Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η κάμερα σε σχέση με το Κ750 (αυτό έχω) είναι πολύ χειρότερη?΄Έχει τύχει να συγκρίνει κανείς αυτή την λεπτομέρεια?

δεν το γνωρίζω ακριβώς αλλά το Κ750 έχει ανάλυση 2mp και την ποιότητα της

SONY οπότε η σύγκριση μάλλον είναι ατυχής

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όσα λέγονται για αυτό το κινητό και δεν λέω να αποφασίσω, αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω και τα εξής:O :

 

1) Η οθόνη είναι πράγματι πιο ευαίσθητη από άλλες; Πιο παλιά είχε ειπωθεί ότι μαζεύει εύκολα σκόνη.

2) Με bt dongle μπορεί να γίνει πλήρης συγχρονισμός (μηνύματα, φωτογραφίες κλπ); Ή είναι πιο ασφαλές με καλώδιο;

Και τέλος το κινητό είναι αρκετά ποιοτικό ούτως ώστε να αντέξει τουλάχιστον 1,5 χρόνο;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είδα το κινητάκι χθες live στο Πλαίσιο κι απλά σιγουρεύτηκα οτί το θέλω! Οκ, οι φωτογραφίες μπορεί να μην είναι τέλειες, αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν τις λες κακές, εμένα τουλάχιστον που έχω τώρα το k700i με καλύπτουν απόλυτα αυτές που είδα!Η οθόνη απλά τέλεια, ο ήχος πολύ δυνατός, και το ραδιόφωνο έρχεται και συμπληρώνει το πακέτο! Για την τιμή του πιστεύω οτί είναι μια από τις καλύτερες επιλογές και ανυπομονώ να το πάρω κι εγώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όσα λέγονται για αυτό το κινητό και δεν λέω να αποφασίσω, αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω και τα εξής:O :

 

1) Η οθόνη είναι πράγματι πιο ευαίσθητη από άλλες; Πιο παλιά είχε ειπωθεί ότι μαζεύει εύκολα σκόνη.

2) Με bt dongle μπορεί να γίνει πλήρης συγχρονισμός (μηνύματα, φωτογραφίες κλπ); Ή είναι πιο ασφαλές με καλώδιο;

Και τέλος το κινητό είναι αρκετά ποιοτικό ούτως ώστε να αντέξει τουλάχιστον 1,5 χρόνο;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Λοιπόν φίλε Zero,

 

1) Η οθόνη δεν διαθέτει πρόσθετο τζαμάκι προστασίας από χτυπήματα (πχ σκουλαρίκια), οπότε καλό είναι να τοποθετηθεί διαφανές αυτοκόλλητο όπως προαναφέρθηκε. Η ποιότητα της εικόνας όμως, χωρίς τζαμάκι που παρεμβάλλεται είναι άψογη. Δεν παρατήρησα συγκέντρωση σκόνης στους 2 μήνες κατοχής του κινητού.

2) Με bt και Nokia pc suite γίνεται συγχρονισμός πανεύκολα (είναι και φθηνότερο από το καλώδιο) ενώ δεν υπάρχει και κανένα θέμα ασφάλειας.

3) Μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό για να αντέξει και για πολύ παραπάνω άν εννοείς τον μηχανισμό του καπακιού και τα πλήκτρα. Τώρα άν αντέχει σε πτώσεις ;;;

 

