Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Import δεν έχω κάνει .Αυτό που έκανα είναι copy-paste το itunes folder.

Κάνω import όπως μου έγραψες και παίρνω το παρακάτω μήνυμα :Some of the songs in the file "iTunes Music Library.xml"were not imported because they could not be found.

Και δεν με νοιάζει να ξαναφτιάξω playlist όσο με απασχολεί πως θα κάνω το ipod να αναγνωρίσει την νέα library σαν συνέχεια της παλιάς και να μην σβήσει αυτά που έχω μέσα.

 

Νέα δεδομένα στο πρόβλημα μου. Μου εμφανίζει τις playlists αλλά χωρίς τραγούδια.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω

αν υπαρχει καποιος

απλος τροπος

ενα τμημα (εστω 8 γιγα)

να γινει USB mass storage..

ακομα και ας μη βαζει εκει μουσικη..

προσοχη θελω το

ιποντ να λειτουργει κανονικα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω

αν υπαρχει καποιος

απλος τροπος

ενα τμημα (εστω 8 γιγα)

να γινει USB mass storage..

ακομα και ας μη βαζει εκει μουσικη..

προσοχη θελω το

ιποντ να λειτουργει κανονικα..

 

Όταν το βάζεις σε disc mode, μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν εξωτερικό σκληρό, αλλά και κανονικά για να παίζεις μουσική, ακόμη κι αν έχεις μέσα 28GB σαβούρα και 1GB τραγούδια. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αυτο το disk mode

ειναι επισημο απο την

apple και πως μπαινει;..

αν το εχω συνεχεια,

υπαρχει θεμα;

απο πριν οριζω το μεγεθος;..

και παλι ευχαριστω..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το disk mode

ειναι επισημο απο την

apple και πως μπαινει;..

αν το εχω συνεχεια,

υπαρχει θεμα;

απο πριν οριζω το μεγεθος;..

και παλι ευχαριστω..

 

Ναι, φυσικά και είναι επίσημο. :)

 

Όταν συνδέεις το iPod με τον υπολογιστή και κάνει τον αυτόματο συγχρονισμό, σου ανοίγει μία νέα σελίδα στο iTunes στην οποία σου δείχνει πόσο χώρο έχεις κατηλειμμένο, ποιά έκδοση λογισμικού έχεις κλπ. Εκεί ακριβώς βρίσκεται η επιλογή Enable Disc Use. Την τσεκάρεις και πλέον ο υπολογιστής θα διαβάζει το iPod σαν εξωτερικό σκληρό, ενώ τα τραγούδια στο iTunes θα συγχρονίζονται αυτόματα όπως ακριβώς και πριν.

 

Η μόνη βασική διαφορά είναι πως για να αποσυνδέσεις το iPod με τον υπολογιστή, θα πρέπει πάντα να πατάς το κουμπί Eject iPod, το οποίο βρίσκεται στην σελίδα του iPod στο iTunes, κάτω δεξιά. Μπορεί φυσικά να το αποσυνδέεις και μέσω του Safely Remove Hardware των Windows.

 

Αναφορικά με τον χώρο, μπορείς να χρησιμοποιείς όσο ελεύθερο χώρο έχει το iPod, χωρίς κανένα περιορισμό και χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι ιδιαίτερο.

 

Τέλος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το έχεις συνέχεια σε disc mode, φθάνει να θυμάσαι κάθε φορά να το κάνεις eject. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ'αρχας να πω οτι φορματ εκανα γιατι εχω WINDOWS!(εκανα φορματ για να βάλω VISTA!)

 

Κατ'αταδευτερόν να πω οτι τα αρχεία ΔΕΝ υπαρχουν στην περιοχή οπου ειχα τα ΜΡ3 μου. Δηλαδή στην περιοχή οπου αποθηκευει το itunes τα αρχεία ΜΡ3 δεν υπαρχουν καποια αρχεία, και φυσικα ουτε στην Library μου.

 

Αλλα πιστευω οτι για να αντιλιφθειτε καλά το πρόβλημα μου , θα πρεπει να σας περιγραψω καλύτερα την κατασταση μου και τα βήματα που ακολουθησα!

 

Λοιπόν , να πω πρώτα οτι εχω το itunes μου , στην επιλογή:

"keep itunes Music folder organized" και

"Copy files to itunes Music folder when adding to library"

Η περιοχη στην οποια εχω βάλει να αποθηκευονται τα ΜΡ3 ειναι η (D:\iTUNES )

Αυτές τις ρυθμήσεις εχω πάντα στο itunes μου!

 

Τι έγινε τωρα!?!?!

