Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χτες πηρα το Ipod video απο πλαισιο.

ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να εχουν ενα ξεχωριστο χωρο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και βοηθηματων σχετικα με τα ipods.

πρωτη μου ερωτηση,με τι μπορω να μετατρεψω βιντεο ωστε να παιζει στο ipod και συγκεκριμενα στην οθονη μου <<alpine>> που εχω βαλει στο αμαξι. :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χτες πηρα το Ipod video απο πλαισιο.

ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να εχουν ενα ξεχωριστο χωρο συζητησης και ανταλλαγης αποψεων και βοηθηματων σχετικα με τα ipods.

πρωτη μου ερωτηση,με τι μπορω να μετατρεψω βιντεο ωστε να παιζει στο ipod και συγκεκριμενα στην οθονη μου <<alpine>> που εχω βαλει στο αμαξι. :)

 

PQ DVD to iPod Video Converter

http://www.pqdvd.com/dvd-to-ipod-video-converter.html

 

:happy:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια θα τα δοκιμασω και θα σας πω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει το iPod.το πηρε ενας φιλος μου αλλα δεν εχω προλαβει αν το χρησιμοποιησω.φαινοταν καλο ομως.

σκεφτομαι και εγω να το αγορασω.τι σκληρο να παρω?30 ή 60? ο 60αρης μου φαινεται πολυ μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 30άρη κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Εχω βάλει και videos και φωτογραφίες και περίπου 3600 τραγούδια (κάπου 17GB) και έχω ελεύθερο περίπου 10GB. Είναι πολύ λεπτός ο 30άρης ενώ ο 60άρης έχει αρκετό πάχος. :) Πάντως να προλάβεις να το πάρεις από Πλαίσιο ή Παπασωτηρίου που τα έχει στα 300 και 400 ευρώ αντίστοιχα, γιατί κάτι μου λέει ότι θα αλλάξουν την τιμή τους μιας και η πολιτική της rainbow είναι να τα πουλάει 360 τον 30άρη και κάπου 460 τον 60άρη.

 

Σήμερα αγόρασα από Νάκα τα JBL creature II (http://www.harmanmultimedia.com/europe/) ηχεία για το PC και τα δοκίμασα πρώτα στο iPod σε ανοιχτό χώρο και ξετρελάθηκα! Απίστευτη απόδοση! :) Για όσους θέλουν 2.1 ηχεία με τρομερή απόδοση και φοβερό design τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. 115 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

θα το χτυπουσα σιγουρα αν ειχε ραδιο (να μπορουσες να αντιγραφεις κιολας). τωρα κολαω.αλλα μαλλον θα παω να το χτυπησω αυτες τις μερες.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω περασει βιντεο στο ipod αλλα δεν μου τα δειχνει η οθονη alpine,ωστοσο σκεφτομαι και κατι αλλο οτι μπορει να φταιει,μηπως δεν κανει ο ανταπτορας που ειχα βαλει στο αμαξι?το ειχα συνδεσει στο ipod photo.

μηπως λοιπον θελει αλλον ανταπτορα ωστε να παιζει και τα βιντεο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω περασει βιντεο στο ipod αλλα δεν μου τα δειχνει η οθονη alpine,ωστοσο σκεφτομαι και κατι αλλο οτι μπορει να φταιει,μηπως δεν κανει ο ανταπτορας που ειχα βαλει στο αμαξι?το ειχα συνδεσει στο ipod photo.

μηπως λοιπον θελει αλλον ανταπτορα ωστε να παιζει και τα βιντεο?

 

Το Video/Video Settings/TV Out στο iPod σου τι λέει; Μήπως λέει Off?

Αν δεν είναι αυτό, τι adaptor έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το Video/Video Settings/TV Out στο iPod σου τι λέει; Μήπως λέει Off?

Αν δεν είναι αυτό, τι adaptor έχεις;

αν θυμαμαι καλα εχω αυτο http://www.kalogeropoulos.gr/Products/SpecificProduct.asp?PRODID=4044

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

[KCA-420i Features]

• Compatible with 2004/2005 Ai-NET Head Units and Mobile Media Stations

• Search Mode Selection (Playlist, Artist, Album, Song Title)

• Repeat One Function

• M.I.X Folder / All

• iPod Charging Function

 

 

Δεν γραφει καπου την αναπαραγωγη video.

Ισως θα πρεπει η Alpine να βγαλει νεο interface με υποστιριξη Video.

Link to comment
Share on other sites

οποτε σωστη η υποψια μου,τι να κανω τωρα,θα περιμενω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω περασει βιντεο στο ipod αλλα δεν μου τα δειχνει η οθονη alpine,ωστοσο σκεφτομαι και κατι αλλο οτι μπορει να φταιει,μηπως δεν κανει ο ανταπτορας που ειχα βαλει στο αμαξι?το ειχα συνδεσει στο ipod photo.

μηπως λοιπον θελει αλλον ανταπτορα ωστε να παιζει και τα βιντεο?

