Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποίησα το xilisoft DVD to IPOD και του έδωσα Ifo ενός για μετατροπή αλλά αυτό αντι να δημιουργήσει μια ταινία σε mpg δημιούργησε πολλά πολλά mpg αρχεία.

 

Που μπορούμε να βρούμε videoclip ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα δει αυτό το link αλλά στην ίδια σελίδα σε πηγαίνει.

Ναι το καλώδιο μάλλον είναι από dock connector σε line-in αλλά ρε παιδιά υπάρχει αυτό?Γιατί δεν το βρίσκω!

 

Υπάρχει. Είναι αυτό.Αλλά δές λίγο και αυτό μου άρεσε περισσότερο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το πρώτο το είδα όταν έψαχνα στο google.Το δεύτερο και εμένα μ' αρέσει όμως πως το αποκτάμε αφού η εταιρία κάνει shipping μόνο USA και Canada?
Link to comment
Share on other sites

Εντέλη τα κατάφερα και πέρασα ολόκληρη ταινία με το xilisoft, τα γραφικά το ipod είναι τέλεια, έχω το 80 GB και νομίζω ότι η αγορά μου είναι τόσο καλή όσο και το Archos 100 GB που έχω. Μόνο που στο Archos η μεταφορά των φωτό, mp3 και video γίνοντα απλά με copy past και μπορεί και γράφει και ως video player από την TV, αλλά το ipod υπερέχει στο μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Προσφέρει τίποτα σημαντικά καλύτερο; Όχι πως δεν θα το κατεβάσουμε δηλαδή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικότερα που πρόλαβα να δω είναι fullscreen CoverFlow, το AppleTV (άχρηστο για μας προς το παρόν) και ένα ολόκληρο υποσύστημα για sorting των τραγουδιών το οποίο δεν πρόλαβα να δω τι κάνει. Επίσης μόλις είδα ότι του πρόσθεσαν και δυνατότητα να κάνεις back-up των τραγουδιών σε CD ή DVD.

 

edit: Περισσότερες πληροφορίες εδώ και στα σχόλια εδώ. Το νέο sorting είναι όντως χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το Hold στο on, αμέσως στο off και μετά πατάς μαζί τα πλήκτρα κεντρικό και menu μέχρι να δεις το μηλαράκι στην οθόνη (4-5 δευτερόλεπτα).

:)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το Hold στο on, αμέσως στο off και μετά πατάς μαζί τα πλήκτρα κεντρικό και menu μέχρι να δεις το μηλαράκι στην οθόνη (4-5 δευτερόλεπτα).

:)

 

χιλια ευχαριστω φιλε μου....

 

Παιδια αγορασα το Griffin iTalk pro... καλα ε? κανει τρομερες εγγραφες σε φοβερη ποιοτητα. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

επανεκκινηση πως κανει το ipod video??? :confused:

 

1.συνδεσε το ipod με το pc σου.

2.μετακινησε το διακοπτη hold στην θεση hold και μετα επανεφερε τον στην προηγουμενη θεση.

2.πιεσε και κρατησε πατημετο το μεσαιο κουμπι και το κουμπι μενου,ταυτοχρονα,

για 6δευτερα μεχρι να εμφανιστει το λογοτυπο apple στην οθονη.

εστσι το κανω για το 80GB που εχω.

αμα εχεις το 30GB εγω που το ειχα τα εκανα αυτα χωρις να το συνδεω με το pc.

δοκιμασε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1.συνδεσε το ipod με το pc σου.

2.μετακινησε το διακοπτη hold στην θεση hold και μετα επανεφερε τον στην προηγουμενη θεση.

2.πιεσε και κρατησε πατημετο το μεσαιο κουμπι και το κουμπι μενου,ταυτοχρονα,

για 6δευτερα μεχρι να εμφανιστει το λογοτυπο apple στην οθονη.

εστσι το κανω για το 80GB που εχω.

αμα εχεις το 30GB εγω που το ειχα τα εκανα αυτα χωρις να το συνδεω με το pc.

δοκιμασε το.

 

το 80αρι εχω....το εκανα... χωρις συνδεση στο PC. thanks :)

Link to comment
Share on other sites

το 80αρι εχω....το εκανα... χωρις συνδεση στο PC. thanks :)

 

οκ τοτε...

απλως ετσι ελεγαν οι οδηγιες...γι'αυτο.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το βήμα "σύνδεση με το PC" είναι απαραίτητο αν κάνεις όλα τα υπόλοιπα βήματα αλλά παρ'όλα αυτά δεν γίνεται reset.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικότερα που πρόλαβα να δω είναι fullscreen CoverFlow, το AppleTV (άχρηστο για μας προς το παρόν) και ένα ολόκληρο υποσύστημα για sorting των τραγουδιών το οποίο δεν πρόλαβα να δω τι κάνει. Επίσης μόλις είδα ότι του πρόσθεσαν και δυνατότητα να κάνεις back-up των τραγουδιών σε CD ή DVD.

 

edit: Περισσότερες πληροφορίες εδώ και στα σχόλια εδώ. Το νέο sorting είναι όντως χρήσιμο.

 

Το κατέβασα και το εγκατέστησα. Θα το μελετήσω αργότερα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξα (εκτός και αν το έκανε εδώ και καιρό και δεν το είχα δει) ότι στα μεγάλα, μαζί με τα contacts βάζει και τις φωτογραφίες που τυχόν έχεις αντιστοιχίσει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ακουστικα μου πεθανανε..:( Το αριστερο δουλευει κανονικα..αλλα το δεξι στις υψηλες συχνοτητες τριζει.