 

 

Θέλησα να κανω Format! ο D: σκληρός (οπου εχω τον φάκελο με τα ΜΡ3) δεν θα επιρεαζοταν αφου το φορματ θα γινόταν στον αλλον σκληρο C: .Ετσι λοιπον κανονικα φορμαρα τον σκληρο , εχοντας το κεφαλι μου ησυχο αφου η περιοχη D:\iTUNES με ολα μου τα ΜΡ3 (οργανομενα απο το itunes) θα έμενε Αθηκτη.

 

Με το που ολοκληρωσα την εγκατάσταση του λειτουργικου (ΣVISTA) εβαλα το itunes και του έβαλα τις ίδιες ρυθμίσεις που ειχα και πριν το φορματ! . Αμέσως μετα επιλέγω στο itunes add folder to Library...

 

περίμενα αρκετη ωρα και ηταν ολα οπως πριν με την διαφορα οτι εχασα τις βαθμολογίες που ειχα στα τραγουδια μου,αλλά, και αρκετα τραγουδια!

 

 

 

Τι? Εκανα λαθος? και πως ειναι η σωστη διαδικασια επαναφορας της library στην περίπτωση μου ? Τι επρεπε να κανω? τι θα κάνατε στην θέση μου ? (Εκτως του οτι θα μου πειτε ας ειχα ΜΑΚ , εχω ΜΑΚ λαπτοπ και δεν εχει χώρο για τα ΜΡ3 μου, και γιαυτο εχω την βάση δεδομένων μου στο PC)

 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το ενδιαφέρον σας.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε stereo ; ;) Ξανα έκανα format και κατάφερα να βγάλω την library όπως ήταν αλλά δεν παίζουν τα τραγούδια επειδή δεν βρίσκουν το αρχικό folder που είναι αποθηκευμένα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έχω το nano των 2gb γύρω στον ένα χρόνο και λέω να πάρω το 30/80άρι. Η ερώτηση είναι... "Πρόκειται να βγει σύντομα νέο μοντέλο;" Σίγουρα κανείς δεν ξέρει πότε αλλά υπολογίζοντας πόσο συχνά βγαίνει νέο μοντέλο υπάρχει περίπτωση να εμφανισθεί σύντομα; Θα με χαλάσει να δώσω τόσα χρήματα και σε λίγο να βγει νέο μοντέλο και ακόμα χειρότερα να είναι κάτι σαν iphone :mad:
Link to comment
Share on other sites

περίμενε 1-2 βδομάδες τότε... Κάτι διάβαζα για το "ipod touch" οτι θα ανακοινωθεί την επόμενη βδομάδα.. Ακριβούλι όμως, 399$ τα 8gb.
Link to comment
Share on other sites

399$ θα κοστίζουν τα 8gb;;; :wacko:

Έκανα μια αναζήτηση στο google images για ipod generation 6 και ipod touch. Απ' ότι βλέπω θα αναβάλω την αγορά του ipod μέχρι την άφιξη του καινούργιου. Καλά, μιλάμε ήμουνα έτοιμος να το αγοράσω τις προηγούμενες μέρες... :music:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

 

οποιος βρει την λυση ειναι πολυ μαγκας.Εχω το anapod explorer 9 και οτι μεταφορες 8ελω τις κανω μεσα απο αυτο το προγραμμα.το 8εμα ειναι οτι οταν μεταφερω ταινιες μου τις πηγαινει στο φακελο ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΛΙΠΣ και οχι στις ΤΑΙΝΙΕΣ.

!!!!

 

γιατι ??μηπως μπορει να βοη8ησει κανεις?

 

ευχαριστω

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Θα φύγω διακοπές και θα πάρω το i-pod μαζί μου .Θέλω να αγοράσω ένα usb adapter.Ποιό από τα δύο να αγοράσω;

αυτό;

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/1/wo/t74D8Fd09eEU4K0xxPrVyw/2.0.5.10.0.0.1.2.24.7

ή αυτό ;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=4444586&product=877085

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρώτο link δε δουλεύει...Αν είναι ο αντίστοιχος αντάπτορας της Apple,την ίδια δουλειά κάνουνε.Ότι και να πάρεις το ίδιο είναι.Εγώ θα προτιμούσα της Αpple γιατί αν δε κάνω λάθος δίνει και ένα καλώδιο usb-dock(το ίδιο με του ipod),πολύ χρήσιμο κατά τη γνώμη μου γιατί το ένα μπορείς να το έχεις μόνιμα στο PC σου και το άλλο να το παίρνεις μαζί σου όπου πας.
Link to comment
Share on other sites

Την ερώτηση την έκανα για το αν το συγκεκριμένο το πλαισίου που έχει 9 ευρώ είναι καλής ποιότητας και δεν θα κάνω το i-pod μου κάρβουνο.Τέλος πάντων θα αγοράσω το original γιατί ποτέ δεν συμπαθούσα την apple αλλά μετά την αγορά του i-pod και του i-pod hifi η ποιότητα της μου έδειξε ότι είχα λάθος.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια.

