Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως διαφωνώ με τους κριτικούς, ιδιαίτερα όσον αφορά τις ταινίες τρόμου, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως για το Paranormal Activity έχουν απόλυτο δίκιο.

 

Χωρίς να έχει κάτι εξωφρενικά πρωτότυπο να προσφέρει στο είδος (η shaky camera technique έχει χρησιμοποιηθεί ξανά στα Blair Witch Project, Cloverfield, REC και Quarantine), είναι μια ταινία τρόμου που σε αναστατώνει πραγματικά. Οι ερμηνείες θα μπορούσαν να είναι και πιο φυσικές βέβαια αλλά η γενικότερη αίσθηση που σου αφήνει είναι απολύτως θετική.

 

Δεν ξέρω αν πρόκειται για την ταινία τρόμου της δεκαετίας όπως λένε, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή πρόταση για όποιον θέλει να τρομάξει πραγματικά.

παιδια ειδα το paranormal activity πριν 3 μερες και μετα ειχα χαλια ψυχολογικη κατασταση και δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα!!!!!:blink:

 

Είδα χθες το Bruno. Απορώ με το χιούμορ αυτού του τύπου και με μένα που παρόλο που είχα δει και την άλλη μπουρδα που χε κάνει είδα και αυτή. Γέλιο με το ζόρι μόνο σε πολύ χυδαιες σκηνές κατα τα αλλά πολύ βαρετή.

 

ο bruno ειναι οντως πολυ γελοιος..................αλλα πεθαναμε στα γελοια οταν το ειδα με κατι φιλους μου.η σκηνη με τον κινεζο ειναι ολα τα λεφτα.:lol::lol::lol:

apple store:ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

sonyericssoner εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif και την Πολλαπλή Παράθεση (http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif / http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_on.gif).

 

Προσπάθησε λοιπόν να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως διαφωνώ με τους κριτικούς, ιδιαίτερα όσον αφορά τις ταινίες τρόμου, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως για το Paranormal Activity έχουν απόλυτο δίκιο.

 

Χωρίς να έχει κάτι εξωφρενικά πρωτότυπο να προσφέρει στο είδος (η shaky camera technique έχει χρησιμοποιηθεί ξανά στα Blair Witch Project, Cloverfield, REC και Quarantine), είναι μια ταινία τρόμου που σε αναστατώνει πραγματικά. Οι ερμηνείες θα μπορούσαν να είναι και πιο φυσικές βέβαια αλλά η γενικότερη αίσθηση που σου αφήνει είναι απολύτως θετική.

 

Δεν ξέρω αν πρόκειται για την ταινία τρόμου της δεκαετίας όπως λένε, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή πρόταση για όποιον θέλει να τρομάξει πραγματικά.

 

Το είδα και εγώ και το θεωρώ άθλιο. Καθόλου τρομακτικό ούτε στο ελάχιστο, και γενικά μια από τι χειρότερες ταινίες τρόμου που έχω δει. Θεωρώ πως είναι στο επίπεδο του wrong turn 3. Έχω γράψει την κριτική μου και στο θέμα για τα θρίλερ.

Μια ταινία που μου άρεσε αρκετά τελευταία είναι το surrogates ( αντικαταστατες) με τον μπρους γουιλις. Αρκετά καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και το θεωρώ άθλιο. Καθόλου τρομακτικό ούτε στο ελάχιστο, και γενικά μια από τι χειρότερες ταινίες τρόμου που έχω δει. Θεωρώ πως είναι στο επίπεδο του wrong turn 3. Έχω γράψει την κριτική μου και στο θέμα για τα θρίλερ.

Μια ταινία που μου άρεσε αρκετά τελευταία είναι το surrogates ( αντικαταστατες) με τον μπρους γουιλις. Αρκετά καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας.

 

φιλε σε αυτη την ταινια δεν θα τρομαξεις την ωρα που βλεπεις την ταινια αλλα θα το σκεφτεσαι και θα αναρωτιεσαι για πολυ καιρο πως γινεται ολα αυτα να εχουν γινει...............

apple store:ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

φιλε σε αυτη την ταινια δεν θα τρομαξεις την ωρα που βλεπεις την ταινια αλλα θα το σκεφτεσαι και θα αναρωτιεσαι για πολυ καιρο πως γινεται ολα αυτα να εχουν γινει...............

