Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταξιδιώτη, στο remake του 2003 λες.

Όχι δεν ήταν αληθινό, ήταν καθαρά της ταινίας.

Όσο για την οικογένειά του (και μιλάμε πάντα για τον Ed Gein), η μητέρα του ήταν αρρωστημένα αυστηρή και συντηρητική και πέθανε από φυσικά αίτια, ο πατέρας του πέθανε από φυσικά αίτια όταν ήταν μικρός και ο αδερφός του πέθανε υπό περίεργες συνθήκες (μάλιστα εικάζεται ότι ο ίδιος ο Ed τον σκότωσε γιατί δεν σεβόταν τη μητέρα τους όσο εκείνος). Στη συνέχεια ο Gein έμεινε μόνος του στη φάρμα όπου ζούσαν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

À l'intérieur

Γαλλικη παραγωγη κι εχει οτιδηποτε χρειαζεται μαι σωστη ταινια τρομου/θριλερ.

Αιμα, βια, σκοτεινο περιβαλλον (χωρις ομως η χρησιμοτητα αυτου να ειναι για να "καλυψει" τις ωμες σκηνες) και "nasty" σκηνες οι οποιες ειναι μια χαρα γραφικοτατες και τις βλεπεις πολυ καλα και οχι με "θολουρες".

Εχει μπολικη αγωνια, ειναι κλειστοφοβικο, "υπερβολικο" χωρις ομως να σε ξενερωνει και γενικα πολυ πετυχημενο.

Προσωπικα το προτεινω ανεπιφυλακτα για μια βραδια στο σπιτι με πατατακια, αναψυκτικα και οτιδηποτε χρειαστειτε να το εχετε διπλα σας γιατι δεν θα σας αφησει να σηκωθειτε.;)

 

Υπάρχει σε dvd?:O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε DVDrip. Δεν έχω ψάξει σε video club (βασικά τώρα που το σκέφτομαι έχω να πάω πάνω από χρόνο σε video club :confused: ) αλλά επειδή είναι γαλλική ταινία και μάλιστα ψιλοάγνωστη, φαντάζομαι πως δύσκολα θα την βρεις σε ελληνικό dvdάδικο.

 

Μάλλον ο θείος είναι και πάλι η καλύτερη λύση ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε dvd?:O

 

Φιλε jog δεν εχω ιδεα...:O

Εγω απο το internet να σου πω την αληθεια το "ενοικιασα" και το ειδα.Σε dvd ποιοτητα αλλα δεν θυμαμαι με τι υποτιτλους...

Αγγλικοι ηταν ή στα ελληνικα?:fool::worry:

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα καλα θριλερ που εχω δει τελευταια ειναι το Ντεντ Εντ.

Αδιεχοδο σε ελληνικη μεταφραση.

Στην ταινια προτωνιστει η σεχυ αμπερ σμιθ,σε εναν ρολο πολυ διαφορετικο απο αυτο που την εχει συνηθησει καπιοσ.

Υποθεση ειναι, μια οικογενεια την ημερα των χριστουγενων πανε να επισκεφτουν συγκκενικα προσωπα.ΟΤαν ο πατερασ χαφνικα αλαζει στροφη και πηγαινει απο μια δοασοδη περιοχη για να φτασουν γρηγορα, αρχιζουν τα περιεργα.Μια γυναικα στα λευκα ντυμενη εφανιζεται,στη μεση του δρομου κρατοντασ το μωρο τησ,και ζητωντασ βοηθεια,μια νεκροφορα απο το πουθενα,θα τουσ καταδιοκει, και ενα ενα απο τα μελη θα εχαφανιζονται μυστηριοδοσ.Ενω ο δρομοσ δε δειχνει να βγαζει πουθενα.

Η ταινια συνδιαζει το τρομο και το μπλακ χιουμορ.Ενω εχει τρομερη ατμοσφαιρα,κυριοσ εφιαλτικη,και ενα ανατρεπρτικο τελοσ.Αν και δεν αρεσε σε πολουσ οταν την ειχα δει,εγω τη βρηκα πολυ καλη και τρομακτικη στα τελευταια λεπτα.

Επισισ απο τα καλυτερα θριλερ ειναι και η καταρα το γιαπονεζικο φυσικα.Εχει πολυ εντονεσ σκηνεσ ,αν και δυστυχοσ δεν αποφευγει τη συγκριση με το Ρινγκ.

Ειδα και το αμερικανικο,και ειναι για ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ.Η ΣΑΡΑ ΜΙΣΕΛ πιο εκνευριστικη οσο ποτε και η μεταφορα του στορι και το τελοσ συνιλικα ΚΑΡΑΒΛΑΚΟΔΕΣ.:blink:

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

All time classic...1960...Προτείνω ανεπιφύλακτα την Ψυχώ...είναι τέλειο...Επίσης τα 3 Γιαπωνέζικα Ringu...

