Jump to content

Oικιακό ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi και Internet στα Windows)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να μοιράσω το internet σε 2 υπολογιστές; Χρησιμοποιώ το adsm data card της wind με την κάρτα pci express.

Εχω 2 laptop, το ένα με οθόνη 11'' και το άλλο με οθόνη 17''. Κάρτα pc express έχει μόνο το ένα και έτσι δεν μπορώ να μεταφέρω την κάρτα από το ένα στο άλλο. Μπορώ με κάποιον τρόπο να δώσω από το ένα στο άλλο;

 

Ευχαριστώ

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικά η σύνδεση της wind βρίσκεται και αυτή στις dial-up συνδέσεις, θα τρέξεις το οδηγό εγκατάστασης δικτύου και θα επιλέξεις να μοιράζεις αυτή την σύνδεση μέσω της κάρτας δικτύου που θα συνδέσεις τους 2 φοριτούς μεταξύ τους. Ισχύει κανονικά ότι ισχύει και με τις άλλες συνδέσεις, ψάξε λίγο για ICS (Internet Connection Sharing) και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα σε όλους...βρίσκομαι σε μια μεζονέτα με υπόγειο-ισόγειο-πρώτο...το υπόγειο βέβαια είναι σαν ισόγειο.Η σύνδεση του τηλεφώνου είναι isdn και έχω otenet 2mb και θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή του υπογείου με τον πρώτο.Οπωσδήποτε χρειάζομαι router απλά σκέφτομαι αν αυτό θα είναι wireless ή όχι.Το pc το δικό μου είναι στον 1ο και έχουμε περάσει εξωτερικά γραμμή τηλεφώνου οπότε το modem δουλεύει μια χαρά.Η ερώτησή μου είναι η εξής...να κάνω απόπειρα για αγορά κάποιου καλού wireless με καλή εμβέλεια ( ένασ γνωστός που μένει σε αντίστοιχη κατοικία ανέφερε ότι με την αγορά ενός d-link δεν έχει κανένα πρόβλημα) ή να κάνω τη σίγουρη αλλά με φασαρία λύση της νέας τρύπας για καλώδιο δικτύου?? Η 2η λύση είναι σαφως και πιο οικονομική ωστόσο αν υπάρχει wireless που να κάνει σίγουρα τη δουλειά θα προτιμηθεί...ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

telika h forthnet mou esteile siemens kai oxi crypto :) kai kati allo se synexeia ths prohgoumenhs erwthshs.. me to wireless 8a moirazetai h syndesh moy mexri 4 orofous pio panw? 8elw na thn dinw sta laptop pou exoun oi aderfes mou kai menoun 2 k 4 orofo antistoixa..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! δηλαδη ουτε με maxg router ε??

 

Εγώ χρησιμοποιώ zyxel και Netgear αλλά μόνον έναν όροφο έχουν εμβέλεια όπως σου είπα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα σύνδεση forthnet και τον πρώτο χρόνο χρησιμοποιούσα το modem της crypto που προδφέρει μαζί με το πακέτο. Μέσα ειχε και το splitter για την τηλεφωνική γραμμή. Αφού το αντικατέστησα με το Linksys WAG200G, αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις κάθε φορά που χρειάζεται να μιλάμε στο σταθερό του σπιτιού. Δοκίμασα να κάνω όλους τους πιθανούς συνδιασμούς συνδεσμολογίας με το splitter αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Τι μπορώ να κάνω ωστε να μιλάω στο σταθερό χωρίς να αποσυνδέεται το internet;

Link to comment
Share on other sites

Είχα σύνδεση forthnet και τον πρώτο χρόνο χρησιμοποιούσα το modem της crypto που προδφέρει μαζί με το πακέτο. Μέσα ειχε και το splitter για την τηλεφωνική γραμμή. Αφού το αντικατέστησα με το Linksys WAG200G, αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις κάθε φορά που χρειάζεται να μιλάμε στο σταθερό του σπιτιού. Δοκίμασα να κάνω όλους τους πιθανούς συνδιασμούς συνδεσμολογίας με το splitter αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Τι μπορώ να κάνω ωστε να μιλάω στο σταθερό χωρίς να αποσυνδέεται το internet;

δοκιμασε το slpitter να το βαλεις εναλλαξ, εκει που λεει dsl να βαλεις το τηλ κοκ..

 

ποσες πριζες τηλεφωνου εχεις τωρα; πως τα εχεις συνδεσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Να ρωτησω λιγο.