 

Γιατι να το σκεφτω αυτο φιλε μου, αφου πολυ απλα δεν γινεται ολα αυτα να εχουν γινει, για ταινια προκειται και μαλιστα πολυ κακη κατα τη γνωμη μου.

 

edit: Ειδα πριν λίγο μια ταινία animation το "Max and Mary" πραγματικά πολύ καλή ταινία δραματική. Δεν είναι για παιδιά.

Πολύ καλή δείτε τη και πείτε γνώμες.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Up το οποίο είναι καταπληκτικό. Αν όχι η καλύτερη ταινία της Pixar σίγουρα στο ίδιο επίπεδο με τα Ratatouille και Finding Nemo. 11/10 :p

 

Αντίθετα το Public Enemies δε μου άρεσε καθόλου. Είναι η πρώτη ταινία του Michael Mann στην οποία βαρέθηκα τόσο πολύ, σχεδόν από την αρχή. Η αναπαράσταση της εποχής είναι αρκετά καλή αλλά η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι κάτω του μετρίου, το πολυπρόσωπο καστ κουράζει και το στήσιμο των σκηνών δράσης δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο - καμία σχέση με το Heat ας πούμε. 6/10 και πολύ του είναι.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Up το οποίο είναι καταπληκτικό. Αν όχι η καλύτερη ταινία της Pixar σίγουρα στο ίδιο επίπεδο με τα Ratatouille και Finding Nemo. 11/10 :p

Συμφωνώ με αυτό. Είναι πάρα πολύ καλή ταινία της Pixar, και είναι ενθαρρυντικό που το studio αυτό καταφέρνει να βγάζει ταινίες που η μία είναι καλύτερη της άλλης.

Ξέρω πως γενικά το εξετάζουν το θέμα με την ισορροπία/αναλογίες ύφους στις ταινίες τους ώστε να δίνουν κάτι και για τους μικρούς και για το ενήλικο κοινό, αλλά μετά το UP θα ήθελα να δω και κάτι από Pixar που θα είναι κυρίως για μεγάλα... παιδιά. Γιατί αν με χάλασε κάτι στο UP ήταν κάποιες απότομες εναλλαγές στο ύφος όταν ... σοβάρευαν τα πράγματα και 1-2 σκηνές που μου θύμισαν

σκυλιά της Δαλματίας or sth.

Δε θέλω σε καμιά περίπτωση βέβαια να χάσουν τη φαντασία τους.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Up το οποίο είναι καταπληκτικό. Αν όχι η καλύτερη ταινία της Pixar σίγουρα στο ίδιο επίπεδο με τα Ratatouille και Finding Nemo. 11/10 :p

 

Αντίθετα το Public Enemies δε μου άρεσε καθόλου. Είναι η πρώτη ταινία του Michael Mann στην οποία βαρέθηκα τόσο πολύ, σχεδόν από την αρχή. Η αναπαράσταση της εποχής είναι αρκετά καλή αλλά η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι κάτω του μετρίου, το πολυπρόσωπο καστ κουράζει και το στήσιμο των σκηνών δράσης δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο - καμία σχέση με το Heat ας πούμε. 6/10 και πολύ του είναι.

 

Το ειδα και εγω πολυ ωραιο.

Η φατσα του παππου δεν σας θυμιζει Ζαχο χατζηφωτιου? Ιδιος ειναι.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η φατσα του παππου δεν σας θυμιζει Ζαχο χατζηφωτιου? Ιδιος ειναι.

