Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 90% των Ελληνων φοιτητων που εχουν τελειωσει πανεπιστημιο στην Αγγλια, δεν ξερει Αγγλικα.:!: Ξερεις γιατι? Μαζευονται ολοι οι Ελληνες, κανουν ολες τις εργασιες μαζι, παιρνουν ολοι τα ιδια courses και για το μονο που ενδιαφερονατι ειναι να παρουν το BAchelor και να φυγουν. Νομιζεις οτι παιρνοντας ενα TOEFL or proficiency ξερεις και τη γλωσσα? Το επιπεδο αγγλικων, ειναι πολυ χαμηλο.

 

+1

 

Episis kanoun parea mono me Ellines, menoun me allous Ellines, vazoun kai mia Nova kai edese to gluko :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αντε παλι οι γνωστες των παντων αρχισαν τα ιδια και τα ιδια. και σεις οι υπολοιποι γιατι δεν παιρνετε χαμπαρι οτι οι ελληνες ειμαστε για τα γκραβαρα για να μην πω τπτ χειροτερο. ενω ολοι υπολοιποι ποθ ερχονται αγγλια μιλανε απτεστα αγγλικα εκτος απο εμας.

εχουμε γινει σαν το νομισμα μας καποτε ολο υποτιμηση. αντε μετα να παει μπροστα η χωρα.

μπορει σε πολλους να μην αρεσουν και να τα θεωρησουν ασχετα αλλα πραγματικα ολοι εσεις που τοσο υποτματε το λαο και το εθνος καθιστε εξω ρε παιδια και μην κανετε και παρεες με ελληνες να μαθετε τα αγγλικα σας να διαβασετε και να δειξετε ποια ειναι οι ελλαδα γιατι οι υπολοιποι ειμαστε για τον λακκο των λεοντων.

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι οι γνωστες των παντων αρχισαν τα ιδια και τα ιδια. και σεις οι υπολοιποι γιατι δεν παιρνετε χαμπαρι οτι οι ελληνες ειμαστε για τα γκραβαρα για να μην πω τπτ χειροτερο. ενω ολοι υπολοιποι ποθ ερχονται αγγλια μιλανε απτεστα αγγλικα εκτος απο εμας.

εχουμε γινει σαν το νομισμα μας καποτε ολο υποτιμηση. αντε μετα να παει μπροστα η χωρα.

μπορει σε πολλους να μην αρεσουν και να τα θεωρησουν ασχετα αλλα πραγματικα ολοι εσεις που τοσο υποτματε το λαο και το εθνος καθιστε εξω ρε παιδια και μην κανετε και παρεες με ελληνες να μαθετε τα αγγλικα σας να διαβασετε και να δειξετε ποια ειναι οι ελλαδα γιατι οι υπολοιποι ειμαστε για τον λακκο των λεοντων.

 

oxi apla +1 ...alla +1000 ;)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πράγματι εντυπωσιακό πως όλοι εδώ (οι Έλληνες) μιλάνε για τους Έλληνες που δεν ξέρουν Αγγλικά, δεν ξέρουν να ζήσουν σε μια ξένη χώρα κλπ. κλπ., και λένε Μαζεύονται, κάνουν, ξέρουν..

 

Ακόμα και η αφορμή είναι άκυρη, γιατί η κοπέλα είπε πως είναι η μόνη Ελληνίδα στο course, και άρα προφανώς εννοούσε για τους Κινέζους ότι δεν ξέρουν Αγγλικά, και όχι για άλλους Έλληνες.

 

@alfiegen:

Όσο για το αν είναι εύκολα εκεί, όχι, δεν είναι..Παντού εύκολα είναι

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι οι γνωστες των παντων αρχισαν τα ιδια και τα ιδια. και σεις οι υπολοιποι γιατι δεν παιρνετε χαμπαρι οτι οι ελληνες ειμαστε για τα γκραβαρα για να μην πω τπτ χειροτερο. ενω ολοι υπολοιποι ποθ ερχονται αγγλια μιλανε απτεστα αγγλικα εκτος απο εμας.

εχουμε γινει σαν το νομισμα μας καποτε ολο υποτιμηση. αντε μετα να παει μπροστα η χωρα.

μπορει σε πολλους να μην αρεσουν και να τα θεωρησουν ασχετα αλλα πραγματικα ολοι εσεις που τοσο υποτματε το λαο και το εθνος καθιστε εξω ρε παιδια και μην κανετε και παρεες με ελληνες να μαθετε τα αγγλικα σας να διαβασετε και να δειξετε ποια ειναι οι ελλαδα γιατι οι υπολοιποι ειμαστε για τον λακκο των λεοντων.

