Jump to content

Fujitsu Siemens LOOX N560


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?Μόλις πήρα το Ν560 αλλά δεν μου βρίσκει κανένα δορυφόρο ούτε από το GPS Locator ούτε από άλλο πρόγραμμα.Τι κάνω λάθος?Μήπως θέλει εξωτερική κεραία?Στα settings του GPS έχω τις εξής ρυθμίσεις...

GPS program port NONE , GPS hardware port COM 8 , baud rate 9600 , και στο Access έχω τσεκάρει Manage GPS automatically.Δοκίμασα και διάφορα άλλα ports αλλά τίποτα

Τα έχω γράψει και παραπάνω αλλά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να ψάξει εδώ μέσα.

Λοιπόν το Ν560 θέλει την πρώτη φορά που θα ενεργοποιηθεί το GPS να είστε κατά προτίμηση σε ανοιχτό χώρο ΑΚΙΝΗΤΟΣ ώσπου να κάνει το πρώτο fix. Σε περίπτωση που δεν έγινε αυτό υποχρεωτικά hard reset και το κάνεις. Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα επανέλαβε το hard reset την διαδικασία 2 φορές.

Τώρα σε καμμία περίπτωση το Ν560 δεν μπορεί να θεωρηθεί καλό όσον αφορά την λήψη του. Η εξωτερική κεραία ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα μάλλον είναι μονόδρομος. Πάντως επαρχία αν κάνεις ότι σου είπα θα δουλεύει άψογα και θα κάνει πολύ γρήγορα fix. Επίσης κάπου στις προηγούμενες σελίδες έδωσα το link από Ιταλικό site που προτείνει μια διαδικασία με την οποία βελτιώνεται κατά πολύ και ο χρόνος που κάνει fix το Ν560 αλλά και η λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λές hard reset εννοείς να του βγάλω τη μπαταρία του ή να το σβήσω από το κουμπάκι ΟΝ/ΟFF που έχει πάνω?Εγώ από εκεί το σβήνω.Δεν μου έχουν τα Windows επιλογή για shut down αν αυτό εννοείς ως soft reset.Οπότε με το κουμπάκι on/off κάνω hard reset σωστά?

Το έχω αφήσει σε σταθερό σημείο στο γραφείο μου εδώ και 30 λεπτά και το GPS Locator δεν έχει βρεί ούτε ένα δορυφόρο?Ρε παιδιά τί δεν κάνω σωστά?

Μήπως πήγαν διακοπές οι δορυφόροι ή δεν περνάνε πάνω από το Ναύπλιο?

Ξαναέκανα reset και πάλι τα ίδια.Ούτε από το GPS search του Destinator βρίσκει τίποτα...Πάω να το βάλω λίγο έξω στην αυλή μπας και ποιάσει σήμα...

Εντωμεταξυ βοηθήστε....γιατί αρχίζει να με εκνευρίζει που δεν βρίσκει τίποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

soft κάνεις όταν βάζεις τη γραφίδα στην τρύπα που έχει στο κάτω μέρος

hard πατας ταυτόχρονα on off και κουμπί ημερολ. και τη γραφίδα στην τρύπα αλλά καλύτερα συμβουλέψου το manual.

 

 

για να λειτουργήσει το gps πρέπει να ΞΕτσεκάρεις to incoming beams αν το έχεις τσεκαρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

soft κάνεις όταν βάζεις τη γραφίδα στην τρύπα που έχει στο κάτω μέρος

hard πατας ταυτόχρονα on off και κουμπί ημερολ. και τη γραφίδα στην τρύπα αλλά καλύτερα συμβουλέψου το manual.

 

 

για να λειτουργήσει το gps πρέπει να ΞΕτσεκάρεις to incoming beams αν το έχεις τσεκαρισμένο...

Opos ta leei o Harrysvr! Me to hard reset xaneis ta pantaaaaaa apo to ppc sou opote frontise na exeis kanei backup!

@tarantules: KAI PROS THEOU MESA STO GRAFEIO PERIMENEIS NA PIASEIS SHMA??????????? Sto ksanaleo tin proti fora an einai dynaton ekso apo tin poli kai an den kanei 3D fix min kouniese! Tha deis oti meta tha exei entelos diaforetiki simperifora! Kata ta alla na ksereis oti ta GPS theloun optiki epafi me ton ourano! Poly liga pianoun 1 me 2 doryforous mesa sto spiti kai akoma ligotero to N560 me tin ensomatomeni keraia! Alla sto nafplio einai yperarketi i lipsi mias kei perasa apo tin poli sas me to diko mou N560

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει σύνδεση με USB δουλεύει κανονικά το activsync .

