Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου φίλε, και συγχαρητήρια για το πτυχίο.

 

Σε όποιο από τα ανωτέρω κι αν διαλέξετε να πάτε, εύκολα σας δέχονται και τους 2. Το application σας είναι πολύ δυνατό, θα είχατε τύχη ακόμα και στα top τύπου Λονδίνου, Warwick κτλ. Απ'ότι κατάλαβα ψάχνατε κάτι πιο οικονομικό (έως 10000 λίρες). Είναι αρκετά δύσκολο να ξεχωρίσεις τα πανεπιστήμια που ανέφερες , αν εξαιρέσεις Glasgow και Southampton που για μένα είναι λίγο πιο κάτω, τα αλλα είναι πάνω κάτω ισοδύναμα. Έγω έκανα Msc acc&fin στο Durham και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Επειδή έψαξα για δουλειά μετά, μετράει αρκετά το όνομα του πανεπιστημίου στην Αγγλία, κι ας μην είναι τόσο γνωστό για το finance. Και σαν πόλη είναι πολύ ωραία και ιδανική για το πολύ διάβασμα που απαιτείται. Ό,τι θές να ρωτήσεις, μη διστάσεις. Πάντως, ό,τι και να διαλέξετε , δε θα είναι κακή επιλογή. Επειδή μάλιστα έχετε αρκετό χρόνο να αποφασίσετε, θα πρότεινα ένα ταξίδι 1 εβδομάδας, ώστε να τα δείτε κι από κοντά όσα σας ενδιαφέρουν. Οι πόλεις δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους.

 

Καλή επιτυχία :cool:

 

Καλησπέρα.

1)Σκέφτομαι να κάνω το 2012 MSc Accounting and Finance.Τέλειωσα μόλις χτες Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη ΑΣΟΕΕ με μέσο όρο 7,44.Έχω IELTS 8 και GMAT 730(top 4%).Σκέφτομαι τα παρακάτω Business schools αλλά θέλω μία γνώμη από κάποιον που ξέρει..Λοιπόν:University of Edinburgh(:ο),Glasgow,York,Southampton,Bath,Lancaster και Durham.Δεν σκέφτομαι Λονδίνο για οικονομικούς λόγους.Έχω δει site με ranking αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.Λογικά θα με δεχτούν.Έτσι?ή είναι χαμηλός ο μέσος όρος?

2)Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου η οποία θα αποφοιτήσει από ΠΑΠΕΙ(οικον.επιστημ ΜΟ - 7,9),IELTS 7.5, GMAT 660.Παίζει να βρούμε κάπου μαζί(σε κάποιο από τα παραπάνω)????

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας.:) Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει phd στο cambridge να μου δώσει κάποιες πληροφορίες; πχ αν τα δίδακτρα πληρώνονται σε δόσεις, εστίες, κλπ
ΆΚΥΡΟ
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις πληροφοριεσ γι' αυτο το course ? : http://www2.surrey.ac.uk/postgraduate/taught/renewableengergy/

 

Πληροφορίες συγκεκριμένες δε ξέρω να σου δώσω. Αλλά όμως, έτυχε να έχω αρκετούς γνωστούς από αυτό το μεταπτυχιακό, καθότι κι εγώ είμαι στο Surrey τώρα. Από ότι μου έλεγαν τα παιδιά, δύσκολο δεν είναι. Βέβαια, παίζει ρόλο και το ακαδημαϊκό σου background. Οι γνωστοί μου είναι όλοι μηχανικοί, από Ελλάδα και τους φάνηκε αρκετά εύκολο. Δηλαδή στις εξετάσεις, διαβάζεις παλιά θέματα (τα οποία στα δίνουν οι καθηγητές) και γράφεις άνετα, όχι άριστα. Σε αυτούς όμως, τα θέματα τους ήταν λίγο πολύ γνωστά. Επίσης, κάποια μαθήματα είναι κοινά με το μεταπτυχιακό "Energy economics". Ο πιο "δύσκολος" καθηγητής είναι ένας ηλικιωμένος, ο οποίος διδάσκει ένα μάθημα σχετικά με το πετρέλαιο (από όσα μου έλεγαν πάντα). Εννοείται ότι από εργασίες - έρευνα (ίσως και παρουσιάσεις), θα έχεις αρκετές. Έχεις κανονικά διπλωματική, η οποία πιάνει το 40% του γενικού βαθμού (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος). Σε καμία περίπτωση όμως, μη νομίζεις ότι ένα έτος, θα είσαι κλεισμένος μέσα, από το πολύ διάβασμα. Και το μεταπτυχιακό αυτό έχει κι αρκετούς Έλληνες.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Αν χρειαστείς την οποιαδήποτε πληροφορία, σχετικά με την πόλη, το Πανεπιστήμιο κτλπ, pm me.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θέλω να κάνω MSc Software Engineering. Έχω δεχτεί πρόταση από το Oxford Brookes, πανεπιστήμιο πολύ ανερχόμενο στις λίστες τα τελευταία χρόνια και με τα αντίστοιχα awards. Μου ήρθε όμως και ένα offer από το Leicester. Για το 2ο δεν ξέρω τί παίζει, μόνο την κατάταξη του στις λίστες έχω δει και είναι αρκετά καλή. Αλλά δε φτάνει αυτό μονο. Επειδή δεν έχω πάει Αγγλία και δυστυχώς δεν έχω κάποιο άλλο μέτρο σύγκρισης. Θα ήθελα αν μπορείτε, αν κάποιος έχει πάει σε ένα από τα δύο πανεπιστήμια να γράψει τη γνώμη του ή κάποιο στοιχείο να με βοηθήσει στην επιλογή μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αρχικά θα ήθελα να πω ένα μπράβο σε όλα τα παιδιά που κρατούν ενεργό και ενημερωμένο αυτό το topic. Το επισκέπτομαι αρκετό καιρό και θα ήθελα να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

