Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, γνωρίζει κανείς πιο από τα bluetooth hands-free της Nokia υποστηρίζει την ακρόαση των αποθηκευμένων τραγουδιών μέσω του music player; Ξέρει κανείς τι είναι το προφίλ A2DP που υποστηρίζει το κινητό μέσω bluetooth;

 

Τα handsfree HS-601 (HS34W) και HS12W αναφέρονται ως συμβατά stereo bluetooth για το 6131 (http://www.kabiloo.com/images/fiches/NOKIAACCESSOIRES.pdf και http://www.meroncourt.co.uk/help/51)

Πάντως το A2DP δεν υποστηρίζεται σωστά στο 6131 (mono, clicks κλπ) όπως αναφέρεται στο review http://www.mobile-review.com/review/nokia-6131-2-en.shtml

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο φορτιστής AC-3E του 6131 έχει έξοδο 5V ενώ ο ΑCP-7X έχει έξοδο 3,7V οπότε .......

 

O 8E που έχει 5,3Volt κάνει; Τον δοκίμασα και το φορτίζει στον μισό χρόνο...

Michanikos.gr - Forum Μηχανικών | www.freshtees.gr
Link to comment
Share on other sites

O 8E που έχει 5,3Volt κάνει; Τον δοκίμασα και το φορτίζει στον μισό χρόνο...

 

Νομίζω ότι ειναι πολύ επικίνδυνο να φορτίζεις μπαταρία τεχνολογίας Lion ή Lipo με άλλον φορτιστή εκτός από αυτόν που δίνει ο κατασκευαστής.

Υπάρχει περίπτωση έκρηξης της μπαταρίας (υπάρχουν αρκετά παραδείγματα στο δίκτυο).

Εξάλλου η τιμή του φορτιστή είναι πολύ μικρή και επίσης ο συγκεκριμμένος φορτιστής συνοδεύει και όλα τα καινούργια ΒΤ της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι νέος σ΄αυτό και γενικά στα fora και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το 6131 που ενδιαφέρομαι να αγοράσω:

1) Έχει καλό σήμα? (Βεβαια ξέρω ότι παίζει ρόλο η εταιρεία και η θέση αλλά έχω παρατηρήσει ότι δύο διαφορετικές συσκεύες στο ίδιο σημείο με την ίδια εταιρεία μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά στο σήμα!)

2) Είναι αρκετά δυνατό ώστε όταν κυκλοφορείς έξω με το θόρυβο να μπορείς να ακούς ότι σε καλούν?

3) Επειδή διάβασα για την οθόνη ότι δεν έχει προστατευτικό μήπως μπορεί με τον ιδρώτα κλπ να πάρει υγρασία?

4) Μπορείς να κάνεις ηχογράφηση συνομιλίας?

5) Μπορείτε να μου προτείνετε ένα συμβατό bluetooth handsfree? Πόσο έχει?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι νέος σ΄αυτό και γενικά στα fora και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το 6131 που ενδιαφέρομαι να αγοράσω:

1) Έχει καλό σήμα? (Βεβαια ξέρω ότι παίζει ρόλο η εταιρεία και η θέση αλλά έχω παρατηρήσει ότι δύο διαφορετικές συσκεύες στο ίδιο σημείο με την ίδια εταιρεία μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά στο σήμα!)

2) Είναι αρκετά δυνατό ώστε όταν κυκλοφορείς έξω με το θόρυβο να μπορείς να ακούς ότι σε καλούν?

3) Επειδή διάβασα για την οθόνη ότι δεν έχει προστατευτικό μήπως μπορεί με τον ιδρώτα κλπ να πάρει υγρασία?

4) Μπορείς να κάνεις ηχογράφηση συνομιλίας?

5) Μπορείτε να μου προτείνετε ένα συμβατό bluetooth handsfree? Πόσο έχει?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα!

 

Σου τα γράφω λοιπόν

 

1) το σήμα του είναι κορυφή δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αδερφή μου το δουλεύει με cosmote.

