Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a55-12824.php

Ανακοινώθηκε μαζί με το Α35 και φαίνεται αξιόλογη συσκευή σαν πακέτο.Δεν ξέρω έχω μια αίσθηση ότι θα πάει καλά,μπορεί και όχι βέβαια.Με τιμή στα 500-550€ ανάλογα τις εκδόσεις έχει ξεκινήσει ήδη η προπώληση στο εξωτερικό.Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να το δω από κοντά και αν πέσει λίγο η τιμή να το πάρω.

A555G.webp.b5978eb748b461641c2d80f657c1059a.webp

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόδοση του Exynos είναι καλή  χωρίς σπασίματα και η μπαταρία κρατάει πιστεύω ότι θα πάει πολύ καλά. Πρέπει να πέσει η τιμή του ομως

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο εχει μια μετρια προς καλη αναβαθμιση στον επεξεργαστη αλλα εχει και πρωτη φορα  καρτα γραφικων βασισμενη στην Amd  ειναι  μυστηριο ο συνδυασμος αυτος κατα ποσο καλα θα κουμπωσουν μαζι. Κατα ταλλα εχει καποιες αναβαθμισουλες εδω και κει καποια αλλα παραμενουν ιδια αρκετα συμπαθητικο μια σχετικα καλη επιλογη για μεσαια κατηγορια.  Οχι μεγαλες επιδοσεις  αλλα μια ισορροπια μεταξυ μπαταριας και επιδοσεων.

Ενα απ τις πρωτα Galaxy A55  review--->>>

https://youtu.be/r3J16xALqnA

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, s_nova said:

Το συγκεκριμενο εχει μια μετρια προς καλη αναβαθμιση στον επεξεργαστη αλλα εχει και πρωτη φορα  καρτα γραφικων βασισμενη στην Amd  ειναι  μυστηριο ο συνδυασμος αυτος κατα ποσο καλα θα κουμπωσουν μαζι. Κατα ταλλα εχει καποιες αναβαθμισουλες εδω και κει καποια αλλα παραμενουν ιδια αρκετα συμπαθητικο μια σχετικα καλη επιλογη για μεσαια κατηγορια.  Οχι μεγαλες επιδοσεις  αλλα μια ισορροπια μεταξυ μπαταριας και επιδοσεων.

Ενα απ τις πρωτα Galaxy A55  review--->>>

https://youtu.be/r3J16xALqnA

 

Νατος. Το σχόλιο που θέλαμε..Για κάμερα τι βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, christos_087 said:

Νατος. Το σχόλιο που θέλαμε..Για κάμερα τι βλέπεις;

Η καμερα θα ειναι τιμια αλλα....Δεν μπορεις να ξερεις  σε πια σεναρια φωτισμου θα ειναι Οκ και σε πια  θα εχει μειονεκτηματα. Ενα μειονεκτημα ειναι οτι η Cpu δεν ειναι δυνατη να καλυπτει αστοχιες και φωτο με θορυβο οταν θα υπαρχει, αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα εχει καλυτερη πιστοτητα χρωματων λογο αναβαθμισης της Gpu (καρτας γραφικων Amd)  δεν ειναι δυνατη αλλα ειναι μια αναβαθμιση. Θα δεις πιο "πραγματικα" χρωματα και λιγοτερο ψευτικα.

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ανάλυση,η αλήθεια είναι ότι για κάποιο λόγο είναι από τα λίγα κινητά της μεσαίας κατηγορίας της Samsung που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον σαν σύνολο.Υπάρχουν και άλλες συσκευές αξιόλογες βέβαια τα τελευταία χρόνια που έχει βγάλει η εταιρία αλλά το συγκεκριμένο θα ήθελα να το δω λίγο παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

 

Τα παρακατω ειναι ενδεικτικα για να εχει καποιος-μια ιδεα κατα ποσο βολευεται.

 Επιδοσεις galaxy  A52s -A54 -A55 .

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

Βλεπουμε λοιπον οτι η σημαντικοτερη αυξηση οχι μεγαλη ειναι στην καρτα γραφικων (Gpu) 188.204 και μικροτερες στα αλλα.Μια ελαφρως μικρη σβελταδα στην καθημερινοτητα .θα φανει ειναι λιγα κλικ πιο γρηγορο μια και το UX αγγιζει τις 179.101.Και στα τρια η cpu(επεξεργαστης) και μνημη δεν εχουν σοβαρες διαφορες. Ο Exynos 1480 του A55 θα δεχθει μια παραπανω βελτιστοποιηση ωστε να λειτουργησουν καποια μερη του λειτουργικου καλυτερα λογο αναβαθμισεων 2024.