Είμαι απόφοιτος οικονομικού τμήματος με βαθμό 7,1. ΤΟEFL 106 και GMAT 580 (q42, v29, awa5) και ενδιαφέρομαι για μάστερ στον τομέα του management στην Αγγλία. Με αυτά τα δεδομένα έχω πιθανότητες σε κάποια Α-list πανεπιστήμια (lse, imperial, lbs etc) ή ακόμα και η σκέψη είναι άδικος κόπος; Σαφώς η ερώτηση μου είναι ασαφής και δεν μπορεί να απαντηθεί επακριβώς αλλά ήθελα απλά τη γνώμη κάποιων ατόμων που βρίσκονται ή γνωρίζουν κάτι παραπάνω εκ πείρας. Γιατί σίγουρα ο καθένας (καθηγητές κλπ) λέει τα δικά του αλλά θα ήθελα και μία πιο "ανεπίσημη" άποψη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αρχικά θα ήθελα να πω ένα μπράβο σε όλα τα παιδιά που κρατούν ενεργό και ενημερωμένο αυτό το topic. Το επισκέπτομαι αρκετό καιρό και θα ήθελα να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.

Είμαι απόφοιτος οικονομικού τμήματος με βαθμό 7,1. ΤΟEFL 106 και GMAT 580 (q42, v29, awa5) και ενδιαφέρομαι για μάστερ στον τομέα του management στην Αγγλία. Με αυτά τα δεδομένα έχω πιθανότητες σε κάποια Α-list πανεπιστήμια (lse, imperial, lbs etc) ή ακόμα και η σκέψη είναι άδικος κόπος; Σαφώς η ερώτηση μου είναι ασαφής και δεν μπορεί να απαντηθεί επακριβώς αλλά ήθελα απλά τη γνώμη κάποιων ατόμων που βρίσκονται ή γνωρίζουν κάτι παραπάνω εκ πείρας. Γιατί σίγουρα ο καθένας (καθηγητές κλπ) λέει τα δικά του αλλά θα ήθελα και μία πιο "ανεπίσημη" άποψη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Εννοείται πως έχεις ελπίδες. Κάνε σε όλα αιτήσεις. Από τη στιγμή που θα κάνεις την πρώτη αίτηση όλες οι άλλες είναι καρμπόν.. Είναι κρίμα να περιορίζουμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας.. :)

 

Καλή επιτυχία Requiem87 και καλώς ήρθες στο φόρουμ!!

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχεις ελπίδες. Κάνε σε όλα αιτήσεις. Από τη στιγμή που θα κάνεις την πρώτη αίτηση όλες οι άλλες είναι καρμπόν.. Είναι κρίμα να περιορίζουμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας.. :)

 

Καλή επιτυχία Requiem87 και καλώς ήρθες στο φόρουμ!!

 

Ε_Jay, σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την απάντηση όσο και για το καλωσόρισμα :)

Απλά πολλοί καθηγητές δηλώνουν πως το gmat είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας που σκορ κάτω των 600 δεν έχουν καμία πιθανότητα σε Α-list σχολές. Η αλήθεια φυσικά είναι ότι γνωρίζω άτομα με μικρότερα σκορ σε κάποια από τα πιο γνωστά μάστερ παγκοσμίως αλλά ήθελα και τη δική σας γνώμη γιατί βλέπω ότι πολλά παιδιά εδώ μέσα είναι αρκετά ενημερωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ε_Jay, σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την απάντηση όσο και για το καλωσόρισμα :)

Απλά πολλοί καθηγητές δηλώνουν πως το gmat είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας που σκορ κάτω των 600 δεν έχουν καμία πιθανότητα σε Α-list σχολές. Η αλήθεια φυσικά είναι ότι γνωρίζω άτομα με μικρότερα σκορ σε κάποια από τα πιο γνωστά μάστερ παγκοσμίως αλλά ήθελα και τη δική σας γνώμη γιατί βλέπω ότι πολλά παιδιά εδώ μέσα είναι αρκετά ενημερωμένα.

 

OK! Καταλαβαίνω τι λες :) Για να ανεβάσεις το σκορ σου είναι δύσκολο; Δεν έχω δώσει gmat και δεν ξέρω τι παίζει..

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι κι εγω καινουρια στο forum. Το Σεπτέμβρη φεύγω για MSc στο πανεπιστήμιο του Kent, στο Canterbury. Έχει κανεις πληροφορίες για το πανεπιστήμιο και την πόλη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια,

