Jump to content

Tα πάντα για το Gmail


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον κατάλαβα λάθος. Έχεις λογαριασμό στο gmail ή όχι; Αν έχεις και δεν θέλεις να χρησιμοποιείς το gmail από το http://www.gmail.com, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το thunderbird. Αν το ρυθμίσεις να παίρνει τα email σου με imap (το υποστηρίζει το gmail) τότε θα μπορείς να τα βλέπεις από όσα μηχανήματα θέλεις, γιατί μένουν στον server.

 

Γενικά αν πρόκειται να βλέπεις τα email σου από 2 μηχανήματα (ή περισσότερα) το POP είναι κακή περίπτωση. Επομένως αν έχεις άλλο account που υποστηρίζει μόνο pop3, τότε μία λύση είναι να τα προωθείς στο gmail ώστε να συγκεντρώνονται όλα εκεί. Το gmail έχει την επιλογή "Check mail using POP3" στις ρυθμίσεις ώστε να κατεβάζει μόνο του τα email σου από άλλο email account. Αν αγοράσεις κινητό android, τότε υπάρχει ενσωματωμένο gmail application όπου θα μπορείς να τα βλέπεις όλα αυτά.

 

Αν δεν έχεις gmail account, τότε σου προτείνω να κάνεις και να χρησιμοποιείς αυτό γιατί εκτός ότι σαν interface είναι πολύ καλό, δουλεύει πολύ καλύτερα με τα κινητά με android. Μπορείς να διαχειριστείς τις επαφές και τα email σου, όπως και διάφορα άλλα πράγματα τα οποία περνάνε στο κινητό βάζοντας μόνο τα στοιχεία του λογαριασμόυ σου. Ουσιαστικά είναι απολύτως απαραίτητο για όσους έχουν android κινητό.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν το προσεξατε, αλλα πλεον στη λιστα επαφων του gtalk προστεθηκε κι ενα εικονίδιο τηλεφωνου για να κανεις κλησεις σε σταθερα και κινητα. Προσπαθησα να κανω κληση (αφου εβαλα ενα ποσο στο λογαριασμο βεβαια) αλλα ματαια, μου εγραφε οτι ο αριθμος δεν ειναι διαθέσιμος. Επισης η εφαρμογη google voice για το android ειναι ορατη και για ελλαδα και δεν σε σταματα οταν βλεπει οτι εισαι εκτος ΗΠΑ, αλλα λεει οτι δεν μπορει να κανει επιβεβαιωση του τηλεφωνικου αριθμου. Νομιζω οτι ειμαστε πολυ κοντα στο να μας προσφερει αλλη μια υπηρεσια η google :)

 

εδω αναγραφονται οι χρεωσεις για ολες τις χωρες, και της Ελλαδας φυσικα. με μια πρωτη συγκριση που εκανα με το skype η χρεωση προς κινητα ειναι σημαντικά χαμηλότερη

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν είναι η υπηρεσία Google Voice όμως. Είναι απλά δυνατότητα για κλήσεις σε τηλέφωνα μέσα από το gmail, οπότε το topic συνενώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η υπηρεσία Google Voice όμως. Είναι απλά δυνατότητα για κλήσεις σε τηλέφωνα μέσα από το gmail, οπότε το topic συνενώνεται.

 

Ναι έχεις δίκιο ακόμα δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα

 

Sent from my LG-P920 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα κλησης παντως ειναι εφαμιλη ενος κινητου τηλεφωνου και δεν εχει κανενα lag/ηχο ή οτιδηποτε αλλο. Η δε χρεωσεις στα σταθερα τηλεφωνα -αν δεν εχεις unlimited- προγραμμα, ειναι σχεδον ανυπαρκτες.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλα,για να ανοιξω καινουριο λογαριασμο πρεπει να δωσω τηλεφωνο;!Τι ειναι αυτα!διαβασα και την επιστολη της google.Τα τηλεφωνα κρατουνται σε αρχειο.