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αξίζει η μετάβαση από Α52s? έχω και wallet από Nova 344€. Η να πάω σ άλλη εταιρία? πάντα στην μεσαία κατηγορία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panoslvd said:

Λέτε να αξίζει η μετάβαση από Α52s? έχω και wallet από Nova 344€. Η να πάω σ άλλη εταιρία? πάντα στην μεσαία κατηγορία. 

Αναλογα τι σε ενδιαφερει τι κοιτας σε μια συσκευη ...Για το ζητημα ""Αν αξιζει" οπως λες δεν υπαρχει συσκευη πλεον το 2023-2024  που "Δεν αξιζει" και οπως ειπα παραπανω τι θες απο μια συσκευη ειναι διαφοροι παραγοντες...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι να δώσω το Α52s στη σύζυγο. Τώρα είμαι μεταξύ αυτού και του poco x6 pro. Σίγουρα το poco έχει πιο δυνατά χαρακτηριστικά αλλά δεν έχω καλή εμπειρία από το poco x3 pro που έχει τώρα η σύζυγος σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής (2 φορές αλλαγή θύρας φορτισης και δε δουλεύει πλεον το volume -) και τη φωτογραφία, πιστεύω όμως να έχει βελτιωθεί αρκετά. Από το Α52s εκτιμώ τη σταθερότητα του υλικού και του λειτουργικού, μια σχετικά καλή φωτογραφική, τη συνέπεια της samsung στις ενημερώσεις (κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος για τα κινητά της poco, xiaomi, redmi) και το service της samsung που πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα (μου έχει χρειαστεί και ήταν άψογοι).Πιθανότατα θα περιμένω να κυκλοφορίσει το Α55 για να το δω στην πράξη. Επίσης θέλω να δω πως αν οι δέκτες του (κινητης τηλεφωνίας wifi) είναι εφάμιλοι του snapdragon. Εδώ ο s_nova έχει αναφέρει ότι το poco x6 pro τα πηγαίνει περίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα  το A55 ειναι μια αναβαθμιση , μπορει να συνεχισει καποιος απο τα προηγουμενα μοντελα  εαν θελει να εχει συγκεκριμενη σταθεροτητα . Το Poco X6 Pro ειναι διαφορετικη συσκευη  ειναι flagship βαφτισμενο να ανηκει στη μεσαια κατηγορια. Οι επιδοσεις εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ των δυο αλλα αυτο δεν γινεται ιδαιτερα αντιληπτο στην καθημερινοτητα.Εδω  με το A52s εισαι ακομα πολυ καλα.Γραφουμε απ ολα για να εχει ο καθε υποψηφιος κατοχος αποψη για ολα.Η μεσαια κατηγορια κυριως απο το 2023 και μετα  εχει ανεβει πολυ εχει αρκετες αξιολογες συσκευες πλεον δεν τους λειπει τιποτα.Το A55 για καποιον που εχει το απλο A52 και προς τα πισω ειναι πολυ καλη αναβαθμιση. Για καποιον που εχει το A52s -A53-A54 ειναι μια αναβαθμιση Οκ αλλα χωρις ιδαιτερο ενθουσιασμο πλησιαζουν αρκετα οι επιδοσεις μεταξυ τους , με εμφαση οτι καποιος-α θελει να συνεχισει την παραδοση και σταθεροτητα.

 

 

 

Edit :

Οπως αναφερα ο κατοχος του Απλου A52 και προς τα πισω θα καταλαβει αναβαθμιση μια και εχει σοβαρες διαφορες σε ολα , και  στον επεξεργαστη -καρτα γραφικων -μνημη -ταχυτητα αποθηκευτικου χωρου .

 

Απλο A52:

spacer.png

 

Α55

spacer.png

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα καλό είναι ότι το Α55 έχει θύρα SD card, για μένα από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να εχεις παρει μια πολυ συγχρονη  γρηγορη Sd και οχι καμια παλια αργη  .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s_nova said:

Αρκει να εχεις παρει μια πολυ συγχρονη  γρηγορη Sd και οχι καμια παλια αργη  παλια .

 Ξέρουμε ημερομηνία κυκλοφορίας στην ελληνική Αγορά?;

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι θα κυκλοφορήσει 22 Μαρτίου, αν είναι Μάιος πάω για άλλη εταιρία. 