Εγώ πάντως το αγόρασα για την οθόνη του, το ηχείο του, την εμφάνισή του και το ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το κινητό στη συσκευασία τί άλλο περιέχεται? Για το Sharp GX40 που είχα ρωτήσει, μου είπαν οτί στη συσκευασία υπάρχει και κάρτα μνήμης για το κινητό, ισχύει κάτι τέτοιο και γι'αυτήν την περίπτωση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το κινητό συνοδεύεται από ένα ζευγάρι ενσύρματα στεροφωνικά ακουστικά με ρυθμιστικά έντασης ήχου και κουμπί κλήσης και αλλαγής σταθμού στο ραδιόφωνο, τον φορτιστή και το βιβλίο οδηγιών.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κινητάκι μου χάλασε! Το μεγαφωνάκι του δέν χτυπάει πιά! Νεκρό... Το πήγα σε ΝΟΚΙΑ shop και μου είπαν την άλλη εβδομαδα μαλλον θα είναι ετοιμο. Και το έχω μόνο 15 μέρες. Δεν αρχίσαμε καλα...
Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

xexases tin mpataria pera tis syskevis hihihihi

 

Σωστός! αυτό το ξέχασα! Μάλλον θεωρώ την μπαταρία αναπόσπαστο μέρος του κινητού μου πια! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Zero,

 

1) Η οθόνη δεν διαθέτει πρόσθετο τζαμάκι προστασίας από χτυπήματα (πχ σκουλαρίκια), οπότε καλό είναι να τοποθετηθεί διαφανές αυτοκόλλητο όπως προαναφέρθηκε. Η ποιότητα της εικόνας όμως, χωρίς τζαμάκι που παρεμβάλλεται είναι άψογη. Δεν παρατήρησα συγκέντρωση σκόνης στους 2 μήνες κατοχής του κινητού.

2) Με bt και Nokia pc suite γίνεται συγχρονισμός πανεύκολα (είναι και φθηνότερο από το καλώδιο) ενώ δεν υπάρχει και κανένα θέμα ασφάλειας.

3) Μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό για να αντέξει και για πολύ παραπάνω άν εννοείς τον μηχανισμό του καπακιού και τα πλήκτρα. Τώρα άν αντέχει σε πτώσεις ;;;

 

Εγώ πάντως το αγόρασα για την οθόνη του, το ηχείο του, την εμφάνισή του και το ραδιόφωνο.

Στη συσκευασία δεν υπάρχει καλώδιο ρε παιδιά?
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα σε σχέση με το Κ750 (αυτό έχω) είναι πολύ χειρότερη?΄Έχει τύχει να συγκρίνει κανείς αυτή την λεπτομέρεια?
Επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ το k750,όχι δεν έχει καμμιά σχέση φίλε μου.Πολύ αδύνατο σημείο του 6131.Η μέρα με τη νύχτα είναι;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευασία δεν υπάρχει καλώδιο ρε παιδιά?

 

Αν εννοείς καλώδιο σύνδεσης με υπολογιστή, όχι, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς καλώδιο σύνδεσης με υπολογιστή, όχι, δεν υπάρχει.
Εσύ harrisxan αγόρασες καλώδιο?Πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ για την απάντηση...
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Εσύ harrisxan αγόρασες καλώδιο?Πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Όχι δεν αγόρασα καλώδιο... Νομίζω ότι έχει γύρω στα 35-40 ευρώ. Μάλιστα το καινούριο USB καλώδιο μεταφέρει και ρεύμα και φορτίζει το τηλέφωνο όσο είναι συνδεδεμένο.

 

(προσωπικά χρησιμοποιώ Bluetooth ;) )

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεσαι κανονικά; Εγώ δεν μπορώ.

Μόλις πάει να κάνει pairing και δίνω κωδικούς τότε βγάζει μήνυμα λάθους στο κινητό. Δοκίμασα και με άλλες Com Θύρες αλλά τίποτα. Ποιό dongle έχεις; Το δικό μου είναι ένα zeevo που μέχρι τώρα το δούλευα μια χαρά με τα sonyericsson μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεσαι κανονικά;

 

Ναι δεν έχω κανένα πρόβλημα να συνδεθώ... έχω ένα dongle της gigabyte.

