Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις αγαπημένες μου...

Τεράστια ταινία και εξαιρετικό θέμα.

Στην Κρακοβία υπάρχει μουσείο πολέμου/ιστορίας και μπαίνοντας βλέπεις σκηνές από τα γυρίσματα.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

The Christmas Chronicles (2018).

https://m.imdb.com/title/tt2990140/

Πολύ καλή Χριστουγεννιάτικη ταινία, βλέπεται ευχάριστα και είναι ότι πρέπει για την περίοδο. Εννοείται είναι κυρίως για μικρες ηλικίες, αλλά ούτως ή άλλως όλοι μας τα Χριστούγεννα γινόμαστε μικρά παιδιά :). Για το είδος της, από εμένα 8/10.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Cape Fear (1962) 7/10

 

Καλή. Τη περίμενα καλύτερη σε σύγκριση με το ριμέικ του 1991 του Σκορτσέζε αλλά τελικά είναι στο ίδιο επίπεδο. Πολύ καλές ερμηνείες.

 

Red Sparrow (2018) 6/10

 

Τη ξαναείδα για να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Τελικά τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Click (2006) 6/10

 

Δραματική κομεντί με Άνταμ Σάντλερ. Είχε ενδιαφέρουσα υπόθεση που σε προβληματίζει ως ένα βαθμό αλλά μέχρι εκεί.

 

Wonder (2017) 7/10

 

Καλή υπόθεση και όμορφα δοσμένη αλλά περίμενα περισσότερα. Καλές ερμηνείες.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο NOVA Christmas το ''εγκλημα στο οριαν εξπρες'' του 2017.

7/10

Ωραία πλάνα και καλές ερμηνείες.Σε κάποιο σημείο αν δεν προσέξεις, μπερδεύεσαι άνετα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

"The house that Jack built"

 

Πολύ καλή δουλειά από τον αγαπημένο, αντισυμβατικό και προκλητικό Lars Von Trier.

Ο Matt Dillon σίγουρα όχι στον καλύτερο ρόλο του και θα έλεγε κανείς ότι περνάει κάπως απαρατήρητος, αν και πρωταγωνιστής.

 

Πέρα από αυτό που βλέπει ο θεατής, τα μηνύματα και νοήματα της ταινίας είναι πολλά. Κάτι ανάλογο με το "Nymphomaniac", που όλοι έμειναν απλά στο προφανές και όχι στα νοήματα που περνούσε η ταινία.

 

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό που βλέπει ο θεατής, τα μηνύματα και νοήματα της ταινίας είναι πολλά. Κάτι ανάλογο με το "Nymphomaniac", που όλοι έμειναν απλά στο προφανές και όχι στα νοήματα που περνούσε η ταινία.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά, μεταξύ μας, το "προφανές" στο Nymphomaniac ήταν κάτι παραπάνω από απλά προφανές. Ήταν επί τούτου βαλμένο για να δημιουργηθεί φασαρία.

 

Και εμένα μου αρέσει ο Trier - Melancholia, Breaking the Waves, Dancer in the Dark και φυσικά το εξαιρετικό Dogville (και η για εμένα ψιλοελλειπής συνέχειά του) - αλλά το Nymphomaniac ήταν ομολογουμένως μία ημι-τσόντα με βαθύτερα νοήματα.

Και σε μία τσόντα κανείς δεν ψάχνει τα βαθύτερα νοήματα.

Όταν το προφανές βγάζει μάτι είναι λογικό οι περισσότεροι να ασχοληθούν με αυτό παρά με το νόημα της ταινίας.

Και το πιο κουφό είναι ότι είναι το άκρως αντίθετο του Dogville όπου το να καταλάβεις το νόημα είναι το μοναδικό που μπορεί ουσιαστικά να σε κερδίσει στην ταινία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μεταξύ μας, το "προφανές" στο Nymphomaniac ήταν κάτι παραπάνω από απλά προφανές. Ήταν επί τούτου βαλμένο για να δημιουργηθεί φασαρία.

 

Και εμένα μου αρέσει ο Trier - Melancholia, Breaking the Waves, Dancer in the Dark και φυσικά το εξαιρετικό Dogville (και η για εμένα ψιλοελλειπής συνέχειά του) - αλλά το Nymphomaniac ήταν ομολογουμένως μία ημι-τσόντα με βαθύτερα νοήματα.

Και σε μία τσόντα κανείς δεν ψάχνει τα βαθύτερα νοήματα.

Όταν το προφανές βγάζει μάτι είναι λογικό οι περισσότεροι να ασχοληθούν με αυτό παρά με το νόημα της ταινίας.