 

EDIT:

Ακυρο με opera η chrom δεν ζηταει.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλα απιστευτη πατατα μαζι με το gmail μου κανει και λογαριασμο google;και με κραταει και συνδεδεμενο!δεν μας τα λεει καλα..μια το τηλ που θελει, τωρα μηπως θελει να βλεπει και που σερφαρουμε;
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις Gmail, GCalendar, YouTube, GDocs και ολα τα υπολοιπα Δωρεαν προιοντα της Google, πρεπει να εχεις ΕΝΑΝ μονο λογαριασμο Google, που μπορεις να χρησιμοποιεις παντου. Δηλαδη τι περιμενες? Αλλο λογαριασμο, να θελει για Gmail, αλλο για YouTube, αλλο για Android?
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις Gmail, GCalendar, YouTube, GDocs και ολα τα υπολοιπα Δωρεαν προιοντα της Google, πρεπει να εχεις ΕΝΑΝ μονο λογαριασμο Google, που μπορεις να χρησιμοποιεις παντου. Δηλαδη τι περιμενες? Αλλο λογαριασμο, να θελει για Gmail, αλλο για YouTube, αλλο για Android?

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το login του youtube για παράδειγμα χρησιμοποιείται και για το google search! Δεν γίνεται δηλαδή να είσαι logged in στο youtube και logged out στο google search στο ίδιο session. Αυτό είναι τεχνικά εφικτό αλλά δεν το κάνουν επίτηδες, για να μπορούν να ανιχνεύουν τα search keywords.

Link to comment
Share on other sites

Ισως, εμενα ομως θα μου ηταν προβλημα, καθε φορα που ανοιγω ενα νεο tab στον chrome, να πρεπει να ξανακανω login. Χρησιμοποιω σε μεγαλη εκταση, Gmail, Gdocs, PicasaWeb, Gmusic, YouTube, GReader και Gmaps. Φανταζεσαι να μου ζητουσε καθε φορα να κανω login? Ειδικα σε μενα που το χω με 2 step Verification ? Ισως ειναι λοιπον κ θεμα ευκολιας των υπολοιπων
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Ισως, εμενα ομως θα μου ηταν προβλημα, καθε φορα που ανοιγω ενα νεο tab στον chrome, να πρεπει να ξανακανω login. Χρησιμοποιω σε μεγαλη εκταση, Gmail, Gdocs, PicasaWeb, Gmusic, YouTube, GReader και Gmaps. Φανταζεσαι να μου ζητουσε καθε φορα να κανω login? Ειδικα σε μενα που το χω με 2 step Verification ? Ισως ειναι λοιπον κ θεμα ευκολιας των υπολοιπων

Άλλο το να μπορείς να αποθηκεύεις το login σου σε κάθε site ξεχωριστά, και άλλο να έχεις ένα login για όλα τα site αυτά! Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως έχεις δίκιο, το γεγονός πως δεν σου δίνει τη δυνατότητα να διαχωρίσεις τα login αυτά αν θες κάνει κρα ότι το κάνουν επίτηδες για τους λόγους που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Υπαρχει τροπος να δουμε απο καπου που ειναι συνδεδεμενο το mail? π.χ. θυμαμαι οτι το εχω βαλει στο myphone και καπου αλλου..υπαρχει τροπος να βρω που αλλου το εχω βαλει?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να δουμε απο καπου που ειναι συνδεδεμενο το mail? π.χ. θυμαμαι οτι το εχω βαλει στο myphone και καπου αλλου..υπαρχει τροπος να βρω που αλλου το εχω βαλει?

 

Εννοεις, σε ποιες σελιδες το εχεις δωσει για να επικοινωνουν μαζι σου?

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις, σε ποιες σελιδες το εχεις δωσει για να επικοινωνουν μαζι σου?