Φτυστός!:D

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το Νομοταγης Πολιτης,ωραια ταινια,με ρυθμο,με καλες ηθοποιειες αλλα δεν εχει νομιζω βασικα στοιχεια ταινιας.Δεν ταυτιστικα με κανενα πρωταγωνιστη,δεν υπηρξε καποια κορυφωση,ηταν υπερβολικη κατα διαστηματα,οι πρωταγωνιστες παρουσιαζονται ως ιδιοφυειες αλλα δεν πολυειναι.Κριμα θα μπορουσε να ειναι απο τις καλυτερες της χρονιας μονο και μονο λογω της πρωτοτυπιας.Αξιζει να της ριξετε μια ματια και να προβληματιστειτε 7,5/10.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Αν δεν έχετε δει το τρέιλερ θα εκπλαγείτε ευχάριστα με την εξέλιξη που έχει. Το τέλος δεν με ικανοποίησε καθώς, με όλα όσα είχαμε δει, περίμενα να μας έχουν ετοιμάσει κάτι πολύ ξεχωριστό για το τέλος. Δεν πειράζει όμως, πρόκειται για μία από τις καλύτερες περιπέτειες της χρονιάς και την συνιστώ.
Link to comment
Share on other sites

The Man from Earth. απλα η καλυτερα ταινια που εχω δει ως τωρα. οσοι ειναι πολυ θρησκευομενοι και τους αρεσει πολυ η (φαινομενικη) δραση ας μην την δουν. οι υπολοιποι σπευσατε!

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να προτεινει ταινιες με εξωγηινους και γενικα θεματα που να ξεφευγουν απο τα γηινα?αλλα παραγωγης μετα 1995-1998..να ειναι προσφατες σχετικα..

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

2012...εφέ και πάλι εφέ...και τιποτα αλλο...

εε, ειναι δυνατον να μην τα βαρεθεις μεσα σε 160 λεπτα;;;Παλι καλα που εκανε και διαλειμα στον κινηματογραφο που το ειδα. 6 και πολυ του βαζω...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

The Man from Earth. απλα η καλυτερα ταινια που εχω δει ως τωρα. οσοι ειναι πολυ θρησκευομενοι και τους αρεσει πολυ η (φαινομενικη) δραση ας μην την δουν. οι υπολοιποι σπευσατε!

 

ευχαριστούμε πολύ για την πρόταση! :up: δεν την ήξερα καθόλου την ταινία, αλλά όντως είναι πολύ καλή. Είναι φοβερό το πώς ενώ η δράση είναι μηδενική και το σκηνικό μόνο ένα (άνετα θα μπορούσε να ναι θεατρικό έργο) δε βαριέσαι ούτε δευτερόλεπτο!!Δε νομιζω να χω ξαναδει κατι παρόμοιο... θα προτιμούσα ίσως ένα πιο "φλου" τέλος, θα μπορούσε να λείπει η τελευταία ανατροπή/αποκάλυψη δηλαδή, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτό που μετράει είναι το όλο νοητικό "πείραμα", το πώς δηλαδή με αφορμή την (ούτε διαψευσιμη, ούτε επαληθεύσιμη) υπόθεση

οτι μπορεί να υπάρχει ενας ανθρωπος που ζει αιωνια και ειναι μαρτυρας ολης της ανθρωπινης ιστορίας

, εγείρονται όλα τα κεντρικά υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου...φοβερό σενάριο! πολύ θα μ'έρεσε να το δω να ξαναπαίζεται (μακάρι κάποιος να σκεφτεί να το ανεβάσει στο θέατρο) από λίγο καλύτερους ηθοποιούς...;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, εξαιρετική ταινία το man from earth. Την απόλαυσα σε κάθε στιγμή της.

 

Εν αντιθέση με την βαρεμάρα του 2012. Για κάποιον λόγο πίστευα πως θα ήταν καλή αλλά έπρεπε να ξέρω καλύτερα. Tα εφέ δεν ήταν και τίποτα τρομερό κατά τη γνώμη μου. Πάνω κάτω υπάρχουν σε κάθε ταινία καταστροφής. Όλα τα υπόλοιπα εννοείται ήταν μούφα

Link to comment
Share on other sites

The Man from Earth. απλα η καλυτερα ταινια που εχω δει ως τωρα. οσοι ειναι πολυ θρησκευομενοι και τους αρεσει πολυ η (φαινομενικη) δραση ας μην την δουν. οι υπολοιποι σπευσατε!

