Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Spotlight (2015)

να το δω σημερα; αξιζει;

 

Άντε πείτε να την δω και εγώ!!!

 

Το είδα και μου άρεσε. Ξέρεις τι θα δεις από το trailer και δεν παίζουν σεναριακές εκπλήξεις. Οι ερμηνίες είναι πολύ καλές. Αυτό που μετράει για μένα σε τέτοιου είδους "αληθινές" ιστορίες είναι να μην κάνει κοιλιά η ταινία και να κυλάει άνετα. Αυτό λοιπόν το πέτυχε.

Από κει και πέρα μην περιμένετε κάτι ιδιαίτερο. Σίγουρα όχι η καλύτερη ταινία της χρονιάς κατά την προσωπική μου αποψη, οπότε δείτε την Oscar hype-free.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δε την πολύ παρακολούθησα χτες και δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

Ίσως το mad Max που είχα σαν εναλλακτική ήταν καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Είδα το deadpool. Βλέπεται ευχάριστα, το κωμικό στοιχείο έντονο, να μην είχε ατάκες τύπου τρελές σφαίρες και θου-Βου θα ήταν ακόμα καλύτερη. Η μορενα μπακαριν...χμμμ...;):p Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Harvest και μου άρεσε αρκετά. Ίσως να σας φανεί λίγο κλισεδιάρικο αλλά δεν κουράζει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

The Big Short

 

http://cdn1-www.comingsoon.net/assets/uploads/2015/11/TheBigShortCSHeader.jpg

 

http://www.imdb.com/title/tt1596363/?ref_=fn_al_tt_1

 

 

Αρκετα καλη ταινια που δειχνει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι και ποιος κυριαρχει σε αυτο τον σκαρτο κοσμο και ποιος την πληρωνει για τις απατεωνιες των αλλων.Εχει αρκετα δυσκολους ορους και θα φανει δυσνοητη σε οσους δεν ειναι συνηθισμενοι με αυτα.Το γενικο νοημα θα το πιασετε ομως. 8/10

Link to comment
Share on other sites

Είδα το deadpool. Βλέπεται ευχάριστα, το κωμικό στοιχείο έντονο, να μην είχε ατάκες τύπου τρελές σφαίρες και θου-Βου θα ήταν ακόμα καλύτερη. Η μορενα μπακαριν...χμμμ...;):p

 

Εμένα αυτές οι αττάκες ήταν που με τρέλαναν :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε παρέα Deadpool στο σινεμά και περάσαμε πολύ καλά. Γρηγορος ρυθμός, πολλές κωμικές σκηνές και ξυλίκι.

Προτείνεται για τέτοιες καταστάσεις, παρέα και χαβαλές. Στο σπίτι μόνος πολύ δύσκολα να μου άρεσε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα POINT BREAK.

 

Ωραία action ταινία για όποιον γουστάρει extreme sports του στυλ: κατάβαση μοτοκρος σε βράχια, surfing σε τεράστια κύματα, σκαρφαλωματα χωρίς σχοινί ασφαλείας και άλλα τέτοια κόλπα.

Επίσης, πολύ ωραία πλάνα από φύση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειδα δυο εργα χθες τα οποια μου αρεσαν παρα πολυ τα οποια ειναι και τα δυο αληθινες ιστοριες.

Concussion και Spotlight.

Ωραιες ερμηνειες και στα δυο εργα και ειδικα του Will Smith στο Concussion και του Mark Ruffalo στο Spotlight.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα δυο εργα χθες τα οποια μου αρεσαν παρα πολυ τα οποια ειναι και τα δυο αληθινες ιστοριες.

Concussion και Spotlight.

Ωραιες ερμηνειες και στα δυο εργα και ειδικα του Will Smith στο Concussion και του Mark Ruffalo στο Spotlight.

 

Να προσθέσω ότι και εγω είδα το Spotlight μέσα στο ΣΚ και όντως ο Mark Ruffalo ήταν καταπληκτικός. Επίσης θεωρώ πως ο Keaton εχει φτάσει σε ενα πολύ ώριμο σημείο μετα το Birdman και δίνει μια άρτια ερμηνεία στο ρόλο του team leader, αν δεν είχε προταθεί ο Ruffαlo θα έπρεπε να είχε προταθεί εκείνος. Το ίδιο και η McAdams. Γενικά μια πολυ καλή ταινία με σωστές, μετρημένες και καλές ερμηνείες.

 

Στα δικά μας, ελληνική παραγωγη δηλαδή, είδα χθες τις Οχθες με θέμα το προσφυγικό, ενδιαφέρουσα ταινία αν και λίγο πολυφορεμένο το σενάριο ερωτας vs δυσκολίες. Όμως οι στιγμές κορύφωσης ήταν δυνατές και συγκινητικές χωρίς να γίνονται αστείες. Προβλήθηκε στην συνδρομητική που συμμετείχε στην παραγωγή αλλα δεν ξέρω αν θα παιχτεί στο σινεμα, παντως την προτείνω, αξίζει να την ψάξετε! Αυτα από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αλλο ενα πολυ καλο εργο που ειδα χθες ειναι το Bølgen http://www.imdb.com/title/tt3616916/ στην Αγγλικη μεταφραζεται The Wave δηλαδη το κυμα.

Το εργακι ειναι Νορβηγικο και μπορω να πω οτι ειναι κι αυτο ενα απο τα καλυτερα που ειδα τωρα τελευταια με ωραιες ερμηνειες κι ενα θεμα οπου θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι αληθινη ιστορια η μια ιστορια που θα μπορουσε να συμβει ακομη και σημερα.