Αυτο εδω το προιον:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1032496

Θα μπορεσει να συνδεσει το iphone(wifi) Με τον Η/υ και με το Internet Kατα συνεπεια?

Ευχαριστω

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Να ρωτησω λιγο.

Αυτο εδω το προιον:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1032496

Θα μπορεσει να συνδεσει το iphone(wifi) Με τον Η/υ και με το Internet Kατα συνεπεια?

Ευχαριστω

Ναι, με ad-hoc σύνδεση.

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
file mou sagiadine xwris na thelw na thiksw tis gnwseis sou kai xwris na pisteuw oti oi dikes mou einai perissoteres alla edw kai ena 6mhno xrhsimopoiw ena programmataki pou vriskei kwdikous apo ksena asyrmata diktya kai legetai αιρκρακ. Den einai idiaitera eukolo sth xrhsh alla oute kai poly douskolo. dokimase to!
Link to comment
Share on other sites

file mou sagiadine xwris na thelw na thiksw tis gnwseis sou kai xwris na pisteuw oti oi dikes mou einai perissoteres alla edw kai ena 6mhno xrhsimopoiw ena programmataki pou vriskei kwdikous apo ksena asyrmata diktya kai legetai αιρκρακ. Den einai idiaitera eukolo sth xrhsh alla oute kai poly douskolo. dokimase to!

 

Γνωρίζω φίλε μου την ύπαρξη αυτού του προγράμματος '0πως και άλλων(airsno.. , airope.. )κ.α., αλλά όταν βάλεις ισχυρό κωδικό δεν τον σπάει κανένα. Πάντως ευχαριστώ που μου το θύμισες για να ξαναασχοληθώ λιγάκι αν και οι δυνατότητές μου είναι πολύ μικρές. Πάντως θεωρώ ότι τους ισχυρούς κωδικούς είναι αδύνατο να τους σπάσεις.Τα δισεκατομμύρια(αν όχι τρισεκατομμύρια) συγκρίσεις πάνω στις οποίες βασίζονται τα περισσότερα προγράμματα αυτού του είδους μπορεί να απαιτήσουν άπειρους χρόνους. Ολα αυτά βέβαια χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό το αντικείμενο , αλλά βασιζόμενος στην απλή λογική.Εγώ πάντως δεν κατάφερα να σπάσω κανένα δίκτυο με τα συγκεκριμένα προγράμματα αλλά αν κατάφερες κάτι γράψε αν θέλεις πόσους χαρακτήρες είχε το δίκτυο που έσπασε.

Link to comment
Share on other sites

exw spasei kammia dekaria mexri twra alla kanena me idiaitera megalo arithmo xaraktirwn. symfwnw omws mazi sou sto oti sigoura de ginetai na spasoun ola! pantws tha htan wraio thema gia syzhthsh gia na ksanaraxisei! kalh sou mera!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ολίγον τι άσχετος!!

Ο επιτραπέζιος Η/Υ μου συνδέεται με ένα wifi linksys και με αυτό συνδέεται ασύρματα και ένα linksys expander, μέσω του οποίου-κυρίως- παίρνω σήμα για τον φορητό. Στην κατάσταση σύνδεσης μου λέει-εκτός των άλλων-ταχύτητα σύνδεσης 54Μbit/δευτ. Όμως στο ίδιο σημείο στον επιτραπέζιο λέει 100Μbit/δευτ.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η

Αυτό τί σημαίνει; Έχω χαμηλότερη ταχύτητα στον φορητό; Αυτό διορθώνεται;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2η

Επειδή ιδεολογικά θέλω να έχω ελεύθερη τη σύνδεση ADSL, όμως μου είπαν ότι εάν και κάποιος άλλος χρησιμοποιεί την σύνδεσή μου, τότε επηρεάζεται η ταχύτητα. Ισχύει αυτό;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

exw spasei kammia dekaria mexri twra alla kanena me idiaitera megalo arithmo xaraktirwn. symfwnw omws mazi sou sto oti sigoura de ginetai na spasoun ola! pantws tha htan wraio thema gia syzhthsh gia na ksanaraxisei! kalh sou mera!

 

Υπάρχει κάποια σκοπιμότητα στο σπάσιμο κωδικών ή είναι απλό χόμπυ;

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον τι άσχετος!!

