Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ είχα τρομάξει αλλά την είχα δει 13 χρονών. Όσοι την έχουν δει πιο μεγάλοι μου έχουν πει ότι "σιγα το θρίλερ" και είναι λόγικο καθώς τα εφέ του είναι ξεπερασμένα. Μια σκηνή πάντως που δεν έχει χάσει καθόλου τη δυναμή της και προκαλεί το ίδιο σοκ και σήμερα είναι εκείνη όπου το δαιμονισμένο κοριτσάκι έχει πάρει το σταυρό και αυνανίζεται φωνάζοντας "let the jesus......". Ακόμη και αν δεν είσαι χριστιανός σοκάρεσαι. Εγώ απόρω πως πέρασε μια τέτοια σκήνη σε mainstream ταινία από τη λογοκρισία εν ετει 1973. Σήμερα δεν υπήρχε περίπτωση να μην κοπεί.

εγω όταν ήμουνα πανεπιστήμιο την είχα δει στο cinema, όταν είχε βγει το director's cut.

Επίσης μου είχε μείνει η σκηνή που κατεβαίνει τις σκάλες στα 4 αλλά ανάποδα, με την πλάτη προς τα κάτω. :cold:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω όταν ήμουνα πανεπιστήμιο την είχα δει στο cinema, όταν είχε βγει το director's cut.

Επίσης μου είχε μείνει η σκηνή που κατεβαίνει τις σκάλες στα 4 αλλά ανάποδα, με την πλάτη προς τα κάτω. :cold:

 

Γ*μάτη σκηνή! :respect:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε μόνο ότι τον Εξορκιστή που τον βλέπουμε σήμερα χωρίς να τρομάζουμε όταν είχε βγει προκάλουσε λιποθύμιες και καρδιακά.

 

Staff at a UK cinema have had to call emergency services three times in one night because of a spate of people passing out during horror film Saw III.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες είδα την Ψυχώ και έπαθα πλάκα. Μακράν το καλύτερο θρίλερ που έχω δει. Τρόμος, ξάφνιασμα αγωνία.Ως χθες θεωρούσα καλύτερο θρίλερ το ring, αλλά το Ψυχώ είναι κλάσεις ανώτερο.Ξέρει κανένας να μου προτείνει θρίλερ αντίστοιχης αξίας με το Ψυχώ? Γενικά ο Αλφ.Χίτσκοκ έχει γυσρίσει και άλλα θρίλερ αξιόλογα????

 

Πράγματι από τα καλύτερα θρίλερ που έχω δει είναι το Ψυχώ..

 

Ένα άλλο από τα πιο διάσημα του Χίτσκοκ είναι τα Πουλία (the Birds) και σίγουρα δες το Σιωπηλός Μάρτυς (Rear Window) είναι κατά τη γνώμη μου το κορυφαίο του. Από αυτό εμπνεύστηκε και το πρόσφατο νεανικό θριλεράκι Disturbia αλλά κάμια σχέση ποιοτικά οι δύο ταινίες.

 

+1 για τα 2 του Χιτσκοκ..Τώρα δεν έχω δει το Disturbia για να κρίνω..

 

Στην ουσία είναι ελάχιστα τρομάχτικο. Αλλά από σασπένς και αγωνία δεν παίζεται. Μέχρι το τέλος θα σου βγει η ψυχή από το άγχος αν θα γλιτώσουν.

 

Εκεί η αγωνία σου αποκορυφώνεται...Ίσως ξέρεις τι θα συμβεί από πριν,ίσως όχι...Είναι μια από τις καλύτερες σκηνές της ταινίας...

 

Βασικά η εν λόγω σκηνή έχει παιχτεί τόσες πολλές φορές που έχει χάσει πλέον την αξία της.

Επίσης σκεφτείται πως για την εποχή που παίχτηκε η ταινία ήταν κάτι το πρωτοποριακό!

 

Το point είναι ακριβώς αυτό...Όταν γυρίστηκε ήταν από τα πιο πρωτοποριακά έργα και δεν βασίζεται σε splatter καταστάσεις..Το αίμα είναι ελάχιστο και η αίσθηση που έχεις είναι του τι θα γίνει παρακάτω γιατί σίγουρα κάτι θα γίνει...Και η σκηνή του μπάνιου από τις σκηνές που αν κάποτε ψηφιστούν οι 100 καλύτερες σκηνές από ταινίες θα είναι σίγουρα στην 1η δεκάδα..

 

εγω όταν ήμουνα πανεπιστήμιο την είχα δει στο cinema, όταν είχε βγει το director's cut.

Επίσης μου είχε μείνει η σκηνή που κατεβαίνει τις σκάλες στα 4 αλλά ανάποδα, με την πλάτη προς τα κάτω. :cold:

 

Μία από τα ίδια..Είδα κατευθείαν το director's cut όπου και φυσικά η σκηνή που περιγράφεις με έκανε να :blink:..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ολων των εποχων εξορκιστης!

