Jump to content

Oικιακό ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi και Internet στα Windows)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα... Έχω σύνδεση. HOL και παρατηρώ τελευταία ότι κάθε φορά που βλεπω streaming στο sopcast δεν λειτουργεί το ίντερνετ για καμία άλλη σελίδα ούτε από το κινητό ούτε απο το λαπτοπ... Ξέρει κανείς τίποτα περί του θέματος?

 

 

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι είμαι στο σωστό τόπικ έτσι??? :D

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα... Έχω σύνδεση. HOL και παρατηρώ τελευταία ότι κάθε φορά που βλεπω streaming στο sopcast δεν λειτουργεί το ίντερνετ για καμία άλλη σελίδα ούτε από το κινητό ούτε απο το λαπτοπ... Ξέρει κανείς τίποτα περί του θέματος?

 

 

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι είμαι στο σωστό τόπικ έτσι??? :D

 

Προφανώς δεν αφήνει bandwith για τις άλλες συσκευές σου λόγω του streaming.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε αν το υποστηρίζει το μόντεμ σου το QoS (Quality of Service).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά, έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι να έχει γραφτεί. Ξέρει κανείς αν γίνεται να συνδεθούν 2 routers μεταξύ τους ασύρματα (ή έστω ενσύρματα), και αν το ένα έχει Internet να δίνει έτσι και στο δεύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι να έχει γραφτεί. Ξέρει κανείς αν γίνεται να συνδεθούν 2 routers μεταξύ τους ασύρματα (ή έστω ενσύρματα), και αν το ένα έχει Internet να δίνει έτσι και στο δεύτερο;

Θα σου απαντήσω μόνο για το δεύτερο σκέλος που το έχω κάνει ο ίδιος, με το που συνδέσεις δεύτερο ρούτερ και βάλεις το καλώδιο DSL πάπαλα ίντερνετ. Κάνει αποσυνδέσεις σύνεχεια, δεν συγχρονίζεται κανένα ρούτερ.

 

Αν μιλάς όμως για ενίσχυση σήματος ρίξε μια ματιά σε αυτό τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι να έχει γραφτεί. Ξέρει κανείς αν γίνεται να συνδεθούν 2 routers μεταξύ τους ασύρματα (ή έστω ενσύρματα), και αν το ένα έχει Internet να δίνει έτσι και στο δεύτερο;

 

Αν το δεύτερο router υποστηρίζει λειτουργία bridge γίνεται αυτό που θέλεις. Αλλιώς πάρε ένα φθηνό access point ή extender.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα εκνευριστικό πρόβλημα.

Ανά μισάωρο περίπου γίνεται αποσύνδεση από το ρουτερ αφού προηγουμένως βγάλει 3-5 φορές ένα μήνυμα πως τα windows δεν μπορουν να βρουν ένα πιστοποιητικό για να συνδεθούν στο δίκτυο.

Αυτό δεν συμβαίνει όταν π.χ. ακούω κάποιο live radio ή τηλεόραση, streaming γενικά. :blink:

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Tο ρούτερ είναι αυτό που δίνει η HOL, Alcatel - Lucent CellPipe 7130

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

H κατάσταση χειροτέρευσε...

Ενώ ακούω ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ, ξαφνικά δεν μπορώ να ανοίγω ιστοσελίδες με κανένα browser, χωρίς να χάνεται το στρίμιγκ του ραδιοφώνου.:confused:

Το πρόβλημα διορθώνεται όταν επιλέγω "Επιδιόρθωση ασύρματης σύνδεσης", αλλά το κάνει αρκετά συχνά και είναι εκνευριστικό. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Check τις συνδεδεμένες συσκευές στ μοντεμ/ρουτερ σου. Μήπως κάποια σου ρουφάει ταχύτητα Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Check τις συνδεδεμένες συσκευές στ μοντεμ/ρουτερ σου. Μήπως κάποια σου ρουφάει ταχύτητα

 

