Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μεταβιβαση γινεται οπου θες.Αν εσυ εισαι Ροδο και ο κατοχος ειναι στην Αθηνα τοτε θα πας εκει η οπου συμφωνισετε με τον πωλητη,μπορει να δεχτει να ερθει αυτος οπου του πεις εσυ και να κανετε τη μεταβιβαση οπου θες η και το αντιθετο.Τα εξοδα ειναι καποια παραβολα αλλα δεν ξερω ακριβως.Αλλα τι το παιδευεις ουτος η αλλως με μεγαλυτερο σου θα πας(που λογικα θα ξερει) καθως εσυ δεν μπορεις να υπογραψεις επισημο εγγραφο,αν βεβαια ειναι αληθινή ηλικία που εβαλες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μεταβιβαση γινεται οπου θες.Αν εσυ εισαι Ροδο και ο κατοχος ειναι στην Αθηνα τοτε θα πας εκει η οπου συμφωνισετε με τον πωλητη,μπορει να δεχτει να ερθει αυτος οπου του πεις εσυ και να κανετε τη μεταβιβαση οπου θες η και το αντιθετο.Τα εξοδα ειναι καποια παραβολα αλλα δεν ξερω ακριβως.Αλλα τι το παιδευεις ουτος η αλλως με μεγαλυτερο σου θα πας(που λογικα θα ξερει) καθως εσυ δεν μπορεις να υπογραψεις επισημο εγγραφο,αν βεβαια ειναι αληθινή ηλικία που εβαλες.

 

Thanks gia tin apantisei!! To mixanaki 8a mou to parei o pateras mou to semptembrio apla i8ela na ma8o pos kai ti na kano gia na metavivasti sto patera mou :happy::happy::happy:

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

Αν παρω αυτη την περιοδο αυτοκινητο τα τελη κυκλοφοριας τα πληρωνω εγω η ο προηγουμενος ιδιοκτητης?????Αν το αυτοκινητο δεν εχει περασει ΚΤΕΟ μεταβιβαση δεν γινεται,ετσι δεν ειναι???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν παρω αυτη την περιοδο αυτοκινητο τα τελη κυκλοφοριας τα πληρωνω εγω η ο προηγουμενος ιδιοκτητης?????Αν το αυτοκινητο δεν εχει περασει ΚΤΕΟ μεταβιβαση δεν γινεται,ετσι δεν ειναι???

Τα τελη του 2009 εννοεις;Αν ειχε παραδοσει πινακιδες τοτε τα τελη του 2008 τα πληρωνει αυτος (νομιζω οτι αυτο ειναι το ηθικα σωστο).Πρεπει να περασει επιτυχως απο το ΚΤΕΟ ή απλως να περασει απο ελενχο ακομα και αν κοπει ;

Link to comment
Share on other sites

Τα τελη του 2009 εννοεις;Αν ειχε παραδοσει πινακιδες τοτε τα τελη του 2008 τα πληρωνει αυτος (νομιζω οτι αυτο ειναι το ηθικα σωστο).Πρεπει να περασει επιτυχως απο το ΚΤΕΟ ή απλως να περασει απο ελενχο ακομα και αν κοπει ;

 

Πριν το τελος του ετους δεν πρεπει να πληρωθουν τα τελη του 2008???

Οσον αφορα το ΚΤΕΟ νομιζω πως πρεπει να περασει επιτυχως γιατι ζηταν και χαρτι ΚΤΕΟ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν το τελος του ετους δεν πρεπει να πληρωθουν τα τελη του 2008???

Οσον αφορα το ΚΤΕΟ νομιζω πως πρεπει να περασει επιτυχως γιατι ζηταν και χαρτι ΚΤΕΟ.

 

Τα τελη του 2008 επρεπε να εχουν πληρωθει απο περυσι τις 31-12-2007,εκτος αν εχει παραδώσει πινακιδες ο κατοχος οποτε τα πληρωνει τωρα ή οποτε παρει τις πινακιδες πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το παρω εγω τον Οκτωβριο-Νοεμβριο τα τελη του 2009 θα τα πληρωσω εγω,σωστα????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το παρω εγω τον Οκτωβριο-Νοεμβριο τα τελη του 2009 θα τα πληρωσω εγω,σωστα????

 

nai afou 8a einai diko sou

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να πουλήσω (ή να δόσω για απόσυρση) το Hyundai Accent μου, μοντέλο '98. Το θέμα είναι ότι παρ' όλο που το οδηγώ εγώ τα τελευταία 3 χρόνια, το αμάξι είναι στο όνομα του αδερφού μου (άδεια κυκλοφορίας). Κανονικά δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα στη μεταβίβαση, αλλά το θέμα είναι ότι ο αδερφός μου μένει πλέον μόνιμα στις ΗΠΑ.