Ειχα καιρο να γραψω γιατι ειχα τρεξιματα με τα αγγλικα τελικα το πηρα το IELTS με 6.5 (7 reading,listening, 6 writing, 6.5 speaking) ,να αναφερω οτι ειχα κανει τριμηνη προετοιμασια και στο TOEFL ειχα γραψει τη μια 77 και την αλλη 75 αλλα ειχα προβλημα με το pc,εγω γενικα προτεινω IELTS γιατι σαν format ειναι καλυτερο και δεν εισαι 4 ωρες μπροστα σε ενα PC ,τεσπα γουστα ειναι αυτα.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Εχω αποδεχτει δυο offer που τα εχω αποδεχτει,το University of Leicester και το University of Southampton.Πρωτη μου επιλογη ειναι το Λεστερ γιατι θεωρειτε καλυτερο πανεπιστημιο στο management, το προβλημα ειναι το σπιτι,ειχα κανει αιτηση για δωματιο στην εστια με ιδιωτικο μπανιο,αλλα εχει μονο με κοινη τουαλετα.1.Θελω να μου πειτε που μπορω να παω για να βρω σπιτι στο Λεστερ (ensuite εννοειτε),θα παω αυριο στο προξενειο μηπως με βοηθησει.2.Πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο για να μου στελνουν χρηματα.Μπορω απο εδω στην HSBC η σε καποια αλλη τραπεζα?3.Τι να κανω με τα κινητα?περι αγωγη και αμα ξερουμε καμια προσφορα για εξωτερικο?Και τι καρτοκινητη θα χρειαστω να παρω στο εξωτερικο.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΑΣΤΕΓΟ.:p:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Ειχα καιρο να γραψω γιατι ειχα τρεξιματα με τα αγγλικα τελικα το πηρα το IELTS με 6.5 (7 reading,listening, 6 writing, 6.5 speaking) ,να αναφερω οτι ειχα κανει τριμηνη προετοιμασια και στο TOEFL ειχα γραψει τη μια 77 και την αλλη 75 αλλα ειχα προβλημα με το pc,εγω γενικα προτεινω IELTS γιατι σαν format ειναι καλυτερο και δεν εισαι 4 ωρες μπροστα σε ενα PC ,τεσπα γουστα ειναι αυτα.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Εχω αποδεχτει δυο offer που τα εχω αποδεχτει,το University of Leicester και το University of Southampton.Πρωτη μου επιλογη ειναι το Λεστερ γιατι θεωρειτε καλυτερο πανεπιστημιο στο management, το προβλημα ειναι το σπιτι,ειχα κανει αιτηση για δωματιο στην εστια με ιδιωτικο μπανιο,αλλα εχει μονο με κοινη τουαλετα.1.Θελω να μου πειτε που μπορω να παω για να βρω σπιτι στο Λεστερ (ensuite εννοειτε),θα παω αυριο στο προξενειο μηπως με βοηθησει.2.Πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο για να μου στελνουν χρηματα.Μπορω απο εδω στην HSBC η σε καποια αλλη τραπεζα?3.Τι να κανω με τα κινητα?περι αγωγη και αμα ξερουμε καμια προσφορα για εξωτερικο?Και τι καρτοκινητη θα χρειαστω να παρω στο εξωτερικο.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΑΣΤΕΓΟ.:p:(

 

1. Πρέπει να βρεις κάποιον που ξέρει από Λέστερ, δεν έχω ιδέα... αλλιώς άρχισε να κοιτάς για σπίτι στο gumtree, αν και από μακριά και χωρίς να το έχεις δει θα είναι λίγο δύσκολο. Πάντως αν τελικά καταλήξεις σε εστία με κοινά μπάνια, θα επιζήσεις, δεν είναι και τόσο τραγικό, το'χω κάνει.

2. Όχι, δε μπορείς. Πρέπει να έχεις διεύθυνση εδώ Αγγλία για να ανοίξεις λογαριασμό. Οπότε φέρε ένα μάτσο λεφτά μαζί σου, και μόλις εγκατασταθείς βουρ στην τράπεζα, και από κει και πέρα θα μπορούν να σου στείλουν παραπάνω.

3. Πάρε ένα καρτοκινητό για αρχή, με 5 λίρες, δε θα μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η Ο2 νομίζω έχει προσφορές για Ελλάδα. Αν πάντως έχεις smartphone με skype, πάρε sim της 3 (Τhree).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οπότε φέρε ένα μάτσο λεφτά μαζί σου

 

Προς θεού, όχι να κουβαλήσει πολλά μετρητά μαζί του!

 

Ας πάρει από πριν 100-200 λίρες από κάποιο ανταλλακτήριο για να έχει στην αρχή, κι από εκεί και πέρα μπορεί να κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ με την ελληνική του χρεωστική.

 

Με το που πάρει κάποιο χαρτί από το πανεπιστήμιο (ίσως και του UCAS να επαρκεί) και βρει σπίτι ή δωμάτιο σε εστία, να πάει αμέσως σε κάποια τράπεζα και να ανοίξει φοιτητικό λογαριασμό.

 

Για καρτοκινητό προτείνω giffgaff ή 3.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, όχι να κουβαλήσει πολλά μετρητά μαζί του!

 

Ας πάρει από πριν 100-200 λίρες από κάποιο ανταλλακτήριο για να έχει στην αρχή, κι από εκεί και πέρα μπορεί να κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ με την ελληνική του χρεωστική.

 

Με το που πάρει κάποιο χαρτί από το πανεπιστήμιο (ίσως και του UCAS να επαρκεί) και βρει σπίτι ή δωμάτιο σε εστία, να πάει αμέσως σε κάποια τράπεζα και να ανοίξει φοιτητικό λογαριασμό.

 

Για καρτοκινητό προτείνω giffgaff ή 3.

 

Σωστός. Είχα στο μυαλό μου την περίπτωση πρωτοετών χωρίς τραπεζικό λογαριασμό :) Και btw, δεν εννοούσα να φέρει εκατομμύρια... Χεχε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Ειχα καιρο να γραψω γιατι ειχα τρεξιματα με τα αγγλικα τελικα το πηρα το IELTS με 6.5 (7 reading,listening, 6 writing, 6.5 speaking) ,να αναφερω οτι ειχα κανει τριμηνη προετοιμασια και στο TOEFL ειχα γραψει τη μια 77 και την αλλη 75 αλλα ειχα προβλημα με το pc,εγω γενικα προτεινω IELTS γιατι σαν format ειναι καλυτερο και δεν εισαι 4 ωρες μπροστα σε ενα PC ,τεσπα γουστα ειναι αυτα.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Εχω αποδεχτει δυο offer που τα εχω αποδεχτει,το University of Leicester και το University of Southampton.Πρωτη μου επιλογη ειναι το Λεστερ γιατι θεωρειτε καλυτερο πανεπιστημιο στο management, το προβλημα ειναι το σπιτι,ειχα κανει αιτηση για δωματιο στην εστια με ιδιωτικο μπανιο,αλλα εχει μονο με κοινη τουαλετα.1.Θελω να μου πειτε που μπορω να παω για να βρω σπιτι στο Λεστερ (ensuite εννοειτε),θα παω αυριο στο προξενειο μηπως με βοηθησει.2.Πρεπει να ανοιξω ενα λογαριασμο για να μου στελνουν χρηματα.Μπορω απο εδω στην HSBC η σε καποια αλλη τραπεζα?3.Τι να κανω με τα κινητα?περι αγωγη και αμα ξερουμε καμια προσφορα για εξωτερικο?Και τι καρτοκινητη θα χρειαστω να παρω στο εξωτερικο.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΑΣΤΕΓΟ.:p:(

 

Λοιπόν, πρόσεξε...

