Jump to content

Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις για το vBulletin 3.5.x


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήλθατε στο... vBulletin 3.5.x. Αυτό το FAQ δημιουργήθηκε για να απαντήσει σε τυχόν ερωτήματα, που θα σας... απασχολήσουν τις επόμενες ώρες. Μολονότι, όπως και κάθε φορά μετά από τέτοια αναβάθμιση, το μόνο που σκέφτομαι είναι το κρεβάτι μου, θεωρώ σκόπιμο να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα, προτού αυτά υποβληθούν. Προτού λοιπόν περάσουμε σε λεπτομέρειες και ατέλειωτα κατεβατά κειμένου, σας προσκαλώ για μια ακόμη φορά να γνωρίσετε το νέο vBulletin 3.5.2.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόσβαση στην ενότητα My Links! Τι συμβαίνει;

 

Το My Links όπως πάντα... καθυστερεί να προσαρμοστεί στις αναβαθμίσεις του forum. Ευτυχώς, το πρόβλημα αυτήν τη φορά δεν είναι και τόσο σοβαρό και η συγκεκριμένη περιοχή αναμένεται να λειτουργήσει ξανά τις προσεχείς ημέρες, πιθανόν με κάποιες σημαντικές ανανεώσεις.

 

Δεν έχω πρόσβαση στο myphone.gr από το κινητό μου! Βοήθεια!

 

Υπομονή. Το WiForums, το πρόγραμμα που είναι υπεύθυνο για να μεταφέρει τις σελίδες του myphone.gr στον ασύρματο κόσμο της κινητής τηλεφωνίας θα εγκατασταθεί τις προσεχείς ημέρες για να προσφέρει και πάλι ξανά τις υπηρεσίες του σε όλους εσάς. Το πότε ακριβώς εξαρτάται από τα κέφια του δημιουργού του ο οποίος μου χρωστάει ακόμη ένα κατάλληλα τροποποιημένο και κωδικοποιημένο (πάλι) αρχείο. Σίγουρα όμως... πριν το νέο έτος.

 

Γιατί το site δε λειτούργησε τόσες ώρες;

 

Απλούστατα, έγιναν τόσες πολλές εργασίες, πριν και κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης, που για αρκετή ώρα θα ήταν μάταια η προσπέλαση στις σελίδες του myphone.gr. Το αποτέλεσμα ωστόσο είναι αυτό που μετράει.

 

και ήταν υποχρεωτική η αναβάθμιση...;

 

Αυτήν τη φορά, ναι. Η νεότερη έκδοση του vBulletin προσφέρει πολλά περισσότερα εργαλεία, που κάθε λατρευτός administrator θα ήθελε να είχε στη διάθεσή του για να διαχειριστεί όσο το δυνατόν πιο εύκολα και γρήγορα το forum του και κατά συνέπεια, να κερδίσει ακόμη περισσότερο χρόνο για hacks και προγραμματισμό. Οι εκπλήξεις είναι βέβαιο ότι θα συνεχιστούν.

 

Έχει καμία σχέση το vBulletin με το Ajax ή κάτι τέτοιο;

 

Σίγουρα, δεν έχει σχέση με το Azax για τα τζάμια. Ωστόσο έχει σχέση με το AJAX, περισσότερες πληροφορίες γα το οποίο μπορείτε να βρείτε σε παράθεση που ακολουθεί.

 

AJAX (Asynchronous Javascript and XML) allows your browser to send data to and receive data from a server without reloading the current page. This technology, whose use is being pioneered by Google, allows developers to create rich, fast-responding interactive pages.

 

For example, in vBulletin 3.5 moderators can simply click on the status icon for a thread in the forumdisplay page to toggle its open/closed status, or double click in the table cell of a thread title to instantly edit the thread title without having to navigate away to a dedicated editing page.

 

Floris has put together a short video showing some of our AJAX and inline moderation tools in action:

http://files.vbulletin.com/3.5/ajax.html

 

No doubt the template editors amongst you will be curious to know how much we have had to modify the templates in order to allow these features, and the good news is hardly at all. When the release comes we will detail exactly how to get the AJAX features into your customized templates. It usually involves just adding an id attribute to a few elements in the templates.

 

More good news is that AJAX tools are very quick and easy to implement, so you will see more of them popping up in various places in vBulletin in due course.

 

Και τώρα πάμε στην πρακτική εξάσκηση.

 

Προσπαθήστε να υποβάλλετε μια Quick Reply ή γρήγορη απάντηση. Γράψτε το κείμενό σας και πιέστε στο Υποβολή Απάντησης... Θαύμα. Το μήνυμά σας προστέθηκε στη λίστα των μηνυμάτων, χωρίς να γίνει καμία ανανέωση της σελίδας. Ταχύτερα αποτελέσματα για εσάς, λιγότερο bandwidth για εμάς. Έτσι όλοι είναι ευτυχισμένοι.

