Jump to content

Ster - Village - Odeon. Τι προτιμάτε;


stevetra
 Κοινοποίηση

Ποιον κινηματογράφο προτιμάτε?  

186 members have voted

  1. 1. Ποιον κινηματογράφο προτιμάτε?

    • Ster Century Cinemas
      67
    • Village Cinemas
      84
    • Odeon
      26
    • Αλλον
      9


Recommended Posts

Μεχρι τωρα στην Θεσσαλονικη πηγαινα μονο στα Ster γιατι μονο εκει μπορουσα να χωρεσω στις θεσεις και να κατσω ανετα μιας και το υψος μου ξεπερναει ελαχιστα τα 2.00 μετρα...! Ελαχιστες φορες ειχα παει στο Village στα ΙΚΕΑ (και εκει δεν χωραω!) γιατι δεν βρισκαμε καποια ωρα στα Στερ! Στο Odeon εχω να πατησω απο τις πρωτες ταξεις του γυμνασιου και τωρα ειμαι 3ο ετος φοιτητης...

 

Προσφατα ομως αφου ανοιξε το Village στο Cosmos και τα πραγματα αλλαζουν... Πολυ καλος χωρος, φανταστικες θεσεις (ισαξιες, αν οχι καλυτερες απο των Ster) και πλεον βλεπω αναλογα με την ωρα που με βολευει και επιλεγω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hi kidz

sevwmai tis apopseis sas

alla akoyste kai mia trith to cinema den einai super-market tainiwn

kai oyte eimaste amerikanakia na pigainoyme sta malls gia diaskedasi

protimw ta cine toy kentroy appolon attikon ktl poy exoyn xaraktira kai atmosfaira

sorry thats my point of viw:ninja:

Κατ' αρχάς και 'γω σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και θα ήθελα εαν μπορείς και θέλεις να μου εξηγήσεις αυτό το περι χαρακτήρα και ατμόσφαιρας που έχουν τα cine του κέντρου π.χ. επίσης δεν καταλαβαίνω το περι super-market ταινιών. Όλα αυτά τα λέω χωρίς ειρωνία ή οτι άλλο, αλλά από απλή περιέργια.
Link to comment
Share on other sites

ι θα ήθελα να μου εξηγήσεις αυτό το περι χαρακτήρα και ατμόσφαιρας που έχουν τα cine του κέντρου π.χ. .

 

οκ εννοω οτι δεν ειναι το ιδιο να τρως πχ σε ενα fastfοodαδικο και σε ενα εστιατοριο εστω κ αν ειναι κ τα 2 μαγαζια προσεγμενα εστω κ αν εχουν το ιδιο φαγητο ((που δεν το εχουν) γιατι δεν δειχνουν κ τις ιδιες ταινιες) υπαρχει διαφορα που φαινεται με το που πατας το ποδι σου μεσα

 

πιστευω οτι θα το καταλαβεις καλυτερα μετα καποια χρονια που θα εχεις βαρεθει τις πατατες του hollywood (ειδικα τα τελευταια χρονια) και θα θες να δεις κατι διαφορετικο

χωρις να θελω να θελω να το παιξω ποιοτικος απλα εχω δει πολλα χρονια το hollywood κ βλεπω οτι οι ταινιες ειναι προκατ κ σχεδον ιδιες ισως το διαπιστωσεις κ συ

 

επίσης δεν καταλαβαίνω το περι super-market ταινιών.

 

απλα με ξενιζει αυτη η μαζικοτητα πολλες αιθουσες πολλες ταινιες εγω αντιμετοπιζω το cinema λιγο διφορετικα οπως το να ψωνιζεις απο διαφορετικα καταστηματα ο,τι χρειαζεσαι και οχι απο ενα πολυκαταστημα:ninja:

gimme gimme shelter

:ninja:

and i've been putting out the fire with gasoooliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiine

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Η εμπειρία που σου προσφέρει όμως μια Vmax των Village ειναι ξεχωριστή.Τεράστια οθονη, τεράστια αίθουσα, τέλειο ήχο.Η καλύτερη εμπειρία χωρίς διαφορά στην ιδια τιμή του εισητηρίου [7,5Ε]
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα πηγαινα Odeon μονο και μονο γιατι ηταν στο κεντρο και ειχα πιο ευκολη προσβαση. Απο τοτε που εγινε το Ster City Gate, χαλαρα Ster...καλυτερο (imho) ακομα και απο το Village Cosmos και πιο ευκολη προσβαση (για μενα που ειμαι δυτικα)

