Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερμ, για windows δεν γνωρίζω αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για το videora. Το ilounge.com επίσης έχει ολόκληρο guide και για τις 2 πλατφόρμες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε εγω το μετατρεπω παντα σε Η.264 640χ360 30fps κ audio MPEG-4 48.000HZ σε 1GB περιπου! κ πραγματικα βλεπεται ανετα :D .Βεβαια για ολα αυτα χρισιμοποιω mac os x k συγκεκριμμενα το "PopCorn" της Roxio δηλ. καθαρα mac φαση.Παντως αμα θες να αποφυγεις το iTunes σιγουρα θα βρεις κατι αντιστοιχο κ για pc.

 

posmporo ena dvd na to peraso sto i pod exo to silver nano 3g ayto pou vgike tora den mporo na ta katafero me tipota opoios thelei k mporei as voithisei:(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω το μετατρεπω παντα σε Η.264 640χ360 30fps κ audio MPEG-4 48.000HZ σε 1GB περιπου! κ πραγματικα βλεπεται ανετα :D .Βεβαια για ολα αυτα χρισιμοποιω mac os x k συγκεκριμμενα το "PopCorn" της Roxio δηλ. καθαρα mac φαση.Παντως αμα θες να αποφυγεις το iTunes σιγουρα θα βρεις κατι αντιστοιχο κ για pc.

 

 

Έχω βρει μερικά converters τα οποία θέλω να δοκιμάσω :)

 

Βέβαια το iphone παίζει σε 480*320 ανάλυση οπότε ελπίζω να παράγει μικρότερο μέγεθος :Ρ

 

@stereo θα τσεκάρω το ilounge.com Thanks :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την προηγούμενη γενιά iPod, το nano δε παίζει βίντεο

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει

τι ειναι αυτο το πλαστικο πραγματακι

στο βιντεακι για το ipod touch

στο 02.14 λεπτο?δεν καταλαβα:blink:

ευχαριστω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει

τι ειναι αυτο το πλαστικο πραγματακι

στο βιντεακι για το ipod touch

στο 02.14 λεπτο?δεν καταλαβα:blink:

ευχαριστω!!

 

Είναι βάση. Θα το δείς καλύτερα στο site του iPOD

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την προηγούμενη γενιά iPod, το nano δε παίζει βίντεο

 

milao gia th nea genia k ok to video vrika pos metatrepetai se mpeg alla pos to pernao sto i pod den exo katalavei rikste mia voitheia

Link to comment
Share on other sites

μέσω itunes τα κάνεις όλα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα το έχεις ήδη κάνει, αλλά αν όχι, κάνε του restart.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια να κανω μια ερωτηση.

επειδη περιμενω αυτες τις μερες το touch

ηθελα να ρωτησω μπορω να του περασω το apptapp installer

οπως και στο iphone??ευχαριστω!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν το έχουν σπάσει οπότε, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση.

επειδη περιμενω αυτες τις μερες το touch

ηθελα να ρωτησω μπορω να του περασω το apptapp installer

οπως και στο iphone??ευχαριστω!!:O

 

Και εγώ στην ίδια ακριβώς φάση είμαι!

Αναμονή λοιπόν... ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε μέσω iTunes TV Shows;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εχω το ipod 5 g

ομως ειχε βγει το 5.5

αυτο εχει capless playback;..

δηλ. κολανε τα τραγουδια;..

και τι αλλες διαφορες εχει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε μέσω iTunes TV Shows;;

Αυτό μάλλον θα μας το απαντήσουν οι εταιρείες που βγάζουν τα shows αυτά. Εκτός Αμερικής και Αγγλίας, πουθενά αλλού δεν πωλούνται tv shows...

 

εχω το ipod 5 g

ομως ειχε βγει το 5.5

αυτο εχει capless playback;..

δηλ. κολανε τα τραγουδια;..

και τι αλλες διαφορες εχει;

Το 5.5 σε σχέση με το 5 βασικά είχε το gapless playback, αλλά αυτό πρέπει να το έχεις και συ πλέον διότι ενεργοποιούταν και στα 5 gen με software update. Αυτά που είχε αποκλειστικά ήταν καλύτερη οθόνη, μπαταρία και δυνατότητα αναζήτησης.

 

Πλέον βέβαια τα 5.5 καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν με το classic!

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σχετικά με το iTunes.

 

Έχω ρυθμίσει το iphone να κάνει synch μόνο τα τραγούδια με το tick από δίπλα (τα selected δηλαδή).

