Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα το "El Secreto de sus Ojos" δηλαδη "το μυστικο στα ματια της".

 

Αργεντινικη, νοσταλγικη, καπως σαν αστυνομικο θριλερ (χωρις αστυνομους:D) χωρις γρηγορους εντυπωσιασμους, ομως στα προθυρα κλασικης ταινιας. Πηρε το Οσκαρ ξενογλωσσης.

 

Την προτεινω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειδα το "the crazies" και μου αρεσε πολυ! Χρονια ειχα να δω ταινια που να με κανει να εχω σφιξιμο στο στομαχι σε ολη τη διαρκεια της!

http://www.imdb.com/title/tt0455407/

Link to comment
Share on other sites

ειδα το 'stepfather'(πατριος) ...μου αρεσε παρα πολυ,δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη,ισα ισα με αγχωνε τι θα γινει μετεπειτα...
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το "the crazies" και μου αρεσε πολυ! Χρονια ειχα να δω ταινια που να με κανει να εχω σφιξιμο στο στομαχι σε ολη τη διαρκεια της!

http://www.imdb.com/title/tt0455407/

 

Εμένα πάλι μου φάνηκε από μέτριο έως αδιάφορο.

Δεν θα το έλεγα ακριβώς "κακή ταινία", απλά νομίζω πως δεν ήξερε τι ήθελε να είναι: ταινία τρόμου; επιστημονικής φαντασίας; δράσης; μυστηρίου; Είχε όλα τα παραπάνω χωρίς ωστόσο να αναπτύσει κανένα από αυτά σε βαθμό που να μπορεί να χαρακτηρίσει την ταινία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Kick-***

Ανατρεπτικη,πρωτοτυπη,αστεια και αλλες χιλιες δυο λεξεις δεν θα μπορουσαν να περιγραψουν μια απο τις καλυτερες ταινιες της χρονιας.Αψογο soundtrack,καλο σεναριο,ωραιες ερμηνιες (Και απο τον Νικολας Κειτζ :p) και μια σκηνοθεσια που σου τιναζει τα μυαλα.Μην παρασυρθειτε και ξενερωσετε στο πρωτο 15λεπτο και μην εχετε ενθουσιασμενες παρεες κατω των 18 γυρω σας και θα απολαυσετε μια υπεροχη ταινια.Στο imdb (http://www.imdb.com/title/tt1250777/) εχει 8.5/10 εγω βαζω ενα 9/10 γιατι δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην παρασυρθειτε και ξενερωσετε στο πρωτο 15λεπτο
Και το πρωτο κωμικο 15λεπτο kick-*** ηταν!!Super η ταινια...αλλο ενα 9ρακι κ απο μενα. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλο ένα 9άρι στο Kick A$s από μένα. Instant Classic, η ταινία θα αποτελέσει αναφορά για όλη τη δεκαετία τουλάχιστον. Κάτι ανάμεσα σε Ταραντίνο και Κέβιν Σμιθ!

Η μικρή είναι καταπληκτική, μπορεί να γίνει μεγάλη σταρ. Δεν είναι σε καμία περίπτωση αριστούργημα, έχει αδυναμίες και άνισα μέρη αλλά παραμένει πολύ διασκεδαστική.

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

Απλά ΦΟΒΕΡΗ ταινία για το είδος της το Kick-***!

 

Τα είχε όλα σε σωστές δόσεις και τα έδωσε με ωραίο τρόπο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι παιδια δεν εντυπωσιαστηκα τοσο απο το Kick ***. Γλυκια ταινια και αστεια σε πολλα σημεια, με τιποτα ομως η κωμωδια της χρονιας που τοσο πολυ διαφημιζεται. Ενα 7-7,5 απο μενα...και ενα 9 για το soundtrack...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες. Χωρίς να είναι κορυφαίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά.

