Jump to content

Tα πάντα για το Gmail


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ρε παιδιά πήγα να ανοίξω λογαριασμό στη gmail για άλλο άτομο (νέο email δηλ) και μου ζήτησε να δώσω τον αριθμό του κινητού για να στείλουν εκεί την επιβεβαιώση για το ανοιγμα του email. Πριν 3 μήνες που άνοιξα για μένα δεν μου ζήτησε τον αριθμό του κινητού μου και έστειλε την επιβεβαίωση στη gmail. Ξέρετε τι παίζει με αυτό το θέμα? Είμαι καινούρια πολιτική της google αυτή να δίνεις τον αριθμό του κινητού?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Ρε παιδιά πήγα να ανοίξω λογαριασμό στη gmail για άλλο άτομο (νέο email δηλ) και μου ζήτησε να δώσω τον αριθμό του κινητού για να στείλουν εκεί την επιβεβαιώση για το ανοιγμα του email. Πριν 3 μήνες που άνοιξα για μένα δεν μου ζήτησε τον αριθμό του κινητού μου και έστειλε την επιβεβαίωση στη gmail. Ξέρετε τι παίζει με αυτό το θέμα? Είμαι καινούρια πολιτική της google αυτή να δίνεις τον αριθμό του κινητού?

 

αυτή την απαίτηση όλο την προσθέτουν και όλο την αφαιρούνε.. κάποια στιγμή θα το απαιτούνε από όλους φαντάζομαι...

για δες πολλές φορές βάζουν ένα μικροσκοπικό κουμπάκι που λέει "παράλειψη", "όχι τώρα" ή κάτι τέτοιο... δεν το έχει;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό ζητάνε να βάλεις τηλέφωνο για να κάνουν τον έλεγχο με κωδικό που θα σου στείλουν.

 

Εγώ πάντως έτσι πως το βλέπω, εφόσον έχεις android κινητό, τι σε πειράζει να το κάνεις ;:lol:

 

Εδώ τα contacts μας συγχρονίζουμε εκεί πέρα΄ στον αριθμό θα κολλήσουμε ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αυτο που θα πω δεν αφορα αποκλειστικα το gmail αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.

 

σημερα δε μπορουσα ξαφνικα να μπω στο account μου και επρεπε να κανω sign in απο τον browser, μου εστειλε mail και μου ειπε οτι καποιος απο τοποθεσια Καζακσταν προσπαθησε να μπει στον λογαριασμο. μου εδωσε και μια ΙΡ...μπορω να κανω κατι να δω περι τινος προκειται; εχετε καμια ιδεα;

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Προφανως κάποιος προσπαθησε να μπει στον λογαριασμο σου και η Google στο κλειδωσε για προστασια.

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος χρησιμοποιησε το 2step verification. Ειδικα αν εχεις Android, εχει App που παραγει μοναδικους κωδικους

Δες εδω

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Προφανως κάποιος προσπαθησε να μπει στον λογαριασμο σου και η Google στο κλειδωσε για προστασια.

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος χρησιμοποιησε το 2step verification. Ειδικα αν εχεις Android, εχει App που παραγει μοναδικους κωδικους

Δες εδω

σ'ευχαριστω, θα το δοκιμασω.

απορω τι ή ποιος το προσπαθησε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει δυνατότητα στο gmail να μαρκάρω το μήνυμα ως σημαντικό στον αποστολέα???

 

Λίγο που το έψαξα σου δίνη σαν λύση να γράψεις στο πεδίο Subject "important" η "URGENT".

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπάρχει, το Gmail καταχωρει τα σημαντικα μονο του αναλογα με τις προτιμησεις του χρηστη. Περισσότερο έχει σχέση το ιντερακτιον που εχεις με τον χρηστη που το στελνεις. Δηλαδη αν ειναι το πρωτο σου μαιλ σ αυτον, δυσκολα να το περασει στα σημαντικα
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω δυο googlemail και θελω να τους συνδεσω ωστε να γινουν ενας λογαριασμος.

Μπορει να γινει κατι τετοιο, ειναι εφικτο;

(ευχαριστω τους mod που μετεφεραν στο καταλληλο τοπικ το ερωτημα μου).

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς? να τους συγχωνεύσεις? Νομίζω δεν γίνεται. Να τους συνδέσεις όμως γίνεται.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς? να τους συγχωνεύσεις? Νομίζω δεν γίνεται. Να τους συνδέσεις όμως γίνεται.

 

Εννοω πως εχω δυο gmail και θελω να κρατησω μονον τον ενα αλλα χωρις να χασω τον αλλον, απλα με καποιο τροπο να τον συγχωνεψω στο δευτερο gmail.

Το προβλημα μου ειναι πως το gmail που θελω να το συγχωνεψω ειναι συνδεδεμενο με πιστωτικη και εχει ολους τους συγχρονισμους με το android τηλεφωνο.

Γινετε ολα αυτα που εχει συγχρονισμενα με το κινητο, τη πιστωτικη αλλα και τα μηνυματα να ενωθουν μονον με τον δευτερο λογαριασμο gmail.

Ξερω το λεω καπως μπερδεμενα αυτο που εννοω.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα δεν υπάρχει αυτό που ζητάς. μπορείς να κάνεις πολλα πράγματα χειροκίνητα.