 

Όταν όμως προσπαθώ να παίξω τραγούδι μέσα από το iTunes αυτό κάνει skip τα τραγούδια που ΔΕΝ έχουν tick δίπλα...κατά συνέπεια αν θέλω να παίξω ολόκληρο album πρέπει να το διαλέξω, να κάνω tick και μετά untick όλα τα τραγούδια, προκειμένου να μην γίνουν synch στο κινητό.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως μπορώ να αποφύγω αυτή τη διαδικασία; (είτε αλλάζοντας κάτι στον τρόπο με τον οποίο κάνει synch το iphone, είτε πειράζοντας κάτι στο iphone...; ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

software update εχω κανει..

οποτε πως βαζω το capless playback?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία σχετικά με το iTunes.

 

Έχω ρυθμίσει το iphone να κάνει synch μόνο τα τραγούδια με το tick από δίπλα (τα selected δηλαδή).

 

Όταν όμως προσπαθώ να παίξω τραγούδι μέσα από το iTunes αυτό κάνει skip τα τραγούδια που ΔΕΝ έχουν tick δίπλα...κατά συνέπεια αν θέλω να παίξω ολόκληρο album πρέπει να το διαλέξω, να κάνω tick και μετά untick όλα τα τραγούδια, προκειμένου να μην γίνουν synch στο κινητό.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως μπορώ να αποφύγω αυτή τη διαδικασία; (είτε αλλάζοντας κάτι στον τρόπο με τον οποίο κάνει synch το iphone, είτε πειράζοντας κάτι στο iphone...; ).

Αν πρόκειται για ολόκληρο album μπορείς να το έχεις σε δική του playlist την οποία να μην κάνεις sync.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς playlists καθόλου υπάρχει άλλος ένας τρόπος.

 

software update εχω κανει..

οποτε πως βαζω το capless playback?..

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, το iTunes αυτόματα σκανάρει τα τραγούδια και αν βρει ότι πρέπει να παιχθούν χωρίς κενά, τα μαρκάρει αντίστοιχα οπότε θα παίζονται και έτσι. Αν παρ'όλα αυτά θες να μαρκάρεις εσύ κάποια ως gapless, τότε:

- αν είναι ένα τραγούδι, το επιλέγεις κάνεις δεξι/Get Info και από το tab Options επιλέγεις το Part of a gapless album

- αν είναι πάνω από ένα, τα επιλέγεις όλα μαζί με τη σωστή σειρά όμως, κάνεις πάλι δεξί/Get info και κάτω δεξιά αλλάζεις το Gapless από No σε Yes.

 

Sync και έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιείς playlists καθόλου υπάρχει άλλος ένας τρόπος.

 

 

Για πες :)

 

Δεν είναι θέμα ενός album μόνο, το κάνει γενικά (φαντάσου από τα 12 γίγα μουσικής, έχω synced τα 2 στο iphone).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω ότι το κάνει γενικά, ό,τι δεν έχεις τσεκαρισμένο από το κουτάκι του είναι σα να μην υπάρχει για το iTunes. Για να το σβήσεις τελείως δηλαδή...

 

Για τραγούδια που συμμετέχουν σε διάφορα playlists δεν έχω σκεφθεί κάποια λύση που θα σου επέτρεπε να τα έχεις στο iTunes και όχι στο iPhone. Θα μπορούσες βέβαια αυτά που θες να έχεις στο iTunes και όχι στο iPhone να τα βάζεις σε playlists τα οποία [playlists] να τα έχεις κάτω από ένα folder, το οποίο να μη συμμετέχει στο sync.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω ότι το κάνει γενικά, ό,τι δεν έχεις τσεκαρισμένο από το κουτάκι του είναι σα να μην υπάρχει για το iTunes. Για να το σβήσεις τελείως δηλαδή...

 

Για τραγούδια που συμμετέχουν σε διάφορα playlists δεν έχω σκεφθεί κάποια λύση που θα σου επέτρεπε να τα έχεις στο iTunes και όχι στο iPhone. Θα μπορούσες βέβαια αυτά που θες να έχεις στο iTunes και όχι στο iPhone να τα βάζεις σε playlists τα οποία [playlists] να τα έχεις κάτω από ένα folder, το οποίο να μη συμμετέχει στο sync.

 

 

Θα το κοιτάξω με τις playlist, δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα γιατί στο 30άρι μου είχα synced όλη τη μουσική μου.

 

edit: Έφτιαξα μία playlist "iphone" και απλά προσθέτω εκεί τα τραγούδια που θέλω να κάνει sync. Thanks stereo!

 

Να σου πω κάτι άλλο...πως γίνεται να βάλω το itunes να κάνει refresh το Library του; (δηλαδή να ξανακοιτάξει μέσα στους καταλόγους που έχω κάνει add και να βρει τα καινούργια τραγούδια; ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...