Jump to content

Oικιακό ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi και Internet στα Windows)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θέλω να συνδέσω στο Pc μου (netbook) το iPad και το κινητό. Χρειάζομαι να έχω πρόσβαση σε έγγραφα και σε άλλα αρχεία (MP3, video κλπ) αλλά ΧΩΡΙΣ Ίντερνετ. Μόνο μεταξύ τους και wireless. Έχω διαβάσει ότι τα ρούτερ έχουν αυτή την δυνατότητα αλλά γίνεται το iOS να δει αρχεία σε windows 7;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί και να ποστάρω σε λάθος μέρος. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Θέλω να ενισχύσω το σήμα του ιντερνετ σε λαπτοπ που συνδέεται ασύρματα. Κοίταξα για αυτό το προϊόν, αλλά η υπάλληλος μου είπε ότι αυτό κάνει μόνο για σταθερό υπολογιστή. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν θα μπορούσε να μπει και σε λαπτοπ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να ποστάρω σε λάθος μέρος. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Θέλω να ενισχύσω το σήμα του ιντερνετ σε λαπτοπ που συνδέεται ασύρματα. Κοίταξα για αυτό το προϊόν, αλλά η υπάλληλος μου είπε ότι αυτό κάνει μόνο για σταθερό υπολογιστή. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν θα μπορούσε να μπει και σε λαπτοπ.

 

http://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/asyrmata-diktyaka-proionta/wireless-repeaters/wireless-repeater-tp-link-tl-wa854re

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να ποστάρω σε λάθος μέρος. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Θέλω να ενισχύσω το σήμα του ιντερνετ σε λαπτοπ που συνδέεται ασύρματα. Κοίταξα για αυτό το προϊόν, αλλά η υπάλληλος μου είπε ότι αυτό κάνει μόνο για σταθερό υπολογιστή. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν θα μπορούσε να μπει και σε λαπτοπ.

 

Μια χαρα μπορει να μπει και σε laptop. Μια απλη usb καρτα δικτυου ειναι, κανεις την ενσωματωμενη disable και παιζεις με αυτην.

 

 

Ο φιλος μαλλον θελει να μεγαλωσει την αποδοση του δεκτη και οχι του πομπου. Βεβαια ενας repeater παντα ειναι πιο αποτελεσματικος, αλλα δεν ειναι παντα ευκολος στην εγκατασταση του, αν καποιος δεν ξερει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα. Θέλω να αγοράσω ένα wifi repeater από Κίνα

Είναι όλα συμβατά ή όχι; Τι προσέχω;

Πχ αυτό http://www.ebay.com/itm/802-11n-300Mbp-Wireless-Wifi-Range-Router-Repeater-Extender-Booster-EU-Plug-BDRG-/291141078926?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item43c95c4f8e είναι ΟΚ;

Η σύνδεση πως γίνεται, το βάζεις απλά στην πρίζα;

To ότι έχω τριφασικό υπάρχει θέμα;

 

Eλπίζω για σύντομη απάντηση γιατί είμαι άσχετος με αυτά!:wacko:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Πήρα προχθες ενα PC για το σπίτι και όταν ήρθε ο τεχνικός δεν καταφέραμε να συνδεθούμε στο Modem/router που είχα ήδη εγκατεστημένο και εμπαινα στο ιντερνετ με το laptop ή το κινητό μου.

 

Ο τεχνικός έκανε λόγο για μία καρτούλα-usb ασύρματου internet με κεραιούλα!!

 

Εγώ σαν άσχετος θελω να ρωτήσω το PC μου δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα ιντερνετ (όπως την λενε τελοσπαντων) και αν όχι μπορεί καποιον να μου πει ποια να αγοράσω (μου λενε οτι παιζει στα 10-15 ευρω).

 

Επίσης, θέλω να εγκαταστήσω άλλο Browser πέραν του εγξατεστημενου Microsoft Edge. Ποιο προτείνετε από Chrome και Firefox???

 

Τέλος, δεν έχω πακετο Office. Τι προτείνετε να κατεβάσω? Ακουσα για το Open Office..

 

Αυτο που με καίει αρχικά είναι η σύνδεση στο ιντερνετ!!

 

Σας ευχαριστώ.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πήρα προχθες ενα PC για το σπίτι και όταν ήρθε ο τεχνικός δεν καταφέραμε να συνδεθούμε στο Modem/router που είχα ήδη εγκατεστημένο και εμπαινα στο ιντερνετ με το laptop ή το κινητό μου.