 

Δεν την ειχα δει και την ειδα πριν λιγο.Καταπληκτικη, μπραβο που μας την προτεινες

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντως, από τις καλύτερες ταινίες το Man From Earth.

Βέβαια αν η εκκλησία το ήξερε θα την έκαιγε, αλλά μέχρι να τη μάθει, δείτε τη (αλλά να έχετε ανοιχτό μυαλό).

Ατέλειωτη πάρλα για μιαμιση ώρα, αλλά εξαιρετική από όλες τις απόψεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Paranormal Activity

Πολύ δυνατό. Σπάνια "φοβάμαι". Το Paranormal Activity ήταν μία από αυτές τις φορές. :O

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω ρε παιδια το The man from earth και εχω την εντυπωση οτι παραενθουσιαστηκατε.Ημουν προετειμασμενος απο αυτα που ειπατε και δεν ειχα προσδοκιες για εφε και δραση και περιμενα μια ταινια καθαρα σεναριου.Συμφωνω με αυτες τις απουσιες εγω προβληματιστηκα με τις καλλιτεχνικες υπολοιπες ενεργειες που εγιναν π.χ η μουσικη ηταν περα για περα κακογουστη θυμιζοντας παιχνιδια adventure τριτης κατηγοριας και με την παρουσια καποια στιγμη (κακη στιγμη?) ενος κλασσικου κομματιου.Η σκηνοθεσια ειναι σαπουνοπερας ενω στον ανεξαρτητο αμερικανικο κινηματογραφο δεν φημιζονται για κατι τετοια και τελος οι χαρακτηρες ηταν πολυ επιφανειακοι.Ειναι δυνατον να αντιδρουν και να σκεφτονται ετσι επιστημονες ανθρωποι?Ο πρωταγωνιστης κουλ οι αλλοι δραματικοι..Και φτανουμε στο σεναριο της ταινιας,ωραιο,πρωτοτυπο,ενδιαφερων αλλα καθε σεναριο θελει να περασει και ενα μηνυμα,οπως ειπατε και οι περισσοτεροι υπαρξιακο ή θρησκευτικο,ε νομιζω οτι ειναι σαν να λετε οτι για τις πετρελαιοβιομηχανιες και το χρημα πρωτοακουσατε απο το Syriana του Σοντεμπεργκ.Υπαρχουν πολλα ντοκιμαντερ και πολλα βιβλια που θετουν τετοια ζητηματα ηδη με εναν ακρως ρεαλιστικο τροπο (zeitgeist) ωστε να μην αναγκη να προβληματιστει καποιος απο μια ταινια φαντασιας.Καταληγοντας,ενα καλο σεναριο που επεσε σε φτωχα χερια,μια πρωτοποριακη ιδεα σε λαθος εποχη.Κριμα γιατι θα μπορουσε να γινει αριστουργημα 7/10.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι μια ταινια με budget 200.000 δολλαρια αν δεν κανω λαθος.. οποτε ουτε εφε θα μπορουσε να εχει ουτε τους τρελους ηθοποιους.. πιστευω ομως οτι το σεναριο και η υλοποιηση ηταν παρα πολυ καλα.. οσο και οι σκεψεις στις οποιες μπαινουν οι θεατες κατα της διαρκεια και μετα που θα τελιωσει.. τεσπα αποψεις ειναι αυτες, παντος στο σεναριο συμφωνουμε :p

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Paranormal Activity

Πολύ δυνατό. Σπάνια "φοβάμαι". Το Paranormal Activity ήταν μία από αυτές τις φορές. :O

 

μακραν η χειροτερη ταινια που εχω δει. την ειχα κατεβασει, και τις 2 πρωτες φορες που το εβαλα να δω, κοιμηθηκα στο 10λεπτο. τελικα εκατσα το ειδα ολο, κ εχασα 1.37 ωρες απ την ζωη μου.

 

 

δειτε το ψυχω να καταλαβετε τι σημαινει φλοβος, αγωνια.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Paranormal Activity

Πολύ δυνατό. Σπάνια "φοβάμαι". Το Paranormal Activity ήταν μία από αυτές τις φορές. :O

 

..........................................δεν φοβηθηκα πουθενα

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...