 

Δοκιμάστε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα. Εισάγετε το όνομα του αποδέκτη. Όπως το εισάγετε θα διαπιστώσετε ότι θα εμφανιστούν... όλα τα σχετικά usernames.

 

Δοκιμάστε στο σχετικό θέμα των δοκιμών, να δημιουργήσετε μια νέα απάντηση. Ωραία. Τώρα, τροποποιήστε την. Surprise!

 

Πολλά ακόμη ajax features, διευκολύνουν τη δουλειά των διαχειριστών, αυτά όμως για την ώρα δεν σας ενδιαφέρουν. Αν πιστεύετε το αντίθετο, κατεβάστε 2,5MB video: http://www.vbulletin-tutorials.com/movies/mergethreads.html .

 

Γιατί άλλαξαν πολλά στην προβολή των θεμάτων, που περιέχονται σε ένα forum;

 

Ήθελα απλά να εκφράσω και πάλι τη δημιουργικότητά μου χρησιμοποιώντας το Photoshop. Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το vBulletin, οπότε τα αφήνουμε για την ώρα.

 

Γιατί μπορώ να κλειδώσω τις αγγελίες μου;

 

Πάντα μπορούσατε... Απλά τώρα γίνεται πιο εύκολα, ώστε να δηλώνετε με ακόμη περισσότερη ευκολία ότι πουλήσατε το προϊόν σας.

 

Δεν δουλεύει η τάδε λειτουργία! Τι να κάνω;

 

Περιγράψτε το πρόβλημά σας στο Bug Reports. Θα το λύσω, όταν με το καλό επιστρέψω από τον βαθύ ύπνο.

 

Κάποια άλλη συμβουλή;

 

Ναι. Αν ΔΕΝ μπορείτε να κάνετε log-in, αν δεν μπορείτε να παραμείνετε συνδεδεμένος για αρκετό χρονικό διάστημα, αν παρουσιάζονται γραφικά με λάθος τρόπο, αν κάτι πάει στραβά, προτού κάνετε έκκληση για βοήθεια, δοκιμάστε τα ακόλουθα:

 

1. Hard Refresh της σελίδας. Shift+F5 στα Windows ή Shift και κλικ στο εικονίδιο ανανέωσης της σελίδας στο Firefox / Internet Explorer ή σε όποιον άλλον browser χρησιμοποιείται.

 

2. Διαγραφή Cookies! Τα μπισκότα άλλαξαν με την αναβάθμιση και περιέχουν διαφορετικού είδους πληροφορίες.

 

3. Διαγραφή Cache.

 

 

...

 

Και επειδή κάπου εδώ, πρέπει να κοιμηθώ, σας αφήνω μέχρι νεοτέρας. Καλή διασκέδαση. Το παρών μήνυμα θα ανανεωθεί με περισσότερες ερωταπαντησεις όταν με το καλό ξυπνήσω :)

 

υ.γ. Το μέλος My_Immortal ήταν το πρώτο που έκανε login επιτυχώς στο vB3.5.x. Το μέλος artech το δεύτερο. Ο mcde ο τρίτος. Ελπίζω να μπήκατε με το δεξί :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

/me likes very much :P

 

καλορίζικο :)

 

edit: εκλπηκτικά τα νέα features (πχ. edit on the fly κλπ).

 

BTW όποιος μου πήρε τα 180 post μου να τα φέρει πίσω :Ρ :Ρ :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν και καθάρισα την cache, έχω τα εικονίδια που φαίνονται παρακάτω. Είναι φυσιολογικό η εγώ έκανα κάτι λάθος; Είχα συνηθήσει τα μικρά :P

http://img204.imageshack.us/img204/9697/graphics2td.png

 

 

EDIT: Καλά μιλάμε το AJAX μαμάει :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν και καθάρισα την cache, έχω τα εικονίδια που φαίνονται παρακάτω. Είναι φυσιολογικό η εγώ έκανα κάτι λάθος; Είχα συνηθήσει τα μικρά :P

http://img204.imageshack.us/img204/9697/graphics2td.png

 

 

EDIT: Καλά μιλάμε το AJAX μαμάει :cool:

 

 

Άκυρο, με δεύτερο clear cache έφτιαξε και μπήκαν τα νέα (μαμάτα) icons :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε εκείνο με την αναζήτηση μετά από 30 sec τώρα λέει Λυπούμαστε! Θα πρέπει να περιμένετε τουλάχιστον $vboptions[searchfloodtime] δευτερόλεπτα προτού χρησιμοποιήσετε και πάλι την αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

αψογο το νεο Vbulletin :up: μερικα bugs υπαρχουν αλλα ειμαι σιγουρος οτι ο MsK θα τα λυσει πολυ συντομα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μεγειά και μπράβο στον MsK.