 

Δοκίμασε να σβήσεις την αξιόπιστη συσκευή από το κινητό σου, βάλε το ντονγκλ στο πισί, και τρέξε το nokia pc suite. Λογικά θα σου ζητήσει το κινητό σου να βάλεις έναν κωδικό, βάζεις ότι θέλεις, και μετά σου ζητάει το πισί να του δώσεις τον ίδιο κωδικό. Η διαδικασία έτσι γίνεται ανάποδα, και σ'εμένα λειτουργεί πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κινητάκι μου χάλασε! Το μεγαφωνάκι του δέν χτυπάει πιά! Νεκρό... Το πήγα σε ΝΟΚΙΑ shop και μου είπαν την άλλη εβδομαδα μαλλον θα είναι ετοιμο. Και το έχω μόνο 15 μέρες. Δεν αρχίσαμε καλα...

Κατι παρομοιο επαθα κι εγω με ενα 6600 αλλα εφταιγα εγω. Εβαλα το anti mosquito ενα προγραμμα που κανει το κινητο να βγαζει δυνατο ηχο και να διωχνει τα εντομα. Το αφησα κανα 6-7 λεπτα να δουλευει, ποσο να αντεξει το μαυρο χαλασε. Το εδωσα μετα σε εναν γνωστο ψιλοhaker 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σβήσεις την αξιόπιστη συσκευή από το κινητό σου, βάλε το ντονγκλ στο πισί, και τρέξε το nokia pc suite. Λογικά θα σου ζητήσει το κινητό σου να βάλεις έναν κωδικό, βάζεις ότι θέλεις, και μετά σου ζητάει το πισί να του δώσεις τον ίδιο κωδικό. Η διαδικασία έτσι γίνεται ανάποδα, και σ'εμένα λειτουργεί πάντα ;)

 

Το έκανα αλλά τα ίδια. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το dongle (έβαλα και τους τελευταίους Widcomm drivers) που ήδη δουλεύει μια χαρά με άλλα 3 τηλέφωνα (όλα sonyericsson) ή το 6131 που όμως αν δοκιμάσω να στείλω/λάβω απο sonyericsson μέσω bluetooth συνεργάζεται κανονικά.

Εκτός βέβαια από τις επαφές του sonyericsson που όταν δοκίμασα να τις στείλω στο 6131 όλες μια κι έξω δεν το έκανε. Αναγκάστηκα να τις στείλω μία μία με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αγόρασα καλώδιο... Νομίζω ότι έχει γύρω στα 35-40 ευρώ. Μάλιστα το καινούριο USB καλώδιο μεταφέρει και ρεύμα και φορτίζει το τηλέφωνο όσο είναι συνδεδεμένο.

 

(προσωπικά χρησιμοποιώ Bluetooth ;) )

Δηλαδή 275+35=310 με 315euro.Αυξάνει κατά πολύ:( Έτσι υπάρχουν κι άλλες καλές επιλογές..
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 275+35=310 με 315euro.Αυξάνει κατά πολύ:( Έτσι υπάρχουν κι άλλες καλές επιλογές..

 

Το bt dongle κοστίζει 21€ (το δικό μου είναι της zero one) και χρησιμοποιείται και με άλλα κινητά και λοιπές bt συσκευές.

Η μεταφορά αρχείων γίνεται και με το πρόγραμμα που συνοδεύει το dongle όμως η χρήση του nokia pc suite διευκολύνει και τη μετατροπή των μουσικών αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το θέμα Blue Guitar, το οποίο παρεπιπτόντως είναι πολύ καλό, και όταν ανοίγω και κλείνω το πορτάκι ακούγονται δύο διαφορετικά ακόρντα αντίστοιχα. Επίσης, ο ήχος κλήσης και μηνύματος δεν είναι πουθενά μέσα στο κινητό. Εφ'όσων είναι του κινητού, δεν θα έπρεπε να είναι στην έκθεση; Και γιατί δεν υπάρχει κανονική ρύθμιση για να παίζει ό,τι εσύ θες όταν ανοίγεις και κλείνεις το πορτάκι;

3o Λύκειο Ν. Σμύρνης Ολέ!

 

--- ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...