Ένα 7άρι του το δίνω.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό το Kick-*** δε λέω, αλλά όχι τόσο καλό όσο ακούγεται. Είχε κάποιες καλές στιγμές και είχε και αρκετές βαρετές στιγμές, όπως είχε και κάποιες καλές και φρέσκες ιδέες και κάποιες χιλιοπαιγμένες ιδέες. Ένα 7 το παίρνει άνετα (ίσως και 7,5-8 για το soundtrack) αλλά μην το παρακάνουμε.

 

Ιδιαίτερα καλή ήταν η Hit-Girl. Είχε έναν εξαιρετικά "αθώο" τρόπο να πηγαίνει από το πιο απλό καθημερινό θέμα κοριτσιού της ηλικίας της (μια κούπα με σοκολάτα και ζαχαρωτά) σε... combat mode που ακροβατούσε στη σχιζοφρένεια. Πολύ καλή και η ηθοποιός που την υποδειόταν.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/find?s=all&q=youth+in+revolt

 

To Youth in revolt είναι ιδιαίτερα γλυκιά νεανική ταινία! Ο Michael Cera (Juno, Superbad) ήταν πολύ καλός στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Κάπως παιδιάστικη, αφελής και ρομαντική αλλά παρόλα αυτά ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις γύρισα από το Prince of Persia. Επική ταινία.

 

Προσυπογράφω!

 

Άρεσε στους πάντες που ήταν στην αίθουσα,σε όσους ρώτησα (φίλους.γνωστούς κ.α.) και η πλάκα είναι ότι δεν άρεσε μόνο στους άντρες αλλά ΚΑΙ στις γυναίκες!!!

 

Προσωπικά μου άρεσε στο σύνολο της πάρα πολύ!

 

8/10!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

$ex&the CIty 2: πολύ αδιάφορη ταινία... πραγματικά αδιάφορη. Καμία σχέση με την προηγούμενη...

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω!

 

Άρεσε στους πάντες που ήταν στην αίθουσα,σε όσους ρώτησα (φίλους.γνωστούς κ.α.) και η πλάκα είναι ότι δεν άρεσε μόνο στους άντρες αλλά ΚΑΙ στις γυναίκες!!!

 

Ναι...αλλά ρώτα τις γιατί τους άρεσε :p

Νομίζω πως οι λόγοι που σου άρεσε είναι ΠΟΛΥ διαφορετικοί από τους λόγους που άρεσε στις γυναίκες :p

 

Προσωπικά μου άρεσε στο σύνολο της πάρα πολύ!

 

8/10!!!

 

Eχω διαβάσει πολύ μέτρια πράγματα. Θα περιμένω το Blu-Ray νομίζω.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι...αλλά ρώτα τις γιατί τους άρεσε :p

Νομίζω πως οι λόγοι που σου άρεσε είναι ΠΟΛΥ διαφορετικοί από τους λόγους που άρεσε στις γυναίκες :p

 

Eχω διαβάσει πολύ μέτρια πράγματα. Θα περιμένω το Blu-Ray νομίζω.

 

Κι όμως όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται αν εξαιρέσεις τα του...ηθοποιού.....τους άρεσε και η όλη ιστορία/σενάριο κ.α.!!!

 

Αν διάβασες μέτρια πράγματα από τους φοβερούς και τρομερούς "τα παίρνω χοντρά κριτικούς" να ξέρεις ότι θα κάνεις λάθος να το δεις στο σπίτι!Σινεμαδάκι μια χαρά αξίζει τα λεφτά της!Εγώ πριν πάω είχα διαβάσει τα καλύτερα από ΧΡΗΣΤΕΣ σε forums αλλά και μου το είπαν φίλοι και πολλοί πελάτες στην δουλειά μου!Έτσι είπα γιατί όχι και δεν απογοητεύτηκα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La Horde:Τιμια ταινια για να σκοτωσεις την ωρα σου, ουτε καλη αλλα ουτε και κακη.Απλα μετρια χωρις κατι το ιδιαιτερο.5/10