 

1) Αρχίσεις και ψάχνεις μέσω νετ για agencies, αν μιλάμε για διαμονή εκτός εστίας. Παράδειγμα από agencies η foxtons.co.uk. Πάντως να κλείσεις σπίτι από απόσταση δε θα στο συνιστούσα. Στην Αγγλία υπάρχουν πολλά αχούρια, στα οποία θα μπορούσαν άνετα να μείνουν ποντίκια. Οπότε καλύτερα, με το που πας Leicester κλείσε ένα ξενοδοχείο (οικονομικό ελπίζω να υπάρχει στην πόλη αυτή) για λίγες μέρες και στο καπάκι αρχίζεις να ψάχνεις σπίτι. Δηλαδή πας σε agency και βλέπεις σπίτια. Έχει τρέξιμο η υπόθεση. Αν πας σε agency, οι τιμές για τις υπηρεσίες των γραφείων διαφέρουν. Επίσης, τα κριτήρια με τα οποία ο ιδιοκτήτης του ακινήτου θα επιλέξει τον ενοικιαστή, διαφέρουν. Άλλος μπορεί να θέλει να δώσει το σπίτι σε όποιον δίνει τα περισσότερα κι άλλος μπορεί να κρίνει, με βάση το report για τους υποψηφίους πελάτες του agency. Γενικά μη νομίζεις, ότι θα δεις ένα σπίτι που θα σου αρέσει και θα το κλείσεις αμέσως. Η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει 1-2 εβδομάδες. Αν πάλι δε θες ξενοδοχείο (λόγω οικονομικής δαπάνης), πήγαινε εστία με κοινόχρηστη τουαλέτα (δεν έχω μείνει ποτέ σε τέτοια εστία, μόνο σε ensuite room εστίας) για λίγο καιρό και ταυτόχρονα ψάνχε για σπίτι. Βεβαίως, να ξέρεις ότι πολλές φορές σε κάποιες πόλεις φοιτητών λειτουργούν και εστίες, όχι του πανεπιστημίου, αλλά ιδιωτικές (δε ξέρω συγκεκριμένα για το Leicester). Αν πάντως ψάχνεις για γκαρσονιέρα - flat studio, θα σου έρθει πιο ακριβά από την εστία του πανεπιστημίου σου και από τη συγκατοίκηση. Πάντως, αν ψάξεις αυτή την περίοδο για σπίτι, κινήσου γρήγορα, γιατί πολλά σπίτια θα έχουν ήδη κλειστεί από την προηγούμενη άνοιξη (για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος), από φετινούς 2-3 έτους φοιτητές. Γενικά, καλή τύχη....

 

2) Η HSBC Ελλάδος και Αγγλίας, το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Δε μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην ελληνική HSBC και να κάνεις ανάληψη από την αγγλική HSBC, εννοώ να έχεις το ίδιο λογαριασμό. Η ελληνική HSBC προσφέρει κάτι πακέτα για φοιτητές (που πάνε Αγγλία), τα οποία περιέχουν πιστωτική κάρτα και κάποια ιδιωτική ασφάλιση. Προσωπικά δεν επέλεξα κάτι τέτοιο, γιατί το θεώρησα ακριβό. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να πας Αγγλία με κάποιο ρευστό και μόλις εγκατασταθείς ανοίγεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα (με διαβατήριο, χαρτί πανεπιστημίου και διεύθυνση κατοικίας). Οπότε μετά μπαίνεις στο ebanking της ελληνικής τράπεζας (αν στείλεις έμβασμα από Ελλάδα από την τράπεζα κι όχι από το ebanking, οι προμήθειες της τράπεζας είναι υψηλότερες από ότι του ebanking) και στέλνεις τα εμβάσματά σου στον αγγλικό σου λογαριασμό. Επίσης, μπορείς να τραβάς από ΑΤΜ στην Αγγλία, με τη χρεωστική ή πιστωτική σου κάρτα, της ελληνικής τράπεζας. Απλά η ισοτιμία που θα παίρνεις από το ΑΤΜ, θα είναι χειρότερη από την ισοτιμία των τραπεζών. Για παράδειγμα αν η κάρτα σου είναι VISA, μπες στο website της και πήγαινε στο currency converter και δες τι ισοτιμία θα παίρνεις (στο περίπου, μπορεί να υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά). Σε αυτή την περίπτωση του ΑΤΜ, να υπολογίσεις και την περίπτωση της προμήθειας της ελληνικής σου τράπεζας. Όσο περισσότερα σηκώνεις από ΑΤΜ, τόσο λιγότερα (συγκριτικά πάντα) πληρώνεις σε προμήθεια στην ελληνική τράπεζα. Αν θες τη γνώμη μου, πήγαινε στην Τράπεζα της Ελλάδος (όσο το δυνατόν πιο πρωί) αντάλλαξε 1 - 2 χιλιάδες λίρες (για τον πρώτο καιρό, μέχρι να εγκατασταθείς), και πάρε τις λίρες σε 50αρικα (λιγότερος όγκος στο πακέτο με τις λίρες, οπότε κρύβεται και πιο εύκολα πάνω σου). Έχε και την κάρτα σου (χρεωστική ή πιστωτική), για κάτι έκτακτο, και θα είσαι οκ. Μην αλλάξεις λίρες, σε ανταλλακτήριο αεροδρομίου, δε θα σου δώσουν καθόλου καλή ισοτιμία.