Και οι Ισπανοι και οι Ιταλοι, και οι Κινεζοι, και..και...και δεν πανε πισω. Αλλα 1ον. Δεν ασχολουμαι με αλλους λαους, 2ον. Don't go abroad if you are not willing to broaden your horizons, adapt to the local society and to its customs. Being with Hellenes all the time doesn't really help, does it? Και καιρος να καταλαβουμε οτι καλη η Ελλαδα και η γλωσσα μας, αλλα ειναι πια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να εχουμε τα αγγλικα οχι σαν δευτερη, αλλα σα μητρικη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας διαβάζει ότι θέλει. Ποιος είπε ότι είναι κακό να κανεις παρέα με Έλληνες, ποιος υποβάθμισε το Ελληνικό στοιχειο και ποιος είπε ότι εμείς είμαστε χαλια κι οι άλλοι οι καλοί?

 

Αν και μάλλον με αυτά που διαβάζω εδώ κάποιοι έχουν δυσκολία κατανόησης απλών Ελληνικών, πέρα από τα αγγλικά.

 

Αναφέρθηκα στους Έλληνες απαντώντας στο φίλο από πάνω. Που φυσικά έχει δίκιο ότι έτσι δε κάνουν μονο οι Έλληνες. Αλλα όπως και να το κάνουμε ενώ είμαστε από τους πιο "δεμένους" λαούς έξω, ταυτόχρονα κλεινόμαστε πολύ.

 

αντε παλι οι γνωστες των παντων

 

Δεν κατάλαβα τον υπαινιγμό. Ούτε τον γενικότερο κομπλεξισμό που απορρέει από το μήνυμα σου.

 

μπορει σε πολλους να μην αρεσουν και να τα θεωρησουν ασχετα αλλα πραγματικα ολοι εσεις που τοσο υποτματε το λαο και το εθνος καθιστε εξω ρε παιδια και μην κανετε και παρεες με ελληνες να μαθετε τα αγγλικα σας να διαβασετε και να δειξετε ποια ειναι οι ελλαδα γιατι οι υπολοιποι ειμαστε για τον λακκο των λεοντων.

 

Και ποιος σου είπε ότι δεν κάνουμε παρέα με Έλληνες? Αλλα όπως και να το κάνουμε, όταν πας σε μια χωρα του εξωτερικού για να κανεις παρέα ΜΟΝΟ με άτομα της εθνικότητας σου (και αυτό ισχύει για μια μεγάλη μερίδα, ίσως την πλειοψηφία, των Ελλήνων) κάτι δεν πάει καλά. Και δε μαθαίνεις και τίποτα καινούριο και δε μαθαίνεις και τι γλώσσα.

 

 

Ναι, είναι πράγματι εντυπωσιακό πως όλοι εδώ (οι Έλληνες) μιλάνε για τους Έλληνες που δεν ξέρουν Αγγλικά, δεν ξέρουν να ζήσουν σε μια ξένη χώρα κλπ. κλπ., και λένε Μαζεύονται, κάνουν, ξέρουν..

 

 

Κι εμείς έτσι κάναμε ως φοιτητές, μετά όμως καταλάβαμε ότι εδώ ήρθαμε για να μάθουμε και τίποτα καινούριο (γλώσσα, κουλτούρες άλλων λαών) να γνωρίσουμε κι άλλο κόσμο κτλ. Και ότι δε μπορεί να περνάμε όλη τη μέρα βλέποντας ελληνική τηλεόραση, μιλώντας μονο ελληνικά κτλ. Στο τέλος θα καταλήγαμε σαν τους κινέζους που ακόμα και τα μαθήματα του αγγλικού πανεπιστημιου τα διαβάζουν από βιβλία γραμμένα στα κινεζικα (το είδα κι αυτό!).

 

Κάποιοι (αρκετοί) όμως δεν το κατάλαβαν και τελικά γύρισαν πίσω χωρίς να έχουν βελτιώσει καν τα αγγλικά τους.

 

Κάποιοι (λίγοι) άλλοι την έβγαζαν με το φαγητό της μαμάς.

 

E όπως και να το κάνουμε αυτό δεν είναι υγιές.

Link to comment
Share on other sites

Και οι Ισπανοι και οι Ιταλοι, και οι Κινεζοι, και..και...και δεν πανε πισω. Αλλα 1ον. Δεν ασχολουμαι με αλλους λαους, 2ον. Don't go abroad if you are not willing to broaden your horizons, adapt to the local society and to its customs. Being with Hellenes all the time doesn't really help, does it? Και καιρος να καταλαβουμε οτι καλη η Ελλαδα και η γλωσσα μας, αλλα ειναι πια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να εχουμε τα αγγλικα οχι σαν δευτερη, αλλα σα μητρικη γλωσσα.