Και το πιο κουφό είναι ότι είναι το άκρως αντίθετο του Dogville όπου το να καταλάβεις το νόημα είναι το μοναδικό που μπορεί ουσιαστικά να σε κερδίσει στην ταινία.

Προφανως και είναι έτσι. Ο Trier θέλει να προκαλει και να δημιουργεί ντόρο γύρω από τις ταινίες του. Όπως και ο ίδιος κατά καιρούς με δηλώσεις που έχει κάνει. Αλλά για κάποιον σκεπτόμενο, δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει και νομίζω ότι το καταφέρνει άψογα στις ταινίες του. Ένα από τα πολλά που ήθελε να περάσει στο Nymphomaniac, ήταν και το ζήτημα των εκτρώσεων για παραδειγμα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

The Fisher King (1991) 7/10

 

Όμορφη ταινία με πολύ καλές ερμηνείες. Προτείνεται.

 

The Bone Collector (1999) 6/10

 

Καλομέτρια. Πιστεύω με τέτοιο καστ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα ο σκηνοθέτης.

Link to comment
Share on other sites

Η Βασίλισσα του Χιονιού(2014) στην ΕΡΤ-3 στις 20:00 παραμονή Χριστουγέννων.

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599905&chid=10

 

Λίγο αργότερο στο ίδιο κανάλι το:ROSEMONT (2015) στις 22:30

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599924&chid=10

 

Η ΕΡΤ-1 θα μεταδώσει αύριο Παραμονή Χριστουγέννων στις 16:00 το ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (2015)

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599766&chid=9

 

O ALPHA το ''Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΩΝ΄΄(1994) https://www.alphatv.gr/show/o-vasilias-ton-liodarion/

To open tv ''NOEL ''(2004) https://www.tvopen.gr/tainia/6503/noel

 

Ό,τι και αν δείτε καλές γιορτές!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

AQUAMAN

 

Από τις λίγες της DC που βλέπεται.

Οκ δεν είναι Marvel, αλλά έχει δράση και χιούμορ (ίσως και λίγο χαζό).

Τρομερά εφέ και σίγουρα αξίζει για σινεμά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

AQUAMAN

 

Από τις λίγες της DC που βλέπεται.

Οκ δεν είναι Marvel, αλλά έχει δράση και χιούμορ (ίσως και λίγο χαζό).

Τρομερά εφέ και σίγουρα αξίζει για σινεμά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Όπως έγραψα, πέρα από τα εφφέ που παραδόξως για ταινία DC ήταν αξιοπρεπέστατα, οι εικόνες του Wan σε βυθό κυρίως ήταν τρομερές. Σε μερικές σκηνές τα χρώματα και τα όντα θύμισαν λίγο από Avatar. Ίσως έπαιξε ρόλο το ότι το είδα σε 3D για αυτό με εντυπωσίασε τόσο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Βασίλισσα του Χιονιού(2014) στην ΕΡΤ-3 στις 20:00 παραμονή Χριστουγέννων.

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599905&chid=10

 

Λίγο αργότερο στο ίδιο κανάλι το:ROSEMONT (2015) στις 22:30

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599924&chid=10

 

Η ΕΡΤ-1 θα μεταδώσει αύριο Παραμονή Χριστουγέννων στις 16:00 το ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (2015)

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3599766&chid=9

 

O ALPHA το ''Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΩΝ΄΄(1994) https://www.alphatv.gr/show/o-vasilias-ton-liodarion/

To open tv ''NOEL ''(2004) https://www.tvopen.gr/tainia/6503/noel

 

Ό,τι και αν δείτε καλές γιορτές!!

Είδα στην ΕΡΤ-1 το ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (2015).7/10

Ωραία ταινία με την κλασσική συνταγή.Μια γυναίκα καριέρας που πάει σε ένα υποθετικό μέλλον και βλέπει τι θα γινόταν αν είχε φτιάξει οικογένεια.Σε επανάληψη αύριο ανήμερα Χριστουγέννων στην ΕΡΤ-2 στις 00:15 για όσους την έχασαν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Με καθε χριστουγεννιατικη διαθεση, εγω θα προτεινα να μη δειτε καθολου τηλεοραση τα Χριστουγεννα.
Link to comment
Share on other sites

Με καθε χριστουγεννιατικη διαθεση, εγω θα προτεινα να μη δειτε καθολου τηλεοραση τα Χριστουγεννα.

Μόνο αν έχεις προγραμματίσει διάφορα πράγματα.Αν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι, πλην του οικογενειακού τραπεζιού τότε είναι ωραίες οι ταινίες αυτές.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ (2014) στην ΕΡΤ-3.