 

δεν συγκρινεται ουτε στο ελαχιστο με το Psycho....

Link to comment
Share on other sites

δεν συγκρινεται ουτε στο ελαχιστο με το Psycho....

 

Υποκειμενικο.

Ειναι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας τα δυο εργα.

Link to comment
Share on other sites

Trivia....το αίμα στη σκηνή του μπάνιου είναι στην πραγματικότητα σιρόπι σοκολάτας!

 

Θυμάμαι ότι είχα τρομάξει πιτσιρικάς με το "Νύχτα τρόμου"

 

Με το "JAWS" επίσης έκανα καιρό να ξαναμπώ στη θάλασσα.

 

Πού καλό το original "Νυχτερινή Βάρδια" Nattevagten

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,έχω φάει το νετ να βρω το ψυχώ 2 με ελληνικά,τπτ!Ξέρετε κτ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,έχω φάει το νετ να βρω το ψυχώ 2 με ελληνικά,τπτ!Ξέρετε κτ?

 

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι...

εγω το εχω δει με ελληνικους υποτιτλους απο το dvd 4 collection...

μην περιμενεις παντως να ειναι τοσο καλο οσο το 1...:)

 

χρονια πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ:)

 

Βασικά μου είπαν ότι είναι πολύ καλύτερο και δε μπορώ να το βρω πουθενά!Ούτε την Κούκλα του Τσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ:)

 

Βασικά μου είπαν ότι είναι πολύ καλύτερο και δε μπορώ να το βρω .

 

Τι λές ρε; :wacko:

Το Ψυχώ είναι σίγουρα στο top5 θρίλερ παγκοσμίως και μέσα στις 100 καλύτερες ταινίες ever.

Τα άλλα 2 είναι ιεροσυλία.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες είδα την Ψυχώ και έπαθα πλάκα. Μακράν το καλύτερο θρίλερ που έχω δει. Τρόμος, ξάφνιασμα αγωνία.
Πραγματικά, από τα καλύτερα θριλέρ, με την κυριολεκτική έννοια της λέξης... Τα υπόλοιπα θρίλερ τύπου "εξορκιστής" κλπ κλπ το μόνο συναίσθημα που μου προκάλεσαν ήταν αηδία...

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε αυτο και θα παθετε πλακα...100% ψυχολογικο θριλερ για γερα νευρα , αξιζει να το κατεβασετε...

 

http://www.imdb.com/title/tt0074811/

Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε αυτο και θα παθετε πλακα...100% ψυχολογικο θριλερ για γερα νευρα , αξιζει να το κατεβασετε...

 

http://www.imdb.com/title/tt0074811/

Καλόόόόόό......! ;););)

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε αυτο και θα παθετε πλακα...100% ψυχολογικο θριλερ για γερα νευρα , αξιζει να το κατεβασετε...

 

http://www.imdb.com/title/tt0074811/

 

Καλά τώρα... :rolleyes: :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλόόόόόό......! ;););)
to eida polles fores kai panta moy fenontan san mia kakia apomhmish apo to rosemarys baby,poy fisika einai KLASHS ANOTERO.

Syn oti den katalabenes ti sunebene,para mono sto telos alla kai pali afinotas kapia kena:rolleyes:

.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

εγω όταν ήμουνα πανεπιστήμιο την είχα δει στο cinema, όταν είχε βγει το director's cut.

Επίσης μου είχε μείνει η σκηνή που κατεβαίνει τις σκάλες στα 4 αλλά ανάποδα, με την πλάτη προς τα κάτω. :cold:

 

Απίστευτα έξυπνη ταινία!

 

Εκτός της σκηνής του φονικού στη μπανιέρα (που και σήμερα να την έβλεπα μετά από όσα έχουν προηγηθεί, πάλι πρωτότυπη θα την θεωρούσα), μια άλλη σκηνή που με φόβισε πολύ είναι τη στιγμή που την πλησιάζει ο μπάτσος για να της κάνει έλεγχο. Γενικά όσα έγιναν από την κλοπή των χρημάτων μέχρι να φτάσει στο μοτέλ, ήταν για μενα τα πιο δυνατά σημεία της ιστορίας.

 

Από το μοτέλ και έπειτα, όλα ήταν λίγο-πολύ προβλέψιμα (χωρίς αυτό να ακυρώνει τη σημαντικότητά τους).

 

Το πιο συναρπαστικό με την ταινία είναι οι εναλλαγές της. Αρχικά βλέπουμε ένα ερωτευμένο ζευγάρι να κάνει σχέδια για το μέλλον και εύλογα υποψιαζόμαστε ότι η υπόθεση θα είναι είτε αισθηματική, είτε ερωτικό θριλεράκι.

Τα δεδομένα αλλάζουν όταν η Μάριον κλέβει τα λεφτά του πελάτη και αποφασίζει να φύγει με άγνωστο προορισμό. Ακόμη και μετά το φόνο της Μάριον, το πλάνο εστιάζει στα λεφτά παραπλανώντας μας για άλλη μια φορά.