 

Διαφωνω. Αν τη θες ως μητρικη γλωσσα κρατα τη για σενα αλλα μην το επιβαλεις και σε εμενα. εγω δεν σου επιβαλω τπτ. το εχω ξαναπει νομιζειs οτι ολοι εμεις που βγαινουμε εξω κανουμε τι διαφορα απο τους αλλους που μενουν ελλαδα? δεν νομιζω. και γιατι θα πρεπει να υιοθετω τον πολιτισμο τους? ενταξει τον ειδα (σουρα μεχρι εκει που δεν παιρνει- οχι γενικευση) αλλα θα πρεπει να τον κουβαλαω μαζι μou? οχι δεν θα παρω προτιμαω τη δικη μου κουλτουρα.

 

Δεν κατάλαβα τον υπαινιγμό. Ούτε τον γενικότερο κομπλεξισμό που απορρέει από το μήνυμα σου..

φιλε ξκανενα κομπλεξ. κομπλεξ το διαθετεται εσεις που για αλλη μια φορα νομιζετε οτι ειστε οι καλυτεροι των καλυτερων επειδη πηγατε αγγλια. και προσωπικα δεν με ενδειαφερει τι κανεις. αλλα δεν μπορεις να τσουβαλιαζεις ολο το κοσμο.

και αν δεν σας αρεσει η κουλτουρα μας εδω στο Μεγαλο Βρετανια υπαρχουν χιλιαδες πολιτες και με διαφορετικη κουλτουρα. choose the best.

many wishes.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ξκανενα κομπλεξ. κομπλεξ το διαθετεται εσεις

 

Το βλέπω ναι, κανένα κόμπλεξ "με όλους εμάς που επειδή πήγαμε Αγγλία νομίζουμε τάχα ότι μπλα μπλα μπλα..." :rolleyes:

 

που για αλλη μια φορα νομιζετε οτι ειστε οι καλυτεροι των καλυτερων επειδη πηγατε αγγλια.

 

Δεν ξέρω τι αρνητικές εμπειρίες έχεις από κάποιον που "πήγε Αγγλία" και τώρα μας μισείς όλους :lol: :lol:

 

Aν όμως είδες πουθενά η συμπεριφορά μου (και μάλιστα για άλλη μια φορα???:X )να δείχνει ότι νομίζω ότι "τα ξέρω όλα" (προηγούμενο post σου) η ότι "είμαι καλύτερος" τoτε δεν πρόκειται περί κόμπλεξ, αλλα περί αδυναμίαs κατανόησης των απλών Ελληνικών που (νομίζω ότι) γράφω.

 

Οποτε θα σε παρακαλούσα να μην παρερμηνεύεις τα γραφόμενα μου και να με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που αναφέρεις, εφόσον χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό. :down:

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω ναι, κανένα κόμπλεξ "με όλους εμάς που επειδή πήγαμε Αγγλία νομίζουμε τάχα ότι μπλα μπλα μπλα..." :rolleyes:

 

 

 

Δεν ξέρω τι αρνητικές εμπειρίες έχεις από κάποιον που "πήγε Αγγλία" και τώρα μας μισείς όλους :lol: :lol:

 

Aν όμως είδες πουθενά η συμπεριφορά μου (και μάλιστα για άλλη μια φορα???:X )να δείχνει ότι νομίζω ότι "τα ξέρω όλα" (προηγούμενο post σου) η ότι "είμαι καλύτερος" τoτε δεν πρόκειται περί κόμπλεξ, αλλα περί αδυναμίαs κατανόησης των απλών Ελληνικών που (νομίζω ότι) γράφω.

 

Οποτε θα σε παρακαλούσα να μην παρερμηνεύεις τα γραφόμενα μου και να με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που αναφέρεις, εφόσον χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό. :down:

 

Κοιτα δεν εχω καμια αρνητικη εμπειρια απο κανεναν αφου δεν κρινω κατι αν δεν το βιωσω ο ιδιος. ειμαι ακομη αγγλια και ελπιζω οχι για πολυ. αρα το επιχειρημα σου για κομπλεξ ειναι ατοπο αφου και εγω ειμαι εδω.

Εχω αδυναμια να καταλαβω τα ελληνικα σου αφου σκεφτεσαι πρωτα σαν αγγλος.