 

 

btw το Oden ειναι απλα απαραδεκτο

 

Αυτά ακριβώς θα έγραφα κι εγώ! :)

 

Οι αίθουσες Gold Class και VIP αξίζουν; Πόσο κάνουν τα εισιτήρια;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς θα έγραφα κι εγώ! :)

 

Οι αίθουσες Gold Class και VIP αξίζουν; Πόσο κάνουν τα εισιτήρια;

 

20 euro gia gold class kai axizoun, toulahiston esto kai gia mia fora gia tin empeiria.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παει 4-5 φορες! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά, άσχετο, αλλά το ξέρατε ότι η μοναδική IMAX αίθουσα στα Βαλκάνια βρίσκεται στην...Βουλγαρία:this::vava::protest:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν άνοιγε στην Ελλάδα IMAX αίθουσα θα είχε επιτυχία. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ανοίγει ενώ ανοίγουν Gold Class και V-Max...

 

Αναφορικά με το θέμα, δική μου επιλογή είναι τα Village, οι φορές που έχω δει ταινία αλλού είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

 

Σειρά προτίμησης: Οι Gold Class, οι Europa, η V-Max και μετά οι υπόλοιπες του Village @ the Mall.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

stin gold class plirwneis 20 eurw.

ti paroxes sou prosferoun?

 

i Europa aithousa ti to idiaitero exei?

 

Ps:exw paei stin v-max. poly entypwsiaki!

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

stin gold class plirwneis 20 eurw.

ti paroxes sou prosferoun?

 

i Europa aithousa ti to idiaitero exei?

 

Ps:exw paei stin v-max. poly entypwsiaki!

 

Στις Gold Class τα καθίσματα είναι με μία λέξη τεράστια, αλλά και ανακλινόμενα, ενώ στην τιμή περιλαμβάνεται και δωρεάν ποτό (συνήθως επιλογή από χυμό πορτοκάλι και σαμπάνια) πριν την είσοδο στην αίθουσα. Υπάρχει και η δυνατότητα για φαγητό, αλλά πληρώνεται επιπλέον.

 

Στις αίθουσες Europa υπάρχει μικρό τραπεζάκι μεταξύ των καθισμάτων, πολύ βολικό για να ακουμπάς το ποπ κορν ή το αναψυκτικό σου, ενώ υπάρχει επίσης δωρεάν ποτό (μόνο χυμός πορτοκάλι όμως), πριν την είσοδο στην αίθουσα.

 

Και οι δύο αίθουσες έχουν ξεχωριστό χώρο αναμονής, ενώ η είσοδος των Gold Class είναι εντελώς ανεξάρτητη από τις υπόλοιπες αίθουσες του Village.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

hi kidz

sevwmai tis apopseis sas

alla akoyste kai mia trith to cinema den einai super-market tainiwn

kai oyte eimaste amerikanakia na pigainoyme sta malls gia diaskedasi

protimw ta cine toy kentroy appolon attikon ktl poy exoyn xaraktira kai atmosfaira

sorry thats my point of viw:ninja:

 

Φίλτατε kallx συμφωνώ απόλυτα. Το να πηγαίνεις στα village και σ' αυτού του τύπου κινηματογραφικές αίθουσες, είναι κάτι χειρότερο και από επικίνδυνη αποστολή: πολύς κόσμος, ουρές στα εισιτήρια, ουρές στο bar, ουρές στην έξοδο - στην πλειοψηφία των αιθουσών η ποιότητα των καθισμάτων και της προβολής είναι δευτεροκλασάτη, και τις περισσότερες φορές αν κάτσει κανείς άνω του 1,80 μπροστά σου δε βλέπεις τίποτα - το να μην υπάρχει διάλειμμα είναι έγκλημα! [μιλάω ως ταλαιπωρημένη καπνίστρια] - το να πρέπει να κλείνεις τα εισιτήρια σου τη Δευτέρα χρεώνοντας την πιστωτική σου κάρτα, για να πας σινεμα το Σάββατο είναι ηλίθιο [οι άνθρωποι δεν μπορούν να κανονίζουν μία εβδομάδα πριν τι θα κάνουν - υπάρχει και ο αστάθμητος παράγων] και δεν μου αρέσει να μου λένε που να κάτσω. Γενικά, όσες φορές έχω πάει (μετρημένες 3 σε Village & 1 Odeon), δεν έχω ευχαριστηθεί ταινία.