 

 

Αυτή είναι η μαγεία των ταινιών του Χίτσκοκ. Δεν μπορείς ποτέ να προβλέψεις τις εξελίξεις!

 

Όσο για το "2", αν εξαιρέσω κάποιες χλιαρές σκηνές τρόμου, είναι κλάσης κατώτερο του original.

 

Βρήκα μία ενδιαφέρουσα κριτική για το Ψυχώ:

 

http://www.cinemanews.gr/v5/classic.php?n=1498

Link to comment
Share on other sites

Trivia....το αίμα στη σκηνή του μπάνιου είναι στην πραγματικότητα σιρόπι σοκολάτας!

 

Antoher trivia.....ο δολοφόνος στην συγκεκριμένη σκηνή στην πραγματικότητα μαχαιρώνει ένα πεπόνι:lol: Καλά αυτα τα 45'' που διαρκεί αυτή η σκηνή έχουν αναλυθεί ξανα και ξανά όσο λίγα.

 

Θυμάμαι ότι είχα τρομάξει πιτσιρικάς με το "Νύχτα τρόμου"

 

Εννοείς το Fright Night που μετακομίζει δίπλα στον πρωταγωνιστή ένας τύπος που είναι βαμπιρ? Καλό είναι αλλά εμένα μου φάνηκε κάτι ανάμεσα σε θρίλερ και παρωδία τρόμου(με την καλή έννοια όχι ξεφτιλίκια τύπου Scary Movie)

 

Με το "JAWS" επίσης έκανα καιρό να ξαναμπώ στη θάλασσα.

 

Και εγώ παρόλο που μεγάλωσα δίπλα στη θάλασσα και δεν τη φοβόμουνα ποτέ όταν είδα το Jaws πρώτη φορά εφάγα φρίκη. Γενίκα είναι από τις ταινίες που όταν την βλέπεις δεν τρόμαζεις (είναι περισσότερο θρίλερ αγωνίας) αλλά όταν μετά πας να μπεις στην θάλασσα και αρχίζουν να σου ρχόνται οι εικόνες της ταινίας καταλαβαινεις πόσο τρομαχτική είναι:scared:

 

Εγώ ακόμη τώρα επηρεάζομαι όταν τη ξαναβλέπω. Και αυτά τα κανάλια τι τη βάζουν πάντα καλοκαιριάτικα? τόσο σαδιστές είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Τι λές ρε; :wacko:

Το Ψυχώ είναι σίγουρα στο top5 θρίλερ παγκοσμίως και μέσα στις 100 καλύτερες ταινίες ever.

Τα άλλα 2 είναι ιεροσυλία.:mad:

 

 

Δε κατάλαβες...όχι τα αμερικάνικα...Έχει βγει η συνέχεια του 1 του Χίτσκοκ..Που βγαίνει από το ψυχιατρείο αυτός..Είναι πάλι ασπρόμαυρη με τον Anthony Perkins...του 1963...Αν ξέρει κάποιος πού θα την βρω και μαζί και την κούκλα του Τσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες...όχι τα αμερικάνικα...Έχει βγει η συνέχεια του 1 του Χίτσκοκ..Που βγαίνει από το ψυχιατρείο αυτός..Είναι πάλι ασπρόμαυρη με τον Anthony Perkins...του 1963...Αν ξέρει κάποιος πού θα την βρω και μαζί και την κούκλα του Τσάκι...

 

Μπορεί να είναι η συνέχεια του Ψύχω, να είναι ασπρόμαυρο και να παίζει και ο Άντονι Πέρκινς άλλα ο Χίτσκοκ δεν είχε κάμια ανάμιξη στη δημιουργία της και αυτό κάνει μπαμ. Η ταινία δεν είναι απλά κατώτερη είναι ένα μέτριο θρίλερ που είναι ιεροσυλία και μόνο που φέρει τον ίδιο τίτλο με το Ψυχώ. Αν εννοείς να τη βρεις για να την κατεβάσεις είναι κομματάκι δύσκολο να υπάρχει μια ταινία τόσο παλιά που δεν έχει μείνει κλασσική. Πάντως και σε DVD κυκλοφορεί και εγώ την έχω πετύχει κανα δύο φορές μεταμεσονύχτια στο Star τον τελευταίο χρόνο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Για την κούκλα του τσάκι κτ?

 

αυτο εδω εννοεις? http://www.imdb.com/title/tt0094862/

 

 

to eida polles fores kai panta moy fenontan san mia kakia apomhmish apo to rosemarys baby,poy fisika einai KLASHS ANOTERO.

Syn oti den katalabenes ti sunebene,para mono sto telos alla kai pali afinotas kapia kena:rolleyes:

.

 

εγω δεν καταλαβα ουτε το τελος και γενικα δεν καταλαβα τιποτα...

μπορει να εξηγησει καποιος?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...