 

Αν το συνδέεις με κλασικό RCA καλώδιο, χρησιμοποίησε το κόκκινο βίσμα του καλωδίου στην κίτρινη υποδοχή του video... Αυτά είναι από τα λίγα φτηνά κόλπα της Apple ώστε να σε υποχρεώνει να αγοράζεις το δικό της καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μαλλον πως θα πρεπει να περιμενω καλωδιο απο την alpine,αληθεια το ipod δεν εχει την δυνατοτητα να το συνδεσεις στην τηλεοραση του σπιτιου και να παιξεις εκει τα βιντεο που εχεις μεσα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μαλλον πως θα πρεπει να περιμενω καλωδιο απο την alpine,αληθεια το ipod δεν εχει την δυνατοτητα να το συνδεσεις στην τηλεοραση του σπιτιου και να παιξεις εκει τα βιντεο που εχεις μεσα?

 

Φυσικά και έχει, με πολλούς τρόπους κιόλας (μέσω dock, καλωδίου Apple, άλλου καλωδίου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα τελικά δώρο στον άντρα μου για τις γιορτές και σήμερα το πρωί καθόμασταν να το φτιάξουμε. Μέχρι να μάθουμε το Itunes πρόγραμμα με το οποίο βάζεις μέσα τα Mp3 σου, λίγο ζοριστήκαμε. Υπάρχει κανένας οδηγός για την χρήση του και για την μεταφορά των τραγουδιών?
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα τελικά δώρο στον άντρα μου για τις γιορτές και σήμερα το πρωί καθόμασταν να το φτιάξουμε. Μέχρι να μάθουμε το Itunes πρόγραμμα με το οποίο βάζεις μέσα τα Mp3 σου, λίγο ζοριστήκαμε. Υπάρχει κανένας οδηγός για την χρήση του και για την μεταφορά των τραγουδιών?

 

Το Help του ίδιου του προγράμματος είναι αρκετά αναλυτικό, δες και αυτό αν θες αλλά δε λέει και πολλά πράγματα http://www.apple.com/itunes/sync/

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης και εδώ:

http://www.apple.com/support/itunes/howto/

και εδώ (στις κατηγορίες iPod 101 Tutorials και iPod 201 Tutorials):

http://www.ilounge.com/index.php/articles/

 

Η βασικότερη αλλαγή φιλοσοφίας στο iTunes σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι ότι δεν υπάρχουν φάκελοι κλπ, όλα τα τραγούδια είναι στο library και μετά τα οργανώνεις όπως θες εσύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρχίζω αυτό το διάστημα να γραφώ μερικά tutorials για το iPod στο ipodgr.com.

Μπορεί να σας βοηθήσουν ή μπορεί να βοηθήσετε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια μια ερωτηση,το ipod μπορουμε να το συνδεσουμε μονο με εναν υπολογιστη που εχει itunes?εχει τυχει να εγκαταστησω το προγραμμα και σε δευτερο υπολογιστη ομως αντιμετωπισα προβλημα,δωστε μου τα φωτα σας για το πως μπορω να περναω κι απο αλλον υπολογιστη τραγουδια μεσα στο ipod μου χωρις να εχω προβλημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν μπορείς να το έχεις στο αυτόματο. Αν πας σε άλλον θα σου πει αν θες να τον κάνεις αυτόν αυτόματο, λες όχι, και μετά κάνεις drag and drop! Προσοχή μόνο χρειάζεται όταν θα ξαναπάς στον αρχικό, γιατί αν το ξαναγυρίσεις στο αυτόματο πριν βγάλεις τα τραγούδια ΑΠΟ το ipod, θα τα χάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εφερε ο πατερας μου το ipod video 60GB απο το εξωτερικο. Φοβερο αλλα εχω μια ερωτηση να σας κανω. Οταν βλεπω την οθονη απο τα πλαγια, αριστερα, βλεπω στο κατω μερος της ενα ουρανιο τοξο, σοβαρα τωρα, σαν να πιεζει καποιος το κατω μερος της οθονης. Απο κανενα αλλο μερος δεν το βλεπω, ουτε απο πανω(εννοω πλαγια απο την πανω μερια), ουτε κατω, ουτε δεξια και ουτε κανονικα. Ειναι κανονικο αυτο ή εχει προβλημα η οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Σε έναν μπορείς να το έχεις στο αυτόματο. Αν πας σε άλλον θα σου πει αν θες να τον κάνεις αυτόν αυτόματο, λες όχι, και μετά κάνεις drag and drop! Προσοχή μόνο χρειάζεται όταν θα ξαναπάς στον αρχικό, γιατί αν το ξαναγυρίσεις στο αυτόματο πριν βγάλεις τα τραγούδια ΑΠΟ το ipod, θα τα χάσεις.

δηλαδη μολις βαλω απο αλλο υπολογιστη τραγουδια μετα πρεπει να τα βγαλω και να τα βαλω μεσω του δικου μου υπολογιστη ξανα μεσα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...