Οσα για τα υπολοιπα σου δεν με αγγιζουν.

good luck.

Link to comment
Share on other sites

αφου σκεφτεσαι πρωτα σαν αγγλος.

 

OK whatever, if you say so :worry:

 

(τελικά έχουμε πολλούς ιντερνετικούς ψυχολόγους στο myphone)

 

δεν κρινω κατι αν δεν το βιωσω ο ιδιος

 

Αυτό το απέδειξες στην πράξη

 

Οσα για τα υπολοιπα σου δεν με αγγιζουν.

 

:lol:

 

good luck.

 

Same to you.

Link to comment
Share on other sites

OK whatever, if you say so :worry:

 

(τελικά έχουμε πολλούς ιντερνετικούς ψυχολόγους στο myphone)

 

 

 

Αυτό το απέδειξες στην πράξη

 

 

 

:lol:

 

 

 

Same to you.

 

Κατι τελευταιο γιατι δικρινω μεγαλη δοση ειρωνειας. τι εννοεις με την ειρωνεια "το απεδειξες στην πραξη"?κρινω διοτι εδω και περιπου ενα χρονο βιωνω την κατασταση στην αγγλια ποειδες να μιλαω για κατι που δεν βιωνω? αν ναι σε παρακαλω βοηθα με να το καταλαβω.

 

Οσο για τα μικρα γραμματακια δεν ειμαι και ουτε το παιζω ψυχολογος. αν αυτα που σου ειπα τα παιρνεις σαν ψυχολογια τοτε προβλημα δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο γιατι δικρινω μεγαλη δοση ειρωνειας. τι εννοεις με την ειρωνεια "το απεδειξες στην πραξη"?κρινω διοτι εδω και περιπου ενα χρονο βιωνω την κατασταση στην αγγλια ποειδες να μιλαω για κατι που δεν βιωνω? αν ναι σε παρακαλω βοηθα με να το καταλαβω.

 

Φιλε μου, η ειρωνεία προέκυψε όταν άρχισες να αναφέρεσαι υποτιμητικά σε άτομα τα οποια δε γνωρίζεις και άρχισες να λες ότι "υποτιμάμε τους Έλληνες", "σκεφτόμαστε σαν Aγγλοι", "θεωρούμε ότι είμαστε καλύτεροι απ' όλους", "τα ξέρουμε όλα" κτλ. Δικες σου εκφράσεις είναι όλες αυτές και απευθυνόσουν σε δεύτερο πληθυντικό (άρα και σε εμενα).

 

Ενώ το πρώτο δικό μου μήνυμα έκρινε γενικά μια κατάσταση και δεν κατέκρινε προσωπικά κάποιον. Βεβαια αν κάποιος μυγιάστηκε η θεώρησε ότι πρέπει να υπερασπιστεί όλους τους Έλληνες φοιτητές τις Αγγλίας, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Επομένως λοιπόν, όταν χωρίς να έχεις βιώσει την κατάσταση (όπως ο ίδιος παραδέχεσαι) και ακόμα σημαντικότερο χωρίς να ξέρεις τον άλλο στον οποιο απευθύνεσαι αρχίζεις τα μειωτικά/προσβλητικά σχόλια που ανέφερα πιο πάνω τότε επέτρεψε μου να θεωρώ ότι στην πράξη έδειξες ακριβώς το αντίθετο από το "δεν κρινω κατι αν δεν το βιωσω ο ιδιος"

Link to comment
Share on other sites

@perdikos2000:

Φίλε μου, δεν σου είπε κάποιος να υιοθετήσεις τον πολιτισμό των άγγλων. Ωστόσο, προσωπικά, θεωρώ λανθασμένη τακτική να σου δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσεις καινούργια πολιτιστικά στοιχεία, καινούργιες συνήθειες και νοοτροπίες, καινούργιους τρόπους ζωής, και εσύ να κλείνεσαι σε ένα ίδιο και απαράλλακτο κοινωνικό γκρουπ, αρνούμενος να εμπλουτιστείς (και όχι να υιοθετήσεις) από τα καινούργια πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου. Δεν σου είπε κανένας να γίνεις άγγλος, αλοίμονο, αλλά είναι πραγματικά απαράδεκτο για κάποιον να σπουδάσει 2-3-4 χρόνια στην Αγγλία, και να γυρίσει χωρίς μια τουλάχιστον καλή γνώση της γλώσσας. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλλω κανέναν, πραγματικά, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Τωρα, όσο γι'αυτά που λέει ο gmac για τις συνήθειες πολλών ελλήνων, κυρίως στην Αγγλία, θα συμφωνήσω μαζί του. Τονίζω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία, καθώς δεν έχω πάει Αγγλία, αλλά θα σου πω το εξής. 2 διαφορετικά άτομα, που έχουν σπουδάσει Αγγλία, μου έχουν πει ακριβώς τα ίδια, δλδ ότι πολλοί έλληνες πάνε στην Αγγλία, και αντί να "ανοιχτούν" σε νέα πράγματα, φροντίζουν να μεταφέρουν αυτούσιο τον τρόπο ζωής τους. Βρίσκουν και κάνουν παρέα σχεδόν αποκλειστικά με έλληνες, παρακολουθούν ελληνική τηλεόραση, διαβάζουν ελληνικά βιβλία και γενικότερα κλείνουν τα μάτια σε οτιδήποτε ξένο. Έτσι, μοιραία, δεν καταφέρνουν να μάθουν καλά καλά ούτε τη γλώσσα. Νομίζω ότι αυτά που λέω δεν απέχουν και πολύ από τη πραγματικότητα, καθώς τις ίδιες απόψεις βλέπω σε άτομα ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Anyway, νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα, χωρίς να αποκλείουμε και τις ακραίες περιπτώσεις που ο καθένας περιγράφει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, η ειρωνεία προέκυψε όταν άρχισες να αναφέρεσαι υποτιμητικά σε άτομα τα οποια δε γνωρίζεις και άρχισες να λες ότι "υποτιμάμε τους Έλληνες", "σκεφτόμαστε σαν Aγγλοι", "θεωρούμε ότι είμαστε καλύτεροι απ' όλους", "τα ξέρουμε όλα" κτλ. Δικες σου εκφράσεις είναι όλες αυτές και απευθυνόσουν σε δεύτερο πληθυντικό (άρα και σε εμενα).

 

Ενώ το πρώτο δικό μου μήνυμα έκρινε γενικά μια κατάσταση και δεν κατέκρινε προσωπικά κάποιον. Βεβαια αν κάποιος μυγιάστηκε η θεώρησε ότι πρέπει να υπερασπιστεί όλους τους Έλληνες φοιτητές τις Αγγλίας, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Επομένως λοιπόν, όταν χωρίς να έχεις βιώσει την κατάσταση (όπως ο ίδιος παραδέχεσαι) και ακόμα σημαντικότερο χωρίς να ξέρεις τον άλλο στον οποιο απευθύνεσαι αρχίζεις τα μειωτικά/προσβλητικά σχόλια που ανέφερα πιο πάνω τότε επέτρεψε μου να θεωρώ ότι στην πράξη έδειξες ακριβώς το αντίθετο από το "δεν κρινω κατι αν δεν το βιωσω ο ιδιος"

το εχω βιωσει διοτι αυτο που εκανες εσυ εκαναν και πολλοι αλλοι εδω μεσα. και επιπλεον σου αντιστρεφω το εξης " αν ειχες τη μυγα μυγιαζεσαι" γιατι αν δεν ησουν σε αυτους που ανεφερα γιατι σε πειραξε?

δεν υπερασπιζομαι κανεναν ουτε ειμαι ο τιμιτης των παντων αλλα δεν ειμαι και αυτος που καθε φορα θα ανεχομαι να ακου σχολια περι των Ελληνων και της Ελλαδας.

 

Δεν κατεκρινες προσωπικα καποιον αλλα κατεκρινες ολους μας.

 

το σκεφτεσαι σαν αγγλος ελεγχθει εφοσον ειπες οτι εχω αδυναμια κατανοησης της ελληνικης.

το ειστε καλυτεροι και ξερετε τα παντα εφοσον μου ειπες οτι κουβαλαω κομπλεξ.

αντε καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

@perdikos2000:

Φίλε μου, δεν σου είπε κάποιος να υιοθετήσεις τον πολιτισμό των άγγλων. Ωστόσο, προσωπικά, θεωρώ λανθασμένη τακτική να σου δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσεις καινούργια πολιτιστικά στοιχεία, καινούργιες συνήθειες και νοοτροπίες, καινούργιους τρόπους ζωής, και εσύ να κλείνεσαι σε ένα ίδιο και απαράλλακτο κοινωνικό γκρουπ, αρνούμενος να εμπλουτιστείς (και όχι να υιοθετήσεις) από τα καινούργια πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου. Δεν σου είπε κανένας να γίνεις άγγλος, αλοίμονο, αλλά είναι πραγματικά απαράδεκτο για κάποιον να σπουδάσει 2-3-4 χρόνια στην Αγγλία, και να γυρίσει χωρίς μια τουλάχιστον καλή γνώση της γλώσσας. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλλω κανέναν, πραγματικά, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Τωρα, όσο γι'αυτά που λέει ο gmac για τις συνήθειες πολλών ελλήνων, κυρίως στην Αγγλία, θα συμφωνήσω μαζί του. Τονίζω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία, καθώς δεν έχω πάει Αγγλία, αλλά θα σου πω το εξής. 2 διαφορετικά άτομα, που έχουν σπουδάσει Αγγλία, μου έχουν πει ακριβώς τα ίδια, δλδ ότι πολλοί έλληνες πάνε στην Αγγλία, και αντί να "ανοιχτούν" σε νέα πράγματα, φροντίζουν να μεταφέρουν αυτούσιο τον τρόπο ζωής τους. Βρίσκουν και κάνουν παρέα σχεδόν αποκλειστικά με έλληνες, παρακολουθούν ελληνική τηλεόραση, διαβάζουν ελληνικά βιβλία και γενικότερα κλείνουν τα μάτια σε οτιδήποτε ξένο. Έτσι, μοιραία, δεν καταφέρνουν να μάθουν καλά καλά ούτε τη γλώσσα. Νομίζω ότι αυτά που λέω δεν απέχουν και πολύ από τη πραγματικότητα, καθώς τις ίδιες απόψεις βλέπω σε άτομα ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Anyway, νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα, χωρίς να αποκλείουμε και τις ακραίες περιπτώσεις που ο καθένας περιγράφει.

Εχεις δικαιο στο οτι η αληθεια εινα καπου στη μεση αλλα οταν ο αλλος μου λεει να κανω μητρικη γλωσσα τα αγγλικα δεν το δεχομαι. εχεις διακαιο οτι πρεπει μετα απο 3 ή 4 χρονια να ξερεις αρκετα καλα αγγλικα. αλλα αν δεν τα καταφερνεις με το να κανεις παρεα με αγγλους ειναι κακο ή υποτιμητικο? γιατι αυτος που κανει παρεες με ξενους ειναι ανωτερος απο καποιον που δεν κανει παρεα. εγω εδω ειχα ενα διαστημα που εκανα παρεα μονο με ελληνες αλλα μετα το πασχα εκανα ολο παρεα με ξενους. ενταξει ολα καλα και ωραια αλλα αλλη η χαρη οταν ημουν με τουσ δικουσ μου .

η αληθεια ειναι στη μεση

Σωστος

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας "μητρική" μάλλον θα εννοούσε ότι πλέον πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά αγγλικά, προκειμένου να κάνουμε σωστά τις δουλιές μας. Χρησιμοποιήσε την υπερβολή θέλοντας να τονίσει τα λεγόμενά του. Νταξει, μην αρπαζόμαστε και γι'αυτό. :)

Φυσικά και δεν είναι κακό, ούτε δείχνει το IQ κανενός, αν μετά από 3-4 χρόναι στην Αγγλία δεν έχεις μάθει τη γλώσσα. Κάποιος δεν θέλει να την μάθει, δεν τον εδιαφέρει ή ακόμα και δεν γουστάρει. Δεκτό. Ο καθένας όμως θα το κρίνει με τα δικά του στάνταρ, να το ξέρει αυτό. Π.χ., εγώ θα το έκρινα ως λάθος, καθώς προσωπικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να μάθει τη γλώσσα. Είναι όμως προσωπική άποψη. Δεν λέει και πολλά όταν δεν έχεις να κάνεις με μενα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...:worry:

Απο κει και πέρα μην κολλάμε στο αν κάνεις παρέα μόνο με έλληνες ή μόνο με ξένους. Αναφέρθηκε απλώς σαν ένα στοιχείο (η παρέα με άγγλους) που θα βοηθούσε στην εξοικείωση σε ένα ξένο (αγγλικό στη περίπτωσή μας) περιβάλλον. Τπτ παραπάνω. Το ότι νιώθεις πιο άνετα με τους ομοεθνείς σου είναι φυσιολογικό, δεν το συζητάω καν. Ωστόσο (και πάλι προσωπική άποψη) είναι κρίμα να σου δίνεται (και πάνω απ΄όλα όχι τσάμπα) η ευκαιρία να κάνεις την ειδίκευσή σου και να διευρύνεις τους ορίζοντες σου (να γνωρίσεις καινούργια πράγματα), και συ να το μπλοκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω απο οτι βλέπω μέχρι στιγμής οτι δεν υπάρχει αγγλική κουλτούρα απλά.το μοναδικό πράγμα που παρατηρώ κάθε μέρα είναι τα απίστευτα λίτρα απο μπύρες που καταναλώνουν.όλοι είναι στο ίδιο στύλ.δεν διαφοροποιεί τίποτα τον εναν απο τον άλλο.