 

3) Από όσο ξέρω η Vodafone σε κατόχους συμβολαίου προσφέρει ένα πρόγραμμα (δε θυμάμαι πως λέγεται) το οποίο είναι για περιαγωγές και τέτοια (να μιλάς εξωτερικό). Εγώ το βρήκα ακριβό και δεν το προτίμησα. Μόλις πας Αγγλία, δεν αγοράζεις καρτοκινητή από το αεροδρόμιο, γιατί έχουν ακριβές χρεώσεις. Θα πας σε μαγαζί (πχ στο Cardphone warehouse) και θα πεις τι θες ακριβώς και θα σου δώσουν την πιο οικονομική πρόταση. Για κλήσεις στο εξωτερικό (από Αγγλία για Ελλάδα), υπάρχει η Talkmobile καρτοκινητή κι η Lebara καρτοκινητή. Ψάξε στο google. Πχ η Talkmobile pay as you go card έχει το Globetalker Rewards (http://www.talkmobile.co.uk/pay_as_you_go.html).

 

Ελπίζω να σου κάλυψα κάποιες απορίες. Αν θες κάτι άλλο, ρώτα με ελεύθερα (αν θες, pm me).

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Με λένε Φωτεινή και ειμαι στο βιολογικό Αθηνών. Ελπίζω αν καταφέρω να δώσω εξετάσεις να τελειώσω τη σχολή τώρα καθώς χρωστάω ένα μάθημα.

Θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Biomedicine Science (βιοιατρικές επιστήμες). Ψάχνω courses για τον Ιανουάριο αλλά δεν βρίσκω πολλά. Ένα είναι στο Napier Edimburg University το οποίο δεν είναι ψηλά στην κατάταξη.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη και να χάσω χρόνο ή να πάω τώρα; Δεν έχω σκοπό να μείνω έξω αλλά θέλω να γυρίσω μόλις τελειώσω. Εσείς έχετε κάτι να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Με λένε Φωτεινή και ειμαι στο βιολογικό Αθηνών. Ελπίζω αν καταφέρω να δώσω εξετάσεις να τελειώσω τη σχολή τώρα καθώς χρωστάω ένα μάθημα.

Θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Biomedicine Science (βιοιατρικές επιστήμες). Ψάχνω courses για τον Ιανουάριο αλλά δεν βρίσκω πολλά. Ένα είναι στο Napier Edimburg University το οποίο δεν είναι ψηλά στην κατάταξη.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη και να χάσω χρόνο ή να πάω τώρα; Δεν έχω σκοπό να μείνω έξω αλλά θέλω να γυρίσω μόλις τελειώσω. Εσείς έχετε κάτι να προτείνετε;

 

Eίναι ελάχιστα εως κανένα τα courses που αρχίζουν το Γενάρη. Η ακαδημαϊκή χρονιά για σχεδόν όλα τα αγγλικά πανεπιστήμια αρχίζει τέλη Σεπτέμβρη. Ίσως είναι Σκωτσέζικο κόλπο αυτό που βρήκες.. Στη θέση σου θα περίμενα μέχρι του χρόνου, που θα μπορείς να βρεις θέση σε κάποιο καλύτερο πανεπιστήμιο, σε course που σ'αρέσει. Αλλά αυτό φυσικά είναι δικιά σου απόφαση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρόσεξε...

 

1) Αρχίσεις και ψάχνεις μέσω νετ για agencies, αν μιλάμε για διαμονή εκτός εστίας. Παράδειγμα από agencies η foxtons.co.uk. Πάντως να κλείσεις σπίτι από απόσταση δε θα στο συνιστούσα. Στην Αγγλία υπάρχουν πολλά αχούρια, στα οποία θα μπορούσαν άνετα να μείνουν ποντίκια. Οπότε καλύτερα, με το που πας Leicester κλείσε ένα ξενοδοχείο (οικονομικό ελπίζω να υπάρχει στην πόλη αυτή) για λίγες μέρες και στο καπάκι αρχίζεις να ψάχνεις σπίτι. Δηλαδή πας σε agency και βλέπεις σπίτια. Έχει τρέξιμο η υπόθεση. Αν πας σε agency, οι τιμές για τις υπηρεσίες των γραφείων διαφέρουν. Επίσης, τα κριτήρια με τα οποία ο ιδιοκτήτης του ακινήτου θα επιλέξει τον ενοικιαστή, διαφέρουν. Άλλος μπορεί να θέλει να δώσει το σπίτι σε όποιον δίνει τα περισσότερα κι άλλος μπορεί να κρίνει, με βάση το report για τους υποψηφίους πελάτες του agency. Γενικά μη νομίζεις, ότι θα δεις ένα σπίτι που θα σου αρέσει και θα το κλείσεις αμέσως. Η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει 1-2 εβδομάδες. Αν πάλι δε θες ξενοδοχείο (λόγω οικονομικής δαπάνης), πήγαινε εστία με κοινόχρηστη τουαλέτα (δεν έχω μείνει ποτέ σε τέτοια εστία, μόνο σε ensuite room εστίας) για λίγο καιρό και ταυτόχρονα ψάνχε για σπίτι. Βεβαίως, να ξέρεις ότι πολλές φορές σε κάποιες πόλεις φοιτητών λειτουργούν και εστίες, όχι του πανεπιστημίου, αλλά ιδιωτικές (δε ξέρω συγκεκριμένα για το Leicester). Αν πάντως ψάχνεις για γκαρσονιέρα - flat studio, θα σου έρθει πιο ακριβά από την εστία του πανεπιστημίου σου και από τη συγκατοίκηση. Πάντως, αν ψάξεις αυτή την περίοδο για σπίτι, κινήσου γρήγορα, γιατί πολλά σπίτια θα έχουν ήδη κλειστεί από την προηγούμενη άνοιξη (για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος), από φετινούς 2-3 έτους φοιτητές. Γενικά, καλή τύχη....