Πάντως είμαι ικανοποιημένος με το Α52s κυρίως με της αναβάθμισης και την σταθερότητα του κινητού. Overall κάμερες κλπ όλα μια χαρά. Της άλλες εταιρείες της φοβάμαι, και εγώ σκέφτομαι το Poco X6 Pro και Χiaomi Note 13 Pro plus αλλά λίγο τα φοβάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με διαφορά site αλλά και στο vlog μιας συγκεκριμένης αλυσίδας θα κυκλοφορήσει 22/3 με δώρο το galaxyfit3. 

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμίνιο το επανέφεραν στη σειρά Α. Αν επαναφέρουν και το telephoto στις κάμερες όπως το Α72...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, evris2013 said:

Το αλουμίνιο το επανέφεραν στη σειρά Α. Αν επαναφέρουν και το telephoto στις κάμερες όπως το Α72...

Μετά η σειρά S θα αποτύχει,  ήδη πλέον το 2024 οι midrange συσκευές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα ουσιώδες που να δικαιολογεί την διαφορά των 1000 ευρώ ( a55 , 500e s24ultra 1500e)

Ήδη το σκέφτομαι μετά το φιάσκο με την κάμερα του s24u , και μην αρχίσετε, κακά τα ψέματα δεν δικαιολογεί τα λεφτά του  ,θα μου πείτε έχει και  άλλες μάρκες για ναυαρχίδες αλλά δύσκολα εάν τα έχεις όλα σαμμυ 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fotisbasm_ said:

Μετά η σειρά S θα αποτύχει,  ήδη πλέον το 2024 οι midrange συσκευές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα ουσιώδες που να δικαιολογεί την διαφορά των 1000 ευρώ ( a55 , 500e s24ultra 1500e)

Ήδη το σκέφτομαι μετά το φιάσκο με την κάμερα του s24u , και μην αρχίσετε, κακά τα ψέματα δεν δικαιολογεί τα λεφτά του  ,θα μου πείτε έχει και  άλλες μάρκες για ναυαρχίδες αλλά δύσκολα εάν τα έχεις όλα σαμμυ 

Δεν πας αλλού αν τα έχεις όλα σαμμυ εννοείται,αντε να έχεις ένα vfm άλλης εταιρίας σαν δεύτερο όπως πχ έχω το Poco X6 pro και αξίζει το κάθε ευρώ.Θελω να πιστεύω ότι θα κάνει επιτυχία το Α55 σίγουρα κοστίζει το 1/3 από το S24 Ultra που έχουμε συν ότι είναι Samsung (με ότι αυτό συνεπάγεται one ui,οθόνη κλπ).Αν βγάζει δυνατές φωτογραφίες το σκέφτομαι και γω να την κάνω βασική συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, fotisbasm_ said:

Μετά η σειρά S θα αποτύχει,  ήδη πλέον το 2024 οι midrange συσκευές δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα ουσιώδες που να δικαιολογεί την διαφορά των 1000 ευρώ ( a55 , 500e s24ultra 1500e)

Ήδη το σκέφτομαι μετά το φιάσκο με την κάμερα του s24u , και μην αρχίσετε, κακά τα ψέματα δεν δικαιολογεί τα λεφτά του  ,θα μου πείτε έχει και  άλλες μάρκες για ναυαρχίδες αλλά δύσκολα εάν τα έχεις όλα σαμμυ 

Έχει Snapdragon και 7 χρόνια υποστήριξη το S24 Ultra. Δεν νομίζω να αποτύχει. Το φιάσκο το διόρθωσαν ήδη. Όταν παίρνεις τις πρώτες παρτίδες ως γνωστόν, κάποια αστοχία θα συναντήσεις. 

Τώρα για το Α55 μόνο το αλουμίνιο που θα έχει γύρω γύρω θα έχει πιο Premium εμφάνιση από την υπόλοιπη σειρά Α. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evris2013 said:

Έχει Snapdragon και 7 χρόνια υποστήριξη το S24 Ultra. Δεν νομίζω να αποτύχει. Το φιάσκο το διόρθωσαν ήδη. Όταν παίρνεις τις πρώτες παρτίδες ως γνωστόν, κάποια αστοχία θα συναντήσεις. 

Τώρα για το Α55 μόνο το αλουμίνιο που θα έχει γύρω γύρω θα έχει πιο Premium εμφάνιση από την υπόλοιπη σειρά Α. 