 

Παιδιά χθες είδα την Ψυχώ και έπαθα πλάκα. Μακράν το καλύτερο θρίλερ που έχω δει. Τρόμος, ξάφνιασμα αγωνία.Ως χθες θεωρούσα καλύτερο θρίλερ το ring, αλλά το Ψυχώ είναι κλάσεις ανώτερο.Ξέρει κανένας να μου προτείνει θρίλερ αντίστοιχης αξίας με το Ψυχώ? Γενικά ο Αλφ.Χίτσκοκ έχει γυσρίσει και άλλα θρίλερ αξιόλογα????

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες είδα την Ψυχώ και έπαθα πλάκα. Μακράν το καλύτερο θρίλερ που έχω δει. Τρόμος, ξάφνιασμα αγωνία.Ως χθες θεωρούσα καλύτερο θρίλερ το ring, αλλά το Ψυχώ είναι κλάσεις ανώτερο.Ξέρει κανένας να μου προτείνει θρίλερ αντίστοιχης αξίας με το Ψυχώ? Γενικά ο Αλφ.Χίτσκοκ έχει γυσρίσει και άλλα θρίλερ αξιόλογα????

 

Ένα άλλο από τα πιο διάσημα του Χίτσκοκ είναι τα Πουλία (the Birds) και σίγουρα δες το Σιωπηλός Μάρτυς (Rear Window) είναι κατά τη γνώμη μου το κορυφαίο του. Από αυτό εμπνεύστηκε και το πρόσφατο νεανικό θριλεράκι Disturbia αλλά κάμια σχέση ποιοτικά οι δύο ταινίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο από τα πιο διάσημα του Χίτσκοκ είναι τα Πουλία (the Birds) και σίγουρα δες το Σιωπηλός Μάρτυς (Rear Window) είναι κατά τη γνώμη μου το κορυφαίο του. Από αυτό εμπνεύστηκε και το πρόσφατο νεανικό θριλεράκι Disturbia αλλά κάμια σχέση ποιοτικά οι δύο ταινίες.

 

Τα πουλια ειναι πολυ τρομακτικα?θελω να το δω αλλα με τρομαζει λιγο η υποθεση:O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες είδα την Ψυχώ και έπαθα πλάκα. Μακράν το καλύτερο θρίλερ που έχω δει. Τρόμος, ξάφνιασμα αγωνία.Ως χθες θεωρούσα καλύτερο θρίλερ το ring, αλλά το Ψυχώ είναι κλάσεις ανώτερο.Ξέρει κανένας να μου προτείνει θρίλερ αντίστοιχης αξίας με το Ψυχώ? Γενικά ο Αλφ.Χίτσκοκ έχει γυσρίσει και άλλα θρίλερ αξιόλογα????

 

τι το ιδιαίτερο εχει η σκηνη του μπανιου ποτε δε καταλαβα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

τι το ιδιαίτερο εχει η σκηνη του μπανιου ποτε δε καταλαβα...:confused:
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa To mpanio einai ola ta lefta:lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa To mpanio einai ola ta lefta:lol:

 

Η κουζίνα δε... :X :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα πουλια ειναι πολυ τρομακτικα?θελω να το δω αλλα με τρομαζει λιγο η υποθεση:O

 

Στην ουσία είναι ελάχιστα τρομάχτικο. Αλλά από σασπένς και αγωνία δεν παίζεται. Μέχρι το τέλος θα σου βγει η ψυχή από το άγχος αν θα γλιτώσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

τι το ιδιαίτερο εχει η σκηνη του μπανιου ποτε δε καταλαβα...:confused:

 

Εκεί η αγωνία σου αποκορυφώνεται...Ίσως ξέρεις τι θα συμβεί από πριν,ίσως όχι...Είναι μια από τις καλύτερες σκηνές της ταινίας...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εν λόγω σκηνή έχει παιχτεί τόσες πολλές φορές που έχει χάσει πλέον την αξία της.

 

Επίσης σκεφτείται πως για την εποχή που παίχτηκε η ταινία ήταν κάτι το πρωτοποριακό!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εν λόγω σκηνή έχει παιχτεί τόσες πολλές φορές που έχει χάσει πλέον την αξία της.

 

Επίσης σκεφτείται πως για την εποχή που παίχτηκε η ταινία ήταν κάτι το πρωτοποριακό!

 

Όντως η ταινία έχει φτιαχτεί εδώ και σαράντα χρόνια και η συγκεκριμένη σκηνή παίζει να είναι το πιο διάσημο λεπτό στην ιστορία του κινηματογράφου. Λογικό είναι να μην προκάλει πλέον την ίδια αίσθηση.

