Jump to content

Oικιακό ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi και Internet στα Windows)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα αλλαξω σπιτι συντομα και στο καινουργιο που θα παω θα κανω μεταφορα και των 2 τηλ.γραμμων που εχω φυσικα.

Ο οτε που θα ερθει θα βαλει στο σαλονι και τις 2 γραμμες.Βεβαια σε ολα τα δωματια υπαρχουν πριζες τηλ.γραμμης.

Την μια γραμμη την χρησιμοποιω αποκλειστικα για τηλ.κλησεις και την αλλην αποκλειστικα για ιντερνετ.

Για προσωπικους λογους δεν θελω να εχω μια γραμμη για ολα.

Εγω θελω την 1 γραμμη των κλησεων να την αφησει στο σαλονι (θα βαλω μια ασυρματη συσκευη) και στην αλλη γραμμη να ειναι συνδεμενες ολες οι αλλες πριζες τηλεφωνου που υπαρχουν στα δωματια για να πηγαινω το laptop οπου θελω να καθομαι να βαζω το καλωδιο και να συνδεομαι ιντερνετ.Γινεται? Η η αλλη περιπτωση σκεφτομαι στην γραμμη λοιπον που χρησιμοποιω μονο για ιντερνετ θελω πλεον να μην εχω καλωδια απο τον τοιχο στο p/c.Τα γνωστα κλασικα πραγματα δηλαδη.

Υπ'οψιν οτι εχω ενα laptop που εχει υποδοχη για ασυρματη καρτα και εχει ενσωματομενο απλο modem και η γραμμη μου ειναι απλη ουτε isdn ουτε adsl και θελω να την αφησω ετσι.

Γινεται λοιπον να συνδεω το laptop ασυρματα στο ιντερνετ με την απλη γραμμη καταρχην,και αν ναι πως και τι ακριβως χρειαζομαι?

Σας παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας γιατι στο ολο συγκεκριμενο θεμα ειμαι κατι παραπανω απο αρχαριος.

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα αλλαξω σπιτι συντομα και στο καινουργιο που θα παω θα κανω μεταφορα και των 2 τηλ.γραμμων που εχω φυσικα.

Ο οτε που θα ερθει θα βαλει στο σαλονι και τις 2 γραμμες.Βεβαια σε ολα τα δωματια υπαρχουν πριζες τηλ.γραμμης.

Την μια γραμμη την χρησιμοποιω αποκλειστικα για τηλ.κλησεις και την αλλην αποκλειστικα για ιντερνετ.

Για προσωπικους λογους δεν θελω να εχω μια γραμμη για ολα.

Εγω θελω την 1 γραμμη των κλησεων να την αφησει στο σαλονι (θα βαλω μια ασυρματη συσκευη) και στην αλλη γραμμη να ειναι συνδεμενες ολες οι αλλες πριζες τηλεφωνου που υπαρχουν στα δωματια για να πηγαινω το laptop οπου θελω να καθομαι να βαζω το καλωδιο και να συνδεομαι ιντερνετ.Γινεται? Η η αλλη περιπτωση σκεφτομαι στην γραμμη λοιπον που χρησιμοποιω μονο για ιντερνετ θελω πλεον να μην εχω καλωδια απο τον τοιχο στο p/c.Τα γνωστα κλασικα πραγματα δηλαδη.

Υπ'οψιν οτι εχω ενα laptop που εχει υποδοχη για ασυρματη καρτα και εχει ενσωματομενο απλο modem και η γραμμη μου ειναι απλη ουτε isdn ουτε adsl και θελω να την αφησω ετσι.

Γινεται λοιπον να συνδεω το laptop ασυρματα στο ιντερνετ με την απλη γραμμη καταρχην,και αν ναι πως και τι ακριβως χρειαζομαι?

Σας παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας γιατι στο ολο συγκεκριμενο θεμα ειμαι κατι παραπανω απο αρχαριος.

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :)

 

Κανεις κυριος η κυρια που να ξερει δεν μπορει να μου δωσει καποια απαντηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ma xwris na eimai eidhkos profanws uparxoun ena swro modemakia akoma akoma kai 56aria pou einai ashrmata.Trexa se ena magazi kai zhthse na agoraseis ena apo auta meta agorazeis kai karta gia ton pc sou kai eisai etoimos.

Den einai kati to duskolo.

 

An exeis th dunatothta na baleis dsl me tis shmerines times kapoies prosfores einai polu kales kai sou dinoun dwrean ashrmato modem *skepsou to ligaki*.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ασυρματο modem λοιπον ε?