 

Πως θα μπορέσουμε να μου μεταβιβάσει το αυτοκίνητο χωρίς να χρειαστεί να έρθει στην Ελλάδα? Μπορεί να μου βγάλει κάποια εξουσιοδότηση? Αν ναι, γνωρίζει κανείς πως μπορείς να βγάλεις εξουσιοδότηση σε ξένη χώρα (για να μου την στείλει ταχυδρομικά)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να πουλήσω (ή να δόσω για απόσυρση) το Hyundai Accent μου, μοντέλο '98. Το θέμα είναι ότι παρ' όλο που το οδηγώ εγώ τα τελευταία 3 χρόνια, το αμάξι είναι στο όνομα του αδερφού μου (άδεια κυκλοφορίας). Κανονικά δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα στη μεταβίβαση, αλλά το θέμα είναι ότι ο αδερφός μου μένει πλέον μόνιμα στις ΗΠΑ.

 

Πως θα μπορέσουμε να μου μεταβιβάσει το αυτοκίνητο χωρίς να χρειαστεί να έρθει στην Ελλάδα? Μπορεί να μου βγάλει κάποια εξουσιοδότηση? Αν ναι, γνωρίζει κανείς πως μπορείς να βγάλεις εξουσιοδότηση σε ξένη χώρα (για να μου την στείλει ταχυδρομικά)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

Μπορει να σου κανει μια εξουσιοδοτηση που θα επικυρωθει απο το προξενείο που ειναι κοντα του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου κανει μια εξουσιοδοτηση που θα επικυρωθει απο το προξενείο που ειναι κοντα του.

Γνωρίζεις για πόσο διάστημα από την επικύρωσή της θεωρείται "σε ισχύ" μια εξουσιοδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις για πόσο διάστημα από την επικύρωσή της θεωρείται "σε ισχύ" μια εξουσιοδότηση?

 

αν θυμαμαι καλα, τουλαχιστον ενα μηνα...δεν ειμαι ομως και σιγουρος. το σιγουρο βεβαια ειναι οτι δεν ισχυουν για πολυ καιρο...πχ κανα 6μηνο κτλ.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελλάς το μεγαλείο σου!

 

Όταν ήμουν στην Αγγλία και πούλησα το αυτοκίνητό μου πραγματικά με εξέπληξε η απλότητα, ευκολία και το μηδενικό κόστος της διαδικασία μεταβίβασης. Απλά συμπληρώνεις τα στοιχεία του αγοραστή και υπογράφεις σε μια ειδική περιοχή της άδειας. Μετά κόβεις από το έντυπο της άδειας ένα ειδικό απόκομμα, δίνεις το υπόλοιπο στον αγοραστή (αφού σε πληρώσει) και το απόκομμα το ταχυδρομείς εσύ στο DVLA (στην Υπηρεσία Αδειοδότησης Οδηγών και Οχημάτων).

 

Αυτό ήταν! Ούτε παράβολα, ούτε αιτήσεις/δηλώσεις/ταξινομήσεις/χαρτιά και κόστος ΜΗΔΕΝ. Υπόθεση 5 λεπτών που έγινε στο δρόμο έξω απ' το σπίτι μου! Μετά από 5 λεπτά ο άνθρωπος οδηγούσε το νέο του αυτοκίνητο κι εγώ πήγαινα (με τα πόδια!) στην τράπεζα να καταθέσω τα λεφτά. Μετά από μια βδομάδα πήρα τηλ. το DVLA να τσεκάρω και μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ. :up:

 

Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για τέτοιου επιπέδου υπηρεσίες... :down:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

E, μα εννοειται! Και που θα βρουν δουλεια οοοοολοι αυτοι του δημοσιου?τι θα κανουν?αν αρχισει η Ελλαδα να απλουστευει τις διαδικασιες τι θα κανουν τα "35 άτομα που χρειάζονται για να αλλαξουν μια λάμπα"?εεεεεεε?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

πολυ δρομο;;;; γιατι πιστευεις οτι θα φτασουμε καποτε σε τετοια επιπεδα υπηρεσιας;; αισιοδοξο σε βρισκω!! (ημουν κι εγω 6 χρονια αγγλια και εχω δει τι υπηρεσιες μπορει και πρεπει να εχει ενας φορολογουμενος η και μη πολιτης..οποτε η κατασταση εδω απλα με θλιβει).