κοίτα τα στοιχεία που έχει το android μπορείς ολα να τα συγχρονίσεις με το 2ο Gmail προσθέτοντας τον λογαριασμό στο κινητό του. Άρα θα έχεις όλες τις επαφες sms κ οτιδηποτε άλλο συγχρονίζεις. Επειτα μπορείς να βάλεις τον 1ο σου λογαριασμό να στέλνει τα email στον 2ον μέσω pop3 και τέλος να ξαναπεράσεις τις πιστωτικές.

Δεν ξέρω αν βοηθάω.

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα παιδια :)

Σημερα πηγα να φτιαξω νεο account στο gmail και μου ζηταει να δωσω τηλ.

Εχω φτιαξει και στο παρελθον κι αλλους λογαριασμους και δεν μου ζητουσε τιποτα τετοιο :confused:

Λεω 'νεα συστηματα θα ειναι' αλλα βρε παιδες δεν βλεπω πουθενα και κανα κουμπακι να λεει "Skip" ή "Παραλειψη" .

Πρεπει ντε και καλα να του δωσω τηλ ?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια :)

Σημερα πηγα να φτιαξω νεο account στο gmail και μου ζηταει να δωσω τηλ.

Εχω φτιαξει και στο παρελθον κι αλλους λογαριασμους και δεν μου ζητουσε τιποτα τετοιο :confused:

Λεω 'νεα συστηματα θα ειναι' αλλα βρε παιδες δεν βλεπω πουθενα και κανα κουμπακι να λεει "Skip" ή "Παραλειψη" .

Πρεπει ντε και καλα να του δωσω τηλ ?:blink:

 

Αν δε θες, δίνεις λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες, δίνεις λάθος...

 

δλδ αμα διαλεξω ενα τυχαιο νουμερο απο τις επαφες μου (:p) και το βαλω δν θα υπαρξει κανενα προβλημα. σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

δλδ αμα διαλεξω ενα τυχαιο νουμερο απο τις επαφες μου (:p) και το βαλω δν θα υπαρξει κανενα προβλημα. σωστα ?

 

Βάλε το δικό σου με δύο λάθος ψηφία :p

Link to comment
Share on other sites

*τελικα εβαλα τηλ*

(μη βαλετε ασχετο τηλ. γιατι στελνει κωδικο επιβεβαιωσης)

 

κατι αλλο τωρα. παρατηρησα οτι μαζι με το gmail δημιουργειται ταυτοχρονα και acc στο google+

δλδ αμα δν θελω να εχω λογαριασμο στο google+ τι κανω ?

Edited by kate_123
Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατικότατη η Google... Με το ζόρι να σε βάλει να δώσεις τηλέφωνο αλλά και να σου φτιάξει Google+...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μαγκες υπαρχει περιπτωση να ρυθμισω να μη μου ερχονται καποια συγκεκριμενα mail στα ανεπιθυμητα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το "spam" επιλέξεις το email που έχει πάει εκεί και πατήσεις "not spam" λογικά δεν θα το ξαναπάει μόνο του. Γενικά καλό είναι να γίνεται αυτό που και που γιατί το gmail είναι αρκετά αυστηρό και πολλές φορές στέλνει εκεί emails που δεν θα έπρεπε.
Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το "spam" επιλέξεις το email που έχει πάει εκεί και πατήσεις "not spam" λογικά δεν θα το ξαναπάει μόνο του. Γενικά καλό είναι να γίνεται αυτό που και που γιατί το gmail είναι αρκετά αυστηρό και πολλές φορές στέλνει εκεί emails που δεν θα έπρεπε.

 

νασαι καλα αδερφε αλλα επειδη δεν ημουν σιγουρος αν θα ''πιασει'' αυτο δημιουργησα φιλτρα με τις διευθυνσεις που ηθελα ωστε απο εδω

και περα να μη τα στελνει στο spam

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θέλω τα mail της σχολής(πληροφορική στο καποδιστριακό είμαι ) να μου έρχονται στο gmail μου. και ενώ έχω κάνει όλα τα απαραίτητα βήματα όταν πάω να προσθέσω το 2ο λογαριασμό μου στο gmail, μου ζητάει POP Server και Port. Δε δέχεται ούτε το mail.uoa.gr , ούτε το mail.di.uoa.gr !

έχω χρησιμοποιήσει και ό,τι μου λέει αυτό εδώ: http://www.noc.uoa.gr/hlektroniko-ta...ry8miseis.html

αλλά πάλι μου βγάζει το εξής μήνυμα στο τέλος:

There was a problem connecting to mail.uoa.gr

 

 

αν κάποιος έχει κάνει την ίδια διαδικασία ποτέ ή γνωρίζει κάτι που δεν κάνω σωστά, θα το εκτιμούσα να βοηθούσε(πχ. αν ξέρει ακριβώς ποιο POP kai Port prepei,γιατί τα έχω συνδυάσει σχεδόν όλα).

 

ευχαριστώ :)

 

 

ps. o λόγος είναι γτ θέλω να μου έρχονται τα mail sto gmail και στη συνεχεια ειδοποίηση στο κινητό μου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
δε ξέρω εαν έχει ερωτηθεί ξανά: υπάρχει επιλογή να πηγαίνουν συγκεκριμένα e-mails σε συγκεκριμένο φάκελο αυτόματα; Μόνο 'labels' βλέπω οτι με αφήνει να κάνω (και μετά πρέπει εγώ να τα μεταφέρω στο φάκελο).
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...