Δηλαδη παιρνω ενα το βαζω σε ενα τραπεζακι ξερω γω και το συνδεω στην τηλ.γραμμη.Μετα παιρνω και μια καρτα και την βαζω στο laptop και βρισκει η καρτα το modem ασυρματα φυσικα και συνδεομαι ιντερνετ και γυρναω οπου θελω μεσα στο σπιτι χωρις καλωδια κ.λ.π.

Καλο!!! Δεν το ηξερα οτι υπαρχει ασυρματο modem για απλη γραμμη...

Και το ενσωματωμενο modem του laptop δεν επηρεαζει?

Στην ουσια απ οτι καταλαβαινω θα το βγαλω αχρηστο φυσικα.

Πρεπει να το ψαξω να βρω ασυρματο modem και καρτα.

Ευχαριστω παρα πολυ.Ακουγεται απλο κι ευκολο κι ελπιζω να ειναι ετσι και να ισχυει και να γινεται.

Και παλι χιλια ευχαριστω φιλε μου :) και Α! χαιρετισματα στην αγαπημενη μου θασο και ειδικα στην παναγια και στην σκαλα ποταμιας ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Etsi prepei na ginetai!Den tha prepei na einai kati to poio periploko.Thewrw adunaton to gegonos na mhn uparxei ena modemaki aurmato(siga thn texnologia).

Gia to dsl pou sou elega,prosexe mia prosfora ths Forthnet pou dinei dwrean to modem kai an kaneis mia 256 sundesh mporei kai na se sumferei,epimeno to deinei dwrean,etsi tha glutwnes kai ta eksoda agoras tou modem!

 

Kleinontas to post mou na sou pw pws xeimwna menw Panagia kai kalokairi skala Potamias!hehe,ti sumptwsh e?Xarhka polu,elpizw na bohthisa kai na breis grhgora auto pou thes.

 

Filika Giwrgos.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Kati tetoioprepei na einai auto pou sou lew alla apoleisthka gia pstn grammh kai oxi dsl over pstn:)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το ψαξω λιγο η και πολυ μου φαινεται για να βρω καποια ακρη.

Βασικα θελω μονο pstn γραμμη να χρησιμοποιω και οχι adsl h dsl.

Ισως αργοτερα isdn.Αλλα προς το παρον μονο! pstn.

Κανει αυτο το modem που προτεινεις στο e-shop?

Και φυσικα θα χρειαζεται και καρτα για το laptop.Eτσι?

Παντως χιλια ευχαριστω με βοηθας παρα πολυ σε βασικο προβλημα μου.

Να εισαι καλα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

8elw na diktioso to spiti me to grafeio mou(apostasi 1.5km,kai den yparxi kali optiki epafi),exo 2 kateu8intikes kerees 24dbi,2 Apoint linksys wap54g.ta exo stisi ola kanonika kai exo signal 30%

(auto omos den einai sta8ero pezi sinexos 28-29-30-32 mexi kai 37)eno to diktio douleui kanonika kapies stigmes exo kolimata les kai kobete i epikinonia

kai meta apo deuterolepta erxete pali.plz pedia ta fota sas

Link to comment
Share on other sites

Anamesa se keraia kai AP ti kalwdio xrhsimopoieis kai posa metra?
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Ara den exeis apwleies apo ta kalwdia.. Oi keraies einai grid? Tis xrhsimopoieis sto idio polarization (vertical/horizontal)? Exe kata nou oti oso pio polla dbi h keraia toso pio akrivhs tha prepei na eisai sthn skopeush, opote prospathise na ksanaskopeuseis kalutera!
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

einai grid kai tis exo horizontal polarization kai exo dokimasi apires fores na stoxeuso kalitera ala tpt.tora dokimasa na ala3o topo8esia ton client to ap einai eki pou htan ala tora exoun apostasi me ton client 4-5 km(ton piga se ena alo spiti) bgazo signal 32-38-39-42 sinexos pali pezi kai exo kolimata to idio problima kai me megaliteri apostasi den mporo na katalabo ti ginete.tora exo pentaka8ari optiki epafi kai apo eki pou exo to ap stelno sto idio simio me ala 2 links sta 2 ghz kai den exo problhma bebea einai asxeto giati einai sta 2 ghz kai exoun isxi 20 watt.ala i optiki epafi einai aristi.
Link to comment
Share on other sites