 

Δεν γνωρίζω πώς να βάλω τις επαφές του Outlook στο N560 :X :X :X

Το ίδιο πρόβλημα έχω επίσης. Μόνο Vkards μπόρεσα να εισάγω. Επίσης αν και το outlook είναι γεμάτο επαφές, στο συγχρονισμό δεν τις πέρνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω επίσης. Μόνο Vkards μπόρεσα να εισάγω. Επίσης αν και το outlook είναι γεμάτο επαφές, στο συγχρονισμό δεν τις πέρνει.

 

Μετά από πολλές προσπάθειες κατέληξα a) το activsyncr 4.1 δεν συγχρονίζει με outlook 2003 μόνο 2002 και πίσω . Πρέπει να κατεβάσει κανείς την έκδοση 4.2 για να δουλέψει με το outlook 2003 . Εγώ κατάφερα να συγχρονίσω το outlook 2002 με το activesync και οι επαφές στο outlook πρέπει να είναι με την επωνυμία contacts αλλιώς δεν συγχρονίζει .

 

Απο εκεί και πέρα ότι βάζεις στα contacts στο PC τα περνάει και στο PDA.

peterv
Link to comment
Share on other sites

soft κάνεις όταν βάζεις τη γραφίδα στην τρύπα που έχει στο κάτω μέρος

hard πατας ταυτόχρονα on off και κουμπί ημερολ. και τη γραφίδα στην τρύπα αλλά καλύτερα συμβουλέψου το manual.

 

 

για να λειτουργήσει το gps πρέπει να ΞΕτσεκάρεις to incoming beams αν το έχεις τσεκαρισμένο...

Οταν κάνεις Hard reset δεν θα έπρεπε να διαγραφούν τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει όπως π.χ. το Destination, πως στο καλό πρέπει να το κάνω, πατάω αριστερό πάνω κουμπί, κουμπί on/off και του χώνω και τη γραφίδα αλλά αυτό κάνει soft reset μου φαίνεται.

Δημήτρης Καλαμάτα

HTC HD2 ROM: Omega v22.5-29007 DINIK with CHT 2 Radio: 2.14.50.04

Link to comment
Share on other sites

όντος soft κάνεις, για hard πρέπει να ακούσεις έναν ήχο για να αφήσεις τα πλήκτρα...εγώ κάθε φορά που κάνω hard κοιτώ το manual γιατί είναι λίγο περίπλοκο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου εχουν δώσει manual και δεν ξέρω πως γίνεται.

 

Ακυρο το βρήκα από ιντερνετ

Δημήτρης Καλαμάτα

HTC HD2 ROM: Omega v22.5-29007 DINIK with CHT 2 Radio: 2.14.50.04

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις.

 

 

1. Υπάρχει κάρτα SD που να παίρνει την κάρτα του κινητού, έτσι ώστε το Ν560 να μετατραπεί και σε κινητό/

 

2. Λιγο κουφή και νομίζω ότι δεν γίνεται. Μπορούμε να βγάλουμε σήμα video από το Ν560 και να το συνδέσουμε σε εξωτερική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις.

 

 

1. Υπάρχει κάρτα SD που να παίρνει την κάρτα του κινητού, έτσι ώστε το Ν560 να μετατραπεί και σε κινητό/

 

2. Λιγο κουφή και νομίζω ότι δεν γίνεται. Μπορούμε να βγάλουμε σήμα video από το Ν560 και να το συνδέσουμε σε εξωτερική οθόνη.

Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν CF κάρτες (CF gsm κάρτα και CF κάρτα για vga out). Για SD δεν γνωρίζω ίσως να υπάρχει κάτι.

y4
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό.

 

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=134553

 

Αυτό που έχω σκεφτεί και ρωτάω αν γίνεται είναι το ότι στο αυτοκίνητό μου έχω το kenwood DDX-7025, το οποίο έχει οθόνη 6,5'. Εχει RGB, video in video out, navi ready κτλ.