Μην το χασετε η ταινια αξιζει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν φαν του είδος είδα χθες αυτή που είχε γλιτώσει, Paprika http://www.imdb.com/title/tt0851578/ , σε όσους άρεσε το Inception σίγουρα θα το απολαύσουν. Πολλοί υποστηρίζουν πως πάνω σε αυτό βασίστηκε το Inception. Μοιαζει με την ιστορία του Neon Genesis Evangelion που το ξαναείδαμε σχεδον 20 χρόνια μετα σαν Pacific Rim :D
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Deadpool πιο πολύ για το απίστευτο hype παρά για την ίδια την ταινία μιας και ήξερα πάνω κάτω πώς θα είναι. Το αποτέλεσμα ήταν μάλλον μέτριο καθώς με φιλαράκια την έβλεπες και έκανες και χαβαλέ. Επειδή, όμως, ήμουν αφοσιωμένος στην πίτσα και κάποιες σκηνές τις έχανα, την έβαλα μετά να τη δω μόνος και την παράτησα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το "Triangle".

Πολύ ωραίο θρίλερ μυστηρίου και ολίγον από scifi!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

+1 για το SPOTLIGHT.

Πολύ καλές ερμηνείες και τρομερό θέμα για την κάλυψη της καθολικής Εκκλησίας για τις αμαρτίες των παπάδων.

 

Αργή μεν, αλλά αξίζει το 2ωρο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι που επαναλαμβανεται η ιστορια 4-5 φορες;;;;;;

Ναι φίλε μου... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαν φαν του είδος είδα χθες αυτή που είχε γλιτώσει, Paprika http://www.imdb.com/title/tt0851578/ , σε όσους άρεσε το Inception σίγουρα θα το απολαύσουν. Πολλοί υποστηρίζουν πως πάνω σε αυτό βασίστηκε το Inception. Μοιαζει με την ιστορία του Neon Genesis Evangelion που το ξαναείδαμε σχεδον 20 χρόνια μετα σαν Pacific Rim :D

Αν και σπανίως βλέπω anime, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα αποφεύγω, μου κίνησε το ενδιαφέρον η πρότασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα χθες το "Triangle".

Πολύ ωραίο θρίλερ μυστηρίου και ολίγον από scifi!

Την είδα σήμερα μιας και είδα το ποστ σου και ήθελα να βρω γρήγορα μία ταινία δω. Καλη ταινία θα τη χαρακτήριζα για το budget, σε κρατούσε σε αγωνία, αλλά όσον αφορά το τέλος δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε, άφησε πολλά στη φαντασία νομίζω.

Edited by impreza_sti
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Την είδα σήμερα μιας και είδα το ποστ σου και ήθελα να βρω γρήγορα μία ταινία δω. Καλη ταινία θα τη χαρακτήριζα για το budget, σε κρατούσε σε αγωνία, αλλά όσον αφορά το τέλος δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε, άφησε πολλά στη φαντασία νομίζω.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν εξηγεί πολλά και ο καθένας σχηματίζει τη δικιά του άποψη.

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ στο τέλος είναι:

 

SPOILER:

Ότι τελικά δεν κατάφερε στο συγκεκριμένο timeline της συγκεκριμένης ηρωίδας που παρακολουθούμε, να σώσει το γιο της και έτσι ξαναπήγε στο γιωτ να ξαναπροσπαθήσει να αλλάξει το story ώστε να μην χάσει το γιο της.

 

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν εξηγεί πολλά και ο καθένας σχηματίζει τη δικιά του άποψη.

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ στο τέλος είναι:

Αυτό κατάλαβα και εγώ σε γενικές γραμμές. Διόρθωσε λίγο το μήνυμα σου πάνω, κάτι δεν έγινε σωστά και φαίνεται Εκτός spoiler αυτό που έγραψες!!

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα και εγώ σε γενικές γραμμές. Διόρθωσε λίγο το μήνυμα σου πάνω, κάτι δεν έγινε σωστά και φαίνεται Εκτός spoiler αυτό που έγραψες!!

Αν είσαι από tapatalk δεν υπάρχει επιλογή spoiler. Από browser αν το δεις έχω κάνει λευκά τα γράμματα για να μην μπορουν να διαβαστούν εκτός και αν τα μαρκάρεις με το ποντίκι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

 

Ότι τελικά δεν κατάφερε στο συγκεκριμένο timeline της συγκεκριμένης ηρωίδας που παρακολουθούμε, να σώσει το γιο της και έτσι ξαναπήγε στο γιωτ να ξαναπροσπαθήσει να αλλάξει το story ώστε να μην χάσει το γιο της.

 

Χρειαζεται να βαλεις μια επιπλεον δεξια καθετο (/) στο τελειωμα του spoiler για να δουλεψει το "spoiler".

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το διόρθωσα. Ευχαριστώ. :)

 

Χθες είδα το "The Wave". Και αυτή μου άρεσε πολύ. Της βάζω ένα 7/10. Είχε καλή σκηνοθεσία και πολύ καλή φωτογραφία. Τα εφφέ ήταν πολύ εντάξει για low badget Ευρωπαϊκή παραγωγή και σου προκαλούσε διάφορα συναισθήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eίδα χθες το "οικογένεια Μπελιέ" στη Nova (αφού βαριόμουν να ξαναδώ το Scoop στην ΕΡΤ με τον γουντι αλλεν) πολύ όμορφη γαλλική ταινία με συγκινητικές σκηνές. Θα έβαζα εύκολα ενα 7μιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...