 

οποιος βρει την λυση ειναι πολυ μαγκας.Εχω το anapod explorer 9 και οτι μεταφορες 8ελω τις κανω μεσα απο αυτο το προγραμμα.το 8εμα ειναι οτι οταν μεταφερω ταινιες μου τις πηγαινει στο φακελο ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΛΙΠΣ και οχι στις ΤΑΙΝΙΕΣ.

!!!!

 

γιατι ??μηπως μπορει να βοη8ησει κανεις?

 

ευχαριστω

Και μένα με το Xplay το ίδιο κάνει...αλλά δεν με πειράζει.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια!!!

Ενδιαφερομαι να αγορασω το 30gb

Θελω να ρωτησω αν το Ιpod παρουσιαζει προβληματα-βλαβες...

 

Διαβασα στο νετ οτι το click-wheel χαλαει...

 

Και οτι η apple το κατασκευαζει για 3 χρονια ζωης...

Ισχυουν αυτα???

 

Η αποψη κατοχων του(οχι απαραιτητα του συγκεκριμενου μοντελου)που το εχουν αρκετο καιρο θα με βοηθουσε πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παρουσιάζονται νέα μοντέλα iPod οπότε αν δεν το βιάζεσαι, περίμενε. Γενικά δεν παρουσιάζει προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δε μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.

το μονο που με ενοχλει ειναι το κλικ γουιλ που λες κι εσυ..οχι ομως οτι εχει χαλασει..απλα δεν το βρισκω πρακτικο..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δε μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.

το μονο που με ενοχλει ειναι το κλικ γουιλ που λες κι εσυ..οχι ομως οτι εχει χαλασει..απλα δεν το βρισκω πρακτικο..

 

Ποσο καιρο το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 30 γίγα το έχω 2 χρόνια. Στους 4 μήνες τα έπαιξε ο δίσκος του τελείως στα καλά καθούμενα, το πήγα στη rainbow και μου έδωσαν την άλλη μέρα νέο. Έκτοτε δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

 

Αυτό περί 3-4 χρόνων είναι misquote. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Σε τόσο χρονικό διάστημα θα έχεις πάρει άλλο. Βέβαια μέσα σε 3 χρόνια η μπαταρία θα έχει πέσει όσο να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω το εχω 1 χρονο και ακομα ειμαι ενθουσιασμενος αλλα θα παρω και το νεο...πολυ καλο και γουσταρω το WiFi...ειναι ακριβως οτι ηθελα...ακριβως...

 

πολυ καλα προιοντα...θα θελα ενα οπως το νεο με 50Γιγα...θα ταν τελειο...και με ραδιο...επιτελους...

 

αραγε το νεο αφης παιρνει το ραδιο του βιντεο???μαλλον ετσι???

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το Touch δεν το υποστηρίζει (σύμφωνα με το site της Apple).
Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν είχα δει το συγκεκριμένο θέμα και ρώτησα για το Touch στο θέμα του iPhone (βέβαια μετά όπως σέρφαρα στα fora είδα το nick του stereo στο digital gadgets και φαντάστηκα πως θα υπάρχει θέμα για τα iPod Touch :p)

 

Η ερώτησή μου είναι αν έχει ακουστεί κάτι για το πότε έρχεται στην Ελλάδα. Η Apple λέει πως κυκλοφορεί 25 (αν δεν κάνω λάθος) και πως θα είναι "available worldwide". Ισχύει και για την Ελλάδα αυτό; Έχετε ακούσει κάτι;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από πέρυσι και πρόπερσι, υπολόγιζε ενάμιση μήνα από την ημερομηνία κυκλοφορίας. Το pixmania συνήθως τα έχει έτοιμα σε 20 μέρες. Βέβαια τώρα που είναι γνωστή η ημερομηνία κυκλοφορίας ίσως αυτές οι ημερομηνίες να αλλάξουν. Anyway, είναι πολύ νωρίς ακόμα, τις επόμενες ημέρες θα ξέρουμε περισσότερα.

 

Βέβαια αν έχεις κάποιον γνωστό σε Αγγλία η Γερμανία μπορείς να τα έχεις σε 2-3 μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν εμφάνιση καλό το touch αλλά μόνο 8 και 16GB?:wacko: Είναι μεγάλος συμβιβασμός κάποιος να αφήσει το video και απο τα 80 ή έστω απο τα 30 GB να πέσει τόσο πολύ.Και δεν υποστηρίζει Ελληνικά.

 

Το classic (όπως θέλουν να το λένε) καλό το cover flow, αυξήσαμε την χωρητικότητα στο ίδιο μέγεθος. αλλά απο τις φωτογραφίες δεν μου άρεσε και τόσο η πρόσοψη που είναι σαν ματ.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...