Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστωτικό λόγω βλάβης θα πάρεις πάρα πολύ δύσκολα. Το πιο πιθανό είναι να σου πούνε να το πας στο service της Rainbow.

 

einai 7 imerwn.exw 2 weeks peri8wrio.

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να γράψω σε CD μία playlist? Η αντίστοιχη επιλογή στο File του Itunes είναι απενεργοποιημένη...γιατί?

 

Αν δε γίνεται από το Itunes ποιο "δρόμο" προτείνετε να ακολουθήσω και με ποιο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, πως θες να τη γράψεις; Το iTunes έχει τρεις τρόπους:

- audio CD

- mp3 CD

- data CD

 

To πρώτο θα γράψει audio, το 2ο θα γράψει στο cd μόνο τα mp3 από το playlist (δηλ. αν στο playlist έχεις για παράδειγμα και αγορασμένα από το iTunes Store τραγούδια θα τα παραλείψει) και το 3ο θα γράψει τα πάντα.

Αυτά τα βρίσκεις το Preferences/Advanced/Burning (αλήθεια, εκεί σου δείχνει το cd recorder σου; ).

 

Μετά πατάς το κουμπάκι Burn κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω μπει στα preferences και γενικά στο menu του Burn και έχω δει τις κατηγορίες audio,MP3 και data.Το recorder μου εμφανίζεται και όλα φαίνοντα φυσιολογικά αλλά burn δε μπορώ να κάνω γιατί η επιλογή στο file δεν είναι ενεργοποιημένη.Άσε που δε βρίσκω και το Burn κάτω δεξιά.

 

Λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν χρειάζεται:Έχω κάνει format και έχουν χαθεί όλα τα tracks από το Itunes.Οπότε μουσική ακούω από τις playlists του ipod.Αλήθεια πως θα τα επαναφέρω και αυτά(Τα tracks του ipod να φαίνονται και στη library του Itunes?).

Link to comment
Share on other sites

Α, χρειάζεται χρειάζεται :)

 

Αφού δεν έχεις τραγούδια στον υπολογιστή, δεν μπορεί να γράψει CD. Το ίδιο συμβαίνει και με τραγούδια που είναι στο iPod. Γι'αυτό το λόγο δε σου εμφανίζει και το κουμπάκι.

 

Για να τα βγάλεις από το iPod και να τα ξαναβάλεις στο iTunes χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σαν το iPodUtil ή το Music Rescue. Ψάξε στο google για να τα βρεις και να τα κατεβάσεις, είναι πολύ εύκολα στη χρήση τους. Μπορείς να δείς ένα αναλυτικό άρθρο και εδώ: http://www.ilounge.com/index.php/articles/comments/copying-music-from-ipod-to-computer/ (σε ενδιαφέρει περισσότερο η σελίδα 3).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το iPod nano 4 gb και 8α ήθελα να του βάλω κάτι videakia. Έχω δει στο youtube κατι video με κάτι πατέντες αλλά ειναι στα αγγλικά οι οδήγίες (δεν ξέρω τίποτα από αγγλικά:rolleyes:) και δουλεύουν και σε mac. Μπορεί να με βοηθείσει κάποιος;:D Έψαξα και στο google και στο forum αλλά πάλι τπτ...

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το iPod nano 4 gb και 8α ήθελα να του βάλω κάτι videakia. Έχω δει στο youtube κατι video με κάτι πατέντες αλλά ειναι στα αγγλικά οι οδήγίες (δεν ξέρω τίποτα από αγγλικά:rolleyes:) και δουλεύουν και σε mac. Μπορεί να με βοηθείσει κάποιος;:D Έψαξα και στο google και στο forum αλλά πάλι τπτ...

 

Υποστηρίζει video το nano; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To καινούργιο,ναι

Το παλιό, όχι. Αλλά υπάρχουν κάποια κόλπα που εξηγούνται σε videάκια στο youtube για το πως να το κάνεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To καινούργιο,ναι

Το παλιό, όχι. Αλλά υπάρχουν κάποια κόλπα που εξηγούνται σε videάκια στο youtube για το πως να το κάνεις.

 

Ναι, το είδα το καινούργιο... Υπέροχο... :happy:

 

Έλειψα κι εγώ 5-6 εβδομάδες και η Apple βάλθηκε να κατακτήσει το σύμπαν... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα το καινούργιο... Υπέροχο... :happy:

 

Έλειψα κι εγώ 5-6 εβδομάδες και η Apple βάλθηκε να κατακτήσει το σύμπαν... :p

- Gee Steve, what do you want to do tonight?

- The same thing we do every night - Try to take over the world!

 

:p

 

Η αλήθεια είναι πως (και) η νέα σειρά είναι εντυπωσιακή. Νομίζω πως το μόνο "άσχημο" iPod ήταν η πρώτη γενιά

 

(PS: Welcome back, VeCo)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

- Gee Steve, what do you want to do tonight?

- The same thing we do every night - Try to take over the world!

 

:respect:

 

Η αλήθεια είναι πως (και) η νέα σειρά είναι εντυπωσιακή. Νομίζω πως το μόνο "άσχημο" iPod ήταν η πρώτη γενιά

 

(PS: Welcome back, VeCo)

 

Εντυπωσιακή και λίγα λες... :)

 

Υ.Γ.