Το φιάσκο δεν ήταν η οθόνη, αλλά η κάμερα που δεν προσφέρει κάτι για να δικαιολογεί τα 1000 ευρώ διαφορά ούτε δικαιολογεί την προηγούμενη ναυαρχίδα (s23u)

Δεν είπαμε ότι θα αποτύχει απλά λέμε ότι πλέον τα Α είναι πολύ δυνατά στο 1/3 τιμής και τα S έπρεπε να σκίζουνε (κάτι που δεν ισχύει για τα λεφτά τους) όσο για τα 7 χρόνια, προτιμώ τα 4 και με 1/3 τιμής, και για να μην παρεξηγηθώ έχω το s24u και μπορώ να καταλάβω αλλά νιώθω και μαλ..... 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, fotisbasm_ said:

Το φιάσκο δεν ήταν η οθόνη, αλλά η κάμερα που δεν προσφέρει κάτι για να δικαιολογεί τα 1000 ευρώ διαφορά ούτε δικαιολογεί την προηγούμενη ναυαρχίδα (s23u)

Δεν είπαμε ότι θα αποτύχει απλά λέμε ότι πλέον τα Α είναι πολύ δυνατά στο 1/3 τιμής και τα S έπρεπε να σκίζουνε (κάτι που δεν ισχύει για τα λεφτά τους) όσο για τα 7 χρόνια, προτιμώ τα 4 και με 1/3 τιμής, και για να μην παρεξηγηθώ έχω το s24u και μπορώ να καταλάβω αλλά νιώθω και μαλ..... 

Μη νιώθεις έτσι... το έβαλα στο μάτι για μελλοντική αγορά. Θέλω πολύ να δοκιμάσω το πενάκι. Αλλιώς θα έβαζα στο μάτι και τα 24/24+. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά A5X της Samsung δυστηχώς μετά το A52s, είναι κάθε χρόνο μέτρια κυρίως με βάση την αρχική τιμή.

Απορώ πως πολλοί συμφορουμίτες κρίνουν μια συσκευή προσπερνώντας την αρχική τιμή της.

Ενώ σαν σύνολο είναι ωραίες συσκευές, με την μεγαλύτερη υποστήριξη στην μεσαία κατηγορία, χαντακώνονται από τους αδύναμους επεξεργαστές που τους βάζει.

Δεν είναι να βαράς παλαμάκια βλέποντας συσκευή των 500+ευρώ το 2024 με Antutu score 700.000.

Να θυμίσω στο black friday/γιορτές που μας πέρασε, έβρισκες στα χρήματα αυτά συσκευές με Snap 8+gen1 ή και 8gen2(oneplus11/s23).

Η σειρά A γενικά της Samsung πουλάει κάθε χρόνο καλά καθαρά λόγω ονόματος, γιαυτό το γύρισε  σε Exynos ενώ παλιότερα έβαζε Snapdragon μέχρι και το A52s.

Το μόνο καλό με τα Samsung είναι ότι πέφτει η τιμή τους, και και αν δεν βιάζεσαι, τα πετυχαίνεις σε πιο λογική τιμή μετά τους πρώτους μήνες.

Day one είναι ο ορισμός του overpriced. 

Τέλος να πω ότι πέρυσι που δοκίμασα το Galaxy A34 6/128, τα είχε τα μικρό stutters του δεξιά και αριστερά, όπως και το Α54 είχε τα θεματάκια του.

@George6633τι ακριβώς από αυτά που αναφέρω δεν σου αρέσουν και διαφωνείς???

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Fulgore1 said:

Ενώ σαν σύνολο είναι ωραίες συσκευές, με την μεγαλύτερη υποστήριξη στην μεσαία κατηγορία, χαντακώνονται από τους αδύναμους επεξεργαστές που τους βάζει.

Δεν είναι να βαράς παλαμάκια βλέποντας συσκευή των 500+ευρώ το 2024 με Antutu score 700.000.

Η σειρά A γενικά της Samsung πουλάει κάθε χρόνο καλά καθαρά λόγω ονόματος, γιαυτό το γύρισε  σε Exynos ενώ παλιότερα έβαζε Snapdragon μέχρι και το A52s.

@George6633τι ακριβώς από αυτά που αναφέρω δεν σου αρέσουν και διαφωνείς???

Εδώ ακριβώς... Πως γίνεται να μιλάς για αδύναμους επεξεργαστές και παράλληλα να λες για 700.000 πόντους στο antutu?Μήπως ξεχνάς τι μπορούσες να πάρεις πριν λίγα χρόνια με 500€;Το 700.000 είναι λίγο δηλαδή;Αν είναι να δώσω 400€ και να πάρω μια άλλη συσκευή με αντίστοιχες ή και λίγο καλύτερες επιδόσεις(εξαιρώ το poco X6 pro που είναι μια κατηγορία μόνο του) προτιμώ να δώσω 500€ και να εχω one ui,υποστήριξη (όπως σωστά το αναφέρεις),αναβαθμίσεις κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...