+1 μπας και εχει και τιποτα torrents ανοιχτα;

 

Kαι εμενα κακοδιαχειριση bw μου κανει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Check τις συνδεδεμένες συσκευές στ μοντεμ/ρουτερ σου. Μήπως κάποια σου ρουφάει ταχύτητα

 

+1 μπας και εχει και τιποτα torrents ανοιχτα;

 

Kαι εμενα κακοδιαχειριση bw μου κανει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν ξέρω όμως πως να δω τις συνδεδεμένες συσκευές στο ρουτερ μου (Alcatel - Lucent CellPipe 7130 ) αν και δεν έχω κανένα τορρεντ ανοιχτό. Σήμερα με το που άνοιξα το pc, μου το έκανε πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτας να ξαναπεράσεις τον driver της καρτας δικτυου ή να τον ανανεωσεις;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

H κατάσταση χειροτέρευσε...

Ενώ ακούω ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ, ξαφνικά δεν μπορώ να ανοίγω ιστοσελίδες με κανένα browser, χωρίς να χάνεται το στρίμιγκ του ραδιοφώνου.:confused:

Το πρόβλημα διορθώνεται όταν επιλέγω "Επιδιόρθωση ασύρματης σύνδεσης", αλλά το κάνει αρκετά συχνά και είναι εκνευριστικό. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Θα σου προτείνω κάτι παράξενο. Αν μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικό !!!!!!! στο ίδιο ρούτερ. Ισως το τροφοδοτικό σου τα έχει φτύσει και δεν αποδείδει όπως πρέπει και το ρούτερ απλά κολλάει. Σε ηλεκτρονικό να το πaς να στο μετρήσει δεν γίνεται να δείξει κάτι διότι όπως λες σε νορμάλ browse δουλεύει άψογα, μόνο όταν φορτώνει (stream) έχει θέμα. Οπότε πρέπει να δώσει φορτίο στο ρούτερ σου εκείνη την στιγμή της μέτρησης. Δες τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού και δοκίμασε ένα άλλο. Αλλιώς πίσω στην εταιρεία για αλλαγή.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτας να ξαναπεράσεις τον driver της καρτας δικτυου ή να τον ανανεωσεις;

Το έκανα, αλλά τίποτα.

Σήμερα το πρωί έβαλα το ρούτερ σε ένα μέρος που να αερίζεται καλύτερα, (μιας και το πρόβλημα το παρουσίασε τώρα με τις ζέστες και το είχα στριμωγμένο ) και μέχρι τώρα είναι εντάξει.

Μπορεί να παίζει ρόλο αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, αλλά τίποτα.

Σήμερα το πρωί έβαλα το ρούτερ σε ένα μέρος που να αερίζεται καλύτερα, (μιας και το πρόβλημα το παρουσίασε τώρα με τις ζέστες και το είχα στριμωγμένο ) και μέχρι τώρα είναι εντάξει.

Μπορεί να παίζει ρόλο αυτό;

 

Ναι παίζει ρόλο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ]ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΜΙΑΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Κ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΣΤΟ 2Ο ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ 30% ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YOUTUBE ΚΑΝΟΝΙΚΑ?? ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ( ΕΜΠΑΙΝΕ ΑΡΧΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΕ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ). ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΩ ΤΟ ΣΗΜΑ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ]ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΜΙΑΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Κ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΣΤΟ 2Ο ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ 30% ΠΕΡΙΠΟΥ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YOUTUBE ΚΑΝΟΝΙΚΑ?? ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ( ΕΜΠΑΙΝΕ ΑΡΧΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΕ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ). ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΩ ΤΟ ΣΗΜΑ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