 

Αγαπημένες μου αίθουσες είναι στο κέντρο το Αττικόν (με ιδιαίτερη προτίμηση στον εξώστη - οι καλύτερες πολυθρόνες σε κινηματογραφική αίθουσα και δεν τις πληρώνεις βαπορίσιες!), το Απόλλων (έργο τέχνης!), το Οπερα (καταπληκτικό bar) και στην Πατησίων το ΑΕΛΛΩ (φέρνει λίγο σε multi plex, αλλά έχει αρχίσει να κάνει διάλειμμα και είναι κοντά στο σπίτι μου :D ).

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Childe Roland to the Dark Tower came...

Link to comment
Share on other sites

hi kidz

sevwmai tis apopseis sas

alla akoyste kai mia trith to cinema den einai super-market tainiwn

kai oyte eimaste amerikanakia na pigainoyme sta malls gia diaskedasi

protimw ta cine toy kentroy appolon attikon ktl poy exoyn xaraktira kai atmosfaira

sorry thats my point of viw:ninja:

 

Ναι αλλά για κάποιον που μένει κοντά είναι εύκολο να πάει να δεί έργο εκεί από το να κάνει ολόκληρο ταξίδι για να πάει στο κέντρο της Αθήνας για να δεί μια ταινία. Βέβαια λύση είναι και ο τοπικός κινηματογράφος, αλλά αν αυτός προβάλλει κουλτούρα ή παιδικά τι θα δείς;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε kallx συμφωνώ απόλυτα. Το να πηγαίνεις στα village και σ' αυτού του τύπου κινηματογραφικές αίθουσες, είναι κάτι χειρότερο και από επικίνδυνη αποστολή: πολύς κόσμος, ουρές στα εισιτήρια, ουρές στο bar, ουρές στην έξοδο - στην πλειοψηφία των αιθουσών η ποιότητα των καθισμάτων και της προβολής είναι δευτεροκλασάτη, και τις περισσότερες φορές αν κάτσει κανείς άνω του 1,80 μπροστά σου δε βλέπεις τίποτα

 

Διαφωνώ. Αγοράζοντας εισιτήρια από τον Γερμανό, δεν βλέπεις ούτε ουρά, ούτε ταμείο ούτε τίποτα και δεν χρειάζεται να πας μέρες πριν. Προσωπικά τα παίρνω την ίδια μέρα από τον Γερμανό του Mall. Ουρά στο bar υπάρχει σε όλους τους κινηματογράφους, δεν είναι αποκλειστικότητα των Multiplex.

 

Αναφορικά με τα καθίσματα, λυπάμαι που το λέω αλλά κάνεις λάθος. Οι πολυθρόνες - τουλάχιστον στο Village @ the Mall - είναι οι καλύτερες που έχω πάει (μετά από αυτές της Gold Class) και ακόμα και αν μπροστά μου καθόταν ο Φασούλας δεν θα είχα κανένα πρόβλημα θέασης γιατί οι μπροστινές είναι πολύ πιο χαμηλά. Σου λέω ότι έχεις λάθος, γιατί έχω πάει και στις αίθουσες που αναφέρεις και ξέρω εκ πείρας.

 

το να μην υπάρχει διάλειμμα είναι έγκλημα! [μιλάω ως ταλαιπωρημένη καπνίστρια]

 

Αυτό δεν είναι κάτι που ταλαιπωρεί όλο τον κόσμο. Με το να κάνει μία ταινία, διάλειμμα, συνήθως κόβεται η ταινία και - κυρίως - η δράση στη μέση, πράγμα το οποίο δεν νομίζω ότι είναι καλό.

 

το να πρέπει να κλείνεις τα εισιτήρια σου τη Δευτέρα χρεώνοντας την πιστωτική σου κάρτα, για να πας σινεμα το Σάββατο είναι ηλίθιο [οι άνθρωποι δεν μπορούν να κανονίζουν μία εβδομάδα πριν τι θα κάνουν - υπάρχει και ο αστάθμητος παράγων] και δεν μου αρέσει να μου λένε που να κάτσω.

 

Δεν χρειάζεται να τα κλείσεις τόσες μέρες πριν. Μου έχει τύχει και για πρεμιέρα να πάω δύο ώρες πριν την ταινία (για βόλτα στα μαγαζιά, φαγητό κλπ.) και να πάρω κανονικά εισιτήριο.