Θενξ! :wink: :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ stereo για τις οδηγίες σου.

Να 'σαι καλά!

Τίποτα! Ελπίζω να έπαιξαν!

 

Η αλήθεια είναι πως (και) η νέα σειρά είναι εντυπωσιακή. Νομίζω πως το μόνο "άσχημο" iPod ήταν η πρώτη γενιά

Μπα, αν τα συγκρίνεις με το Rio (http://en.wikipedia.org/wiki/Rio_%28digital_audio_players%29) που ήταν ο άμεσος αντίπαλος τότε, μάλλον πανέμορφα ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα για να βάλω videakia στο ipod nano? Κάτι είδα για ipodlinux.

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

απλα να ενημερωσω οτι με την updated εκδοση του firmware πλεον το iPod Video διαβαζει ανετα ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΤΕς και μαλιστα πολυ μεγαλα...

 

τωρα παω να του αλλαξω θεμα!χιχιχι

 

ειμαι παλι ερωτευμενος με το iPod μου!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω:P:P

λέγε stereo,μην τα κρατάς μόνο για εσένα:p

Ε, απλά ξεχνάς αυτό που ήξερες για iPod, iTunes, τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

με το καλο πηρα ενα ipod 5g 30 GB..

πως θα καταλαβω αν εχει

περιορισμο εντασης..

και πως να το κανω φορματ

κατα μακ, ειναι win..

νομιζω υπαρχουν καποια πλεονεκτηματα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμός έντασης:

πας στο Settings/Volume limit.

Για να μην έχει πρέπει να το πας τέρμα δεξιά.

 

Αν η πρώτη φορά που θα συνδεθεί με υπολογιστή είναι με mac, τότε φορμάρεται αυτόματα για mac. Το iTunes σου λέει ποιό από τα δύο είναι, έτσι κι αλλιώς. Για να το αλλάξεις πρέπει να το κάνεις restore. Πλεονεκτήματα πάντως δεν έχεις από το πως είναι formatted (αλλά έχεις άμα το χρησιμοποιείς με mac :))

Link to comment
Share on other sites

ωραια..

περιορισμο, δεν εχει..

για να το κανω restore απο το mac, τι να κατεβασω..

(σε αλλο υπολογιστη;)

ευχαριστω..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και είναι επίσημο. :)

 

Όταν συνδέεις το iPod με τον υπολογιστή και κάνει τον αυτόματο συγχρονισμό, σου ανοίγει μία νέα σελίδα στο iTunes στην οποία σου δείχνει πόσο χώρο έχεις κατηλειμμένο, ποιά έκδοση λογισμικού έχεις κλπ. Εκεί ακριβώς βρίσκεται η επιλογή Enable Disc Use. Την τσεκάρεις και πλέον ο υπολογιστής θα διαβάζει το iPod σαν εξωτερικό σκληρό, ενώ τα τραγούδια στο iTunes θα συγχρονίζονται αυτόματα όπως ακριβώς και πριν.

 

Η μόνη βασική διαφορά είναι πως για να αποσυνδέσεις το iPod με τον υπολογιστή, θα πρέπει πάντα να πατάς το κουμπί Eject iPod, το οποίο βρίσκεται στην σελίδα του iPod στο iTunes, κάτω δεξιά. Μπορεί φυσικά να το αποσυνδέεις και μέσω του Safely Remove Hardware των Windows.

 

Αναφορικά με τον χώρο, μπορείς να χρησιμοποιείς όσο ελεύθερο χώρο έχει το iPod, χωρίς κανένα περιορισμό και χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι ιδιαίτερο.

 

Τέλος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το έχεις συνέχεια σε disc mode, φθάνει να θυμάσαι κάθε φορά να το κάνεις eject. :)

αυτο στο μακ,

πως γινεται;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αυτο στο μακ,

πως γινεται;..

Ποιό απ'όλα;

 

ωραια..

περιορισμο, δεν εχει..

για να το κανω restore απο το mac, τι να κατεβασω..

(σε αλλο υπολογιστη;)

ευχαριστω..

Τίποτα, αρκεί να έχει iTunes (που έχει). Συνδέεις το iPod, το επιλέγεις στη λίστα στα αριστερά και πατάς το κουμπάκι Restore στα δεξιά. Αυτό θα κατεβάσει ό,τι χρειαστεί και θα κάνει όλη τη διαδικασία αυτόματα. Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον τρόπος να κατεβάσεις εσύ το update, θα το κάνει το iTunes θες δε θες. Μπορείς όμως από άλλον υπολογιστή να κατεβάσεις το τελευταίο iTunes.

Σου υπενθυμίζω πάντως ότι δεν κερδίζεις κάτι φορμάροντάς το για mac. Και για Windows να είναι άλλωστε, το mac το βλέπει κανονικά. Το μόνο που χάνεις είναι ότι δε θα μπορέσεις να του κάνεις ποτέ update αν βγεί νέα έκδοση του firmware του (θα πρέπει να του κάνεις restore).

Link to comment
Share on other sites

στο ποιο απο ολα..

εννοω να το χρησιμοποιησω

για αποθεκευση αρχειων..

και μετα για να τα βλεπω σε αλλους υπολογιστες, πρεπει

να εχουν ιτιουνς?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...