 

Ερώτηση όμως: σε άλλα forums με 3.5.2 όταν μπεις διαβάσεις 5 από τα 10 threads με καινούρια μηνύματα, βγεις και ξαναμπεις μετά από 5 ώρες πχ, τα υπόλοιπα 5 που δεν διάβασες φαίνονται ακόμα σαν ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΣΜΕΝΑ.

Αυτό θα γίνεται και εδώ; Ή θα είναι όπως παλιά που μετά από 20-30 λεπτά αδράνειας φαίνονται όλα σαν αναγνωσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήστε να υποβάλλετε μια Quick Reply ή γρήγορη απάντηση. Γράψτε το κείμενό σας και πιέστε στο Υποβολή Απάντησης... Θαύμα. Το μήνυμά σας προστέθηκε στη λίστα των μηνυμάτων, χωρίς να γίνει καμία ανανέωση της σελίδας. Ταχύτερα αποτελέσματα για εσάς, λιγότερο bandwidth για εμάς. Έτσι όλοι είναι ευτυχισμένοι.

Αυτό μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ μιας και έχω ογκοχρέωση και την κάθε μου απάντηση πρέπει να την μετράω πολύ :lol:

 

Υ.Γ. Άγνωστο γιατί, αλλά τα smilies που βρίσκονται στη δεξιά πλευρά δεν μου δουλεύουν. Μου δουλεύουν μόνο από το αναδιπλούμενο μενού.

Έχω καθαρίσει την cache.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο, με δεύτερο clear cache έφτιαξε και μπήκαν τα νέα (μαμάτα) icons :cool:

βλέπω κ εγώ τα τεράστια κ λέω δεν μπορεί...!!:cry:

κάτι δεν πάει καλά.ευτυχώς τώρα όλα ΤΕΛΕΙΑ

 

μπράβο MSK:!::D

 

άσχετο:

μπορούμε να κλειδώνουμε τα θέματα μας μόνο στις αγγελίες ή κ στις υπόλοιπες ενότητες;;:shifty:

 

p.s.και καινούργια smilies θέλουμε :p:X

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα ειναι! Καλοριζικο!!;)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μιας και αρχίσαμε να προτείνουμε features, θα ήθελα να δω το κατέβασμα thread σε μορφή txt. :)

 

on topic: Συγχαρητήρια σε όλους όσους βοήθησαν σε μια τόσο γρήγορη αναβάθμιση! Πραγματικά επληκτικό! Φαντάζομαι θα χρειάστηκε το απίστευτο beta-testing για να γίνει τόσο γρήγορα η πραγματική μετάβαση μιας και τα templates θα ήταν μεγάλο πακέτο να ξαναγίνουν... μπρρρ :cry:

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση: Αφού βάλατε διαφορετικό χρώμα στα stickies, προτείνω αυτό το χρώμα να μπει και στο κελί του last post σε κάθε sticky. Νομίζω οτι θα φαίνεται πιο όμορφο. :) Επίσης προσωπικά δεν μου αρέσει το "3d" στύλ στο border των κελιών των sticky θεμάτων. Θα προτιμούσα να ήταν όπως στα υπόλοιπα θέματα. :)
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση: Αφού βάλατε διαφορετικό χρώμα στα stickies, προτείνω αυτό το χρώμα να μπει και στο κελί του last post σε κάθε sticky. Νομίζω οτι θα φαίνεται πιο όμορφο. :) Επίσης προσωπικά δεν μου αρέσει το "3d" στύλ στο border των κελιών των sticky θεμάτων. Θα προτιμούσα να ήταν όπως στα υπόλοιπα θέματα. :)

Το thread αυτό υπάρχει για απορίες σχετικά vbulletin 3.5.x, και όχι για προτάσεις και σχόλια πάνω στην δουλειά του MsK. Αν θέλεις φτιάξε δικό σου θέμα για προτάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το thread αυτό υπάρχει για απορίες σχετικά vbulletin 3.5.x, και όχι για προτάσεις και σχόλια πάνω στην δουλειά του MsK. Αν θέλεις φτιάξε δικό σου θέμα για προτάσεις.

Δεν είμαι η μόνη που έκανε προτάσεις.

Αν ο MsK δεν δέχεται προτάσεις μπορεί νομίζω να το πει και μόνος του, non? :)

Το "πάνω στη δουλειά του MsK" μου ακούστηκε λίγο σαν να πας να "υπερασπιστεις" τον MsK απο μένα την κακιά :p Μόνο που αν δεις πιο πάνω, επαίνεσα και εγώ τη δουλειά του. Απο κει και πέρα, το δεύτερο ποστ μου ονομάζεται "επικοιδομητική κριτική" και σίγουρα είναι πιο χρήσιμο απο το να λέω οτι όλα είναι θεικά.

Τέλος,τo σκέφτηκα να κάνω ξεχωριστό θέμα αλλά κατέληξα οτι μάλλον θα το κάνει κάποιος απο την ομάδα διαχείρισης, όπως είχε γίνει και παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...