 

Ο τεχνικός έκανε λόγο για μία καρτούλα-usb ασύρματου internet με κεραιούλα!!

 

Εγώ σαν άσχετος θελω να ρωτήσω το PC μου δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα ιντερνετ (όπως την λενε τελοσπαντων) και αν όχι μπορεί καποιον να μου πει ποια να αγοράσω (μου λενε οτι παιζει στα 10-15 ευρω).

 

Επίσης, θέλω να εγκαταστήσω άλλο Browser πέραν του εγξατεστημενου Microsoft Edge. Ποιο προτείνετε από Chrome και Firefox???

 

Τέλος, δεν έχω πακετο Office. Τι προτείνετε να κατεβάσω? Ακουσα για το Open Office..

 

Αυτο που με καίει αρχικά είναι η σύνδεση στο ιντερνετ!!

 

Σας ευχαριστώ.

 

Προσφανώς ο υπολογιστής σου είναι Desktop και όχι Laptop για τον λόγο αυτό δεν έχει ασύρματη κάρτα όπως το Laptop σου. Μπορείς να αγοράσεις μια ασύρματη κάρτα usb για να συνδεθείς. Δεν σου προτείνω τίποτα καθώς υπάρχουν άπειρες στην αγορά ξεκινώντας απο 10-15 € έως ....... Το μόνο που θα προσέξεις είναι η καρτούλα αυτή να έχει ταχύτητα δεδομένων 300 Mbps. Για το θέμα browser ΒΆΛΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟΥΣ.. Ο καθένας τους έχει ξεχωριστά υπέρ και κατά. Αποψή μου, κανένας δεν έχει τα πάντα, ο Chrome είναι πιο γρήγορος. Το open office είναι must αν δεν έχεις το Microsoft Office, βέβαια υπάρχουν και άλλα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα! Ζητώ συγνώμη εάν είμαι off topic αλλά δεν ξέρω που αλλού να υποβαλλω το ερώτημά μου.. Προσπαθώ να συνδεθω σε ένα ελευθερο δίκτυο που πιάνω στο σπίτι μου. Το δίκτυο είναι ορατό και με πολύ καλό σήμα στο μπάνιο μου με χρήση κεραίας έξω από το παραθυρακι! Το πρόβλημά μου είναι το εξής.. Με το καλώδιο usb που έρχεται με τη κεραία όλα είναι μια χαρά! Επειδή όμως το καλώδιο είναι μικρό και δε μπορώ να κάθομαι συνέχεια στο μπάνιο :wacko: θέλω να το επέκτεινε με μακρύτερο καλώδιο ώστε να φτάνει στο δωμάτιό μου! Το καλώδιο που αγόρασαν 5m ένα λεπτό, φαίνεται να μη λειτουργεί η κεραία! Το ερώτημά μου είναι εάν χρειάζεται κάποιο ειδικό καλώδιο για τη χρήση αυτή! Έχω ξοδέψει ένα σωρό χρήματα σε καλώδια κ κανένα δε κάνει δουλειά! Αυτή τη φορά αγόρασαν ένα ενεργό καλώδιο usb όπως μου είπαν στο κατάστημα πιο ενισχυμένο αλλά δε το έχω δοκιμάσει ακόμα.. Ελπίζω αυτό να δουλέψει :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα! Ζητώ συγνώμη εάν είμαι off topic αλλά δεν ξέρω που αλλού να υποβαλλω το ερώτημά μου.. Προσπαθώ να συνδεθω σε ένα ελευθερο δίκτυο που πιάνω στο σπίτι μου. Το δίκτυο είναι ορατό και με πολύ καλό σήμα στο μπάνιο μου με χρήση κεραίας έξω από το παραθυρακι! Το πρόβλημά μου είναι το εξής.. Με το καλώδιο usb που έρχεται με τη κεραία όλα είναι μια χαρά! Επειδή όμως το καλώδιο είναι μικρό και δε μπορώ να κάθομαι συνέχεια στο μπάνιο :wacko: θέλω να το επέκτεινε με μακρύτερο καλώδιο ώστε να φτάνει στο δωμάτιό μου! Το καλώδιο που αγόρασαν 5m ένα λεπτό, φαίνεται να μη λειτουργεί η κεραία! Το ερώτημά μου είναι εάν χρειάζεται κάποιο ειδικό καλώδιο για τη χρήση αυτή! Έχω ξοδέψει ένα σωρό χρήματα σε καλώδια κ κανένα δε κάνει δουλειά! Αυτή τη φορά αγόρασαν ένα ενεργό καλώδιο usb όπως μου είπαν στο κατάστημα πιο ενισχυμένο αλλά δε το έχω δοκιμάσει ακόμα.. Ελπίζω αυτό να δουλέψει :worry:

 

Φυσικο μου φαινεται τα usb καλωδιο αποδιδουν max στα 5m απο εκει και περα περα αρχιζουν τα προβληματα. Πολυ πιθανο λοιπον να θες ενα καλωδιο με ενισχυτη usb (γυρω στο 10αρικο (€) εχει).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπερα παιδιά. Μου κάηκε το router στο σπίτι μετά από πολλά χρόνια, και θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό μιας και αύριο θα πάρω σβάρνα τα καταστήματα προς ανεύρεση καινούργιου. Ευχαριστω.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Να μας ελεγες τι router ειχες μεχρι τωρα, τι δουλεια θες να σου κανει και ποσα λεφτα θες να δωσεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Να μας ελεγες τι router ειχες μεχρι τωρα, τι δουλεια θες να σου κανει και ποσα λεφτα θες να δωσεις.

Είχα το linksys wag200, για απλή οικιακή χρήση, να συνδέσω ένα λαπτοπ, ένα ταμπλετ και ένα κινητό. Μέχρι 60€.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Είχα το linksys wag200, για απλή οικιακή χρήση, να συνδέσω ένα λαπτοπ, ένα ταμπλετ και ένα κινητό. Μέχρι 60€.

 

TP-Link AC750 ειναι και Dual Band!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

TP-Link AC750 ειναι και Dual Band!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζετε. Μου μέτρησε ο ΟΤΕ τη γραμμή και μου είπαν βγάζει 7.5 mbps ταχύτητα. Τι ρουτερ πρέπει να πάρω? Έχω ένα με max 54 maps, να πάρω με 300 ταχύτητα λέτε? Θα δω διαφορά??

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γενικά τα TP-LIink έχουν θεματάκια.. μετά από αλλαγή 3ων θα πρότεινα καλύτερα κάτι σε Asus όπως αυτό εδώ. Το 7,5 είναι η γραμμή σου ..πιθανόν είσαι αρκετά μακριά από το κουτί του ΟΤΕ ή οι γραμμές στην περιοχή σου είναι ....ότι να ναι. Το 300 που λες έχει να κάνει με την ταχύτητα του Wifi. Δεν έχεις να χάσεις κάτι απο αυτό. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους . Θέλω να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.εχω εξωτερικη κεραία wifi και παίρνει από δημόσιο δίκτυο.η κεραία είναι tp link με καλώδιο n male και στην άλλη πλευρά του καλώδιου rp sma male, όπου και εκεί κοτσαρω ένα stickaki tp link για να το βάλω στο usb του laptop για να έχει ίντερνετ το laptop . πολλές φορές κάνω το laptop hot spot για να έχει wifi το κινητό μου . Εάν δεν θέλω να κάνω το laptop hot spot τι συσκευή πρέπει να πάρω ώστε να κανει την δουλειά του laptop και να έχει το κινητό wifi? ( Θέλω μια συσκευή που να μου διανέμει ασύρματα το internet της εξωτερικής κεραίας.) Τα είπα λίγο περιληπτικά για να καταλάβετε τι παίζει .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εχω 8 χρονια ενα wifi isb stick και το τελευταιο καιρο μου κανει αποσυνδεσεις με το ρουτερ

λεω να παρω ενα καινουργιο αλλα δε ξερω τι να παρω

το ρουτερ υποστηριζει και 2,4 και 5

Link to comment
Share on other sites

εχω 8 χρονια ενα wifi isb stick και το τελευταιο καιρο μου κανει αποσυνδεσεις με το ρουτερ

λεω να παρω ενα καινουργιο αλλα δε ξερω τι να παρω

το ρουτερ υποστηριζει και 2,4 και 5

 

 

TP-Link Dlink Level one υπάρχου άπειρα μοντέλα τους μια αναζήτηση με τα χαρακτηριστικά τους θα σου δώσει λυση.

Η TP- Link εχει πάρα πολλά

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...