2) αρκετά δυνατό δεν είναι στους ήχους ή εγώ είμαι κουφή :lol: οπότε καλύτερα να έχεις και τη δόνηση για να είσαι σίγουρος.

3) Η εσωτερική οθόνη που δεν έχει προστατευτικό καλό είναι να χρησιμοποιείται με προσοχή όσο όμως και στα υπόλοιπα κινητά. Ποτέ δεν βάζουμε κινητό στο αυτί μας αν είμαστε ιδρωμένοι γιατί οποιοδήποτε κινητό μπορεί να πάρει υγρασία έτσι όχι από την οθόνη αλλά από το ίδιο το ακουστικό.

4) Έχει ηχογράφηση συνομιλίας και με μια 256mb κάρτα μνήμης και αποθήκευση σε κάρτα ηχογραφεί για 1 ώρα.

5) Βluetooth δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί είναι πάρα πολλά, εγώ χρησιμοποιώ το hs-21w της Νοkia και το πήρα 60 €. Μπορείς να βρεις και με 30 € όμως, εξαρτάται τι θες.

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ειναι πολύ επικίνδυνο να φορτίζεις μπαταρία τεχνολογίας Lion ή Lipo με άλλον φορτιστή εκτός από αυτόν που δίνει ο κατασκευαστής.

Υπάρχει περίπτωση έκρηξης της μπαταρίας (υπάρχουν αρκετά παραδείγματα στο δίκτυο).

Εξάλλου η τιμή του φορτιστή είναι πολύ μικρή και επίσης ο συγκεκριμμένος φορτιστής συνοδεύει και όλα τα καινούργια ΒΤ της Nokia.

 

Ο κατασκευαστής παραμένει ο ίδιος... ΝΟΚΙΑ... απλά έχει άλλα χαρακτηριστικά input/output... ρώτησα και σε κατάστημα ΝΟΚΙΑ (βασικά πήγα με τον φορτιστή μαζί μου για να πάρω το ανταπτοράκι) και μου είπε ο υπάλληλος ότι κάνει ο φορτιστής απλά είναι πιο αργός...

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής παραμένει ο ίδιος... ΝΟΚΙΑ...

 

Εννοώ τον φορτιστή που δίνει η nokia MAZI με το τηλέφωνο. Η nokia κατασκευάζει πάρα πολλούς φορτιστές. Δεν σημαίνει αυτό ότι όλοι κάνουν για την φόρτιση της συγκεκριμμένης μπαταρίας.

 

απλά έχει άλλα χαρακτηριστικά input/output...

 

Δεν θεωρώ απλό να έχει ο φορτιστής διαφορετικό voltage εξόδου από το απαιτούμενο.

 

μου είπε ο υπάλληλος ότι κάνει ο φορτιστής

 

Η άγνοια της πλειοψηφίας των υπαλλήλων είναι γνωστή και δεδομένη.

Σε κάθε περίπτωση αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον φορτιστή θα σου συνιστούσα να έχεις το νου σου (όχι φόρτιση του κινητού χωρίς επίβλεψη).

Στο κάτω-κάτω αυτή είναι η άποψή μου στο θέμα που ΕΣΥ έθεσες.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον φορτιστή που δίνει η nokia MAZI με το τηλέφωνο. Η nokia κατασκευάζει πάρα πολλούς φορτιστές. Δεν σημαίνει αυτό ότι όλοι κάνουν για την φόρτιση της συγκεκριμμένης μπαταρίας.

 

 

 

Δεν θεωρώ απλό να έχει ο φορτιστής διαφορετικό voltage εξόδου από το απαιτούμενο.

 

 

 

Η άγνοια της πλειοψηφίας των υπαλλήλων είναι γνωστή και δεδομένη.

Σε κάθε περίπτωση αν επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον φορτιστή θα σου συνιστούσα να έχεις το νου σου (όχι φόρτιση του κινητού χωρίς επίβλεψη).

Στο κάτω-κάτω αυτή είναι η άποψή μου στο θέμα που ΕΣΥ έθεσες.