ναι! να δω δηλαδη..σε πια site το εχω βαλει

Link to comment
Share on other sites

ναι! να δω δηλαδη..σε πια site το εχω βαλει

Μόνο από τις εισερχόμενες επιβεβαιώσεις εγγραφής που σου έχουν στείλει τα site κατά την εγγραφή σου.... αν τα έχεις κρατήσει....;)

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας αλλος πιο ευκολος ή και αυτοματος τροπος. Δεν μπορει η google να ξερει σε ποιον εχεις δωσει το email σου και σ εχουν σε mailing list.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από τις εισερχόμενες επιβεβαιώσεις εγγραφής που σου έχουν στείλει τα site κατά την εγγραφή σου.... αν τα έχεις κρατήσει....;)

αν τα ειχα κρατηση καλα θα ημασταν :p

 

Ναι κι εγω δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας αλλος πιο ευκολος ή και αυτοματος τροπος. Δεν μπορει η google να ξερει σε ποιον εχεις δωσει το email σου και σ εχουν σε mailing list.

θα ξερει λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν εχει ξαναφερθει. Μου στειλε ενας συγγενης μου με mail ενα ***** αρχειο μεσω mail.. Αυτος εχει yahoo κι εγω gmail.. Και οπως καταλαβατε το mail δεν εφτασε ποτε σε μενα.. Του ρθς ενα μυνημα για παρανομο υλικο.. Ενω οταν το στειλε σε αλλον χρηστη yahoo το ελαβε κανονικα.. Τι γινεται; Τα μπλοκαρει η google? και πως καταλαβαινει τι αρχειο ειναι; Αν ειναι ζιπαρισμενο;
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν εχει ξαναφερθει. Μου στειλε ενας συγγενης μου με mail ενα ***** αρχειο μεσω mail.. Αυτος εχει yahoo κι εγω gmail.. Και οπως καταλαβατε το mail δεν εφτασε ποτε σε μενα.. Του ρθς ενα μυνημα για παρανομο υλικο.. Ενω οταν το στειλε σε αλλον χρηστη yahoo το ελαβε κανονικα.. Τι γινεται; Τα μπλοκαρει η google? και πως καταλαβαινει τι αρχειο ειναι; Αν ειναι ζιπαρισμενο;

 

Γενικά η Google μπορεί και ψάχνει τι είναι το αρχείο και δε σε αφήνει να στείλεις η να λάβεις τέτοια αρχεία. Η καλύτερη λύση είναι ζιπαρισμενο με κωδικό ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας φίλοι. Έχω προσθέσει κάποιους λογαριασμούς email στο gmail για να μπορώ να βλέπω τα μηνύματά μου και στο tablet που κουβαλάω πάντα μαζί μου. Λανβάνω κανονικά τα μηνύματα στο gmail (στο tablet) αλλά τα ίδια μηνύματα δεν εμφανίζονται και στο windows live mail το οποίο και χρησιμοποιώ περισσότερο στο γραφείο μου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι. Έχω προσθέσει κάποιους λογαριασμούς email στο gmail για να μπορώ να βλέπω τα μηνύματά μου και στο tablet που κουβαλάω πάντα μαζί μου. Λανβάνω κανονικά τα μηνύματα στο gmail (στο tablet) αλλά τα ίδια μηνύματα δεν εμφανίζονται και στο windows live mail το οποίο και χρησιμοποιώ περισσότερο στο γραφείο μου.

 

Μαλλον στην ταμπλετα σου δεν εχει ρυθμισει την επιλογη να κραταει τα μηνυματα στο διακομιστη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στο gmail πρέπει να κάνεις αυτή τη ρύθμιση "Leave a copy of retrieved messages on the server" για να αφήνει τα emails στον server. Ωστόσο αν υπάρχει δυνατότητα για imap στο συγκεκριμένο email θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις (και ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσεις έναν email client στο tablet). Όταν χρησιμοποιείς email account με POP σε περισσότερα από ένα μηχανήματα το πιθανότερο είναι ότι θα γίνει μπάχαλο...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έσβησα τους λογαριασμούς και τους έβαλα ξανά στην πιο απλή μορφή....δηλ. απλά θα λαμβάνω τα email μέσω gmail στο tablet και θα παραμένει αντίγραφο στον server.

Τι καλύτερο του windows live mail θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω???

Edited by Theasis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...