Ontws einai polu parakseno na paramenei to idio akrivws provlhma parolo pou exeis aukshsei kata polu thn apostash.. Mhpws uparxei polu drasthriothta sthn perioxh to opoio sunepagetai aukshmeno thoruvo? Yparxoun polloi anegkefaloi pshstes ekei eksw :mad: . Exeis dokimasei na allakseis firmware h drivers sta AP? Pantws kai egw to idio provlhma exw file mou.. Eimai me 24ara grid kai skopeuw omni 8ara sta 800m, vlepw signal strength 61% stathero alla h sundesh peftei ana mia wra, isws kai pio suxna.. Sthn periptwsh mou mallon exw treles apwleies apo ta kalwdia afou einai 22metra. Giati den dokimazeis na ta ferei kai polu konta na deis ti ginetai? Euxomai na to petuxeis! A kai tis grid tha proteina na tis exeis vertical (exei kalutero sxhma to azimouthio) an kai den nomizw na einai auto to provlhma... Kalh tuxh !
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

tnx gia ti simbouli 8a to dokimaso ala kai kati alo tora an balo amplifier 500mw

sto ap 8a kano doulia les?eixa dokimasi palia stin proti periptosi pou ipa sto 1.5km enan 200 mw efera 49%signal kai pali ta idia...

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε βλακείες με ενισχυτές. Πέραν ότι είναι παράνομοι, θα αναγκάσουν και όσους ενοχλήσετε να βάλουν και αυτοί ενισχυτές, οπότε θα ξαναγυρίσετε στο ίδιο σημείο.

 

Εκπέμπεις ήδη με υπερβολική ισχύ, καθότι πρέπει να είσαι στα 20db το ΑΡ + 24 η κεραία - (6*.5)+(2*.5) το καλώδιο και τα βύσματα = 20+24-4=40db=10Watt Κοινώς δεν είσαι πολύ παρακάτω από τους ανεγκέφαλους που βρίζει ο προλαλίσαντας.

 

Το WBC195 με 6 μέτρα μήκος έχει πολλές απώλειες. Βάλε κάτι ποιό καλό και ποιό κοντό αφού έχεις πρόβλημα σήματος.

 

Ακόμα το σήμα δεν το μετράμε με % αλλά με db. Βρες μια συσκευή που μετράει db αλλά και θόρυβο για να καταλάβεις τι γίνετε.

 

Τα προβλήματα που έχεις μπορούν να οφείλοντε σε 5 κυρίως παράγοντες

 

1) Κακοφτιαγμένα καλώδια, βύσματα

2) Κακή οπτική επαφή

3) Κακή στόχευση κεραίας

4) Ύπαρξη παρεμβολών από θόρυβο που προκαλούν άλλα λινκς τρυγύρω.

5) Συνδιασμός τον παραπάνω

 

 

Δοκίμασε να παίξεις και σε άλλα κανάλια, δοκίμασε αν το υποστηρίζουν οι συσκευές σου να παίξεις μόνο με 802.11b ή/και να κλειδώσεις το link σε μικρότερη ταχύτητα.

 

 

Αυτό που δεν έχεις πει όμως είναι πόσο γρήγορα σου παίζει, γιατί το 30% quality δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα (ανάλογα με το τι είναι το 100%, γι' αυτό δεν μετράμε τα λινκ με % αλλά με db).

 

 

Από εμπειρεία μου, το >30% σήμα, είναι πάρα πολύ καλό και αχρείαστο. Έχω παίξει σε link και με κάτω από 15% και έπαιζε ικανοποιητικά. Μην ξεχνάτε ότι οι συσκεύες που έχετε είναι σχεδιασμένες για να παίζουν σε εσωτερικούς χώρους.

 

 

 

 

Α, και για να το δηλώσω, ο ενισχυτής είναι το λινκ του μ@λ@κ@.....

Link to comment
Share on other sites

file mou exo dokimasi oti exis grapsi ala lisi den brika,oso afora tous paragontes pou les 8a epile3o ton 4o yparxoun pola links kai me enisxites...enas filos mou exi idia mixanakia me emena sto ap exi omni kai 3 clients me grid 24 dbi kai pi8anon na exi enisxiti stin omni.autos mou ipe oti estise akribos ta idia pragmata me emena se apostasi 8km ixe to idio problima me emena kai ebale enisxites 200mw kai stis dio pleures kai to problima li8ike me signal 60% sto link.kai gia tin siskeui pou les pou mporo na tin bro?gia na metriso ta db?kai ti kalodio 8a protines esi?tora ta exo stimena stin 2 periptosi pou perigrafo pio epano kai exo telia optiki epafi.