χώρια που εδώ που είμαι και να θέλω να βελτιώσω τα αγγλικά μου δε νομίζω οτι μπορώ.έχουν μια πολύ βαριά προφορά.προφέρουν λέξεις εντελώς διαφορετικά απο οτι οι άλλοι στο λονδίνο.π.χ. το much το προφέρουν ως μουτς και οποιαδήποτε λέξη έχει το u προφέρεται το ίδιο.κι άλλα πολλά.

εσείς όλοι που λέτε οτι κάνετε παρέα με έλληνες που είναι??,μόνο εδώ δεν υπάρχουν έλληνες??

κι απορώ τι ανταγωνισμός θα υπάρχει στο μεταπτυχιακό όταν οι μισοί κινέζοι που έχουν τελειώσει προπτυχιακό δεν μπορούν να συνενοηθούν στα αγγλικά και χρησιμοποιούν πολλές φορές και νοήματα.καταντάει πολύ γελοίο το σκηνικό κάποιες φορές.

η ασία παίζει τόσο πολύ και σε άλλες πόλεις της αγγλίας ή δεν είναι τόσο γενικευμένο το φαινόμενο??ώρες ώρες ας πούμε έχω την εντύπωση οτι βρίσκομαι στην κίνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Για τους κινέζους τα αγγλικά φαντάζουν τόσο δύσκολα όσα για εμάς τα κινέζικα.Όπως εμείς οι Έλληνες λέμε "Μου φαίνονται κινέζικα" αυτοί λένε "Μου φαίνονται αγγλικά".Περίεργο αλλά αλήθεια.

 

Όσο για την προφορά, στον βορρά υπάρχει μεγάλη διαφορά από ότι στις νότιες περιοχές και ισχύει αυτό που λες αν και δεν το έχω ακούσει το μούτσ (much).Επειδή και εγώ είμαι γείτονάς σου, σε προϊδεάζω ότι θα ακούσεις το club ως "κλούμπ" και το bus ως "μπους" αν και εξαρτάται από το άτομο.Στο Λονδίνο όντως έχουν διαφορετική προφορά αλλά είναι μέχρι να το συνηθίσεις.

Προσωπικά το να ακούς αγγλίδα (ιδίως λονδρέζα) με ωραία προφορά είναι από τα πιο σέξυ πράγματα (σ.σ. όπως και γαλλίδα να μιλάει αγγλικά) ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Για τους κινέζους τα αγγλικά φαντάζουν τόσο δύσκολα όσα για εμάς τα κινέζικα.Όπως εμείς οι Έλληνες λέμε "Μου φαίνονται κινέζικα" αυτοί λένε "Μου φαίνονται αγγλικά".Περίεργο αλλά αλήθεια.

 

Όσο για την προφορά, στον βορρά υπάρχει μεγάλη διαφορά από ότι στις νότιες περιοχές και ισχύει αυτό που λες αν και δεν το έχω ακούσει το μούτσ (much).Επειδή και εγώ είμαι γείτονάς σου, σε προϊδεάζω ότι θα ακούσεις το club ως "κλούμπ" και το bus ως "μπους" αν και εξαρτάται από το άτομο.Στο Λονδίνο όντως έχουν διαφορετική προφορά αλλά είναι μέχρι να το συνηθίσεις.

Προσωπικά το να ακούς αγγλίδα (ιδίως λονδρέζα) με ωραία προφορά είναι από τα πιο σέξυ πράγματα (σ.σ. όπως και γαλλίδα να μιλάει αγγλικά) ;)

Και για τους αγγλους τα ελληνικα. (It’s all greek to me)

Παιδια λογικο δεν είναι? Όπως στην Ελλάδα, οι βορειοι μιλανε βαρια και διαφορετικα, ετσι και στην αγγλια και στην αμερικη και στη γαλλια, κλπ. Άλλος λεει ματς, άλλος μουτς. Άλλος οφεν, άλλος οφτεν (που είναι και το σωστο). Παντως κλουμπ η μπους (bus) δε λεει κανενας. Αν ακουσεις καποιον να το λεει, είναι τελειως λαθος.

P.S. Τωρα μη πεσετε να με φατε επειδη έγραψα για τη βορεια Ελλάδα, ετσι?