 

και για να συπμληρωσω τον ακριβως απο πανω....θα εχετε ακουσει σιγουρα το ανεκδοτο με καποιους απο συνεργειο του οτε που ενας σκαβει και ειναι απο πανω του αλλοι 5 που ξυνουν τα @@ τους.. ε πιστεψτε με δεν ειναι καθολου ανεκδοτο...το ειδα μπροστα στα ματια μου προχτες στη μεσογειων...ενας κακομοιρος εσκαβε μια τρυπα σε μεγεθος πλακας πεζοδρομιου και ηταν απο πανω του αλλοι 4 (παλι καλα...οχι 5) και τον κοιταζαν!!! οποτε οντως..ολοι αυτοι τι θα κανουν μετα;;;;;

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα..

Γνωριζετε αν ισχυουν οι τιμες για τα τελη μεταβιβασης κτλ στην 1η σελιδα του thread,ισχυουν για το 2009?

Επειδη θελω να αγορασω ενα zastava yugo 1.100cc απο ιδιωτη μεταχειρισμενο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερον...οποιος μπορει να μου απαντησει.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μολις ακουσα στις ειδησεις οτι το παραβολο μεταβιβασης καταργειται μεχρι τον Αυγουστο. Το νομοσχεδιο θα κατατεθει στην βουλη αυριο η την παρασκευη... λογικα απο Δευτερα δεν θα ισχυει το παραβολο...
Link to comment
Share on other sites

Ελλάς το μεγαλείο σου!

 

Όταν ήμουν στην Αγγλία και πούλησα το αυτοκίνητό μου πραγματικά με εξέπληξε η απλότητα, ευκολία και το μηδενικό κόστος της διαδικασία μεταβίβασης. Απλά συμπληρώνεις τα στοιχεία του αγοραστή και υπογράφεις σε μια ειδική περιοχή της άδειας. Μετά κόβεις από το έντυπο της άδειας ένα ειδικό απόκομμα, δίνεις το υπόλοιπο στον αγοραστή (αφού σε πληρώσει) και το απόκομμα το ταχυδρομείς εσύ στο DVLA (στην Υπηρεσία Αδειοδότησης Οδηγών και Οχημάτων).

 

Αυτό ήταν! Ούτε παράβολα, ούτε αιτήσεις/δηλώσεις/ταξινομήσεις/χαρτιά και κόστος ΜΗΔΕΝ. Υπόθεση 5 λεπτών που έγινε στο δρόμο έξω απ' το σπίτι μου! Μετά από 5 λεπτά ο άνθρωπος οδηγούσε το νέο του αυτοκίνητο κι εγώ πήγαινα (με τα πόδια!) στην τράπεζα να καταθέσω τα λεφτά. Μετά από μια βδομάδα πήρα τηλ. το DVLA να τσεκάρω και μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ. :up:

 

Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για τέτοιου επιπέδου υπηρεσίες... :down:

δεν νομιζω να βγαλαν τυχαια στην αγγλια το παρακατω βιντεο..

http://www.evo.co.uk/videos/viralvideos/234896/avoiding_buying_a_stolen_car.html

1.φανταοσου να ταν κλεμμενο αυτοκ.

2,τα λεφτα που πειρες στο χερι να ταν πλαστα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να βγαλαν τυχαια στην αγγλια το παρακατω βιντεο..

http://www.evo.co.uk/videos/viralvideos/234896/avoiding_buying_a_stolen_car.html

1.φανταοσου να ταν κλεμμενο αυτοκ.

2,τα λεφτα που πειρες στο χερι να ταν πλαστα

Πιστεύω αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του παραπάνω video δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν έχεις ζήσει στη Μ. Βρετανία, εγώ που έζησα και εργάστηκα εκεί για 11+ χρόνια σου λέω ότι σε τέτοια θέματα δεν παίζονται, καμία σχέση με την τεράστια γραφειοκρατία που επικρατεί στην Ελλάδα. Να φανταστείς ότι οι μισθωτοί εκεί δεν είναι απαραίτητο να κάνουν φορολογικές δηλώσεις! Η έννοια της φορολογικής δήλωσης δεν υφίσταται για την πλειοψηφία των πολιτών! Και είναι λογικό, τι να τις κάνει τις δηλώσεις το κράτος αφού ξέρει πόσα παίρνουν οι μισθωτοί και τους φορολογεί αυτόματα το μισθό τους.

 

Συμφωνώ ότι όσο χαλαρότερο είναι το σύστημα τόσο περισσότερα παραθυράκια για παρανομίες θα υπάρχουν, αλλά αν εφαρμόσεις την κοινή λογική και κάνεις τους στοιχειώδεις ελέγχους δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Βρήκα αγοραστή για το αμάξι μου και ήρθε η ώρα για την διαδικασία μεταβίβασης, γι' αυτό θα ήθελα να ρωτήσω/επιβεβαιώσω κάποια πράγματα απο όποιον γνωρίζει.