 

Μπορώ με το εξάρτημα της spectec να συνδέσω το Ν560 με την οθόνη του DDX 7025 ώστε να βλέπω το destinator στην οθόνη του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Περιμένω να έρθει το Ν560 αύριο-μεθαύριο ;) Απ'οτι διάβασα δε περιλαμβάνει φορτιστή αυτοκινήτου. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη ή E-shop που μπορώ να βρω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Περιμένω να έρθει το Ν560 αύριο-μεθαύριο ;) Απ'οτι διάβασα δε περιλαμβάνει φορτιστή αυτοκινήτου. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη ή E-shop που μπορώ να βρω;

 

Ευχαριστώ

Opoiosdipote fortistis autokinitou gia PSP (Playstation Portable) kanei kai gia to N560 an xrisimopoihseis to kalodio pou exei gia fortisi ta bismata kai to voltage tairiazoun apolyta. To xrisimopoio etsi edo kai 2 mines entelos aproblimatista!

Link to comment
Share on other sites

geia sas ! san neos xrhsths mou epitrepontai ta lathh , opote ....mporw na kanw aneta tis erwthseis mou!

Agorasa prosfata (prin 2 mhnes) to fujitsu siemens loox n 560 to opoio einai grhgoro kai polu kalo . omws prin 10 hmeres mou ekanan dwro allo ena pda gps kai etsi apofasisa na polulhsw to fujitsu siemens loox n 560 + destinator pn giati 2 pda - gps de mou xreiazontai . mhpws kserei kaneis pou mporw na to poulhsw ? ektos apo to fleamarket sto opoio to exw valei hdh.

 

sas euxaristw...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

H fujitsu δε βγάζει κάτι;; Είναι πιο οικονομικός του PSP ?

Σου έδωσα λύση! Τώρα αν εσύ θες να παιδευτείς να βρεις Fujitsu έχεις την άδεια μου να μαζοχιστείς! :lol: Πλάκα κάνω φυσικά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να βρεις τον fujitsu που προφανώς θα πρέπει να τον ψάξεις σε κάποιο e-shop και να μην πάρεις αυτό που σου λέω που πλέον μπορείς να το βρεις και στον περιπτερά της γειτονιάς σου και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα λύση! Τώρα αν εσύ θες να παιδευτείς να βρεις Fujitsu έχεις την άδεια μου να μαζοχιστείς! :lol: Πλάκα κάνω φυσικά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να βρεις τον fujitsu που προφανώς θα πρέπει να τον ψάξεις σε κάποιο e-shop και να μην πάρεις αυτό που σου λέω που πλέον μπορείς να το βρεις και στον περιπτερά της γειτονιάς σου και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράμα.

 

Ο Fujitsu αν δεν κανω λαθος στοιχηζει 40 ευρω και κατι :blink: δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση που θα παει καποιος να τον αγορασει αφου μπορι με 8-9ευρω να κανει την δουλεια του !!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μικροπρόβλημα με το Pocketweather και τα Dedication 4.1.4. Icons για το PW. Αρκετές φορές, όταν ανοίγω το Ν560, τα εικονίδια του PW έχουν εξαφανιστεί και από τα settings φαίνονται σβησμένα. Τελικά πέρασα τα default VGA icons για το PW, μπας και ησυχάσω. Εχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα;

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Einai to mio 168.

kserw oti einai h mera me th nuxta alla egw den exw megales apaithseis apo to pda.

tous dromous na mou deixnei kai alla 5 pragmata.

giauto poulaw kopmle to n560 sta 580 euro [/color][/color]giati an poulhsw to allo oute 300 de tha piasw.

tha mou peis giati to phres tote toso kalo.

giati egw eimai ths gnomhs oti pareis prepei na einai kalo kai grhgoro alla afou eida oti kai me auto kanw th douleia mou.... giati na mh to sproksw.

otan les ageleies ennoeis thn efimerida h uparxei kai kanena site?

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέος στο loox Ν560

σήμερα το αγόρασα

 

έχω το εξής πρόβλημα

εγκατέστησα το pn origina έκανα επανεκκίνηση και από εκεί και πέρα πάπαλα

ΑΣΠΡΗ Οθόνη

 

έκανα πολλές φορες hard reset αλλα τίποτα αυτό

 

καμια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...