 

Αγαπημένες μου αίθουσες είναι στο κέντρο το Αττικόν (με ιδιαίτερη προτίμηση στον εξώστη - οι καλύτερες πολυθρόνες σε κινηματογραφική αίθουσα και δεν τις πληρώνεις βαπορίσιες!), το Απόλλων (έργο τέχνης!), το Οπερα (καταπληκτικό bar) και στην Πατησίων το ΑΕΛΛΩ (φέρνει λίγο σε multi plex, αλλά έχει αρχίσει να κάνει διάλειμμα και είναι κοντά στο σπίτι μου :D ).

 

Πράγματι οι αίθουσες που αναφέρεις είναι πολύ όμορφες και πραγματικά ξεχωριστές. Προσωπικά όμως προτιμώ το Mall όχι για κανένα λόγο, αλλά γιατί πηγαίνω κινηματογράφο, μαγαζιά, για φαγητό στον ίδιο χώρο, ανεξαρτήτως καιρικών (και λοιπών) συνθηκών.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα Ster και τα Village είναι αρκετά μακριά και είναι λίγο ζόρικο να πας-έρθεις χωρίς αυτοκίνητο... Θεσσαλονίκη μένω, ανατολικά. Αν έχετε καμιά ιδέα, πχ αν ξέρετε κανένα λεωφορείο που σε αφήνει έξω από τα Ster:lol: , πείτε...

 

Ψηφίζω Οdeon λόγω εύκολης πρόσβασης.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Village... Εκτός οτι το κοινο έχεο πρόσβαση σε όλα, ειτε με αυτοκινητο, ειτε με τρενο, τραμ κτλ ειναι (κατα τη γνώμη μου) πολύ πιο ωραια και καλαίσθητα.... Τα ster δεν ξερω γιατι, δεν τα μπορω...
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ster με τα χιλια! Τα Village πολλες φορες τα προτιμω αναγκαστικα λογω του οτι βολευουν απο αποψη περιοχης.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα Ster και τα Village είναι αρκετά μακριά και είναι λίγο ζόρικο να πας-έρθεις χωρίς αυτοκίνητο... Θεσσαλονίκη μένω, ανατολικά. Αν έχετε καμιά ιδέα, πχ αν ξέρετε κανένα λεωφορείο που σε αφήνει έξω από τα Ster:lol: , πείτε...

 

Ψηφίζω Οdeon λόγω εύκολης πρόσβασης.

πηγαινει ενα αστικο(δε θυμαμαι νουμερακι γτ δεν μπαινω πλεον σε αστικα)αλλα δυστυχως απο οσο ξερω δεν εχει τακτικα δρομολογια...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
village kathimerini meta tis 12,monos sou se oura,anetos stin aithousa anetos sta eisitiria.pas me ntysimo oti na nai,den tha se dei kai kaneis sti teliki,erimia pantou,gia mena einai oi teleies synthikes gia cinema.exw tyxei 2 fores se olokliri aithousa na eimai monos me ti kopela mou.san na vlepoume tainia spiti.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Village γιατι εκει τυχαινει να παω 99/100 φορες.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

dagwto ster...makran kalitero apta alla 2...kai se eikona kai se ixo..toulaxiston sti thess...gia athina mono village exw paei opote de mporw na ekferw gnomi

''At this moment,there are 6 billion,people in the world.Some are running scared.Some are coming home.Some tell lies to make it through the day.Other are just not facing the truth.Some are evil man,at war with good.And some are good,struggling with evil.Six billion people in the world.6 billion souls..And sometimes...

all you need is ONE...''

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το θεμα ρε παιδια δεν ειναι το τι προτιματε λογο αποστασης και μεταφορικου μεσου,αλλα απο θεμα ποιοτητας και επιλογων που προσφερει ο καθενας απο αυτους και φυσικα με κριτηριο οτι καποιος εχει παει και εχει δει και τους τρεις πολυκινηματογραφους;) Εγω ας πουμε προτιμω τα ΣΤΕΡ γιατι πιστευω οτι εχει την καλυτερη ποιοτητα ηχου και τα ποιο ανετα καθησματα.επιπλεον εχει μεγαλο χωρο αναμεσα στα μπροστα και στα πισω καθησματα, με αποτελεσμα οταν θελεις να πας καπου κατα την διαρκεια του εργου, να περνας χωρις να ενοχλης.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...