 

Σύμφωνα με αυτό, η αίτηση μεταβίβασης γίνεται σε οποιοδήποτε ΚΕΠ.

 

1) αυτό σημαίνει πως η μεταβίβαση ολοκληρώνεται στο ΚΕΠ?? Δηλαδή, θα πάμε (εγώ και ο αγοραστής) στο ΚΕΠ, θα μας δώσουν τα παράβολα, θα πληρωθούν στην τράπεζα, θα ξαναπάμε στο ΚΕΠ να ολοκληρώσουμε την αίτηση και τέλος? Θα χρειαστεί κάτι άλλο απο την πλευρά μου/μας?

 

2) Ο αγοραστής, όταν τελειώσουμε στο ΚΕΠ, μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο και να φύγει?

 

3) δεδομένου ότι ο αγοραστής είναι από επαρχία, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να λάβω υπόψη?

 

4) την μεταβίβαση θα την κάνω με εξουσιοδότηση (του αδερφού μου) για τον λόγο ότι ο ίδιος μένει μόνιμα στο εξωτερικό. Δεδομένου ότι παρέλειψα να του ζητήσω να μου ταχυδρομήσει επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας μαζί με την εξουσιοδότηση που μου'στειλε, λέτε να έχω πρόβλημα? Αν χρειαστεί να αποδείξω κάποια από τα στοιχεία του, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο επίσημο έγγραφό του, όπως π.χ. την φορολογική του δήλωση?

 

5) στο ευαίσθητο θέμα της πληρωμής του ποσού τί προτείνετε? Να τα ζητήσω μέσα στο ΚΕΠ την ώρα της μεταβίβασης? Θα ήθελα να είμαι λιγάκι διακριτικός :O, αλλά χωρίς να διακυνδυνέψω το θέμα της αξιοπιστίας (δεν τον ξέρω, δεν με ξέρει...). Το ποσό είναι μικρό για αγορά αυτοκινήτου.

 

6) Υποθέτω πως στην αίτηση υπάρχει επιλογή της αποστολής της νέας άδειας κυκλοφορίας ταχυδρομικά στην διεύθυνση του αγοραστή, σωστά? Ωστόσο υποθέτω κάποιο προσωρινό έγγραφο απο το ΚΕΠ θα πάρει έτσι ώστε να μπορεί να οδηγήσει κανονικά το αμάξι, right?

 

7) Πόση ώρα μπορεί να πάρει η διαδικασία αυτή στο ΚΕΠ? 1 αίτηση δεν είναι αν δεν κάνω λάθος?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά ο άνθρωπος θα κατέβει αυθημερόν από επαρχία, και δεν θα ήθελα να εκτεθώ με κάποιο λάθος. Φυσικά προσπαθώ να επικοινωνήσω και με το συγκεκριμένο ΚΕΠ που είναι κοντά στο σπίτι μου, ώστε να ξεκαθαρίσω το θέμα αυτό από πρώτο χέρι, αλλά μέχρι τώρα δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

1)μεχρι τελος χρονου δεν θα πληρωσεις τελη μεταβιβασης.αρα μαλλον δεν θα πληρωσεις κ στην τραπεζα παραβολα.

 

2) ναι

3) μαλλον οτι πρεπει να το παραλαβει απο το κεπ που πηγατε..

 

4)η εξουσιοδοτηση ειναι με επικυρωση απο αστυνομια?αν ειναι απλο χαρτι χλωμο να το δεχτουν.για τα αλλα θα δειξει..

 

5)ειναι ενα σημειο που ειναι περιεργο...

κ πες οτι στα δινει στο χερι αν εχει μερικα πλαστα?

το καλυτερο ηταν οταν πληρωνες παραβολα στην τραπεζα να κανες κ καταθεση στον λογαριασμο σου τα λεφτα.

 

6) χλωμο να την στειλουν.απ οσο θυμαμαι επρεπε να την παραλαβει ο ιδιος απο το ιδιο κεπ.ναι το κυκλοφορει κανονικα με ενα εγγραφο που δεινουν

 

7) αν δεν εχει μπλεξιμο με τραπεζα λιγο.αν οντως χρειαστει τραπεζα νομιζω στα κεπ εχουν ενα atm που βγαζει κ παραβολα με μετρητα ή πιστωτικη...

 

Edit.τωρα ειδα ημερ/νια...αν μπορεις γραψε μας τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...