 

2) Η HSBC Ελλάδος και Αγγλίας, το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Δε μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στην ελληνική HSBC και να κάνεις ανάληψη από την αγγλική HSBC, εννοώ να έχεις το ίδιο λογαριασμό. Η ελληνική HSBC προσφέρει κάτι πακέτα για φοιτητές (που πάνε Αγγλία), τα οποία περιέχουν πιστωτική κάρτα και κάποια ιδιωτική ασφάλιση. Προσωπικά δεν επέλεξα κάτι τέτοιο, γιατί το θεώρησα ακριβό. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να πας Αγγλία με κάποιο ρευστό και μόλις εγκατασταθείς ανοίγεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα (με διαβατήριο, χαρτί πανεπιστημίου και διεύθυνση κατοικίας). Οπότε μετά μπαίνεις στο ebanking της ελληνικής τράπεζας (αν στείλεις έμβασμα από Ελλάδα από την τράπεζα κι όχι από το ebanking, οι προμήθειες της τράπεζας είναι υψηλότερες από ότι του ebanking) και στέλνεις τα εμβάσματά σου στον αγγλικό σου λογαριασμό. Επίσης, μπορείς να τραβάς από ΑΤΜ στην Αγγλία, με τη χρεωστική ή πιστωτική σου κάρτα, της ελληνικής τράπεζας. Απλά η ισοτιμία που θα παίρνεις από το ΑΤΜ, θα είναι χειρότερη από την ισοτιμία των τραπεζών. Για παράδειγμα αν η κάρτα σου είναι VISA, μπες στο website της και πήγαινε στο currency converter και δες τι ισοτιμία θα παίρνεις (στο περίπου, μπορεί να υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά). Σε αυτή την περίπτωση του ΑΤΜ, να υπολογίσεις και την περίπτωση της προμήθειας της ελληνικής σου τράπεζας. Όσο περισσότερα σηκώνεις από ΑΤΜ, τόσο λιγότερα (συγκριτικά πάντα) πληρώνεις σε προμήθεια στην ελληνική τράπεζα. Αν θες τη γνώμη μου, πήγαινε στην Τράπεζα της Ελλάδος (όσο το δυνατόν πιο πρωί) αντάλλαξε 1 - 2 χιλιάδες λίρες (για τον πρώτο καιρό, μέχρι να εγκατασταθείς), και πάρε τις λίρες σε 50αρικα (λιγότερος όγκος στο πακέτο με τις λίρες, οπότε κρύβεται και πιο εύκολα πάνω σου). Έχε και την κάρτα σου (χρεωστική ή πιστωτική), για κάτι έκτακτο, και θα είσαι οκ. Μην αλλάξεις λίρες, σε ανταλλακτήριο αεροδρομίου, δε θα σου δώσουν καθόλου καλή ισοτιμία.

 

3) Από όσο ξέρω η Vodafone σε κατόχους συμβολαίου προσφέρει ένα πρόγραμμα (δε θυμάμαι πως λέγεται) το οποίο είναι για περιαγωγές και τέτοια (να μιλάς εξωτερικό). Εγώ το βρήκα ακριβό και δεν το προτίμησα. Μόλις πας Αγγλία, δεν αγοράζεις καρτοκινητή από το αεροδρόμιο, γιατί έχουν ακριβές χρεώσεις. Θα πας σε μαγαζί (πχ στο Cardphone warehouse) και θα πεις τι θες ακριβώς και θα σου δώσουν την πιο οικονομική πρόταση. Για κλήσεις στο εξωτερικό (από Αγγλία για Ελλάδα), υπάρχει η Talkmobile καρτοκινητή κι η Lebara καρτοκινητή. Ψάξε στο google. Πχ η Talkmobile pay as you go card έχει το Globetalker Rewards (http://www.talkmobile.co.uk/pay_as_you_go.html).

 

Ελπίζω να σου κάλυψα κάποιες απορίες. Αν θες κάτι άλλο, ρώτα με ελεύθερα (αν θες, pm me).

 

 

Πρωτα απο ολα ευχαριστω για το χρονο σου και τισ απαντησεις σου. Ειμαι αγχωμενος με το θεμα του σπιτιου,επειδη εστια δεν βρηκα ensuite και στο unite-students ειναι ολα κλεισμενα στο Leicester (στις αλλες πολεις κατι βρισκεις..) ,το πανεπιστημιο μου ξεκιναει 4 Οκτωβρη αλλα θα παω απο τις 27 για να μπω στο κλιμα..το θεμα ειναι οτι ειμαι αστεγος και το προξενειο της Αγγλιας δεν με βοηθαει..ξερεις καπου που μπορω να απευθυνθω για να μου βρει σπιτι στο Λεστερ , επισης εκτος απο το site που εγραψες εχεις υποψην σου καπου αλλου που να ειναι εγκυρο και να κλεισω..ΑΑ και κατι ακομα οταν σου λενε flat με συγκατοικους τι εννοουν? ενα μεγαλο σπιτι με χωρισμενα δωματια και κοινο σαλονι και κουζινα?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ευχαριστω για το χρονο σου και τισ απαντησεις σου. Ειμαι αγχωμενος με το θεμα του σπιτιου,επειδη εστια δεν βρηκα ensuite και στο unite-students ειναι ολα κλεισμενα στο Leicester (στις αλλες πολεις κατι βρισκεις..) ,το πανεπιστημιο μου ξεκιναει 4 Οκτωβρη αλλα θα παω απο τις 27 για να μπω στο κλιμα..το θεμα ειναι οτι ειμαι αστεγος και το προξενειο της Αγγλιας δεν με βοηθαει..ξερεις καπου που μπορω να απευθυνθω για να μου βρει σπιτι στο Λεστερ , επισης εκτος απο το site που εγραψες εχεις υποψην σου καπου αλλου που να ειναι εγκυρο και να κλεισω..ΑΑ και κατι ακομα οταν σου λενε flat με συγκατοικους τι εννοουν? ενα μεγαλο σπιτι με χωρισμενα δωματια και κοινο σαλονι και κουζινα?