P.S.2 I'm with you on the Londons' Gals accent;)

Link to comment
Share on other sites

Και για τους αγγλους τα ελληνικα. (It’s all greek to me)

Παιδια λογικο δεν είναι? Όπως στην Ελλάδα, οι βορειοι μιλανε βαρια και διαφορετικα, ετσι και στην αγγλια και στην αμερικη και στη γαλλια, κλπ. Άλλος λεει ματς, άλλος μουτς. Άλλος οφεν, άλλος οφτεν (που είναι και το σωστο). Παντως κλουμπ η μπους (bus) δε λεει κανενας. Αν ακουσεις καποιον να το λεει, είναι τελειως λαθος.

P.S. Τωρα μη πεσετε να με φατε επειδη έγραψα για τη βορεια Ελλάδα, ετσι?

P.S.2 I'm with you on the Londons' Gals accent;)

Για το often (οφτεν/οφεν) έχω ρωτήσει πόσους άγγλους και και κανείς δεν μπόρεσε να μου απαντήσει με σιγουριά.Προσωπικά θα μείνω με το όφεν που έχω μάθει από τα φροντιστηριακά μου χρόνια (παίζει και να είναι βρετανικό το όφεν και το όφτεν αμερικάνικο).

Το κλουμπ και μπους το άκουσα από ντόπιους αλλά και από καθηγητές το μπους και αναρωτιόμουν αρχικά:worry:

 

Υ.Γ.Για την "βαριά" προφορά των βορείων δεν ξέρω τι να σου πω, καθώς είμαι βόρειος :shifty: Πάντως αθηναία μου είχε πει ότι της αρέσει η προφορά μου και ενώ την ρώτησα τι το διαφορετικό βρίσκει, δεν ήξερε να μου απαντήσει.Και εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω στα ελληνικά τι θα πει διαφοροποίηση στην προφορά, πέρα των ακραίων περιπτώσεων.Ίσως στα ελληνικά να μην είναι τόσο "ορατή" τέτοια διαφοροποίηση, τι να πω:happy:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Για dsl συνδεση τι προτεινετε? ποια δικτυα ειναι γνωστα?

 

εξαρταται που εισαι? τα δικτυα μπορει να ειναι διαφορετικα απο πολη σε πολη και λεγοντας διαφορετικα εννοω καποιο ειναι πιο γνωστο στην Α πολη και καποιο αλλο στη Β. κατα τα αλλα telewest,aol, bt, και πολλα αλλα που τωρα τα εχω ξεχασει. αυτο που να κοιταξεις για μενα ειναι να μην εχεις περιορισμο στο κατεβασμα διοτι πιστεψε με εχεις να κατεβασεις πολυ πραγμα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Cable internet :

 

http://www.home.ntl.com/icat/broadband (μέχρι 10mbit)

 

Με cable δεν χρειάζεται να έχεις γραμμή τηλεφώνου απλά συνδέεις το PC με το modem και είσαι ready to go, ούτε dial, ούτε ξεχωριστό account για πρόσβαση ούτε τίποτα.Αν θέλεις και τηλέφωνο (που το θεωρώ άδικα λεφτά με τις λύσεις που υπάρχουν, voipbuster,skype etc.)

 

ADSL internet:

 

http://www.telewest.co.uk/websales/service.do?id=2 (μέχρι 10mbit)

 

Η λύση που γνωρίζεις, προυποθέτει τηλεφωνική γραμμή που κοστίζει £10/μήνα + το κόστος της DSL.

Σε αντίθεση με τα ελληνικά δεδομένα δεν χρειάζεται να έχεις account ξέχωρα από ISP + ADSL πρόσβαση όπως στην Ελλάδα + τηλέφωνική γραμμή. Μόνο τηλ.γραμμή + ADSL πρόσβαση.

 

Kαι η καλύτερη λύση αν θέλεις το απόλυτο:

 

ADSL 2+ (24mbit)

 

https://www.bethere.co.uk/broadband.do

 

Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα κάλυψη στο York, αν και μπορείς να μάθεις αν βάλεις τον Postcode σου για να δεις αν παρέχεται στην περιοχή σου.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia sas grafw apo to portsmouth eimai apo tin tetarti edw kai irtha gia spoudes sto tmima politikvn mixankwn. Afto pou vlepw edw ine pws oi times ine ligo pio panw apo ellada afto sigouro to exw diapistwsei , genika wraio to meros kai oi egatastaseis tou panepistimiou apsoges se afto ton tomea oi aggloi ine prwtoi. apo tin alli vlepis oles tis files tis gis alla kai pollous ellines kata ta alla kanena provlima aaa kai ta taxi ine na min ta xrisimopoieis panakriva!!!! afta
Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...