Εναν repeater θες!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις με κεφαλαία! Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα λιγο πιο συγκεκριμμένη βοηθειά θα ήταν πολυ καλύτερο για μενα που δεν το κατεχω κ πολύ ή καποιο προιον με τροπους εγκαταστασης κλπ κλπ . ευχαριστω κ αναμενω περαιτερω βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι έναν αναμεταδότη...μερικά θα βρεις εδώ που θα πάρει το σήμα απο το ένα σημείο και θα το ενισχύσει για να το λαμβάνεις στο άλλο σημείο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω δυο λαπτοπ τα οποια συνδεονται ασυρματα στο zte ρουτερ που δινει ο παροχος. το ενα εχει win 7 το αλλο 8.1. προσπαθησα να συνδεσω τα 2 λαπτοπ χρησιμοποιωντας το ασυρματο οικιακο δυκτιο των win με σκοπο τον διαμοιρασμο φακελων μεταξυ τους. βασικα θελω απο τον ενα να βλεπω τα αρχεια του αλλου. η συνδεση εγινε αλλα δε ειναι αμφιδρομη. ενω απο αυτον που εχει τα 8.1 μπορω να δω αυτον που εχει τα 7 και τα αρχεια που επελεξα δε γινετε το αντιστροφο. κα ο βασικος λογος ηταν αυτος. να βλεπω δηλαδη απο το λαπτοπ με τα 7αρια αυτον με τα οχταρια. μπορει καποις να προτεινει κατι; τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

εχω δυο λαπτοπ τα οποια συνδεονται ασυρματα στο zte ρουτερ που δινει ο παροχος. το ενα εχει win 7 το αλλο 8.1. προσπαθησα να συνδεσω τα 2 λαπτοπ χρησιμοποιωντας το ασυρματο οικιακο δυκτιο των win με σκοπο τον διαμοιρασμο φακελων μεταξυ τους. βασικα θελω απο τον ενα να βλεπω τα αρχεια του αλλου. η συνδεση εγινε αλλα δε ειναι αμφιδρομη. ενω απο αυτον που εχει τα 8.1 μπορω να δω αυτον που εχει τα 7 και τα αρχεια που επελεξα δε γινετε το αντιστροφο. κα ο βασικος λογος ηταν αυτος. να βλεπω δηλαδη απο το λαπτοπ με τα 7αρια αυτον με τα οχταρια. μπορει καποις να προτεινει κατι; τι μπορει να φταιει;

Δες ξανά τις ρυθμίσεις κοινης χρήσης και επίσης απενεργοποιήσει τείχος προστασίας καιμτυχων προγραμματα antivirus που έχουν πάνω τους κάποιος αντίστοιχο προγραμμα (τείχος προστασίας ).

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά τις ρυθμίσεις κοινης χρήσης και επίσης απενεργοποιήσει τείχος προστασίας καιμτυχων προγραμματα antivirus που έχουν πάνω τους κάποιος αντίστοιχο προγραμμα (τείχος προστασίας ).

εχω και στα 2 eset smart security. απενεργοποιησα το τειχος προστασιας και στα 2 και τωρα μπορω να δω και απο τα 7αρια το λαπτοπ με τα 8αρια. αυτο ομως δε ειναι επικυνδυνο για οση ωρα ειναι πεσμενο το τειχος προστασιας; πως μπορω να κανω καποια εξαιρεση για το δυκτιο και να δουλευει το τειχος κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω χρόνια να δουλέψω το συγκεκριμένο,το είχα κάποτε.νομιζω οτι εχει προσωρινή διακοπή κΠου σε κάποιο μενού.αν οχι,Ν δεν κανεις κατι τραγικό εκείνη τη ωρα της μεταφοράς αρχείων,δεν εχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα υποθέτω.απέφυγε να κανεις και online συναλλαγές με τράπεζες και τέτοια και πιθανόν όλα καλα.σίγουρα υπαρχει κάπου ν θέσεις κανόνα,Αλλα δεν ξέρω πως.σιγουρα υπαρχει στο ΝΕΤ.ειναι προχωρημένη ωρα ισως σε επόμενο μήνυμα να το ψάξω.

 

Υ.γ γράφω με ταμπλετ,σορρυ για τις κομμένες λέξεις,το τ9 κανει οτι θέλει τέτοια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...