8/10.Πολύ ωραία ταινία.Πανέμορφα πλάνα στο χιόνι.Έκανε λίγο κοιλιά στη μέση προς το τέλος αλλά οκ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

The Sandlot (1993) 7/10

 

Καλή κωμική περιπέτεια, ότι πρέπει για χαλάρωση Κυριακή μεσημέρι.

 

Tombstone (1993) 6/10

 

Πρωταγωνιστούν μεγάλα ονόματα αλλά δε μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το '΄ROSEMONT ΄΄ (2015) στην ΕΡΤ-3.

6/10

SPOILER:

Ωραία ιστορία αλλά δεν γίνεται να είσαι σίγουρη ότι βρήκες την επί 20 χρόνια χαμένη εγγονή σου από σύμπτωση και να μην θες να κάνεις τεστ DNA, γιατί είσαι σίγουρη ότι αυτή είναι.Οκ καταλαβαίνω το νόημα της ταινίας για την ημέρα αλλά...Κατά τα άλλα μια γλυκιά ταινία που τονίζει τον πόνο της απώλειας..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο ΚΟΝΤRA Channel (χαχαχα εκεί μας κατάντησαν) το left behind (2000) 3/10.Ξεκίνησε ωραία με καλό σενάριο αλλά στη συνέχεια χάλασε πάρα πολύ.Δεν κατάλαβα και πολλά.Η εικόνα ήταν εντελώς λάσπη σαν βίντεο 144p.Ίσως έφταιγε και το κανάλι βέβαια.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

What Happened to Monday (2017) 7/10

 

Ενδιαφέρουσα περιπέτεια επιστ. φαντασίας με καλές ερμηνείες. Πολύ καλή η πρωταγωνίστρια σε επτά ρόλους.

 

What About Bob? (1991) 6/10

 

Όταν την είχα δει μικρότερος μου άρεσε. Τη ξαναείδα και βλέπω δεν υπάρχει χημεία μεταξύ Μάρεϊ-Ντρέιφους. Στοχεύει στο εύκολο χαζοαμερικάνικο γέλιο. Συμπαθώ τον Μάρεϊ αλλά το σημερινό κοινό πιστεύω είναι πιο απαιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

Revolutionary road (2008)

https://m.imdb.com/title/tt0959337/

Πολύ καλές ερμηνείες τόσο από Leonardo DiCaprio και Kate Winslet όσο και από το υπόλοιπο cast, αλλά μέχρι εκεί. Την ταινία, εκτός από κάποια σημεία, τη βρήκα αρκετά βαρετή. Από εμένα 5.5/10

 

Tully (2018)

https://m.imdb.com/title/tt5610554/?ref=m_nv_sr_1

Οι δυσκολίες μιας 40αρας μητέρας 3 παιδιών, το ένα εκ των οποίων νεογέννητο. Οι μανάδες θα ταυτιστούν σίγουρα με την κεντρική πρωταγωνίστρια και θα τη λατρέψουν την ταινία καθώς δείχνει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει μια μητέρα στην καθημερινότητά της, αλλά δεν ξέρω αν είναι για όλους. Σε κάθε περίπτωση ενδιαφέρουσα ταινία με ανατροπή στο τέλος. Από εμένα 7/10.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

What Happened to Monday (2017) 7/10

 

Ενδιαφέρουσα περιπέτεια επιστ. φαντασίας με καλές ερμηνείες. Πολύ καλή η πρωταγωνίστρια σε επτά ρόλους.

 

What About Bob? (1991) 6/10

 

Όταν την είχα δει μικρότερος μου άρεσε. Τη ξαναείδα και βλέπω δεν υπάρχει χημεία μεταξύ Μάρεϊ-Ντρέιφους. Στοχεύει στο εύκολο χαζοαμερικάνικο γέλιο. Συμπαθώ τον Μάρεϊ αλλά το σημερινό κοινό πιστεύω είναι πιο απαιτητικό.

Ποιο σημερινό κοινό; Αυτό που ενθουσιάζεται με Avengers και λοιπές μ@λακίες;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σημερινό κοινό; Αυτό που ενθουσιάζεται με Avengers και λοιπές μ@λακίες;
Οχι. Αυτό που ενθουσιάζεται με Mother και Shape of water.

Ξερναω.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλακιες ίσως για σένα αυτά που γουστάρουν οι άλλοι και το ίδιο μπορεί να ισχύει για τους άλλους για αυτά που αρέσουν σε σένα.

 

Οπότε ποιο το νόημα να κράζεις αυτές τις ταινίες;

Ποιο σημερινό κοινό; Αυτό που ενθουσιάζεται με Avengers και λοιπές μ@λακίες;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...