 

Σκεφτείτε μόνο ότι τον Εξορκιστή που τον βλέπουμε σήμερα χωρίς να τρομάζουμε όταν είχε βγει προκάλουσε λιποθύμιες και καρδιακά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Ψυχώ, που συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικό, πολύ καλό από Χίτσκοκ είναι και το Vertigo.

 

Για τα πουλιά, δε λέω, πολύ ωραίο χτίσιμο του τρόμου, υφέρποντα στοιχεία και πολλές πιθανές θεωρίες για το τι συμβαίνει... αλλά να πάρει εκεί που τελείωσε ήμουν σε μια φάσή "τι δεν έχει άλλο; Αυτό ήταν;"

 

Σε στιλ The Ring, ωραία είναι το Ringu 0: Bâsudei (με την Sadako), το Dark Water (το πρωτότυπο) και το πρόσφατο κορεάτικο "Α tale of two sisters".

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε μόνο ότι τον Εξορκιστή που τον βλέπουμε σήμερα χωρίς να τρομάζουμε όταν είχε βγει προκάλουσε λιποθύμιες και καρδιακά.

ετσε λενε....εγω δεν το πιστευω παντως....

Link to comment
Share on other sites

ετσε λενε....εγω δεν το πιστευω παντως....

 

Είναι γεγόνος. Απλά μας φαίνεται απίστευτο γιατί πλέον έχουμε δει σχεδόν τα πάντα στον κινηματογράφο. Για εκείνη την εποχή σκήνες σαν αυτές του Εξορκιστή ήταν τεράστιο σοκ για το μέσο θεατή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εν λόγω σκηνή έχει παιχτεί τόσες πολλές φορές που έχει χάσει πλέον την αξία της.

 

Επίσης σκεφτείται πως για την εποχή που παίχτηκε η ταινία ήταν κάτι το πρωτοποριακό!

 

Παιδιά και εγώ μόλις έφτασε στην σκηνή αυτή, κάπως σαν να τη θυμήθηκα.Όμως δεν είναι μόνο τα φονικά(λογικός αριθμός, όχι μακελειό) στην ταινία αυτή,είναι γενικά έντονο το σασπένς.Σε κάθε στιγμή περιμένεις να συμβεί κατι φοβερό. Επίσης η τελική εξήγηση δεν είναι κουφή όπως φαντάσματα, μετενσάρκωση,όνειρο,εκδίκηση.Αυτά.Για μένα το καλύτερο θρίλερ.

 

Το vertigo το έχω κατεβάσει αλλά δεν το έχω δει ακόμα.Πιο πολύ όμως μου φαίνεται για περιπέτεια/βιογραφία.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

επισης μου αρεσουν

The fog

jack the ripper του 1988 τρομερη σειρα.

ζομπυ παρτυ

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ταινία έχει φτιαχτεί εδώ και σαράντα χρόνια και η συγκεκριμένη σκηνή παίζει να είναι το πιο διάσημο λεπτό στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

Είναι...Ήθελα να το πω,αλλά φοβόμουν μη με πάρετε στο ψιλό...:p

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε μόνο ότι τον Εξορκιστή που τον βλέπουμε σήμερα χωρίς να τρομάζουμε όταν είχε βγει προκάλουσε λιποθύμιες και καρδιακά.

Πλάκα κάνεις; Εγώ όταν το είχα δει στο σινεμά με είχε πάει χεσμός.

Δεν κοιμήθηκαν νωρίτερα από τις 7 που άρχισε να ξημερώνει και αυτό με ανοιχτά φώτα και τηλεόραση.:(

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις; Εγώ όταν το είχα δει στο σινεμά με είχε πάει χεσμός.

Δεν κοιμήθηκαν νωρίτερα από τις 7 που άρχισε να ξημερώνει και αυτό με ανοιχτά φώτα και τηλεόραση.:(

 

Και εγώ είχα τρομάξει αλλά την είχα δει 13 χρονών. Όσοι την έχουν δει πιο μεγάλοι μου έχουν πει ότι "σιγα το θρίλερ" και είναι λόγικο καθώς τα εφέ του είναι ξεπερασμένα. Μια σκηνή πάντως που δεν έχει χάσει καθόλου τη δυναμή της και προκαλεί το ίδιο σοκ και σήμερα είναι εκείνη όπου το δαιμονισμένο κοριτσάκι έχει πάρει το σταυρό και αυνανίζεται φωνάζοντας "let the jesus......". Ακόμη και αν δεν είσαι χριστιανός σοκάρεσαι. Εγώ απόρω πως πέρασε μια τέτοια σκήνη σε mainstream ταινία από τη λογοκρισία εν ετει 1973. Σήμερα δεν υπήρχε περίπτωση να μην κοπεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...