 

 

 

Φιλικά

 

συμφωνώ με αυτά που λες και ειδικότερα με το ότι εκφράζουμε την άποψή μας (και σ' ευχαριστώ για την απάντηση). απο κει και πέρα είναι απόφαση του καθενός μας τι θα εφαρμόζουμε και τι όχι. όσο για το φορτιστή, δεν έχω πειραματιστεί στο να χρησιμοποιήσω τον παλιό ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. ελπίζω όταν θα χρειαστεί να το κάνω να επιζήσω να μοιραστώ την εμπειρία μου στο φορουμ. :)

και πάντα αυτά που λέμε είναι φιλικά, δεν νομίζω ότι κανείς έχει αρνητική προδιάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάξει κανείς τον ήχο λήψης μηνυμάτων δεν αλλάζει ο ήχος της αναφοράς παράδοσης. Πώς λύνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάξει κανείς τον ήχο λήψης μηνυμάτων δεν αλλάζει ο ήχος της αναφοράς παράδοσης. Πώς λύνεται αυτό;

Νομίζω οτι δεν λύνετε ,ο ήχος της αναφοράς πάραδοσης είναι default και δεν αλλάζει.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις την καλωσηνει να μου στειλε μεσο pm το serial απο το nokia series 40 theme studio v2.1

Eυχαριστω :rolleyes:

 

Κανεις εγγραφη εδω http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/7e78403b-ce27-42c3-ba3c-d8629da7622a/Nokia_Series_40_Theme_Studio.html

και σου στελνεται με μειλ :rolleyes:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

mporei kapios epitelous na mou pei an kleidonei kapios fakelos sto 6131. pira mia karta microsd , stis epiloges exei "kodikos kleidomatos kartas" alla otan vazo ton kodiko i karta anoigei kanonika. thelo na kleidoso tin karta gia na min mporei o kathenas pou psaxnei to kinito mou na vlepei ta arxeia mou.

an mporei kapios na voithisei as to kanei

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

mporei kapios epitelous na mou pei an kleidonei kapios fakelos sto 6131. pira mia karta microsd , stis epiloges exei "kodikos kleidomatos kartas" alla otan vazo ton kodiko i karta anoigei kanonika. thelo na kleidoso tin karta gia na min mporei o kathenas pou psaxnei to kinito mou na vlepei ta arxeia mou.

an mporei kapios na voithisei as to kanei

euxaristo

Φακελο χωρις καποιο προγραμμα δεν κλειδωνεις. Αυτο που εκανες ηταν να ταυτισεις την καρτα με την συσκευη με εναν κοινο κωδικο και ετσι η καρτα δεν γινεται αποδεκτη απο καμια αλλη συσκευη η υπολογιστη. Αμα θες ομως να μη ρισκαρεις να βαλεις προγραμμα η αμα δεν βρισκεις βαλε κωδικο κλειδωματος συσκευης με χρονο δηλαδη να κλειδωνει η συσκευη μετα απο ενα επιλεγομενο χρονικο διαστημα και για να μπορει μετα καποιος να εχει προσβαση στη συσκευη πρεπει να βαλει κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται καποιος συγκεκριμενοσ χρονοσ φορτισης οταν θα φορτισουμε το κινητο πρωτη φορα?Οπως μας ελεγαν παλια 8-12 ωρες.....

η το ξεφορτιζουμε εντελως και το φορτιζουμε μετα κλειστο (για τις 3 πρωτες φορες τουλαχιστον)...

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται καποιος συγκεκριμενοσ χρονοσ φορτισης οταν θα φορτισουμε το κινητο πρωτη φορα?Οπως μας ελεγαν παλια 8-12 ωρες.....

η το ξεφορτιζουμε εντελως και το φορτιζουμε μετα κλειστο (για τις 3 πρωτες φορες τουλαχιστον)...