 

Δυστυχώς καμία επίσημη αρχή δε θα σε βοηθήσει γιατί το θέμα σου δυστυχώς δεν κατατάσσεται στα επείγοντα, και μεταξύ μας δεν είναι δουλειά του προξενείου να σου βρει σπίτι....

Μπορείς να κοιτάξεις και εδώ, εγώ από κει βρήκα στο Λονδίνο, έχει όλα τα agencies και μάλιστα οι ίδιοι ανεβάζουν τις λίστες με τα σπίτια τους εκεί. Είναι κάτι σαν search engine για estate agencies. Προσωπική μου (και όχι μόνο) άποψη και από πολυετή εμπειρία είναι ότι οι Foxtons που προτείνει ο johntfsi είναι απατεώνες του κερατά. :X Αλλά μπορεί και να είσαι τυχερός.

Κοίτα εκεί που σου είπα (που περιλαμβάνει και τους foxtons), και σημείωσε κάποια, και πάρε τηλέφωνο ΠΡΙΝ πας για να κανονίσεις για viewing τις μέρες που θα είσαι εκεί, άστεγος. Όσο περισσότερα μπορέσεις να δεις τόσο καλύτερο.

Όσο για το shared flat, ναι, συνήθως εννοούν αυτό. Έχεις το δωματιό σου και μοιράζεσαι τουαλέτα (εκτός και αν λέει ensuite δωμάτιο), κουζίνα και σαλόνι στο σπίτι, με τους άλλους ένοικους.

Θα σου βγει πιο φθηνό αυτό από το να κλείσεις μόνος σου, αλλά η συγκατοίκηση μπορεί να σου βγει πολύ ξυνή, αν δεν ταιριάξεις με τους άλλους. Αν δε το δωμάτιό σου δεν έχει ensuite τουαλέτα, στη θέση σου θα πήγαινα στην εστία με τα 1000. Πολλοί Έλληνες ακούνε "εστία" και τους έρχονται στο μυαλό εικόνες από το χάλι των ελληνικών φοιτητικών εστιών... δεν είναι έτσι εδώ.

 

Kαι κάτι άλλο: Οι Άγγλοι έχουν το περίεργο μεταξύ άλλων να δίνουν τα νοίκια σε pw (per week). Για να υπολογίσεις το μηνιαίο νοίκι αν δεν το λέει (pcm-per calendar month), δεν πολλαπλασιάζεις απλά επί 4, αλλά επί 52/12. Βγαίνει παραπάνω έτσι, στο λέω για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως στο τέλος του μήνα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήθελα να ρωτήσω ακόμη κάτι. Γνωρίζετε οτιδήποτε για το πανεπιστήμιο του Brighton; Είναι καλό ως πανεπιστήμιο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι ακόμη μαθητής του Λυκείου αλλά ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό. Έχω αρκετές απορίες, αφού δε το 'χω ψάξει και πολύ, οι οποίες αφορούν κυρίως τις προπτυχιακές σπουδές. Κατ' αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω όσους πέρασαν από τη θέση μου και όσους σπουδάζουν ή σπούδασαν στο Ηνωμένο Βασίλειο ποιες ήταν οι εμπειρίες τους. Επιπροσθέτως, θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς ακριβώς γίνεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια και ποια είναι - κατά κανόνα - τα κριτήρια. Έχω και την εξής απορία: Η επιλογή των κατευθύνσεων στα ελληνικά Λύκεια επηρεάζει και το τμήμα του Πανεπιστημίου στο οποίο μπορώ να φοιτήσω; Υπάρχει στην Ελλάδα φορέας που να μπορεί να με ενημερώσει για την εκπαίδευση σε αγγλικά πανεπιστήμια; Τέλος, το κόστος διαβίωσης αλλά και των διδάκτρων είναι υψηλό; Αν ναι πόσο περίπου;

 

Ευχαριστώ πολύ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν για να κάνω τις δουλειές μου και γενικά να κινούμαι στην Μ. Βρετανία χρειάζομαι διαβατήριο ή αρκεί η ελληνική ταυτότητα?? Το λέω γιατί είμαστε την ΕΕ και πέρσι που ταξίδεψα προς τα εκεί είχα μόνο την ταυτότητά μου και όλα οκ. Θα κάνω το master μου στο Southampton και έπειτα από επικοινωνία δεν μπορούσαν να μου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση..

 

Με ενδιαφέρει πιό πολύ για τις τράπεζες(άνοιγμα λογαριασμού,κλπ). Αν μπορώ να τα αποφύγω τα 100 ευρώ για το διαβατήριο δε θα με χάλαγε...

-- Άγγελος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήθελα να ρωτήσω ακόμη κάτι. Γνωρίζετε οτιδήποτε για το πανεπιστήμιο του Brighton; Είναι καλό ως πανεπιστήμιο;

 

Στην κατάταξη είναι κάτω του μετρίου. Και γενικά, αλλά και για τον τομέα σου συγκεκριμένα... Δεν ξέρω παραπάνω να σου πω γιατί δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, αλλά η πόλη δεν είναι άσχημη, έχει και παραλία :)

 