 

Rec 2:Σαφως κατωτερο απο το πρωτο.Δεν μου αρεσε που το γυρισαν στο θρησκευτικο αλλα και παλι ισως να κατανταει κουραστικο για ολα να ευθυνεται παντα ενας ιος!Παραμενει καλη ταινιουλα βεβαια.6/10

 

Martyrs:Θεωρησα οτι αδικησα την ταινια την πρωτη φορα οποτε την ξαναειδα.Και εδω υπαρχει το θρησκευτικο στοιχειο το οποιο δεν μου αρεσει αλλα κατα τα αλλα τη συστηνω αν δεν εχει καποιος προβλημα με το (πολυ) αιμα.Πρεπει να της ειχα βαλει ενα 2-3 την πρωτη φορα αλλα σιγουρα ενα 6.5-7/10 το αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pandorum.

http://www.imdb.com/title/tt1188729/

Προτεινεται, ταινιουλα με διαστημοπραματα, στο μακρινο μελλον, μερος του πληρωματος ξυπναει και κατι δεν παει καλα στο σκαφος(κλασσικα).

Εχει και ωραιο φιναλε.

 

The men who stare at goats.

http://www.imdb.com/title/tt1234548/

Επισης καλη, αρκετα περιεργο σεναριο, ωραιες ερμηνειες απο Κλουνεη, Jeff Bridges, Μακγκρεγκορ. Ο Κεβιν Σπεησι ετσι κι ετσι.

Edited by sofi-k
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Twilight-Eclipse. Καλύτερη από την δεύτερη, χειρότερη από την πρώτη. Πάλι αν έχεις διαβάσει και τα βιβλία μην περιμένεις μεγάλες εκπλήξεις. Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας είναι το ερωτικό τρίγωνο Edward-Bella-Jacob με ολίγον από Victoria και κάποιες αξιοπρεπείς αλλά αρκετά σύντομες σκηνές δράσεις στο τέλος. Κάποιες σκηνές που κόβονται κεφάλια και πόδια ξαφνιάζουν αλλά οι βρυκόλακες είναι σαν να είναι φτιαγμένοι από κερί.

Καλύτερη όλων με διαφορά η Dakota Fanning παίζοντας την κακιά Jane των Volturi. Η ταινία ξεχωρίζει για τις φονταμενταλιστικές αναφορές εναντίον του προγαμιαίου σεξ ότι "Bella πρέπει να περιμένουμε πρώτα να παντρευτούμε πριν ενωθούμε σαρκικά κ.τ.λ".

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκηνές που κόβονται κεφάλια και πόδια ξαφνιάζουν αλλά οι βρυκόλακες είναι σαν να είναι φτιαγμένοι από κερί.

 

Πάγο; :)

 

Καλύτερη όλων με διαφορά η Dakota Fanning παίζοντας την κακιά Jane των Volturi.

 

Κορυφαία όλων η Fanning, μακράν. Της πάει τρελλά ο ρόλος.

 

Η ταινία ξεχωρίζει για τις φονταμενταλιστικές αναφορές εναντίον του προγαμιαίου σεξ ότι "Bella πρέπει να περιμένουμε πρώτα να παντρευτούμε πριν ενωθούμε σαρκικά κ.τ.λ".

 

Τι περιμένεις με τέτοια συγγραφέα. Και πάει να το ταΐσει με το ζόρι «στην εποχή μου έτσι ήμασταν και ήταν όλα πιο καλά, πιο αθώα, μπλα μπλα μπλα». :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις με τέτοια συγγραφέα. Και πάει να το ταΐσει με το ζόρι «στην εποχή μου έτσι ήμασταν και ήταν όλα πιο καλά, πιο αθώα, μπλα μπλα μπλα». :p

 

Η οποία εποχής της ήταν...το 1600; :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...