 

Άσε την μπαταρία σου να αδειάσει από την εργοστασιακή φόρτιση και μετά βάλ' το να φορτίσει κανονικά για περίπου 4 ώρες. Καλό είναι τις 3-4 πρώτες φορές να αφήσεις την μπαταρία να αδειάσει τελείως και μετά να τη φορτίσεις. Έτσι θα πετύχεις την βέλτιστη απόδοσή της. Δεν έχει σημασία αν είναι κλειστό ή ανοιχτό. Όπως επίσης και το 4ωρο για πρώτη φόρτιση είναι υπό αμφισβήτηση. Πολλοί λένε (σε Nokia Shop που έχω ρωτήσει) πως μόλις σταματήσει να φορτίζει δεν χρειάζεται να μείνει παραπάνω στη φόρτιση (εγώ πάντως το κάνω το 4ωρο, νιώθω καλύτερα έτσι). Και προς Θεού, δεν χρειάζονται οι καινούριες μπαταρίες πια 12, 15 ή 17 ώρες...:)

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Άσε την μπαταρία σου να αδειάσει από την εργοστασιακή φόρτιση και μετά βάλ' το να φορτίσει κανονικά για περίπου 4 ώρες. Καλό είναι τις 3-4 πρώτες φορές να αφήσεις την μπαταρία να αδειάσει τελείως και μετά να τη φορτίσεις. Έτσι θα πετύχεις την βέλτιστη απόδοσή της. Δεν έχει σημασία αν είναι κλειστό ή ανοιχτό. Όπως επίσης και το 4ωρο για πρώτη φόρτιση είναι υπό αμφισβήτηση. Πολλοί λένε (σε Nokia Shop που έχω ρωτήσει) πως μόλις σταματήσει να φορτίζει δεν χρειάζεται να μείνει παραπάνω στη φόρτιση (εγώ πάντως το κάνω το 4ωρο, νιώθω καλύτερα έτσι). Και προς Θεού, δεν χρειάζονται οι καινούριες μπαταρίες πια 12, 15 ή 17 ώρες...:)

 

Όλα είναι σωστά και ακριβή. Το πιο καλό όμως είναι οι πρώτες φορτίσεις να γίνονται με κλειστό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

epidi tha trellatw paidia.... mporei kapoios na valei to kinito tou se flight mode , na dwkimasei na trexei to radiofwno kaisti sinexeia na mou pei pia einai i antidrasi tis siskeuis ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

παιδια η συσκευη δεχεται miniSD? ή MICRO SD?

 

Χρειαζεται καποιος συγκεκριμενοσ χρονοσ φορτισης οταν θα φορτισουμε το κινητο πρωτη φορα?Οπως μας ελεγαν παλια 8-12 ωρες.....

η το ξεφορτιζουμε εντελως και το φορτιζουμε μετα κλειστο (για τις 3 πρωτες φορες τουλαχιστον)...

 

μολις ξεφορτισει το φορτίζεις για 4 ωρες

Link to comment
Share on other sites

epidi tha trellatw paidia.... mporei kapoios na valei to kinito tou se flight mode , na dwkimasei na trexei to radiofwno kaisti sinexeia na mou pei pia einai i antidrasi tis siskeuis ?

 

Ίδια απάντηση θα πάρεις κι εδώ αφού οι ίδιοι παρακολουθούμε κι αυτό το thread. Επανεκκίνηση. Από nervous: Δεν προκειται να διορθωθει και δε ειναι bug αν το

παρεις τεχνικα ,αφου για να λειτουργησει το visual radio πρεπει να αντλησει πληροφοριες απο το δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια απάντηση θα πάρεις κι εδώ αφού οι ίδιοι παρακολουθούμε κι αυτό το thread. Επανεκκίνηση. Από nervous: Δεν προκειται να διορθωθει και δε ειναι bug αν το

παρεις τεχνικα ,αφου για να λειτουργησει το visual radio πρεπει να αντλησει πληροφοριες απο το δικτυο.

veveaios einai bug. Bug den tha itan an i siskeui elege oti einai se flight mode. aurio tha dw 6131 6280 k 6270 na dw an ta kanoun kai auta

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...