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι ακόμη μαθητής του Λυκείου αλλά ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό. Έχω αρκετές απορίες, αφού δε το 'χω ψάξει και πολύ, οι οποίες αφορούν κυρίως τις προπτυχιακές σπουδές. Κατ' αρχάς θα ήθελα να ρωτήσω όσους πέρασαν από τη θέση μου και όσους σπουδάζουν ή σπούδασαν στο Ηνωμένο Βασίλειο ποιες ήταν οι εμπειρίες τους. Επιπροσθέτως, θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς ακριβώς γίνεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια και ποια είναι - κατά κανόνα - τα κριτήρια. Έχω και την εξής απορία: Η επιλογή των κατευθύνσεων στα ελληνικά Λύκεια επηρεάζει και το τμήμα του Πανεπιστημίου στο οποίο μπορώ να φοιτήσω; Υπάρχει στην Ελλάδα φορέας που να μπορεί να με ενημερώσει για την εκπαίδευση σε αγγλικά πανεπιστήμια; Τέλος, το κόστος διαβίωσης αλλά και των διδάκτρων είναι υψηλό; Αν ναι πόσο περίπου;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Θα βρεις τις πιο έγκυρες πληροφορίες μέσω του British Council. Η εισαγωγή συνήθως γίνεται με εξετάσεις. Το τι είδους ακριβώς, εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, και από το συγκεκριμένο τμήμα που θέλεις να σπουδάσεις. Οι περισσότεροι θα σου ζητήσουν A-levels (σε συγκεκριμένα θέματα ανάλογα με τον τομέα σπουδών), αλλά μπορεί να τα παρακάμψεις μερικές φορές κάνοντας κάποιο "foundation course", που κρατάει ένα χρόνο. Μπορεί ακόμα κι αυτό να παρακάμψεις, αν έχεις εξαιρετικό απολυτήριο λυκείου, και αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Όλες οι αιτήσεις, ανεξάρτητα με το αν θα γίνουν απ'ευθείας από σένα ή όχι, περνάνε από μια αρχή που λέγεται UCAS. Θα βρεις κι εκεί πολλές πληροφορίες για την εισαγωγή γενικά. Πιο ειδικά φυσικά, μπορείς να βρεις στις ιστοσελίδες του κάθε πανεπιστημίου.

Όσο για τα δίδακτρα.... από του χρόνου δυστυχώς θα τριπλασιαστούν, σύμφωνα με τον απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου νόμο που πέρασε φέτος, ο οποίος ανεβάζει το ανώτατο όριο που μπορούν να χρεώσουν τα πανεπιστήμια σε 9000 λίρες το χρόνο. Τα καλά πανεπιστήμια έχουν ήδη ανακοινώσει ότι θα ζητήσουν ολόκληρο το ποσό από τους προπτυχιακούς.

Οπότε η Αγγλία θα σταματήσει να είναι πιθανή επιλογή για αυτούς των οποίων οι γονείς δεν έχουν 2-3 Cayenne στο γκαράζ τους.... δυστυχώς. :( Και η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι δυστυχώς ναι, από του χρόνου το κόστος θα είναι υψηλότατο. Εκτός αν δεν πας Αγγλία, και πας Σκωτία, που είναι ακόμα τζάμπα :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμαζομαι για Λεστερ και ψαχνω σπιτι σαν τρελος, βρηκα τελικα ενα σπιτι στο σιτε

http://www.sanghastudentaccommodation.com/apply_student_halls_leicester.php (δειτε το κ πειτε μου πως σας φαινεται..μην ειναι τπτ απατεωνες και τρεχω..) Επειδη δεν εβρισκα σπιτι και επειδη μου φανηκε και καλο (Διπλα στο πανεπιστημιο κιωλας..) εδωσα την προκαταβολη 250 λιρες, αλλα μου ζητησαν και ολα τα υπολοιχα χρηματα γτ δεν εχω εγγυητη που να μενει στην Αγγλια..και δεν μπορω να πληρωσω σε τρεις δοσεις.. σας κανω copy τι μου εστειλει και ακουω γνωμες.Και ισχυει αυτο με τν εγγυητη?Οποιος ξερει μου λεει και ευχαριστω.

 

Hello

 

According to your application form your guarantor is not a UK resident in which case it is not possible to pay in instalments and the rental should be payable in full on move in so the contract is completed correctly. If you check carefully the details on our website it does state this information under the frequently asked questions heading in the section headed how do I pay for my rental.

 

Do you have a family member who is resident in the UK who could be a guarantor for you - if so pls resend the application form with their details completed and then I can advise you the revised instruction for completing the contract.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμαζομαι για Λεστερ και ψαχνω σπιτι σαν τρελος, βρηκα τελικα ενα σπιτι στο σιτε

http://www.sanghastudentaccommodation.com/apply_student_halls_leicester.php (δειτε το κ πειτε μου πως σας φαινεται..μην ειναι τπτ απατεωνες και τρεχω..) Επειδη δεν εβρισκα σπιτι και επειδη μου φανηκε και καλο (Διπλα στο πανεπιστημιο κιωλας..) εδωσα την προκαταβολη 250 λιρες, αλλα μου ζητησαν και ολα τα υπολοιχα χρηματα γτ δεν εχω εγγυητη που να μενει στην Αγγλια..και δεν μπορω να πληρωσω σε τρεις δοσεις.. σας κανω copy τι μου εστειλει και ακουω γνωμες.Και ισχυει αυτο με τν εγγυητη?Οποιος ξερει μου λεει και ευχαριστω.

 

Hello

 

According to your application form your guarantor is not a UK resident in which case it is not possible to pay in instalments and the rental should be payable in full on move in so the contract is completed correctly. If you check carefully the details on our website it does state this information under the frequently asked questions heading in the section headed how do I pay for my rental.

 

Do you have a family member who is resident in the UK who could be a guarantor for you - if so pls resend the application form with their details completed and then I can advise you the revised instruction for completing the contract.

 

Αυτό που σου λένε ισχύει, το γράφουν καθαρά. Λίγο ασυνήθιστο, αλλά ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Μάλλον τους κλέψανε πολλοί και αποφάσισαν να τα ζητάνε όλα για να μην έχουν να πληρώνουν για να σε κυνηγάνε διεθνώς. Οπότε ναι, πρέπει να τα σκάσεις όλα. Τώρα το αν είναι καλό, δεν μπορεί να σου πει κανένας παρά μόνο όσοι έχουν μείνει εκεί... Οι φωτογραφίες πάντα δείχνουν τα καλύτερα... ίσως να βρεις κάποιες πληροφορίες στα forums εδώ.

 

Καλή τύχη πάντως, και ελπίζω να πέσεις σε καλά παιδιά, αφού διάλεξες τη συγκατοίκηση. :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...