλειάκια μικρά θα σου χρειαστούν......αν είσαι μάστορας φτιάχτο μόνος σου, αν όχι και έχεις κανα γνωστό δώστου το.....

 

αν πάλι χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε εμείς...:)

 

(άκου 230€)

 

 

κοίτα και εδώ...

http://cgi.ebay.com/FULL-LCD-FOR-Mio-C510-C710-P350-P550-A201-C250_W0QQitemZ350011993751QQihZ022QQcategoryZ41343QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

βγαίνει στα 60€ περίπου....έτσι και αλλιώς και αυτή που βρήκες εσύ απο χονγκ κονγκ θα έρθει...

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασε ο ddr2 και δεν του δούλεψε....

 

Όταν λες δεν δούλεψε τι ακριβώς εννοείς;;; Δεν έχει καταφέρει να κάνει καν κλήση μέσω IRDA ή κάνει κλήση και δεν μπορεί να μπει στο ιντερνετ;;;

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασε ο ddr2 και δεν του δούλεψε....

 

Ω, ναι!Πολύ απλά, για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν δουλεύει.:(

Δοκίμασε και μόνος σου, μπορεί να κάνεις κάτι περισσότερο από εμένα, αν είμαστε τυχεροί:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κολλητήρι δε χρειάζεται, η φίσα της καλωδιοταινίας είναι κουμπωτή....εργαλειάκια μικρά θα σου χρειαστούν......αν είσαι μάστορας φτιάχτο μόνος σου, αν όχι και έχεις κανα γνωστό δώστου το.....

 

αν πάλι χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε εμείς...:)

 

(άκου 230€)

 

 

κοίτα και εδώ...

http://cgi.ebay.com/FULL-LCD-FOR-Mio-C510-C710-P350-P550-A201-C250_W0QQitemZ350011993751QQihZ022QQcategoryZ41343QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

βγαίνει στα 60€ περίπου....έτσι και αλλιώς και αυτή που βρήκες εσύ απο χονγκ κονγκ θα έρθει...

 

 

Λοιπον το ελυσα (&το ξαναεδεσα επιτυχως) μονος μου μεχρι και την συνδεση της οθονης με την κυρια καρτα , ειναι λιγο δυσκολο κυριως λογω μικρου μεγεθους εξαρτηματων , αλλα γινεται.

 

Επειδη ομως βιαζομουνα και δεν ηθελα να ρισκαρω αλλα 100Ε (αφου δεν ηξερα αν θα το χαλασω τελειως) πηγα και πηρα σημερα το p550 με 12 ατοκες.:wacko: Eξαλλου ψαχνομουνα να βαλω και wifi στο p350. Οταν θα εχω χρημα και χρονο θα παραγγειλω την οθονη του nickthanos (thanx :happy:) και θα το φτιαξω για τον πατερα μου που θελει και αυτος ενα.

Link to comment
Share on other sites

Tι λετε για το displex?

Θα ηθελα να το χρησιμοποιησω ωστε να βελτιωσω την οθονη του mio μου.

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

Παρατηρησα οτι στη συσκευασια αναγραφεται να μη χρησιμοποιηθει σε touch screens αλλα γιατι οχι?

Δεν θα ερθει σε επαφη με την ιδια αλλα με το πλαστικο που την καλυπτει.

Kανεις?:O

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια κάρτα sd bluetooth της toshiba. Μετά απο λίγο πειραματισμό κατάφερα να συνδέσω το mio με το κινητό και να έχω ιντερνετ! Μάλιστα απο ότι φαίνεται ανοίγουν όλες οι σελίδες σε αντίθεση με την περίπτωση του θπολογιστή όπου είναι χτικιό !

 

:happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια κάρτα sd bluetooth της toshiba. Μετά απο λίγο πειραματισμό κατάφερα να συνδέσω το mio με το κινητό και να έχω ιντερνετ! Μάλιστα απο ότι φαίνεται ανοίγουν όλες οι σελίδες σε αντίθεση με την περίπτωση του θπολογιστή όπου είναι χτικιό !

 

:happy::happy:

για το 1ο, μπράβο....ας δοκιμάσει και κανείς με Irda και όχι με BT.....ή θα το δοκιμάσω μόνος μου από Παρασκευή....:P

 

για το 2ο, βάλε firefox...:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ελυσα (&το ξαναεδεσα επιτυχως) μονος μου μεχρι και την συνδεση της οθονης με την κυρια καρτα , ειναι λιγο δυσκολο κυριως λογω μικρου μεγεθους εξαρτηματων , αλλα γινεται.

 

Επειδη ομως βιαζομουνα και δεν ηθελα να ρισκαρω αλλα 100Ε (αφου δεν ηξερα αν θα το χαλασω τελειως) πηγα και πηρα σημερα το p550 με 12 ατοκες.:wacko: Eξαλλου ψαχνομουνα να βαλω και wifi στο p350. Οταν θα εχω χρημα και χρονο θα παραγγειλω την οθονη του nickthanos (thanx :happy:) και θα το φτιαξω για τον πατερα μου που θελει και αυτος ενα.

άντε καλορίζικο.....δεν το σκεφτόσουν για το Ρ560 ??(να το φέρεις απ έξω, αλλά δε θα είχες άτοκες δόσεις)

 

το παλιό κράτα το..;)με λίγα λεφτουδάκια θα τον βολέψεις και τον πατέρα...:):)

Link to comment
Share on other sites

Kανεις?:O

α. το displex που λες μάλλον δεν το ξέρει κανείς

β. η οθόνη είναι εκτεθειμένη κανονικά, δεν την καλύπτει κανένα πλαστικό, εκτός αν βάλεις screen protector.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εστω λεπτη μεμβρανη απο πανω?

Δηλαδη παταω κατευθειαν πανω στην οθονη?

Δεν το ηξερα..

Τοτε πραγματι το displex δεν κανει...

Του εχω screen protector αλλα εχει γρατσουνιες απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. Οποτε...ζω με αυτες μιας και οταν ειναι αναμενη η οθονη δεν φαινεται κατι.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...