πηγα σε ενα μαγαζι στην Στουρναρη να ρωτησω για ακουστικα και μου ειπαν οτι τα αυθεντικα κοστιζουν 46 ευρο!!

9(μπορει να καταλαβα και λαθος) :blink: δεν θα δωσω τοσα πολλα λεφτα και σκεφτομαι μια λυση στα 15-20 ευρο.

οποιος εχει κατι δοκιμασμενο..ας μου το προτεινει και να παω να το αγορασω

και επισης θελω να βρω και ενα φορτιστη μπριζας after market γιατι και ο αυθεντικος της apple κοστιζει 36 ευρο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ακουστικα μου πεθανανε..:( Το αριστερο δουλευει κανονικα..αλλα το δεξι στις υψηλες συχνοτητες τριζει.

πηγα σε ενα μαγαζι στην Στουρναρη να ρωτησω για ακουστικα και μου ειπαν οτι τα αυθεντικα κοστιζουν 46 ευρο!!

9(μπορει να καταλαβα και λαθος) :blink: δεν θα δωσω τοσα πολλα λεφτα και σκεφτομαι μια λυση στα 15-20 ευρο.

οποιος εχει κατι δοκιμασμενο..ας μου το προτεινει και να παω να το αγορασω

και επισης θελω να βρω και ενα φορτιστη μπριζας after market γιατι και ο αυθεντικος της apple κοστιζει 36 ευρο!!

 

Τα αυθεντικά είναι πολύ ακριβά, πήρα τα καινούργια τα Χριστούγεννα γιατί τα δικά μου είχαν αρχίσει να κάνουν νερά. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένα ακουστικά (μπορείς να ρωτήσεις στο θέμα για τα MP3 Players γενικά), αλλά αυτό που θα πω είναι ότι γενικά οποιοδήποτε σετ ακουστικών με την ίδια απόληξη μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο iPod.

 

Αναφορικά με τον φορτιστή, εγώ έχω έναν από το Multirama (έχει και η fnac, ίσως έχει και το Πλαίσιο), ο οποίος κόστιζε περίπου 19 ευρώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ακουστικα μου πεθανανε..:( Το αριστερο δουλευει κανονικα..αλλα το δεξι στις υψηλες συχνοτητες τριζει.

πηγα σε ενα μαγαζι στην Στουρναρη να ρωτησω για ακουστικα και μου ειπαν οτι τα αυθεντικα κοστιζουν 46 ευρο!!!

 

Είναι εκτός εγγύησης το iPod;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα ακουστικα μου πεθανανε..:( Το αριστερο δουλευει κανονικα..αλλα το δεξι στις υψηλες συχνοτητες τριζει.

πηγα σε ενα μαγαζι στην Στουρναρη να ρωτησω για ακουστικα και μου ειπαν οτι τα αυθεντικα κοστιζουν 46 ευρο!!

9(μπορει να καταλαβα και λαθος) :blink: δεν θα δωσω τοσα πολλα λεφτα και σκεφτομαι μια λυση στα 15-20 ευρο.

οποιος εχει κατι δοκιμασμενο..ας μου το προτεινει και να παω να το αγορασω

και επισης θελω να βρω και ενα φορτιστη μπριζας after market γιατι και ο αυθεντικος της apple κοστιζει 36 ευρο!!

 

αυτος ειναι καλος φορτιστης και οικονομικος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=4444586&product=877085

οσο για ακουστικα παρε καλυτερα τα γνησια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι για φορτιστη καλυτερα να προτιμησει τον γνησιο,δεν ξερω αλλα ειμαι παραξενος με αυτα τα πραγματα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ερευνα αγορας και ψαξιμο για φορτιστη σε (plaisio,germano,multirama,eml) δεν βρηκα σε σε κανενα κατω απο 18-15 ευρο.Χθες πηγα μια βολτα στο mediamarkt στο Μαρουσι για να ψαξω κι εκει..και βρηκα εναν φορτιστη της hama στα 18 ευρο αλα δεν μου γεμισε το

"ματι" και αναγκαστηκα και πηρα τον αυθεντικο σε προμο,ιακη τιμη των 31 ευρο,περιπου 5 ευρο κατω απ'οπου και αν ρωτησα!

το καλο ειναι οτι περιλαμβανει η συσκευασια του και αλλο ενα επιπλεον usb καλωδιο.

Οσο για ακουστικα δοκιμασα,3 μοντελα {sony,philips,SENNHEISER).

Αυτο που κατεληξα και ειδα οτι εχει μεγαλυτερη Ευαισθησία στα 116 db ενω τα αλλα ηταν κατω απο 108.Τα αγορασα 14 ευρο και τα δοκιμασα και ειναι πιο καλα απο τα "μαμα".

 

Είναι εκτός εγγύησης το iPod;

 

Με εγγυηση ειναι..αλλα τυγχαινει να μην εχω αποδειξη αγορας γιατι ειναι δωρο :( :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά της Apple δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά κάνουν την δουλεία τους.

Για να πάρεις κάτι καλό θα πρέπει να βάλεις το χέρι λίγο βαθιά στην τσέπη.

Και μια σχετική / άσχετη ερώτηση μήπως έχεις κάνει το hack της αφαίρεσης του ορίου έντασης ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...