 

stin proti periptosi pou exo apostasi 1-1,5 km apostasi sta aristera tis kereas mou kai pio piso (ston client) exo enan pou exi omni kai to piano kai to diko tou to sima fantasou ti 8oribo dimiourgi autos,kai ali posi einai trigiro..8elw mia lisi epigontos :!:

 

mexri kai me to usb wireless stick pou exo bgeno sto balkoni kai to piano to diktio tou

kai mesa sto domatio eleos...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο να το πιάνεις μακριά.

 

Το παράλογο είναι ότι βλέπετε μόνο το % σήματος και δεν τσεκάρετε τις ταχύτητες σας. signal 60% είναι πάρα πολύ.

 

Δοκίμασε πρώτα να δεις πόση ταχύτητα έχεις, και μετά έλα να μας πεις γιατί μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, αλλά να νομίζεις ότι έχεις.

 

Βάλε ένα PC στον client με μια PCI κάρτα και τρέξε το netstumbler. Με αυτό θα βρεις πόσο σήμα έχεις, και ανάλογα με την pci που θα βάλεις θα δεις και πόσο θόρυβο έχεις ανα λίνκ. Σήμα καλύτερο από -80 είναι μια χαρά για λίνκ. (το -70 είναι καλύτερο από το -80). Το -80 μπορεί να αντιστηχεί σε σήμα 20%....... και να είναι μια χαρά.

 

Δοκίμασε να "κρύψεις" την κεραία σου, βάζοντας της μπροστά από ένα τοίχο, ώστε να μην μαζεύει θόρυβο.

 

 

Θα έπρεπε να ντρέπεστε που έχετε βγει παγανιά και βάζετε ενισχυτές και καταστρέφετε την συχνότητα.

 

 

ΚΑΙ ΔΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΧΕΙΣ......

Link to comment
Share on other sites

proton den exo bali enisxiti ego,skeftomoun na balo an ekane doulia,

tora to ti kanoun h ali den 3ero.tora ston client 1 pc exo 8a balo to

netstumbler kai 8a do ti 8oribo exi kai ti taxitita kai 8a sou po alla me 20%

signal sto link den yparxi periptosi na pe3i.kai den nomizo oti exo problima

exo pragmatika problima kai den 3ero ti na kano :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ακου εγω απεχω απο τον κομβο που συνδεομαι γυρω στα 150m και το σημα παιζει στα κοντα στο -60.Βεβαια ο θορυβος ειναι στα -85 με -90.Οι ταχυτητες που πιανω ειναι παρα πολυ καλες.Εσυ λες οτι απεχεις γυρω στο 1,5km και εχει και αν καταλαβα καλα εχεις και λιγο θορυβο στην περιοχη.Οποτε δε νομιζω να μπορεις να πιασεις και τρελα καλυτερο σημα.Και εγω πιστευω πως αν εισαι κοντα στο -80 ειναι αρκετα καλο και δε θα εχεις μια χαρα ταχυτητες.
Link to comment
Share on other sites

geeksasa, εσύ μιλάς για db, ο KingOfNight μιλάει για ποσοστό σήματος, όπου φυσικά δεν γνωρίζει ποιό είναι το μίνιμουμ ποσοστό, αλλά ούτε και σε τι αντιστιχή το 100%.

 

 

KingOfNight, σου ξαναλέω ότι είχα κάποτε λινκ με 15% σήμα, και έπαιζε full speed....

Link to comment
Share on other sites

kai go sou leo oti exo problima kai me 32%...tora ti alo na sou po na sou stilo foto apo tis egatastasis mou kai screenshot apo to signal kai apo to ping pou xani sinexos paketa,to afisa na kani pint kai apo ta 1800 apestalmena eixe xamena 200.
Link to comment
Share on other sites

Ok, ok...

 

Απλά με τα ποσοστά δεν βγάζεις άκρη. Το 30% σήμα συνήθως είναι πολύ σήμα για εξωτερικό λινκ. Αλλά αν δεν έχεις και τον θόρυβο, δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

 

Βάλε το Netstumbler και ξαναπές μας.

 

Άλλαξε και κανένα κανάλι να δεις αλλαγή στην συμπεριφορά, βάλτο να παίζει μόνο σε 802.11b με χαμηλή κιόλας ταχύτητα (το 30% για χαμηλή ταχύτητα σε 802.11b είναι παλαβό σήμα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μπορω να βρω λυση.

Δεν υπαρχει καποιο καλο παιδι να μου πει αγοραζεις αυτο κι αυτο και κανεις αυτο κι αυτο να βρω επιτελους την λυση στο προβλημα μου?

Σας παρακαλω βοηθηστε με :(

Ευχαριστω. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...