Ο επιτραπέζιος Η/Υ μου συνδέεται με ένα wifi linksys και με αυτό συνδέεται ασύρματα και ένα linksys expander, μέσω του οποίου-κυρίως- παίρνω σήμα για τον φορητό. Στην κατάσταση σύνδεσης μου λέει-εκτός των άλλων-ταχύτητα σύνδεσης 54Μbit/δευτ. Όμως στο ίδιο σημείο στον επιτραπέζιο λέει 100Μbit/δευτ.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η

Αυτό τί σημαίνει; Έχω χαμηλότερη ταχύτητα στον φορητό; Αυτό διορθώνεται;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2η

Επειδή ιδεολογικά θέλω να έχω ελεύθερη τη σύνδεση ADSL, όμως μου είπαν ότι εάν και κάποιος άλλος χρησιμοποιεί την σύνδεσή μου, τότε επηρεάζεται η ταχύτητα. Ισχύει αυτό;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Τα 54 mbps είναι συνήθως η ταχύτητα των ασύρματων δικτύων ενώ τα 100 Mbps είναι η ταχύτητα ενσύρματων δικτύων μέσω θύρας ethernet. Ασφαλώς και άν συνδεθεί κάποιος αλλος στο δίκτυό σου μοιράζεται η ταχύτητα εφ΄όσον κατεβάζει και αυτός. Γι αυτό λοιπόν τα ασύρματα δίκτυα τα κλειδώνουμε με κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση .. {κι ελπίζω να απευθύνομαι σε σωστό topic} :

 

Μου έδωσαν ένα linksys wireless compact g usb adapter. Εγώ συνδέομαι μέσω καλωδίου (ethernet) στο internet. αυτό το usb που μου έδωσαν γίνεται να δώσει "ασύρματο" από το pc μου π.χ. στο κινητό μου ή σε άλλο laptop? ή κατάλαβε λάθος αυτός που του το είπα και έπρεπε να πάρω αυτό εδώ.

Αν όντως μου έδωσαν το σωστό.. εγώ ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο pc μου για να "δίνω" δίκτυο wireless σε άλλες συσκευές; Υπάρχει κάποιος οδηγός;;

 

Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ασυρματο modem λοιπον ε?

Δηλαδη παιρνω ενα το βαζω σε ενα τραπεζακι ξερω γω και το συνδεω στην τηλ.γραμμη.Μετα παιρνω και μια καρτα και την βαζω στο laptop και βρισκει η καρτα το modem ασυρματα φυσικα και συνδεομαι ιντερνετ και γυρναω οπου θελω μεσα στο σπιτι χωρις καλωδια κ.λ.π.

Καλο!!! Δεν το ηξερα οτι υπαρχει ασυρματο modem για απλη γραμμη...

Και το ενσωματωμενο modem του laptop δεν επηρεαζει?

Στην ουσια απ οτι καταλαβαινω θα το βγαλω αχρηστο φυσικα.

Πρεπει να το ψαξω να βρω ασυρματο modem και καρτα.

Ευχαριστω παρα πολυ.Ακουγεται απλο κι ευκολο κι ελπιζω να ειναι ετσι και να ισχυει και να γινεται.

Και παλι χιλια ευχαριστω φιλε μου :) και Α! χαιρετισματα στην αγαπημενη μου θασο και ειδικα στην παναγια και στην σκαλα ποταμιας ;)

geia sou file...oxi den epireazei pou8ena...arkei na exeis topo8etisei esi karta diktiou sto laptop sou,etsi me ena aplo scan gia grames lan(asirmata diktia)eisai etoimos...:)

apo edo kai sto eksis...neos xristis omnia!!!! !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω εχτες πηρα εναν φορητο υπολογιστη με Wi-Fi και κλεβω ασυρματο ιντερνετ απο εναν γειτωνα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχτες πηρα εναν φορητο υπολογιστη με Wi-Fi και κλεβω ασυρματο ιντερνετ απο εναν γειτωνα.
Βέβαια δεν έχει σκευτεί ότι εκτός από το ενδεχόμενα παράνομο της υπόθεσης, ο γείτονας σου μπορεί να "μαζεύει" τα logins σου, τα site που επισκέπτεσαι και όποια άλλη μη κρυπτογραφημένη επικοινωνία έχεις στο Internet....

 

Περαστικά

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας.Εχω ενα linksys wag354g.Επανω σε αυτο εχω συνδεμενο εναν παλιο υπολογιστη με εθερνετ και ο αλλος υπολογιστης ειναι συνδεμενος ασυρματα.Λοιπον αυτο που θελω να κανω ειναι να μπορεσω να τους κανω να επικοινωνουν,δηλαδη να μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον ενα στον αλλο.Μπορει να γινει αυτο??Αν ναι τα φωτα σας παρακαλω.....ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...